غارهایی همچون غار دانیال متل قو در میان انواع جاذبه های گردشگری، مخاطبان خاص خود را دارند. غارها اغلب گردشگران ماجراجو و حرفه ای را مسحور خود می کنند. نیازها و ویژگی های خاص گردشگری غارها باعث شده که بسیاری، گردشگران تخصصی این فضاهای طبیعی را به نام اختصاصی غارنوردان بشناسند. در جهان حدود نیم میلیون غارنورد شیفته کشف غارهای جدید و ویژگی های خاص آنها وجود دارد. و صد البته که هیچ غاری مانند غار دیگر نیست و حیطه ای بسیار بکر و دست نخورده در برابر روی آنهاست.

با این مقدمه می خواهیم در این یادداشت سفر گونه شما را به یکی از غارهای تازه کشف شده ایران در استان مازندران، یعنی غار دانیال متل قو ببریم. می توان تصور کرد همین ناشناختگی و بکر بودن این غار می تواند بدون درنگ توجه هر گردشگر ماجراجو را به خود جلب کند. غاری که با وجود جدید الاکتشاف بودن آن، به عنوان دومین غار بزرگ رودخانه ای ایران بعد از غار قوری قلعه پاوه در کرمانشاه شناخته می شود.

 

مسیر غار دانیال متل قو

 

 

 غار دانیال متل قو چگونه غاریست؟

غار دانیال که آن را به عنوان کردکوی، چاری و گرده کوه نیز می شناسند، در روستای دانیالِ بخش سلمانشهر، از توابع عباس آباد مازندران قرار دارد. این غار با ارتفاع 160 متر از سطح دریا، ۲۱۵۸ طول دارد. با این حال چون هنوز کسی از غارنوردان تا انتهای غار را سفر نکرده است، برخی طول آن را تا 5 کیلومتر نیز تخمین می زنند. در قیاس با غار شناخته شده علیصدر همدان که از 11 کیلومتر آن تنها 5 کیلومتر کشف شده، طول بخش کشف شده غار دانیال متل قو قابل توجه می باشد. ژرفای این غار در عمیق ترین بخش به 74 متر می رسد. در اصطلاحات تخصصی غارنوردی عمق غار به معنای میزان نفوذ غار در داخل زمین می باشد.

رودخانه ای که غار دانیال متل قو بر روی آن شکل گرفته از ابتدا تا انتهای غار ادامه دارد. این جریان پیوسته آب از پیوستگی چند جویبار و چشمه غار به وجود آمده است. جریان آب پس از گذر از آبشارها و حوضچه های کوچک به چند شعبه کوچک تر تقسیم می شود. درباره عمق سطح آب رودخانه باید گفت که یکسان نیست اما از یک متر بیشتر تجاوز نمی کند.

بنابراین باید آماده باشید که در بخش هایی از مسیر غار دانیال متل قو تقریبا دو سوم از بدنتان در آب باشد. با این حال در زمان های بارش، به علت بالا آمدن سطح آب رودخانه، عمق آب بسیار بالاتر آمده و دیگر امکان گذر از آن را نخواهید داشت. بنابر این حتما باید قبل از سفر پیش بینی های هواشناسی را بررسی کنید تا در بارندگی درون غار گیر نیفتید. این رودخانه پس از جریان یافتن در زیر سطح شیبدار، چند متر پایین تر رفته و پس از آن بر روی زمین دوباره پدیدار می شود. ادامه مسیر این رودخانه جنگلی، حیله رود و پس از آن دریای خزر است.

عرض غار دانیال متل قو متغیر بوده و در بعضی قسمت های آن به ویژه در ابتدای غار می توان با سه قایق در کنار هم حرکت کرد. اما در بخش های انتهایی کمتر کشف شده آن، گاهی تنها با سینه خیز رفتن می توان حرکت کرد. البته در این غار، امکانات استفاده از قایق مانند دیگر غارهای قدیمی و شناخته شده ایران مثل غار علیصدر، وجود ندارد. دمای این غار در تمام فصول ثابت است و هوای آن حدود 23 درجه سانتیگراد و آب حدود 17 درجه سانتیگراد حرارت دارد.

غار دانیال متل قو که خود را در جنگل های بکر و سرسبز اطراف روستای سلمان شهر پنهان کرده، مقصد گردشگری خودجوش است. راهنمایان رسمی یا محلی، امکانات خاص رفاهی، تفریحی و طبیعت گردی در آن وجود ندارد. با این حال این سفر را از دست ندهید. گذر از نیمه نخستین غار اگر به همراه تیمی نیمه حرفه ای و وسایل مجهز باشید، برای گردشگر عادی خیلی سخت یا ناممکن نخواهد بود.

 

عکس غار دانیال

 

غار دانیال متل قو کجاست

مسیر غار دانیال متل قو و سفر در آن به عنوان دومین غار آبی بزرگ کشور و از جاذبه های گردشگری متل قو، بسیار بکر، با طبیعت زیبا و ماجراجویانه است. عکس غار دانیال و جنگل اطرافش گویای این موضوع می باشد. برای رسیدن به آن می توانید نشانی زیر را دنبال کنید:

مسیر غار دانیال: ایران، استان مازندران، متل قو، شهرستان سلمانشهر، روستای دانیال

هزینه بازدید: رایگان

بهترین زمان بازدید: بهار و تابستان و در روزهای بدون بارندگی

شما میتوانید این مقاله را به اشتراک بزارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *