ماسال منطقه ای بسیار سرسبز و خوش آب و هوا در استان گیلان است و درصد بالایی از گردشگرانی که به رشت سفر می کنند، مسافران ماسال هستند تا به طبیعت زیبا و دیدنی های جذاب ماسال، بهترین خاطرات را برای خود رقم بزنند. در ادامه با ما همراه باشید تا با همه چیز در مورد ییلاق ماسال بیشتر آشنا شوید.

ماسال کجاست؟

ماسال روستایی ییلاقی در اطراف رشت است و در غرب استان گیلان قرار دارد. اگر از شهر تهران میخواهید به ماسال سفر کنید، همواره در مسیری 5 ساعته خواهید بود بطوریکه می بایست از شهر تهران به سمت کرج و سپس قزوین رفته و در شهر قزوین وارد جاده قزوین – رشت شوید اما قبل از اینکه وارد شهر رشت شوید، کافیست با استفاده از تابلوهای راهنما وارد جاده فومن – سراوان شده و باقی مسیر را در میان جنگل های سرسبز استان گیلان طی کنید تا به ماسال برسید.

در نظر داشته باشید مسیر تهران تا ییلاق ماسال از طرق جاده قزوین – رشت، میانگین 5 ساعت در روزهای عادی و زمانی که شاهد ترافیک های سنگین جاده نباشیم می باشد لذا در ایام خاص مانند تعطیلات چند روزه که گردشگران بسیاری راهی استان گیلان می شوند، این زمان 5 ساعته گاه به بیش از 6 ساعت نیز می رسد. همچنین عده ای از گردشگران می گویند برای بازدید از ییلاق ماسال، می توان تهران را به سمت جاده چالوس ترک کرده و شهر چالوس را به سمت غرب ترک کنید تا از کنار دریا وارد استان گیلان و سپس، ییلاق ماسال شوید اما این مسیر در حالت عادی، 7 ساعت می باشد و در روزهای پرترافیک، به بیش از 10 ساعت نیز می رسد.

 

همه چیز در مورد ییلاق ماسال

ماسال را بیشتر بشناسیم

منطقه ییلاقی ماسالدر گذشته، تنها یک روستا بود اما به دلیل رشت و توسعه، امروزه یکی از شهرستان های توریستی استان گیلان به شمار می رود و گردشگری، مهم ترین قطب درآمدی منطقه را  شامل می شود و همچنین جالب است بدانید تا سال 1376، ماسال از توابع شهرستان تالش بود اما در آن سال به دلیل تقسیمات صورت گرفته، ماسال به عنوان بخشی از استان گیلان انتخاب شد.

شهرستان ماسال از دو منطقه بزرگ با نام های ماسال و شاندرمن تشکیل شده و روی هم شامل 94 روستا با جمعیتی بیش از 50هزار نفر هستند. ییلاق ماسال یکی از شرجی ترین مناطق استان گیلان به حساب می آید چراکه نزدیک به 7250 هکتار از اراضی ماسال را شالیزارها تشکیل داده اند و نزدیک به 500 هکتار هم به باغ ها و زمین های کشاورزی اختصاص داده شده است. همچنین خوب است بدانید در ماسال، انواع چای و برنج مرغوب ارائه می شود که به عنوان سوغاتی و مصرف شخصی بی شک انتخابی بسیار باکیفیت خواهد بود.

 

همه چیز در مورد ییلاق ماسال

بهترین زمان سفر به ماسال

ماسال منطقه ای ییلاقی در استان گیلان است که با ارتفاع 1800 متری از سطح دریا، بعد از شهرستان رودبار به عنوان دومین منطقه مرتفع در استان گیلان به حساب می آید. ماسال منطقه ای 4 فصل است و در هر فصلی از سال، گردشگران خاص خود را دارد. فصل بهار تا اوایل تابستان در میان گردشگران به عنوان بهترین زمان سفر به ماسال شناخته می شود چراکه در این فصل، ماسال طبیعت سرسبز و دیدنی خود را نشان می دهد و همچنین شکوفه های درختان بهار نارنج، گیلاس، آلبالو زیبایی طبیعت را دوچندان می کند. اما در فصل تابستان، به دلیل میانگین دمای 35 درجه ای و همچنین رطوبت بالا، پیشنهاد نمی شود به ماسال سفر کنید.

در فصل پاییز، ماسال طبیعتی زرد و نارنجی دارد و قدمی زدن در میان انبوهی از برگ ها بر روی زمین  بسیار لذت بخش خواهد بود. همچنین در نظر داشته همانند فصل بهار، در فصل پاییز نیز رطوبت هوا در این فصل به مراتب کمتر از فصل تابستان بوده و سفر به ییلاق ماسال بسیار جذاب تر و لذت بخش تر از فصل تابستان خواهد بود. اگر میخواهید در فصل پاییز به ماسال سفر کنید، به دلیل خنکی هوا پیشنهاد می کنیم با خود لباس گرم نیز به همراه داشته باشید.

 

بهترین زمان سفر به ماسال

جاذبه های دیدنی ماسال

ماسال درکنار طبیعت بسیار سرسبز و دیدنی، جاذبه های گردشگری و مناطق طبیعت گردی بسیار جذابی هم دارد که پیشنهاد می شود در سفر به این منطقه ییلاقی حتماً نگاهی هم به آن ها بیاندازید. در ادامه میخواهیم برخی از این جاذبه های دیدنی را معرفی کنیم.

غار آویشو

در منطقه ییلاقی ماسال، 17 غار بزرگ و کوچک وجود داشت و هرکدام جذابیت های خاص خود را دارند. اما در میان این غارها، غار آویشو به عنوان محبوب ترین و همچنین جذاب ترین غار شناخته می شود چراکه غار آویشو دهانه ای با ارتفاع 19 متر و عرض 14 متر دارد که در نوع خود بسیار بزرگ و دیدنی می باشد.

شاید برایتان جالب باشد بدانید غار آویشیو به عنوان طولانی ترین غار ایران شناخته می شود چراکه هم بومی های منطقه هم و غارنوردان بیش از 2هزار متر از عمق غار را کشف کرده اند و این کار همچنان ادامه دارد. این غار دیدنی در ارتفاع 1300 متری از سطح دریا قرار دارد و به لطف پژوهش های صورت گرفته، قدمت غار آهکی آویشو به بیش از 75 میلیون سال پیش برمیگردد.

 

غار آویشو

رود خالکایی

رود خالکایی از جمله جاذبه های دیدنی ییلاق ماسال است که در میان مرتفع ترین رودهای استان گیلان قرار دارد چراکه این رود از ارتفاعات 3150 متری کوه شاه معلم واقع در فاصله 60 کیلومتری جنوب غربی ماسال سرچشمه گرفته و با عبور از ییلاق ماسال، وارد تالاب انزلی خواهد شد. این رود خالکایی در منطقه ای نسبتاً سرسبز قرار دارد اما به دلیل فاصله قابل توجه تا ماسال، یکی از مناطق بکر اطراف ییلاق به شمار رفته و برای لذت بردن از سکوت طبیعت بی شک مقصدی عالی به شمار خواهد رفت.

 

رود خالکایی

روستای اولسبلنگاه

محبوب ترین منطقه دیدنی در ییلاق ماسال، روستای اولسبلنگاه است. این نام در گویش تالشی از دو کلمه اولس و بلنگاه به معنای جایگاه بلندی که درختان ممرز بر روی آن قرار دارند تشکیل شده است. روستای اولسبلنگاه منطقه ای با بافت قدیمی است که جذابیت خاصی را به منطقه داده و همچنین گردشگران برای اقامت در این منطقه به سراغ اجاره کلبه های چوبی یا ویلاهایی با سقف های رنگارنگ می روند اما به دلیل محبوبیت روستا در میان گردشگران، اجاره کلبه یا پیدا کردن اقامتگاه دلخواه همواره یکی از بزرگترین چالش های گردشگران خواهد بود.

منطقه ییلاقی اولسبلنگاه به دلیل محبوبیت در میان گردشگران و همچنین علاقه شدید گردشگران برای طبیعت گردی و پیک نیک در این منطقه ییلاقی سرسبز، آلاچیق های بسیاری را در نقاط مختلف روستا در نظر گرفته که همواره در فصل بهار و پاییز، تمام آن ها اشغال شده اند. همچنین در فصل های بهار و پاییز، شاهد پدیده اقیانوس ابرها در این منطقه هستیم که در نوع خود بسیار جذاب و دیدنی می باشد. پیشنهاد می شود اگر قصد بازدید از روستای ییلاقی اولسبلنگاه را داشتید، نگاهی هم به منطقه دیدنی سوئه چاله بیاندازید تا با چشم انداز اقیانوس ابرها لحظات شیرینی را برای خود رقم بزنید.

در آخر هم خوب است بدانید در برخی از ایام سال بخصوص روزهای شلوغ سفر، در فاصله 9 کیلومتری روستای اولسبلنگاه ایستگاهی قرار داده می شود تا هزینه ای به ازای هر خودروی شخصی از گردشگران دریافت شده و این هزینه صرف پاکیزه نگه داشتن روستا شود و همچنین این هزینه برای مردمان استان گیلان، نصف قیمت خواهد بود.

 

روستای اولسبلنگاه

بازارهای سنتی ییلاق ماسال را از دست ندهید

مردم منطقه ماسال به فعالیت هایی همچون شالیکاری، کشاورزی، دامداری و غیره مشغول هستند و در میان بازارهای سنتی ماسال که حال و هوای دلنشینی دارند، تنوعی از محصولات دست ساز بومی ها که به عنوان سوغاتی می توانند گزینه ای بسیار زیبا باشند، انواع لبنیات با کیفیت و تازه، میوه های فصلی بسیار مرغوب، برنج، چای و غیره عرضه می شود و همچنین جالب است بدانید در ایام اوج سفر گردشگران به ماسال، شاهد شلوغی بسیار بازارهای سنتی منطقه هستیم.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *