نوشهر

مدت زمان خواندن این مطلب : 8 دقیقه

محتوا نمایش

نوشهر از جمله شهرهای زیبا و سرسبز شمالی است که در استان مازندران قرار دارد. نوشهر شهری بندری بوده و به همین جهت، از زمان های گذشته تا به امروز دارای ارتباطات تجاری می باشد. هر کدام از شهرهای شمالی دارای جاذبه ها و زیبایی های منحصر به فرد خود هستند و این شهر هم از این قاعده مستثنی نبوده و جاذبه های دیدنی و گردشگری متنوعی از جمله دریا، جنگل، آبشار و ساحل را در دل خود جای داده است. در این مطلب قصد داریم با تمام ویژگی های این شهر آشنا شویم و هر آنچه در رابطه با شهر زیبای نوشهر در ذهنتان سوال به وجود آورده را پاسخ دهیم. تا انتهای مطلب همراه لوکس ویلا باشید.

نوشهر

تاریخچه نوشهر

نوشهر به عنوان شهری سرسبز و زیبا در استان مازندران شناخته می شود که در غرب این استان جای گرفته است. شهرستان هایی همچون نوشهر، نور، عباس آباد، تنکابن و چالوس در کنار یکدیگر ایالت تاریخی و کهن رویان را پدید آورده است. مرکز آن را شهر تاریخی کجور تشکیل داده که با گذشت زمان نام آن به رستمدار و استندار تغییر یافت. از اصلی ترین ویژگی های این شهر می توان به داشتن بندر اشاره نمود که آن را به شهری بندری تبدیل کرده و بر اهمیت آن افزوده و از طریق آن ارتباطات تجاری صورت می پذیرد. تاریخچه و قدمتی طولانی پشت این شهر وجود دارد و حکومت آن به عهده سلسله پادوسبانیان بوده است.

این شهر در طول تاریخ خود داستان های زیادی را پشت سر گذاشته و در ابتدا می توان به بخش های آن اشاره کرد که از دو قسمت جلگه ای و کوهستانی تشکیل یافته است. این دو بخش را با نام های بخش کوهی کجور و بخش دشتی کجور می شناسند. این دو بخش در زمان های گذشته قسمتی از شهر تاریخی رویان را تشکیل می دادند. این شهر در طول تاریخ خود نام های متفاوتی داشته که قدیمی ترین آن سنگ تجن بوده است. به عنوان مثال می توانیم به دوره قاجار اشاره ای داشته باشیم که در آن زمان نوشهر را با نام خاچک یا خاچیک می شناختند. منطقه شهر پشت و روستای گردکل پایه گذار تشکیل این شهر بوده اند.

از آنجایی که شهر مذکور با دریا فاصله کم و ساحل مناسبی برای پهلوگیری کشتی های تجاری بود، در زمان قاجار توجه شخصی به نام خاچیک را به خود جلب کرد. از آن زمان به بعد به یکی از مهمترین مراکز مبادله کالا و حمل و نقل کالا در میان کشورهای ایران و روسیه تبدیل گردید که همین باعث رشد اقتصاد کشور شد. مدتی که گذشت، باز هم توجه یکی دیگر از افراد به نام حبیب الله خان سردار خلعتبری را به خود جلب نمود و همین مسئله سبب گردید تا این منطقه را حبیب آباد نامگذاری کنند. بعد از آن نام دهنو را برای آن برگزیدند. در سال 1318 هجری شمسی و در عهد حکومت پهلوی اول مقارن با ساخت بندر نوشهر، نام نوشهر را برای آن برگزیدند. حالا می توانیم اصلی ترین دلیل را برای ایجاد این شهر این گونه بیان داریم که نزدیک بودن شهر به دریای خزر، داشتن فاصله کم تا تهران، داشتن چندین رودخانه، حاصلخیز بودن مناطق اطراف و داشتن ساحلی مناسب برای پهلوگیری کشتی های تجاری از اصلی ترین دلایل اهمیت یافتن این شهر بودند.

استان مازندران در زمان پیش از اسلام و در زبان پهلوی با نام تپورستان شناخته می شد و بعد از اسلام این استان با نام طبرستان و اقوام آن با نام طبری شناخته شدند. در زمان های گذشته شهر نوشهر جزئی از رویان به شمار می رفت و رویان نیز خود یکی از شهرها و نواحی سرزمین طبرستان شناخته می شد. علاوه بر رویان شهرهایی همچون سعید آباد، چالوس و کلار بخشی از سرزمین تپورستان به حساب می آمدند. استان مازندران بخشی از تپورستان بوده و افزون بر آن شهرهای نظیر ساری، کلاردشت، آمل و کجور جزء بخش های تاریخی طبرستان به شمار می رفتند.

رویان به عنوان قدیمی ترین سرزمین کوهستانی بخش غرب استان مازندران بوده و بزرگترین شهر طبرستان محسوب می شد. این شهرستان از دو بخش جلگه ای و کوهستانی تشکیل شده بود و با نام های بخش دشتی کجور و بخش کوهی کجور شناخته می شد. در آن زمان شهر کهن رویان به عنوان پایتخت کجور محسوب می شد و شهرهای شهرستان نور، چالوس و نوشهر را در خود جای داده بود. حکومت این منطقه در آن زمان به دست سلسله پادوسبانیان بود و قدیمی ترین آن ها شهر نوشهر سنگ تجن و جدیدترین آن شهر نوشهر نام داشت. با روی کار آمدن سلسله قاجار، این منطقه به نام خاچک یا خواچک تغییر پیدا کرد.

از آنجایی که این منطقه در دوران قاجار در فاصله نزدیکی از دریا و ساحل قرار داشت، شخصی به نام خاچیک متوجه شناورهای تجاری شد که در این منطقه به راحتی پهلو می گرفتند. سپس این منطقه از بهترین مناطق برای مبادلات تجاری و حمل نقل کالاها گردید و باعث رونق بخشیدن به آن شد. همانطور که در پیش دانستیم، در زمان های گذشته شهرستان نوشهر از بخش های رویان به شمار می رفت و رویان نیز از شهرها و نواحی طبرستان محسوب می شد.

سرزمین قوم تپوری نیز شامل شهرهای مختلفی نظیر آمل، کلار، رویان، چالوس و سعید آباد می شد. استان مازندران که خود بخش از تپورستان به شمار می رود و شهرهای آمل، کلاردشت، ساری و کجور نیز جزء مراکز تاریخی طبرستان بودند. رویان که از شهرها تاریخی و بومی خطه طبرستان بود و در غرب مازندران قرار داشت، سرزمینی آباد به شمار می رفت که از بخش های کلارستاق، کجور، الموت، لنگا، لورا، تنکا، ارنگه، هوسم، طالقان، سختسر، روبار قصران و لارقصران تشکیل شده است. وسیع ترین شهر طبرستان در دشت آمل و وسیع ترین شهر طبرستان در کوهستان رویان قرار داشت. رویان را یکی از شهرها و نواحی طبرستان به شمار می آوردند.

نوشهر

نوشهر کجاست و مسیر دسترسی به آن

نوشهر یکی از شهرهای زیبای استان مازندران است که در فاصله حدودی 154 کیلومتری از تهران واقع شده است. اگر این شهر را به عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب کردید و قصد داشتید از تهران به سمت این شهر حرکت کنید، می بایست از طریق اتوبان شیخ فصل الله نوری به سمت بزرگراه آزادگان پیش بروید. در این بزرگراه به مسیر خود ادامه دهید تا به آزادراه تهران – شمال برسید. در این مسیر به حرکت خود ادامه دهید و با گذر از تونل تهران – شمال از روستاهایی همانند گرماب، حسنکدر و نساء وارد جاده چالوس خواهید شد. در این جاده زیبا و پر پیچ و خم که به مسیر خود ادامه دهید، تا وارد جاده سیاهکل – مازندران شوید. از طریق جاده ساحلی وارد خیابان شهید خیریان شده و پس از دور زدن در میدان ولیعصر مسیر خیابان شهید سیف الدین موسوی شوید.

[vc_row][vc_column][vc_btn title=”برای مسیریابی کلیک کنید” shape=”round” color=”warning” align=”center” i_icon_fontawesome=”fas fa-map-marked-alt” add_icon=”true” link=”url:https%3A%2F%2Fwww.google.com%2Fmaps%3Fq%3D36.658318085961135%2C%2051.46970893511395%26z%3D17%26hl%3Dfa|target:_blank”][/vc_column][/vc_row][vc_column][/vc_column]

موقعیت جغرافیایی و مساحت نوشهر

شهرستان زیبای نوشهر یکی از شهرهای استان مازندران است که دارای طول جغرافیایی 51.30 درجه شمالی و 36.39 درجه شرقی می باشد. نوشهر زیبا دارای ارتفاع 2.9- از سطح دریا واقع شده است. موقعیت مکانی این شهر به گونه ای است که از شمال به دریای خزر، از شرق به شهرستان نور، از غرب به شهرستان چالوس و از جنوب به بخش بلده نور و رشته کوه های البرز محدود می شود. سه شهر با نام های شهر نوشهر، شهر پول و شهر کجور به همراه دو بخش مرکزی و کجور را در خود جای داده است.

همچنین به تعداد 6 دهستان با نام های پنجک رستاق، بلده کجور، زانوس رستاق، خیروکنار، کالج و توابع کجور در نوشهر جای داشتند. بخش کجور به عنوان بزرگترین بخش نوشهر شناخته می شد. بخش کجور خود به تنهای نزدیک به دو سوم از مساحت این شهر را از آن خود کرده بود. این شهر زیبا حدود 7.23 درصد از خاک استان مازندران را به خود اختصاص داده و مساحت آن به 1718 کیلومتر مربع می رسد.

نوشهر

جمعیت و گویش مردم نوشهر

نوشهر که خود یکی از شهرهای مهم استان مازندران به شمار می رود و از زمان های گذشته تا به امروز سرگذشت های مهمی را برای خود رقم زده و جمعیت زیادی در آن زندگی می کردند. طبق آخرین شماری که در سال 1395 هجری شمسی در این شهر صورت پذیرفت، جمعیت 49 هزار و 405 نفر را در خود جای داده بود. اهالی نوشهر به زبان طبری و با گویش کجوری صحبت می کنند.

اقتصاد نوشهر

نوشهر که از مهمترین شهرهای استان مازندران در خطه شمال به شمار می رود، افراد زیادی آن را به عنوان شهر زندگی خود انتخاب کرده اند. از آنجایی که این شهر از آب و هوای مطلوب و خاک حاصلخیز بهره می برد، دارای زمین های کشاورزی متعددی بوده و محصولات کشاورزی مختلفی را تولید و وارد بازارها می کند و کشاورزی به عنوان یکی از مهمترین شغل مردم این شهر بوده و از طریق آن اقتصاد نوشهر را می گردانند. همچنین به دلیل توریستی بودن شهر، گردشگران زیادی آن را به عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب می کنند. از همین رو سرمایه گذاران زیادی برای ساخت و ساز نیز این شهر را انتخاب می کنند و ویلاها و خانه های مختلفی را در این شهر می سازند. در مقابل نیز به علت توریستی بودن نوشهر، چرخه اقتصادی آن از طریق توریست ها نیز می باشد.

نقشه نوشهر

نوشهر

آب و هوای نوشهر

شاید جالب باشد بدانیم که شهر زیبای نوشهر به لحاظ آب و هوا دارای دو بخش جلگه ای و معتدل و مرطوب و کوهستانی می باشد. آب و هوایی استوایی و نیمه مرطوب در بخش شهری حاکم بوده و همن موضوع سبب گردیده نوشهر تابستان های گرم و مرطوب و زمستان های مرطوب و معتدل داشته باشد. همچنین اوایل فصل بهار آب و هوای معتدل و نسبتا خنکی دارد که بسیاری از گردشگران در ایام عصد نوروز به سراغ آن می روند. فصل پاییز هم طبیعت زیبای نوشهر به هزار رنگ تبدیل شده و هوا رو به خنک شدن می گذارد.

بهترین فصل سفر به نوشهر

همانطور که در بخش قبل ذکر شد، نوشهر دارای آب و هوایی گرم و مرطوب در تابستان ها می باشد که گردشگری در این ایام از سال کاهش میابد. اما طبیعت این شهر در هر کدام از فصل های سال دارای جذابیت و زیبایی های خاصی می باشد که گردشگران بر اساس سلیقه خود یکی از فصل های سال را برای سفر به آن انتخاب می کنند. یکی از فصل هایی که گردشگران زیادی این شهر را به عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب می کنند، فصل بهار می باشد. چرا که تمام طبیعت این شهر تازه و با طراوت شده و لذت گشت و گذار در طبیعت آن نیز دو چندان خواهد بود.

پوشش گیاهی نوشهر

شهرهای خطه شمال ایران از موقعیت جغرافیایی بی نظیری بهره می برند و به هر سوی آن که قدم بگذارید، چیزی به غیر از سرسبزی و زیبایی نخواهید دید. نوشهر از آن دسته شهرهای خوش آب و هوای استان مازندران است که محل رویش انواع گیاهان بوده و به همین جهت جانوران و پرندگان زیادی این منطقه را به عنوان زیستگاه خود انتخاب کرده اند. از مهمترین گیاهان این شهر می توان به درختان آزاد، شاه بلوط و انجیلی اشاره نمود که پوشش گیاهی نوشهر را پدید آورده اند. همچنین جنگل های متعددی در این شهر وجود دارند که به لحاظ پوشش گیاهی غنی بوده و به همین جهت گردشگران زیادی این جنگل ها را برای گردش، تفریح و استراحت انتخاب می کنند.

سوغات نوشهر

هر کدام از شهرهای ایران به خصوص شهرهای شمالی، محصولات متنوعی اعم از مواد خوراکی خوش طعم و صنایع دستی و سنتی زیبایی دارند که گردشگران می توانند از آن ها به عنوان سوغاتی تهیه نمایند. شهر نوشهر نیز از این قاعده مستثنی نبوده و مواد خوراکی بسیار خوشمزه و لذیذی همچون ماهی های تازه دریای خزر، زیتون پرورده، انواع ترشیجات، برنج ایرانی، سیر و سبزی های محلی داشته که افراد زیادی در صورت سفر به این شهر از آن ها تهیه می کنند. همچنین انواع صنایع دستی زیبایی در این شهر وجود دارند که حاصل دستان هنرمند آقایان و بانوان نوشهر می باشد که می توان به حصیر بافی، جاجیم بافی، گلیم بافی و بسیاری ظروف سفالی و زیبا اشاره نمود.

نوشهر

مراکز ورزشی نوشهر

نوشهر که از جمله شهرهای استان مازندران است انواع امکانات تفریحی و رفاهی را در خود جای داده است. مراکز ورزشی هم به عنوان امکانات رفاهی و تفریحی در هر شهری شناخته می شوند که در این بخش می خواهیم با مراکز ورزشی این شهر آشنا شویم.

 • باشگاه بدنسازی نشاط: نوشهر، ساحل حسینیه،خیابان هفده شهریور، جاده چالوس – نوشهر
 • سالن ورزشی شهدای هفتم تیر: نوشهر، ساحل حسینیه، خیابان هفده شهریور، جاده چالوس – نوشهر
 • سالن بدنسازی ستارگان: نوشهر، شکری کلا، خیابان رازی، خیابان بیست و دو بهمن
 • باشگاه پرورش اندام مردان آهنین: نوشهر، محله شکری کلا، کمربندی نوشهر
 • باشگاه ورزشی ارمایل: نوشهر، گرکل، میدان لنگرگاه، خیابان ستارخان، خیابان ادیسون
 • سالن ورزشی شهید بهشتی: نوشهر، گردکل، میدان لنگرگاه، خیابان ستارخان، خیابان ادیسون
 • باشگاه بدنسازی ایرانیان: نوشهر، خیابان طالقانی
 • سالن ورزشی چلندر: نشهر، خیابان گاز، جاده چلندر، خیابان شالیزار هشتم شرقی
 • سالن ورزشی حسن رنگرز: نوشهر، میدان لنگرگاه، خیابان ستارخان، خیابان ادیسون
 • مجموعه ورزشی 5 آذر: نوشهر، بلوار شهید محلاتی
 • سالن ورزشی شهدای آموزش و پرورش نوشهر: نوشهر، خیابان پورشعبان
 • مجموعه وزرشی تنتوری: نوشهر، گردکل، خیابان ستارخان، خیابان امام محمد غزالی
 • سالن ورزشی 9 دی: نوشهر، خیابان هفده شهریور، جاده چالوس – نوشهر
 • سالن ورزشی هلستان: نوشهر، خیابان بهارستان جنوبی هفتم

مراکز آموزشی و فرهنگی نوشهر

 • دانشگاه آزاد واحد نوشهر
 • دانشگاه علوم و فنون دریایی
 • دانشگاه معماری کمال الملک
 • دانشگاه پیام نور
 • دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران
 • دانشگاه غیر انتفاعی مارلیک و پردیس هنر
 • دانشکده میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری دانشگاه مازندران
 • موسسه آموزش عالی آزاد ماهان
 • آموزشگاه آزاد هنرهای تجسمی
 • موسسه فرهنگی هنری علم و هنر
 • آموزشگاه زبان انگلیسی با سیستم بیان کیش
 • آموزشگاه فنی و حرفه ای خانه فرش ایران
 • آموزشگاه انفورماتیک مازندران
 • کانون فرهنگی آموزش قلم چی
 • آموزشگاه زبان انگلیسی شکوه دانش
 • حوزه هنری
 • موسسه آموزش عالی مارلیک
 • موسسه افق علم

فرودگاه نوشهر

فرودگاه نوشهر به عنوان قدیمی ترین فرودگاه شهرهای شمالی بوده که در ابتدا در سال 1332 هجری شمسی فعالیت خود را آغاز نمود. این فرودگاه دارای مساحتی حدود 85 هکتار بوده و طول باند آن به 2150 متر می رسد. فرودگاه نوشهر دارای شرایط و فضایی است که امکان افزایش طول باند وجود دارد. یکی از ویژگی های فرودگاه نوشهر این است که از آن به عنوان پایگاه شکاری ذخیره نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران یاد می شود. مقاصد پروازی این فرودگاه، فرودگاه های بین المللی شهید هاشمی نژاد مشهد، مهرآباد و کیش می باشد.

نوشهر

جاهای دیدنی نوشهر

نوشهر از جمله شهرهای زیبا و گردشگری استان مازندران است که جاذبه های دیدنی و گردشگری متعددی را در خود جای داده است. گردشگران زیادی به خصوص در فصل های خنک سال این شهر را به عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب می کنند و به سمت آن روانه می شوند تا بتوانند علاوه بر استراحت و دوری از آلودگی و شلوغی شهرها، گشت و گذاری در میان دیدنی های نوشهر داشته باشند. در این بخش از مطلب می خواهیم با برخی از بهترین و زیباترین جاذبه های گردشگری نوشهر آشنا شویم.

دریاچه ارواح

آشنایی با جاهای دیدنی نوشهر را با دریاچه ارواح شروع می کنیم. این دریاچه که جزء دیدنی های نوشهر به شمار می رود دریاچه ای تماشایی است که در ارتفاعی بالاتر از سطح زمین واقع شده و به علت دسترسی دشواری که دارد بکر و دست نخورده باقی مانده است. این دریاچه میان جنگلی سرسبز واقع شده و وجود درختان سرسبز در اطراف آن بر زیبایی دریاچه افزوده است. طول دریاچه ارواح به 700 متر و عرض آن به 300 متر می رسد. اصلی ترین دلیلی که توانسته بر ترسناک بودن دریاچه بیافزاید و نام ارواح را برای آن برگیزنند، درختانی کمر شکسته هستند که از میان آب دریاچه بیرون آمده اند و چهره ای رعب آور را برای این منطقه پدید آورده اند.

هنگامی که به این دریاچه نگاه می کنید، تصاویری از فیلم های وحشتناک و وهم آلود را برای شما تداعی می کند. اگر قصد بازدید از دریاچه ارواح را دارید، بهتر است فصل های نیمه اول سال را انتخاب نمایید. چرا که در این دو فصل معمولا خبری از بارندگی نبوده و مسیر دسترسی به آن لغزنده نیست و می توانید به راحتی به آن دسترسی پیدا کنید. جالب است بدانید دریاچه ارواح به عنوان اثری ملی در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

دیو چشمه

دیو چشمه از جاذبه های دیدنی و گردشگری نوشهر به شمار می رود که بسیار پر آب بوده و آبی خنک و گوارا در آن جریان دارد. یک نهر سنگ چین شده آب گوارای این چشمه را به سمت توربین هدایت می کند که بر اثر آن نمایی بسیار زیبا و تماشایی پدید می آید. در فاصله نسبتا کمی از چشمه یک پلکان قرار دارد که بر زیبایی این طبیعت افزوده است. بهترین زمان بازدید از دیو چشمه می تواند فصل های بهار و تابستان باشد. با تماشای این چشمه زیبا می توانید خستگی های کهنه را از خود دور کنید و از تماشای آن لذت ببرید.

نوشهر

دریاچه فراخین

دریاچه فراخین در فاضله نزدیکی از روستای کندلوس واقع شده و جزء دیدنی های نوشهر به حساب می رود. دریاچه فراخین که در میان جنگلی سرسبز قرار گرفته از جمله تماشایی ترین دریاچه های ایران است که دارای منظره ای بسیار زیبا و دلنشین می باشد. فراخین را به علت وسعت کمی که دارد اغلب تالاب می دانند. اطراف این دریاچه را درختانی بلند قامت و انبوه فرا گرفته اند که بر زیبایی دریاچه افزوده اند و سکوت عجیبی منطقه در منطقه حاکم است. این دریاچه بعد از روستای ویسر واقع شده است.

باغ گیاه شناسی

اگر به دنیای گل و گیاهان علاقه مند هستید و در میان جاذبه های دیدنی نوشهر به دنبال طبیعتی فوق العاده زیبا هستید، باغ گیاه شناسی می تواند انتخابی مناسب برای شما به شمار رود. این باغ گیاه شناسی مساحت 37 هکتار داشته و انواع گونه های گیاهی از جمله 450 گونه درخت و درختچه، 100 گونه گیاهی علفی، 90 گونه پیازی و… در آن وجود دارند. باغ گیاه شناسی نوشهر با نام آبراتوم شناخته می شود و قدمت آن به 60 سال گذشته باز می گردد. لازم به ذکر است که باغ گیاه شناسی آبراتوم در سال 1386 هجری شمسی به عنوان اثری طبیعی و ملی، در فهرست آثار آثار ملی ایران به ثبت رسید.

بندرگاه نوشهر

بندرگاه نوشهر از مهمترین بنادر تجاری کشور شناخته می شود و نزدیک ترین بندر به تهران می باشد که در 200 کیلومتری پایتخت واقع شده است. ساخت این بندر در سال 1309 هجری شمسی آغاز گردید و در سال 1318 هجری شمسی به مرحله بهره برداری رسید. از ویژگی های مثبت این بندر می توان به داشتن شرایط اقلیمی مناسب آن اشاره نمود که می توان مواد خوراکی متنوعی از ایران به کشورهای آسیای میانه صادر کرد. در این بندرگاه نزدیک به 30 هزار متر مربع انبار مسقف وجود دارند. برخی دیگر از ویژگی های بندرگاه نوشهر را به اختصار در این بخش آورده ایم:

امکان دسترسی آسان به بازار مصرف کشوره های آسیای میانه و اروپای شرقی

مجهز به انبارها و تاسیسات اختصاصی صادرات و ترانزیت کالا

مجهز به مساحت 90 هزار متر مربع انبار روباز

مجهز به مساحت 70 هزار متر مربع انبار سرپوشیده

مجهز به سایت کانتینر یخچالی با گنجایش TEU 70

مجهز به سیلوی غلات با گنجایش 33 هزار تن

پلاژ سیترا

از جذاب ترین و پر طرفدارترین جاذبه های گردشگری نوشهر می توان به پلاژ سیترا اشاره نمود. شاید جالب باشد بدانید پلاژ سیترا را با نام پلاژ حسینی نیز می شناسند. پس اگر نام پلاژ حسینی را شنیدید، تعجب نکنید. چرا که امروزه نام حسینی را برای این پلاژ انتخاب کرده اند. از امکانات رفاهی پلاژ حسینی می توان به پلاژ اختصاصی آقایان و بانوان، کافه و رستوران های مختلف و بسیاری خدمات رفاهی دیگر اشاره نمود. این پلاژ یکی از بهترین جاذبه های تفریحی نوشهر است که می تواند برای تمام سنین مناسب باشد.

نوشهر

مسیر دسترسی به مرداب هسل

مرداب هسل در 10 کیلومتری از چالوس واقع شده و برای دسترسی به آن بایستی وارد جاده چالوس شده و بعد از 10 کیلومتر رانندگی در این جاده در سمت چپ وارد یک مسیر فرعی شوید. پس از آن که وارد این جاده شدید، مسیری جنگلی پیش روی شما قرار که انتهای آن به روستای سینوا منتهی می شود. در ادامه دو راهی در مسیر شما قرار دارد که باید مسیر سمت راست را انتخاب کنید. در این بخش خودروی خود را پارک کرده و مابقی مسیر را باید به صورت پیاده طی کنید.

پارک جنگلی سیسنگان

پارک جنگلی سیسنگان از دیگر جاهای دیدنی نوشهر است که در سال 1344 هجری شمسی عملیات بهره برداری آن آغاز گردید. در این پارک جنگلی انواع گونه های شمشاد و گونه های جانوری وجود دارند که گشت و گذار در آن بسیار لذت بخش خواهید بود. از اصلی ترین تفریحاتی که در شهرهای شمالی افراد زیادی به سراغ آن ها می روند، گشت و گذار در جنگل ها می باشد. گشت و گذار در میان درختان بلند قامت و انبوه لذتی وصف نشدنی را برای شما پدید می آورد. مساحت این پارک جنگلی بالغ بر 600 هکتار بوده و به عنوان بزرگترین مرکز ذخیره شمشاد ایران و خاورمیانه شناخته می شود.

بخشی از پارک جنگلی سیسنگان در نزدیکی دریا قرار داشته که دریا، جنگل و ساحل در کنار یکدیگر جاذبه ای فوق العاده را پدید آورده است. این جنگل در ارتفاع 50 متری از سطح دریا قرار داشته و بخشی که در نزدیکی ساحل قرار دارد، دارای ارتفاع کمتری می باشد. از آنجایی که این منطقه پارک جنگلی بوده دارای امکانات رفاهی مناسبی می باشد و حتی امکان اقامت در آن نیز وجود دارد و گردشگران می توانند شب را در آن سپری کنند.

آدرس پارک جنگلی سیسنگان: استان مازندران، 27 کیلومتری جاده نوشهر – نور

معروف ترین محله های نوشهر

نوشهر که از مهمترین و زیباترین شهرهای استان مازندران می باشد، از بخش های مختلفی تشکیل شده که در این بخش از مطلب می خواهیم به آشنایی با معروف ترین محله های نوشهر که بسیاری از افراد آن ها را برای زندگی انتخاب می کنند، آشنا شویم.

 • دهنو
 • دهخدا
 • بهارستان
 • دریاسر
 • همافران
 • چلیک (چلک)
 •  سیسنگان
 • ونوش
 • شهرک های نوشهر
 • شهرک اندیشه
 • شهرک انوش
 • شهرک نگین
 • شهرک منظر دریا
 • شهرک صنوبر
 • شهر میانجی
 • شهک شالی
 • شهرک پامچال
 • شهرک آفتاب گردان
 • شهرک طاهری
 • شهرک زنبق
 • شهرک الماس
 • شهرک ستاره شمال
 • شهرک بزرگی
 • شهرک باغ چای
 • شهرک ساحلی پارادایز
 • شهرک ساحلی آراد
 • شهرک ساحلی سیتروس
 • شهرک ساحلی آفتاب
 • شهرک ساحلی دریا بیشه
 • شهرک ارکیده
 • شهرک البرز
 • شهرک پگاه
 • شهرک سی گل
 • شهرک بهاران
 • شهرک یاسمین
 • شهرک نارنج بن
 • شهرک کوهپا
 • شهرک نگین
 • شهرک گلشهر

غذاهای محلی نوشهر

شهرهای شمالی کشور لذیذترین و خوش طعم ترین غذاهای ایران را به نام خود ثبت کرده اند. یکی از لذت بخش ترین تفریحاتی که در شهرهای شمالی می توانید از آن نهایت لذت را ببرید، چشیدن غذاهای خوشمزه محلی می باشد. نوشهر نیز همانند دیگر شهرهای شمالی کشور دارای غذاهای محلی بسیار لذیذی می باشد که می توان در این میان به خوش طعم ترین و پر طرفدارترین آن ها که شامل آغوز مسما، کدو پلو، خورشت آلو، نازخاتون، بیج بیج، آش کدو، بشته واش و… می شوند اشاره کرد. پیشنهاد می شود در صورت سفر به نوشهر حتما یکی از غذاهای خوش طعم و دلپذیر آن ها را امتحان کنید. قطعا طعم لذیذ آن ها تا مدت ها زیر زبان شما بافی خواهد ماند.

بهترین رستوران های نوشهر

نوشهر که شهری زیبا، سرسبز و خوش آب و هوا در میان شهرهای شمالی می باشد، جاذبه های دیدنی و گردشگری متعدد و متنوعی دارد که در صورت سفر به آن می خواهید به بازدید از بسیاری از آن ها بروید. یکی از بهترین و لذت بخش ترین قسمت های سفر و گشت و گذار به زمانی تعلق دارد که می خواهید غذایی لذیذ و خوشمزه را در کنار عزیزان و همراهانتان میل نمایید. از آنجایی که نوشهر غذاهای محلی بسیار خوشمزه ای دارد، می توانید با مراجعه به یکی از بهترین رستوران نوشهر غذای مورد علاقه خود را سفارش داده و میل کنید. در این بخش از مطلب قصد داریم به آشنایی با برخی از بهترین رستوران های نوشهر بپردازیم.

رستوران حسن رشتی

از جمله بهترین رستوران های نوشهر می توان به رستوران حسن رشتی اشاره کرد که افراد زیادی برای صرف وعده غذایی خود به آن مراجعه می کنند.در منوی این رستوران انواع غذاهای ایرانی و محلی را می توانید مشاهده کنید و هر کدام را که باب سلیقه تان بود، سفارش داده و میل کنید. رستوران حسن رشتی یکی از رستوران هایی است که دارای محیطی ساده و صمیمی بوده و دارای گنجایش بالایی بوده و افراد زیادی را می تواند به صورت همزمان در خود جای دهد. هر زمان که به این رستوران مراجعه کنید، افراد زیادی را خواهید دید که برای صرف وعده غذایی به سراغ رستوران حسن رشتی آمده اند.

شماره تماس رستوران حسن رشتی: 2333317-011

آدرس رستوران حسن رشتی: استان مازندران، شهر نوشهر، خیابان فردوسی شمالی، مقابل ترمینال فجر

رستوران گلبرگ نوشهر

رستوران گلبرگ نوشهر از آن دسته رستوران هایی است که نیازی به جستجوی آن نبوده و هنگامی که در محدوده نزدیک آن قرار بگیرید، رایحه خوش غذاهای لذیذ آن شما را به صرف یک وعده غذای خوشمزه دعوت می کند. رستوران گلبرگ انواع غذاهای کبابی به علاوه جگرهای لذیذ را طبخ کرده و در اختیار مشتریان قرار خواهد داد. این رستوران برای تهیه غذاهای خود از مواد غذایی با کیفیت استفاده کرده و همین امر سبب گردیده رضایت اغلب مشتریان را جلب کند. همچنین با توجه به کیفیت بالای غذاها، دارای قیمت های مناسبی می باشند. این رستوران دارای دو محیط روباز و سرپوشیده بوده که مشتریان مطابق سلیقه خود یکی از آن بخش ها را انتخاب می کنند.

مسیر دسترسی به رستوران گلبرگ نوشهر

رستوران گلبرگ در یکی از معروف ترین نقاط شهر نوشهر که پلاژ حسینی نام دارد واقع شده که برای دسترسی به آن بایستی به خیابان معلم بروید. برای این منظور تا انتهای خیابان معلم پیش رفته و یک میدان مقابل شما نمایان می شود. رستوران گلبرگ در خیابان عرفان واقع شده و برای رسیدن به آن بایستی به طرف شرق میدان بروید.

شماره تماس رستوران گلبرگ نوشهر: 09111966606

آدرس رستوران گلبرگ: استان مازندران، شهر نوشهر، خیابان عرفان

رستوران گیلانه برتر

اگر در نوشهر هستید و برای صرف وعده غذایی خود دنبال یک رستوران لوکس هستید، رستوران گیلانه برتر می تواند گزینه مناسبی برای شما به شمار رود. این رستوران در دسته بهترین رستوران های نوشهر قرار داشته که در منوی خود انواع غذاهای ایرانی، محلی و دریایی را داشته که توانسته تمام سلایق را در بر گیرد. در این رستوران از بهترین سرآشپزان استفاده شده که نتیجه آن هم بهترین غذاها می باشد که می توانید در این رستوران میل کنید. جالب است بدانید قیمت غذاهای رستوران گیلانه برتر نسبت به کیفیت بالایی که دارند، مناسب می باشند. محیط لوکس و تمیز آن نیز از دیگر دلایل محبوبیت رستوران شده است.

آدرس رستوران گیلانه برتر: استان مازندران، شهر نوشهر، خیابان انقلاب، خیابان فردوسی، مابین مصلی و حافظ

نوشهر

مراکز خرید نوشهر

بازارگردی و گشت و گذار در میان مراکز خرید هر شهری، از گذشته تا به امروز از پر طرفدارترین تفریحات به شما می رفت. گشت و گذار در میان مراکز خرید و بازارهای شهرهای شمالی به عنوان اصلی ترین بخش های سفر و گردش محسوب می شود. اگر این بار قصد سفر به نوشهر را دارید و می خواهید در میان گردش و تفریح خود سری هم به مراکز خرید نوشهر بزنید، در این بخش از مطلب همراه باشید تا با برخی از مراکز خرید نوشهر آشنا شویم.

مرکز خرید آریازی

مرکز خرید آریازی در شهر نوشهر از مراکز خرید جدید و مدرن این بهش به شمار می رود که در آن انواع لباس های زنانه، مردانه و بچگانه، کیف و کفش، لوازم آرایشی و بهداشتی، لوازم تزئیناتی و دکوری منزل و… در آن به فروش می رسند. این مرکز خرید در بلوار نوشهر و در خیابان کریمی واقع شده است.
آدرس مرکز خرید آریازی: استان مازندران، شهر نوشهر، بلوار نوشهر، خیابان کریمی

مجتمع الماس نوشهر

اگر به گشت و گذار در بازارها و مراکز خرید مدرن و لوکس علاقه دارید، مجتمع الماس نوشهر از دیگر مراکز خرید مدرن این شهر به شمار می رود که در مرکز شهر واقع شده و دسترسی به آن نیز ساده می باشد. این مجتمع چند منظوره بوده و استانداردهای رفاهی در آن به خوبی رعایت شده است. تعداد 150 واحد از این مجتمع به واحد تجاری و تعداد 60 واحد دیگر به واحدهای اداری اختصاص یافته است.

یکی دیگر از ویژگی های خوب این مجتمع تجاری، داشتن امکانات تفریحی آن است که در بخش شهربازی آن قرار دارد. مساحت حدود 1600 متر مربع از کل مساحت این مجتمع به بخش شهربازی آن اختصاص یافته است. همچنین دارای پارکینگ بوده که گنجایش 500 خودرو را دارد. این مرکز خرید در کنار پاساژ های دیگر همانند مرکز خرید لنگر توانسته اند تا برای مسافران مفید واقع شوند.
آدرس مجتمع الماس نوشهر: استان مازندران، شهر نوشهر، طالقانی، میدان همافران، بلوار خیریان

نوشهر

رزرو سوئیت روزانه در نوشهر

نوشهر که از شهرها گردشگری در شمال کشور است، دارای جاذبه های دیدنی و گردشگری متعددی می باشد که افراد زیادی برای گشت و گذار به آن سفر می کنند. بسیاری از گردشگران هم علاوه بر گشت و گذار در میان دیدنی های این شهر، قصد اقامت به مدت یک تا چند شب در نوشهر را دارند. در این میان گردشگرانی هستند که می خواهند هزینه های اقامتی خود را کاهش دهند و بخش عمده ای از هزینه های سفر را به گردش و تفریح اختصاص دهند. انواع اقامتگاه ها در این شهر وجود دارند که سوئیت ها جزء اقامتگاه های اقتصادی و ارزان قیمت می باشند. لذا شما نیز اگر قصد دارید در هزینه های اقامتی خود صرفه جویی کنید، می توانید به سراغ اجاره سوئیت در نوشهر بروید.

سوالات متداول

نوشهر کجاست؟

نوشهر یکی از شهرهای شمالی است که در غرب استان مازندران قرار دارد.

فاصله تهران تا نوشهر چقدر است؟

نوشهر در فاصله 154 کیلومتری از تهران واقع شده است.

بهترین زمان سفر به نوشهر چه فصلی است؟

با توجه به آب و هوای مرطوب نوشهر، فصل بهار از بهترین زمان های سفر به آن می باشد.

جاهای دیدنی نوشهر را نام ببرید؟

برخی جاهای دیدنی نوشهر دیو چشمه، بندر نوشهر، آبشار زانوس، دریاچه ارواح، دریاچه فراخین، باغ گیاه شناسی و... می باشند.

[html_block id=”67815″]