پارک شهر

مدت زمان خواندن این مطلب : 8 دقیقه

محتوا پنهان

پارک شهر یکی از سرسبزترین پارک های شهر تهران می باشد که در یکی از معروف ترین و قدیمی ترین محله های تهران واقع شده است. در تمام محله های پایتخت پارک های سرسبز و وسیعی قرار دارند که نقش به سزایی در تلطیف هوا و کاهش آلودگی هوا دارند. همچنین به عنوان یکی از بهترین تفرجگاه های شهری برای گذراندن اوقات فراغت به شمار می روند. پارک شهر از آن دسته پارک های قدیمی شهر تهران است که بسیاری از پایتخت نشینان خاطرات خوشی را در آن تجربه کرده اند و امروزه گردشگران زیادی برای آخر هفته های خود و یا ایام تعطیل به سراغ آن می روند تا بتوانند لحظات خوشی را در آن سپری کنند. در ادامه این مطلب قصد داریم با این پارک قدیمی و با صفا بیشتر آشنا شویم، پس با لوکس ویلا همراه باشید.

آشنایی با پارک شهر

پارک شهر یکی از قدیمی ترین پارک های شهر تهران است که در سال 1339 هجری شمسی احداث گردیده و گردشگران زیادی از دیرباز تا کنون آن را به عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب می کنند و به سراغ آن می روند. این بوستان سرسبز در محدوده خیابان های خیام و شهید فیاض بخش در منطقه 12 شهرداری تهران جای گرفته است. چندین سال زمینی در محله سنگلج تهران خالی مانده بود که تصمیم بر آن شد بوستانی را در آن احداث کنند که تاریخ آن به 5 اسفند ماه سال 1329 هجری شمسی باز می گردد. پارک شهر دارای حدود 25 هکتار مساحت می باشد که 8 درب ورودی نیزدر نقاط مختلفی از پارک برای آن در نظر گرفته شده است. بالغ بر 17 هکتار از مساحت این بوستان به فضای سبز اختصاص یافته، بدین صورت که حدود 13 هکنار به صورت درخت کاری و 4 هکتار دیگر به صورت چمن کاری می باشد. حدود 8 هکتار دیگر که باقی می ماند مربوط به خیابان ها، مسیرهای پیاده رو، دریاچه مصنوعی، آب نماها و ساختمان های داخل پارک می باشد. منطقه ای که این پارک در آن قرار دارد، از شلوغ ترین و پرترددترین خیابان های تهران است که وجود این بوستان سرسبز توانسته به عنوان تفرجگاهی زیبا در میان پایتخت نشینان شناخته شود.

بسیاری از پایخت نشینان برای آخر هفته های خود، به خصوص در نیمه اول سال که هوا مطلوب است و گشت و گذار صفای دیگری دارد، به دنبال جاذبه ای هستند تا بتوانند به همراه خانواده و یا دوستان خود به سراغ آن بروند و اوقات فراغت خود را در آن سپری کنند. درختان بلند قامت و سرسبزی در میان این بوستان قد علم کرده اند و باعث می شوند هنگامی که در این پارک در حال قدم زدن هستید، اکسیژن خالص و هوای پاکیزه را وارد ریه های خود کنید. همچنین پیاده روها و خیابان کشی هایی که در این پارک وجود دارند، بهترین مسیر برای پیاده روی و دوچرخه سواری به شمار می روند. علاوه بر این موارد، بوستان شهر از جمله پارک هایی است که مناسب معلولان می باشد. این بوستان سرسبز در محله ای پرتردد از تهران جای گرفته و موقعیت جغرافیایی آن بدین گونه است که از شمال به پایانه و خیابان فیاض بخش، از شرق به خیابان خیام، محله سنگلج و قورخانه، از غرب به خیابان وحدت اسلامی از جنوب به خیابان بهشت منتهی می شود.

پارک شهر

تاریخچه پارک شهر

شهرداری تهران در دهه 1320 هجری شمسی تصمیم داشت جهت پرداخت وام هایی که دریافت کرده بود، زمین های محله سنگلج تهران را برای فروش بگذارد. در جلسه ای که با شاه و وزیر وقت برگزار شده بود، این موضوع را مطرح کردند. اما همه بر این باور بودند که تمام این زمین ها بایستی به پارکی سرسبز در این محله تبدیل شود. زمانی که ابوالحسن ابتهاج شهرداری تهران را به عهده داشت، عملیات محصور کردن پارک و درختکاری آن آغاز گردید. در همان زمان ها بود که بسیاری از موسسات، ادارات و سازمان های مختلف محلی را در پارک پیدا کردند تا بتوانند ساختمانی را در آن برای خود بسازند. اما در تاریج 18 اسفند ماه سال 1333 هجری شمسی شهردار وقت، ابوالحسن ابتهاج، طرحی را به مجلس سنا ارائه داد و بر اساس آن تمام ساخت و سازها در این بوستان ممنوع شوند.

دیدنی های پارک شهر

این بوستان که از بهترین پارک های تهران می باشد، علاوه بر این که یکی از بهترین پارک های سرسبز شهر تهران است، دیدنی های متعددی را در خود جای داده که در این میان می توان از موزه صلح، باغ پرندگان، آکواریوم، دریاچه مصنوعی، سایت پرنده نگری و… اشاره نام برد. جاذبه های تفریحی و گردشگری این پارک برای گذران یک روز اوقات فراغت به همراه خانواده و دوستان بهترین گزینه می تواند به شمار رود. در ادامه این بخش با تمام دیدنی های پارک شهر آشنا می شویم تا اگر برای آخر هفته خود و یا ایام تعطیلات به دنبال جاذبه ای گردشگردی در میان دیدنی های تهران هستید، به سراغ این بوستان سرسبز بروید.

موزه صلح

یکی از دیدنی های بوستان شهر موزه صلح می باشد که از موزه های عضو شبکه بین المللی موزه های صلح به شمار می رود و فرهنگ صلح را در تمام جهان انتشار می دهد. انجمن حمایت از قربانیان سلاح های شیمیایی موزه صلح را در این بوستان در سال 1386 هجری شمسی افتتاح کرد. در این نوع از موزه ها، آثار ناگواری که از جنگ ها و خشونت ها بر روی انسان ها و محیط زیست بر جای می مانند را به نمایش می گذارند تا بتوانند از اتفاق افتادن دوباره آن ها جلوگیری به عمل آید. برای راهنمایی بازدیدکنندگان، تعدادی از جانبازان در این موزه مشغول به کار هستند و راهنمایی های لازم را به بازدیدکنندگان ارائه می دهند. اگر به بازدید از این موزه ها علاقه مند هستید می توانید با مراجعه به موزه صلح بوستان شهر علاوه بر بازدید از سلاح های شیمیایی و ممنوعه در جنگ ها، با جانبازان و مصدومین جنگ ها نیز صحبت کنید و آن ها نیز از خاطرات و تجربه های خود در جنگ ها برایتان تعریف کنند. این موزه نیز دارای گالری، کتابخانه و کارگاه های آموزشی مناسب با همین موضوع ها را در خود جای داده است. موزه صلح در ضلع شمالی این بوستان جای گرفته است.

قیمت بلیط و ساعت بازدید از موزه صلح بوستان شهر

اگر به بازدید از این موزه علاقه مند هستید، می توانید روزهای شنبه تا چهارشنبه هر هفته از ساعت 9 صبح تا 12:30 ظهر و از ساعت 14:30 بعد از ظهر تا 17 بعد از ظهر به بازدید از آن اقدام نمایید. همچنین بازدید از این موزه رایگان بوده و نیازی به تهیه بلیط و پرداخت ملبغی وجود ندارد.

شماره تماس موزه صلح بوستان شهر: 6675694-021 و 021-66731070

پارک شهر

آکواریوم پارک شهر

یکی از جاذبه های دیدنی پارک شهر که قطعا نام آن را زیاد شنیده اید، آکواریوم این بوستان می باشد که در ضلع جنوب شرقی پارک جای گرفته است. شما می توانید با مراجعه به این بخش از انواع ماهی های آب شیرین دیدن کنید و از تماشای آن ها لذت ببرید. انواع ماهی های رنگارنگ و زیبا در این آکواریوم وجود دارند که می توانید از تماشای آن ها لذت ببرید و عکس های زیبایی از آن ها به ثبت برسانید. ساختمانی که امروزه آکواریوم در آن قرار گرفته است، در زمان جنگ تحمیلی ایران و عراق ساخته شده بود تا از آن به عنوان پناهگاه استفاده شود و دارای دو ورودی اصلی بود. بعد از جنگ ها مسئولین تلاش کردند تا این مکان را به آکواریومی زیبا به عنوان تفرجگاهی در این پارک تبدیل سازند.

ساعت بازدید و قیمت بلیط بازدید از آکواریوم بوستان شهر

اگر به بازدید از این آکواریوم علاقه مند باشید می توانید با مراجعه به پارک شهر که یکی از جاهای دیدنی تهران به شکار می رود، همه روزه پذیرای شما عزیران بوده و به صورت رایگان از این آکواریوم دیدن کنید.

شماره تماس آکواریوم پارک شهر: 55608398-021 و 55614815-021

باغ پرندگان پارک شهر

در بخش مرکزی این بوستان، باغ پرندگانی وجود دارد که انواع پرندگان زیبا در آن وجود دارند که می توانید از آن ها دیدن کنید. این باغ پرندگان در سال 1388 هجری شمسی افتتاح گردید و مساحت آن به 5 هزار متر مربع می رسد که تعداد 8 قفسه بزرگ و دو محوطه باز در آن وجود دارد. برای ساخت این باغ پرندگان حدود 150 میلیون تومان هزینه شده که شامل فضای سبز، فضای برکه، محوطه سازی، تجهیزات روشنایی، حصارکشی و… می باشند. انواع پرندگانی که در این باغ وجود دارند می توان به: هفت رنگ، آرا و رنگی، طوطی های برزیلی، مرغ عشق، کبک، عروس هلندی، بلدرچین، انواع پرندگان زینتی همچون: طاووس، بوقلمون، مرغابی و… اشاره نمود.

دریاچه مصنوعی

یکی از بخش های دیدنی و امکانات تفریحی این پارک، دریاچه مصنوعی آن می باشد که میان این بوستان جا خوش کرده است. تعدادی قایق پدالی در این دریاچه قرار دارند که گردشگران می توانند برای تفریح و استفاده از آن به سراغ دریاچه بروند و گشتی در آب های دریاچه بزنند. همچنین با قدم زدن در کنار دریاچه مصنوعی می توانید از تماشای آن لذت ببرید و از نسیم های خنکی که در اطراف دریاچه می وزد، لذت ببرید. قدمت این دریاچه مصنوعی به بیش از 20 سال می رسد.

تندیس ها

در اغلب پارک ها، تندیس های زیبایی از مشاهیر و یا نمادها وجود دارند. پارک شهر نیز از این قاعده مستثنی نبوده و دو تندیس شیر سنگی و طاووس را در خود جای داده است. این تندیس ها توانسته اند چهره ای تازه، متفاوت و تماشایی را برای این پارک پدید آورند.

پارک شهر

آب نما

استخر نسبتا بزرگی در بخش میانی پارک وجود دارد که در میان آن آب نمایی زیبا جای گرفته و منظره ای زیبا به خصوص در شب ها را برای این پارک به وجود می آورد. بسیاری از گردشگری برای لحظاتی اطراف این آب نما می ایستند و از تماشای آن آرامش می گیرند.

ساعت بزرگ مرکزی در دل پارک

یکی دیگر از دیدنی های این پارک، ساعتی بزرگ است که در پارک قرار دارد و چهره ای متفاوت برای بوستان را پدید آورده است.

سایت پرنده نگری

یکی دیگر از دیدنی های پارک سرسبز شهر سایت پرنده نگیر آن می باشد که در سال 1393 هجری شمسی افتتاح شده است. اگر به تماشای پرندگان و آشنایی با زندگی پرندگان علاقه مند هستید، می توانید با مراجعه به این سایت که در این بوستان قرار دارد از آن ها دیدن کنید. در زمان های مختلفی از سال بیش از 40 گونه پرنده ساکن، مهاجر تابستانی، مهاجر زمستانی و مهاجر عبوری در این پارک میزبانی می شود. از جمله امکانات و تجهیزاتی که در سایت پرنده نگری پارک زیبای شهر وجود دارند عبارتند از: تلسکوپ، دوربین چشمی و کتاب های راهنمای پرندگان.

کتابخانه پارک شهر

کتابخانه این پارک به عنوان بزرگترین و قدیمی ترین بخش بوستان شناخته می شود. این کتابخانه در ضلع جنوب غربی بوستان جای گرفته است. انواع مختلفی از کتاب های چاپ سنگی و نفیس در این کتابخانه نگهداری می شوند که از ارزش بسیار بالایی برخوردارند. بالغ بر 32 هزار جلد کتاب در این کتابخانه حفظ و نگهداری می شوند که علاقه مندان می توانند از آن ها استفاده کنند. بخش نشریات این کتابخانه از سال 1360 هجری شمسی فعالیت های خود را آغاز کرده است. یکی از جالب توجه ترین بخش های این کتابخانه، بخش کودک آن است که بسیاری از خانواده های فرهنگی، به همراه کودکان خود به آن مراجعه می کنند. تعداد اعضای فعال این کتابخانه به بیش از 8 هزار و 500 نفر می رسد. کتابخانه پارک شهر از بخش هایی نظیر نشریات، ایثارگران، مرجع، پیک فرهنگ، بخش کودک، امانات و خدمات فنی تشکیل شده است.

ساعت کاری و هزینه ورودی کتابخانه

علاقه مندان می توانند همه روزه از ساعت 8 صبح الی 20 شب به این کتابخانه مراجعه کنند. همچنین برای ورود و استفاده از کتاب ها نیازی به پرداخت هزینه وجود ندارد.

شماره تماس کتابخانه پارک شهر: 55152312-021 داخلی 116

پارک شهر

امکانات تفریحی پارک شهر

پارک شهر نیز همانند بسیاری دیگر از پارک های بزرگ سطح شهر دارای امکانات تفریحی متعددی است تا شهروندان و گردشگرانی که برای اوقات فراغت خود به سراغ این پارک می روند، بتوانند لحظات خوشی را برای خود رقم بزنند. در ادامه این بخش با امکانات تفریحی پارک زیبای شهر آشنا می شویم.

پیاده روی و دوچرخه سواری

خیابان ها و مسیرهای پیاده روی بسیار مناسبی در این پارک وجود دارند که همگی سنگ فرش شده اند و قدم زدن، پیاده روی و دوچرخه سواری در آن ها بسیار لذت بخش خواهند بود. درختان بلند قامت و سر به فلک کشیده ای در اطراف این پیاده راه ها وجود دارند که هنگام پیاده روی هوای تازه و اکسیژن خالص استشمام خواهید کرد. همچنین دکه ای در این پارک وجود دارد که دوچرخه به مردم کرایه می دهد. اما این دکه در حال حاضر فعالیت نمی کند و شما می توانید برای دوچرخه سواری در پارک، دوچرخه خود را همراهتان ببرید و از دوچرخه سواری در پارک لذت ببرید.

زمین بازی کودکان

هنگامی که نام پارک به گوشمان می رسد، ناخودآگاه در ذهنمان زمینی پر از وسایل بازی برای کودکان نقش می بندد. این پارک نیز زمینی را برای وسایل بازی کودکان در خود جای داده که وسایل بازی متنوعی در آن وجود دارند و گردشگران می توانند فرزند خود را به این بخش از پارک بفرستند و بازی کنند. همچنین شهربازی کوچکی که چندین وسیله بازی در آن قرار دارد در این پارک وجود دارد. یکی از این وسایل بازی چرخ و فلک آن می باشد که با سوار شدن به آن می توانید لحظات خوشی داشته باشید.

پیک نیک

اغلب خانواده ها برای آخر هفته های خود به سراغ یکی از پارک های سطح شهر می روند و برای وعده ناهار، شام و یا میان وعده بساط پیک نیک را به راه می اندازند. حتی برخی از خانواده ها از صبح به پارک ها می روند و صبحانه خود را در طبیعت میل می کنند. در کنار پیک نیک، وسایل بازی را مانند توپ والیبال، بسکتبال، بدمینتون، دوچرخه، اسکوتر و… را همراه خود می برند تا بتوانند نهایت استفاده را از طبیعت داشته باشند.

پارک شهر

عکاسی در طبیعت پارک شهر

طبیعت این پارک به قدری زیبا و سرسبز است که می توانید عکس های بسیار زیبایی در طبیعت آن ثبت کنید. همچنین هر فصلی از سال دارای چهره های متفاوتی بوده و عکس های زیبا و منحصر به فردی را به ثبت برسانید.

قایق سواری

همانطور که گفته شد، دریاچه ای مصنوعی در این پارک وجود دارد که امکان قایق سواری را برای گردشگران به وجود آورده است. شما نیز می توانید در صورت تمایل به سراغ این بخش از پارک بروید و قایقی را برای خود کرایه کنید و در دل دریاچه گشتی بزنید.

امکانات رفاهی بوستان شهر

این بوستان علاوه بر داشتن طبیعت زیبا و امکانات تفریحی متنوع، امکانات رفاهی مناسبی را در خود جای داده و همین ها در کنار یکدیگر قرار گرفته اند و بر محبوبیت این پارک افزوده اند و گردشگران زیادی آن را برای گردش، تفریح و اوقات فراغت خود انتخاب می کنند و به سمت آن راهی می شوند. از امکانات تفریحی این بوستان می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • امکانات ورزشی متنوع همچون وسایل ورزشی همگانی و میز پینگ پنگ
  • امکانات ویژه معلولین
  • مجموعه ورزشی با داشتن امکانات ویژه نابینایان
  • سالن ورزشی ویژه بانوان
  • نمازخانه
  • سرویس بهداشتی

پارک شهر کجاست و مسیر دسترسی به آن

پارک زیبای شهر که از دیدنی های تهران به شمار می رود، در یکی از شلوغ ترین مناطق تهران قرار گرفته است که از بخش شمال خود به پایانه و خیابان فیاض بخش، از بخش شرق به خیابان خیام و قورخانه و محله سنگلج، از بخش غرب به خیابان وحدت اسلامی و از جنوب به به خیابان بهشت محدود می شود. محله ای که این پارک در آن قرار دارد دارای مسیرهای دسترسی متفاوتی می باشد که در ادامه آن ها را توضیح می دهیم.

پارک شهر

مسیر دسترسی به پارک شهر با خودروی شخصی

اگر می خواهید با خودروی شخصی به این پارک مراجعه کنید، بهتر است این موضوع را در نظر داشته باشید که امکان دارد جای پارک به سختی پیدا کنید همچنین در ترافیک بمانید. اما برای این منظور می توانید وارد بزرگراه یادگار امام شده و از آنجا مسیر خیابان آزادی به سمت انقلاب را پیش بگیرید. سپس از میدان انقلاب وارد خیابان کارگر جنوبی شده و خود را به خیابان جمهوری برسانید. از طریق خیابان لاله و هاتف وارد خیابان حافظ شده و با پشت سر گذاشتن میدان حسن آباد، وارد خیابان وحدت اسلامی شوید. در هر کجا که جای مناسب برای پاررک خودرو پیدا کردید خودروی خود را پارک کنید و وارد بوستان شوید.

مسیر دسترسی به بوستان شهر با مترو

اگر قصد  دارید برای رسیدن به این بوستان از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید، یکی از بهترین مسیرها استفاده از مترو می باشد. برای این منظور سوار مترو خط فرهنگسرا – صادقیه و یا کهریزک – تجریش شده و در ایستگاه امام خمینی از مترو پیاده شوید. از مترو که خارج شدید به صورت پیاده به سمت غرب حرکت کنید تا وارد خیابان خیام جنوب شوید. به ورودی قورخانه که برسید بوستان را خواهید دید. افزون بر این می توانید سوار مترو خط فرهنگسرا – صادقیه شده و در ایستگاه حسن آباد از مترو پیاده شوید. به صورت پیاده به سمت خیابان وحدت اسلامی جنوب حرکت کنید. بعد از حدود 5 دقیقه پیاده روی ورودی بوستان را خواهید دید.

مسیر دسترسی به بوستان شهر با اتوبوس

از دیگر وسایل نقلیه عمومی برای رسیدن به بوستان شهر استفاده از اتوبوس می باشد. برای این منظور می توانید سوار اتوبوس بی آر تی خط راه آهن – تجریش شده و در ایستگاه دکتر حسابی از اتوبوس پیاده شوید. سپس وارد خیابان امام خمینی (ره) شده و به سمت شرق به صورت پیاده حرکت کنید تا به ورودی بوستان برسید.

آدرس پارک شهر: تهران، محدوده خیابان خیام و خیابان شهید فیاض بخش

پارک شهر

سوالات متداول

پارک شهر کجاست؟

پارک شهر در محله سنگلج تهران و محدوده خیابان امام خمینی و فیاض بخش جای گرفته و از قدیمی ترین پارک های پایتخت به شمار می رود.

نزدیک ترین ایستگاه مترو به پارک شهر کدام است؟

از نزدیک ترین ایستگاه های مترو به پارک شهر، ایستگاه های امام خمینی و حسن آباد می باشند.

پارک شهر چه جاذبه های دیدنی دارد؟

از جاذبه های دیدنی پارک شهر می توان به آکواریوم، موزه صلح، شهربازی، کتابخانه، دریاچه مصنوعی و باغ پرندگان اشاره نمود.

در پارک شهر از چه تفریحاتی می توان بهره مند شد؟

در پارک شهر می توان به سراغ تفریحاتی همچون قایق سواری، پیاده روی، دوچرخه سواری، پیک نیک و... رفت و لذت برد.

[html_block id=”71008″]

راهنما سایت

آدرس

تهران، محدوده خیابان خیام و خیابان شهید فیاض بخش

شماره تماس

هزینه بازدید

رایگان

ساعات بازدید از این جاذبه

شنبه

24 ساعته

یک‌شنبه

24 ساعته

دو‌شنبه

24 ساعته

سه‌شنبه

24 ساعته

چهار‌شنبه

24 ساعته

پنج‌شنبه

24 ساعته

جمعه

24 ساعته
مسیریابی آنلاین
مطالب مشابه