کاشان

مدت زمان خواندن این مطلب : 8 دقیقه

محتوا نمایش

یکی از مهم ترین شهر های ایران که توانسته همه ساله عده زیادی از گردشگران را به خود جذب نماید، کاشان می باشد. کاشان را پایتخت فرش جهان خوانده اند و همواره در زمره مناطقی است که مورد توجه توریست ها بوده و به عنوان کهن ترین تمدن های جهان، بناهای تاریخی مختلفی را درون خود جای داده. در این مقاله به سراغ معرفی این شهر تاریخی رفتیم تا بتوانید اطلاعات بیشتری درباره آن کسب نمایید پس بهتر است تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

کاشان کجاست و مسیر دسترسی به آن

از تهران تا کاشان یک مسافت 240 کیلومتری پیش روی شماست و برای رسیدن به آن بهتر است ابتدا به بزرگراه سعیدی رفته و سپس تا آزادگان برانید. این مسیر تا وارد شدن به آزادراه تهران-قم ادامه دهید. این راه را باید ادامه دهید تا به آزادراه امیر کبیر برسید. کمی بعد به بلوار امام رضا وارد شوید تا در نهایت به کاشان برسید. این مسیر در حدود 2 ساعت و نیم زمان شما را خواهد گرفت و این شهر با تهران فاصله چندانی ندارد. ما در این اینجا یک لوکیشن از این شهر را براسیتان خواهیم گذاشت تا از طریق آن بتوانید ساده تر به مقصد برسید.

[vc_row][vc_column][vc_btn title=”برای مسیریابی کلیک کنید” shape=”round” color=”warning” align=”center” i_icon_fontawesome=”fas fa-map-marked-alt” add_icon=”true” link=”url:https%3A%2F%2Fwww.google.com%2Fmaps%3Fq%3D33.99089237113395%2C%2051.423819085244034%26z%3D17%26hl%3Dfa|target:_blank”][/vc_column][/vc_row][vc_column][/vc_column]

تاریخچه کاشان

کاشان قدمت بالایی داشته و آثار کشف شده در این شهر نشان دهنده این است که عمر آن به دوران پارینه سنگی میانی برمی گردد و درواقع چیزی بیشتر از 40000 سال برای آن در نظر گرفته شده که در آن دوران انسان نئاندرتال زندگی می کرده است. هم چنین در تپه های تراورتن آثاری به دست آمده که نشان می دهد انسان امروزین نیز تقریبا از همان زمان در این منطقه آغاز به زندگی کرده و آن ها به واسطه شکار به معاش خود می پرداختند. برای گذراندن زندگی خود به تولید ابزارهایی روی آورده بودند که بعد از همه این سال ها کشف شده اند و در موزه ملی ایران نگه داری می شوند.

در آسیای غربی انسان ها برای خدایان نیایشگاه می ساختند که بزرگ ترین و مهم ترین آن ها زیگورات نام داشت. اولین و با قدمت ترین زیگورات به نام سیلک در کاشان می باشد که این زیگورات به عنوان تنها زیگورات فلات ایران نیز به شمار می ورد. محوطه سیلک بین 8000 الی 5000 سال قدمت دارد و در منطقه ای به نام امیرالمومنین قرار گرفته است. بر طبق آثاری که در سیلک و شورابه یافت شده مشخص شده که از حدود ده هزار سال پیش به دلیل تغییرات اقلیمی دامداری و روستانشینی در این مناطق به وجود آمده. تمدنی که در سیلک جریان داشت در حدود پنج هزار سال پیش مغلوب تمدن آریایی شد و این مورد در بین آثار مختلفی که کشف شده اند و در لایه های حفاری مختلف به دست آمده اند گویاست.

کاشان در دوران ماد ها و سایر دوران ها به عنوان یک جای مهم بین مردم در نظر گرفته میشده و در تمامی ادوار یکی از مهم ترین مناطق ایران به شمار می رفت. بر اساس آن چه از اسناد تاریخی مربوط به ابتدای دوره اسلامی به جای مانده، کاشان را شهری کوچک معرفی کرده اند. بعد ها با توسعه فلات ایران و قرار گرفتن کاشان در مسیر ارتباطی این شهر تبدیل به یک مرکز مهم صنعتی شد و متون تاریخی بعد از این جریانات کاشان را شهری موفق و با اندازه متوسط معرفی کرده اند. پس از آن که مغول ها به ایران حمله می کنند، کاشان یکی از شهر هایی بود که مورد هجوم قرار گرفت و ویران گشت. چندین سال طول کشید تا بتواند دوباره بازسازی شود.

در دوران صفویه این شهر بسیار مورد توجه افراد و به خصوص حاکمان قرار گرفت و شاهان زیادی تمایل به سکونت در آن داشتند و این شهر را به عنوان مرکز تجاری معرفی می کردند. هر چند که بعد از صفویه در این منطقه زلزله بزرگی روی میدهد ولی موقعیت کاشان هنوز رو به نابودی نرفته و به کاربری خود ادامه می دهد. در زمان قاجار ها به دلیل عدم موفقیت در رقابت با نساجی اروپا، کاشان به شدت متحمل زوال شده و شهر دیگر فروغی نداشت. کمی بعد در دوران پهلوی این شهر به دلیل آشنا شدن کاشانی ها با فرهنگ و تمدنی که از غرب وارد شده بود، رو به پیشرفت رفته و در این شهر هنرهای مختلف و دانش های جدیدی به وجود آمدند.

کاشان

آب و هوای کاشان

کاشان از نظر اقلیم دارای دو بخش کویری و کوهستانی بوده و به همین دلیل دو نوع آب و هوای مختلف در آن جریان دارد. در قسمت های شرقی و شمالی کاشان می توانید آب و هوای گرم و کویری را حس کنید و در قسمت های غربی و جنوبی آب و هوایی خنک تر و کوهستانی در جریان می باشد. به طور کلی این شهر دارای آب و هوایی گرم و خشک بوده و در اقصی نقاط این منطقه می توانید این مورد را بیشتر حس کنید. میانگین بالاترین دما در کاشان 35 درجه و میانگین پایین ترین دما در آن 17 درجه اندازه گیری شده که این میزان با روند گرم شدن زمین کمی تغییر کرده و در تابستان شاهد دمایی بسیار بالا در این شهر و به خصوص بخش های کویری آن هستیم.

بهترین زمان سفر به کاشان

برای رفتن به کاشان بهتر است زمانی مناسبی را بدین منظور انتخاب نمایید چرا که دمای هوا می تواند از کیفیت سفر شما بکاهد و مسافرت شما را با مشکل رو به رو نماید. بهترین زمانی که می توانید برای رفتن به کاشان اقدام نمایید، اوایل بهار و اواسط پاییز می باشد. از نوروز تا اردیبهشت ماه بهترین زمانی است که شما می توانید برای رفتن به کاشان در نظر بگیرید. البته فراموش نکنید از آن جا که نیمه اول سال هوا رو به گرمی می رود، احتمالا دمای هوا گرم تر از نیمه دوم سال و در پاییز می باشد. پس اگر تمایل به تجربه گرما در این فصل ندارید بهتر است در پاییز برای این منظور اقدام نمایید.

البته بهتر است بدانید که اردیبهشت زمان گلاب گیری کاشان است و اگر در این مدت به این شهر بروید بویی که در هوای شهر پیچیده شما را مدهوش خواهد کرد. در پاییز که دمای هوا رو به سردی است، شما می توانید حتی سفری اقتصادی تر به نسبت اردیبهشت داشته باشید. انتخاب گردشگران بیشتر ماه اردیبهشت است و اوایل نوروز نیز مسافران زیادی به این شهر می روند. به هیچ عنوان تابستان را برای رفتن به کاشان انتخاب نکنید چون گرمای هوا شما را کلافه خواهد کرد و تحمل دمای حاکم بر شهر از توان اکثر مسافران خارج است.

یکی دیگر از بهترین گزینه های زمانی برای رفتن به کاشان، زمستان و به خصوص ماه دی و بهمن می باشد. دمای هوا در این دو ماه از سال در بهترین حالت خود قرار دارد و شما می توانید در یک شرایط خوب آب و هوایی برای تماشای کاشان اقدام کنید. دمای هوا در این دو ماه بین 3 درجه تا 12 درجه می باشد. البته فراموش نکنید که شما نباید فقط از نظر دمایی به زمان مناسب برای رفتن به  کاشان فکر کنید بلکه گزینه های دیگر همانند شلوغ بودن شهر، رویداد های جاری در کاشان و هزینه را در نظر بگیرید. در اردیبهشت و فروردین بیشترین هزینه را باید برای اقامت داشته باشید ولی رویداد گلاب گیری را خواهید دید. از نظر شلوغ بودن شهر نیز زمستان و تابستان بهترین زمان هستند.

بهترین زمان سفر به کاشان

موقعیت جغرافیایی کاشان

این شهر در قلب ایران واقع شده و از قسمت جنوبی به شهرستان نطنز، از شمال به قم، از غرب به دلیجان و از سمت شرق به دشت کویر و بیدگل ختم می شود. مساحت کلی شهر 9647 کیلومتر مربع می باشد و جمعیت آن تا سال 1395 و آخرین سرشماری برابر با 400000 نفر بود. شهرستان کاشان دارای بخش هایی مثل مشکات، برزک، جوشقان قالی، کامو و چوگان، نیاسر و قمصر می باشد. این آبادی ها توانسته اند نواحی از کاشان را که دشت کویر دربر گرفته، دیدنی و مناظر زیبایی را به وجود آورند. لازم به ذکر است اگر نمی دانید قمصر کجاست باید گفت که این روستا یک جای بسیار تاریخی بوده که حتی قره تپه موجود در آن نیز از قدمت بالایی برخوردار است.

کاشان در قسمتی از ایران واقع شده که از نظر پوشش گیاهی فقیر بوده و در آن بیشتر بوته ها و درختچه یافت می شود. یکی از بهترین مناطقی که توسط کارشناسان برای احداث رصدخانه ملی برگزیده شده، کوه کرکس می باشد که یکی از بلند ترین قله های آن به نام گرگش است. هم چنین لقب بام کاشان نیز متعلق به قله اردهال می باشد که ارتفاع این قله برابر با 3505 متر می باشد و بعد از گرگیش به عنوان بلند ترین قله در نظر گرفته می شود.

جمعیت شهر کاشان

شهر کاشان در طول تاریخ متوجه تعداد افراد زیادی بوده و به همین دلیل معمولا جزو جاهایی بوده که تعداد زیادی از افراد خواهان سکونت در آن بوده اند. به خصوص در زمان صفویه که مورد حماست پادشاهان قرار گرفته و به رونق رسیده بود و هم چنین در زمان پهلوی و به خصوص بعد از انقلاب اسلامی این شهر جزو مناطق مهمی بود که تواسنت افراد مختلفی را از سراسر ایران به خود جذب نماید و به همین دلیل بر اساس آخرین سرشماری نفوص و مسکن که در سال 1395 انجام شد، جمعیت این شهر 304487 نفر گزارش شد و بعد از مرکز استان این شهرستان به عنوان پر جمعیت ترین قسمت اصفهان می باشد. از آخرین سرشماری تا به امروز می توان نتیجه گرفت که تعداد افراد ساکن در این شهر بسیار بیشتر از رقم اعلام شده می باشد.

دین و مذهب مردم کاشان

بر اساس اسناد تاریخی که بعد از ورود اسلام به کشور وجود دارد، این شهرستان عموما در کنار قم به عنوان یک شهری با مذهب شیعه در نظر گرفته شده و به همین دلیل درواقع یک شهر مذهبی می باشد که علاقه مندان به دین معمولا از تهران و دیگر بخش های اصفهان به آن سفر می کنند. در زمان حکومت شاه طهماسب اول این شهر به عنوان مرکز حکومت مذهبی کشور در نظر گرفته شده بود و به همین دلیل از این شهر مبلغان دینی زیادی به مناطق دیگر فرستاده می شد. در حال حاضر نیز دین اکثر ساکنین این شهرستان اسلام بوده و تقریبا تمامی آن ها پیرو مذهب  شیعه می باشند.

دین و مذهب کاشان

زبان مردم کاشان

در گذشته که کلیمیان در کاشان سکونت داشتند، با گویش یهودیان کاشان سخن می گفتند و گویش زبان های مرکز کشور معروف بود. بعد ها با مهاجرت اکثر کلیمیان کاشان به آمریکای شمالی این گویش که به گویش روستا های اطراف کاشان شباهت داشت محدود شد. مردم کاشان هم اکنون به زبان فارسی و با لهجه کاشانی صحبت می کنند که به کاشونی نیز معروف می باشد. ویژگی های آوایی این لهجه خاص این منطقه از اصفهان بوده و نوع گفتار آواها با قرار دادن صامت ها و مصوت ها بر روی کلمات این لهجه را خاص این منطقه نموده است. اگر به کاشان سفر کنید و با مردم در ارتباط نزدیک باشید نحوه گفتار کلمات را از نزدیک خواهید شنید و متوجه این جملات خواهید شد.

صنایع دستی کاشان

یکی از مهم ترین و قدیمی ترین میراثی که در این شهر بر جای مانده، هنری است که توسط مردم در ادوار مختلف به وجود آمده و نسل به نسل منتقل شده تا شما بتوانید از این طریق با فرهنگ و هنر یک منطقه آشنا شویدد، صنایع دستی می باشد. جایگاهی که صنایع دستی در فرهنگ بومی و اعتقادی کشور دارد بر هیچ کس پوشیده نیست. این صنایع دستی در بازار های شهر همانند بازار صفویه کاشان به فروش می رسند و حتی در مغازه های کاشان نیز وجود دارند و گاهی مناظری را در بازارها خواهید دید که خود می تواند به نوعی به عنوان دیدنی های کاشان به شمار آید. ما در این جا به معرفی چند نمونه از صنایع دستی کاشان خواهیم پرداخت تا اطلاعات شما در این زمینه بیشتر از قبل شود.

نگارگری

یکی از مهم ترین صنایع دستی در کاشان نقاشی های گران بهایی است که در ادوار مختلف تاریخی بر روی بوم یا کاغذ کشیده شده و به یادگار مانده اند و هم اکنون نیز توسط افراد هنرمند کشیده می شوند و گاها به فروش می رسند. نگارگری سبک های مختلفی دارد که اگر اطلاعات کافی در این زمینه داشته باشید می توانید هر تابلویی را که تمایل داشتید از این شهر تهیه نمایید. تابلوهای زیبای نقاشان مختلف از گذشته تا به اکنون از مواردی است که می توانید با دیدن آن ها پی به فرهنگ بومی این منطقه ببرید. این تابلو ها برای تهیه سوغات نیز بسیار مناسب هستند و بهتر است از این موضوع در هنگام خریدهای خود غافل نشوید.

ملیله کاری

این هنر درواقع ساخت ظروفی است که تزیینی بوده و بر روی نقره انجام می شود و نقش هایی از ترمه، غنچه، برگ، اشک و بته را به نمایش می گذارند. ملیله کاری یکی از زیبا ترین و در عین حال مهم ترین صنایع بخش فلزی در کشور می باشد که هنرمندان زیادی در طول تاریخ تا امروز مشغول به آن هستند. این هنر زیبا تا قبل از دوره پهلوی متعلق به زنجان بود که بعد از مدتی در زمان صدارت رضاخان با رفتن تعدادی از هنرمندان مربوط به این رشته به شهر های دیگر هم چون کاشان، ملیله کاری به این شهر نیز وارد شد. دو گزینه ظرافت و تمیزکاری در این هنر بسیار ارزشمند هستند و هنر فرد را بهنمایش میگذارند.

ملیله کاری

مشبک

این هنر یک نوع از کارهای تزیینی بوده که بر روی انواع فلزات هم چون طلا، نقره، مس و… انجام می شود. مشبک به معنی سوراخ کردن و ایجاد شبکه می باشد و قدمت بالایی دارد. هر چند که این هنر هم اکنون در تهران و اصفهان رواج بیشتری دارد ولی در شهرستان کاشان نیز توانسته رونق یابد. از دیرباز انسان های اولیه می توانستند با استفاده از ذوق و ابتکار هنرشان را نشان دهند. اگر به کاشان سفر کردید بهتر است به تماشای این ظروف مشبک رفته و در صورت نیاز آن ها را تهیه نمایید.

کاشی سازی

از دیگر مواردی که در کاشان بین افراد رواج دارد و در آن ماهر شده اند، هنر ساخت کاشی می باشد. خشت هایی سفالی که یک روی آن دارای نقش هایی زیبا با لعاب می باشد. درواقع روی لعابی و شیشه ای کاشی برای این که در یک سازه از رطوبت جلوگیری شود به وجود آمده است. کاشان از ابتدای حکومت اسلامی به عنوان مرکز ساخت کاشی و سفال مورد توجه بوده تا جایی که نام کاشی نیز از کاشان گرفته شده است. کاشی را به عنوان یکی از پیشرفت های بشر در حیطه آجر سازی می دانند. بر طبق نظر پرفسور پوپ برای اولین بار کاشی های لعاب دار در سده 12 میلادی در گنبد مسجد جامع قزوین به وجود آمد.

سفال گری

این هنر کهن ترین هنر صنعتی بوده که انسان ها از ابتدا برای نیازهای زندگی و رفع مایحتاجشان به آن روی آوردند. اولین نمونه های سفالی به 8000 سال پیش از میلاد مسیح می رسد که بدون کوره پخته میشده اند و کاربری آن ها برای نگه داری غذا بوده است. اگر به اصفهان و شهرستان کاشان بروید می توانید نمونه های مختلفی از کار های سفالی را تماشا کرده و بریا خود تهیه نمایید. ظروف سفالی در اندازه ها و کاربری های مختلف می توانند همگی برای شما یا عزیزانتان به کار بیاید. کیفیت کارهای سفالی به گزینه هایی هم چون ترک نداشتن بدنه، نقش و نگاری که ر روی آن ها کشیده شده، سبک بودن و نبودن دانه های آهکی در بدنه های رسی می باشد که در هنگام خرید باید این ویژگی ها را مد نظر قرار دهید.

از دیگر صنایع دستی کاشان که می توانید در سفر به این منطقه از آن ها دیدن نمایید و یا برای خود و عزیزانتان به عنوان سوغات تهیه کنید شامل مواردی هم چون: قلم زنی، مسگری، رودوزی، معرق کاری، گره چینی، منبت کاری، چاپ بر روی کاغذ و پارچه، گیوه بافی، پارچه، زری بافت، زیلو و مخمل می شود.

سفال گری کاشان

مراکز خرید کاشان

یکی از مهم ترین مواردی که در سفر به یک نقطه گردشگری برای مسافران ارزشمند بوده و باید اطلاعات کافی درباره آن داشته باشید، بازار ها و مراکز خرید می باشند. در بعضی از شهر ها همانند کاشان، اصفهان، شیراز و… که شهرهایی تاریخی هستند بازار ها و مراکز تجاری در حکم یک جای دیدنی نیز می باشند. مسافران در این شهرها حتی اگر تمایل به خرید نداشته باشند می توانند با قدم گذاشتن در بعضی از بازارهای مقصد لحظات خوبی را تجربه نمایند. ما در این جا به معرفی بازارها و مراکز خرید کاشان رفتیم تا بتوانید بیشتر از قبل اطلاعات کافی درباره آن ها کسب کنید و سفر بهتری را تجربه نمایید.

بازار سنتی کاشان

یکی از مهم ترین بازار های کاشان که باید در سفرتان به این شهر از آن دیدن نمایید، بازار سنتی کاشان می باشد. این بازار توانسته 40 اثر دیگر تاریخی را درون خود جای دهد و به همین دلیل شما با رفتن به این بازار یک تیر به چند نشان زده اید. مغازه های موجود در این بازار انواع محصولات و کالاها را به فروش می رسانند و به همین دلیل بهتر است برای خرید محصول مورد نظرتان حتما سری به این بازار بزنید. قدمت بازار سنتی کاشان به دوران آل بویه برمی گردد و به همین دلیل به عنوان یک جاذبه تاریخی کاشان نیز به توریست ها معرفی می شود. در سال 1284 این بازار را به فهرست آثار ملی اضافه کردند. از لحاظ معماری و بخش های مختلف بازار نیز می توان گفت این بازار شامل راسته، سرا، تیمچه و چهارسوق می شود که اگر گذرتان به این بازار بخورد می توانید از نزدیک تمامی این موارد را شاهد باشید.

آدرس بازار سنتی کاشان: کاشان، خیابان بابا افضل

بازار سنتی کاشان

بازار صفوی

از دیگر مراکز خریدی که در کاشان می توانید برای خرید کالای مورد نظرتان به آن مراجعه نمایید، بازار صفوی می باشد. این بازار درواقع یک مجتمع تجاری بزرگ است که شاید با گفتن نام بازار یک مکان سنتی در ذهنتان مجسم شود. این مرکز خرید دو طبقه بوده و در آن انواع بوتیک ها با کاربری های مختف یافت می شود. هم چنین در این مجتمع تجاری می توانید به رستوران یا کافی شاپ نیز بروید و از پارکینگ آن برای پارک خودروی خود استفاده نمایید. مردم کاشان بازار صفوی را یکی از بهترین مراکز خرید می دانند و این بازار را به شما معرفی خواهند نمود. اگر به دنبال یک جای مدرن و پاساژ هستید این بازار می تواند برای شما مفید واقع شود.

آدرس بازار صفوی: کاشان، خیابان شهید رجایی

مجتمع کاشان مال

از دیگر مراکز خرید کاشان که مسافران زیادی را به خود جذب می کند، مجتمع تجاری کاشان مال می باشد. این مجتمع جدید بوده و از همان زمان افتتاح توانست توجه عده زیادی از مردم را به خود جذب نماید. این مجتمع تجاری شامل رستوران، شهربازی، هایپر مارکت و فست فودی می باشد که همه آن در کنار بوتیک های مختلف درون پاساژ برای مردم به وجود آمده اند. کاشان مال یک هتل پنج ستاره نیز دارد که اگر تمایل داشته باشید می توانید از آن استفاده نمایید. ساعت کاری بخش های مختلف این مرکز خرید متفاوت بوده و بهتر است از قبل اطلاعات کافی درباره آن به دست آورید.

آدرس کاشان مال: کاشان، بلوار امام رضا

مجتمع کاشان مال

رستوران های کاشان

اگر قصد دارید به کاشان سفر کنید بهتر است برای صرف غذای مورد نظرتان به یک جای خوب بروید تا خاطره ای خوش در ذهنتان از طعم غذا ثبت شود. کاشان به دلیل داشتن مکان های تاریخی فراوان درون خود به یک شهر گردشگری تبدیل شده و به همین دلیل توانسته عده زیادی از مسافران را به خود جذب نماید. همین موضوع نیز سبب گشته تا افراد زیادی از سراسر ایران برای استفاده از رستوران ها، هتل ها و دیگر امکانات شهر روانه کاشان شوند. بهتر است قبل از رفتن به این شهر اطلاعات کافی درباره مهم ترین رستوران های آن داشته باشید تا بتوانید به بهترین آن ها مراجعه نمایید. در ادامه ما به معرفی بهترین رستوران های کاشان خواهیم پرداخت تا بتوانید اطلاعات بیشتری از آن ها به دست آورید.

سفره خانه سنتی مظفری

یکی از بهترین رستوران های کاشان که توانسته امتیاز خوبی از کاربران دریافت نماید، سفره خانه سنتی مظفری می باشد. این رستوران با داشتن یک فضای سنتی و آرام محیط و فضای خوبی را برای شما فراهم می کند تا بتوانید به صرف غذای مورد نظرتان در آرامش بپردازید. رضایت کاربران از این رستوران سبب شده تا رستوران مظفری به عنوان یکی از بهترین رستوران های کاشان شناخته شود. این رستوران در تمامی روز های هفته از ساعت 11:30 صبح تا 11:30 شب باز بوده و شما می توانید در این بازه زمانی برای صرف وعده غذایی مورد نظرتان به آن مراجعه نمایید. این رستوران در اصل یک خانه قدیمی زیبا بوده که حالا تبدیل به رستوران شده است و در آن می توانید هم از میز و صندلی استفاده کنید و هم از تخت هایی که برای رفاه حال مشتری ها قرار داده اند.

آدرس سفره خانه سنتی مظفری: اصفهان، کاشان، خیابان علوی

رستوران سرای عامری ها

از دیگر جاهایی که می توانید برای صرف غذا به آن مراجعه نمایید، رستوران سرای عامری ها می باشد. این رستوران توانسته رضایت مراجعه کننده ها را به دست آورد و امتیاز خوبی از آن ها دریافت نماید و به همین دلیل در لیست بهترین رستوران های کاشان قرار گرفته است. این رستوران در هتل عامری ها قرار گرفته و بخشی از آن می باشد و شما حتی می توانید با یک تیر دو نشان بزنید و هم برای اقامت خود از ختل عامری ها استفاده نمایید و هم برای صرف غذا به آن جا مراجعه نمایید.

رستوران سرای عامری ها از شنبه تا جمعه در بازه زمانی 12 تا 9 باز بوده و شما می توانید به همراه عزیزانتان به آن مراجعه نمایید و غذای مورد نظر خود را از منو انتخاب کنید. این رستوران یک جای سنتی بوده که با وجود مجلل بودن شما در فضایی سنتی با تالاری آینه کاری شده به صرف غذایتان مشغول خواهید شد. اگر به این رستوران رفتید بهتر است خورشت لوبیا سفید آن را از دست ندهید.

آدرس رستوران سرای عامری ها: اصفهان، کاشان، خیابان علوی، هتل سرای عامری ها

رستوران سرای عامری ها

رستوران مهینستان

از دیگر رستوران های این شهر که نباید آن را از دست بدهید، رستوران مهینستان می باشد. این رستوران در دو وعده ناهار و شام سرویس دهی دارد و در صورت نیاز می توانید رزرو نمایید. این رستوران هم بخشی از هتل مهینستان بوده که افراد می توانند از هر دو بخش اقامتگاه و رستوران در سفرشان به این منطقه از آن استفاده نمایند. این رستوران امتیاز خوبی از کاربران دریافت نموده و به همین دلیل در لیست بهترین رستوران های کاشان قرار گرفته است. هتل مهینستان یک سایت نیز دارد که در صورت لزوم می توانید از آن برای اطلاعات بیشتر راجع به رستوران استفاده نمایید.

این رستوران فضای زیبایی دارد و در هتلی زیبا و سنتی قرار گرفته است و شما می توانید هم از حیاط استفاده کرده و هم از درون رستوران برای صرف غذایتان بهره ببرید. لازم به ذکر است این رستوران دارای پارکینگ هم می باشد و از این نظر جای نگرانی وجود ندارد.

آدرس رستوران مهینستان: اصفهان، کاشان، خیابان نراقی، کوچه فرهنگ

رستوران سنتی مرشدی

از دیگر رستوران هایی که می توانید از آن در سفرتان به کاشان استفاده کنید، کافه رستوران مرشدی می باشد. این کافه رستوران امتیاز خوبی از کاربران دریافت نموده و به همین دلیل می توان گفت یکی از بهترین رستوران های این شهر به شمار می رود و بهتر است در سفرتان از آن استفاده نمایید. این رستوران در یکی از محله های سنتی کاشان واقع شده و حس و حال خوبی در هنگام عبور از پس کوجه ها به شما منتقل خواهد کرد. اگر به این رستوران رفتید چنجه را از دست ندهید و بهتر است در حیاط عمارت نیز به صرف غذا مشغول شوید تا آرامش بی نظر آن را تجربه کنید. این رستوران در دو وعده ناهار و شام سرویس دهی دارد و شما می توانید در هر وعده که نیاز داشتید به رستوران مراجعه نمایید.

آدرس رستوران سنتی مرشدی: اصفهان، کاشان، میدان کمل الملک، خیابانان دروازه اصفهان، کوچه بوستانی

رستوران سنتی مرشدی

غذاهای محلی کاشان

یکی از مهم ترین شهرهای ایران که توانسته عده زیادی از مردم را ازسراسر نقاط ایران به خود جذب نماید کاشان می باشد. این شهر دارای غذاهای سنتی مختلفی است که می توانید با رفتن به این شهر از آن ها استفاده نمایید. پایه اصلی غذاهای این شهر گوشت و حبوبات می باشد که در ادامه با معرفی بهترین و مهم ترین غذاهای محلی کاشان می توانید این مورد را بیشتر متوجه شوید. بهتر است اگر تمایل دارید به کاشان سفر کنید حتما از طعم غذاهای سنتی این شهر در غذاخوری ها یا رستوران های کاشان بچشید تا تجربه بهتری از سفرتان را داشته باشید. فراموش نکنید داشتن اطلاعات در این زمنیه می تواند به شما در داشتن یک سفر بهتر کمک کند.

 • آبگوشت لوبیا سفید: این غذا یکی از پرطرفدارترین غذاهای کاشان بوده که همان طور که از نام آن پیداست لوبیا سفید مهم ترین رکن در این غذا می باشد.
 • شفته انار: از دیگر غذاهای سنتی کاشان که ماده اصلی آن گوشت چرخ کرده می باشد، شفته انار می باشد. این غذا ذائقه اکثر افراد خاورمیانه می باشد.
 • شفته بادمجان: از دیگر شفته های کاشان که ماده اصلی آن این بار بادمجان است، شفته بادمجان می باشد. این غذا بسیار لذیذ و خوش طعم بوده و نباید آن را از دست بدهید.
 • کوفته آب سماق: این غذای معروف از ترکیب آب سماق به گوشت های قلقلی به وجود می آید و تهیه آن کمی زمان بر می باشد. بهتر است چشیدن طعم آن را از دست ندهید.
 • خورشت نخودآله: از دیگر غذاهای محلی کاشان خورشت نخودآله می باشد که در این خورشت به جای لپه از نخود استفاده می شود. ماده اصلی این غذا گوشت و نخود است.
 • چلو دیزی: شاید نام دیزی در اسم این غذا به کار رفته باشد، ولی ارتباطی با آبگوشت ندارد. ماده اصلی این غذا گوشت و برنج است و بهتر است این کته خوش طعم را حتما تست کنید.

راه های دسترسی به کاشان

اگر از تهران قصد دارید به کاشان برسید می توانید از راه های مختلفی برای آن اقدام کنید. از دو راه زمینی و هوایی می توانید برای رفتن به کاشان اقدام نمایید. از آن جا که کاشان فاصله کمی با تهران دارد بهتر است هزینه زیادی که از طریق هوایی باید پرداخت کنید را نادیده بگیرید و از طریق زمینی به این شهر بروید. با اتوبوس می توانید با قیمتی کم خود را به کاشان برسانید. در ادامه انواع راه های ارتباطی با کاشان را بیشتر مورد بررسی قرار خواهیم داد تا اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب نمایید.

مسیر دسترسی به کاشان با هواپیما

یکی از بهترین و با امنیت ترین راه های ارتباطی با هر مقصدی استفاده از هواپیما می باشد که از طریق آن می توانید در کم ترین زمان ممکن خود را به هر جایی که خواستید برسانید. هرچند که فرودگاه کاشان پرواز های کمی را ساپورت می کند ولی می توانید از آن در هر شهری که هستید در صورت امکان استفاده کنید و در کوتاه ترین زمان ممکن خود را به این شهر برسانید. راه هوایی معمولا امنیت بالاتری نسبت به درون جاده بودن دارد که این مزیت را نیز باید مد نظر قرار دهید. البته فراموش نکنید اصولا استفاده از هواپیما برایتان هزینه بیشتری خواهد داشت و اگر به دنبال یک سفر اقتصادی هستید برایتان مناسب نمی باشد.

فرودگاه کاشان

مسیر دسترسی به کاشان با اتوبوس

این راه برعکس مورد قبلی بسیار کم هزینه بوده و با طی کردن مسافتی در حدود 240 متر می توانید به راحتی در چند ساعت خود را به کاشان برسانید. اتوبان تهران-قم می تواند به شما در این زمینه کمک کند تا به راحتی و تنها در حدود 3 ساعت در جاده بودن به کاشان برسید. شاید امنیت این گزینه نسبت به هواپیما کمتر باشد ولی می توانید برای یک سفر اقتصادی از آن استفاده نمایید.

مسیر دسترسی به کاشان با خودروی شخصی

علاوه بر اتوبوس می توانید از این گزینه که به عنوان راحت ترین مورد برای سفر در نظر گرفته می شود نیز استفاده نمایید. مسافتی که در این روش طی می کنید همانند همان مسیری خواهد بود که با اتوبوس پیموده بودید. در مورد بهتر است در هنگام رانندگی هشیاری کامل داشته باشید تا سفر امنی را تجربه کنید. هر چند که امنیت این مسیر دسترسی به نسبت دو مورد قبلی کمتر است ولی با هشیاری می توان بدون هیچ نگرانی به مقصد رسید. یکی از مزیت های این مورد می تواند این باشد که شما در هر جایی که تمایل داشته باشید در طول راه می توانید توقف کنید.

مسیر دسترسی به کاشان با قطار

این گزینه بعد از مسیر هوایی پر مخاطب ترین می باشد. در سفر با قطار به هر مقصدی شما در امنیت می توانید به تماشای مناظر اطرافتان مشغول شوید و راحتی و آرامش بالایی را به نسبت اتوبوس یا خودروی شخصی تجربه نمایید. هزینه این مسیر دسترسی کمتر از راه هوایی است و به دلیل نزدیکی کاشان به تهران بیشتر از هواپیما مورد استقبال قرار می گیرد. شما از راه آهن تهران تنها یک مسافت 2 ساعت و نیمه را در پیش خواهید داشت.

پارک های کاشان

پارک ها معمولا ببهترین مکان های هر شهر به حساب می آیند و به گونه ای می توان گفت که پارک های هر شهر نماد تفریحات آن شهر می باشد که در سفر به هر مقصدی نباید آن ها را از دست داد. شهر کاشان نیز از این قاده مستثنی نمی باشد و شما با رفتن به این شهر می توانید برای تماشای پارک های کاشان اقدام نمایید. پارک های کاشان دارای امکانات رفاهی مختلفی برای مسافران هستند تا افراد در مراجعه به این شهر بتوانند در صورت نیاز از آن ها استفاده نمایند. پارک های کاشان به عنوان بهترین اماکن تفریحی این شهر و استان اصفهان شناخته می شوند. پارک های کاشان به عنوان بخشی از جاذبه های توریستی این شهر به شمار می روند. مهم ترین و بهترین پارک های کاشان به شرح زیر می باشند که می توانید در صورت لزوم از آن ها استفاده نمایید:

 • پارک جوان
 • پارک ناژون
 • پارک لاله
 • پارک ملت
 • پارک آیت الله مدنی
 • پارک نیایش

پارک ملت

سوغات شهر کاشان

یکی از مهم ترین مواردی که در سفر به یک منطقه تفریحی و تاریخی برای افراد مد نظر قرار می گیرد، خرید سوغات برای عزیزان می باشد. کاشان به عنوان یکی از شهرهای تاریخی ایران دارای موارد مختلفی است که می توانید از آن ها به عنوان سوغات استفاده کنید همانند انواع صنایع دستی و خوردنی ها متعدد. با توجه به سلیقه خود و آن چه نیاز دارید می توانید به سراغ خرید کردن بروید و برای خود یا خانواه تان هرچه تمایل داشتید تهیه نمایید. از جمله سوغات کاشان که مورد توجه گردشگران و افراد زیادی قرار گرفته می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • باقلوای کاشان: این مورد در شهر های متعددی به عنوان سوغات استفاده می شود و هر شهری باقلوای مختص خود را دارد. باقلوای کاشان متنوع ترین نوع در تمامی شهرها می باشد.
 • گلاب: این مورد شاید معروف ترین سوغات کاشان در ایران شناخته شود. اگر در فصل گلاب گیری به این شهر مراجعه کنید می توانید از بوی خوش گل محمدی که در فضا می پیچد مدهوش شوید. مراسم گلاب گیری کاشان یکی از معروف ترین هاست و بهتر است از این مورد برای تهیه سوغات غافل نشوید.
 • عرقیات: شهر کاشان تاریخ بلندی در این زمینه داد و شما می توانید خالص ترین و مرغوب ترین عرقیات را از این شهر تهیه نمایید. عرق بیدمشک، عرق نعناع، عرق بهار نارنج و عرق کاسنی از معروف ترین ها در کاشان می باشند.
 • کلوچه کاشانی: با شنیدن کلوچه امکان ندارد که به یاد کلوچه های معروف خطه شمال نیفتید ولی باید بدانید که کلوچه کاشانی نیز بسیار خوش طعم بوده و یکی از سوغات کاشان می باشد.
 • پشمک: شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که کاشانی ها کلوچه کاشان را به همراه پشمک میل می کنند و این مورد به عنوان یکی از مشهورترین گزینه های خودنی در بین مردم کاشان قلمداد می شود.
 • حاجی بادام: یکی از خوش طعم ترین شیرینی های کشور که البته در یزد نیز وجود دارد، شیرینی خوش مزه حاجی بادام می باشد. این مورد به عنوان سوغات کاشان کاربرد بالایی دارد و بسیاری از افراد از آن برای خود یا عزیزانشان تهیه می کنند.
 • فرش کاشان: یکی دیگر از مهم ترین سوغات کاشان فرش این شهر می باشد. فرش های کاشان تا 70 درصد از تولیدات فرش را در کشور بر عهده دارند. قالی های دستباف ابریشمی با رنگ های طبیعی که ریشه روناس، پوست گردو، پوست انار و برگ درختان گرفته شده هنر دست مردم این خطه از کشور را به رخ می کشند.

جاهای دیدنی کاشان

شهر کاشان به دلیل قدمتی که دارد توانسته جذابه های مختلفی را درون خود از ادوار گذشته حفظ کند که می توانید در صورت تمایل هرکدام را که خواستید در سفرتان به این شهر تماشا نمایید. هر چند که بیشتر جاذبه های این شهر تاریخیست ولی می توانید برای دیدن بعضی از جاذبه های طبیعی این شهر نیز اقدام کنید تا سفر بهتری را تجربه نمایید. بهتر است اگر می خواهید به این شهر سفر کنید به بهترین جاهای دیدنی کاشان نیز سری بزنید و آن ها را نیز تماشا نمایید تا سفرتان تکمیل شود. در ادامه با چند نمونه از بهترین دیدنی های شهر آشنا خواهید شد.

تپه های سیلک

این تپه ها به تنهایی می توانند تمدن ابتدایی ایران را نمایش دهد. تپه های سیلک کاشان به عنوان یکی از مهم ترین دیدنی های طبیعی شهر در نظر گرفته می شود. انسان های زمان باستان در این تپه ها دفن شده اند و بر اساس آن چه اسناد مشخص کرده قدمت مقبره هایی که در این تپه ها قرار دارند به 3000 تا 3500 سال پیش می رسد. البته باید عنوان کرد تپه های سیلک در زمان های گذشته به عنوان عبادتگاه انسان ها بوده و برای ساختن سازه های این ناحیه از گل و سفال استفاده کرده اند.

هم چنین باید عنوان کرد که بنای گفته شده تا قبل از آمدن سیل زیر خاک بود و بعد از آن از زیر خاک بیرون آمد و قدمت آن توسط افراد متخصص کشف شد و همگان برای دیدن آن در زمان های مختلف اقدام کردند. شما نیز می توانید در سفرتان به کاشان از ان دیدن نمایید.

تپه های سیلک

غار نیاسر

یکی از جاهای دیدنی کاشان که با نام های غار ویس، غار رئیس و غار تالار نیز شناخته می شود در 30 کیلومتری قسمت غربی شهر واقع شده و در نزدیکی روستای نیاسر می باشد. به جرات می توان گفت که این غار از منحصر به فرد ترین بناهایی است که به دست بشر به وجود آمده است و درباره قدمت آن عنوان شده که این غار در زمان اشکانیان به وجود آمده. ولی با این وجود یک سری آثار از دوران سلجوقی و ساسانی نیز در آن کشف شده که به همین دلیل می توان گفت به عنوان یکی از مهم ترین موارد در ادوار گذشته است. این غار را با نام غار سوراخ رئیس نیز شناخته می شود. یکی از مواردی که سبب شده تا گردشگران متعجب شوند، راه های مختلف درون غار و تو در تو بودن آن می باشد.

مسجد آقا بزرگ

از دیگر جاهای دیدنی کاشان که به عنوان یک جاذبه تاریخی شناخته می شود، مدرسه و مسجد آقا بزرگ می باشد. ساختمان این بنا در دوران قاجاریه شروع به ساخت کرد و در ابتدای حکومت ناصر الدین شاه به بهره برداری رسید. فردی به نام حاج محمد تقی خانبان کمک های مالی زیادی برای ساخت این مسجد کرد. قسمت های مختلف این مسجد شامل مواردی هم چون سردر، هشتی ورودی، صحن مرکزی، مقصوره و… دارد که می توانید با مراجعه به این اثر تاریخی آن ها را تماشا نمایید.

معماری این ساختمان به گونه است که در این شهر کویری و در تابستان در فضای داخلی باد خنک می پیچد. هنر های مختلفی که در این بنا استفاده شده شامل مواردی هم چون کاشی کاری، گچ بری، مقرنس کاری، گره چینی، نقاشی و… می شود که همگی باعث شده اند تا این بنا بسیار جذاب دیده شود.

جاهای دیدنی اطراف کاشان

علاوه بر درون کاشان در اطراف شهر نیز می توانید به دیدن جاهای مختلف بروید و از آن ها دیدن نمایید. این منطقه به دلیل این که تاریخی می باشد و قدمت بالایی دارد به همین دلیل در سال های مختلف تاریخی خود دارای نقاط متعدد می باشد. در اطراف کاشان با یک تور نصف روزه یا یک روزه می توانید مناطق مختلفی را تماشا کنید و سفرتان را پر بارتر نمایید. ما در این جا به معرفی چند مورد از مهم ترین جاهای اطراف کاشان خواهیم پرداخت تا اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید.

کویر ابوزید آباد

یکی از مواردی که می توانید از آن به عنوان یک جای متفاوت برای گشت و گذار استفاده نمایید، کویر ابوزید آباد می باشد. بیابان گردی معمولا یکی از تفریحات مهم برای علاقه مندان به آن می باشد و اگر شما نیز به کویر علاقه دارید، این منطقه می تواند برایتان تجربه ای جذاب باشد. از لحاظ جغرافیایی این کویر قسمتی از کویر بند ریگ می باشد که در بخش شمال شرقی کاشان قرار گرفته است. البته لازم به ذکر است که دراین کویر چند بنای تاریخی با قدمت بالا نیز وجود دارد که نباید تماشای آن ها را از دست بدهید. در مراجعه به کویر ابوزید می توانید از جاهای دیگری هم چون کاروانسرای صفوی و هم چنین شهر زیرزمینی نوش آباد نیز دیدن نمایید.

یکی از روستاهای تاریخی کشور به نام ابیانه نیز در این قسمت قرار گرفته که قدمت آن بالغ بر 2000 سال می باشد و تماشای آن خالی از لطف نیست. هر چند که در اطراف کاشان تنها کویر قابل رویت است ولی در همان کویر ها نیز یک دنیا تاریخ خوابیده است و لذت کویر گردی را چند برابر می نماید. اگر قصد دارید به این منطقه بروید بهتر است در فصل پاییز و زمستان اقدام کنید چرا که در ماه های سرد سال در کویر گردی کمتر اذیت خواهید شد.

کویر ابوزید آباد

کویر مرنجاب

یکی دیگر از بیابان های اطراف کاشان که می توانید به آن رماجعه نمایید، کویر مرنجاب می باشد این کویر را با نام کویر بندر ریگ نیز می شناسند و به عنوان یکی از اصلی ترین کویر ها برای گردشگری دوسداران کویرگردی می باشد. نام این کویر در ابتا بر روی یک کاروانسرا و قنات بوده که متعلق به زمان شاه عباس صفوی می باشد. اطراف این کاروانسرا بعدها به همین نام مرنجاب شناخته شد تا به امروز که کویر مرنجاب را با همین نام می شناسند. ارتفاع این کویر از سطح دریا 850 متر بوده و بخش زیادی از این کویر تشکیل شده از تپه های شنی است.

در این کویر پوشش گیاهی مختلفی وجود دارد که از بین آن ها می توان به درختان تاق، گز و بوته های قیچ که زیر مجموعه ای از گیاهان شور پسند می باشند اشاره نمود. در این کویر هم چنین حیوانات مختلفی نیز زندگی می کنند که شامل گرگ، شغال، کفتار، گربه شنی، بزمجه، آفتاب پرست، مار، عقرب، عقاب، شاهین، روباه و… می شود. اگر به این ناحیه بروید احتمالا می توانید بعضی از این موجودات را تماشا کنید. کویر مرنجاب در شمال شهرستان آران و بیدگل قرار گرفته است.

آداب و رسوم مردم کاشان

مردم این منطقه همانند نقاط دیگر کشور رسوم مربوط به خود را دارند که از بین آن ها پیش تر نیز به آن اشاره نمودیم. بعضی از رسوم این ناحیه شامل مواردی مثل گلاب گیری یا قالی شویی می شود. گلاب کاشان به عنوان یکی از مهم ترین سوغات و آداب و رسوم این شهر می باشد که تقریبا همه مردم ایران از آن آگاهند و عده زیادی از افراد برای تهیه گلاب اصل کاشان در ماه گلاب گیری به این شهر سفر می کنند.

هم چنین یکی دیگر از مراسمات مهم در کاشان که هر سال در تاریخ 2 مهر انجام می شود، مراسم قالی شویان می باشد. از دیگر مراسم هایی که در فصل زمستان و در شب های 17، 18 و 19 دی برگزار می شود، مراسم آتش افروزی و جل جلانی می باشد. هم چنین مراسم شب اسفند نیز در بعضی از نقاط کاشان دیده می شود که در آن ماه اسفند را 30 روزه می دانند و شب اول اسفند را به جشن می گذرانند.

یکی دیگر از مراسماتی که در این ناحیه دارند وشاید در برخی شهرهای دیگر نیز بتوانید آن را مشاهده نمایید، مراسم چله بزرگ و چله کوچک می باشد. در این مراسم از روز اول زمستان تا 40 روز بعد را چله بزرگ و 20 روز بعد از آن را چله کوچ می دانند و در چله کوچک معتقدند که سرما در حال کاهش است. بسیاری از این مراسمات در حال حاضر کمی کم رنگ تر از گذشته شده و تنها در نقاط مشخصی از کاشان می توانید آن را تماشا کنید.

کاشان

ریشه نام کاشان

قوم کاسی افرادی از مردمان باستانی بوده اند که از زاگرس منشاء گرفته اند و درباره ریشه نام کاشان معتقد که نام این شهر را از قوم گفته شده برداشته اند. کاسیان در کاشن امروزی زندگی می کردند و شاید تشابه نام آن ها با کاشان امروزی باعث شده تا یکی از فرضیه ها برای این نام همین موضوع باشد. کاسپین ها نیز در بخش فین کاشان ساکن بودند. فرضیه دیگر درباره نام این منطقه این است که کاشن را همان کی آشیان می داند که در واقع جای حاکمان بوده است.

عده ای دیگر واژه کاشان را به معنای خانه هایی می دانند که با چوب و نی ساخته شده اند. افراد دیگری چنین عنوان داشته اند که کاشان در واقع محل کاسیان بوده و به همین دلیل معتقدند کاشن واژه تحریف شده ای از کاسیان است. جالب است بدانید در راستای همین مورد کاشانی ها را کاشی گویند و شما نیز احتمالا این واژه را شنیده باشید. از دلایل دیگر نامگذاری این ناحیه را به ساخت کاشی ارتباط داده اند.

معماری کاشان

از مهم ترین مواردی که باید به آن اشاره کنیم، معماری کاشان می باشد. معماری سنتی کاشان تا ابتدای قرن 20 حفظ شده است و شروع آن از دوران سلجوقیان و صفویان بود که آن را زمان قاجاریان ادامه دادند. این معماری با روی کار آمدن حکومت پهلوی دستخوش تغییرات زیادی شد. در معماری قدیمی کاشان یک دیوار بلند شهر را از بیرون جدا می کرد و برای ورود به شهر افراد می توانستند از چند دروازه که در چند جای مختلف قرار داشتند استفاده نمایند.

درون شهر نیز به چهار بخش مهم تقسیم می شد که شامل ارگ، مدرسه ها، بازار و محلات می شدند. بخش ارگ و قلعه جلالی که در آن بود در قرن 18 و 19 میلادی تخریب شد ولی برج ها و دروازه ها در همان قرن 19 باقی ماندند. یکی از بناهایی که می توان در معماری نیز به عنوان یک سنبل از آن یاد کرد، بازار کاشان می باشد. این بازار در زمان صفویه کسب و کارهای زیادی را شامل می شد و رونق داشت ولی در زمان قاجاریان این رونق تا حد زیادی از بین رفت.

بعد ها این بازار ساختمان های دیگری هم چون مدرسه، مسجد و تیمچه امین الدوله نیز به بازار اضافه گشتند. معماری کاشان در گذر زمان با ورود خودرو به شهر و هم چنین آمدن راه آهن به شهر دستخوش تغییرات زیادی شد. هم چنین رابطه با تهران نیز سبب شد تا بانک ها و کارخانه های مختلفی در این ناحیه ساخته شود.

اقامت در شهر کاشان

کاشان به عنوان یک شهر تاریخی و زیارتی که در نزدیکی تهران نیز واقع شده همواره مقصد سفر بسیاری از افراد می باشد. هم چنین به دلیل این که در مسیر رسیدن به شهر های مهم دیگر نیز قرار گرفته افراد زیادی از آن می گذرند و به همین دلیل باید گفت که این شهر یک جای دیدنی و جذاب می باشد که نباید به هیچ وجه آن را از دست بدهید. اگر قصد دارید به کاشان سفر کنید بهتر است چند روزی را میهمان مردم این شهر باشید تا با دل فرصت بتوانید از نقاط دیدنی و تاریخی آن دیدن کرده و سفری خوب را تجربه کنید.

برای اقامت در کاشان می توانید به سایت لوکس ویلا مراجعه کنید و در صفحه اصلی سایت با رفتن به پنل اجاره ویلا و سوئیت به صفحه کاشان بروید و در بین گزینه های پیش رویتان یکی از آن ها را انتخاب کنید وبرای رزرو با شماره قرار داده شده تماس بگیرید تا بتوانید از اقامتگاه خود قبل از رسیدن به مقصد اطمینان حاصل فرمایید. لازم به ذکر است در بعضی از مناسبات خاص سال و هم چنین در تعطیلات این شهر میزبان افراد زیادی می شود و به همین باید یک الی دو هفته قبل از موعد برای رزرو یا اجاره ویلا در کاشان اقدام کنید تا دچار مشکل نشوید. هم چنین به خاطر بسپارید در انتخاب اقامتگاهتان در این شهر به امکاناتی که مد نظرتان می باشد نیز در بخش توضیحات مربوط به ویلا دقت کنید تا در زمان ورود به آن سرگردان نگردید.