موزه رشت

مدت زمان خواندن این مطلب : 8 دقیقه

 موزه رشت در شهر بارانی و سر سبز رشت که یکی از شهر های شمالی کشور است در استان گیلان واقع شده و همچون دیگر شهر های کشور عزیزمان ایران، دارای گنجینه ی ارزشمندی ازموزه ها است که توجه گردشگران و توریست های بسیار زیادی را از نقاط مختلف کشور و حتی کشورهای خارجی به خود جلب کرده است.

از موزه‌ رشت می‌توان به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری پر طرفدار در رشت یاد کرد و با یک بار بازدید از این موزه شما اطلاعات مفید و زیادی راجب به تاریخچه ی گیلان، قدمت چندین ساله ی آن و فرهنگ و هنرتوصیف نشدنی در این منطقه کسب کنید.قدمت بعضی از آثار در این موزه هزار سال را نیز رد می کنند.

ممکن است پیش از بازید از این موزه بخواهید بدانید که در این موزه چه آثاری وجود دارد؟ آدرس آن کجاست؟ ما در این مقاله قصد داریم به معرفی موزه رشت بپردازیم پس در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا موزه رشت را بهتر بشناسید.

تاریخچه ی موزه مردم شناسی رشت

با توجه به نظرهای باستان‌ شناسان درباره ی تاریخچه ی این منطقه می‌توان نتیجه گرفت استان گیلان تمدن ۳۰۰۰ ساله دارد و این چنین  آثار قدیمی باقی ‌مانده از تمدن‌های کهن که همچنین پیشینه تاریخی در این استان دارند در واقع نشان دهنده ی فرهنگ بومی شهرهای آن همچون رشت می‌باشد که باعث شده موزه‌های مختلفی از جمله موزه ی رشت در آن فعالیت داشته باشند.

این عمارت بسیار بزرگ که امروزه به عنوان موزه ی رشت شناخته می شود در گذشته به « میرزا حسین خان کسمایی » تعلق داشته است که آزادیخواه ، شاعر و روزنامه نگار معروفی از دوره مشروطیت تا دوره ی نهضت جنگل بود است.

عمارت حسین خان کسمایی دارای قدمتی در حدود ۷۰ سال و با زیربنای ۵۶۰ مترمربع می‌ باشد که در سال 1349 برای تبدیل شدن به موزه توسط وزارت فرهنگ و هنر خریداری شد که فقط بخشی از این بنا در دهه 50 زیر نظر وزارت ارشاد اسلامی تبدیل به موزه شد که این پروژه 6 ماه زمان برد.

هنگامی که سازمان میراث فرهنگی کشور تشکیل شد، موزه رشت در اختیار مدیریت و برنامه‌ریزی موزه‌ ها و نمایشگاه‌های کشور قرار گرفت و پس از یک بازسازی اساسی در تاریخ ۱۰ مهر ۱۳۶۷ دوباره بازگشایی شد.

موزه مردم شناسی رشت

موزه ی رشت چه بخش هایی دارد؟

موزه رشت دارای دو بخش می باشد که بخش اول آن مردم ‌شناسی و قسمت دوم آن باستان‌ شناسی است. مردم شناسی به این معناست که شما با احوال انسان ها و نوع زیستن و زندگی آنها آشنا می شوید و باستان شناسی به علوم اجتماعی اشاره دارد که به بررسی گذشته، با استفاده از مدارک مادی می‌ پردازد و قلمرو باستان‌ شناسی از گذشته تا حال را در برمی‌گیرد.

بخش مردم‌شناسی در موزه ی رشت، که در طبقه ی اول موزه قرار دارد به صحنه‌های بازسازی شده از زندگی مردم از گذشته تا حال، تندیس بومی استان گیلان،انواع پوشش محلی مردمان خطه گیلان و نوع کسب و کار مردان و زنان آن دیارمی پردازد، همچنین غرفه هایی برای انواع وسایل های مربوط به دخانیات، وسایل حمام و وقف نامه ها و قرارداد های مربوط به قاجار را می توانید در این طبقه مشاهده کنید.

در بخش باستان‌شناسی موزه که در زیر زمین یا به اصطلاح بخش سرداب ساختمان قرار گرفته است به اشیاء و آثار باستانی کشف شده در نقاط مختلف گیلان به ویژه تپه‌های مارلیک رودبار، تالش، دیلمان و … اختصاص داد و علاوه بر این معرف عظمت و شکوه باستانی این خطه و فرهنگ مردمان رشت و استان گیلان است.

از قدیمی ترین آثار موجود در قسمت باستانی شناسی می توان به پیکان های سنگی متعلق به منطقه پیرکوه که از توابع بخش دیلمان شهرستان سیاهکل در استان گیلان است اشاره کرد که این اثر از حفاری های غیر مجاز کشف شده بوده و تاریخ آن به سه هزار سال پیش از میلاد مسیح برمی گردد.

همچنین ظروف سفالی به صورت حیواناتی نظیر گاو و قوچ و اشیایی زینتی مانند سنجاق، دستبند، گوشواره و اشیای زرمی مانند خنجر و شمشیردیگر دیدنی های موزه ی رشت هستند.

خوب است بدانید که یک گورستان باستانی کوچک و مجموعه ای از سنگ قبرها نیز در این موزه قرار دارد که پیشنهاد می شود حتما از آن دیدن کنید.

بخش های موزه رشت

جاذبه های دیدنی و موزه های اطراف موزه رشت

در اطراف موزه مردم شناسی یا همان موزه رشت تعداد زیادی از مکان های دیدنی نیز قرار دارند که عبارتند از:

  • موزه گنجینه شهدای استان گیلان با فاصله 30 متری.
  • موزه خانه ی میرزا کوچک خان جنگلی در 550 متری موزه قرار گرفته است.
  • موزه ی تاریخی طبیعت گیلان در فاصله ی 10 دقیقه ای بدون تافیک قرار دارد.
  • عمارت کلاه فرنگی در فاصله 2 کیلومتری می باشد.
  • پارک ملت رشت با فاصله حدودا 3 کیلومتر.

هتل های نزدیک به موزه رشت

چندین هتل با کیفیت در نزدیکی این موزه برای راحتی مسافران در گشت و گذار هایشان دررشت تعبیه شده اند که عبارتند از:

  • هتل بزرگ کادوس رشت که حدودا 2.8 کیلومتر فاصله دارند.
  • هتل پردیس با فاصله 6 دقیقه ای.
  • هتل شبستان که 8 دقیقه تا موزه رشت فاصله دارد.
  • هتل پامجال که نزدیک به میدان مصلی رشت می باشد و با موزه مردم شناسی 8 دقیقه با خودرو و بدون ترافیک فاصله دارد.

اگر می خواید سفری اقتصادی به شهر سر سبز و جلگه ای رشت داشته باشید و برای اقامت در این استان تمایل ندارید زیر هزینه های رزرو هتل بروید می توانید اجاره ی روزانه ویلا در رشت را در نظر داشته باشید که بسیار برای شما به صرفه تر می باشد.

بهترین زمان بازدید از موزه رشت

همان طور که می دانید، رشت تابستان‌هایی گرم و شرجی دارد و در این فصل رطوبت هوا شما را اذیت می کند. بر اساس اطلاعات هواشناسی، مرداد گرم‌ ترین ماه و بهمن سردترین ماه در استان رشت می باشد و به‌ طور کلی بهترین زمان به این شهر از نظر آب و هوایی، ازاوایل فصل بهارشروع می شود و تا اواخر آن مخصوصا اردیبهشت ماه به پایان می رسد و همچنین رشت در پاییز نیز به شدت دیدنی می شود و سرمای آن در این فصل به زیبایی اش می ارزد و قطعا ارزش دیدن را دارد.

پس ابتدای فصل پاییز نیز برای مسافت به این شهر بارانی و بازدید از موزه رشت مناسب می باشد. ما به شما سفر به شیراز را در اردیبهشت ماه و همچنین فصل پاییز توصیه می کنیم.

ساعت بازدید و قیمت بلیط موزه رشت

موزه مردم شناسی و یا همان موزه ی رشت یکی از جاهای دیدنی رشت می باشد که در همه ایام هفته به جز روزهای جمعه باز است و شما می تونید حتی در روزهای تعطیلات رسمی، ایام نوروز و اعیاد نیز از آن دیدن کنید.

ساعت کاری موزه مردم شناسی رشت از ساعت 9 صبح شروع می شود و تا ساعت 5 بعد از ظهر و گاهی تا ساعت 6 بعد از ظهر نیزباز می باشد ولی برای اطمینان خاطر بیشتر حتما قبل از مراجعه برای ساعات بازدید با راهنمایان این موزه تماس بگیرید.

شماره تماس موزه مردم شناسی رشت: 33246362_013

مدت زمان حدودی که این جاذبه برای دیدن نیاز دارد چیزی بالغ بر 1 ساعت است. هزینه ورودی و قیمت بلیط موزه رشت برای گردشگران داخلی برای هر نفر مبلغ 5000 تومان می باشد.

موزه مردم شناسی و باستانی رشت

موزه مردم شناسی کجاست و مسیر دسترسی به آن

هنگامی که از بزرگراه امام علی رشت وارد میدان امام علی می شوید، بلوار مدرس و بلوار شهید بهشتی را بسوی بلوار رودباری در منطقه ۴ پیش بروید و بلوار رودباری را ادامه دهید تا وارد بلوار لاکانی بسوی خیابان طالقانی در منطقه ۱ شوید، پس از 6 دقیقه رانندگی در خیابان طالقانی به موزه رشت می رسید.

البته شایان ذکر است که با استفاده از تاکسی و اتوبوس نیز می توانید خود را به موزه  برسانید و نگران مسیر دسترسی به آن نباشید چرا که در نزدیکی این موزه ایستگاه اتوبوس وجود دارد و شما می توانید با کمترین هزینه خود را به موزه رشت برسانید.

آدرس موزه مردم شناسی رشت: گیلان، رشت، خیابان طالقانی ( بیستون )، رو به روی زایشگاه دکتر فامیلی، موزه رشت

اجاره ویلا در مرکز شهر رشت

اگر می خواهید در طول سفر اقامتی راحت و مقرون بصرفه و ارزان را تجربه کنید، قطعا پیشنهاد لوکس ویلا به شما اجاره روزانه ویلا در رشت است، تا بتوانید با مبلغ و هزینه کم در یک مکانی تمیزبا تمامی امکانات و تجهیزات رفاهی و آرام اقامت داشته باشید، در حالی که به مرکز شهر و تمامی جاذبه های دیدنی و رستوران ها نزدیک باشید و از سفر خود نهایت لذت را ببرید و تجربه ای خوش را برای خود و خانواده محترمتان رقم بزنید.

راهنما سایت

آدرس

گیلان، رشت، خیابان طالقانی ( بیستون )، رو به روی زایشگاه دکتر فامیلی، موزه رشت

شماره تماس
هزینه بازدید

۵/۰۰۰ تومان

ساعات بازدید از این جاذبه

شنبه

9 الی 17

یک‌شنبه

9 الی 17

دو‌شنبه

9 الی 17

سه‌شنبه

9 الی 17

چهار‌شنبه

9 الی 17

پنج‌شنبه

9 الی 17

جمعه

9 الی 17
مسیریابی آنلاین
مطالب مشابه