اصفهان یکی از استان های مهم ایران بوده که به دلیل دارا بودن جاذبه های متعدد درون خود توانسته به یک جای عالی برای تفریح و گردش تبدیل شود. اکثر گردشگرانی که به اصفهان سفر می کنند تمایل دارند تا به دیدن جاهای دیدنی و تاریخی این ناحیه نیز بروند. یکی از بناهای تاریخی موجود در اصفهان که می توانید برای تماشای آن اقدام نمایید مدرسه ملا عبدالله می باشد. در این مقاله به سراغ معرفی این مدرسه رفتیم تا بتوانید اطلاعات کافی درباره آن به دست آورید.

مدرسه ملا عبدالله کجاست و مسیر دسترسی

برای رسیدن به مدرسه ملا عبد الله باید ابتدا خود رابه بازار قیصریه برسانید. سپس از این بازار و از راه عصاری استفاده کنید تا بتوانید باطی کردن یکی مسیر پیاده روی 5 دقیقه ای خود را به مدرسه برسانید. بدین منظور باید ابتدا به سمت جنوب بازار رنگرزها و به سوی بازار چیت سازها بروید. بعد از رسیدن به مینیاتور پنجه پور به طرف عصاری بپیچید و در موزه عصارخانه شاهی به سمت راست بروید. مدرسه ملا عبد الله درست بعد از طلای لاشار قرار گرفته است. توجه داشته باشید راه گفته شده تنها 350 متر می باشد و برای رسیدن به مقصد باید به صورت پیاده این راه را طی کنید. هم چنین یک لوکیشن از مدرسه ملا عبدالله برایتان قرار داده شده تا از طریق آن بتوانید به راحتی به مقصد برسانید.

آدرس مدرسه ملا عبدالله: اصفهان، بازار قیصریه، عصاری

معرفی مدرسه ملا عبدالله

این مدرسه در قرن 11 هجری و به دستور شاه عباس اول احداث شد تا طلبه ای به نام مولانا عبدالله شوشتری که در نزد شاه عباس صفوی ارج و قرب زیادی داشت، بتواند در آن تدریس نماید. تاریخ دقیق ساخت این مدرسه مشخص نیست ولی با توجه به کاشی کاری هایی که در ساختمان مدرسه انجام شده می توان گفت که تاسیس مدرسه ملا عبد الله به زمان شاه عباس اول بر می گردد.

این مدرسه در زمان یکی از مدرسان به نام مولانا عبدالله توانست به رونق بالایی دست یابد. در حال حاضر این مدرسه به مدیریت حجت الاسلام محسن فقهی اداره می شود و در تمامی این سال ها از این بنای تاریخی خوب حفاظت شده و کاربری آن نیز تغییری نکرده است. بهتر است در سفرتان به این شهر سری به مدرسه تاریخی ملا عبدالله اصفهان بزنید تا از نزدیک بتوانید زیبایی های به کار رفته در ساخت این مدرسه را تماشا نمایید.

مدرسه ملا عبدالله

بخش های مختلف مدرسه

فضای داخلی مدرسه دور یک صحن به شکل مستطیل قرار گرفته که به دلیل وجود ایوان های مختلف، زاویه های آن گرد شده اند. مدرسه ملا عبدالله دو ایوانی می باشد و علت این کار احتمالا برای داشتن اتاق ها و حجره های بیشتر بوده است. ایوانی که در قسمت جنوب غربی واقع شده به دلایلی همانند جهت قبله و قرار گرفتن محراب بیشتر توجه شده و به همین دلیل دقت بیشتری هم در تزیینات آن انجام گرفته است. اتاق های طلبه ها نیز در ساختمانی دو طبقه هستند که در اطراف حیاط اصلی و مرکزی می باشد.

در طبقه همکف تعداد 27 اتاق قرار گرفته و اگر از ایوان جنوبی بگذرید می توانید لوحی را ببینید که روی دیوار آن نصب شده و تاریخ پادشاهی شاه سلیمان یعنی 1088 هجری قمری بر روی آن حک شده است. البته موارد دیگری نیز در لوح گفته شده حک گشته که مربوط به مخارج اهدا شده به مدرسه می باشد. ایوان های گفته شده ارتفاعی همانند ساختمان های پیرامون آن دارد و به همین دلیل از نظر نما و طراحی انجام شده بر روی آن ها می توان گفت که زیاد تاکید نداشته اند.

تزیینات انجام شده در مدرسه

اگر برای تماشای ایوان جنوب غربی اقدام کنید می توانید کاشی کاری های زیبایی که بر روی آن ها انجام شده در کنار تزیینات مقرنس که همگی دارای کتیبه های متعدد با تاریخ و بدون تاریخ می باشند را ببینید. در قسمت میانی ایوان می توانید کتیبه ای را تماشا کنید که به خط ثلث سفید در یک زمینه با رنگ لاجوردی و جنس کاشی شامل عبارت هایی دینی می باشد و از نظر تزیینی خودنمایی می کند.

البته باید عنوان کرد که با توجه حاشیه های زرد رنگ و سیاهی که در این جا به کار رفته احتمالا در زمان قاجار این کتیبه به ایوان گفته شده اضافه گشته است. در قسمت شمال غربی مدرسه ملا عبدالله یکی نمازخانه بزرگ می باشد که در آن تزیینات زیادی انجام شده و بیشترین میزان تزیینات نیز در بخش محراب نمازخانه می باشد. در وسط محراب می توانید یک کتیبه ببینید که بر روی آن عبارتی با مضمون دینی با خط ثلث سفید حک شده است.

یک سری عبارت های دیگر نیز با خط کوفی در قسمت زیرین کتیبه آورده شده. طبقه ای به نام دوک دارای 23 اتاق می باشد و هر کدام از اتاق ها شامل سه گزینه ایوانچه، ورودی و اتاق اصلی می شود که البته بخاری و صندوقخانه در هیچ کدام از آن ها نیست. در سردر ورودی مدرسه نیز یک کتیبه قرار گرفته که بر روی آن اقدامات زمان قاجاریه آورده شده که گفته شده در زمان فتحعلی شاه به واسطه حکمران اصفهان این مدرسه مورد مرمت قرار گرفته است.

پس از عبور از سردر مدرسه وارد جلو خان خواهید شد که این ورودی درواقع به عنوان بخشی از محوطه بازار قیصریه می باشد. حال شما به یک دالان می رسید که اگر آن را ادامه دهید وارد صحن مدرسه خواهید شد. حال می توانید به هر ایوان و ساختمانی که خواستید بروید و از نزدیک با معماری و تزیینات آن رو به رو شوید. لازم به ذکر است این مدرسه در زمان نادر شاه افشار و به سال 1158 نیز مورد بازسازی قرار گرفته بود.

مدرسه ملا عبدالله

بهترین زمان سفر به اصفهان

اگر تمایل داشتید به اصفهان سفر کنید بهتر است در یک شرایط آب و هوایی درست برای این منظو اقدام کنید تا بتوانید از تمامی جاذبه های دیدنی اصفهان لذت ببرید. بدین منظور تابستان و زمستان مناسب برای سفر نخواهد بود چرا که تحمل شرایط آب و هوایی حاکم بر شهر در این دو فصل کمی دشوار است. بهترین زمان سفر به اصفهان اوایل بهار و اوایل پاییز می باشد.

در این اوقات از سال می توانید در یک شرایط خوب برای سفرتان اقدام نمایید و از هوای سالم و متعادل لذت ببرید. البته اید عنوان کرد که اواخر تابستان نیز فرصت خوبیست برای سفر چرا که هم در تعطیلات تابستانی بوده و هم هوا خنک تر شده است. در نوروز نیز به دلیل تعداد بالای مسافران و گردشگران در اصفهان ممکن است اذیت شوید و شلوغی جمعیت شما را آزار دهد.

رزرو ویلا در اصفهان

اگر تصمیم گرفتید به اصفهان سفر کنید بهتر است قبل از رسیدن به این شهر ابتدا مکان اقامتی خود را رزرو کنید و بعد برای سفر خود اقدام نمایید. بدین منظور می توانید یا از هتل های اصفهان برای اقامت استفاده نمایید و یا ویلا ها و سوئیت های موجود در این شهر را رزرو نمایید. ویلا های موجود در اصفهان شامل انواع معولی تا استخردار می باشد که اگر به سایت لوکس ویلا مراجعه کنید می توانید آن ها را ببینید.

کافیست به پنل اجاره ویلا و سوئیت بروید و از استان اصفهان وارد صفحه مربوط به ویلاهای این شهر شوید و بعد از بین موارد مختلف موردی را که مد نظر دارید برگزینید. یکی از بهترین انواع اقامتگاه اجاره ویلا استخردار در اصفهان می باشد که اگر تمایل داشته باشید می توانید از آن استفاده نمایید.

سوالات متداول

مدرسه ملا عبدالله کجاست؟

این مدرسه در بازار قیصریه قرار دارد.

بهترین زمان سفر به اصفهان چه موقع از سال است؟

اوایل بهار و اوایل پاییز از بهترین مواقعی است که می توانید برای رفتن به این شهر اقدام نمایید.

این مدرسه به دستور چه کسی بنا شد؟

مدرسه ملا عبدالله به دستور شاه عباس اول احداث گشت.

در اصفهان کجا اقامت داشته باشیم؟

برای اقامت در این شهر می توانید از سایت لوکس ویلا کمک بگیرید.

جاذبه های مشابه

منار ساربان اصفهان

اصفهان به عنوان یکی از شهر های قدیمیو بزرگ ایران دارای مناطق تاریخی و دیدنی های فراوانی می باشد. سازه

خانه ملاباشی اصفهان (خانه معتمدی)

خانه ملاباشی اصفهان که با نام خانه معتمدی هم شهرت دارد از سه دوره زندیه و قاجاریه و صفویه برجای

پارک آبی آبسار اصفهان

پارک آبی آبسار اصفهان به عنوان یکی از جاذبه های تفریحی و هیجان انگیز در شهر اصفهان شناخته می شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *