محتوا نمایش

رشت به عنوان پایتخت گیلان، یکی از پرجاذبه ترین و پرطرفدارترین شهرهای شمالی ایران محسوب می شود. رشت دارای آب و هوایی معتدل و مطلوب بوده و به همین منظور به شهر باران شهرت دارد. همچنین جاذبه های طبیعی و تاریخی متعددی را در خود جای داده است و باعث شده گردشگران داخلی و خارجی زیادی را به سمت خود فرا بخواند. رشت به عنوان بزرگترین شهر در حاشیه خزر شناخته شده و در ایام تعطیل جمعیت بسیار زیادی برای گردشگری آن را انتخاب می کنند. رشت از آب و هوای مدیترانه ای برخوردار بوده و به همین خاطر تابستان هایی بسیار گرم و شرجی و زمستان هایی سرد و مرطوب دارد. جاذبه های دیدنی و گردشگری رشت تنها به جاذبه های طبیعی آن محدود نمی شود و جاذبه های تاریخی متعددی را نیز در خود جای داده است. این شهر به لحاظ تاریخی بزرگترین مرکز تجاری بوده که ایران را به کشورهای اروپایی و روسیه پیوند می داد. شهر رشت دارای قدمتی بسیار طولانی بوده و به قرن 13 میلادی می رسد. این شهر از زمان روی کار آمدن شاه عباس صفوی رونق یافت و به عنوان دروازه تجاری ایران و اروپا شناخته شد. جاذبه های تاریخی و طبیعی رشت به گونه ای است که توانسته شهرت بسیار زیادی در میان گردشگران به دست آورد.

تاریخچه رشت

رشت به عنوان یکی از کلان شهرهای کشور، مرکز استان گیلان به شمار می رود و لقب شهر همیشه بیدار را از آن خود کرده است. رشت به عنوان پرجمعیت ترین شهر شمالی ایران بوده و بزرگترین شهر سواحل جنوبی دریای مازندران شناخته می شود. طبق آخرین سرشماری ای که از شهر رشت در سال 1395 به دست آمد، این شهر جمعیتی برابر با 679.995 نفر دارد. اما جالب است بدانیم که جمعیت این شهر توریستی در ایام تعطیل سال به 2 میلیون نفر می رسد. براساس برخی اسناد و مدارکی که مورخان به دست آورده اند، معتقدند که قدمت رشت به زمان پیش از اسلام و دوره ساسانیان بازمی گردد.

مردم رشت به گویش بیه پس زبان گیلکی صحبت می کنند. رشت به لحاظ میزان بارش نخستین رتبه در شهرهای ایران را کسب کرده و به شهر باران های نقره ای نیز شهرت پیدا کرده است. بیش از 4.5 قرن گذشته این شهر به عنوان مرکز استان گیلان شناخته شد و نقش بسیار مهمی در تاریخ ایران از جمله انقلاب مشروطه، جنبش جنگل و انقلاب 1357 داشت. همچنین به دلیل قرار گرفتن آن در جاده راه ابریشم، به عنوان مرکز تجاری شمال کشور شناخته شده و سابقه ای درخشان از خود در عرصه مبادلات خارجی از خود به جا گذاشته است. جالب است بدانید که عنوان شهر خلاق خوراک شناسی در یونسکو را دریافت نمود. شهر رشت یکی از قطب های کشاورزی و یکی از قطب های تولید برنج کشور شناخته می شود. با همت و تلاش های مردم رشت و شهرداری آن، از سال 1394 در تقویم روز 12 دی به عنوان روز رشت ثبت شد. در ادامه با ما همراه باشید تا با جاهای دیدنی رشت بیشتر آشنا شویم.

جاهای دیدنی رشت

دریاچه سقالکسار

در نزدیکی های رشت روستایی به نام سقالکسار وجود دارد که دریاچه یا سد خاکی سقالکسار را در خود جای داده و چشم انداز بی نظیری را پدید آورده است. این دریاچه دارای طول 600 متر و عرض 500 متر می باشد و در ارتفاع 64 متری از سطح دریا واقع شده است. این دریاچه از سه کلمه سقال به معنی محل آب خوی، لک و سار نیز هردو نام دو پرنده زیبا هستند که در کنار یکدیگر محل آب خوری بالای تپه معنی می دهند.

دریاچه سقالکسار با پوشش گیاهی زیبا و درختانی انبوه محاصره شده و همچنین چندین آلاچیق و کافه اطراف آن ساخته شده و آن را تبدیل به یکی از جاهای دیدنی رشت کرده که گردشگران زیادی آن را برای بازدید انتخاب می کنند و به سمت آن روانه می شوند. میزان آب این دریاچه در فصل های تابستان هرسال به دلیل تبخیر آب آن و کاهش باران کم می شود. از این رو بهترین زمان بازدید از آن فصل بهار می باشد. همچنین می توانید در این فصل عکس های بسیار زیبا و چشم نوازی را در این منطقه ثبت کنید.

مسیر دسترسی به دریاچه سقالکسار

اگر می خواهید از تهران به سمت این دریاچه بروید، می توانید از مسیرهای آزادراه تهران – کرج، کرج – قزوین و قزوین رشت استفاده کنید. پس از پشت سر گذاشتن عوارضی و پلیس راه، تقاطع روگذر فومن را پیش بگیرید. جاده فومن را پیش بگیرید و حدود 14 کیلومتر که به جلو پیش رفتید مسیر سمت چپ را انتخاب کرده و وارد روستای سقالکسار شده و تابلوهای راهنمایی در این مسیر وجود دارند که شما را به سمت دریاچه سقالکسار می رسانند.

آدرس دریاچه سقالکسار: استان گیلان، 15 کیلومتری جنوب رشت، دهستان لاکان، روستای سقالکسار

باغ محتشم

یکی دیگر از دیدنی های رشت، باغ محتشم نام دارد که از زمان ناصرالدین شاه قاجار به جا مانده است. باغ محتشم که با نام پارک شهر رشت نیز شناخته می شود، عنوان قدیمی ترین پارک رشت را به خود اختصاص داده است. در ضلع جنوبی باغ محتشم، عمارتی وجود دارد که به دست اکبرخان بیگلربیگی در زمان قاجار ساخته شده است. این عمارت با نام عمارت کلاه فرنگی شناخته می شود. این بنا به صورت چند ضلعی ساخته شده و باعث شهرت آن شده است. طبقه فوقانی این عمارت به شکل کلاه سیلندری بوده و به همین دلیل کلاه فرنگی نام گرفت. بعد از آن که اکبرخان بیگلربیگی از دنیا رفت، این باغ به دخترش رسید.

از آنجایی دختر وی با پسر عموی پدرش، صادق خان محتشم الملک ازدواج کرده بود و این باغ با نام باغ محتشم معروف شد. بهترین زمان بازدیداز این باغ فصل پاییز بوده که تمام برگ های باغ به رنگ های زرد، قرمز و سبز در می آیند. در این باغ دیواری مصنوعی جهت تمرین سنگ نوردی توسط کانون پرورش فکری کودکان قرار داده شده و همچنین زمین فوتبال نیز از دیگر امکانات رفاهی و تفریحی پارک شهر رشت محسوب می شود. از دیگر زیبایی های باغ، وجود رودخانه گوهر رود است که از جنوب باغ می گذرد. عمارت کلاه فرنگی در سال 1374 در اختیار مدیریت میراث فرهنگی گیلان قرار گرفت و در تاریخ 26 آبان سال 1375 با شماره 1764 در فهرست آثار ملی ایران ثبت گردید.

باغ محتشم کجاست

باغ محتشم در شهر رشت، خیابان حافظ و در جوار رودخانه گوهر رود واقع شده است. یکی از بهترین ویژگی های پارک شهر رشت این است که علاوه بر خودروی شخصی می توانید با وسایل نقلیه عمومی خود را به آن برسانید.

آدرس باغ محتشم: استان گیلان، رشت، خیابان حافظ، کنار رودخانه گوهر رود

باغ محتشم

ساختمان شهرداری رشت

ساختمان شهرداری رشت که با نام های کاخ شهرداری رشت و عمارت شهرداری رشت شناخته می شود، یکی از مشهورترین جاذبه های گردشگری رشت به شمار می رود. ساخت این بنا در سال های 1286 تا 1305 به طول انجامید و به دستور اداره بلدیه رشت انجام پذیرفت. این ساختمان در ضلع غربی میدان شهرداری رشت قرار دارد و توسط معمار ارمنی – آلمانی به نام آرتم سرداراف که مقیم رشت بود ساخته شد. شهر رشت به 5 منطقه تقسیم شده و این ساختمان در منطقه 1 شهر رشت و میدان شهرداری قرار دارد. این ساختمان دارای یک برج ساعت می باشد که از دیدنی های آن محسوب می شود و هر ساعتی که می گذرد، زمان را اعلام می کند.

ساختمان شهرداری رشت به عنوان نماد شهر رشت از آن یاد می شود و در ایام خاص و مناسبت ها، موسیقی زنده اجرا می شود و علاقمندان در این محل تجمع می کنند. نمای بیرونی این ساختمان تماما سفید بوده و سقف آن به صورت شیروانی ساخته شده است و همین باعث شده از دیگر بناهای شهر رشت متمایز گردد. اگر علاقمند بودید که به داخل این ساختمان نگاهی بیاندازید، می توانید در ساعات اداری اقدام نمایید. این عمارت در سال 1369 زلزله ای که در رشت رخ داد، دچار آسیب هایی شد که مدتی بعد توسط روبرت واهانیان مورد بازسازی و مرمت قرار گرفت. ساختمان شهرداری رشت در تاریخ 26 آبان سال 1356 با شماره 1516 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

مسیر دسترسی به ساختمان شهرداری رشت

ساختمان شهرداری رشت در میدان شهرداری قرار داشته و همین امر باعث شده دسترسی به آن بسیار ساده باشد. بدین منظور می توانید در هر کجا از شهر رشت باشید، علاوه بر خودروی شخصی با استفاده از وسایل نقلیه عمومی نظیر تاکسی، تاکسی های خطی، ون و… خود را به این منطقه برسانید.

آدرس ساختمان شهرداری رشت: استان گیلان، رشت، میدان شهرداری رشت

امامزاده هاشم

آرامگاهی به نام امامزاده هاشم در روستایی به نام امامزاده هاشم و 30 کیلومتری شهر رشت قرار دارد که یکی از مناطق دیدنی رشت محسوب می شود. پیش از آن که به شهر رشت برسید، می توانید از این منطقه به عنوان یکی از جاهای دیدنی رشت دیدن کنید. آرامگاه امامزاده هاشم در مرتفع ترین نقطه روستای امامزاده هاشم قرار گرفته و چشم انداز بسیار زیبا و تماشایی از خود در اختیار گردشگران قرار می دهد. جالب است بدانید که امامزاده هاشم رشت از نسل امام موسی کاظم (ع) می باشد. این بنا در زمان جنگ جهانی اول و قیام میرزا کوچک خان جنگلی دچار آسیب های فراوانی شد.

پس از مدتی آن را مورد مرمت و بازسازی قرار دادند، اما آسیب هایی که به این بنا وارد آمده بود باعث شد بافت قدیمی و تاریخی خود را از دست بدهد. جالب است بدانید که اطراف امامزاده هاشم رشت امکانات تفریحی و رفاهی مناسبی وجود دارد که می توان به مهمانسرا، پارک، مسجد، درمانگاه، کتابخانه، کشتارگاه، بازارچه سنتی و پارکینگ اشاره کرد. تمام این امکانات گرد هم آمده اند تا مکانی گردشگری را برای عموم مردم پدید آورند. برای دسترسی به این امامزاده بهتر است از مسیر رشت به سنگر استفاده نمایید.

آدرس امامزاده هاشم رشت: استان گیلان، رشت، کیلومتر 35 جاده رشت به سمت قزوین، بعد از پل سفید

امامزاده هاشم

مجموعه میدان شهرداری

میدان شهرداری که یکی از اصلی ترین دیدنی های رشت به شمار می رود، قدمت آن به دوره پهلوی اول بازمی گردد. اگر بخواهید درباره جاهای دیدنی رشت صحبت کنید، اولین گزینه ای که به ذهنتان می رسد مجموعه میدان شهرداری رشت می باشد. ساختار این میدان و بناهای اطراف آن به سبک نئوکلاسیک بوده و از معماری خیابان نوسکی سن پترزبورگ روسیه الهام گرفته شده اند. نمای بیرونی این ساختمان ها بسیار زیبا بوده و دیوارهای آن ها تماما سفید بوده و به صورت ردیف بلوک های بزرگ، سقف های شیروانی قرمز رنگ، نرده های چوبی، پنجره های چوبی و به صورت هلالی ساخته شده اند و باعث متمایز شدن آن ها از دیگر بناهای سطح شهر شده اند. مجموعه میدان شهرداری رشت شامل ساختمان شهرداری رشت، موزه پست و ساختمان های قدیمی هتل ایران می شود.

ساختمان شهرداری و برج ساعت

اصلی ترین نماد شهر رشت که ساختمان شهرداری و برج ساعت آن می باشد در این میدان واقع شده است. این بنا به عنوان یک نهاد عمومی ولی غیردولتی بوده که به دستور اداره بلدیه در سال 1286 در رشت افتتاح شد. این بنا در ضلع جنوبی میدان قرار داشته و به ثبت ملی نیز رسیده است. یکی از جالب ترین ویژگی های برج ساعت رشت این است که در زمان های گذشته از آن برای مطلع نمودن اهالی شهر از آتش سوزی و دیگر خطرات استفاده می شد. ارتفاع این برج به حدود 24 متر می رسد و هر نیم ساعت یکبار به صدا در می آید و افراد را از زمان آگاه می سازد.

مجموعه میدان شهرداری

کتابخانه ملی رشت

کتابخانه ملی رشت نیز که به عنوان نخستین کتابخانه ملی ایران از آن یاد می شود در ابتدای خیابان علم الهدی و کنار ساختمان شهرداری رشت قرار گرفته است.

اداره پست رشت

اداره پست رشت هم از دیگر ساختمان هایی است که در ضلع شمالی میدان قرار داشته و ساخت آن به سال های 1310 تا 1312 بازمی گردد. همچنین این ساختمان به ثبت ملی رسیده است.

هتل ایران

هتل ایران یکی دیگر از بناهایی است که در ضلع شمالی میدان شهرداری رشت قرار گرفته و قدمت آن به دوره حکومت پهلوی بازمی گردد. این هتل نیز با شماره 3499 به ثبت ملی ایران نیز رسیده است.

پیاده راه شهرداری

هنگامی که در این میدان قرار دارید، در هر طرف شما جاذبه ای وجود دارد که نگاه شما را به خود خیره می کند. مجسمه و تندیس هایی از برخی افراد مشهور در این میدان قرار دارند که می توان به مجسمه عظیم الجثه میرزا کوچک خان جنگلی، تندیس عکاس رشت به نام استاد دروی، مجسمه زن شالیکار و… اشاره کرد. همچنین نیمکت هایی در اطراف این میدان قرار داده شده که می توانید روی آن ها بنشینید و از منظره اطراف لذت ببرید.

میدان شهرداری رشت کجاست

میدان شهرداری رشت در نقطه مرکزی شهر قرار گرفته و خیابان هایی که به این میدان می رسند جهت زیباسازی شهر، سنگ فرش شده اند و همین امر باعث شده ماشین ها امکان تردد در این نقطه از شهر را نداشته باشند. اگر می خواهید به این خیابان دسترسی پیدا کنید می توانید از طریق خیابان های امام، علم الهدی و شریعتی اقدام نمایید.

آدرس میدان شهرداری رشت: استان گیلان، رشت، میدان شهرداری

بازار بزرگ رشت

یکی از قدیمی ترین بازارهای رشت، بازار بزرگ رشت نام داشته و حدود 24 هکتار مساحت دارد. این بازار سنتی دارای 14 کاروانسرا بوده و معماری آن ها به اواخر دوره قاجاریه و اوایل حکومت پهلوی می رسد. بازار بزرگ رشت علاوه بر کاروانسراها، میدان بزرگ، میدان کوچک و چارسوق هایی را در خود جای داده است و به همین دلیل به یکی از مکان های دیدنی رشت تبدیل شده است. این بازار از بخش های نظیر طاقی بزرگ، طاقی کوچک، طاقی سعادت، کاروانسرای محتشم، کاروانسرای چینی چیان و کاروانسرای ملک تشکیل شده است.

این بازار همان گونه که از نامش پیداست، بسیار بزرگ بوده و گشت و گذار در آن ممکن است تا ساعت ها طول بکشد. همچنین در این میان می توانید سوغاتی های متنوعی را خریداری کنید. در هر فصلی از سال به بازار بزرگ رشت بروید، انواع میوه های تازه و متناسب با فصل، سبزیجات محلی و تازه، انواع ماهی ها و… را مشاهده می کنید که در صورت تمایل نیز می توانید از آن ها خریداری کنید. این بازار مانند دیگر بازارهای سنتی مسقف نیست. بازار بزرگ رشت در میدان شهرداری رشت و خیابان امام خمینی قرار دارد.

ساعت کار بازار بزرگ رشت

ساعت کار بازار بزرگ رشت از ساعت 8 صبح بوده و برخی از آن ها تا 20 شب و برخی دیگر نیز تا 22 شب فعال هستند. البته توجه داشته باشید که در روزهای جمعه و یا ایام تعطیل ساعت شروع به کار مغازه ها کمی دیرتر می باشد.

آدرس بازار بزرگ رشت: استان گیلان، رشت، میدان شهرداری، خیابان امام خمینی

بازار بزرگ رشت

موزه میراث روستایی گیلان

موزه میراث روستایی گیلان در فاصله 18 کیلومتری آزادراه رشت – قزوین قرار داشته یکی از جالب ترین موزه های ایران می باشد. این موزه برخلاف سایر موزه ها که در فضایی سربسته قرار دارند، در فضایی باز و در جوار کلبه های زیبای روستایی تشکیل شده اند و به عنوان یکی از مهمترین جاذبه های دیدنی رشت شناخته می شود. ایده ایجاد این موزه در سال 1369 توسط دکتر محمود طالقانی مطرح گردید. این موزه در پارک جنگلی سراوان و در مساحتی به وسعت 260 هکتار پدید آمده است. بنای 9 تا از اصلی ترین روستاهای گیلان که نماد معماری اصیل این شهر هستند که از روستاهای گیلان به این منطقه انتقال داده اند و به نمایش گذاشته شده اند. در این موزه می توان با سبک زندگی، خانه ها، صنایع دستی گیلان، آداب و رسوم، شغل های اهالی منطقه و… آشنا شد.

درواقع این موزه نمونه کوچکی از سبک زندگی و آداب و رسوم و فرهنگ اهالی روستاهای گیلان می باشد. در حین بازدید از این موزه می توانید صنایع دستی این شهر را به عنوان یادگاری و یا سوغاتی تهیه کنید. برای بازدید و گردش در این موزه به مدت زمان حداقل نیم روز نیاز دارید. یکی از جالب ترین ویژگی های موزه میراث روستایی گیلان این است که می توانید لباس های محلی را به تن کنید و عکس های یادگاری بگیرید. همچنین بانوان بومی منطقه، مشغول به پخت غذاهای محلی هستند و می توانید از آن ها تهیه کنید و از طعم لذیذ آن ها لذت ببرید. زمان بازدید از این موزه همه روزه از ساعت 9 صبح الی 18 عصر می باشد. همچنین جهت بازدید از موزه میراث روستایی گیلان باید مبلغ 5 هزار تومان بپردازید.

موزه میراث روستایی گیلان کجاست

موزه میراث روستایی گیلان در کیلومتر 18 آزادراه رشت – قزوین و در پارک جنگلی سراوان قرار داشته که برای دسترسی به آن باید از طریق جاده رشت – قزوین اقدام نمایید. پس از حدود 18 کیلومتر که پیش رفتید به جاده سراوان – فومن خواهید رسید. از اینجا به بعد باید براساس تابلوهای راهنمایی که در منطقه وجود دارند خود را به موزه برسانید.

آدرس موزه میراث روستایی گیلان: استان گیلان، کیلومتر 18 آزادراه رشت – قزوین، نرسیده به پلیس راه، کیلومتر 3 جاده سراوان – شفت (فومن)

دریاچه سراوان

دریاچه سراوان یکی از معروف ترین جاهای دیدنی رشت بوده و در فاز دوم پارک جنگلی سراوان واقع شده است. بیشترین چیزی که باعث جذابیت و شناخته شدن این منطقه شده است، وجود خزه هایی است که از رطوبت فضا و نوعی آفت در درختان به وجود می آیند و تمام سطح دریاچه را می پوشانند. یکی از بهترین زمان هایی که می توانید برای بازدی از این دریاچه انتخاب کنید، صبح هنگام می باشد. چراکه دریاچه و مناطق اطراف آن غرق در مه صبحگاهی بوده و بهترین صحنه از این طبیعت در مقابل شما نمایان می شود. هنگامی که سوار بر قایق هستید و در دریاچه سراوان مشغول گشت و گذار هستید، می توانید ماهی های فراوانی را در این دریاچه مشاهده کنید.

از آنجایی که این دریاچه در میان جنگلی سرسبز و انبوه قرار گرفته است، دارای چشم اندازی بی نظیر بوده و گونه های گیاهی کمیابی در اطراف آن وجود دارند. گیاهان و درختان انبوهی که در این جنگل وجود دارند، به دو دسته خودرو و کاشته شده تقسیم می شوند. قایق سواری در دریاچه سراوان یکی از متفاوت ترین تفریحاتی است که می توانید در شهرهای شمالی تجربه کنید. در این پارک جنگلی انواع مختلفی از امکانات تفریحی و رفاهی قرار داده شده اند و می توانید این پارک و دریاچه آن را برای گردش یک روزه در رشت انتخاب کنید و از گشت و گذار در آن لذت ببرید. موزه میراث روستایی گیلان نیز در همین پارک جنگلی قرار دارد. برای ورود به این پارک هر ماشین ملزم به پرداخت مبلغی معادل 8 هزار تومان می باشد.

دریاچه سراوان کجاست

دریاچه سراوان در فاز دوم پارک جنگلی سراوان و ورودی سمت چپ آن واقع شده است. پس ابتدا باید مسیر پارک جنگلی سراوان را پیش بگیرید. برای این منظور باید وارد اتوبان رشت – قزوین شده و خود را به کیلومتر 17 این اتوبان برسانید. امامزاده هاشم را پشت سر گذاشته و ورودی فاز دو پارک جنگلی سراوان را وارد شوید.

آدرس پارک جنگلی سراوان: استان گیلان، رشت، کیلومتر 17 اتوبان رشت – قزوین، ضلع غربی اتوبان، بخش چپ ورودی فاز دوم پارک جنگلی سراوان

دریاچه سراوان

موزه رشت

موزه رشت که جزء یکی از دیدنی های رشت محسوب می شود، در گذشته منزل شخصی میرزا حسین خان کسمایی، شاعر و روزنامه نگار مشهوری است که منزل وی در سال 1349 توسط وزارت فرهنگ و هنر خریداری شد و تبدیل به یکی از موزه های رشت شد. این بنا حدود 560 متر زیربنا داشته. پس از آن که این منزل خریداری شد در سال 1367 مورد بازسازی و مرمت قرار گرفت و به دو بخش مردم شناسی و باستان شناسی تقسیم شد. جالب است بدانید در بخش مردم شناسی این موزه، مجسمه هایی قرار داده شده که بیان گر روش زندگی گیلکی می باشد. بخش دیگر نیز که به بخش باستان شناسی اختصاص یافته است در زیرزمین قرار داشته و تندیس هایی سنگی در آن وجود دارند که قدمت آن ها به حدود 3 هزار سال قبل از میلاد بازمی گردد. همچنین ظروف و بزارهای جنگی نیز در این بخش وجود دارند که به نمایش عموم گذاشته شده اند. برای بازدید از موزه رشت باید در ساعات کاری آن که ساعت 9 صبح تا 17 بعد از ظهر می باشد اقدام نمایید.

آدرس موزه رشت: استان گیلان، رشت، خیابان طالقانی، مقابل زایشگاه دکتر فامیلی

شماره تماس موزه رشت: 33246362-013

آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی

آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی در بخش جنوب رشت و در میان گورستان سلیمان داراب واقع شده است. وی یکی از شجاع مردان خطه شمال کشور روده که در برابر بیگانگان مقاومت و ایستادگی کرد و سرانجام در سال 1300 از دنیا رفت. هنگامی که به این گورستان وارد می شوید، نخستین چیزی که توجه شما را به خود جلب می کند، بنای آجری مقبره میرزا کوچک خان جنگلی است که این بنا را بعد از انقلاب و براساس معماری سنتی ایرانی و به صورت هشت ضلعی ساختند. مقبره وی دارای مساحت 40 متر مربع بوده و ارتفاع آن به 9 متر می رسد. همچنین برای ساخت این بنا از مصالحی همچون چوب، آجر، کاشی و سفال استفاده شده است. در اطراف مقبره درختان کهنسالی وجود دارند که فضای سرسبز جنگل را تداعی می کنند. برای بازدید از این مقبره می توانید همه روزه و در هر ساعتی که بخواهید دیدن کنید. این مقبره با شماره 8782 در تاریخ 10 خرداد سال 1382 به ثبت ملی رسید.

دسترسی به آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی

آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی در قبرستان سلیمان داراب و در بخش جنوبی رشت واقع شده است. بنابراین باید مسیر جنوب را پیش بگیرید تا به یخسازی رشت برسید. مسیر را ادامه دهید تا به میدان رازی برسید و هنگامی که به میدان رسیدید، وارد خیابان شیون فومنی شده تا به 16 متری سمیه برسید و وارد قبرستان سلیمان داراب شوید.

آدرس آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی: استان گیلان، رشت، خیابان شیون فومنی

آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی

میدان مصلی رشت

میدان مصلی رشت که با نام میدان توشیبا نیز شناخته می شود، یکی از قدیمی ترین میادین شهر رشت بوده و مصلای بزرگ رشت نیز در همین میدان قرار گرفته است. در مسیری که از قزوین وارد رشت می شوید، نخستین میدانی که به آن می رسید میدان گیل و دومین میدانی که مقابل شما ظاهر می شود، میدان مصلی رشت می باشد. مصلای بزرگ رشت که در همین میدان قرار دارد، با همت و تلاش آیت الله حاج صادق احسانبخش در سال 1362 هجری شمسی بنا شد. مساحت این مصلی به 4 هکتار می رسد و دارای زیربنای 10 هزار متر مربع می باشد.

آرامگاه و مقبره آیت الله حاج صادق احسانبخش در محوطه مصلی قرار دارد. همچنین به لطف وجود کافه ها و رستوران های اطراف، این میدان به یکی از زیباترین میدان های رشت تبدیل شده است. یکی از بهترین زمان هایی که می توانید برای بازدید از این میدان و دیدنی های اطراف آن انتخاب کنید، شب می باشد. البته بهتر است مدت زمان مناسبی حدود 2 الی 3 ساعت را برای گردش در این میدان در نظر بگیرید. همچنین عکاسی در میدان مصلی رشت را فراموش نکنید.

آدرس میدان مصلی رشت: استان گیلان، رشت، میدان مصلی

آرامگاه استاد ابراهیم پورداوود

آرامگاه استاد ابراهیم پورداوود دارای قدمتی طولانی بوده و به دوره قاجار مربوط می شود و در بازارچه سبزه میدان رشت قرار دارد. استاد ابراهیم پورداوود استاد رشته حقوق در ایران باستان بود. وی وصیت کرده بود که او را پس از مرگش در آرامگاه خانوادگی اش دفن کنند. پس از آن که استاد ابراهمیم پورداوود از دنیا رفت، مراسم های یادبودی علاوه بر شهرهای مختلف ایران، در کشورهای فرانسه، آلمان، هندوستان و پاکستان برگزار کردند. آرامگاه وی به شکل اتاقی سه در چهار بوده و جزء میراث فرهنگی ایران به شمار می رود. با توجه به این که استاد ابراهیم پورداوود به عنوان نخستین ایران شناس شناخته شده بود اما امروزه مقبره وی را کمتر کسی پیدا می شود که بشناسد.

اما قفل بودن آن نیز بی ربط به موضوع نبوده و سادگی بیش از حد این مقبره نشانی از تواضع و فروتنی وی را به نمایش گذاشته است. اما زمانی این آرامگاه یکی از مکان های دیدنی رشت به شمار می رفت. نمای بیرونی مقبره آجری شکل بوده و سقف آن به صورت شیروانی می باشد و پنجره هایی قدیمی روی دیوارهای آن وجود دارد. متاسفانه امروزه امکان بازدید از آرامگاه استاد ابراهیم پورداوود وجود نداشته و درب های آن قفل است و به فراموشی سپرده شده است. آرامگاه وی در تاریخ 10 خرداد سال 1382 با شماره 8781 به ثبت ملی رسیده است.

آرامگاه استاد ابراهیم پورداوود کجاست

آرامگاه استاد ابراهیم پورداوود در سبزه میدان رشت بوده و برای دسترسی به آن باید خود را به سبزه میدان برسانید و در ادامه به سمت کوچه آفخرا بروید.

آدرس آرامگاه استاد ابراهیم پورداوود: استان گیلان، رشت، سبزه میدان، کوچه آفخرا

آرامگاه استاد ابراهیم پورداوود

رودخانه سیاه رود

رودخانه سیاه رود که با نام های کلاشه رود، نهر بوسار و صیغلان رود نیز شناخته می شود در شرق رشت جریان داشته و جزء دیدنی های رشت محسوب می شود. کوه های هراز مرز، کچا و نیزه سر منشاء سرچشمه آب این رودخانه هستند و پس از طی مسیری حدود 43 کیلومتر در تالاب انزلی تخلیه می شود. یکی از زیبایی های این دریاچه وجود مرغ های دریایی می باشند که برروی رودخانه پرواز می کنند. امروزه فضای بازی و زمین ورزشی در این منطقه به وجود آمده که بر زیبایی اطراف رودخانه افزوده است. در زمان قاجار برروی رودخانه سیاهرود پلی خشتی ساخته شد که در 5 کیلومتری شهرستان جویبار قرار دارد.

این پل به نام خشت پل شهرت پیدا کرده و 5 طاق جناقی برای آن ساخته اند و دارای موج شکنی مثلثی شکل است. طول پل به 20 متر و عرض آن 7.5 متر می باشد. در سال 1351 نیز پل جدیدی برروی این رودخانه سخته شد و علاوه بر پل پیشین در جهت شرقی – غربی قرار گرفته اند. نقشه ای از این رودخانه در سال 1332 هجری شمسی وجود داشت که نشان می داد هنگامی که در رشت جریان پیدا می کرد، در ادامه به سه راه باقرآباد می رسید. در نهایت در آن نقطه به دو شاخه تقسیم می شد که یکی از شاخه های آن به طرف شمال و موازات جاده پیر بازار و دیگری در زمین های گود و زمین های مزارع منطقه گلسار جاری می شد.

آدرس رودخانه سیاه رود: استان گیلان، رشت

بقعه خواهر امام

در یکی از محله های شهر رشت مسجدی به نام مسجد خواهر امام وجود دارد که در واقع مقبره خواهر امام رضا (ع) و دختر امام موسی کاظم (ع) محسوب می شود. ایشان در عهد عباسی به ایران و شهر رشت مهاجرت نموده و به علت بیماری در همین منطقه وفات کردند. محله ای که آرامگاه خواهر امام در آن قرار گرفته نیز با همین نام شناخته می شود. جالب است بدانید که مغازه ها و دستفروش های این منطقه اجناس خود را ارزان تر از جاهای دیگر به فروش می رسانند و به ارزان فروشی مشهور هستند. مقبره ای که در گذشته برای ایشان ساخته بودند بسیار ساده و کوچک بود و هیچگونه تزئیناتی برای آن به کار نرفته بود.

اما پس از چندی، اقدام به مرمت مسجد نمودند و فضای داخل آن را مزین به آینه کاری کردند. اهالی منطقه بسیاری از نذرهای خود را در این امامزاده ادا می کنند. علاوه بر زیارت این امامزاده می توانید از قدم زدن در کوچه و محله ای که امامزاده در آن واقع شده است لذت ببرید. همچنین امامزاده خواهر امام نیز یکی از جاذبه های گردشگری رشت به شمار می رود. برای بازدید از این امامزاده می توانید در روزهای شنبه تا 5 شنبه از ساعت 9 صبح الی 22 شب اقدام نمایید.

بقعه خواهر امام کجاست

بقعه خواهر امام در محله ساغری سازان شهر رشت واقع شده است که برای دسترسی به آن باید با خودروی شخصی یا تاکسی استفاده نمایید.

آدرس بقعه خواهر امام: استان گیلان، رشت، بلوار مطهری، محله ساغری سازان

بقعه خواهر امام

مقبره ابوجعفر

مقبره ابوجعفر که خود یکی از جاذبه های دیدنی رشت می باشد در حیاط پشت شهرداری رشت واقع شده است و به عنوان یکی از کهن ترین زیارتگاه های شهر رشت شناخته می شود. بهتر است بدانیم ابوجعفر یکی از افرادی بود که برای تبلیغ دین اسلام از شهر آمل به شهر رشت آمده بود و یکی از فقیهان حنبلی مذهب و سادات علوی به شمار می رفت. نام ایشان سید ابوجعفر الثومی بود که اهالی رشت وی را با نام استاد ابوجعفر می شناختند. این زیارتگاه توسط شهرداری در داخل حصاری آجری قرار گرفت و تا سال 1304 هجری شمسی به عنوان یکی از زیارتگاه های رشت به شمار رفت.

پس از آن که خیابان شهرداری و ساختمان شهرداری ساخته شد، مقبره ایشان در قسمت حیاط شهرداری قرار گرفت و گنبد به همراه چهار ستون از جنس بتون برای آن ساخته شد. در سال 1397 هجری شمسی نیز مقبره وی مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت. برای دسترسی به این مقبره و زیارت آن ابتدا باید خود را به میدان شهرداری رشت برسانید و وارد حیاط شهرداری شوید.

آدرس مقبره ابوجعفر: استان گیلان، شهر رشت، میدان شهرداری رشت، حیاط ساختمان شهرداری

پارک مشاهیر

پارک مشاهیر رشت را با نام های باغ بذر، پارک چمارسرا و بوستان مفاخر شناخته می شود. قدمت این بوستان به سال 1326 می رسد. پارک مشاهیر رشت در منطقه ای از رشت قرار گرفته که برای نامگذاری خیابان های آن از نام های مشاهیر رشت استفاده شده است. بوستان مفاخر دارای مساحت 73 هزار متر مربع بوده و به عنوان سومین بوستان بزرگ رشت شناخته می شود. همچنین این بوستان دارای دو بخش بوده که بخش اول آن با نام سالار مشکات شناخته می شود و بخش دوم نیز بوستان سالار نام دارد. پارک مشاهیر رشت دارای درختان بلند قامت سرسبز و انبوه بوده که توانسته به یکی از بوستان های معروف رشت تبدیل شود و بسیاری از گردشگران را به سمت خود جذب کند. علاوه بر این ها می توان به تعدادی از تندیس هایی که از چندین شهید در این پارک وجود دارند نام برد که حدود 15 عدد می باشند. یکی دیگر از جاذبه های دیدنی که در این پارک مشاهده می کنید، کلبه ای چوبی است که سقف آن از نی ساخته شده و دو طرف آن گلدان های بسیار زیبایی قرار داده اند.

راهروهایی که در این پارک وجود دارند، به گونه ای قرار گرفته اند که همگی به یکدیگر راه دارند. در پارک مشاهیر رشت امکانات تفریحی و رفاهی متنوعی قرار داده اند و به جایی تبدیل شده که می توانید برای یک روز گردشگری به همراه خانواده و یا دوستان خود آن را انتخاب کنید. کتابخانه ای به همین نام وجود دارد که افراد بسیاری هستند آن را برای مطالعه انتخاب می کنند. یخچال طبیعی چشمه سرا و چمارسرا نزدیک این پارک قرار گرفته که امروزه از یخچال طبیعی تنها تعدادی پلکان قابل مشاهده می باشد. گردشگران امکان بازدید در هر ساعت از شبانه روز به این پارک را دارند. یکی از بهترین زمان هایی که می توانید از این پارک دیدن کنید، فصل پاییز بوده که برگ های درختان به رنگ های زرد، سبز و قرمز درآمده اند و روی زمین افتاده اند. اگر به رشت سفر کردید، پارک مشاهیر را جزء جاهای دیدنی رشت قرار دهید و از آن دیدن کنید.

پارک مشاهیر رشت کجاست

پارک مشاهیر رشت حد فاصل میدان رازی و میدان یخ سازی و داخل کوچه قرار دارد. برای دسترسی به این پارک ابتدا باید خود را به میدان رازی برسانید.

آدرس پارک مشاهید رشت: استان گیلان، رشت، بین میدان رازی و میدان یخ سازی

پارک مشاهیر

چشمه آب شور لاکان

چشمه آب شور لاکان یکی از دیدنی های رشت به شمار می رود و در جنوب رشت و در منتهی الیه جاده رشت – لاکان واقع شده است. این چشمه آب شور در میان جنگلی انبوه و سرسبز جا خوش کرده و از آنجایی که آب چشمه بسیار شور بوده و بر اثر داشتن املاح نمک و گوگرد خاصیت درمانی داشته و برای درمان بیماری های پوستی از آن استفاده می کنند. از این رو اهالی منطقه چشمه آب شور لاکان را مقدس می دانند. همچنین رسم دارند که در تابستان هرسال بدن خود را با آب این چشمه شستشو دهند. این چشمه دارای عمقی حدود 2 متر و آب خنک می باشد. اما برای دسترسی به چشمه آب شور لاکان باید از مسیر دشواری عبور کنید. برای این منظور ابتدا وارد جاده اصلی رشت – سراوان شده و تابلویی با نام بقعه آقا دانا پیر و روستای بالاشیخان را مشاهده می کنید. همانطور که گفته شد این چشمه در جنوب رشت و انتهای جاده رشت – لاکان و در جنگل لاکان قرار گرفته است.

بهترین زمان بازدید از چشمه آب شور لاکان

اگر می خواهید از این چشمه آب شور دیدن کنید بهتر است سفر خود را به فصل تابستان و یا روزهایی که بارندگی وجود ندارد موکول کنید. از آنجایی که مسیر دسترسی به چشمه به لحاظ پوشش گیاهی کمی دشوار است، اگر بارندگی صورت گیرد، دشواری مسیر دو چندان می شود.

آدرس چشمه آب شور لاکان: استان گیلان، رشت، انتهای جاده رشت – لاکان، در جنگل لاکان

پارک ملت رشت

پارک ملت رشت یکی از قدیمی ترین پارک های رشت بوده و به عنوان دومین پارک بزرگ رشت شناخته می شود. همچنین نام دیگر سیاه باغ نیز مشهور است. پارک ملت رشت در مساحت 120 هزار متر مربع پدید آمده و یکی از بهترین محل ها جهت اسکان و کمپ می باشد. یکی از جاذبه هایی که در این پارک وجود دارد، آکواریوم بزرگی است که در آن تاسیس شده است. در این آکواریوم 680 قطعه ماهی نادر و تزئینی شمال و جنوب کشور و 28 قطعه خرچنگ نگهداری می شود. پارک ملت رشت از امکانات تفریحی و رفاهی متنوعی بهره برده و به یکی از جاذبه های گردشگری رشت تبدیل گردیده است.

از امکانات آن می توان به زمین بازی کودکان، ساعت آفتابی قطبی، زمین فوتبال، زمین بسکتبال، زمین والیبال، آب نمای موزیکال و… اشاره کرد. همگی گرد هم آمده اند تا این پارک را به مکانی جذاب و سرگرم کننده تبدیل کنند. یکی از ویژگی های منحصر به فرد پارک ملت رشت این است که نخستین ساعت آفتابی آنالماتیک کشور را در سال 1381 در آن نصب نمودند. همچنین درختان انبوه و سرسبزی در پارک قد علم کرده اند که بر زیبایی و حال و هوای خوب بوستان افزوده اند. بسیاری از اهالی محل، صبح ها برای ورزش صبحگاهی به این پارک مراجعه می کنند.

آدرس پارک ملت رشت: استان گیلان، رشت، سه شهر رشت، بلوار شهید انصاری، سه ‌راه کانادا

پارک ملت رشت

تالاب عینک

تالاب عینک که با نام دریاچه عینک نیز شناخته می شود، در فاصله نزدیکی از پارک دانشجو و در منطقه 4 شهر رشت واقع شده است و به عنوان یکی از دیدنی های رشت شناخته می شود. دلیل نامگذاری این تالاب به نام تالاب عینک این است که در عکس های هوایی به عینکی بزرگ شباهت دارد. تالاب عینک مساحتی حدود 160 هکتار داشته و در کناره غربی شهر رشت قرار دارد. این تالاب بر اثر بارش باران و آب های اضافی اراضی کشاورزی حوالی تالاب، پر می شود. در زمان های گذشته اهالی منطقه برای ماهیگیری به سمت این تالاب روانه می شدند. تالاب عینک به عنوان بزرگترین تالاب شهری کشور و دومین تالاب بزرگ استان گیلان شناخته می شود. اگر در حال حاضر عکس های هوایی و ماهواره ای از این تالاب را مشاهده کنید، متوجه می شوید که تالاب عینک به حالت تکه تکه درآمده و یکی از دلایل آن ساخت پل های خاکی و بدون پایه ای است که روی آن ساخته شده است. این ساخت و سازها باعث شده آب تالاب کاهش یابد و پوشش گیاهی اطراف آن از بین برود. همچنین یکی دیگر از دلایلی که باعث آسیب رسیدن به این تالاب شده است، گیاهی وحشی است که سنبل آبی نام داشته و به سرعت رشد میابد و پوشش گیاهی تالاب را از بین می برد. از زیبایی های اطراف این تالاب می توان به پارک دانشجو اشاره کرد که به تازگی احداث شده است. امکانات تفریحی متنوعی در این پارک قرار داده شده و آن را به مکانی تفریحی تبدیل کرده است و می توانید از قدم زدن در اطراف تالاب و ماهیگیری لذت ببرید. ماهی هایی که در این تالاب وجود دارند ماهی قزل آلا و کپور می باشند.

آدرس تالاب عینک: استان گیلان، رشت، منطقه 4، نزدیک به پارک دانشجو

موزه پست

یکی دیگر از مناطق دیدنی رشت که در میدان شهرداری رشت قرار گرفته است، موزه پست می باشد. بنای موزه پست و تلگراف به دوره حکومت پهلوی اول تعلق داشته و از معماری آن زمان نیز بهره برده است. این بنا دارای مساحت 1930 متر مربع بوده و پلان طبقه های همکف و اول آن به صورت L می باشد. همچنین دارای 4 طبقه بوده و آخرین طبقه آن به کلاه فرنگی شباهت دارد. طبقه دوم نیز برروی ورودی ساختمان قرار گرفته است. در این موزه مجموعه ای از پاکت های تمبر، تمبرهای پیش و پس از انقلاب، نامه های کمیاب خارجی و … جهت بازدید مردم به نمایش گذاشته شده اند. عمارت موزه پست در مهمترین و اصلی ترین میدان رشت که میدان شهرداری نام دارد قرار گرفته است. برای دسترسی به این موزه می بایست ابتدا خود را به میدان شهرداری رشت برسانید.

آدرس موزه پست: استان گیلان، رشت، میدان شهرداری

فرودگاه رشت

فرودگاه رشت جهت سرعت بخشیدن به حمل و نقل مسافران و کالاها، در دهه 1320 هجری شمسی در بلوار ولیعصر رشت احداث شده است. تاسیس این فرودگاه را سال 1354 هجری شمسی می دانند و با نام فرودگاه بین المللی سردار جنگل رشت شناخته می شود. این فرودگاه دارای ظرفیت 80 پرواز برای مسیرهای داخلی و خارجی می باشد. در ابتدایی که این فرودگاه شروع به فعالیت نموده بود تنها در روزهای دوشنبه و پنجشنبه در مسیرهای رشت – تهران – تبریز و شرکت سهامی هواپیمایی ایران پروازهای را قبول می کرد. در زمان های قدیم که این فرودگاه که تازه تاسیس شده بود اهالی منطقه آن را با نام زمین طیاره یا بالون صحرا می نامیدند. این فرودگاه سالیان طولانی با نام سلیمان داراب شناخته می شد و در نهایت در تاریخ 18 خرداد سال 1326 با تلاش های پی در پی محمود ضرابی، نماینده وقت اداره هواپیمایی کشوری در استان گیلان افتتاح گردید. اما پس از چندین سال فعالیت به حالت تعطیل درآمد و به محل فعلی آن در بلوار ولیعصر رشت انتقال داده شد. در نهایت فعالیت رسمی خود را در سال 1347 شروع کرد. ترمینال مسافری این فرودگاه در سال 1392 با مساحت 6 هزار متر مربع افتتاح شد. ترمینال پروازهای خارجی همان ترمینال قدیمی فرودگاه رشت بوده که در سال 1347 ساخته شده بود.

آدرس فرودگاه رشت: استان گیلان، 7 کیلومتری جاده رشت – انزلی، 15 کیلومتری منطقه آزاد بندر انزلی

شماره تماس فرودگاه رشت: 3488000-013

فرودگاه رشت

مسجد صفی رشت

مسجد صفی یکی از قدیمی ترین مساجد شهر رشت به شمار می رود و آن را با نام مسجد شهیدیه نیز می شناسند. این مسجد در محدوده بازار قرار گرفته و تاریخ دقیق ساخت آن مشخص نیست. اما روایتی وجود دارد مبنی بر این که شیخ صفی الدین اردبیلی با شیخ زاهد گیلانی سفری به رشت داشته اند و چاهی را به منظور ساخت عبادتگاه حفر می کنند که در زمان های بعد به مسجد تبدیل گردیده است. جالب است بدانید که این چاه در حال حاضر وجود داشته و در بخش جنوب غربی مسجد قرار دارد و مردم از این چاه جهت نذورات خود استفاده می کنند.

یک کاشی بالی در ورودی مسجد نصب شده است که نشان می دهد این بنا در سال 1295 به دست حاجی یوسف کاشی ساز مورد بازسازی و مرمت قرار گرفته است. این مسجد دارای دو درب ورودی متوالی بوده و در قسمت شمالی مسجد قرار گرفته است. مسجد صفی دارای یک گلدسته و یک چاه می باشد که این چاه با نام چاه صاحب الزمان شناخته می شود. این مسجد که یکی از مناط دیدنی رشت محسوب می شود، با شماره 197 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد.

آدرس مسجد صفی: استان گیلان، رشت، محدوده بازار

قصر بازی

قصر بازی یکی از جاذبه های گردشگری رشت به شمار می رود که شهربازی مسقف می باشد و 7 هزار و 500 متر مربع مساحت دارد. این شهربازی مسقف دارای دو طبقه بوده و امکانات تفرحی و رفاهی متنوعی را شامل می شود. از همین رو توانسته به یکی از جاهای دیدنی رشت تبدیل گردد. این مجموعه تفریحی در فروردین سال 1390 افتتاح شده و شروع به کار کرده است. در شهربازی قصر بازی انواع مختلفی از بازی های مهیج و کامپیوتری وجود دارد که بازی های کامپیوتری شامل بازی هایی نظیر چکش قدرتی، پناتی گل و… می شوند. در مقابل بازی های هیجان انگیز سالنی هم از جمله ماشین کوبنده، ایرهاکی، فوتبال دستی و… هستند. از امکانات رفاهی مناسبی که برای این شهربازی در نظر گرفته شده می توان به رستوران، کافه، چایخانه سنتی و… اشاره نمود که لذت بازی و هیجان را دو چندان می کنند.

ساعت کاری مجموعه تفریحی قصر بازی رشت

مجموعه تفریحی شهربازی قصر بازی رشت روزهای یکشنبه تا چهارشنبه از ساعت 17 بعد از ظهر تا 23 شب و روزهای پنجشنبه و جمعه از ساعت 17 بعد از ظهر تا 24 بامداد پذیرای گردشگران می باشد. همچنین توجه داشته باشید که این مجموعه تفریحی در روزهای شنبه تعطیل می باشد.

آدرس مجموعه تفریحی قصر بازی: استان گیلان، شهر رشت، کیلومتر 5 جاده رشت – انزلی

شماره تماس مجموعه تفریحی قصر بازی: 34491208-013

خیابان علم الهدی رشت

خیابان علم الهدی رشت که به عنوان یکی از جاهای دیدنی رشت شناخته می شود، جهت عمران و زیباسازی شهر با تصویب و اجازه وزارت کشور در میان دو تا از اصلی ترین میدان های شهر به نام میدان نظمیه و یبزه میدان احداث گردید. این خیابان پیاده رو کاملا سنگ فرش شده و طول آن به 275 متر و عرض آن به 27 متر می رسد و توانسته میدان شهرداری رشت و سبزه میدان را به یکدیگر اتصال دهد. این خیابان پیاده رو در دو طرف خود دو پیاده رو جای داده که 6.5 متر هستند. عملیات ساخت پیاده راه فرهنگی خیابان علم الهدی رشت از مرداد سال 1391 آغاز گردید و تا اواخر اسفند ماه همان سال به طول انجامید. خیابان علم الهدی رشت به واسطه سنگ فر و نمای زیبای آن، یکی از بهترین مسیرها برای پیاده روی و قدم زدن می باشد.

همچنین هیچگونه خودروی حق تردد در این خیابان را ندارد و نیمکت هایی را جهت استراحت در آن قرار داده اند. تنها خودروهایی که در این خیابان تردد می کنند ماشین های برقی هستند که مسافران و گردشگران را از سبزه میدان تا میدان شهرداری رشت به صورت رایگان جا به جا می کنند. از زیبایی های خیابان علم الهدی می توان به حوضچه های سنگی آن اشاره نمود. در دو طرف خیابان علم الهدی رشت مغازه و فروشگاه هایی وجود دارند که شامل سه پاساژ نور، پاسارگاد و فاتحی می شوند. همچنین مغازه ها نیز به فروش پوشاک، کیف و کفش، شال و روسری، زیورآلات و… مشغول هستند.

آدرس خیابان علم الهدی رشت: استان گیلان، شهر رشت، خیابان علم الهدی رشت

خیابان علم الهدی رشت

موزه گنجینه

موزه گنجینه یکی از موزه هایی است که در شهر رشت قرار دارد و امروزه به عنوان یکی از دیدنی های رشت در میان گردشگران شناخته می شود. قدمت این موزه به 70 سال گذشته بازمی گردد و بنای آن به میرزا حسن کسمایی تعلق دارد. وزارت فرهنگ و هنر در سال 1349 اقدام به خرید این بنا از وی نمود و پس از انقلاب اسلامی با نام موزه شهدا به کار خود پرداخت. بنای این موزه پس از چندی مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت و در سال 1368 دوباره بازگشایی شد. در موزه گنجینه اشیاء با ارزشی نگهداری می شوند که تمام آن ها از نقاط مختلف استان گیلان جمع آوری شده اند و آن ها را به صورت کاملا علمی نگهداری می کنند. اگر به بازدید از این موزه بروید، در بخش مردم شناسی موزه گنجینه تعداد 19 ویترین بزرگ و کوچک دیواری را خواهید دیدکه مورد بازسازی قرار گرفته اند. همچنین یکی از جالب ترین بخش هایی که مشاهده خواهید کرد، تعداد 6 مجسمه مرد و 5 مجسمه زن می باشند که مشغول انجام کارهایی از قبیل کوزه گری، سراجی، چادر شب بافی، بافندگی و… هستند.

سبزه میدان رشت

یکی از قدیمی ترین و معروف ترین میدان های شهر رشت، سبزه میدان رشت می باشد که احساس نوستالژیک و خاطره انگیز بودن را در همگان ایجاد می کند. در روزهایی که هوا مساعد باشد، افراد زیادی را خواهید دید که برای گذراندن اوقات فراغت خود در این میدان گرد هم آمده اند و به گپ و گفتگو می پردازند. سبزه میدان که خود یکی از جاذبه های گردشگری رشت به شمار می رود در نزدیکی میدان شهرداری رشت قرار دارد و به وسیله ی خیابان علم الهدی به میدان شهرداری متصل می شود. این میدان همیشه یکی از شلوغ ترین و پرترددترین میدان های شهر رشت می باشد و در قسمت میانی آن یک پارک محلی برای استراحت قرار دارد.

یکی از جذاب ترین بخش های این میدان مربوط به سردیس های مشاهیر گیلان و بزرگان می باشد. کتابخانه ای کوچک در وسط میدان قرار گرفته که در بیشتر مواقع دانشجویانی برای مطالعه به این بخش مراجعه می کنند را مشاهده خواهید کرد. سبزه میدان در دوران سلطنت ناصرالدین شاه قاجار بازسازی شد و به عنوان یکی از مناطق دیدنی رشت شناخته شد. در اطراف این میدان نیز مغازه ها و فروشگاه های متعددی وجود دارد که از همین رو به عنوان مرکز خرید رشت نیز شناخته می شود. این میداندر حال حاضر دارای مساحت 29 هزار و 700 متر مربع می باشد.

آدرس سبزه میدان رشت: استان گیلان، شهر رشت، نزدیک میدان شهرداری

سبزه میدان رشت

خانه ابریشمی رشت

خانه ابریشمی رشت یکی از قدیمی ترین خانه های معروف رشت می باشد که قدمت آن به دوره قاجار بازمی گردد. خانه ابریشمی به خانواده حاج میر اسماعیل حاکمی که از افراد پیر بازار معروف رشت بود تعلق داشت. حاج میر اسماعیل در زمان حکومت ناصرالدین شاه در منسب کلانتر شهر بود و در سال 1318 هجری شمسی اقدام به خرید خانه ای نمود که بعد ها با نام خانه ابریشمی شناخته می شد. خانه ابریشمی دارای مساحتی حدود 2 هزار متر مربع و زیربنای 650 متر مربع می باشد. این بنا در دو طبقه ساخته شده و هر طبقه تعداد 8 اتاق را در خود جای داده است. یکی از ویژگی های بارز این خانه، تزئینات آن می باشد که در فضای داخلی انجام شده است. فضای داخلی خانه ابریشمی رشت دارای دو تالار بوده که نام آن ها چینی خانه و تالار آینه می باشند. در حال حاضر این خانه تاریخی در اختیار اداره بنیاد ملی نخبگان استان گیلان قرار گرفته است. با توجه به این که این خانه تاریخی بوده، اما به عنوان موزه قابل بازدید نیست. خانه ابریشمی رشت با شماره 3365 در سال 1379 در لیست آثار ملی یران به ثبت رسید.

آدرس خانه ابریشمی رشت: استان گیلان، رشت، ضلع جنوب شرقی میدان صیقلان، انتهای کوچه شاعری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *