میدان نقش جهان اصفهان معروف به میدان شاهی که بعد از انقلاب سال 1357 به نام میدان امام تغییر کرد، هم اکنون میدان مرکزی شهر زیبای اصفهان است. این میدان در مجموعه‌ ی تاریخی نقش جهان قرار دارد. چهار بنای قدیمی و تاریخی در دل میدان نقش جهان اصفهان قرار دارند که شامل: عالی قاپو، مسجد شاه، مسجد شیخ لطف الله و سردر قیصریه است. در کنار این آثار ارزشمند دویست حجره دو طبقه دور تا دور این مجموعه قرار گرفته که صنایع دستی اصفهان در آن ساخته و عرضه می شوند. جالب است بدانید که میدان نقش جهان اصفهان در بهمن ماه سال 1313 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد. پس از آن در اردیبهشت ماه سال 1358 به عنوان میراث جهانی یونسکو به ثبت جهانی رسید. جالب است بدانید که میدان نقش جهان از اولین آثاری بود که به ثبت جهانی رسید. همچنین میدان نقش جهان در تمام طول سال، میزبان بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی می باشد.

آشنایی با میدان نقش جهان

از شگفتی های میدان نقش جهان اصفهان می توان به شکل هندسی آن اشاره کرد، این میدان بر خلاف نمونه های مشابه مستطیل شکل است که طول آن 560 متر و عرض آن 160 متر است. نقش جهان به عنوان دومین میدان بزرگ در دنیا شناخته شده است و از میدان سرخ در مسکو هم وسعت بیشتری دارد. پیش از روی کار آمدن حکومت صفوی در این میدان، محلی به نام نقش جهان وجود داشت که نام خود را از یکی از شهرهای آذربایجان اقتباس کرده بود و در حال حاضر آن شهر را با نام نخجوان می شناسند.

در سفرنامه حمدالله مستوفی اینگونه آمده است که: میدان امام در قسمت شمالی اصفهان و در قلب مجموعه تاریخی شهر قرار گرفته است و در روزگاری دولت‌ خانه پادشاهان صفوی محسوب می شد. این میدان باشکوه ترین حالت خود را در زمان سلطنت شاه عباس صفوی دیده بود. هنگامی که شاه عباس پایتخت را از قزوین به اصفهان منتقل کرد، بناهای تاریخی و باشکوه زیادی در این منطقه ساخت. با ساخت این بناها در میدان، اقتصاد را رونق بخشید. همچنین در آن زمان که میدان نقش جهان تازه ساخته شده بود، در میان همگان با نام میدان نو شناخته می شد.

با پا گذاشتن به این مجموعه وارد بخش عظیمی از تاریخ غنی و کهن ایران می شوید که از تماشای آن و گشت و گذار در آثار تاریخی آن لذت خواهید برد. اصفهان، نصف جهان همیشه برای گردشگران داخلی و حتی گردشگران داخلی جزء جذاب ترین و بهترین شهر در ایران به شمار می رود. اگر از سفرهای تکراری به مقاصد مختلف خشته شده اید به شما پیشنهاد می‌کنیم به شهر فوق العاده اصفهان سفر کنید.

در تمام جهان، افراد زیادی پیدا می شوند که علاقه زیادی به میدان نقش جهان اصفهان دارند. در تاریخ 8 بهمن سال 1313 میدان نقش جهان به عنوان مجموعه ای عظیم و تاریخی اصفهان در لیست آثار ملی ایران ثبت شد. همچنین در تاریخ اردیبهشت سال 1358 در لیست یونسکو به ثبت رسید.

میدان نقش جهان اصفهان

تاریخچه میدان نقش جهان

جالب است بدانید که میدان و بناهای تاریخی اطراف آن در زمان حکومت قاجار به مقدار قابل توجهی آسیب دیدند و تخریب شدند، اما پس از آن با روی کار آمدن حکومت پهلوی تمامی این تخریب ها درست مانند روز اول، بازسازی و مرمت شدند. پیش از روی کار آمدن حکومت صفوی در این میدان، باغ بزرگ و سرسبزی وجود داشت که در وسط میدان در کوشک نام داشت، بنا و پایگاه های نظامی از حکومت تیموریان و آق قویونلوها به جا مانده بود.

این بناها در بخش غربی میدان قرار داشتند که در حال حاضر عمارت عالی قاپو جای آن ها را گرفته است. در زمان حکومت سلجوقیان، از میدان نقش جهان به عنوان محلی برای برگزاری جشن های ملی مانند جشن نوروز و همچنین محلی برای اعدام محکومان و مجرمان استفاده می شد. با روی کار آمدن حکومت صفوی و تغییر پایتخت از قزوین به اصفهان، میدان نقش جهان باشکوه ترین حالت خود را در این دوره از تاریخ دید و ساختمان های دولتی و کاخ شاه در این منطقه ساخته شدند.

پیش از روی کار آمدن معماران حاذق و ماهری همچون استاد محمدرضا و علی اکبر اصفهانی پایه گذاران اولیه میدان بودند. برای ساخت این میدان از معماری و طراحی میدان ایرانی الهام گرفته شده است. این سبک طراحی را در میدان های مانند میدان عتیق اصفهان، میدان شاه قزوین، میدان صاحب آباد قزوین و میدان امیر چخماق یزد می توان مشاهده کرد.

اگر به سردر مسجد امام نگاهی بیاندازید، کتیبه علیرضا عباسی را خواهید دید که یکی از آثار هنری در بناهای این میدان است. روی این کتیبه، با خط ثلث نوشته هایی در تمجید از شاه عباس اول وجود دارد. روی سردر مسجد جامع نیز کتیبه دیگری دیده می شود که با خط محمدرضا امامی که از معماران مشهور آن دوره بود روی آن نوشته است.

البته هنوز هم از این آثار ارزشمند مراقبت و حفاظت می شود. محلی که اکنون در آن میدان نقش جهان قرار دارد، یک باغ بسیار وسیع به همین نام و با وسعت 85 هزار متر مربع، که عرض آن 165 متر و طول آن 500 متر می باشد. در سال 1010 به فرمان شاه عباس، این میدان طراحی و ساخته شد که به آن میدان شاه عباس نیز می گویند. امروزه دور تا دور این میدان مملو از ابنیه ها و عمارت های تاریخی نظیر: سردر قیصریه، مسجد جامع عباسی، مسجد شیخ لطف اله و کاخ عالی قاپو.

در سال 1011 هجری قمری پایه گذاری شکل امروزی این بنا نهاده شد تا سال 1025 تمام بناهای آن و میدان نقش جهان ساخته شدند. پس از به پایان رسیدن ساخت بناها، کار تزئین آن ها آغاز شد و تا زمان سلطنت شاه سلیمان و شاه سلطان حسین، شکوه بی نظیری که در این میدان وجود داشت از میان رفت و تمام آب های جاری در این میدان و سرسبزی های آن خشک شدند.

در زمانی که اشرف افغان به اصفهان حمله کرد، آسیب ها و تخریب های این شهر به اوج خود رسید و تا زمان قاجار ادامه داشت. از آن به بعد و پس از تغییر پایتخت از اصفهان، از اهمیت میدان نقش جهان اصفهان کاسته شد و اهمیت خود را از دست داد.

با روی کار آمدن رضاخان پهلوی، بازسازی و مرمت ابنیه تاریخی و تمام مغازه هایی که در اطراف میدان نقش جهان ساخته شده بودند شروع شد و اقتصاد این شهر رونق گرفت. پس از آن و در زمان حکومت رضاخان پهلوی، این میدان در لیست آثار ملی ایران ثبت شد. در سال های اخیر که برج جهان نمای اصفهان را در نزدیک میدان نقش جهان ساختند اما با حاشیه هایی همراه بود که سرانجام به تخریب دو طبقه از آن منجر شد.

در گذشته در این میدان، جشن های سلطنتی، رژه ارتش، بازی چوگان، نمایش ها و جمعه بازارها برگزار می شد. همچنین در زمان های برگزاری جشن ها تمام این میدان چراغانی می شد. از زمان های گذشته تا به امروز، این میدان یکی از بهترین محل هابرای پیاده روی و خرید به شمار می رفت. همچنین در این میدان دو دروازه سنگی چوگان وجود داشت که از قدیمی ترین دروازه های چوگان در سراسر جهان به شمار می روند.

نمونه های خارجی زمین های چوگان را از این میدان الگوبرداری کرده اند. امروزه در طبقه بالای میدان امام، موزه ی بزرگی به عنوان موزه بزرگ اسلامی در حال ساخت می باشد و پس از آن که ساخته و تکمیل شود، به عنوان عظیم ترین مرکز آشنایی با فرهنگ اسلامی شناخته می شود.

در حال حاضر میدان نقش جهان اصفهان یکی از بزرگ ترین میدان های جهان به شمار می رود. بسیاری از گردشگران خارجی که به بازدید از این شهر و میدان آمده اند توصیف های بسیار باارزش و زیبایی راجع به این منطقه نوشته اند. این میدان بزرگترین پایگاه، مذهبی، سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و گردشگری در استان اصفهان به شمار می رود.

میدان نقش جهان اصفهان

دیدنی های میدان نقش جهان اصفهان

به هر نقطه از اطراف میدان نقش جهان نگاهی کنید، بناها و آثار تاریخی متعددی خواهید دید که سبمل زندگی شهرنشینی و همبستگی ملی را به نمایش گذاشته اند. در ضلع جنوبی میدان نقش جهان مسجد جامع عباسی یا مسجد شاه به منظور اجتماعات مردم در این منطقه وجود دارد. در ضلع شرقی میدان مسجد شیخ لطف الله، در بخش غربی میدان عمارت عالی قاپو و سردر قیصریه و ضلع شمالی میدان نیز مرکز اقتصادی اصفهان می باشد.

درست در قسمت میانی نقش جهان یک حوض بزرگ با رقص فواره های متعدد قرار دارد که چشم هر بیننده ای را به خود جذب می کند. در دو طرف این میدان بناهای اسلامی و مساجد قرار دارند و در بخش دیگر یک کاخ قدیمی و تماشایی وجود دارد. این میدان در دوران صفویه طراحی و ساخته شده که در عصر خود با توجه به وسعت و معماری فوق العاده اش، جزء شگفتی های به یادماندنی تا به امروز باقی مانده.

میدان امام به جای میدان کوچکی که از دوران تیموریان باقی مانده بود احداث گردید. به هنگامی که دو مسجد امام و شیخ لطف الله و سردر بازار قیصریه ساخته شد این ۳ بنا با طاق های متحدالشکل به هم مربوط شدند و با پایان یافتن میدان و خاتمه تزئینات، کف آن شن ریزی و مسطح شد. از این زمان بود که میدان برای انجام مسابقات و بازی های معمول آن عصر مانند چوگان و قاپوق اندازی مورد استفاده قرار می گرفت. دو ستون سنگی که در جلو مسجد امام واقع شده و قرینه آنها نیز روبروی بازار قیصریه هستند بیانگر انجام بازی چوگان و سایر ورزش ها در میدان می باشند.

در اطراف میدان و دور تا دور آن حجره های تاریخی ساخته شده اند که امروزه مرکز فروش صنایع دستی استان اصفهان محسوب می شود. در سال های اخیر تمام این حجره ها به منظور حفظ هنر و گسترش صنایع دستی اصفهان، مورد بازسازی قرار گرفتند.

میدان نقش جهان اصفهان

کاخ عالی قاپو

یکی از چشم نوازترین بناها در میدان نقش جهان اصفهان کاخ عالی قاپو است که در ضلع غربی آن قرار دارد و با ظاهری دلفریب شما را به دنیای درون خود دعوت می کند. این عمارت 50 متر ارتفاع و 6 طبقه دارد که با راه پله های مارپیچ به یکدیگر راه دارند.

این بنا بین سال های 973 تا 977 هجری توسط شاه عباس اول و پس از انتقال پایتخت صفوی از قزوین به اصفهان بنا نهاده شد تا به عنوان مقر و دولتخانه حکومتی شاهان صفوی مورد استفاده قرار گیرد. ساخت عالی قاپو در میدان نقش جهان اصفهان طی 5 مرحله معماری و در زمان جانشینان شاه عباس اول به ویژه شاه عباس دوم و شاه سلیمان ادامه یافت و روز به روز زیباتر شد.

تماشایی ترین قسمت این کاخ گچ بری‌های آخرین طبقه آن است که به اتاق موسیقی یا اتاق صوت شهرت دارد و نقش سازهای مختلف در آن دیده می شود. راز شکوهمندی این بنا نیز در مینیاتورهای آن نهفته است که کار هنرمند معروف عصر صفوی، رضا عباسی هستند و جلوه ای خاص به این اثر بخشیده اند.

زمان بازدید: همه روزه به جز 14 خرداد، 21 رمضان، تاسوعا و عاشورای حسینی، 28 صفر، 25 شوال (شهادت امام جعفر صادق (ع))

ساعات بازدید: 09:00 تا 16:30 در نیمه اول سال، 09:00 تا 16:30 در نیمه دوم به استثنای جمعه ها هنگام نماز جمعه، ایام سوگواری و اعتکاف

بهای بلیت: 5000 تومان برای گردشگران ایرانی و 50000 تومان برای گردشگران خارج

میدان نقش جهان اصفهان

مسجد جامع عباسی یا مسجد امام

مهمترین مسجدی که از دوره حکومت صفوی در اصفهان به جا مانده است، مسجد شاه عباسی می باشد. در سال 1020 ساخت این مسجد آغاز شد و کار تزئینات آن در زمان شاه سلیمان صورت پذیرفت. این بنای تاریخی توسط معمار پیره دست، علی اکبر اصفهانی ساخته شد و کتیبه ای که روی سردر این بنا قرار داده شده، توسط هنرمند خوش نویس دوره صفوی، علیرضا عباسی نوشته شده است.

یکی از معماری های دوره صفوی مسجد امام است که بسیار هنرمندانه ساخته شده است. یکی از ویژگی های اصلی و مهم این بنا، بازتاب صدا زیر گنبد آن می باشد. در گذشته این مسجد را با نام های: مسجد شاه، مسجد سلطانی و مسجد کبیر عباسی می شناختند.

سر در قیصریه

در ضلع شمالی میدان نقش جهان، سر در قیصریه وجود دارد که دروازه ورودی به بازار سنتی اصفهان می باشد. سر در قیصریه دارای یک دروازه اصلی و چهار در فرعی می باشد. حوضی مقابل این دروازه قرار داشت که در سال در سال 1340 آن را به باغچه تبدیل کردند. اما امروزه نیز به همان شکل اولیه خود یعنی حوض تبدیل شده است.

در طبقه سوم بازار سنتی اصفهان نقاره خانه ای بود که زمان های مختلف روز را با صدای خوش موسیقی اعلام می کردند. این قسمت در زمان قاجار مورد تخریب قرار گرفت. دلیل نام گذاری این بنا به نام قیصریه این است که یک بنای دیگر به همین شکل در شهر قیصریه وجود دارد و به همین دلیل این بنا را نیز قیصریه نامیدند.

میدان نقش جهان اصفهان

امکانات تفریحی میدان نقش جهان اصفهان

هنگامی که به استان اصفهان سفر کردید و به میدان نقش جهان راهی شدید، می توانید از جاذبه های دیدنی و گردشگری که در آن وجود دارد استفاده کنید. برای آن که بتوانید از تمام امکانات تفریحی و گردشگری این منطقه استفاده کنید به چند روز زمان نیاز دارید و تمام آن ها را نمی توانید در یک روز تمام کنید.

بازدید از جاذبه های تاریخی میدان نقش جهان

میدان نقش جهان که از اصلی ترین جاذبه های دیدنی و گردشگری اصفهان به شمار می رود، مملو از آثار باستانی و بناهای تاریخی می باشد. بسیاری از گردشگران چه داخلی و چه خارجی علاقه زیادی به بازدید از این ابینه تاریخی دارند. در تمام این بناهای تاریخی، راهنمایی های لازم و مربوط به بنا وجود دارد که می تواند پاسخگوی بسیاری از سوالات گردشگران باشد. هنگامی که در این میدان و بناهای تاریخی موجود در آن قدم می زنید، احساس می کنید که به زمان گذشته سفر کرده اید و با تمام حس و حال های زمان های قدیم آشنا خواهید شد.

بازار گردی در میدان نقش جهان

یکی از بهترین مراکز خرید استان اصفهان، بازار قیصریه می باشد که در آن تمام صنایع و محصولات دستی و سنتی اصفهان، ظروف دست ساز مسی، فرش های دست باف و خشکبار وجود دارند. از دیگر بازارهای اصفهان می توان از بازار بزگ اصفهان نام برد که در نزدیکی های بازار قیصریه قرار دارد.

تنوع محصولات در این بازارها بسیار بالا بوده و از قیمت های مناسبی برخوردارند. این دو بازار مسقف می باشند. حجره هایی که دور میدان نقش جهان وجود دارند نیز تمام محصولات و صنایع دستی را دارند اما با یمت بالاتری نسبت به بازار بزرگ اصفهان و بازار قیصریه به فروش می رسانند.

پیاده روی و درشکه سواری در میدان نقش جهان

در میدان نقش جهان فضای سرسبز، گل کاری های زیبا، حوض های فیروزه رنگ با فواره های بلند توانسته اند فضای بسیار سرزنده و زیبایی را به وجود آورند. پیاده روی در این محیط فرح بخش گردشگران را سرشار از انرژی مثبت می کند. همچنین نیمکت هایی برای استراحت گردشگران و مسافران در اطراف میدان تعبیه شده است که می توانند با نشستن روی آن ها رفع خستگی کنند و از تماشای فضای زیبای اطراف لذت ببرند.

همچنین در بخش های مختلف میدان نیز اسب هایی وجود دارند که امکان درشکه سواری را برای گردشکران پدید آورده اند. به دلیل استقبال زیاد گردشگران برای استفاده از درشکه ها، معمولا باید کمی متظر بمانید. اما این انتظار به تفریحی که در انتظار شماست می ارزد.

میدان نقش جهان اصفهان

رستوران ها و کافه های اطراف میدان نقش جهان

اگر به تمام نقاط اطراف میدان نگاهی بیاندازید، مغازه هایی را خواهید دید که در آن ها انواع خوراکی های خوشمزه و غذاهای لذیذ می فروشند. انواع مختلفی از بستنی ها و دسرهای خوشمزه، آش های داغ و لذیذ، دوغ و گوشفیل و دیگر خوراکی های خوشمزه را می توانید در اینجا پیدا کنید. در این میدان می توانید پس از گشت و گذار و تفریحاتی که انجام دادید، در یکی از رستوران های اطراف میدان وعده غذایی خود را میل کنید و لذت ببرید.

عکاسی در فضایی تاریخی

یکی از کارهایی که در این سفر نباید فراموش کنید، عکاسی از سوژه های مختلف است که در این شهر تاریخی و میدان زیبای نقش جهان پیدا می کنید. بهتر است تمام لحظات خوش خود را در این سفر به ثبت برسانید.

میدان نقش جهان کجاست و مسیر دسترسی به آن

میدان نقش جهان در شمال اصفهان و در مرکز اماکن تاریخی و دیدنی این شهر قرار گرفته است. مسیرهای ورودی به میدان نقش جهان، خیابان حافظ در شرق و خیابان سپه در غرب آن می باشند. در خیابان سپه پارکینگ برای ماشین ها وجود دارد که اغلب مواقع شلوغ و پر تردد می باشد. در شمال شرق میدان نقش جهان میدان عتیق قرار دارد که تنها دو و نیم کیلومتر از آن فاصله دارد. جالب است بدانید میدان نقش جهان دارای سه محور اصلی می باشد که در این بخش با آن ها آشنا می شویم.

محور اول شمالی جنوبی می باشد که مسجد امام را به دروازه قیصریه متصل می کند. محور دوم شرقی غربی است که مسجد امامو کاخ عالی قاپو را بهم می رساند. محور سوم شرقی غربی است و کاخ چهلستون و بناهای تاریخی که در زمان های گذشته تخریب شده اند می باشد.

اجاره سوئیت قیمت مناسب در اصفهان

اگر می خواهید به اصفهان سفر کنید و به دنبال اجاره سوئیت در اصفهان هستید، بهتر است از یک هفته پیش از تاریخ سفرتان اقدام به رزرو اقامتگاه خود کنید. به دلیل پرطرفدار بودن شهر اصفهان، در بیشتر طول سال میزبان مسافران و گردشگران زیادی می باشد. سوئیت در اصفهان اجاره یکی از بهترین اقامتگاه ها در این شهر به شمار می روند. زیرا هم در تمام نقاط اصفهان دیده می شوند و هم دارای قیمت های مناسب تری نسبت به هتل ها می باشند.

میدان نقش جهان اصفهان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.