رشت

مدت زمان خواندن این مطلب : 8 دقیقه

یکی از زیبا ترین شهر های شمالی کشور که توانسته عده زیادی از گردشگران را در طول سال به خود جذب نماید، شهر زیبای رشت می باشد. این شهر به عنوان پر جمعیت ترین شهر ایران شناخته می شود و معروف به شهر باران می باشد. فرهنگ این شهر غنی بوده و در طول تاریخ خود معمولا به عنوان یک مکان خوب برای سکونت و زندگی دائم توسط افراد انتخاب شده است. در این مقاله به سراغ معرفی شهر رشت رفتیم تا بتوانید اطلاعات کافی درباره آن کسب کنید پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

رشت کجاست و مسیر دسترسی به آن

برای این که از تهران بتوانید به رشت برسید می توانید مسیر آزادراه تهران-رشت را انتخاب نمایید. از آن جا که فاصله تهران تا رشت 319 کیلومتر می باشد شما در حدود 3 ساعت و نیم بدون ترافیک در راه خواهید بود. اگر خواستید به رشت سفر کنید باید ابتدا وارد بزرگراه شیخ فضل الله شوید و به سمت جاده قزوین-رشت برانید. با ادامه دادن این جاده در نهایت وارد رشت خواهید شد. یک لوکیشن از مقصد برایتان قرار می دهیم تا بتوانید از طریق آن به راحتی خود را به مقصد برسانید.

[vc_row][vc_column][vc_btn title=”برای مسیریابی کلیک کنید” shape=”round” color=”warning” align=”center” i_icon_fontawesome=”fas fa-map-marked-alt” add_icon=”true” link=”url:https%3A%2F%2Fwww.google.com%2Fmaps%3Fq%3D37.271399499550036%2C%2049.59207893424838%26z%3D17%26hl%3Dfa|target:_blank”][/vc_column][/vc_row][vc_column][/vc_column]

تاریخچه رشت

در ابتدا شهر رشت همانند یک دهکده در یک ناحیه جنگلی بوده و بین دو رودخانه گوهررود و سیاه رود قرار داشته است. این ناحیه قدمت بالایی دارد و در قدیم الایام با نام های دارالزمان و دارالمرز شناخته می شده است. بر اساس آن چه تاریخ نویسان و باستان شناسان عنوان کرده اند، بنای اولیه این شهر به سال های قبل از ورود اسلام و به زمان ساسانیان برمی گردد. حتی گفته می شود که این شهر در گذشته زیر آب های دریاچه خزر قرار داشته و در طول زمان به همراه دیگر نقاط گیلان بیرون آمده است. بعد از مدتی که این اراضی از زیر آب ها خارج شدند به دلیل حضور در کنار رودخانه و زمین های قابل زراعت تبدیل به یک دهکده قابل سکونت شدند و افراد در آن زندگی خود را شروع کردند.

بعد از آن که اسلام در کشور به روی کار آمد از این شهر در سال 61 هجری سخن گفته شد و کمی بعد در دوران شاهنشاهی شاه اسماعیل صفوی، منطقه گیلان به دو بخش بیه پس و بیه پیش تقسیم می شد. یکی از دلایل پیشرفت رشت در دوران صفویه این بود که با دستور شاه عباس رشت به عنوان مرکز گیلان شناخته شد و توانست نسبت به فومن و لاهیجان پیشرفت زیادی کند.

از دلایل دیگر نیز توجه حاکمان صفوی به مزرعه ها و قبر امامزاده های این شهر بود که این موضوع توجه ها به سمت محلات شهر رشت را کشاند و باعث شد تا این مناطق آباد شوند. بعد از اشغال شدن رشت به وسیله روس ها و هم چنین به زیر کشیده شدن پایتخت صفوی ها شرایطی که بر رشت و گیلان حاکم بود به طور کل تغییر یافت. در ابتدا که روسیه تصمیم به ادغام کردن رشت به کشور خود را داشت و در همین اوضاع بود که پطر کبیر فردی را با نام لواشف برای حکومت بر گیلان گذاشت که همین موضوع باعث شد تا تغییراتی اساسی از سمت پطر کبیر انجام شود. روس ها در همین زمان بود که ملک های خصوصی مربوط به دولت صفویان را برای خود کردند و روابط اداری را نیز به نفع خود تغییر دادند. البته این موارد توانست کمی به نفع رشت نیز باشد چرا که تولید ثروت و قدرت در این شهر بسیار بیشتر از قبل شد.

در زمان قاجاریه نیز رشت شامل دو بازار می شد و به دلیل مهم بودن این بازار ها مردم زیادی خواستار زندگی در این شهر شدند. رشت در همین دوره توانست به شکوه زیادی دست یابد و یکی دیگر از دلایل توسعه رشت این بود کهاز طریق بندر پیربازار کالاهای زیادی از روسیه وارد میشد و به وسیله قطار تا رشت منتقل می شد. هم چنین در زمان قاجاریه پروزه های سازندگی و عمرانی زیادی در این شهر به وقوع پیوست که همگی سبب شدند تا رشت رشد چشم گیری در این دوران داشته باشد.

در دوران پهلوی و با روی کار آمدن رضا شاه این شهر چشهره زیبا و جدید به خود گرفت. بعضی از نقاط شهر به سبک اروپایی ساخته شدند که یکی از مهم ترین سازه های مربوط به این دوران میدان شهرداری رشت می باشد. حتی بعد از دوران رضا شاه و در زمان شاهنشاهی محمدرضا پهلوی نیز این شهر بسیار پیشرفت کرد و می توان گفت در فاصله سال های 1304 تا 1327 این شهر توسعه زیادی کرد و ساختمان ها و مراکز مهمی در شهر به وجود آمدند. بعد از انقلاب اسلامی نیز پیشرفت های مختلفی در جهت توسعه رشت انجام شد وشهرک های مسکونی و صنعتی مختلفی به وجود آمدند.

رشت

آب و هوای رشت

شهر رشت به دلیل باران های ریزی که دارد به شهر باران های نقره ای مشهور شده است. در سال 135 روز متوسط بارندگی در رشت می باشد که کم تین میزان بارش مربوط به نیمه اول سال به خصوص در تابستان بوده و بیش ترین میزان بارندگی نیز مرتبط با فصل پاییز است. به طور کلی آب و هوای حاکم بر رشت معتدل و مرطوب می باشد و هم چنین توانست رتبه اول بارش مراکز استان ها را در سال 1359 از آن خود نماید. در این شهر کمتر باید انتظار بارش برف سنگین را داشت چرا که این شهر ارتفاع کمی از سطح دریا دارد. ولی در طی سال های اخیر شاهد بارش های سنگینی از برف نیز بوده ایم که البته می توان این مورد را به تغییر جو کره زمین ارتباط داد.

یکی از مثال هاییی که در این زمینه می توان به آن اشاره کرد برف سال 1383 بود که بارش سنگینی را مردم تجربه کردند و این بارش خسارت های زیادی را نیز به بار آورد. هم چنین میانگین دما در رشت 16 درجه بوده که در این میان میانگین حداکثر دما 21 درجه و کمترین دمای سالیانه 12 درجه می باشد. حداقل دمایی که در رشت اعلام شده مربوط به سال 1342 می باشد که دمای هوا به منفی 19 درجه رسید و بیش ترین دما نیز به سال 1350 بر می گردد که دما تا مثبت 40 درجه بالا رفت.

بهترین زمان سفر به رشت

اگر قصد دارید به رشت سفر کنید بهتر است زمان مناسبی را برای این منظور انتخاب کنید. رشت رطوبت زیادی دارد و تابستان های آن گرم و شرجی می باشد به همین دلیل نباید در تابستان به این منطقه بروید چرا که هم دمای هوا بالا بوده و هم رطوبت بالای آن شما را آزار خواهد داد. ولی عده ای از افراد به دلیل تعطیلات تابستانی تمایل دارند در تابستان به این ناحیه از ایران بروند چرا که می توانند در کنار فرزندان و خانواده شان باشند. ولی از نظر دمایی بهترین زمان سفر به رشت در فصل پاییز و اوایل بهار می باشد و بهترین ماه های نیز اردیبهشت و مهر است.

اگر برای تماشای طبیعت رشت قصد دارید به این شهر سفر کنید باید این مورد را در نظر داشته باشید که رشت در تمامی اوقات سال زیبا بوده و هر فصل جذابیت های خاص خود را دارد. اگر می خواهید یک سفر اقتصادی داشته باشید، باید بدانید که زمان مناسب سفر برای شما زمستان و خرداد ماه می باشد چرا که در ماه های پر مسافر هزینه اقامتگاه ها بیشتر از مواقع دیگر می باشد. بنابراین بهتر است ابتدا دلیلتان را برای سفر مشخص کنید و سپس بر طبق آن یک زمان مناسب را در نظر بگیرید تا بتوانید تجربه ای خوب از مسافرتتان داشته باشید.

بهترین زمان سفر به رشت

جاهای دیدنی رشت

یکی از مهم ترین مواردی که باید در زمان رسیدن به مقصد درباره آن نقطه جغرافیایی بدانید، اطلاعات لازم درباره جاذبه های گردشگری آن جا می باشد. رشت به دلیل قدمت بالای خود و هم چنین وجود مناظر مختلف طبیعی در خود توانسته به یک شهر مناسب برای گردشگری تبدیل شود. به همین دلیل بهتر است حتما بعضی از این جاذبه ها را در سفرتان مشاهده نمایید تا سفر بهتری را تجربه کنید. ما در این جا به معرفی برخی از بهترین جاهای دیدنی رشت خواهیم پرداخت تا بتوانید اطلاعات بیشتری درباره آن ها به دست آورید.

دریاچه سقالکسار

هرچند نام دریاچه بر این منطقه گذاشته شده ولی باید متذکر شد که سقالکسار در حقیقت یک سد خاکی است که آب در آن ذخیره می شود ولی به دریاچه سقالکسار شهرت دارد. کافیست با خودروی خود تنها در یک زمان نیم ساعته برانید تا به دریاچه سقالکسار وارد شوید. این دریاچه به عنوان یکی از بهترین جاذبه های رشت به شمار می رود که بسیار زیباست و سوزه های خوبیست برای تصویر برداری و ثبت قاب های مختلف و به همین دلیل مورد توجه عکاسان زیادی می باشد. این دریاچه در بین جنگل های انبوهی واقع شده و به همین دلیل به یک جای ناب برای گردش تبدیل شده است.

این منطقه هم چنین آلاچیق های مختلف و کافی شاپ نیز دارد که برای رفاه حال مسافران می باشند. آب این دریاچه در اوقات مختلف سال متفاوت می باشد و در تابستان به کم ترین میزان خود می رسد. اگر تمایل داشتید به دریاچه سقالکسار بروید بهتر است اوایل پاییز و بهار را برای این مورد انتخاب نمایید. لازم به ذکر است در روز هایی که این منطقه خلوت است شما می توانید آرامشی عجیب را حس کنید.

آدرس دریاچه سقالکسار: رشت، 15 کیلومتری جنوب رشت، دهستان لاکان، روستای سقالکسار

دریاچه سقالکسار

پارک جنگلی سراوان

یکی از دیگر از جاذبه های رشت که نباید تماشای آن را از دست بدهید، پارک جنگلی سراوان می باشد. این پارک دارای جاذبه های مختلفی است که یک از مهم ترین آن ها دریاچه درن آن می باشد. این دریاچه به دلیل سبزه های روی آن کاملا سبزرنگ دیده می شود و به همین دلیل بهتر است تصویر برداری از آن را نیز فراموش نکنید. از امکانات پارک جنگلی سراوان می توان به وجود موتور های چهارچرخ، آلاچیق های مختلف، زمین پینت بال و قایق های تفریحی دریاچه اشاره نمود. سراوان در روز های گرم تابستان و در تعطیلات نوروز در شلوغ ترین حالت خود قرار می گیرد چرا که باید در هوای گرم به این پارک مراجعه نمود. اگر به رشت سفر کردید برای داشتن لحضات زیبا و خاطره انگیز بهتر است سری به این پارک بزنید و از جاذبه های آن دیدن نمایید.

آدرس پارک جنگلی سراوان: رشت، کیلومتر 17 رشت-تهران، قسمت غربی جاده

باغ محتشم

یکی از زیبا ترین باغ های رشت که در جنوب این شهر واقع شده، باغ محتشم می باشد. این باغ به پارک شهر نیز معروف می باشد و در آن درختان کهنسالی وجود دارد که تماشای آن ها در کنار سرسبزی های این منطقه از گیلان می تواند در این باغ می توانید یک عمارت زیبا را تماشا کنید که به نام عمارت کلاه فرنگی شناخته می شود. تاریخ ساخت باغ محتشم به دوره قاجار بر می گردد و به همین دلیل می توان گفت به عنوان یک جاذبه های تاریخی نیز شناخته می شود.

معماری عمارت گفته شده بر اساس اقلیم گیلان بوده و دارای ایوان نیز می باشد. این عمارت چهار طبقه بوده ولی از بیرون که نگاه کنید سه طبقه دیده می شود. در این پارک هم چنین یک فضا برای صخره نوردی کودکان نیز در نظر گرفته شده که کودکان از آن استفاده می کنند. هم چنین از کنار این پارک رودخانه گوهر رود نیز عبور می کند که زیبا می باشد. اگر به رشت سفر کردید بهتر است از تماشای این باغ غافل نشوید.

آدرس باغ محتشم: رشت، ضلع جنوبی رشت، خیابان حافظ

تالاب عینک

از دیگر جاهای دیدنی رشت می توان به تالاب عینک اشاره نمود و دلیل نامگذاری آن نمای تالاب از بالا می باشد که شبیه به یک عینک است. این تالاب به عنوان بزرگ ترین تالاب شهری ایران بوده و در استان گیلان نیز از نظر بزرگی دومین می باشد. تالاب عینک در نزدیکی پاررک دانشجو قرار گرفته که به همین دلیل عده زیادی از افرادی که به پارک دانشجو می روند از این تالاب نیز دیدن می کنند. پهنای این تالاب به 44 هکتار می رسد و محیط آن نیز 12 هکتار است. مرداب عینک به عنوان یک جای دیدنی در رشت به شمار می رود که مسافران در سفرشان به این منطقه معمولا از آن دیدن می کنند.

آدرس تالاب عینک: رشت، منطقه 4، نزدیک پارک دانشجو

تالاب عینک

مراکز آموزشی و دانشگاه های رشت

بعد از اسلام اقدامات خوبی برای آموزش در ایران انجام شد و در ابتدا این آموزش از مساجد آغاز گشت. رشت به عنوان سومین شهر ایران است که مدرسه نوین در آن احداث گشت. اولین مدرسه نوین در این شهر در سال 1314 هجری قمری در زمان حکومت شعاع السلطنه ساخته شد. از همان ابتدا در این مدرسه دروس زبان فرانسه، روسی، صرف و نحو، کلیات سعدی و قرائت قرآن به دانش آموزان درس داده می شد.

چند سال بعد به دلیل گستردگی مدارس در این شهر، اداره آوزش و پرورش تاسیس شد. علاوه بر مدارس آموزش عالی نیز در گیلان در سال 1344 با رشته پرستاری در آموزشگاه عالی شروع به کار نمود. در سال 1353 نیز دانشگاه گیلان با همکاری ایران و آلمان غربی ساخته شد و از سه سال بعد با 155 دانشجو در 9 رشته افتتاح گشت. مدارس عالی مدیریت در لاهیجان و بازرگانی رشت با دانشگاه گیلان ترکیب شدند . در حال حاضر نیز این شهر دارای دانشگاه های متعددی می باشد که از بین آن ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • دانشگاه گیلان
 • دانشگاه علوم پزشکی گیلان
 • دانشگاه پیام نور
 • دانشگاه علوم و فنون دریایی
 • دانشگاه فرهنگیان
 • دانشگاه علمی و کاربردی
 • دانشگاه آزاد اسلامی
 • دانشگاه علم و فرهنگ
 • آموزشکده فنی و مهندسی شهید چمران
 • موسسه آموزش عالی جابر ابن حیان

جاهای تاریخی رشت

همان طور که گفته شد شهر رشت دارای تاریخی طولانی است و به همین دلیل توانسته از ادوار مختلف آثار ارزشمدی را در خود داشته باشد و هم اکنون نیز بسیاری از این بناهای تاریخی که از ادوار متعدد به جای مانده قابل مشاهده هستند و به عنوان میراث این کشور شناخته می شوند. تاریخ غنی شهر رشت سبب شده تا شما درزمان ورود به آن بتوانید علاوه بر تماشای مناظر تفریحی مختلف به تماشای جاذبه های تاریخی رشت نیز بپردازید و سفر پربارتری را تجربه نمایید. ما در این جا به معرفی برخی از این جاذبه های که در رشت بسیار مهم می باشند نیز خواهیم پرداخت تا بتوانید اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب نمایید.

ساختمان شهرداری رشت

این ساختمان یکی از مهم ترین بناهایی است که تاکنون به عنوان یک جای مهم و البته دیدنی در بین گردشگران شناخته می شود. این بنای باشکوه از دوران قاجار به جای مانده و معماری آن متفاوت بوده و از معماری اروپایی الهام گرفته شده است. نمای این ساختما که در میدان شهرداری واقع شده بسیار زیباست و هم اکنون به عنوان یکی از بهترین بناها و کاخ های رشت شناخته می شود. این ساختمان در کنار بناهای دیگری نیز واقع شده که مراجعه به میدان شهرداری تماشای تمامی آن ها را برای شما مقدور می سازد.

اگر قصد دارید برای تماشای این ساختمان زیبا اقدام کنید بهتر است بدانید که هزینه ای برای آن پرداخت نخواهید کرد ولی بازدید از موزه پست یا کتابخانه ملی نیازمند پرداخت هزینه اندکی می باشد. بنای ساختمان شهرداری در سال 1286 شروع شد و در سال 1305 بعد از نزدیک به بیست سال به اتمام رسید. هم چنین ساعت ساختمان شهرداری رشت نیز که نماد نوگرایی این شهر می باشد مردم را از زمان دقیق مطلع می کند. شما می توانید یا زفتن یه میدان شهرداری از این ساعت نیز دیدن نمایید.

آدرس ساختمان شهرداری: رشت، علم الهدا، میدان شهرداری

ساختمان شهرداری رشت

آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی

یکی از برجسته ترین چهره هایی که در تاریخ می توان از او یاد کرد، میرزا کوچک خان جنگلی می باشد. او در جنبش جنگل حضور مفیدی داشت ولی در جنگ مقابل قزاق ها مجبور به عقب نشینی شدند و وی با فرار به سمت کوه های خلخال در اردبیل درگیر بوران و طوفان گشت. میرزا کوچک خان در نهایت به دلیل سرمای زیاد و برف سنگینی که در این منطقه وجود داشت در سال 1300 درگذشت. در حال حاضر بقعه میرزا کوچک خان در بخش جنوبی رشت واقع شده است. هر چند که نحوه دفن وی مشخص نیست ولی در سال 1360 یک مرمت مناسب برای آرامگاه سردار انجام گرفت و اصول معماری سنتی نیز در آن به طور دقیق اجرا شد. این بقعه در رشت به عنوان یکی از جاذبه های تاریخی این شهر شناخته می شود.

آدرس آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی: رشت، خیابان شیون فومنی، قبرستان

مسجد سفید

از دیگر بناهای تاریخی رشت که قدمت زیادی دارد مسجد سفید می باشد که با نام های مسجد صفی و مسجد شهیدیه نیز شناخته می شود. تاریخ دقیق ساخت این مسجد مشخص نیست ولی محل قرار گیری آن در قسمت سنتی شهر می باشد و تقریبا در محدوده بازار واقع شده است. مسجد صفی به عنوان یک اثر مهم در فهرست آثار ملی قرار گرفته و لازم به ذکر است که این مسجد در گذشته یک عبادتگاه بوده و بعدها به مسجد تبدیل می شود. اگر تمایل داشتید می توانید با سفر به این شهر از مسجد سفید نیز دیدن نمایید.

آدرس مسجد سفید: رشت، بافت قدیم شهر، محدوده بازار

مسجد صفی رشت

غذاهای سنتی رشت

بعضی از غذا های خطه شمال در اکثر شهر ها مشترک هستند ولی تعدادی از آن ها مختص برای یک شهر هستند. شهر رشت نیز از این قاعده مستثنی نیست و دارای غذاهای سنتی مربوط به خود می باشد. اگر به رشت سفر کردید بهتر است در غذاخوری ها یا رستوران ها غذاهای سنتی رشت را سفارش دهید و چشیدن طعم آن ها را از دست ندهید. رشت تنوع غذایی بالایی دارد و اگر تمایل داشته باشید می توانید در مدت زمان اقامت خود در این شهر بهترین آن ها را بچشید و سفر خوبی را تجربه نمایید. هم چنین برخی از غذاهای مربوط به این شهر کمتر معروف هستند و ما در در لیست زیر آن ها را به شما معرفی خواهیم کرد.

 • کباب ترش: این غذا یکی از معروف ترین و پرطرفدار ترین غذاهای گیلان و رشت می باشد که برای طبخ آن از گوشت گوساله و گوسفند استفاده می شود.
 • آلو مسمی: این مورد یکی از غذاهای محلی رشت بوده که در گیلان طرفداران زیادی دارد و برای تهیه آن از گوشت مرغابی یا مرغ استفاده می شود و ماده اصلی آن آلو می باشد.
 • واویشکا: این غذا با ورود روس ها به کشورمان وارد این منطقه شد و جزوی از غذاهای شهر گردید. این غذا در واقع همان جغور بغور است که نوعی غذای محلی ترکی نیز به حساب می آید.
 • فسنجون ماهی: طبخ این خورشت همانند همان خورشت فسنجون معمولی می باشد ولی در این غذا به جای گوشت مرغ از ماهی استفاده می شود و در رستوران های رشت می توانید آن را سفارش دهید.
 • اناربیج: از دیگر غذاهایی که نه تنها در رشت بلکه در گیلان معروف می باشد و ماده اصلی آن گوشت چرخ کرده است، اناربیج بوده که کمی سبیه به فسنجون نیز می باشد.
 • سیر قیله: این غذا نوعی خورشت بوده که ماده اصلی آن گوشت اردک و سیر است. این غذا یکی از بهترین های رشت و گیلان می باشد.
 • شوید قرمه: این غذا بی شباهت با قرمه سبزی نیست ولی سبزی این خورشت شوید بوده و به جای لیمو عمانی از آلوچه استفاده می شود. هم چنین از گوشت اردک یا مرغ نیز در آن کاربرد دارد.

بهترین رستوران های رشت

یکی از مهم ترین مواردی که در سفر به هرجایی مورد توجه بسیاری از افراد قرار دارد، رستوران های مقصد می باشد. رشت به دلیل این که یک شهر توریستی می باشد و عده زیادی از افراد همه ساله به آن سفر می کنند، دارای رستوران های زیادی درون خود می باشد که آگاهی از بهترین های آن می تواند در تجربه ای بهتر به شما کمک کند. ما در این جا به معرفی بهترین رستوران های رشت خواهیم پرداخت تا بتوانید در سفر به این شهر برای صرف غذا به یکی از آن ها مراجعه نمایید و غذای مورد نظرتان را سفارش دهید.

رستوران محلی شور کولی

یکی از رستوران هایی که توانسته امتیاز بالایی از کاربران دریافت کند و غذاهای با کیفیتی را به مراجعان تحویل دهد، رستوران محلی شور کولی می باشد. این رستوران به دلیل رضایت بالای مشتری ها در لیست بهترین رستوران های رشت قرار گرفته و به همین دلیل بهتر است در زمان سفر به این شهر حتما از این رستوران استفاده نمایید. فضای داخلی این رستوران دلنشین بوده و تجربه استفاده از غذاهای خوش طعم گیلانی را برایتان چند برابر می کند.

این رستوران در دو وعده ناهار و شام آماده سرویس دهی بوده و برخورد پرسنل نیز با مشتری ها مودبانه است. قیمت غذاها در این رستوران با توجه به کیفیتشان در حد خوبیست و بهتر است اگر به این رستوران مراجعه کردید از مرغ شکم پر و سینی بادمجان را از دست ندهید. رستوران شور کلی در دو شیفت و از ساعت 12 تا 16:30 و هم چنین از ساعت 19:30 تا 12 شب باز می باشد و بهتر است در این بازه زمانی به رستوران مراجعه نمایید. شما در این رستوران می توانید انواع غذاهای محلی را از منو سفارش دهید.

آدرس رستوران محلی شور کولی: رشت، بلوار گلسار، ابتدای بلوار توحید

رستوران محلی شور کولی

رستوران رازقی

یکی دیگر از رستوران هایی که می توانید برای صرف غذای مورد نظرتان به آن مراجعه نمایید، رستوران رازقی میباشد. این رستوران توانسته امتیاز بالایی از کاربران دریافت نماید و به همین دلیل در زمره بهترین رستوران های رشت قرار دارد. کیفیت غذاهای این رستوران خوب بوده و قیمت غذاها در مقایسه با کیفیت آن ها در سطح مناسبی قرار دارد. برخورد پرسنل با مشتری ها مناسب می باشد و سرویس دهی نیز رضایت مراجعین را در پیش داشته است.

رستوران رازقی در تمامی روز های هفته و از ساعت 7:30 تا 12 شب باز بوده و شما می توانید برای صرف وعده غذایی مورد نظرتان به آن مراجعه نمایید. فضای داخلی رستوران با دکوری مدرن در دو طبقه پذیرای میهمانان می باشد و در کل محیط خوبیست برای صرف غذا. اگر به رشت سفر کردید بهتر است از این رستوران نیز استفاده نمایید.

آدرس رستوران رازقی: رشت، گلسار، بلوار سمیه، نبش خیابان 123

رستوران محرم

این رستوران در بین مردم این شهر و هم چنین مسافران بسیار مشهور می باشد و مهم ترین دلیل معروف بودن آن کیفیت بالای غذاهایش می باشد. این رستوران به عنوان یکی از بهترین رستوران های رشت شناخته می شود و به همین دلیل معمولا شلوغ می باشد. اگر تمایل به صرف غذا در یک مکان پر جمعیت را ندارید بهتر است به این رستوران مراجعه نکنید چون این جا معمولا شلوغ می باشد.

قیمت غذاها در مقایسه با کیفیتشان مناسب بوده و در مقایسه با رستوران های هم تراز در سطح مناسبی قرار دارد. فضای داخلی رستوران شیک و مرتب بوده و در صورت شلوغ نبودن می توانید در هر قسمتی که تمایل داشتید بنشینید. برخورد کارکنان رستوران محرم با مراجعین خوب بوده و توانستند رضایت مشتری ها را به دست آورند. اگر به رشت سفر کردید بهتر است به این رستوران نیز سری بزنید و از غذاهای خوش طعم آن بچشید.

آدرس رستوران محرم: رشت، بلوار امام خمینی، رو به روی دانشکده دندانپزشکی

رستوران محرم

رستوران شکم الملوک

از دیگر رستوران های رشت که امتیاز بالایی از کاربران دریافت نموده، رستوران شکم الملوک می باشد. این رستوران نیز در لیست بهترین رستوران های رشت قرار دارد و به همین دلیل می توانید با خیال راحت در سفر خود به این منطقه از آن استفاده نمایید. رستوران شکم الملوک محیط خوبی دارد و از دکور مناسبی نیز استفاده کرده اند تا بتوانید در آن احساس خوبی داشته باشید. اگر به این رستوران مراجعه کردید بهتر است کوبیده را نیز در لیست سفارشاتتان قرار دهید چرا که امتیاز خوبی دریافت کرده است.

کیفیت غذاهای این رستوران بالا بوده و هزینه ای که می پردازید نیز در سطح خوبی قرار دارد. این رستوران در هتل بزرگ کادوس واقع شده و به همین دلیل می تواند گزینه خوب باشد تا هم برای اقامت و هم برای صرف غذا از آن استفاده نمایید. لازم به ذکر است این رستوران از شنبه تا جمعه از ساعت 11 تا 23:45 آماده سرویس دهی می باشد و شما می توانید در این بازه زمانی به آن مراجعه نمایید.

آدرس رستوران شکم الملوک: رشت، بلوار منظریه، هتل بزرگ کادوس

مراکز خرید رشت

یکی از مهم ترین مواردی که در سفر به یک شهر دیگر مورد توجه افراد قرار می گیرد، خرید کردن از بهترین پاساژ های مقصد می باشد. رشت به عنوان یک شهر توریستی و خوش آب و هوا توانسته عده زیادی را در طول سال به خود جذب نماید و به همین دلیل دارای مراکز خرید مختلفی نیز می باشد. اگر به رشت سفر کردید بهتر است بازار ها و مراکز خرید آن را از دست ندهید چرا که می توانند سفرتان را زیباتر از قبل نمایند. بهترین مراکز خرید رشت به شرح زیر می باشند که می توانید با کسب اطلاعات درباره آن ها تجربه بهتری را داشته باشید.

بازار بزرگ رشت

یکی از مهم ترین و در عین حال جذاب ترین مکان هایی که برای خرید می توانید به آن مراجعه نمایید، بازار بزرگ رشت می باشد. این بازار بین عده زیادی از مسافران و مردم ایران معروف می باشد و شاید بتوان به جرات گفت که اینجا در تمام ساعات شبانه روز باز می باشد و شما حتی اگر در ابتدای شروع یک روز به این بازار مراجعه کنید می توانید مواد غذایی تازه ای را بیابید. اگر فقط یک بار به بازار بزرگ رشت بروید امکان ندارد لحظات خوبی را که تجربه می کنید را فراموش نمایید.

این بازار فاصله اندکی با میدان شهرداری رشت دارد و بهتر است با یک پیاده روی هم از سنگ فرش های میدان عبور کنید و هم به این بازار مراجعه نمایید. این بازار تنها یک مرکز خرید به حساب نمی آید و بهتر است در هنگام رفتن به آن دوربین عکاسیتان را نیز همراه خود داشته باشید تا تصاویر بی نظیر خود را ثبت نمایید.

آدرس بازار بزرگ: رشت، مرکز شهر، میدان شهرداری، خیابان امام خمینی

بازار بزرگ رشت

مرکز خرید گلسار

این مرکز خرید همان طور که از نام آن پیداست در بلوار گلسار رشت واقع شده و به عنوان یکی از بهترین مراکز خرید شهر شناخته می شود. طبقه آخر این مرکز خرید همانند یک پاتوق برای بسیاری از جوانان این شهر شده و پاساژ گلسار علاوه بر داشتن بوتیک های مختلف دارای کافه و فودکورت نیز می باشد. در مجموع این مرکز خرید دارای 6 طبقه بوده که بوتیک ها در دو طبقه اول و دوم قرار دارند. شما همه روزه از ساعت 6 صبح تا 9 شب می توانید به این مرکز خرید مراجعه کنید. اجناسی که در مرکز خرید خرید فروخته می شوند برای همه نوع سلیقه ای بوده و خانم ها و آقایان برای خرید آن چه نیاز دارند می توانند به این پاساژ مراجعه نمایند.

آدرس مرکز خرید گلسار: رشت، بلوار گلسار، نبش خیابان 108

مرکز خرید ایرانیان

از دیگر مراکز خریدی که در رشت می توانید برای خرید ان چه نیاز دارید از آن استفاده نمایید، مرکز خرید ایرانیان می باشد که در در همان بلوار گلسار واقع شده است. در مجموعه این پاساژ 13 طبقه دارد که از این تعداد 7 طبقه آن مربوط به واحد های تجاری، 4 طبقه پارکینگ و 2 طبقه از پاساژ نیز مختص واحد های اداری می باشد. شما هر چه نیاز داشته باشید می توانید از واحد های تجاری موجود در این مرکز خرید تهیه نمایید. بوتیک های ایرانیان به فروش موارد مختلفی هم چون پوشاک، ادکلن، لوازم بهداشتی و آرایشی، کیف و کفش و… مشغول هستند. مرکز خرید ایرانیان به عنوان جایی معرفی می شود که عده زیادی از مسافران به آن مراجعه می کنند.

آدرس مرکز خرید ایرانیان: رشت، بلوار گلسار، میدان باستانی شعار

موقعیت جغرافیایی رشت

رشت در قلب جلگه گیلان قرار گرفته و در 49 درجه و 36 دقیقه طول شرقی و 37 درجه و 16 دقیقه عرض شمالی واقع شده و هم چنین فاصله شهر رشت تا پایتخت 300 کیلومتر می باشد. میانگین ارتفاع این شهر از سطح دریا 50 متر است و مساحت زمین مسطحی که رشت در آن قرار گرفته نیز 180 کیلومتر مربع می باشد. در بخش جنوبی رشت کوه البرز قرار گرفته و ارتفاع نزدیک ترین قله به شهر 2733 متر اندازه گیری شده است. کلان شهر رشت از شمال به دریاچه خزر، از جنوب به سنگر، از طرف مشرق به کوچصفهان و از سمت مغرب به شفت منتهی می شود. نزدیک ترین قله بلندی که در اطراف شهر قرار دارد 2733 متر ارتفاع داشته و تواسته عده زیادی از کوه نوردان را به سمت خود جذب نماید.

رشت

فرهنگ و آداب و رسوم مردم رشت

استان گیلان به عنوان یکی از استان هایی است که از نظر قومیتی و گویشی متنوع می باشد و متعدد بودن فرهنگ در آن بیشتر از نقاط دیگر کشور به چشم می خورد. در طول تاریخ عده زیادی از مردم برای زندگی در رشت اقدام کرده اند و با داشتن فرهنگ های مختلف توانسته اند تنوع و ویژگی های گویشی و قومیتیشان را حفظ کرده اند. فرهنگ غنی این خطه از کشور توانسته در آداب و رسوم مردم این ناحیه نیز تاثیر زیادی داشته باشد تا جایی که در طی زمان های مختلف شاهد آیین های متعددی نیز هستیم که از بین آن ها می توان به عروس گوله و نوروز خوانی اشاره نمود که این آیین ها از ادوار گذشته تا به امروز حفظ شده اند.

زبان مردم رشت

از آن جا که مردم این شهر گیلک هستند زبانشان نیز گیلکی می باشد ولی در حال حاضر تعداد زیادی از افراد به زبان فارسی نیز سخن می گویند. در شهر رشت لهجه های مختلفی نیز وجود دارد که اکثریتشان از گویش بیه پیس می باشند. زبان گیلکی در بین عده ای از افراد به نام پهلوی نیز رواج دارد که یکی از مورخان معروف به نام حمدالله مستوفی پهلوی را به نوعی وابسته به گیلکی در نظر می گیرد. لازم به ذکر است که زبان رسمی جلسه های شورای شهر در رشت گیلکی می باشد و کمتر فارسی صحبت می کنند. شما کافیست به این شهر سفر کنید تا لهجه شیرین مردم را از نزدیک بشنوید و تنوع لهجه ها را نیز درک کنید.

دین مردم رشت

تا قبل از ورود اسلام به کشور کسانی که در این منطقه زندگی می کردند همانند اکثر نواحی دیگر کشور  تابع دین زرتشت بودند و گروهی از مردم نیز هیچ دینی نداشتند. بعد از ورود دین به ایران هم دین اسلام و هم مسحیت وارد شد ولی تعداد کمی از مردم حاضر به عوض کردن دینشان شدند. دین مسیحیت نیز در بین مردم این ناحیه پیروان زیادی را به خود جذب نکرد.

بعد از آن که در قادسیه ایرانیان در جنگ شکست خوردند تعداد 4000 سرباز دیلم برای پیوستن به اسلام پیش قدم شدند و حاضر شدند به جنگ جلولا بروند و از تازیان حمایت نمایند و به همین دلیل در کوفه مستقر شدند. همین موضوع باعث شد تا گیلان پذیرای کسانی شود که تحت تعقیب یا شکنجه خلیفه بودند. این موضوعات باعث شد تا گیلک ها به اسلام روی اورند و به همین دلیل تاکنون دین اسلام و مذهب شیعه بیش ترین تعداد را در این شهر از آن خود کرده است. ولی اقلیت های مذهبی دیگر نیز هنوز هم در رشت سکونت دارند.

دین مردم رشت

جمعیت شهر رشت

در قسمت شمالی کشور رشت به عنوان پر جمعیت ترین شهر شناخته می شود. جمعیت این شهر در طول تاریخ به دلیل موقعیت جغرافیایی آن و هم چنین بزرگی و زیباییش عده زیادی از مردم را به خود جذب نموده است. این موضوع توانست تا به حالا ادامه داشته باشد و به همین دلیل جمعیت کسانی که به این ناحیه مهاجرت کرده اند کم نشده تا جایی که بر اساس آخرین سرشماری که در سال 1395 انجام شد جمعیت شهر رشت 956971 نفر گزارش شد که این تعداد نسبت به سال 1390 که جمعیت 639951 نفر بود بسیار بیشتر می باشد و نشان دهنده تعداد کسانیست که به این ناحیه مهاجرت کرده اند.

هم چنین عنوان شده که جمعیت روزانه شناور در این شهر نیز بیش از 1200000 نفر می باشد. لازم به ذکر است جمعیت رشت به دلیل توریستی بودن در اوقات مهم و تعطیل سال همانند نوروز بیشتر از 2000000 نفر می شود. این شهر از نظر نسبت وسعت به جمعیت به عنوان فشرده ترین شهر در کشور شناخته می شود. در حال حاضر نیز به دلیل موقعیت این شهر و هم چنین زیبایی های موجود در رشت که در کنار رشد شهری خود نمایی می کنند، عده زیادی از مردم به خصوص تهرانی ها تمایل به زندگی و مهاجرت به رشت را دارند چرا که برای مردم کلان شهر ها آب و هوای این شهر بهترین است.

رودخانه های رشت

همان طور که قبلا نیز به آن اشاره کردیم رشت از همان ابتدا بین دو رودخانه قرار گرفته و به همین دلیل همیشه به عنوان یکی از بهترین شهرها برای سکونت انتخاب شده است. در حال حاضر نیز این رودخانه ها هم به عنوان جاهای دیدنی به حساب می آیند و هم به عنوان بهترین منبع برای آبیاری مزارع به حساب می آید. اگر به رشت رفته باشید احتمالا شاهد آلوده بودن این رودخانه ها نیز بوده اید.

شاید اقداماتی برای این مورد انجام شده باشد ولی هنوز هم این آلودگی وجود دارد. این دو رودخانه در نهایت در یک نقطه به نام پیربازار به هم می رسند و در نهایت وارد تالاب انزلی می شوند. رودخانه گوهر رود از 700 متری کوه های سراوان سرچشمه گرفته و از بخش جنوبی شهر به رشت وارد می شود و بعد از رسیدن به رودخانه زرجوب در نهایت به سمت تالاب انزلی می رود. میانگین حجم آبی که این رودخانه دارد سالیانه در حدود 173.4 میلیون متر مکعب می باشد که رقم بالایی است.

رودخانه زرجوب رشت نیز به مانند گوهر رود یکی از منابع اصلی تامین آب می باشد و در 25 کیلومتری شهر قرار گرفته است. رودخانه زرجوب از کوه های هزارمرز، نیزه سر، کچا و جوکلبندان سرچشمه می گیرد و بعد از ادغام شدن با گوهر رود به سمت تالاب انزلی روانه می شود. وضعیت این دو رودخانه اسف بار بوده و گویی به وسیله هایی برای حمل زباله ها مبدل شده اند.

رودخانه های رشت

سوغات و صنایع دستی رشت

به جرات می توان گفت خرید صنایع دستی و سوغات در رشت یکی از مهم ترین مواردی است که نباید آن را از دست بدهید. بازار رشت پر از مواردی است که حتی دیدنشان نیز حال و هوای سفرتان را عوض خواهد کرد. خرید سوغات برای عزیزان یکی از مهم ترین قسمت های هر سفری است که نباید آن را از دست بدهید. این شهر مواردی دارد که به عنوان سوغات در نظر گرفته می شود و بعضی از آن ها در تمامی سطح استان مشترک هستند. ما در این جا به معرفی مهم ترین صنایع دستی و سوغات رشت خواهیم پرداخت تا با کسب اطلاعات درباره آن ها بتوانید تجربه بهتری در این زمینه داشته باشید.

 • حصیربافی
 • رشتی دوزی
 • چادرشب بافی
 • سفالگری
 • عروسک های سنتی
 • چموش دوزی
 • بافتنی های پشمی
 • مروار بافی
 • رشته خشکار
 • نان محلی
 • شال بافی
 • ترشیجات