گردشگری یک فرایند زاینده و پویا است. در بیشتر موارد، طبیعت چند هزار ساله و بناها و شهرهای تاریخی چند صد ساله موضوع گردشگری هستند. اما گردشگری به این موارد محدود نمی شود. هر سال فضای تازه و شگفتی برانگیزی به فضاهای گردشگری جهان افزوده می شود. فضاهایی که خود در گذر زمان بدل به تاریخ و هویت یک مکان و یک سرزمین می شوند. موزه گالری دیدی ایزدشهر استان مازندران، از این دست مناطق گردشگری نوپا و با ظرفیت گردشگری هنری می باشد. تلفیق طبیعت بسیار زیبای این منطقه، تاریخچه قجری این شهر، و طراحی مدرن این مرکز فرهنگی، هنری، تجاری، هر گردشگری را به این موزه گالری دیدی ایزدشهر جذب می کند.

 

آدرس موزه گالری دیدی

 

موزه گالری دیدی ایزدشهر کجاست؟

موزه گالری دیدی ایزدشهر در سال 1395 در ایزدشهر مازندران ساخته شده است. این شهر در 7 کیلومتری نور، 8 کیلومتری غرب محمودآباد و در بخش مرکزی شهرستان نور قرار دارد. ایزدشهر در نزدیکی موزه گالری دیدی از ادغام چند روستا در سال 1384 تشکیل شده. این شهر که بنای آن به عنوان روستا به دوره ناصرالدین شاه قاجار بر می گردد، در ابتدا تیول یکی از کارمندان جزء دربار قجری بوده. در سفرنامه های تاریخی ایرانی و خارجی قرن نوزدهم، اشاراتی به این شهر وجود دارد. مکنزی در سفرنامه خود درباره آن می نویسد: ” تقریبا صد خانه در غرب آن و نزدیک دریا بود. خراج این دهکده ۸۰۰ تومان است.”

سازنده موزه گالری دیدی ایزدشهر

این موزه گالری در بهار سال 1395 توسط وزیر فرهنگ وقت و در زیربنایی حدود 3000 متر افتتاح شد. سازنده این بنا، علی توسلی از پیشگامان اقتصاد هنر ایران است. ساخت مجموعه دلکده در ساحل ایزد شهر، در سال های پس از جنگ توسط علی توسلی را می توان نقطه آغاز مجموعه هنری دیدی دانست. توسلی درباره دلیل نامگذاری موزه گالری اش، از این شهرک ساحلی نام می برد. او می گوید همه خیابان های این این مجموعه با واژه دل آغاز می شوند. توسلی قصد داشته موزه گالری دیدی ایزدشهررا نیز دلبر دلکده بنامد. بعدها مخفف نوشتار این دو کلمه به انگلیسی را به عنوان نام مجموعه برگزید. دیدی اشاره ای به عبارت دیدن و تماشاکردن هم دارد.

برخی توسلی را به عنوان یک مجموعه دار بزرگ آثار هنری ایران آقای خاص هنر می نامند. مردی که علاقه ای به فروش آثار مجموعه اش ندارد و تصمیم گرفته حاصل 50 سال حضورش در هنر ایران را در این مجموعه به نمایش بگذارد. این مجموعه شامل۱۵۰۰ اثر می باشد که در بردارنده ۱۵۰ تندیس، ۶۰۰ تابلو و ۸۰۰ اثر هنری دیگر و نیز ماشین های لوکس قدیمی است.

ساختار بیرونی موزه گالری دیدی ایزدشهر

معماری بیرونی خاص این مجموعه، شامل سازه ای هرمی شکل و شیشه ای در کنار ردیف هایی از درختان کاج بلند است. این ترکیب بسیاری را بر این داشته که این موزه را موزه لوور ایران بخوانند. در ورودی موزه لوور پاریس نیز هرم شیشه ای مشبکی با نورپردازی زیبا که در شب می درخشد، قرار داده شده. دلیل دیگر این نامگذاری تنوع و تعداد آثار هنری ارائه شده در موزه دیدی نیز می باشد. در کنار حیاط سرسبز و گلکاری شده ورودی موزه گالری دیدی ایزدشهر، ماشین های لوکس و آنتیک ورودی نمایشگاه در داخل این هرم شیشه ای قرار دارند.

جذابیت فضای بیرونی این موزه به اندازه ایست که هر گردشگری در بدو ورورد باید زمانی قابل توجه را به کشف این محیط پیرامونی اختصاص دهد. قرار دادن برخی از زیباترین و هنرمندانه ترین تندیس ها و آثار هنرهای تجسمی در این فضا، نوید بخش ورود به محیطی سرشار از هنر است. تندیس نیم تنه انسانی برنزی رنگ در مرکز دوایر متحد الشکل آبی، نمونه ای از این هنر انتزاعی موزه گالری دیدی ایزدشهر می باشد.

 

عکس های موزه گالری دیدی

 

آدرس موزه گالری دیدی ایزدشهر

اکنون تصویر کاملی از موزه گالری دیدی به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری ایزدشهر در اختیار داریم. کسانی که با وسیله شخصی به این موزه می روند می توانند از پارکینگ این مجموعه استفاده کنند. برای رسیدن به این موزه وسایل نقلیه عمومی می توان از شهر محمودآباد سوار تاکسی هایی که به سمت نور می روند شد. پس از آن در کیلومتر 9 جاده ایزدشهر به مجموعه موزه گالری دیدی ایزدشهر خواهید رسید. بازید از این موزه، در همه‌ روزها‌ی هفته از ساعت 10 صبح تا 23 برای برای گردشگران ممکن است.

آدرس موزه گالری دیدی: مازندران، کیلومتر ۹ جاده محمود آباد به نور، ایزدشهر، مجتمع فرهنگی هنری دیدی

تلفن: 011-44580946 و 011-44580990

شما میتوانید این مقاله را به اشتراک بزارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *