میدان نقش جهان

نقش جهان اصفهان

میدان نقش جهان اصفهان معروف به میدان شاهی که بعد از انقلاب سال 1357 به نام میدان امام تغییر کرد، هم اکنون میدان مرکزی شهر زیبای اصفهان است. این میدان در مجموعه‌ی تاریخی نقش جهان قرار دارد. چهار بنای قدیمی و تاریخی در دل میدان نقش جهان اصفهان است که شامل: عالی قاپو، مسجد شاه، مسجد شیخ لطف الله و سردر قیصریه است. در کنار این آثار ارزشمند دویست حجره دو طبقه دور تا دور این مجموعه قرار گرفته که صنایع دستی اصفهان در آن ساخته و عرضه می شود.

جالب است بدانید که میدان نقش جهان اصفهان در بهمن ماه سال 1313 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد. پس از آن در اردیبهشت ماه سال 1358 به عنوان میراث جهانی یونسکو به ثبت جهانی رسید. میدان نقش جهان از اولین آثاری بود که به ثبت جهانی رسید.

آشنایی با میدان نقش جهان

از شگفتی های میدان نقش جهان اصفهان می توان به شکل هندسی آن اشاره کرد، این میدان بر خلاف نمونه های مشابه مستطیل شکل است که طول آن 560 متر و عرض آن 160 متر است. نقش جهان به عنوان دومین میدان بزرگ در دنیا شناخته شده است و از میدان سرخ در مسکو هم وسعت بیشتری دارد.

بزرگترین میدان در دنیا

جدابترین جاذبه گردشگری در اصفهان

با پا گذاشتن به این مجموعه وارد بخش عظیمی از تاریخ غنی و کهن ایران می شوید که از تماشای آن و گشت و گذار در آثار تاریخی آن لذت خواهید برد. اصفهان، نصف جهان همیشه برای گردشگران داخلی و حتی گردشگران داخلی جزء جذاب ترین و بهترین شهر در ایران به شمار می رود. اگر از سفرهای تکراری به مقاصد مختلف خشته شده اید به شما پیشنهاد می‌کنیم به شهر فوق العاده اصفهان سفر کنید.

تاریخچه میدان نقش جهان

جالب است بدانید که میدان و بناهای تاریخی اطراف آن در زمان حکومت قاجار به مقدار قابل توجهی آسیب دیدند و تخریب شدند، اما پس از آن با روی کار آمدن حکومت پهلوی تمامی این تخریب ها درست مانند روز اول، بازسازی و مرمت شدند. البته هنوز هم از این آثار ارزشمند مراقبت و حفاظت می شود. محلی که اکنون در آن میدان نقش جهان قرار دارد، یک باغ بسیار وسیع به همین نام و با وسعت 85 هزار متر مربع، که عرض آن 165 متر و طول آن 500 متر است.

پیش از ساخت میدان نقش جهان، این باغ بزرگ محلی برای ساختمان های دولتی و کاخ فرمانروایان بود. در زمان های قدیم میدانی با نام درب کوشک ساخته شده بود که در دوران سلجوقی محل اعدام مجرمان و برگزاری رسم و آیین های مذهبی بود. با روی کار آمدن شاه عباس صفوی، اصفهان پایتخت ایران شد. در سال 1010 به فرمان شاه عباس، این میدان طراحی و ساخته شد که به آن میدان شاه عباس نیز می گویند.

امروزه دور تا دور این میدان مملو از ابنیه ها و عمارت های تاریخی نظیر: سر در قیصریه، مسجد جامع عباسی، مسجد شیخ لطف اله و کاخ عالی قاپو.

دیدنی های میدان نقش جهان اصفهان

درست در قسمت میانی نقش جهان یک حوض بزرگ با رقص فواره های متعدد قرار دارد که چشم هر بیننده ای را به خود جذب می کند. در دو طرف این میدان بناهای اسلامی و مساجد قرار دارند و در بخش دیگر یک کاخ قدیمی و تماشایی وجود دارد. این میدان در دوران صفویه طراحی و ساخته شده که در عصر خود با توجه به وسعت و معماری فوق العاده اش، جزء شگفتی های به یادماندنی تا به امروز باقی مانده.

میدان امام به جای میدان کوچکی که از دوران تیموریان باقی مانده بود احداث گردید. به هنگامی که دو مسجد امام و شیخ لطف الله و سردر بازار قیصریه ساخته شد این ۳ بنا با طاقهای متحدالشکل به هم مربوط شدند و با پایان یافتن میدان و خاتمه تزئینات، کف آن شن ریزی و مسطح شد. از این زمان بود که میدان برای انجام مسابقات و بازی های معمول آن عصر مانند چوگان و قاپوق اندازی مورد استفاده قرار می گرفت. دو ستون سنگی که در جلو مسجد امام واقع شده و قرینه آنها نیز روبروی بازار قیصریه هستند بیانگر انجام بازی چوگان و سایر ورزش ها در میدان می باشند.

میدان نقش جهان در اصفهان

محبوب ترین جاذبه گردشگری در اصفهان

کاخ عالی قاپو

یکی از چشم نوازترین بناها در میدان نقش جهان اصفهان کاخ عالی قاپو است که در ضلع غربی آن قرار دارد و با ظاهری دلفریب شما را به دنیای درون خود دعوت می کند. این عمارت 50 متر ارتفاع و 6 طبقه دارد که با راه پله های مارپیچ به یکدیگر راه دارند.

این بنا بین سال های 973 تا 977 هجری توسط شاه عباس اول و پس از انتقال پایتخت صفوی از قزوین به اصفهان بنا نهاده شد تا به عنوان مقر و دولتخانه حکومتی شاهان صفوی مورد استفاده قرار گیرد. ساخت عالی قاپو در میدان نقش جهان اصفهان طی 5 مرحله معماری و در زمان جانشینان شاه عباس اول به ویژه شاه عباس دوم و شاه سلیمان ادامه یافت و روز به روز زیباتر شد.

تماشایی ترین قسمت این کاخ گچ بری‌های آخرین طبقه آن است که به اتاق موسیقی یا اتاق صوت شهرت دارد و نقش سازهای مختلف در آن دیده می شود. راز شکوهمندی این بنا نیز در مینیاتورهای آن نهفته است که کار هنرمند معروف عصر صفوی، رضا عباسی هستند و جلوه ای خاص به این اثر بخشیده اند.

زمان بازدید: همه روزه به جز 14 خرداد، 21 رمضان، تاسوعا و عاشورای حسینی، 28 صفر، 25 شوال (شهادت امام جعفر صادق (ع))

ساعات بازدید: 09:00 تا 16:30 در نیمه اول سال، 09:00 تا 16:30 در نیمه دوم به استثنای جمعه ها هنگام نماز جمعه، ایام سوگواری و اعتکاف

بهای بلیت: 5000 تومان برای گردشگران ایرانی و 50000 تومان برای گردشگران خارج

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *