میدان بهارستان

مدت زمان خواندن این مطلب : 8 دقیقه

یکی از مشهور ترین و قدیمی ترین جاهایی که در تهران وجود دارد و اکنون به یک جاذبه گردشگری مبدل شده، میدان بهارستان می باشد. این میدان توانسته گردشگرانی را که از شهرها یا کشورهای دیگر به تهران می روند به خود جذب کند و هم چنین به یک جای دیدنی مبدل شود. میدان نگارستان از آن جا که در طول دوره های مختلف تاریخی اتفاقات متفاوتی را شاهد بوده، در هنگام دیدار از آن گویی در تاریخ قدم می زنید. اگر قصد دارید راجع به این میدان بیشتر بدانید بهتر است مقاله را تا انتها دنبال نمایید و تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

درباره میدان بهارستان

این میدان همان طور که گفته شد یکی از قدیمی ترین میادین به جا مانده از زمان های دور است که در حال حاضر نیز به دلیل وجود مجلس شورای ملی از اهمیت زیادی برخوردار می باشد. عده زیادی از مسافران تمایل به تماشای میدان بهارستان در سفر به تهران دارند تا از نزدیک شاهد جایی باشند که اتفاقاتی مهم در تاریخ در این لوکیشن رخ داده است.

این میدان که به دستور فتحعلی شاه تاسیس گشته در حقیقت به عنوان کاخ تابستانی شاه بوده و تا به امروز به عنوان یک بنای تاریخی مهم از آن محافظت شده و با کاربری های مختلف مورد استفاده قرار گرفته است. هر چند که در حال حاضر نیز ساختمان مجلس در آن قرار دارد ولی به عنوان یکی از جاهای دیدنی تهران معرفی می شود و عده زیادی از مردم این شهر در اوقات مختلف سال به خصوص برای تصویر برداری به آن مراجعه می کنند.

میدان بهارستان در سال 1395 در فهرست میراث ملی قرار گرفت و به ثبت رسید. اگر قصد دارید به تهران سفر کنید بهتر است حتما به این میدان سری بزنید و از نزدیک آن را تماشا تماشا نمایید. این میدان از زمان تاسیس تا به امروز مکانی برای تظاهرات و گردهمایی های مختلف بوده که به همین دلیل نیز بین افراد مختلف معروف می باشد.

میدان بهارستان

تاریخچه میدان بهارستان

میدان بهارستان در ابتدا به دستور فتحعلی شاه بنا نهاده شد و نام آن میدان نگارستان بود. این میدان با هدف کاخ تابستانی شاه ساخته شد ولی در ادوار مختلف با کاربری های مختلف مورد استفاده قرار گرفته است. این کاخ با نام نگارستان تا اواخر سلطنت رضا شاه با همین اسم نامیده میشد ولی بعد ها تغییر نام داده و به بهارستان تغییر داده شد. یکی از اتفاقات مهمی که در این میدان رخ داده به توپ بستن مجلس در دوران مشروطه بود که اخبار این عملیات در سراسر ایران منتشر شد و تیتر خبر های دنیا نیز قرار گرفت.

هر چند که در زمان های متفاوت رخدادهایی تاریخی در این مکان به وقوع پیوسته ولی در دوران مشروطه اتفاقات بیشتری رخ داده که از میان آن ها می توان به ترور میرزا اتابک و تظاهرات متعدد و راهپیمایی های فراوان اشاره نمود. در زمان مشروطه اکثریت اعتراضات و تجمع های شکل گرفته در حمایت ازدولت دکتر مصدق بود که منجر به حوادث و اتفاقاتی شد که بخشی از آن ها در این میدان شکل گرفتند. میدان نگارستان به نام های دیگری نیز شناخته می شود که از بین آن ها می توان به باغ سپهسالار، عزیزیه و شاه آباد اشاره نمود.

علت نام گذاری باغ سپهسالار این بود که مالک اولیه میدان محمد حسن خان سردار این مکان را به مراغه ای و وی آن را به میرزا حسین سپهسالار فروخت. میرزا حسین باغی بزرگ در این میدان به وجود آورد و میدان به باغ سپهسالار معروف شد. از سال 1395 اقداماتی در میدان صورت گرفت که نصب کردن کتیبه ای 4000 کلمه ای در شمال غرب میدان از ان جمله می باشد. هم چنین قرار دادن توپی در بخش جنوبی میدان و اصلاح ساختمان های اطراف نیز از دیگر اقداماتیست که می توان از آن ها نام برد.

دلایل اهمیت میدان نگارستان

علاوه بر مواردی که پیش تر نیز به آن اشاره شد، دلایل دیگری نیز وجود دارند که همگی باعث می شوند تا بیشتر از قبل اهمیت این میدان را متوجه شوید. ما در این جا بعضی از جنبه های مختلف را که سبب شده تا میدان بهارستان اهمیت ویزه ای داشته باشد را مورد بررسی قرار داده ایم تا بیش از پیش متوجه این موضوع شوید.

 • بعد سیاسی: یکی از دلایلی که سبب شده تا هم اکنون نیز علاوه بر یک بنای تاریخی و دیدنی بیشتر مورد توجه باشد، وجود مجلس شورای اسلامی، ساختمان های مربوط به وزارت فرهنگ و ارشاد، اداره میراث فرهنگی، ساختمان دفتر نمایندگان و سازمان برنامه و بودجه می باشد که این منطقه را از لحاظ سیاسی با اهمیت تر نماید.

میدان نگارستان

 • بعد تجاری: اگر اهل تهران باشید میدانید که این میدان تبدیل به یک لوکیشن مهم برای فعالیت های مختلف خدماتی و تجاری می باشد. هم چنین به عنوان یک رابط بین شرق و جنوب شرق با جنوب غرب و مرکز عمل می کند که همین موضوع نیز بر اهمیت میدان نگارستان افزوده است.
 • بعد فرهنگی: وجود کتابخانه، موزه و مرکز سندهای مجلس باعث شده تا این میدان حال و هوایی فرهنگی داشته باشد و به عنوان یک مرکز برای آرشیو به شمار می آید. هم چنین مدرسه سپهسالار نیز یک مکان فرهنگی برای اهالی علم و ادب می باشد که بار فرهنگی این ناحیه را بیشتر کرده است.

مجسمه های میدان بهارستان

شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید در طول تاریخ از زمان احداث این میدان تا به امروز مجسمه های مختلفی به دستور حاکمان وقت در این میدان احداث شده اند. ما در ان جا به معرفی مشهور ترین موارد خواهیم پرداخت تا بیشتر در این باره اطلاعات کسب نمایید.

مجسمه برنزی رضاخان

در سال 1304 وسط میدان نگارستان مجسمه رضاشاه ساخته شد. این مجسمه بر روی پایه ای قرا گرفت که با چهار ستون هخامنشی تزیین شده بود. این مجسمه به دلیل تغییر حکومت و در حوادث سال 1332 این مجسمه برداشته شد. چندی بعد تا سال 1357 مجسمه دوباره سر جای خود قرار گرفت ولی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی این مجسمه تا  به امروز دیده نشده است. مجسمه برنزی رضا پهلوی در ان زمان یکی از نماد های این میدان در بین مردم شناخته میشد و به دلیل کیفیت خوبی که سازنده بر آن اعمال کرد، به یکی از بهترین مجسمه های آن زمان مبدل شده بود.

مجسمه برنزی رضاخان

مجسمه سید حسن مدرس

یک مجسمه از آیت الله مدرس ساخته و در آذر ماه 1357 در قلب میدان نگارستان قرار داده شد. این مجسمه برنزی ارتفاعی 3 متری دارد و به وسیله ملک دادار و نادر قشقایی ساخته شد. مجسمه ایشان بر روی یک پایه آجری گذاشته شده که در بازدید از این منطقه می توانید به تماشای آن بپردازید. همانطور که مطالعه کردید متوجه حضور مجسمه های مختلف در ادوار متفاوت در این میدان شدید. این مجسمه ها و وقایعی که پشت آن هاست همگی در اهمیت میدان بهارستان نقش دارند.

مجسمه فرشته آزادی

از دیگر مجسمه هایی که در میدان بهارستان قرار داده شده، مجسمه فرشته آزادی می باشد که درسال 1316 نصب گردید. این مجسمه توسط سردار اسعد بختیاری برای مجلس خریده شد تا در میدان قرار داده شود. این مجسمه به نام فرشته آزادی معروف شد و یک دیو را زیر پای خود دارد و در یک دست شمشیر و در دست دیگر یک مشعل برای روشنایی رو به بالا نگه داشته است. این مجسمه نیز بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به دلیل پوشش نامناسب بعد از مدتی حتی با تغییر پوشش نیز از میدان برداشته شد.

این مجسمه قبل از این نام به میکائیل قدیس معروف بود و نماد آزادی خواهی و مشروطه خواهی به شمار می رفت. این مجسمه گویی از یک نقاشی به نام شکست اژدها از میکائیل و توسط رافائل که نقاش و معمار ایتالیایی بود الهام گرفته است. مجسمه معروف میکائیل قدیس که ابعادی معادل 97*180*313 دارد، هم اکنون در حیاط باغ بهارستان و در ضلع جنوبی بین مجلس شورای اسلامی و کتابخانه واقع شده است. این اثر معروف ساخته ی یکی از مجسمه سازان به نام Verrebout می باشد که به ایران آورده شد.

مجسمه فرشته آزادی

اتفاقات مهم تاریخی در میدان نگارستان

در طی معرفی و عنوان کردن تاریخچه میدان عوامل اهمیت بهارستان را متذکر شدیم. ولی در این بخش به اتفاقات تاریخی اشاره خواهیم کرد که اهمیت این میدان را بیش از قبل برایتان آشکار می نماید. رویداد های مختلف تاریخی طهران که بخشی از آن ها در این میدان رخ داده اند به شرح زیر است:

 • ترور میرزا علی اصغرخان اتابک جلوی مجلس در زمان مشروطه
 • تجمع مردم و بازاریان و مخالفان با محمد علی شاه و تعطیلی بازار تهران به همین منظور
 • به توپ بسته شدن مجلس که تحت دستور لیاخوف روسی شکل گرفت
 • تروز میرزاده عشقی در سال 1303. وی مدیر مجله قرن بیستم بود.
 • راهپیمای و تظاهرات دانشجویان و مردم برای برگشتن مصدق
 • برگزاری نخستین جشن ملی در اولین سالگرد مشروطیت
 • تجمع دانشجویان فنی و حقوق برای اعتراض به نخست وزیری هژیر
 • برگزاری مراسم سالگرد پنجاهم مشروطیت
 • سخنرانی دکتر فاطمی در بالکن ساختمانی در میدان نگارستان
 • اعتراضات و تجمعات مردم در 30 تیر 1331 برای حمایت از دکتر مصدق و نخست وزیری وی

میدان بهارستان

 • هم چنین مراسماتی سنتی در ادوار مختلف در این منطقه به وقوع پیوسته که از میان آن ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:
 • هفت شبانه روز عروسی و خوشگذرانی که به دلیل عروسی ناصرالدین شاه برگزار گشت.
 • مراسم مربوط به قربانی کردن شتر که بالاخره در سال 1311 به دستور رضاشاه لغو گردید.
 • عروسی ملیجک که در این میدان برگزار شد.
 • و هم چنین اتفاقی که اخیرا در این میدان رخ داد و آن حمله داعش در خرداد 1396 بود.

آثار تاریخی میدان بهارستان

این میدان بخش های مختلفی دارد که در طول زمان این بخش های دارای کاربری های متفاوت بوده و این آثار سبب شده تا مراقبت بیشتری از میدان و اطرافا آن به عمل آید. آثار تاریخی متفاوتی که در اطراف میدان نگارستان وجود دارد توانسته همه ساله عده زیادی از مردم را به خود جذب نماید. شما نیز اگر تهران را به عنوان مقصد سفر خود مد نظر دارید بهتر است درباره این میدان تاریخی و دیدنی بیشتر بدانید و جاذبه های اطراف آن را بهتر بشناسید تا در هنگام مراجعه به تماشای تک تک آن ها بپردازید. آثار تاریخی اطراف میدان بهارستان به شرح زیر می باشد:

 • باغ نگارستان
 • باغ سپهسالار
 • موزه مجلس شورای اسلامی
 • کاخ بهارستان
 • عمارت مسعودیه
 • موزه حسن صبا
 • مسجد آیت الله شاه آباد
 • نخستین مجلس مشروطه
 • کتیبه 4000 کلمه ای
 • مجسمه میکائیل قدیس

بهترین زمان سفر به تهران و بازدید از میدان نگارستان

برای بازدید از میدان بهارستان و تماشای دیگر مناطق دیدنی همانند دربند تهران باید زمانی مناسب را برای این منظور انتخاب نمایید. در تابستان و زمستان شرایط اب و هوایی مناسبی جهات تماشای جاذبه ها و لذت از مناظر وجود ندارد چرا که در این فصل تابستان آب و هوا به شدت گرم بوده و در فصل زمستان نیز هوای خشک و برفی و سردی را تجربه خواهید کرد که این دو فصل فقط در صورتی که مشکلی با آب و هوای آن نداشته باشید برایتان مفید خواهد بود در غیر این صورت اذیت خواهید شد.

میدان نگارستان

بهترین زمان برای مسافرت به تهران اوایل بهار و اوایل پاییز می باشد. در  این اوقات از سال به دلیل این که هوا مناسب است و مناظر نیز در بهترین حالتا خود می باشند مناسب ترین وقت برای سفر خواهد بود. هم چنین جمعیت کمتری در این ماه ها روانه تهران می شوند. البته تهران به خودی خود جمعیت زیادی دارد و این مورد را کمتر حس خواهید کرد. به خاطر داشته باشید دمای هوا در تابستان و ماه های گرم سال به 45 درجه نیز می رسد که به دلیل جمعیت زیاد و تعداد زیاد خودرو و کارخانه این دما بیشتر نیز می شود.

میدان بهارستان کجاست و مسیر دسترسی

همان طور که می دانید در کلان شهر تهران مسیر ها و راه های ارتباطی زیادی برای رسیدن به میدان بهارستان پیش روی شما خواهد بود. یکی از این مسیر ها از میدان آزادی تا میدان بهارستان است که می توانید از آن استفاده نمایید. بدین منظور می توانید از طریق خیابان آزادی و خیابان جمهوری اقدام نمایید پس ابتدا به طرف غرب در میدان آزادی بروید. از دور برگردان به سمت خیابان آزادی خارج شوید و بعد از رسیدن به میدان انقلاب از اولین خروجی به سمت خیابان کارگر جنوبی بروید.

500 متر بعد پس از رسیدن به میوه فروشی به طرف چپ و به سوی خیابان جمهوری بپیچید. این مسیر را ادامه دهید تا به مقصدتان که بعد از فروشگاه علامه زاده قرار دارد برسید. مسافت این مسیر معادل 9.6 کیلومتر بوده و در حدود 17 دقیقه بدون ترافیک طول می کشد تا از میدان آزادی به این منطقه وارد شوید. لازم به ذکر است برای رسیدن به میدان بهارستان هر جایی در تهران که باشید از طریق تابلو های راهنمایی و رانندگی می توانید خود را به میدان بهارستان برسانید.

مسیر گفته شده نیز تنها یکی از چندین مسیری بود که می توانید از آن استفاده نمایید. یکی لوکیشن نیز از مقصد برایتان قرار داده شده تا در هر نقطه از تهران که بودید با استفاده از آن به راحتی خود را به میدان نگارستان برسانید. وجود مترو و اتوبوس های مختلف نیز برای کسانی که تمایل به رانندگی در خیابان های شلوغ تهران را ندارند می تواند مفید باشد تا با استفاده از آن ها هم زود تر و هم راحت تر به مقصد برسند.

آدرس میدان بهارستان: استان تهران، تهران، میدان نگارستان

راهنما سایت

آدرس

استان تهران، تهران، میدان نگارستان

شماره تماس

هزینه بازدید

رایگان

ساعات بازدید از این جاذبه

شنبه

24 ساعته

یک‌شنبه

24 ساعته

دو‌شنبه

24 ساعته

سه‌شنبه

24 ساعته

چهار‌شنبه

24 ساعته

پنج‌شنبه

24 ساعته

جمعه

24 ساعته
مسیریابی آنلاین
مطالب مشابه