وقتی سخن از سفر به شمال و استان مازندران می شود، یکی از اولین گزینه هایی که به ذهن همه ما می رسد، پارک جنگلی نور است. این پارک به عنوان بخشی از تجربه های طبیعت گردی و سفر به شمال در خاطره گردشگری چند نسل ایرانی ها حک شده. پارک جنگلی نور که یکی از قدیمی ترین پارک های جنگلی کشور می باشد، از دیدنی ترین و پر بازدیدترین نقاط استان مازندران به حساب می آید.

با وجود این که این منطقه یکی از آشناترین مناطق گردشگری طبیعت در ذهن همه ماست، تعداد خیلی کمی از ما اطلاعاتی درباره مشخصات آن داریم. از این رو باید پیش از ورود به جاذبه های طبیعی پارک جنگلی نور، از تاریخچه و مشخصات آن کمی صحبت کنیم.

 

پارک جنگلی نور کجاست

 

مشخصات پارک جنگلی نور

پارک جنگلی نور به عنوان یکی از پهناورترین پارک های طبیعی و جنگلی خاورمیانه، در سال های انتهایی دهه پنجاه ساخته و در سال 1351 افتتاح شده است. وسعت آن به طور دقیق 3645 هکتار بوده و از این مساحت، 350 الی 400 هکتار به عنوان پارک طبیعی برای استفاده عموم گردشگران طراحی شده. بقیه مناطق این پارک که در واقع بخش عمده آن محسوب می شود، به عنوان منطقه حفاظت شده تحت نظارت سازمان محیط زیست و منابع طبیعی قرار دارد. حسین سعیدی آشتیانی، پایه گذار پارک های جنگلی در کشور، طراح این پارک طبیعی بود. از این رو نام او به عنوان اسم رسمی این پارک جنگلی، انتخاب شده.

این پارک تا مدت ها به نام رستم رود که منطقه ای در نزدیکی آن است،خوانده می شده. نکته دیگر آنکه این منطقه، از واپسین بازمانده های جنگل های جلگه ای ایران به شمار آمده و از این منظر بسیار ارزشمند می باشد. سرسبزی و باروری این منطقه جلگه ای، مانند دیگر مناطق شمال کشور از نزدیکی همزمان آن به کوه و دریا ناشی می شود. پوشش گیاهی پارک جنگلی نور، درخت های افرا، ممرز، توسکا و انجیلی و دیگر از گیاهان مناطق جلگه ایست. با این حال یکی از ارزشمند ترین منابع گیاهی این منطقه درخت های گونه سفید پلت آن بوده که این جنگل یکی از اصلی ترین ذخیره‌گاه ‎های این درخت بومی ایران به حساب می آید.

مساحت ذخیره گاه درختان پلت این جنگل حدود 550 هکتار است. درخت سفید پلت از گونه های نادر و بومی منطقه است که پس از عقب نشینی رودخانه ها و پسروی آب دریا ظاهر گردیده وگونه ای ذخیره گاهی حساب می شود. با این حال حضور و رفت و آمد گردشگران در حاشیه رودخانه ها که مکان اصلی رویش این گیاه می باشد، ریشه درختان را از بین برده و از زادآوری آنها جلوگیری می کند. از دیگر سو، استفاده از چوب این درخت برای روشن کردن آتش، آسیب های جبران ناپذیری به این گونه نادر زده است.

در نهایت مناسب بودن محل روییدن و رشد این گیاه، برای کشاورزی و شالیزار، باعث شده که بسیاری از زمین داران منطقه در پی جایگزینی آنها با زمین های کشاورزی باشند. از گونه های گیاهی پارک جنگلی نور که بگذریم، از منظر جانوران و پرندگان نیز این منطقه بسیار غنی است. برای نمونه این پارک یکی از زیستگاه های اصلی قرقاول ایرانی در منطقه به حساب می آید.

امکانات پارک جنگلی نور

پارک جنگلی نور به عنوان یکی از قدیمی ترین و محبوب ترین مناطق گردشگری کشور از امکانات مناسبی برخوردار بوده و از این رو می تواند مقصد یک سفر تفریحی خانوادگی راحت و آرام باشد. همچنین نزدیکی این پارک جنگلی به دریا، جاده آسفالته منتهی به آن، مناظر زیبای مسیر رسیدن به آن که پر از شالیزارهای زیبا و سرسبز است، آن را بسیار محبوب ساخته. این پارک جنگلی دارای قهوه خانه، آلاچیق، امکانات پیک نیکی، رستوران، مسجد، سرویس بهداشتی و فضای بازی کودکان می باشد. در ضمن آنتن دهی گوشی موبایل در این منطقه مناسب بوده و خیال شما می تواند از این بابت راحت باشد.

نکته مهم دیگری که برای مسافران مناطق طبیعی بسیار مهم تلقی می شود، امکانات اقامتی آنهاست. اولین و جذاب ترین گزینه اقامت در این جنگل، کمپینگ و استفاده از چادر می باشد. با این حال اگر علاقه ای به این نوع اقامت ندارید، به راحتی می توانید در ویلاها و اقامت گاه های شهرهای اطراف و بسیار نزدیک این منطقه در دو شهر محمودآباد و نور اقامت کنید. روستای سیاهکلا در میانه این پارک جنگلی نیز اقامتی رویایی و متفاوت برای شما فراهم می آورد.

 

مسیر پارک جنگلی نور

 

پارک جنگلی نور کجاست

پارک جنگلی نور به عنوان یکی از دیدنی های شهر نور به علت آسفالته بودن جاده آن یکی از سرراست ترین مناطق طبیعی شمال برای بازدید است. فاصله این پارک از تهران، 227 کیلومتر بوده و با 3 ساعت و 45 دقیقه رانندگی مستمر پیموده خواهد شد. شما می توانید به راحتی این مسیر را با یکی از نرم افزارهای مسیریابی پیدا کرده و از رانندگی خود در این جاده زیبا با مناطق حاشیه ای زیبایش لذت ببرید.

در جاده بین نور و محمودآباد، تابلویی قرار داده شده که شما را به سمت راه فرعی پارک جنگلی نور هدایت می کند. 5 کیلومتر که در این جاده فرعی بروید به ورودی غربی این پارک می رسید. در اینجا در سردری سنگی با رویه ای چوبی عنوان پارک حک شده. این پارک به شهرهای رستم رود، آمل و محمودآباد نیز بسیار نزدیک است.

مسیر پارک جنگلی نور: استان مازندران، جاده محمودآباد به نور، پارک جنگلی نور

ساعات بازدید: شبانه روزی

 

شما میتوانید این مقاله را به اشتراک بزارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *