محتوا نمایش

رشت به عنوان پایتخت گیلان، یکی از پرجاذبه ترین و پرطرفدارترین شهرهای شمالی ایران محسوب می شود. رشت دارای آب و هوایی معتدل و مطلوب بوده و به همین منظور به شهر باران شهرت دارد. همچنین جاذبه های طبیعی و تاریخی متعددی را در خود جای داده است و باعث شده گردشگران داخلی و خارجی زیادی را به سمت خود فرا بخواند. رشت به عنوان بزرگترین شهر در حاشیه خزر شناخته شده و در ایام تعطیل جمعیت بسیار زیادی برای گردشگری آن را انتخاب می کنند. رشت از آب و هوای مدیترانه ای برخوردار بوده و به همین خاطر تابستان هایی بسیار گرم و شرجی و زمستان هایی سرد و مرطوب دارد. جاذبه های دیدنی و گردشگری رشت تنها به جاذبه های طبیعی آن محدود نمی شود و جاذبه های تاریخی متعددی را نیز در خود جای داده است. این شهر به لحاظ تاریخی بزرگترین مرکز تجاری بوده که ایران را به کشورهای اروپایی و روسیه پیوند می داد. شهر رشت دارای قدمتی بسیار طولانی بوده و به قرن 13 میلادی می رسد. این شهر از زمان روی کار آمدن شاه عباس صفوی رونق یافت و به عنوان دروازه تجاری ایران و اروپا شناخته شد. جاذبه های تاریخی و طبیعی رشت به گونه ای است که توانسته شهرت بسیار زیادی در میان گردشگران به دست آورد.

تاریخچه رشت

رشت به عنوان یکی از کلان شهرهای کشور، مرکز استان گیلان به شمار می رود و لقب شهر همیشه بیدار را از آن خود کرده است. رشت به عنوان پرجمعیت ترین شهر شمالی ایران بوده و بزرگترین شهر سواحل جنوبی دریای مازندران شناخته می شود. طبق آخرین سرشماری ای که از شهر رشت در سال 1395 به دست آمد، این شهر جمعیتی برابر با 679.995 نفر دارد. اما جالب است بدانیم که جمعیت این شهر توریستی در ایام تعطیل سال به 2 میلیون نفر می رسد. براساس برخی اسناد و مدارکی که مورخان به دست آورده اند، معتقدند که قدمت رشت به زمان پیش از اسلام و دوره ساسانیان بازمی گردد.

مردم رشت به گویش بیه پس زبان گیلکی صحبت می کنند. رشت به لحاظ میزان بارش نخستین رتبه در شهرهای ایران را کسب کرده و به شهر باران های نقره ای نیز شهرت پیدا کرده است. بیش از 4.5 قرن گذشته این شهر به عنوان مرکز استان گیلان شناخته شد و نقش بسیار مهمی در تاریخ ایران از جمله انقلاب مشروطه، جنبش جنگل و انقلاب 1357 داشت. همچنین به دلیل قرار گرفتن آن در جاده راه ابریشم، به عنوان مرکز تجاری شمال کشور شناخته شده و سابقه ای درخشان از خود در عرصه مبادلات خارجی از خود به جا گذاشته است. جالب است بدانید که عنوان شهر خلاق خوراک شناسی در یونسکو را دریافت نمود. شهر رشت یکی از قطب های کشاورزی و یکی از قطب های تولید برنج کشور شناخته می شود. با همت و تلاش های مردم رشت و شهرداری آن، از سال 1394 در تقویم روز 12 دی به عنوان روز رشت ثبت شد. در ادامه با ما همراه باشید تا با جاهای دیدنی رشت بیشتر آشنا شویم.

جاهای دیدنی رشت

دریاچه سقالکسار از زیباترین جاهای دیدنی رشت

در نزدیکی های رشت روستایی به نام سقالکسار وجود دارد که دریاچه یا سد خاکی سقالکسار را در خود جای داده و چشم انداز بی نظیری را پدید آورده است. این دریاچه دارای طول 600 متر و عرض 500 متر می باشد و در ارتفاع 64 متری از سطح دریا واقع شده است. این دریاچه از سه کلمه سقال به معنی محل آب خوی، لک و سار نیز هردو نام دو پرنده زیبا هستند که در کنار یکدیگر محل آب خوری بالای تپه معنی می دهند.

دریاچه سقالکسار با پوشش گیاهی زیبا و درختانی انبوه محاصره شده و همچنین چندین آلاچیق و کافه اطراف آن ساخته شده و آن را تبدیل به یکی از جاهای دیدنی رشت کرده که گردشگران زیادی آن را برای بازدید انتخاب می کنند و به سمت آن روانه می شوند. میزان آب این دریاچه در فصل های تابستان هرسال به دلیل تبخیر آب آن و کاهش باران کم می شود. از این رو بهترین زمان بازدید از آن فصل بهار می باشد. همچنین می توانید در این فصل عکس های بسیار زیبا و چشم نوازی را در این منطقه ثبت کنید.

مسیر دسترسی به دریاچه سقالکسار

اگر می خواهید از تهران به سمت این دریاچه بروید، می توانید از مسیرهای آزادراه تهران – کرج، کرج – قزوین و قزوین رشت استفاده کنید. پس از پشت سر گذاشتن عوارضی و پلیس راه، تقاطع روگذر فومن را پیش بگیرید. جاده فومن را پیش بگیرید و حدود 14 کیلومتر که به جلو پیش رفتید مسیر سمت چپ را انتخاب کرده و وارد روستای سقالکسار شده و تابلوهای راهنمایی در این مسیر وجود دارند که شما را به سمت دریاچه سقالکسار می رسانند.

آدرس دریاچه سقالکسار: استان گیلان، 15 کیلومتری جنوب رشت، دهستان لاکان، روستای سقالکسار

باغ محتشم

یکی دیگر از دیدنی های رشت، باغ محتشم نام دارد که از زمان ناصرالدین شاه قاجار به جا مانده است. باغ محتشم که با نام پارک شهر رشت نیز شناخته می شود، عنوان قدیمی ترین پارک رشت را به خود اختصاص داده است. در ضلع جنوبی باغ محتشم، عمارتی وجود دارد که به دست اکبرخان بیگلربیگی در زمان قاجار ساخته شده است. این عمارت با نام عمارت کلاه فرنگی شناخته می شود. این بنا به صورت چند ضلعی ساخته شده و باعث شهرت آن شده است. طبقه فوقانی این عمارت به شکل کلاه سیلندری بوده و به همین دلیل کلاه فرنگی نام گرفت. بعد از آن که اکبرخان بیگلربیگی از دنیا رفت، این باغ به دخترش رسید.

از آنجایی دختر وی با پسر عموی پدرش، صادق خان محتشم الملک ازدواج کرده بود و این باغ با نام باغ محتشم معروف شد. بهترین زمان بازدیداز این باغ فصل پاییز بوده که تمام برگ های باغ به رنگ های زرد، قرمز و سبز در می آیند. در این باغ دیواری مصنوعی جهت تمرین سنگ نوردی توسط کانون پرورش فکری کودکان قرار داده شده و همچنین زمین فوتبال نیز از دیگر امکانات رفاهی و تفریحی پارک شهر رشت محسوب می شود. از دیگر زیبایی های باغ، وجود رودخانه گوهر رود است که از جنوب باغ می گذرد. عمارت کلاه فرنگی رشت در سال 1374 در اختیار مدیریت میراث فرهنگی گیلان قرار گرفت و در تاریخ 26 آبان سال 1375 با شماره 1764 در فهرست آثار ملی ایران ثبت گردید.

باغ محتشم کجاست

باغ محتشم در شهر رشت، خیابان حافظ و در جوار رودخانه گوهر رود واقع شده است. یکی از بهترین ویژگی های پارک شهر رشت این است که علاوه بر خودروی شخصی می توانید با وسایل نقلیه عمومی خود را به آن برسانید.

آدرس باغ محتشم: استان گیلان، رشت، خیابان حافظ، کنار رودخانه گوهر رود

باغ محتشم

ساختمان شهرداری رشت

ساختمان شهرداری رشت که با نام های کاخ شهرداری رشت و عمارت شهرداری رشت شناخته می شود، یکی از مشهورترین جاذبه های گردشگری رشت به شمار می رود. ساخت این بنا در سال های 1286 تا 1305 به طول انجامید و به دستور اداره بلدیه رشت انجام پذیرفت. این ساختمان در ضلع غربی میدان شهرداری رشت قرار دارد و توسط معمار ارمنی – آلمانی به نام آرتم سرداراف که مقیم رشت بود ساخته شد. شهر رشت به 5 منطقه تقسیم شده و این ساختمان در منطقه 1 شهر رشت و میدان شهرداری قرار دارد. این ساختمان دارای یک برج ساعت می باشد که از دیدنی های آن محسوب می شود و هر ساعتی که می گذرد، زمان را اعلام می کند.

ساختمان شهرداری رشت به عنوان نماد شهر رشت از آن یاد می شود و در ایام خاص و مناسبت ها، موسیقی زنده اجرا می شود و علاقمندان در این محل تجمع می کنند. نمای بیرونی این ساختمان تماما سفید بوده و سقف آن به صورت شیروانی ساخته شده است و همین باعث شده از دیگر بناهای شهر رشت متمایز گردد. اگر علاقمند بودید که به داخل این ساختمان نگاهی بیاندازید، می توانید در ساعات اداری اقدام نمایید. این عمارت در سال 1369 زلزله ای که در رشت رخ داد، دچار آسیب هایی شد که مدتی بعد توسط روبرت واهانیان مورد بازسازی و مرمت قرار گرفت. ساختمان شهرداری رشت در تاریخ 26 آبان سال 1356 با شماره 1516 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

مسیر دسترسی به ساختمان شهرداری رشت

ساختمان شهرداری رشت در میدان شهرداری قرار داشته و همین امر باعث شده دسترسی به آن بسیار ساده باشد. بدین منظور می توانید در هر کجا از شهر رشت باشید، علاوه بر خودروی شخصی با استفاده از وسایل نقلیه عمومی نظیر تاکسی، تاکسی های خطی، ون و… خود را به این منطقه برسانید.

آدرس ساختمان شهرداری رشت: استان گیلان، رشت، میدان شهرداری رشت

امامزاده هاشم

آرامگاهی به نام امامزاده هاشم در روستایی به نام امامزاده هاشم و 30 کیلومتری شهر رشت قرار دارد که یکی از مناطق دیدنی رشت محسوب می شود. پیش از آن که به شهر رشت برسید، می توانید از این منطقه به عنوان یکی از جاهای دیدنی رشت دیدن کنید. آرامگاه امامزاده هاشم رشت در مرتفع ترین نقطه روستای امامزاده هاشم قرار گرفته و چشم انداز بسیار زیبا و تماشایی از خود در اختیار گردشگران قرار می دهد. جالب است بدانید که امامزاده هاشم رشت از نسل امام موسی کاظم (ع) می باشد. این بنا در زمان جنگ جهانی اول و قیام میرزا کوچک خان جنگلی دچار آسیب های فراوانی شد.

پس از مدتی آن را مورد مرمت و بازسازی قرار دادند، اما آسیب هایی که به این بنا وارد آمده بود باعث شد بافت قدیمی و تاریخی خود را از دست بدهد. جالب است بدانید که اطراف امامزاده هاشم رشت امکانات تفریحی و رفاهی مناسبی وجود دارد که می توان به مهمانسرا، پارک، مسجد، درمانگاه، کتابخانه، کشتارگاه، بازارچه سنتی و پارکینگ اشاره کرد. تمام این امکانات گرد هم آمده اند تا مکانی گردشگری را برای عموم مردم پدید آورند. برای دسترسی به این امامزاده بهتر است از مسیر رشت به سنگر استفاده نمایید.

آدرس امامزاده هاشم رشت: استان گیلان، رشت، کیلومتر 35 جاده رشت به سمت قزوین، بعد از پل سفید

امامزاده هاشم

مجموعه میدان شهرداری

میدان شهرداری که یکی از اصلی ترین دیدنی های رشت به شمار می رود، قدمت آن به دوره پهلوی اول بازمی گردد. اگر بخواهید درباره جاهای دیدنی رشت صحبت کنید، اولین گزینه ای که به ذهنتان می رسد مجموعه میدان شهرداری رشت می باشد. ساختار این میدان و بناهای اطراف آن به سبک نئوکلاسیک بوده و از معماری خیابان نوسکی سن پترزبورگ روسیه الهام گرفته شده اند. نمای بیرونی این ساختمان ها بسیار زیبا بوده و دیوارهای آن ها تماما سفید بوده و به صورت ردیف بلوک های بزرگ، سقف های شیروانی قرمز رنگ، نرده های چوبی، پنجره های چوبی و به صورت هلالی ساخته شده اند و باعث متمایز شدن آن ها از دیگر بناهای سطح شهر شده اند. مجموعه میدان شهرداری رشت شامل ساختمان شهرداری رشت، موزه پست و ساختمان های قدیمی هتل ایران می شود.

ساختمان شهرداری و برج ساعت

اصلی ترین نماد شهر رشت که ساختمان شهرداری و برج ساعت آن می باشد در این میدان واقع شده است. این بنا به عنوان یک نهاد عمومی ولی غیردولتی بوده که به دستور اداره بلدیه در سال 1286 در رشت افتتاح شد. این بنا در ضلع جنوبی میدان قرار داشته و به ثبت ملی نیز رسیده است. یکی از جالب ترین ویژگی های برج ساعت رشت این است که در زمان های گذشته از آن برای مطلع نمودن اهالی شهر از آتش سوزی و دیگر خطرات استفاده می شد. ارتفاع این برج به حدود 24 متر می رسد و هر نیم ساعت یکبار به صدا در می آید و افراد را از زمان آگاه می سازد.

مجموعه میدان شهرداری

کتابخانه ملی رشت

کتابخانه ملی رشت نیز که به عنوان نخستین کتابخانه ملی ایران از آن یاد می شود در ابتدای خیابان علم الهدی و کنار ساختمان شهرداری رشت قرار گرفته است.

اداره پست رشت

اداره پست رشت هم از دیگر ساختمان هایی است که در ضلع شمالی میدان قرار داشته و ساخت آن به سال های 1310 تا 1312 بازمی گردد. همچنین این ساختمان به ثبت ملی رسیده است.

هتل ایران

هتل ایران یکی دیگر از بناهایی است که در ضلع شمالی میدان شهرداری رشت قرار گرفته و قدمت آن به دوره حکومت پهلوی بازمی گردد. این هتل نیز با شماره 3499 به ثبت ملی ایران نیز رسیده است.

پیاده راه شهرداری

هنگامی که در این میدان قرار دارید، در هر طرف شما جاذبه ای وجود دارد که نگاه شما را به خود خیره می کند. مجسمه و تندیس هایی از برخی افراد مشهور در این میدان قرار دارند که می توان به مجسمه عظیم الجثه میرزا کوچک خان جنگلی، تندیس عکاس رشت به نام استاد دروی، مجسمه زن شالیکار و… اشاره کرد. همچنین نیمکت هایی در اطراف این میدان قرار داده شده که می توانید روی آن ها بنشینید و از منظره اطراف لذت ببرید.

میدان شهرداری رشت کجاست

میدان شهرداری رشت در نقطه مرکزی شهر قرار گرفته و خیابان هایی که به این میدان می رسند جهت زیباسازی شهر، سنگ فرش شده اند و همین امر باعث شده ماشین ها امکان تردد در این نقطه از شهر را نداشته باشند. اگر می خواهید به این خیابان دسترسی پیدا کنید می توانید از طریق خیابان های امام، علم الهدی و شریعتی اقدام نمایید.

آدرس میدان شهرداری رشت: استان گیلان، رشت، میدان شهرداری

بازار بزرگ رشت

یکی از قدیمی ترین بازارهای رشت، بازار بزرگ رشت نام داشته و حدود 24 هکتار مساحت دارد. این بازار سنتی دارای 14 کاروانسرا بوده و معماری آن ها به اواخر دوره قاجاریه و اوایل حکومت پهلوی می رسد. بازار بزرگ رشت علاوه بر کاروانسراها، میدان بزرگ، میدان کوچک و چارسوق هایی را در خود جای داده است و به همین دلیل به یکی از مکان های دیدنی رشت تبدیل شده است. این بازار از بخش های نظیر طاقی بزرگ، طاقی کوچک، طاقی سعادت، کاروانسرای محتشم، کاروانسرای چینی چیان و کاروانسرای ملک تشکیل شده است.

این بازار همان گونه که از نامش پیداست، بسیار بزرگ بوده و گشت و گذار در آن ممکن است تا ساعت ها طول بکشد. همچنین در این میان می توانید سوغاتی های متنوعی را خریداری کنید. در هر فصلی از سال به بازار بزرگ رشت بروید، انواع میوه های تازه و متناسب با فصل، سبزیجات محلی و تازه، انواع ماهی ها و… را مشاهده می کنید که در صورت تمایل نیز می توانید از آن ها خریداری کنید. این بازار مانند دیگر بازارهای سنتی مسقف نیست. بازار بزرگ رشت در میدان شهرداری رشت و خیابان امام خمینی قرار دارد.

ساعت کار بازار بزرگ رشت

ساعت کار بازار بزرگ رشت از ساعت 8 صبح بوده و برخی از آن ها تا 20 شب و برخی دیگر نیز تا 22 شب فعال هستند. البته توجه داشته باشید که در روزهای جمعه و یا ایام تعطیل ساعت شروع به کار مغازه ها کمی دیرتر می باشد.

آدرس بازار بزرگ رشت: استان گیلان، رشت، میدان شهرداری، خیابان امام خمینی

بازار بزرگ رشت

موزه میراث روستایی گیلان

موزه میراث روستایی گیلان در فاصله 18 کیلومتری آزادراه رشت – قزوین قرار داشته یکی از جالب ترین موزه های ایران می باشد. این موزه برخلاف سایر موزه ها که در فضایی سربسته قرار دارند، در فضایی باز و در جوار کلبه های زیبای روستایی تشکیل شده اند و به عنوان یکی از مهمترین جاذبه های دیدنی رشت شناخته می شود. ایده ایجاد این موزه در سال 1369 توسط دکتر محمود طالقانی مطرح گردید. این موزه در پارک جنگلی سراوان و در مساحتی به وسعت 260 هکتار پدید آمده است. بنای 9 تا از اصلی ترین روستاهای گیلان که نماد معماری اصیل این شهر هستند که از روستاهای گیلان به این منطقه انتقال داده اند و به نمایش گذاشته شده اند. در این موزه می توان با سبک زندگی، خانه ها، صنایع دستی گیلان، آداب و رسوم، شغل های اهالی منطقه و… آشنا شد.

درواقع این موزه نمونه کوچکی از سبک زندگی و آداب و رسوم و فرهنگ اهالی روستاهای گیلان می باشد. در حین بازدید از این موزه می توانید صنایع دستی این شهر را به عنوان یادگاری و یا سوغاتی تهیه کنید. برای بازدید و گردش در این موزه به مدت زمان حداقل نیم روز نیاز دارید. یکی از جالب ترین ویژگی های موزه میراث روستایی گیلان این است که می توانید لباس های محلی را به تن کنید و عکس های یادگاری بگیرید. همچنین بانوان بومی منطقه، مشغول به پخت غذاهای محلی هستند و می توانید از آن ها تهیه کنید و از طعم لذیذ آن ها لذت ببرید. زمان بازدید از این موزه همه روزه از ساعت 9 صبح الی 18 عصر می باشد. همچنین جهت بازدید از موزه میراث روستایی گیلان باید مبلغ 5 هزار تومان بپردازید.

موزه میراث روستایی گیلان کجاست

موزه میراث روستایی گیلان در کیلومتر 18 آزادراه رشت – قزوین و در پارک جنگلی سراوان قرار داشته که برای دسترسی به آن باید از طریق جاده رشت – قزوین اقدام نمایید. پس از حدود 18 کیلومتر که پیش رفتید به جاده سراوان – فومن خواهید رسید. از اینجا به بعد باید براساس تابلوهای راهنمایی که در منطقه وجود دارند خود را به موزه برسانید.

آدرس موزه میراث روستایی گیلان: استان گیلان، کیلومتر 18 آزادراه رشت – قزوین، نرسیده به پلیس راه، کیلومتر 3 جاده سراوان – شفت (فومن)

دریاچه سراوان

دریاچه سراوان یکی از معروف ترین جاهای دیدنی رشت بوده و در فاز دوم پارک جنگلی سراوان واقع شده است. بیشترین چیزی که باعث جذابیت و شناخته شدن این منطقه شده است، وجود خزه هایی است که از رطوبت فضا و نوعی آفت در درختان به وجود می آیند و تمام سطح دریاچه را می پوشانند. یکی از بهترین زمان هایی که می توانید برای بازدی از این دریاچه انتخاب کنید، صبح هنگام می باشد. چراکه دریاچه و مناطق اطراف آن غرق در مه صبحگاهی بوده و بهترین صحنه از این طبیعت در مقابل شما نمایان می شود. هنگامی که سوار بر قایق هستید و در دریاچه سراوان مشغول گشت و گذار هستید، می توانید ماهی های فراوانی را در این دریاچه مشاهده کنید.

از آنجایی که این دریاچه در میان جنگلی سرسبز و انبوه قرار گرفته است، دارای چشم اندازی بی نظیر بوده و گونه های گیاهی کمیابی در اطراف آن وجود دارند. گیاهان و درختان انبوهی که در این جنگل وجود دارند، به دو دسته خودرو و کاشته شده تقسیم می شوند. قایق سواری در دریاچه سراوان یکی از متفاوت ترین تفریحاتی است که می توانید در شهرهای شمالی تجربه کنید. در این پارک جنگلی انواع مختلفی از امکانات تفریحی و رفاهی قرار داده شده اند و می توانید این پارک و دریاچه آن را برای گردش یک روزه در رشت انتخاب کنید و از گشت و گذار در آن لذت ببرید. موزه میراث روستایی گیلان نیز در همین پارک جنگلی قرار دارد. برای ورود به این پارک هر ماشین ملزم به پرداخت مبلغی معادل 8 هزار تومان می باشد.

دریاچه سراوان کجاست

دریاچه سراوان در فاز دوم پارک جنگلی سراوان و ورودی سمت چپ آن واقع شده است. پس ابتدا باید مسیر پارک جنگلی سراوان را پیش بگیرید. برای این منظور باید وارد اتوبان رشت – قزوین شده و خود را به کیلومتر 17 این اتوبان برسانید. امامزاده هاشم را پشت سر گذاشته و ورودی فاز دو پارک جنگلی سراوان را وارد شوید.

آدرس پارک جنگلی سراوان: استان گیلان، رشت، کیلومتر 17 اتوبان رشت – قزوین، ضلع غربی اتوبان، بخش چپ ورودی فاز دوم پارک جنگلی سراوان

دریاچه سراوان

موزه رشت

موزه رشت که جزء یکی از دیدنی های رشت محسوب می شود، در گذشته منزل شخصی میرزا حسین خان کسمایی، شاعر و روزنامه نگار مشهوری است که منزل وی در سال 1349 توسط وزارت فرهنگ و هنر خریداری شد و تبدیل به یکی از موزه های رشت شد. این بنا حدود 560 متر زیربنا داشته. پس از آن که این منزل خریداری شد در سال 1367 مورد بازسازی و مرمت قرار گرفت و به دو بخش مردم شناسی و باستان شناسی تقسیم شد. جالب است بدانید در بخش مردم شناسی این موزه، مجسمه هایی قرار داده شده که بیان گر روش زندگی گیلکی می باشد. بخش دیگر نیز که به بخش باستان شناسی اختصاص یافته است در زیرزمین قرار داشته و تندیس هایی سنگی در آن وجود دارند که قدمت آن ها به حدود 3 هزار سال قبل از میلاد بازمی گردد. همچنین ظروف و بزارهای جنگی نیز در این بخش وجود دارند که به نمایش عموم گذاشته شده اند. برای بازدید از موزه رشت باید در ساعات کاری آن که ساعت 9 صبح تا 17 بعد از ظهر می باشد اقدام نمایید.

آدرس موزه رشت: استان گیلان، رشت، خیابان طالقانی، مقابل زایشگاه دکتر فامیلی

شماره تماس موزه رشت: 33246362-013

آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی

آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی در بخش جنوب رشت و در میان گورستان سلیمان داراب واقع شده است. وی یکی از شجاع مردان خطه شمال کشور روده که در برابر بیگانگان مقاومت و ایستادگی کرد و سرانجام در سال 1300 از دنیا رفت. هنگامی که به این گورستان وارد می شوید، نخستین چیزی که توجه شما را به خود جلب می کند، بنای آجری مقبره میرزا کوچک خان جنگلی است که این بنا را بعد از انقلاب و براساس معماری سنتی ایرانی و به صورت هشت ضلعی ساختند. مقبره وی دارای مساحت 40 متر مربع بوده و ارتفاع آن به 9 متر می رسد. همچنین برای ساخت این بنا از مصالحی همچون چوب، آجر، کاشی و سفال استفاده شده است. در اطراف مقبره درختان کهنسالی وجود دارند که فضای سرسبز جنگل را تداعی می کنند. برای بازدید از این مقبره می توانید همه روزه و در هر ساعتی که بخواهید دیدن کنید. این مقبره با شماره 8782 در تاریخ 10 خرداد سال 1382 به ثبت ملی رسید.

دسترسی به آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی

آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی در قبرستان سلیمان داراب و در بخش جنوبی رشت واقع شده است. بنابراین باید مسیر جنوب را پیش بگیرید تا به یخسازی رشت برسید. مسیر را ادامه دهید تا به میدان رازی برسید و هنگامی که به میدان رسیدید، وارد خیابان شیون فومنی شده تا به 16 متری سمیه برسید و وارد قبرستان سلیمان داراب شوید.

آدرس آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی: استان گیلان، رشت، خیابان شیون فومنی

آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی

میدان مصلی رشت

میدان مصلی رشت که با نام میدان توشیبا نیز شناخته می شود، یکی از قدیمی ترین میادین شهر رشت بوده و مصلای بزرگ رشت نیز در همین میدان قرار گرفته است. در مسیری که از قزوین وارد رشت می شوید، نخستین میدانی که به آن می رسید میدان گیل و دومین میدانی که مقابل شما ظاهر می شود، میدان مصلی رشت می باشد. مصلای بزرگ رشت که در همین میدان قرار دارد، با همت و تلاش آیت الله حاج صادق احسانبخش در سال 1362 هجری شمسی بنا شد. مساحت این مصلی به 4 هکتار می رسد و دارای زیربنای 10 هزار متر مربع می باشد.

آرامگاه و مقبره آیت الله حاج صادق احسانبخش در محوطه مصلی قرار دارد. همچنین به لطف وجود کافه ها و رستوران های اطراف، این میدان به یکی از زیباترین میدان های رشت تبدیل شده است. یکی از بهترین زمان هایی که می توانید برای بازدید از این میدان و دیدنی های اطراف آن انتخاب کنید، شب می باشد. البته بهتر است مدت زمان مناسبی حدود 2 الی 3 ساعت را برای گردش در این میدان در نظر بگیرید. همچنین عکاسی در میدان مصلی رشت را فراموش نکنید.

آدرس میدان مصلی رشت: استان گیلان، رشت، میدان مصلی

آرامگاه استاد ابراهیم پورداوود

آرامگاه استاد ابراهیم پورداوود دارای قدمتی طولانی بوده و به دوره قاجار مربوط می شود و در بازارچه سبزه میدان رشت قرار دارد. استاد ابراهیم پورداوود استاد رشته حقوق در ایران باستان بود. وی وصیت کرده بود که او را پس از مرگش در آرامگاه خانوادگی اش دفن کنند. پس از آن که استاد ابراهمیم پورداوود از دنیا رفت، مراسم های یادبودی علاوه بر شهرهای مختلف ایران، در کشورهای فرانسه، آلمان، هندوستان و پاکستان برگزار کردند. آرامگاه وی به شکل اتاقی سه در چهار بوده و جزء میراث فرهنگی ایران به شمار می رود. با توجه به این که استاد ابراهیم پورداوود به عنوان نخستین ایران شناس شناخته شده بود اما امروزه مقبره وی را کمتر کسی پیدا می شود که بشناسد.

اما قفل بودن آن نیز بی ربط به موضوع نبوده و سادگی بیش از حد این مقبره نشانی از تواضع و فروتنی وی را به نمایش گذاشته است. اما زمانی این آرامگاه یکی از مکان های دیدنی رشت به شمار می رفت. نمای بیرونی مقبره آجری شکل بوده و سقف آن به صورت شیروانی می باشد و پنجره هایی قدیمی روی دیوارهای آن وجود دارد. متاسفانه امروزه امکان بازدید از آرامگاه استاد ابراهیم پورداوود وجود نداشته و درب های آن قفل است و به فراموشی سپرده شده است. آرامگاه وی در تاریخ 10 خرداد سال 1382 با شماره 8781 به ثبت ملی رسیده است.

آرامگاه استاد ابراهیم پورداوود کجاست

آرامگاه استاد ابراهیم پورداوود در سبزه میدان رشت بوده و برای دسترسی به آن باید خود را به سبزه میدان برسانید و در ادامه به سمت کوچه آفخرا بروید.

آدرس آرامگاه استاد ابراهیم پورداوود: استان گیلان، رشت، سبزه میدان، کوچه آفخرا

آرامگاه استاد ابراهیم پورداوود

رودخانه سیاه رود

رودخانه سیاه رود که با نام های کلاشه رود، نهر بوسار و صیغلان رود نیز شناخته می شود در شرق رشت جریان داشته و جزء دیدنی های رشت محسوب می شود. کوه های هراز مرز، کچا و نیزه سر منشاء سرچشمه آب این رودخانه هستند و پس از طی مسیری حدود 43 کیلومتر در تالاب انزلی تخلیه می شود. یکی از زیبایی های این دریاچه وجود مرغ های دریایی می باشند که برروی رودخانه پرواز می کنند. امروزه فضای بازی و زمین ورزشی در این منطقه به وجود آمده که بر زیبایی اطراف رودخانه افزوده است. در زمان قاجار برروی رودخانه سیاهرود پلی خشتی ساخته شد که در 5 کیلومتری شهرستان جویبار قرار دارد.

این پل به نام خشت پل شهرت پیدا کرده و 5 طاق جناقی برای آن ساخته اند و دارای موج شکنی مثلثی شکل است. طول پل به 20 متر و عرض آن 7.5 متر می باشد. در سال 1351 نیز پل جدیدی برروی این رودخانه سخته شد و علاوه بر پل پیشین در جهت شرقی – غربی قرار گرفته اند. نقشه ای از این رودخانه در سال 1332 هجری شمسی وجود داشت که نشان می داد هنگامی که در رشت جریان پیدا می کرد، در ادامه به سه راه باقرآباد می رسید. در نهایت در آن نقطه به دو شاخه تقسیم می شد که یکی از شاخه های آن به طرف شمال و موازات جاده پیر بازار و دیگری در زمین های گود و زمین های مزارع منطقه گلسار جاری می شد.

آدرس رودخانه سیاه رود: استان گیلان، رشت

بقعه خواهر امام

در یکی از محله های شهر رشت مسجدی به نام مسجد خواهر امام وجود دارد که در واقع مقبره خواهر امام رضا (ع) و دختر امام موسی کاظم (ع) محسوب می شود. ایشان در عهد عباسی به ایران و شهر رشت مهاجرت نموده و به علت بیماری در همین منطقه وفات کردند. محله ای که آرامگاه خواهر امام در آن قرار گرفته نیز با همین نام شناخته می شود. جالب است بدانید که مغازه ها و دستفروش های این منطقه اجناس خود را ارزان تر از جاهای دیگر به فروش می رسانند و به ارزان فروشی مشهور هستند. مقبره ای که در گذشته برای ایشان ساخته بودند بسیار ساده و کوچک بود و هیچگونه تزئیناتی برای آن به کار نرفته بود.

اما پس از چندی، اقدام به مرمت مسجد نمودند و فضای داخل آن را مزین به آینه کاری کردند. اهالی منطقه بسیاری از نذرهای خود را در این امامزاده ادا می کنند. علاوه بر زیارت این امامزاده می توانید از قدم زدن در کوچه و محله ای که امامزاده در آن واقع شده است لذت ببرید. همچنین امامزاده خواهر امام نیز یکی از جاذبه های گردشگری رشت به شمار می رود. برای بازدید از این امامزاده می توانید در روزهای شنبه تا 5 شنبه از ساعت 9 صبح الی 22 شب اقدام نمایید.

بقعه خواهر امام کجاست

بقعه خواهر امام در محله ساغری سازان شهر رشت واقع شده است که برای دسترسی به آن باید با خودروی شخصی یا تاکسی استفاده نمایید.

آدرس بقعه خواهر امام: استان گیلان، رشت، بلوار مطهری، محله ساغری سازان

بقعه خواهر امام

مقبره ابوجعفر

مقبره ابوجعفر که خود یکی از جاذبه های دیدنی رشت می باشد در حیاط پشت شهرداری رشت واقع شده است و به عنوان یکی از کهن ترین زیارتگاه های شهر رشت شناخته می شود. بهتر است بدانیم ابوجعفر یکی از افرادی بود که برای تبلیغ دین اسلام از شهر آمل به شهر رشت آمده بود و یکی از فقیهان حنبلی مذهب و سادات علوی به شمار می رفت. نام ایشان سید ابوجعفر الثومی بود که اهالی رشت وی را با نام استاد ابوجعفر می شناختند. این زیارتگاه توسط شهرداری در داخل حصاری آجری قرار گرفت و تا سال 1304 هجری شمسی به عنوان یکی از زیارتگاه های رشت به شمار رفت.

پس از آن که خیابان شهرداری و ساختمان شهرداری ساخته شد، مقبره ایشان در قسمت حیاط شهرداری قرار گرفت و گنبد به همراه چهار ستون از جنس بتون برای آن ساخته شد. در سال 1397 هجری شمسی نیز مقبره وی مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت. برای دسترسی به این مقبره و زیارت آن ابتدا باید خود را به میدان شهرداری رشت برسانید و وارد حیاط شهرداری شوید.

آدرس مقبره ابوجعفر: استان گیلان، شهر رشت، میدان شهرداری رشت، حیاط ساختمان شهرداری

پارک مشاهیر یکی از جاهای دیدنی رشت

پارک مشاهیر رشت را با نام های باغ بذر، پارک چمارسرا و بوستان مفاخر شناخته می شود. قدمت این بوستان به سال 1326 می رسد. پارک مشاهیر رشت در منطقه ای از رشت قرار گرفته که برای نامگذاری خیابان های آن از نام های مشاهیر رشت استفاده شده است. بوستان مفاخر دارای مساحت 73 هزار متر مربع بوده و به عنوان سومین بوستان بزرگ رشت شناخته می شود. همچنین این بوستان دارای دو بخش بوده که بخش اول آن با نام سالار مشکات شناخته می شود و بخش دوم نیز بوستان سالار نام دارد. پارک مشاهیر رشت دارای درختان بلند قامت سرسبز و انبوه بوده که توانسته به یکی از بوستان های معروف رشت تبدیل شود و بسیاری از گردشگران را به سمت خود جذب کند. علاوه بر این ها می توان به تعدادی از تندیس هایی که از چندین شهید در این پارک وجود دارند نام برد که حدود 15 عدد می باشند. یکی دیگر از جاذبه های دیدنی که در این پارک مشاهده می کنید، کلبه ای چوبی است که سقف آن از نی ساخته شده و دو طرف آن گلدان های بسیار زیبایی قرار داده اند.

راهروهایی که در این پارک وجود دارند، به گونه ای قرار گرفته اند که همگی به یکدیگر راه دارند. در پارک مشاهیر رشت امکانات تفریحی و رفاهی متنوعی قرار داده اند و به جایی تبدیل شده که می توانید برای یک روز گردشگری به همراه خانواده و یا دوستان خود آن را انتخاب کنید. کتابخانه ای به همین نام وجود دارد که افراد بسیاری هستند آن را برای مطالعه انتخاب می کنند. یخچال طبیعی چشمه سرا و چمارسرا نزدیک این پارک قرار گرفته که امروزه از یخچال طبیعی تنها تعدادی پلکان قابل مشاهده می باشد. گردشگران امکان بازدید در هر ساعت از شبانه روز به این پارک را دارند. یکی از بهترین زمان هایی که می توانید از این پارک دیدن کنید، فصل پاییز بوده که برگ های درختان به رنگ های زرد، سبز و قرمز درآمده اند و روی زمین افتاده اند. اگر به رشت سفر کردید، پارک مشاهیر را جزء جاهای دیدنی رشت قرار دهید و از آن دیدن کنید.

پارک مشاهیر رشت کجاست

پارک مشاهیر رشت حد فاصل میدان رازی و میدان یخ سازی و داخل کوچه قرار دارد. برای دسترسی به این پارک ابتدا باید خود را به میدان رازی برسانید.

آدرس پارک مشاهید رشت: استان گیلان، رشت، بین میدان رازی و میدان یخ سازی

پارک مشاهیر

چشمه آب شور لاکان

چشمه آب شور لاکان یکی از دیدنی های رشت به شمار می رود و در جنوب رشت و در منتهی الیه جاده رشت – لاکان واقع شده است. این چشمه آب شور در میان جنگلی انبوه و سرسبز جا خوش کرده و از آنجایی که آب چشمه بسیار شور بوده و بر اثر داشتن املاح نمک و گوگرد خاصیت درمانی داشته و برای درمان بیماری های پوستی از آن استفاده می کنند. از این رو اهالی منطقه چشمه آب شور لاکان را مقدس می دانند. همچنین رسم دارند که در تابستان هرسال بدن خود را با آب این چشمه شستشو دهند. این چشمه دارای عمقی حدود 2 متر و آب خنک می باشد. اما برای دسترسی به چشمه آب شور لاکان باید از مسیر دشواری عبور کنید. برای این منظور ابتدا وارد جاده اصلی رشت – سراوان شده و تابلویی با نام بقعه آقا دانا پیر و روستای بالاشیخان را مشاهده می کنید. همانطور که گفته شد این چشمه در جنوب رشت و انتهای جاده رشت – لاکان و در جنگل لاکان قرار گرفته است.

بهترین زمان بازدید از چشمه آب شور لاکان

اگر می خواهید از این چشمه آب شور دیدن کنید بهتر است سفر خود را به فصل تابستان و یا روزهایی که بارندگی وجود ندارد موکول کنید. از آنجایی که مسیر دسترسی به چشمه به لحاظ پوشش گیاهی کمی دشوار است، اگر بارندگی صورت گیرد، دشواری مسیر دو چندان می شود.

آدرس چشمه آب شور لاکان: استان گیلان، رشت، انتهای جاده رشت – لاکان، در جنگل لاکان

پارک ملت رشت

پارک ملت رشت یکی از قدیمی ترین پارک های رشت بوده و به عنوان دومین پارک بزرگ رشت شناخته می شود. همچنین نام دیگر سیاه باغ نیز مشهور است. پارک ملت رشت در مساحت 120 هزار متر مربع پدید آمده و یکی از بهترین محل ها جهت اسکان و کمپ می باشد. یکی از جاذبه هایی که در این پارک وجود دارد، آکواریوم بزرگی است که در آن تاسیس شده است. در این آکواریوم 680 قطعه ماهی نادر و تزئینی شمال و جنوب کشور و 28 قطعه خرچنگ نگهداری می شود. پارک ملت رشت از امکانات تفریحی و رفاهی متنوعی بهره برده و به یکی از جاذبه های گردشگری رشت تبدیل گردیده است.

از امکانات آن می توان به زمین بازی کودکان، ساعت آفتابی قطبی، زمین فوتبال، زمین بسکتبال، زمین والیبال، آب نمای موزیکال و… اشاره کرد. همگی گرد هم آمده اند تا این پارک را به مکانی جذاب و سرگرم کننده تبدیل کنند. یکی از ویژگی های منحصر به فرد پارک ملت رشت این است که نخستین ساعت آفتابی آنالماتیک کشور را در سال 1381 در آن نصب نمودند. همچنین درختان انبوه و سرسبزی در پارک قد علم کرده اند که بر زیبایی و حال و هوای خوب بوستان افزوده اند. بسیاری از اهالی محل، صبح ها برای ورزش صبحگاهی به این پارک مراجعه می کنند.

آدرس پارک ملت رشت: استان گیلان، رشت، سه شهر رشت، بلوار شهید انصاری، سه ‌راه کانادا

پارک ملت رشت

تالاب عینک یکی از دیدنی های رشت

تالاب عینک که با نام دریاچه عینک نیز شناخته می شود، در فاصله نزدیکی از پارک دانشجو و در منطقه 4 شهر رشت واقع شده است و به عنوان یکی از دیدنی های رشت شناخته می شود. دلیل نامگذاری این تالاب به نام تالاب عینک این است که در عکس های هوایی به عینکی بزرگ شباهت دارد. تالاب عینک مساحتی حدود 160 هکتار داشته و در کناره غربی شهر رشت قرار دارد. این تالاب بر اثر بارش باران و آب های اضافی اراضی کشاورزی حوالی تالاب، پر می شود. در زمان های گذشته اهالی منطقه برای ماهیگیری به سمت این تالاب روانه می شدند. تالاب عینک به عنوان بزرگترین تالاب شهری کشور و دومین تالاب بزرگ استان گیلان شناخته می شود. اگر در حال حاضر عکس های هوایی و ماهواره ای از این تالاب را مشاهده کنید، متوجه می شوید که تالاب عینک به حالت تکه تکه درآمده و یکی از دلایل آن ساخت پل های خاکی و بدون پایه ای است که روی آن ساخته شده است. این ساخت و سازها باعث شده آب تالاب کاهش یابد و پوشش گیاهی اطراف آن از بین برود. همچنین یکی دیگر از دلایلی که باعث آسیب رسیدن به این تالاب شده است، گیاهی وحشی است که سنبل آبی نام داشته و به سرعت رشد میابد و پوشش گیاهی تالاب را از بین می برد. از زیبایی های اطراف این تالاب می توان به پارک دانشجو اشاره کرد که به تازگی احداث شده است. امکانات تفریحی متنوعی در این پارک قرار داده شده و آن را به مکانی تفریحی تبدیل کرده است و می توانید از قدم زدن در اطراف تالاب و ماهیگیری لذت ببرید. ماهی هایی که در این تالاب وجود دارند ماهی قزل آلا و کپور می باشند.

آدرس تالاب عینک: استان گیلان، رشت، منطقه 4، نزدیک به پارک دانشجو

موزه پست

یکی دیگر از مناطق دیدنی رشت که در میدان شهرداری رشت قرار گرفته است، موزه پست می باشد. بنای موزه پست و تلگراف به دوره حکومت پهلوی اول تعلق داشته و از معماری آن زمان نیز بهره برده است. این بنا دارای مساحت 1930 متر مربع بوده و پلان طبقه های همکف و اول آن به صورت L می باشد. همچنین دارای 4 طبقه بوده و آخرین طبقه آن به کلاه فرنگی شباهت دارد. طبقه دوم نیز برروی ورودی ساختمان قرار گرفته است. در این موزه مجموعه ای از پاکت های تمبر، تمبرهای پیش و پس از انقلاب، نامه های کمیاب خارجی و … جهت بازدید مردم به نمایش گذاشته شده اند. عمارت موزه پست در مهمترین و اصلی ترین میدان رشت که میدان شهرداری نام دارد قرار گرفته است. برای دسترسی به این موزه می بایست ابتدا خود را به میدان شهرداری رشت برسانید.

آدرس موزه پست: استان گیلان، رشت، میدان شهرداری

فرودگاه رشت

فرودگاه رشت جهت سرعت بخشیدن به حمل و نقل مسافران و کالاها، در دهه 1320 هجری شمسی در بلوار ولیعصر رشت احداث شده است. تاسیس این فرودگاه را سال 1354 هجری شمسی می دانند و با نام فرودگاه بین المللی سردار جنگل رشت شناخته می شود. این فرودگاه دارای ظرفیت 80 پرواز برای مسیرهای داخلی و خارجی می باشد. در ابتدایی که این فرودگاه شروع به فعالیت نموده بود تنها در روزهای دوشنبه و پنجشنبه در مسیرهای رشت – تهران – تبریز و شرکت سهامی هواپیمایی ایران پروازهای را قبول می کرد. در زمان های قدیم که این فرودگاه که تازه تاسیس شده بود اهالی منطقه آن را با نام زمین طیاره یا بالون صحرا می نامیدند. این فرودگاه سالیان طولانی با نام سلیمان داراب شناخته می شد و در نهایت در تاریخ 18 خرداد سال 1326 با تلاش های پی در پی محمود ضرابی، نماینده وقت اداره هواپیمایی کشوری در استان گیلان افتتاح گردید. اما پس از چندین سال فعالیت به حالت تعطیل درآمد و به محل فعلی آن در بلوار ولیعصر رشت انتقال داده شد. در نهایت فعالیت رسمی خود را در سال 1347 شروع کرد. ترمینال مسافری این فرودگاه در سال 1392 با مساحت 6 هزار متر مربع افتتاح شد. ترمینال پروازهای خارجی همان ترمینال قدیمی فرودگاه رشت بوده که در سال 1347 ساخته شده بود.

آدرس فرودگاه رشت: استان گیلان، 7 کیلومتری جاده رشت – انزلی، 15 کیلومتری منطقه آزاد بندر انزلی

شماره تماس فرودگاه رشت: 3488000-013

فرودگاه رشت

مسجد صفی رشت

مسجد صفی یکی از قدیمی ترین مساجد شهر رشت به شمار می رود و آن را با نام مسجد شهیدیه نیز می شناسند. این مسجد در محدوده بازار قرار گرفته و تاریخ دقیق ساخت آن مشخص نیست. اما روایتی وجود دارد مبنی بر این که شیخ صفی الدین اردبیلی با شیخ زاهد گیلانی سفری به رشت داشته اند و چاهی را به منظور ساخت عبادتگاه حفر می کنند که در زمان های بعد به مسجد تبدیل گردیده است. جالب است بدانید که این چاه در حال حاضر وجود داشته و در بخش جنوب غربی مسجد قرار دارد و مردم از این چاه جهت نذورات خود استفاده می کنند.

یک کاشی بالی در ورودی مسجد نصب شده است که نشان می دهد این بنا در سال 1295 به دست حاجی یوسف کاشی ساز مورد بازسازی و مرمت قرار گرفته است. این مسجد دارای دو درب ورودی متوالی بوده و در قسمت شمالی مسجد قرار گرفته است. مسجد صفی دارای یک گلدسته و یک چاه می باشد که این چاه با نام چاه صاحب الزمان شناخته می شود. این مسجد که یکی از مناط دیدنی رشت محسوب می شود، با شماره 197 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد.

آدرس مسجد صفی: استان گیلان، رشت، محدوده بازار

قصر بازی

قصر بازی یکی از جاذبه های گردشگری رشت به شمار می رود که شهربازی مسقف می باشد و 7 هزار و 500 متر مربع مساحت دارد. این شهربازی مسقف دارای دو طبقه بوده و امکانات تفرحی و رفاهی متنوعی را شامل می شود. از همین رو توانسته به یکی از جاهای دیدنی رشت تبدیل گردد. این مجموعه تفریحی در فروردین سال 1390 افتتاح شده و شروع به کار کرده است. در شهربازی قصر بازی انواع مختلفی از بازی های مهیج و کامپیوتری وجود دارد که بازی های کامپیوتری شامل بازی هایی نظیر چکش قدرتی، پناتی گل و… می شوند. در مقابل بازی های هیجان انگیز سالنی هم از جمله ماشین کوبنده، ایرهاکی، فوتبال دستی و… هستند. از امکانات رفاهی مناسبی که برای این شهربازی در نظر گرفته شده می توان به رستوران، کافه، چایخانه سنتی و… اشاره نمود که لذت بازی و هیجان را دو چندان می کنند.

ساعت کاری مجموعه تفریحی قصر بازی رشت

مجموعه تفریحی شهربازی قصر بازی رشت روزهای یکشنبه تا چهارشنبه از ساعت 17 بعد از ظهر تا 23 شب و روزهای پنجشنبه و جمعه از ساعت 17 بعد از ظهر تا 24 بامداد پذیرای گردشگران می باشد. همچنین توجه داشته باشید که این مجموعه تفریحی در روزهای شنبه تعطیل می باشد.

آدرس مجموعه تفریحی قصر بازی: استان گیلان، شهر رشت، کیلومتر 5 جاده رشت – انزلی

شماره تماس مجموعه تفریحی قصر بازی: 34491208-013

خیابان علم الهدی رشت

خیابان علم الهدی رشت که به عنوان یکی از جاهای دیدنی رشت شناخته می شود، جهت عمران و زیباسازی شهر با تصویب و اجازه وزارت کشور در میان دو تا از اصلی ترین میدان های شهر به نام میدان نظمیه و یبزه میدان احداث گردید. این خیابان پیاده رو کاملا سنگ فرش شده و طول آن به 275 متر و عرض آن به 27 متر می رسد و توانسته میدان شهرداری رشت و سبزه میدان را به یکدیگر اتصال دهد. این خیابان پیاده رو در دو طرف خود دو پیاده رو جای داده که 6.5 متر هستند. عملیات ساخت پیاده راه فرهنگی خیابان علم الهدی رشت از مرداد سال 1391 آغاز گردید و تا اواخر اسفند ماه همان سال به طول انجامید. خیابان علم الهدی رشت به واسطه سنگ فر و نمای زیبای آن، یکی از بهترین مسیرها برای پیاده روی و قدم زدن می باشد.

همچنین هیچگونه خودروی حق تردد در این خیابان را ندارد و نیمکت هایی را جهت استراحت در آن قرار داده اند. تنها خودروهایی که در این خیابان تردد می کنند ماشین های برقی هستند که مسافران و گردشگران را از سبزه میدان تا میدان شهرداری رشت به صورت رایگان جا به جا می کنند. از زیبایی های خیابان علم الهدی می توان به حوضچه های سنگی آن اشاره نمود. در دو طرف خیابان علم الهدی رشت مغازه و فروشگاه هایی وجود دارند که شامل سه پاساژ نور، پاسارگاد و فاتحی می شوند. همچنین مغازه ها نیز به فروش پوشاک، کیف و کفش، شال و روسری، زیورآلات و… مشغول هستند.

آدرس خیابان علم الهدی رشت: استان گیلان، شهر رشت، خیابان علم الهدی رشت

خیابان علم الهدی رشت

موزه گنجینه

موزه گنجینه یکی از موزه هایی است که در شهر رشت قرار دارد و امروزه به عنوان یکی از دیدنی های رشت در میان گردشگران شناخته می شود. قدمت این موزه به 70 سال گذشته بازمی گردد و بنای آن به میرزا حسن کسمایی تعلق دارد. وزارت فرهنگ و هنر در سال 1349 اقدام به خرید این بنا از وی نمود و پس از انقلاب اسلامی با نام موزه شهدا به کار خود پرداخت. بنای این موزه پس از چندی مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت و در سال 1368 دوباره بازگشایی شد. در موزه گنجینه اشیاء با ارزشی نگهداری می شوند که تمام آن ها از نقاط مختلف استان گیلان جمع آوری شده اند و آن ها را به صورت کاملا علمی نگهداری می کنند. اگر به بازدید از این موزه بروید، در بخش مردم شناسی موزه گنجینه تعداد 19 ویترین بزرگ و کوچک دیواری را خواهید دیدکه مورد بازسازی قرار گرفته اند. همچنین یکی از جالب ترین بخش هایی که مشاهده خواهید کرد، تعداد 6 مجسمه مرد و 5 مجسمه زن می باشند که مشغول انجام کارهایی از قبیل کوزه گری، سراجی، چادر شب بافی، بافندگی و… هستند.

سبزه میدان رشت

یکی از قدیمی ترین و معروف ترین میدان های شهر رشت، سبزه میدان رشت می باشد که احساس نوستالژیک و خاطره انگیز بودن را در همگان ایجاد می کند. در روزهایی که هوا مساعد باشد، افراد زیادی را خواهید دید که برای گذراندن اوقات فراغت خود در این میدان گرد هم آمده اند و به گپ و گفتگو می پردازند. سبزه میدان که خود یکی از جاذبه های گردشگری رشت به شمار می رود در نزدیکی میدان شهرداری رشت قرار دارد و به وسیله ی خیابان علم الهدی به میدان شهرداری متصل می شود. این میدان همیشه یکی از شلوغ ترین و پرترددترین میدان های شهر رشت می باشد و در قسمت میانی آن یک پارک محلی برای استراحت قرار دارد.

یکی از جذاب ترین بخش های این میدان مربوط به سردیس های مشاهیر گیلان و بزرگان می باشد. کتابخانه ای کوچک در وسط میدان قرار گرفته که در بیشتر مواقع دانشجویانی برای مطالعه به این بخش مراجعه می کنند را مشاهده خواهید کرد. سبزه میدان در دوران سلطنت ناصرالدین شاه قاجار بازسازی شد و به عنوان یکی از مناطق دیدنی رشت شناخته شد. در اطراف این میدان نیز مغازه ها و فروشگاه های متعددی وجود دارد که از همین رو به عنوان مرکز خرید رشت نیز شناخته می شود. این میداندر حال حاضر دارای مساحت 29 هزار و 700 متر مربع می باشد.

آدرس سبزه میدان رشت: استان گیلان، شهر رشت، نزدیک میدان شهرداری

سبزه میدان رشت

خانه ابریشمی رشت

خانه ابریشمی رشت یکی از قدیمی ترین خانه های معروف رشت می باشد که قدمت آن به دوره قاجار بازمی گردد. خانه ابریشمی به خانواده حاج میر اسماعیل حاکمی که از افراد پیر بازار معروف رشت بود تعلق داشت. حاج میر اسماعیل در زمان حکومت ناصرالدین شاه در منسب کلانتر شهر بود و در سال 1318 هجری شمسی اقدام به خرید خانه ای نمود که بعد ها با نام خانه ابریشمی شناخته می شد. خانه ابریشمی دارای مساحتی حدود 2 هزار متر مربع و زیربنای 650 متر مربع می باشد. این بنا در دو طبقه ساخته شده و هر طبقه تعداد 8 اتاق را در خود جای داده است. یکی از ویژگی های بارز این خانه، تزئینات آن می باشد که در فضای داخلی انجام شده است. فضای داخلی خانه ابریشمی رشت دارای دو تالار بوده که نام آن ها چینی خانه و تالار آینه می باشند. در حال حاضر این خانه تاریخی در اختیار اداره بنیاد ملی نخبگان استان گیلان قرار گرفته است. با توجه به این که این خانه تاریخی بوده، اما به عنوان موزه قابل بازدید نیست. خانه ابریشمی رشت با شماره 3365 در سال 1379 در لیست آثار ملی یران به ثبت رسید.

آدرس خانه ابریشمی رشت: استان گیلان، رشت، ضلع جنوب شرقی میدان صیقلان، انتهای کوچه شاعری

جاده سراوان فومن

یکی از منحصر به فردترین دیدنی های رشت را جاده سراوان فومن تشکیل داده است که می توانید برای دیدن آن اگر برای سفر به شمال از جاده رشت به شمال استفاده می کنید، پیش از آن که به رشت برسید جاده ای که در سمت چپ خود قرار دارد و به فومن می رسد را انتخاب کنید و وارد آن شوید. یکی از بهترین زمان هایی که می توانید زیبایی های جاده سراوان فومن را ببینید فصل پاییز و زمستان است که اگر در ساعت های اولیه صبح در آن حرکت کنید سر تا سر جاده را غرق در مه صبحگاهی خواهید دید که زیبایی آن وصف نکردنی است. طبیعت جاده سراوان فومن بسیار بکر و سرسبز بوده که بر زیبایی این مسیر رویایی افزوده اند. از دیگر جاذبه های گردشگری رشت می توان به موزه بزرگ روستایی گیلان اشاره نمود که در این جاده قرار گرفته است که در آن خانه های روستایی متنوعی از استان گیلان در آن قرار دارند.

آدرس جاده سراوان فومن: استان گیلان، فومن، جاده سراوان فومن

بوستان کشاورز رشت

یکی از مناطق دیدنی رشت را پارک های محله ای آن تشکیل می دهند که یکی از آن ها بوستان کشاورز رشت نام دارد. این پارک یکی از بوستان های محله ای زیبای رشت است که از امکانات مناسبی برخوردار است و یکی از بهترین مکان ها برای علاقمندان به پارکور و پارکورکاران می باشد. مساحت این بوستان محله ای به بیش از 3 هزار و 200 متر مربع می رسد. در این پارک یک حوض آب زیبا وجود دارد که دور تا دور آن با سنگ تزئین شده است و جلوه زیبایی به بوستان کشاورز رشت بخشیده است. همچنین از این حوض جوی آبی جریان یافته که به شکل همان حوض بوده و اطراف آن به سنگ های زیبایی مزین شده است. در تمام نقاط این بوستان چراغ قرار داده شده تا در زمانی که هوا رو به تاریکی می رود گردشگران با مشکل رو به رو نشوند. همچنین فضای سبز این پارک نیز بسیار زیبا بوده و طراوت خاصی به این بوستان بخشیده است. امکانات تفریحی و رفاهی مناسبی در بوستان کشاورز رشت وجود دارد که می توان به زمین بازی برای کودکان، کتابخانه، نمیکت برای استراحت، وسایل ورزشی و بدنسازی و سرویس بهداشتی اشاره کرد.

آدرس بوستان کشاورز رشت: استان گیلان، شهر رشت، بلوار رسالت

بوستان کشاورز رشت

رودخانه زرجوب

از دیگر جاذبه های دیدنی رشت می توان از رودخانه زرجوب نام برد و یکی از دو رودی است که از شهر رشت عبور می کنند. این رود از کوه هایی نظیر جوکلبندان، هزار مرز، نیزه سر و کچا که در فاصله 25 کیلومتری از جنوب رشت قرار دارند سرچشمه می گیرند و در مسیرشان از مناطقی چون چوماچا و بهدان به رودخانه گوهررود می پیوندد و رودخانه پیربازار را به وجود می آورند و در نهایت به در تالاب انزلی تخلیه می شوند. در زمان های گذشته این رودخانه همانند رودخانه گوهررود بر زیبایی رشت افزوده بودند اما امروزه از رونق آن ها کاسته شده و تبدیل به جوی فاضلاب شده است. نقشه ای که در سال 1332 هجری شمسی از این شهر به دست آمده، نشان می دهد رودخانه زرجوب پس از آن که وارد رشت می شود و در مسیر خود به سه راه باقرآباد می رسد و در این نقطه به دو شاخه تقسیم می شود که یکی از شعبه های آن به طرف شمال و موازی با جاده پیربازار و شعبه دیگر آن نیز به طرف زمین های مزارع، باغ ها و زمین های گود در منطقه گلسار جریان میابند. اما متاسفانه پس از آن که خیابان سعدی را در این منطقه احداث نمودند، شعبه دوم آن از بین رفت.

آدرس رودخانه زرجوب: استان گیلان، 25 کیلومتری از جنوب شهر رشت

بقعه دانای علی

یکی از مکان های دیدنی رشت را اماکن مذهبی آن تشکیل می دهند. بقعه دانای علی یکی از آن اماکن مذهبی می باشد که در میان اهالی منطقه شهرت و محبوبیت بسیار زیادی دارد و به آن اعتقاد زیادی دارند. آرامگاه بقعه دانای علی در محله چمارسرای رشت قرار گرفته است. دانای علی یکی از عارفان این منطقه در قرن 13 هجری قمری می باشد که در خانوادهای مذهبی و در روستای سیاه اسطلخ رشت به دنیا آمد. روایاتی که در رابطه با ایشان وجود دارد می گویند که وی عارفی بسیار پرهیزگار و متقی بوده که به مقام ابدالی رسید که این مقام در عرفان به معنای انسانی کامل می باشد. از همین رو لقب دانا را برای خود انتخاب نمود. این بقعه دارای مساحتی حدود 92 مترمربع می باشد و برای تزئین آن از کاشی های نقش دار و سنگ های مرمر استفاده شده است. برروی بنای این بقعه گنبدی کوچک فیروزه ای رنگ قرار داده شده که به کلاه درویشی شباهت دارد. برای ساخت این بنا از مصالحی همچون آهن و آجر استفاده شده است.

بقعه دانای علی کجاست

بقعه دانای علی در محله چمارسرا در شهر رشت واقع شده است که برای دسترسی به آن می توانید از میدان دفاع مقدس وارد بلوار ضیابری شده و از طریق آن خود را به بلوار حبیب زاده برسانید. در این بلوار به مسیر خود ادامه دهید تا به خیابان طالقانی برسید. کمی در خیابان طالقانی پیش بروید تا به بقعه دانای علی برسید.

آدرس بقعه دانای علی: استان گیلان، شهر رشت، خیابان آیت الله طالقانی، نرسیده به سه راه رجایی

بقعه دانای علی

عمارت کلاه فرنگی از جاهای دیدنی رشت

عمارتی زیبا و دیدنی در باغ محتشم رشت قرار دارد که با نام عمارت کلاه فرنگی شناخته می شود و دارای بنایی به شکل چند ضلعی می باشد و به عنوان یکی از مکان های دیدنی رشت به شمار می رود. قدمت این بنای تاریخی به دوران قاجار می رسد و در بخش جنوبی باغ محتشم قرار دارد. رودخانه ای هم از کنار این بنا عبور می کند که باعث زیباتر شدن نمای این بنا شده است. این عمارت در اصل دارای 4 طبقه می باشد اما اگر از نمای بیرونی آن را تماشا کنید تصور می کنید که تنها 3 طبقه را در خود جای داده است. در هر کدام از طبقات اول و دوم دو اتاق وجود دارد که هرکدام دارای پنجره هایی برای تهویه هوا هستند. عمارت کلاه فرنگی که در باغ زیبایی به نام باغ محتشم قرار گرفته است، در زمان محمد صادق خان اکبر سردار محتشم که ملقب به سردار معتمد بود ساخته شده است. در نمای بیرونی این عمارت برای طبقه اول و طبقه دوم آن 18 ستون چوبی قرار داده شده که بالکن و بام طبقه بالا روی آن قرار گرفته است. مصالحی که برای ساخت این بنای تاریخی به کار برده اند شامل آجر، گچ و چوب می شود. بام عمارت کلاه فرنگی به شکل خرپشته ای ساخته شده و جنس آن نیز از سفال خمره ای می باشد. از آنجایی که عمارت کلاه فرنگی دارای بنایی به صورت چند ضلعی می باشد، بلندترین اتاقی که روی آن قرار گرفته هشت گوش نام دارد. محلی که باغ محتشم و عمارت کلاه فرنگی در آن قرار دارد در زمان های قدیم یکی از محل های آرامی بود که حاکمان آن را برای سکونت تابستانی انتخاب کرده بودند. در نهایت عمارت کلاه فرنگی در تاریخ 26 آبان سال 1375 به عنوان یکی از آثار ملی با شماره 1764 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد.

مسیر دسترسی به عمارت کلاه فرنگی

اگر در شهر رشت قرار دارید و می خواهید به بازدید از عمارت کلاه فرنگی که یکی از جاهای دیدنی رشت می باشد بروید، ابتدا باید به دنبال باغ محتشم باشید. چرا که این عمارت درست در قسمت جنوبی آن واقع شده است. برای این منظور باید از طریق بلوار حافظ خود را به این باغ زیبا و عمارت زیبای آن برسانید.

آدرس عمارت کلاه فرنگی: استان گیلان، شهر رشت، خیابان حافظ، خیابان ملت، قسمت جنوبی باغ محتشم

دبیرستان شاهپور رشت

دبیرستان شاهپور رشت یکی از دیدنی های رشت به شمار می رود که با نام دبیرستان شهید بهشتی نیز شناخته می شود. قدمت این مدرسه تاریخی به دوران قاجار بازمی گردد و در ساخت آن از هنر و سبک معماری آن دوره به کار رفته است. جالب است بدانید که دبیرستان شاهپور رشت به عنوان نخستین مدرسه مجهز به سالن آمفی تئاتر، کتابخانه و… شناخته می شد. مساحت این مدرسه بسیار زیاد است و بنای زیبایی که ساختمان مدرسه می باشد در آن قرار گرفته است. یکی از ویژگی های جالب معماری دبیرستان شاهپور این است که اگر از بالا به آن نگاهی بیاندازید به یک عقاب شباهت دارد. سازمان میراث فرهنگی در سال 1395 لوحی را به عنوان یادبود افتخارات علمی دبیرستان شهید بهشتی رشت برروی سر در ورودی این مدرسه نصب نمود. همچنین جشن 100 سالگی این مدرسه با حضور معلمان و فارغ التحصیلان آن در تاریخ 12 مهر سال 1398 برگزار گردید. دبیرستان شاهپور رشت در تاریخ 26 آذر سال 1356 با نام دبیرستان شاهپور با شماره ثبت 1517 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

آدرس دبیرستان شاهپور رشت: استان گیلان، شهر رشت، میدان فرهنگ

کاروانسرای لات

کاروانسرای لات از دیگر جاذبه های گردشگری رشت به شمار می رود که از بناهای تاریخی این شهر می باشد. قدمت کاروانسرای لات به دوره صفوی بازمی گردد و آن را با نام کاروانسرای شاه عباسی نیز می شناسند. با توجه به این که کتیبه ای در این کاروانسرا وجود ندارد که نشان بدهد این بنا متعلق به کیست و اطلاعاتی راجع به آن در اختیار نسل های بعدی قرار دهد، اما طبق برخی از متون و نوشته های تاریخی دریافته ایم که کاروانسرای لات در سال 1246 هجری قمری و به دستور منوچهرخان معتمدالدوله بنا شده است. این کاروانسرای تاریخی در 30 کیلومتری از جنوب رشت واقع شده و در آن یک حیاط مربعی شکل و تعداد 7 اتاق وجود دارد. دروازه این کاروانسرا نیز در بخش صلع شرقی آن قرار دارد. برای ساخت این بنای تاریخی از مصالحی همچون آجر و ملات ساروج به کار برده اند.

مسیر دسترسی به کاروانسرای لات

اگر می خواهید از رشت به بازدید از کاروانسرای لات که جزء مناطق دیدنی رشت محسوب می شود بروید، ابتدا باید از خیابان پرستار وارد میدان فرهنگ شوید. سپس مسیر خود را به سمت بلوار امام ادامه دهید. در ادامه به میدان مصلی خواهید رسید که از آنجا باید وارد بلوار امام خمینی شوید. همچنان به مسیر خود در این خیابان ادامه دهید و در ادامه به میدان گلی خواهید رسید. از میدان وارد جاده قزوین – رشت می شوید. در این جاده به مسیر خود ادامه دهید تا شما را به کاروانسرای لات برساند.

آدرس کاروانسرای لات: استان گیلان، 30 کیلومتری شهر رشت، مسیر جاده قدیمی رشت – قزوین، نزدیک امامزاده هاشم

شماره تماس کاروانسرای لات: 34502019-013

کاروانسرای لات

محله ساغری سازان

یکی از معروف ترین جاذبه های دیدنی رشت محله ساغری سازان نام دارد که از قدیمی ترین و نخستین محله های شهر رشت به شمار می رود. دلیل نامگذاری این محله به نام ساغری سازان این است که ساغری به معنای کفش بوده و سازان نیز در ادامه آن آمده است. ساغری نوعی کفش بود که در زمان های قدیم روحانیان و طلاب از آن ها به پا می کردند. از آنجایی که اشخاص شناس و مهمی در این منطقه زندگی می کردند و در آن بازارها و حمام های متعدد وجود داشت، به عنوان نخستین محله شهر رشت معرفی شد. محله ساغری سازان برای علاقمندان به تاریخ و محله های قدیمی یکی از بهترین دیدنی های رشت به شمار می رود. از جمله معروف ترین گذرهای این محله دانشسرا و سنگ پل نام دارند. همچنین مسجد حاج سمیع یکی از معروف ترین و قدیمی ترین مساجد محله ساغری سازان می باشد. حمام معروفی نیز در این محله قرار دارد که با نام حمام حاجی شناخته می شود و سر در جالب توجهی برای آن قرار داده شده است. اگر به بازدید از محله های قدیمی و تاریخی علاقه دارید می توانید از محله ساغری سازان رشت دیدن کنید و در آن قدم بزنید و مشغول تماشای خانه های تاریخی و متروکه شوید. حتی می توانید در صورت تمایل آن ها را سوژه عکسای خود قرار دهید. برخی از بناهای تاریخی این محله دارای قدمتی مربوط به دوره قاجار می باشند. در محله ساغری سازان کوچه ای به نام بلورچیان وجود دارد که کوچه های باریک تر و تنگ تری نیز در آن وجود دارند که حتی برخی از آن ها شخصی نیز می باشند.

محله ساغری سازان رشت کجاست

محله ساغری سازان رشت در بلوار مطهری این شهر قرار گرفته است و برای دسترسی به آن می توانید از خیابان پرستار تا میدان فرهنگ پیش بروید. از میدان مسیر خود را در خیابان آزادگان ادامه دهید و خیابان منتظری که در سمت چپ شما قرار دارد را وارد شوید. سس وارد خیابان حاتم شوید و این خیابان را تا انتها طی کنید. وارد خیابان میکاییلیان شده و کمی که در این خیابان پیش رفتید خیابانی که در سمت راست خود قرار دارد وارد شوید. آن را تا انتها پیش بروید تا به خیابان تمدن برسید. وارد آن شوید و از طریق خیابان نشاط وارد خیابان خازن شوید. مسیر خیابان خازن را تا انتها بروید و سپس سمت راست را انتخاب کنید و در مسیر خیابان باد الله به حرکت خود ادامه دهید تا به محله ساغری سازان برسید.

آدرس محله ساغری سازان: استان گیلان، شهر رشت، بلوار مطهری، خیابان محله ساغری سازان

گوهررود

رودی زیبا و پر آب از میان شهر زیبای رشت عبور کرده که گوهررود نامیده می شود و منبع سرچشمه آن از 700 متری کوه های سراوان می باشد. پس از آن که در شهر رشت جریان میابد با رود زرجوب نیز پیوند می خورد و با یکدیگر رودخانه پیربازار را به وجود می آورد. جالب است بدانید آب این رود برخلاف نامش آبی سیاه رنگ دارد و پس از آن که وارد این شهر می شود، محل عبور آن از جنب باغ محتشم، چمار سرا و بیمارستان رازی می باشد و در تالاب انزلی تخلیه می شود. این رود در مسیرعبوری اش از دو تالاب کوچک و بزرگ عبور می کند که نام اولین مرداب جفت سلان می باشد و در نزدیکی های جاده لاکان و مرداب دوم نیز در پشت محله حافظ آباد واقع شده است. در زمان های گذشته این رودخانه یکی از مهمترین دیدنی های رشت به شمار می رفت و گردشگران و بومیان برای تفریح و ماهیگیری به سمت آن می رفتند. اما امروزه به دلیل وجود آلودگی هایی که بر اثر ورود پساب ها به آن، از رونق رودخانه کاسته شده و تبدیل به کانال انتقال فاضلاب شده است. اما با این حال نمی توان از برخی نکات مثبت گوهررود به سادگی گذشت. در دو طرف این رودخانه فضای سبز زیبایی ایجاد شده که باعث ایجاد نمایشگاه گل و گیاه شده است. طول رودخانه گوهررود به 24 کیلومتر می رسد.

خانه قدیری

یکی از جاذبه های گردشگری رشت خانه قدیری نام دارد که قدمت آن اواخر دوره قاجار می رسد. خانه قدیری یکی از زیباترین خانه های تاریخی این شهر به شمار می رود و در طول عمر خود مالکان متعددی را به خود دیده است. این خانه به دست یکی از حکمرانان گیلان به نام محمد ولی خان تنکابنی سپهدار ساخته شده است. حالا می خواهیم بدانیم که چرا این خانه با نام قدیری نامگذاری شد. آخرین مالک این خانه تاریخی شخصی به نام دکتر نصیری بود که این خانه زیبا را به عنوان مهریه به نام همسرش که اکرم قدیری بود در آورد و از همین رو با نام خانه قدیری شهرت یافت. سبک معماری این خانه برگرفته از سبک معماری دوارن قاجار می باشد و بخش ورودی خانه نیز در ارتفاع بالاتری نسبت به حیاط باصفا و زیبای آن قرار گرفته است. در این حیاط بزرگ، درختانی تنومند، کهن سال و بلند قامت جای گرفته اند که بر زیبایی چهره آن افزوده اند. نمای بیرونی خانه قدیری از آجرهای قدیمی ساخته شده است و سقف آن به صورت لمبه کوبی می باشد. این خانه تاریخی در سال 1367 هجری شمسی دچار حریق گردید و به سبب آن آسیب های فراوانی به آن وارد شد. در حال حاضر خانه تاریخی قدیری در اختیار پژوهشکده میراث فرهنگی قرار گرفته است و همچنین به عنوان یکی از آثار ملی با شماره 2686 در تاریخ 17 خرداد سال 1379 به لیست آثار ملی ایران اضافه گردید.

آدرس خانه قدیری: استان گیلان، شهر رشت، ضلع شرقی سبزه میدان رشت، انتهای کوچه اختیاری

خانه قدیری

برج ساعت رشت

یکی از مهمترین مناطق دیدنی رشت متعلق به میدان شهرداری است که در آن جاذبه های زیادی از جمله برج ساعت رشت قرار دارد. این برج ساعت یک فانوس دریایی بوده و امروزه از آن برای مطلع نمودن اهالی شهر از خطرات ناگهانی و آتش سوزی استفاده می شود. برج ساعت رشت که از دیدنی های رشت می باشد یکی از بخش های ساختمان شهرداری به شمار می رود و ارتفاع آن به حدود 24 متر می رسد. جالب است بدانید که برج ساعت رشت بر اثر زلزله ای که در سال 1369 در منجیل رخ داد، آسیب های جدی دید و تخریب گردید. اما آن را مورد بازسازی قرار دادند و حدود 1 سال برای بازسازی آن زمان صرف نمودند و به شکل قبلی خود درآمد و در حال حاضر به عنوان یکی از مهمترین و اصلی ترین نمادهای شهر رشت می باشد.

آدرس برج ساعت رشت: استان گیلان، شهر رشت، میدان شهرداری

سینما 22 بهمن

یکی از معروف ترین سینماهایی که در شهر رشت وجود دارد سینما 22 بهمن می باشد که توسط آقای صفرعلی بافکر در سال 1344 ساخته شده است. این سینما در یکی از اصلی ترین میدان های شهر رشت قرار دارد و در نوروز سال 1345 افتتاح گردید. نخستین فیلمی که در سینما 22 بهمن اکران شد فیلم هوس و دختر تنها نام داشت. جالب است بدانید که این سینما ابتدا سینما رادیوسیتی نام داشت و پس از دوران انقلاب نام آن را به سینما 22 بهمن تغییر دادند. این سینما گنجایش 1300 نفر ظرفیت را دارد و بزرگترین سینمای شهر زیبای رشت به شمار می رود. اگر به شهر پر جاذبه و زیبای رشت سفر کردید و یا از بومیان این شهر هستید، می توانید در میان جاذبه های دیدنی رشت، برای گذراندن اوقات فراغت خود در کنار دوستان و خانواده می توانید به این سینما بروید و فیلم مورد علاقه خود را تماشا کنید.

آدرس سینما 22 بهمن: استان گیلان، شهر رشت، میدان شهرداری رشت

شماره تماس سینما 22 بهمن: 33222549-013

سینما سپیدرود رشت

سینما سپیدرود رشت که از مکان های دیدنی رشت به شمار می رود در سال 1320 هجری شمسی توسط کریشا مایاک و در سالن اجتماعات فرهنگ احداث شد. مالک این سینما آقای شاپور کیایی می باشد که در حال حاضر در کانادا زندگی می کند. با این که ساختمان این سینما در سال 1306 ساخته شده بود. همچنین در اوایل دهه 80 موردبازسازی قرار گرفت. این سینما نیز در بخش شمال غربی سبزه میدان رشت که از میدان های اصلی شهر رشت به شمار می رود قرار گرفته است. این سینما در طول عمر خود نام های زیادی را به خود دیده است. مدتی پس از تاسیس، این سینما به نام دیده بان نامگذاری شد، سپس نام سهیلا را بر آن نهادند و در حال حاضر با نام سینما سپیدرود رشت شناخته می شود. دو سالن نمایش در سینمای مذکور وجود دارد که فیلم های جداگانه را به نمایش می گذارد.برای ساخت بنای سینما سپیدرود از سبک بناهای سینمایی کانادا الهام گرفته شده است و در طبقه همکف آن پاساژ قرار دارد.

آدرس سینما سپیدرود رشت: استان گیلان، شهر رشت، سبزه میدان رشت، خیابان علم الهدی

شماره تماس سینما سپیدرود رشت: 33222635-013

سینما سپیدرود رشت

سینما میرزا کوچک خان رشت

سینما میرزا کوچک خان رشت در دهه 1340 هجری شمسی ساخته شده و با نام دیگری به نام سینما آسیا نیز شناخته می شود. افتتاح این سینما در سال 1342 بوده است. این سینما یک سالن و یک بالکن داشته که روی هم گنجایش 750 نفر را دارد. سینما میرزا کوچک خان رشت در شهر رشت و در خیابان علم الهدی و مقابل کتابخانه ملی قرار دارد. سینما میرزا کوچک خان رشت به عنوان یکی از سینماهای قدیمی در میان تمام شهرهای شمالی شناخته می شود. در شهر رشت اغلب سینماها در طول عمر خود با تعطیلی های گوناگونی مواجه شده اند که سینما میرزا کوچک خان از این قاعده مستثنی بوده و همچنان به فعالیت خود ادامه می دهد. نمای بیرونی ساختمان این سینما سفید رنگ بوده و تعدادی ستاره که نشان دهنده امتیازات آن می باشد روی دیوار آن قرار دارد. در حال حاضر این سینما متعلق به بخش خصوصی می باشد. اگر اهل فیلم هستید پیشنهاد می شود در میان جاهای دیدنی رشت سری هم به سینما میرزا کوچک خان رشت بزنید.

آدرس سینما میرزا کوچک خان رشت: استان گیلان، شهر رشت، میدان شهرداری، خیابان علم الهدی، مقابل کتابخانه ملی

شماره تماس سینما میرزا کوچک خان رشت: 33222633-013

کلیسای مسروپ مقدس

در میان آشنایی با دیدنی های رشت بد نیست با کلیساهای این شهر نیز آشنا شویم. یکی از معروف ترین کلیساهایی که در این شهر وجود دارد کلیسای مسروپ مقدس می باشد که قدمت آن به اواخر دوره قاجار و اوایل دوره پهلوی می رسد. جالب است بدانید در ایام قدیم، افراد زیادی که به دین مسیحیت اعتقاد داشتند و جزء ارامنه بودند در شهر رشت زندگی می کردند. از همین رو تعدادی کلیسا برای عبادت آن ها در این شهر ساخته شد. این کلیسا از سبک معماری بسیار زیبا و جالب توجهی بهره می برد و به سبک رومی کاتولیک ساخته شده است. در فضای داخلی کلیسای مسروپ مقدس دیوارهای آن منقوش به تصاویر مینیاتوری حضرت مسیح و نقوش مقدس می باشد. یکی از جالب ترین بخش های این کلیسا نمایشگاه دائمی آن است که در آن سبک زندگی ارامنه گیلان و اشیاء قدیمی و گرانبها به نمایش گذاشته شده اند. این کلیسا یکی از بهترین کلیساهای رشت می باشد که اگر به بازدید از آن ها و آشنایی با دین مسیحیت علاقه داشته باشید می توانید با رعایت قوانین مشخص از آن دیدن کنید. کلیسای مسروپ مقدس با شماره 21523 و در تاریخ 7 اسفند سال 1386 به ثبت رسیده است.

مسیر دسترسی به کلیسای مسروپ مقدس

اگر در شهر رشت قرار داشته باشید و بخواهید خودتان را به کلیسای مسروپ مقدس برسانید باید از خیابان سید ابوالقاسم به سمت خیابان چهل تن حرکت کنید. در این خیابان به مسیر خود ادامه دهید تا به خیابان آفخرا برسید. مسیر سمت راست خود را انتخاب کنید که خیابان سید ابوالقاسم می باشد وارد آن شوید. در ادامه از طریق خیابان کریم اسلامی وارد خیابان سبزه میدان شوید. از دور میدان خود را به کوچه قهرمان برسانید. در انتهای این کوچه وارد خیابان استادسرا می شوید. در ادامه وارد خیابان شهید موسوی می شوید. از طریق خیابان نوری می توانید خود را به کلیسای مسروپ مقدس که در خیابان سعدی قرار دارد برسانید.

ساعت بازدید از کلیسای مسروپ مقدس: تمام روزهای هفته به جز یکشنبه ها از ساعت 8 صبح تا 17 عصر

آدرس کلیسای مسروپ مقدس: استان گیلان، شهر رشت، میدان شهرداری، خیابان سعدی

کلیسای مسروپ مقدس

کلیسای بیستون رشت

از دیگر کلیساهایی که در شهر رشت وجود دارد می توان به کلیسای بیستون رشت اشاره نمود. از آنجایی که ارمنی های زیادی در شهر رشت زندگی می کنند و پیرو دین مسیحیت هستند، تعدادی کلیسا در این شهر وجود دارد که کلیسای بیستون رشت یکی از آن ها می باشد. ساختمان این کلیسا بنایی قدیمی است که در رابطه با قدمت آن اطلاعات دقیقی در دست نمی باشد. تنها اهالی منطقه می گویند که این بنا در حدود 40 سال گذشته انبار پیاز و سیب زمینی بوده و مدتی بعد به کلیسای بیستون رشت تبدیل گردیده است. بر اثر زلزله مهیب و مخربی که در سال 1396 در گیلان رخ داد، بنای این کلیسا نیز همانند بسیاری از دیگر جاذبه های گردشگری رشت تخریب شد. اما دیری نپایید که توسط کشیش بنیامین و نازنین دوباره بازسازی گردید. این کلیسا دارای بنایی ساده و بی آلایش است که نمای بیرونی و داخل آن به سادگی ساخته شده است.

آدرس کلیسای بیستون رشت: استان گیلان، شهر رشت، خیابان بیستون (طالقانی)

پارک دانشجو رشت

پارک دانشجو رشت یکی از مناطق دیدنی رشت به شمار می رود که مساحت آن به 70 هزار متر مربع می رسد و در سال 1377 احداث گردیده است. پارک دانشجو رشت یکی از بهترین جاهای دیدنی رشت است که می توان در آن به گشت و گذار و گذراندن اوقات فراغت اشاره نمود. این پارک نیز همانند دیگر پارک های سطح شهر از فضای سبز زیبایی برخوردار است و یک آبگیر طبیعی در آن دیده می شود. نزدیک بودن تالاب عینک رشت به این پارک، بر زیبایی پارک دانشجو افزوده است و امکانات تفریحی آن توانسته بر جذابیت این منطقه بیافزاید. از ویژگی های خوب این پارک می توان به وجود امکانات رفاهی و تفریحی نظیر وسایل ورزشی، تعدادی وسایل بازی برای کودکان، مسیر مناسب برای پیاده روی و سرویس بهداشتی اشاره نمود.

پارک دانشجو رشت کجاست

پارک دانشجو رشت که یکی از جاذبه های دیدنی رشت می باشد در بخش شرق این شهر قرار داشته و در ابتدایی مسیر جاده رشت – فومن واقع شده است. این پارک در نزدیکی های بلوار دانشجو قرار دارد که برای رسیدن به آن باید از کمربندی شهید بهشتی به سمت بلوار دانشجو بروید تا بتوانید از این جاذبه دیدنی و گردشگری استفاده نمایید.

آدرس پارک دانشجو رشت: استان گیلان، شهر رشت، میدان یخسازی، کمربندی شهید بهشتی، نبش بلوار دانشجو

پارک دانشجو رشت

عمارت کلاه فرنگی

عمارتی زیبا و دیدنی در باغ محتشم رشت قرار دارد که با نام عمارت کلاه فرنگی شناخته می شود و دارای بنایی به شکل چند ضلعی می باشد و به عنوان یکی از مکان های دیدنی رشت به شمار می رود. قدمت این بنای تاریخی به دوران قاجار می رسد و در بخش جنوبی باغ محتشم قرار دارد. رودخانه ای هم از کنار این بنا عبور می کند که باعث زیباتر شدن نمای این بنا شده است. این عمارت در اصل دارای 4 طبقه می باشد اما اگر از نمای بیرونی آن را تماشا کنید تصور می کنید که تنها 3 طبقه را در خود جای داده است. در هر کدام از طبقات اول و دوم دو اتاق وجود دارد که هرکدام دارای پنجره هایی برای تهویه هوا هستند. عمارت کلاه فرنگی که در باغ زیبایی به نام باغ محتشم قرار گرفته است، در زمان محمد صادق خان اکبر سردار محتشم که ملقب به سردار معتمد بود ساخته شده است. در نمای بیرونی این عمارت برای طبقه اول و طبقه دوم آن 18 ستون چوبی قرار داده شده که بالکن و بام طبقه بالا روی آن قرار گرفته است. مصالحی که برای ساخت این بنای تاریخی به کار برده اند شامل آجر، گچ و چوب می شود. بام عمارت کلاه فرنگی به شکل خرپشته ای ساخته شده و جنس آن نیز از سفال خمره ای می باشد. از آنجایی که عمارت کلاه فرنگی دارای بنایی به صورت چند ضلعی می باشد، بلندترین اتاقی که روی آن قرار گرفته هشت گوش نام دارد. محلی که باغ محتشم و عمارت کلاه فرنگی در آن قرار دارد در زمان های قدیم یکی از محل های آرامی بود که حاکمان آن را برای سکونت تابستانی انتخاب کرده بودند. در نهایت عمارت کلاه فرنگی در تاریخ 26 آبان سال 1375 به عنوان یکی از آثار ملی با شماره 1764 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد.

مسیر دسترسی به عمارت کلاه فرنگی

اگر در شهر رشت قرار دارید و می خواهید به بازدید از عمارت کلاه فرنگی که یکی از جاهای دیدنی رشت می باشد بروید، ابتدا باید به دنبال باغ محتشم باشید. چرا که این عمارت درست در قسمت جنوبی آن واقع شده است. برای این منظور باید از طریق بلوار حافظ خود را به این باغ زیبا و عمارت زیبای آن برسانید.

آدرس عمارت کلاه فرنگی: استان گیلان، شهر رشت، خیابان حافظ، خیابان ملت، قسمت جنوبی باغ محتشم

دبیرستان شاهپور رشت

دبیرستان شاهپور رشت یکی از دیدنی های رشت به شمار می رود که با نام دبیرستان شهید بهشتی نیز شناخته می شود. قدمت این مدرسه تاریخی به دوران قاجار بازمی گردد و در ساخت آن از هنر و سبک معماری آن دوره به کار رفته است. جالب است بدانید که دبیرستان شاهپور رشت به عنوان نخستین مدرسه مجهز به سالن آمفی تئاتر، کتابخانه و… شناخته می شد. مساحت این مدرسه بسیار زیاد است و بنای زیبایی که ساختمان مدرسه می باشد در آن قرار گرفته است. یکی از ویژگی های جالب معماری دبیرستان شاهپور این است که اگر از بالا به آن نگاهی بیاندازید به یک عقاب شباهت دارد. سازمان میراث فرهنگی در سال 1395 لوحی را به عنوان یادبود افتخارات علمی دبیرستان شهید بهشتی رشت برروی سر در ورودی این مدرسه نصب نمود. همچنین جشن 100 سالگی این مدرسه با حضور معلمان و فارغ التحصیلان آن در تاریخ 12 مهر سال 1398 برگزار گردید. دبیرستان شاهپور رشت در تاریخ 26 آذر سال 1356 با نام دبیرستان شاهپور با شماره ثبت 1517 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

آدرس دبیرستان شاهپور رشت: استان گیلان، شهر رشت، میدان فرهنگ

کاروانسرای لات

کاروانسرای لات از دیگر جاذبه های گردشگری رشت به شمار می رود که از بناهای تاریخی این شهر می باشد. قدمت کاروانسرای لات به دوره صفوی بازمی گردد و آن را با نام کاروانسرای شاه عباسی نیز می شناسند. با توجه به این که کتیبه ای در این کاروانسرا وجود ندارد که نشان بدهد این بنا متعلق به کیست و اطلاعاتی راجع به آن در اختیار نسل های بعدی قرار دهد، اما طبق برخی از متون و نوشته های تاریخی دریافته ایم که کاروانسرای لات در سال 1246 هجری قمری و به دستور منوچهرخان معتمدالدوله بنا شده است. این کاروانسرای تاریخی در 30 کیلومتری از جنوب رشت واقع شده و در آن یک حیاط مربعی شکل و تعداد 7 اتاق وجود دارد. دروازه این کاروانسرا نیز در بخش صلع شرقی آن قرار دارد. برای ساخت این بنای تاریخی از مصالحی همچون آجر و ملات ساروج به کار برده اند.

مسیر دسترسی به کاروانسرای لات

اگر می خواهید از رشت به بازدید از کاروانسرای لات که جزء مناطق دیدنی رشت محسوب می شود بروید، ابتدا باید از خیابان پرستار وارد میدان فرهنگ شوید. سپس مسیر خود را به سمت بلوار امام ادامه دهید. در ادامه به میدان مصلی خواهید رسید که از آنجا باید وارد بلوار امام خمینی شوید. همچنان به مسیر خود در این خیابان ادامه دهید و در ادامه به میدان گلی خواهید رسید. از میدان وارد جاده قزوین – رشت می شوید. در این جاده به مسیر خود ادامه دهید تا شما را به کاروانسرای لات برساند.

آدرس کاروانسرای لات: استان گیلان، 30 کیلومتری شهر رشت، مسیر جاده قدیمی رشت – قزوین، نزدیک امامزاده هاشم

شماره تماس کاروانسرای لات: 34502019-013

کاروانسرای لات

محله ساغری سازان

یکی از معروف ترین جاذبه های دیدنی رشت محله ساغری سازان نام دارد که از قدیمی ترین و نخستین محله های شهر رشت به شمار می رود. دلیل نامگذاری این محله به نام ساغری سازان این است که ساغری به معنای کفش بوده و سازان نیز در ادامه آن آمده است. ساغری نوعی کفش بود که در زمان های قدیم روحانیان و طلاب از آن ها به پا می کردند. از آنجایی که اشخاص شناس و مهمی در این منطقه زندگی می کردند و در آن بازارها و حمام های متعدد وجود داشت، به عنوان نخستین محله شهر رشت معرفی شد. محله ساغری سازان برای علاقمندان به تاریخ و محله های قدیمی یکی از بهترین دیدنی های رشت به شمار می رود. از جمله معروف ترین گذرهای این محله دانشسرا و سنگ پل نام دارند. همچنین مسجد حاج سمیع یکی از معروف ترین و قدیمی ترین مساجد محله ساغری سازان می باشد. حمام معروفی نیز در این محله قرار دارد که با نام حمام حاجی شناخته می شود و سر در جالب توجهی برای آن قرار داده شده است. اگر به بازدید از محله های قدیمی و تاریخی علاقه دارید می توانید از محله ساغری سازان رشت دیدن کنید و در آن قدم بزنید و مشغول تماشای خانه های تاریخی و متروکه شوید. حتی می توانید در صورت تمایل آن ها را سوژه عکسای خود قرار دهید. برخی از بناهای تاریخی این محله دارای قدمتی مربوط به دوره قاجار می باشند. در محله ساغری سازان کوچه ای به نام بلورچیان وجود دارد که کوچه های باریک تر و تنگ تری نیز در آن وجود دارند که حتی برخی از آن ها شخصی نیز می باشند.

محله ساغری سازان رشت کجاست

محله ساغری سازان رشت در بلوار مطهری این شهر قرار گرفته است و برای دسترسی به آن می توانید از خیابان پرستار تا میدان فرهنگ پیش بروید. از میدان مسیر خود را در خیابان آزادگان ادامه دهید و خیابان منتظری که در سمت چپ شما قرار دارد را وارد شوید. سس وارد خیابان حاتم شوید و این خیابان را تا انتها طی کنید. وارد خیابان میکاییلیان شده و کمی که در این خیابان پیش رفتید خیابانی که در سمت راست خود قرار دارد وارد شوید. آن را تا انتها پیش بروید تا به خیابان تمدن برسید. وارد آن شوید و از طریق خیابان نشاط وارد خیابان خازن شوید. مسیر خیابان خازن را تا انتها بروید و سپس سمت راست را انتخاب کنید و در مسیر خیابان باد الله به حرکت خود ادامه دهید تا به محله ساغری سازان برسید.

آدرس محله ساغری سازان: استان گیلان، شهر رشت، بلوار مطهری، خیابان محله ساغری سازان

بوستان مفاخر رشت

بوستان مفاخر رشت یکی از مکان های دیدنی رشت می باشد و از دو بخش تشکیل شده است. بخش اول این بوستان، سالار مشکات و بخش دوم نیز به نام بوستان سالار می باشد. بخش اول بوستان مفاخر شامل بوستان اصلی، چشمه زیبا و زلال و یخچال طبیعی می باشد و بخش دوم نیز فضای سرسبز زیبایی در خود جای داده است که درختان کهن سال و تنومندی در آن وجود دارند و گردشگران می توانند در آن بنشینند و از آرامش آن لذت ببرند. در زمان های قدیم، زمانی که هنوز بوستان مفاخر رشت ساخته نشده بود، از آن محله به عنوان محلی برای تولید نهال جنگلی استفاده می کردند. این بوستان زیبا در سال 1326 هجری شمسی احداث شد و در حال حاضر یکی از جاهای دیدنی رشت به شمار می رود. پوشش گیاهی این بوستان بسیار غنی بوده و شامل درختان توسکا، افرا، بلوط، گیاهانی نظیر شاه پسند، شمعدانی و… می باشد. یخچال های طبیعی که در بخش سالار مشکات این بوستان وجود دارند در زمان های قدیم توسط اهالی منطقه به منظور انباشته کردن برف های زمستان حفر شده اند. اما اگر امروزه به آن چاله ها نگاهی بیاندازید هیچ اثری از برف ها نمانده و با برگ و بوته ها پر شده اند. راهروهایی که در بوستان مفاخر رشت وجود دارند نخستین چیزی است که باعث می شوند در نگاه اول توجه گردشگران را به خود جلب کنند و همگی به یکدیگر راه دارند. همچنین جلوی درب ورودی پارک نیز تندیس های چوبی قرار دارند که بر زیبایی بوستان افزوده اند. فضای بازی مناسبی نیز برای کودکان در بوستان مفاخر وجود دارد که کودکان می توانند در آن ها به بازی مشغول شوند. علاوه بر این ها امکانات تفریحی و رفاهی متنوعی در این پارک وجود دارند که باعث شده اند این بوستان را به یکی از بهترین جاهای دیدنی رشت تبدیل کنند و گردشگران برای تفریح، استراحت، گردش، پیاده روی و پیک نیک به سمت آن بروند.

مسیر دسترسی به بوستان مفاخر رشت

بوستان مفاخر رشت در بخش غربی شهر رشت واقع شده و برای دسترسی به آن می توانید خود را به بلوار نامجو در شهر رشت برسانید. از طریق این بلوار وارد خیابان سیادتی شوید که در ادامه مسیر به میدان سیادتی می رسید. میدان رو دور بزنید و وارد خیابان لامپ سازی شوید و آن را تا انتها پیش بروید. به انتهای این خیابان که رسیدید از سمت راست وارد بلوار شهید بهشتی شده و در آن به مسیر خود ادامه دهید تا به خیابان هنر برسید. وارد آن شوید و از طریق آن خود را به خیابان گیلستان شوید که این خیابان می تواند شما را به بوستان مفاخر رشت برساند.

آدرس بوستان مفاخر رشت: استان گیلان، شهر رشت، مابین میدان یخ سازی و میدان رازی

جاده سراوان فومن

یکی از منحصر به فردترین دیدنی های رشت را جاده سراوان فومن تشکیل داده است که می توانید برای دیدن آن اگر برای سفر به شمال از جاده رشت به شمال استفاده می کنید، پیش از آن که به رشت برسید جاده ای که در سمت چپ خود قرار دارد و به فومن می رسد را انتخاب کنید و وارد آن شوید. یکی از بهترین زمان هایی که می توانید زیبایی های جاده سراوان فومن را ببینید فصل پاییز و زمستان است که اگر در ساعت های اولیه صبح در آن حرکت کنید سر تا سر جاده را غرق در مه صبحگاهی خواهید دید که زیبایی آن وصف نکردنی است. طبیعت جاده سراوان فومن بسیار بکر و سرسبز بوده که بر زیبایی این مسیر رویایی افزوده اند. از دیگر جاذبه های گردشگری رشت می توان به موزه بزرگ روستایی گیلان اشاره نمود که در این جاده قرار گرفته است که در آن خانه های روستایی متنوعی از استان گیلان در آن قرار دارند.

آدرس جاده سراوان فومن: استان گیلان، فومن، جاده سراوان فومن

جاده سراوان فومن

بوستان کشاورز رشت

یکی از مناطق دیدنی رشت را پارک های محله ای آن تشکیل می دهند که یکی از آن ها بوستان کشاورز رشت نام دارد. این پارک یکی از بوستان های محله ای زیبای رشت است که از امکانات مناسبی برخوردار است و یکی از بهترین مکان ها برای علاقمندان به پارکور و پارکورکاران می باشد. مساحت این بوستان محله ای به بیش از 3 هزار و 200 متر مربع می رسد. در این پارک یک حوض آب زیبا وجود دارد که دور تا دور آن با سنگ تزئین شده است و جلوه زیبایی به بوستان کشاورز رشت بخشیده است. همچنین از این حوض جوی آبی جریان یافته که به شکل همان حوض بوده و اطراف آن به سنگ های زیبایی مزین شده است. در تمام نقاط این بوستان چراغ قرار داده شده تا در زمانی که هوا رو به تاریکی می رود گردشگران با مشکل رو به رو نشوند. همچنین فضای سبز این پارک نیز بسیار زیبا بوده و طراوت خاصی به این بوستان بخشیده است. امکانات تفریحی و رفاهی مناسبی در بوستان کشاورز رشت وجود دارد که می توان به زمین بازی برای کودکان، کتابخانه، نمیکت برای استراحت، وسایل ورزشی و بدنسازی و سرویس بهداشتی اشاره کرد.

آدرس بوستان کشاورز رشت: استان گیلان، شهر رشت، بلوار رسالت

رودخانه زرجوب

از دیگر جاذبه های دیدنی رشت می توان از رودخانه زرجوب نام برد و یکی از دو رودی است که از شهر رشت عبور می کنند. این رود از کوه هایی نظیر جوکلبندان، هزار مرز، نیزه سر و کچا که در فاصله 25 کیلومتری از جنوب رشت قرار دارند سرچشمه می گیرند و در مسیرشان از مناطقی چون چوماچا و بهدان به رودخانه گوهررود می پیوندد و رودخانه پیربازار را به وجود می آورند و در نهایت به در تالاب انزلی تخلیه می شوند. در زمان های گذشته این رودخانه همانند رودخانه گوهررود بر زیبایی رشت افزوده بودند اما امروزه از رونق آن ها کاسته شده و تبدیل به جوی فاضلاب شده است. نقشه ای که در سال 1332 هجری شمسی از این شهر به دست آمده، نشان می دهد رودخانه زرجوب پس از آن که وارد رشت می شود و در مسیر خود به سه راه باقرآباد می رسد و در این نقطه به دو شاخه تقسیم می شود که یکی از شعبه های آن به طرف شمال و موازی با جاده پیربازار و شعبه دیگر آن نیز به طرف زمین های مزارع، باغ ها و زمین های گود در منطقه گلسار جریان میابند. اما متاسفانه پس از آن که خیابان سعدی را در این منطقه احداث نمودند، شعبه دوم آن از بین رفت.

آدرس رودخانه زرجوب: استان گیلان، 25 کیلومتری از جنوب شهر رشت

 

مراکز خرید رشت

رشت یکی از پرجاذبه ترین و توریستی ترین شهرهای شمالی کشور می باشد که از همین رو جاذبه های گردشگری و دیدنی زیادی را در خود جای داده است. همچنین به عنوان پر جمعیت ترین شهر شمالی کشور در استان گیلان شناخته می شود. گردشگران داخلی و خارجی زیادی هستند که علاوه بر گردش و تفریح در میان جاهای دیدنی رشت به سراغ مراکز خرید رشت و گشت و گذار و خرید در آن ها می روند. مگر می شود به شهر زیبای رشت سفر کنیم و سری به بازار و مراکز خرید آن نزنیم و به راحتی از آن بگذریم. در این بخش از مقاله می خواهیم با بازار و مراکز خرید رشت آشنا شویم تا اگر به شهر زیبای رشت سفر کردید به راحتی آن ها را پیدا کنید و از آن ها دیدن کنید.

هایپر مارکت گیلان مال

یکی از معروف ترین مراکز خرید و جاهای دیدنی رشت هایپر مارکت گیلان مال می باشد. این هایپر مارکت یکی از معروف ترین و بزرگترین مراکز خرید است که علاوه بر رشت، در بسیاری از شهرهای دیگر کشور وجود دارد. بسیاری از گردشگرانی که به این شهر زیبا سفر می کنند، در میان گردش در جاهای دیدنی رشت، برای خرید سری هم به هایپر مارکت گیلان مال می زنند و می توانند بسیاری از مایحتاج خود را از آن تهیه کنند. از امکانات رفاهی این مجموعه می توان به سالن بازی، کافی شاپ و پارکینگ طبقاتی آن اشاره کرد.

آدرس هایپر مارکت گیلان مال: استان گیلان، شهر رشت، بلوار دیلمان

شماره تماس هایپر مارکت گیلان مال: 1318257-0911

پاساژ تمدن رشت

شهر رشت شهری بزرگ و پر از جاذبه های گردشگری است که در کنار آن ها نیز مراکز خرید متعددی وجود دارند. پاساژ تمدن رشت یکی از مراکز خرید رشت است که در آن می توانید انواع پوشاک های زنانه، مردانه و بچگانه را در آنجا پیدا کنید و تهیه کنید. این مرکز خرید در یکی از مهمترین میدان های این شهر به نام سبزه میدان واقع شده است.

آدرس پاساژ تمدن رشت: استان گیلان، شهر رشت، سبزه میدان

مرکز خرید ایرانیان رشت

مرکز خرید ایرانیان رشت یکی از مراکز خرید مهم شهر رشت می باشد. پاساژ ایرانیان رشت دارای 13 طبقه بوده که شامل 9 طبقه واحدهای خدماتی، 2 طبقه تجاری و 4 طبقه پارکینگ می باشد. در این مرکز خرید انواع پوشاک های زنانه، مردانه و بچگانه، کیف و کفش، لوازم آرایشی و بهداشتی و… به فروش می رسند. حتی اگر قصد خرید نداشته باشید می توانید با گردش در این مرکز خرید بزرگ، حال و هوایتان عوض شود و از امکانات رفاهی که در این پاساژ برای گردشگران در نظر گرفته شده اند بهره مند شوید.

آدرس مرکز خرید ایرانیان رشت: استان گیلان، شهر رشت، بلوار گلسار، میدان باستانی شعار

مرکز خرید ایرانیان رشت

پاساژ کامپیوتری گوهر رشت

یکی از مراکز تخصصی و حرفه ای در زمینه های کامپیوتر و تکنولوژی در شهر رشت، پاساژ کامپیوتری گوهر رشت می باشد. این مرکز خرید دارای چندین فروشگاه است که در زمینه فروش انواع قطعات کامپیوتر، نرم افزار، تجهیزات برقی، بازی و… هستند. این مرکز خرید کامپیوتری در روزهای جمعه تعطیل می باشد. اگر قصد خرید تجهیزات کامپیوتری، لپ تاپ و… داشتید می توانید خود را به پاساژ کامپیوتری گوهر رشت برسانید. از امکانات رفاهی این مرکز خرید می توان به سرویس بهداشتی و نیمکت هایی جهت استراحت اشاره کرد که برای رفاه شهروندان قرار داده شده اند.

آدرس پاساژ کامپیوتری گوهر رشت: استان گیلان، شهر رشت، خیابان انقلاب

پاساژ پله برقی رشت

از دیگر مراکز خرید شهر رشت می توان به پاساژ پله برقی رشت اشاره کرد که در آن فروشگاه های لباس های زنانه، مردانه و بچگانه، کیف و کفش، لوازم آرایشی و بهداشتی و… وجود دارند. پاساژ پله برقی رشت در سال 1365 هجری شمسی افتتاح گردید و 4 طبقه را در خود جای داده است. این پاساژ دارای چندین پله برقی می باشد و از همین رو اهالی شهر آن را با نام پاساژ پله برقی رشت می شناسند.اگر قصد خرید انواع لباس را دارید می توانید به پاساژ پله برقی رشت سری بزنید و اجناس مورد نظر خود را تهیه کنید. ساعت کاری این مرکز خرید از ساعت 9 صبح الی 23 شب می باشد.

آدرس پاساژ پله برقی رشت: استان گیلان، شهر رشت، میدان شهرداری، بازار بزرگ رشت، خیابان شیک

پاساژ کویتی رشت

پاساژ کویتی رشت یکی از معروف ترین مراکز خرید در زمینه های مد و پوشاک می باشد که در آن انواع پوشاک زنانه، مردانه و بچگانه به فروش می رسد. پاساژ کویتی رشت جزء مراکز خرید کوچک شهر رشت می باشد. این پاساژ در محله باقرآباد رشت قرار دارد و ساعت کاری آن نیز از ساعت 8 صبح الی 22 شب می باشد.

آدرس پاساژ کویتی رشت: استان گیلان، شهر رشت، محله باقرآباد، خیابان شریعتی، خیابان سمیعی

مرکز خرید گلسار رشت

در میان مراکز خرید متعددی که در شهر رشت وجود دارند، مرکز خرید گلسار رشت یکی از مراکز خرید مشهور می باشد. این مرکز خرید 6 طبقه بوده و در آن فروشگاه هایی وجود دارند که شامل واحد های تجاری فروش انواع لباس، لوازم خانگی و کافی شاپ ها و رستوران ها می باشند. طبقه اول و دوم این مرکز خرید شامل بوتیک ها و کافی شاپ ها، طبقه سوم دفترهای تجاری، طبقه چهارم فودکورت، طبقات پنجم و ششم نیز تک واحدهای 600 متری جای گرفته اند. از آنجایی که مرکز خرید گلسار رشت یکی از مهمترین مراکز خرید رشت می باشد، امکانات رفاهی و تجهیزات کامل نظیر سیستم های امنیتی ورود و خروج، دوربین های مداربسته، برق اضطراری، پارکینگ، سیستم های برودتی و… برای آن در نظر گرفته شده اند.

آدرس مرکز خرید گلسار رشت: استان گیلان، شهر رشت، بلوار گلسار

پاساژ سپیدرود رشت

پاساژ سپیدرود رشت به عنوان یکی از مراکز خرید بزرگ و قدیمی شهر رشت شناخته می شود. واحدهای زیادی در این مرکز خرید وجود دارند که به فروش انواع پوشاک ها زنانه، مردانه و بچگانه، دکوراسیون منزل، کیف و کفش، شال و روسری و صنایع دستی و رستوران اشتغال دارند. اگر قصد خرید داشته باشید پاساژ سپیدرود رشت می تواند انتخاب مناسبی باشد.

آدرس پاساژ سپیدرود رشت: استان گیلان، شهر رشت، خیابان استادسرا

بهترین رستوران های رشت

شهر رشت به واسطه طبیعت سرسبز و آب و هوای مطلوبی که دارد، در تمام طول سال گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می کند. دیدنی های رشت به قدری زیاد و متنوع هستند که این شهر را یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری شمال کشور تبدیل کرده اند. حتما بعد از گردش در میان جاذبه های گردشگری رشت هوس خوردن غذایی لذیذ و خوشمزه را در سر خواهید داشت. شهر رشت یکی از شهرهایی است که غذاهایی لذیذ و محلی دارد که هر گردشگری به این شهر سفر می کند حتما باید از آن ها تست کند. برخی گردشگران در این میان حال و حوصله برپایی پیک نیک ندارند و یا در اقامتگاهی که هستند نمی خواهند غذایی تهیه کنند. بنابراین گردشگران می توانند به یکی از بهترین رستوران هایی که در رشت وجود دارد مراجعه کنند و از غذاهای محلی و خوش طعم میل کنند. در این بخش از مطلب می خواهیم با برخی از بهترین رستوران های رشت آشنا شویم.

رستوران شکم الملوک

رستوران شکم الملوک

یکی از معروف ترین رستوران هایی که در شهر رشت وجود دارد و غذاهای بسیار خوش طعم و با کیفتی را در اختیار مشتریان قرار می دهد، رستوران شکم الملوک می باشد. این رستوران علاوه بر غذاهای خوشمزه نیز دارای محیطی بسیار زیبا و دلنشین بوده و یکی از ویژگی های جالب آن پخش موسیقی زنده است. رستوران شکم الملوک فضایی بسیار بزرگ داشته و از دکوراسیون زیبایی برخوردار می باشد. یکی از محبوب ترین غذاهای این رستوران سینی ملوکانه و دوغ ملوک است که اغلب مشتریان آن را سفارش می دهند. اما تمام غذاهای ایرانی و محلی رستوران شکم الملوک بسیار خوش طعم هستند و برای تهیه آن ها از موادغذایی با کیفیت استفاده می شود. پیشنهاد می شود اگر به شهر رشت سفر کردید و قصد رفتن به یکی از بهترین رستوران های رشت را داشتید، می توانید رستوران شکم الملوک را انتخاب کنید.

آدرس رستوران شکم الملوک: استان گیلان، شهر رشت، بلوار منظریه، جنب هتل بزرگ کادوس

شماره تماس رستوران شکم الملوک: 33334251-013

رستوران شورکولی

یکی دیگر از بهترین رستوران های رشت، رستوران شورکولی نام دارد که نام آن از ماهی کولی شور گرفته شده است. این رستوران بسیار با کیفیت بوده و از همین رو در سال 1395 به عنوان یکی از بهترین رستوران های شهر رشت برگزیده شد. غذاهای رستوران شورکولی در عین خوشمزه بودن بسیار با کیفیت نیز می باشند و از مواد غذایی بسیار با کیفیت استفاده می شود. محیط رستوران شورکولی بسیار با صفا بوده و در خانه ای سنتی قرار دارد که حتی ظروفی که غذا داخل آن ها سرو می شود، ظروف سفالی و چینی می باشند. فضای رستوران کاملا صمیمی بوده و بسیاری از مشتریان معتقدند رستوران شورکولی دارای محیطی آرامش بخش می باشد و حس نوستالژیک را به مشتریان منتقل می کند. در اغلب مواقعی که به رستوران شورکولی بروید شلوغ بوده و بهتر است پیش از رفتن به آن میزی را برای خود رزرو کنید. همچنین اکثر مشتریان این رستوران علاوه بر کیفیت و طعم غذا، از برخورد محترمانه پرسنل نیز رضایت دارند. منوی رستوران شورکولی شامل غذاهای ایرانی و غذاهای محلی می باشد.

آدرس رستوران شورکولی: استان گیلان، شهر رشت، بلوار گلسار، ابتدای بلوار توحید

شماره تماس رستوران شورکولی: 32121749-013

رستوران دوران

رستوران دوران از دیگر رستوران هایی است که در شهر رشت وجود دارد و توانسته رضایت مشتریان را جلب کند. رستوران دوران با توجه به کیفیت و طعم خوب غذاهایش، قیمت های بسیار مناسبی نیز دارند. یکی از بهترین و پرطرفدارترین غذاهای این رستوران دیزی سنگی می باشد و پیشنهاد می شود اگر به این رستوران مراجعه کردید حتما از دیزی سنگی این رستوران پارکینگ نداشته اما در خیابان رستوران همیشه جای پارک مناسب پیدا می شود. محیط داخلی رستوران دوران تقریبا کوچک بوده و باعث شده بسیار دنج و صمیمی باشد.

آدرس رستوران دوران: استان گیلان، شهر رشت، میدان جهاد، ابتدای خیابان رشتیان، خیابان 24 متری

شماره تماس رستوران دوران: 33584723-013

جاهای دیدنی اطراف رشت

شهر رشت جاذبه های دیدنی بسیار زیاد و متنوعی را در خود جای داده است. اما جالب است بدانیم که علاوه بر جاهای دیدنی رشت، جاذبه های گردشگری بسیار زیاد و متنوعی در اطراف این شهر وجود دارند که با عنوان جاهای دیدنی اطراف رشت شناخته می شوند. اگر به شهر زیبای رشت سفر کردید و زمان کافی برای گشت و گذار در میان دیدنی های رشت را داشتید، حتما سری هم به جاهای دیدنی اطراف رشت بزنید. طبیعتی که در اطراف رشت وجود دارند بسیار زیبا و دلنشین هستند که می توانند سفری خاطره انگیز و خاطرات خوشی را برای شما رقم بزنند. مناطق دیدنی رشت در هر فصل از سال زیبایی های منحصر به فرد خود را دارند و زیبایی های متنوعی را به نمایش می گذارند. در این بخش از مقاله می خواهیم با برخی از جاهای دیدنی اطراف رشت آشنا شوی. شاید گردشگرانی وجود داشته باشند که در سفر به رشت وگشت و گذار در میان جاذبه های دیدنی رشت بخواهند سری هم به دیدنی های اطراف رشت بزنند. در ادامه با لوکس ویلا همراه باشید.

جاهای دیدنی رشت

پارک جنگلی سراوان

یکی از جاهای دیدنی اطراف رشت پارک جنگلی سراوان نام دارد که وسعت آن به حدود 1478 هکتار می رسد و جزء قدیمی ترین جاهای دیدنی اطراف رشت به شمار می رود. این پارک جنگلی دارای فضایی سرسبز، رویایی، با طراوت و بسیار زیبا می باشد که می تواند دل هر گردشگری را فریب دهد و چشمان هر فردی را به خود خیره کند. پارک جنگلی سراوان در ارتفاع 5 الی 250 متری از سطح دریا واقع شده است و چشم انداز بسیار زیبا و تماشایی را در اختیار گردشگران قرار می دهد. پوشش گیاهی که در این پارک جنگلی وجود دارد بسیار غنی و سرسبز بوده که شامل درختان توسکا، ممرز، انجیلی، سرو و کاج می شوند. علاوه بر پوشش گیاهای، گونه های جانوری متنوعی از جمله کبک، خرگوش، دارکوب، قرقاول، راسو، جغد جنگلی و… در طبیعت سرسبز پارک جنگلی سراوان دیده می شود. از زیبایی های دیگری که در این پارک جنگلی وجود دارد می توان به مرداب بسیار زیبای کوچکی اشاره کرد که با نام مرداب سراوان شناخته می شود و می توان در این مرداب از تفریح قایق سواری نهایت لذت را برد. شاید خیلی از عکس های این مرداب را در فضای مجازی دیده باشید که گردشگران سوار بر قایق هایی هستند و روی مردابی سرسبز در حال قایق سواری می باشند. همچنین علاوه بر قایق سواری می توانید از امکانات تفریحی و رفاهی بیشتر و جذاب تری همچون موتور چهار چرخ، پینت بال، آلاچیق، نیمکت برای استراحت، سرویس بهداشتی و… استفاده کنید.

مسیر دسترسی به پارک جنگلی سراوان

اگر می خواهید از تهران به سمت پارک جنگلی سراوان می بایست از سمت تهران به سمت اتوبان تهران – کرج حرکت کنید. حدود 300 کیلومتر مسافت پیش روی شما می باشد. وارد اتوبان کرج – قزوین شوید و مسیرتان را به سمت رشت ادامه دهید. به امامزاده هاشم که رسیدید حدود 20 کیلومتر پیش بروید و پس از آن ورودی فاز دو را مشاهده می کنید. از طریق این ورودی می توانید به پارک جنگلی سراوان برسید و از طبیعت زیبای آن که یکی از جاهای دیدنی رشت نیز شناخته می شود لذت ببرید.

آدرس پارک جنگلی سراوان: استان گیلان، شهر رشت، کیلومتر 17 اتوبان رشت – قزوین، ضلع غربی اتوبان، ورودی فاز دو پارک جنگلی سراوان در سمت چپ

مرداب سراوان

مرداب سراوان که در پارک جنگلی سراوان قرار دارد نیز به عنوان یکی از جاهای دیدنی اطراف رشت شناخته می شود و دارای منظره ای بسیار زیبا و دیدنی می باشد. هنگامی که برای اولین بار چشمتان به مرداب زیبای سراوان می خورد تصور می کنید که چممنزاری سرسبز مقابل شما قرار دارد و گردشگران روی چمنزار در حال قایق سواری هستند. اما تصورتان اشتباه است و اگر کمی بیشتر دقت کنید، می بینید که دریاچه ای است که تمام سطح آن را نوعی خزه های سبز رنگ پوشانده است و همین باعث شده به چمنزاری سرسبز شباهت پیدا کرده است. همین باعث شده مرداب سراوان به یکی از معروف ترین و زیباترین جاهای دیدنی اطراف رشت تبدیل شود. اگر در حال قایق سواری روی مرداب سراوان باشید می توانید ماهی هایی را که در این مرداب زندگی می کنند را مشاهده کنید. یکی از بهترین زمان هایی که می توانید به بازدید از مرداب سراوان بروید، صبح هنگام می باشد که تمام چشم انداز این مرداب که در پارک جنگلی سراوان قرار گرفته است غرق در مه صبحگاهی شده و بهترین منظره را برای شما به نمایش می گذارد. پوشش گیاهی بسیار زیبا و غنی اطراف مرداب وجود دارد و به دو دسته تقسیم می شوند که نوع اول آن ها خودرو و طبیعی مانند توسکا، بلوط، بید، بیدمشک، ممرز، آلوچه جنگلی و سفید پت هستند. نوع دوم نیز به صورتی است که کاشته شده اند و شامل کاج تدا، کاج سیلوستریس، زربین و سرو نقره ای می شوند. گردشگران می توانند علاوه بر قایق سواری در مرداب سروان، در اطراف این مرداب و در فضای سرسبز و زیبای پارک جنگلی سراوان قدم بزنند و از طبیعت منطقه لذت ببرند. همچنین می توانید در اطراف مرداب و در محوطه این پارک جنگلی بساط پیک نیک را به راه کنید و از کمپ در منطقه جنگلی بهره مند شوید.

بهترین زمان سفر به دریاچه سراوان

دریاچه سراوان که در پارک جنگلی سراوان قرار دارد، هردو از جاهای دیدنی اطراف رشت به شمار می روند. این دریاچه و پارک جنگلی در تمام طول سال زیبایی های خاص خود را دارد. اما اگر می خواهید بهترین زمان بازدید از آن را بدانید تا به سمت آن بروید و از زیبایی های آن نهایت لذت را ببرید، بهتر است فصل های بهار و تابستان را انتخاب کنید. هوای منطقه در این دو فصل در بهترین و مطلوب ترین حالت خود است. اما فصل  تابستان کمی هوای منطقه گرم می شود که با وجود درختان بلند قامت و انبوه داخل پارک از گرمای هوا کاسته می شود و هوا بسیار دلنشین می باشد. در فصل پاییز می توانید رنگ های بسیار متنوعی را از طبیعت سراوان مشاهده کنید. در این فصل بارندگی ها شروع می شود و طبیعتی بسیار زیبا را می توانید در این فصل مشاهده کنید. اما برای کمپ و گشت و گذار کمی آزاردهنده می باشد. در فصل زمستان نیز شدت سرمای هوای منطقه افزایش یافته و کمتر کسی برای گشت و گذار به این منطقه مراجعه می کند. اما در زمستان نیز زیبایی های مختص به خود را به نمایش می گذارد.

آدرس مرداب سراوان: استان گیلان، رشت، کیلومتر ۱۷ اتوبان رشت – قزوین، ضلع غربی اتوبان، سمت چپ ورودی فاز دوم پارک جنگلی سراوان

موزه میراث روستایی گیلان

جاهای دیدنی رشت تنها به داخل شهر رشت محدود نمی شوند و دیدنی های بسیار زیبا و هیجان انگیزی وجود دارد که موزه میراث روستایی گیلان یکی از جاهای دیدنی اطراف رشت می باشد. این موزه از سال 1381 فعالیت خود را آغاز نمود. این موزه در مساحتی حدود 263 هکتار قرار گرفته و در آن نحوه زندگی و فرهنگ سنتی روستاهای گیلان به نمایش گذاشته شده است. قدمت این موزه که به عنوان یکی از دیدنی های رشت نیز شناخته می شود به 150 سال گذشته می رسد. در این مجموعه تماشایی تعداد 28 سازه وجود دارد که از بناهای مسکونی و جانبی مناطق مختلف استان گیلان تشکیل شده اند. موزه میراث روستایی گیلان در طبیعت قرار داشته و از همین رو آن را با عنوان اکوموزه معرفی می کنند. گردشگران می توانند با رفتن به این مجموعه دیدنی لباس های محلی به تن کنید و عکس های یادگاری بگیرید. همچنین بازارچه ای در این موزه برگزار می شود که در آن صنایع دستی زیبای منطقه به فروش می رسند. کارگاه های آموزشی صنایع دستی مانند سفالگری، رشتی دوزی، گمج سازی و مرواریدبافی در آن وجود دارد.

موزه میراث روستایی گیلان کجاست

پارک جنگلی سراوان که از جاهای دیدنی اطراف رشت به شمار می رود تعدادی از جاهای دیدنی رشت از جمله موزه میراث روستایی گیلان را در خود جای داده است. لذا این موزه در کیلومتر 18 آزادراه رشت – قزوین و کیلومتر 3 جاده سراوان – شفت واقع شده است. اگر می خواهید برای بازدید از این مجموعه اقدام کنید می توانید خود را به جاده رشت – قزوین برسانید. حدود 18 کیلومتر که در این جاده پیش رفتید به جاده سراوان – رشت می رسید. سپس از آنجا می توانید بر اساس تابلوهای راهنمایی که قرار دارد خود را به موزه میراث روستایی گیلان برسانید.

آدرس موزه میرات روستایی گیلان: استان گیلان، کیلومتر 18 جاده رشت – قزوین، نرسیده به پلیس راه، کیلومتر 3 جاده سراوان – شفت

شماره تماس موزه میراث روستایی گیلان: 33690970-013

موزه میراث روستایی گیلان

آبگیر فشتام

آبگیر فشتام به عنوان یکی از دیدنی های اطراف رشت در مسیر جاده سراوان – سیکل و در روستایی به همین نام یعنی روستای فشتام قرار گرفته است. این آبگیر وسعتی معادل 18 هکتار داشته و پر آب ترین حالت آن در فصل های پاییز و زمستان است. اما در مقابل نیز در فصل های بهار و تابستان کم آب می شود. زیبایی های آبگیر فشتام در فصل های نیمه اول سال به اوج خود می رسد و سطح آب پر از گل های نیلوفر آبی می شود و بر اثر همان زیبایی هایی که پدید می آورد، بسیار خارق العاده و تماشایی می شود. آبگیر فشتام دارای چندین آبگیر دیگر است که توانسته محل مناسبی جهت پرورش ماهی دارد. این آبگیر نیز میزبان مناسبی برای پرندگان مهاجری است که از کشورهای دیگر به این منطقه مهاجرت می کنند و آبگیر فشتام را برای اقامت خود انتخاب می کنند. درختان زیبای سرسبز اطراف آبگیر نیز بر زیبایی منطقه افزوده اند و یکی از تماشایی ترین جاهای دیدنی رشت را تشکیل می دهد. در فصل پاییز نیز درختان اطراف آبگیر به رنگ های نارنجی و زرد درمی آیند و منظره بسیار زیبایی را پدید می آورند. شما اگر در شهر رشت قرار داشته باشید حدود 32 کیلومتر با این آبگیر زیبا فاصله دارید و برای دسترسی به آن و تماشای زیبایی های آن باید به سمت بخش خشکبیجار بروید.

آدرس آبگیر فشتام: استان گیلان، 32 کیلومتری شهر رشت، بخش خشکبیجار، دهستان حاجی بکنده

شهر لشت نشا

شهری زیبا و دیدنی به نام لشت نشا استان گیلان قرار دارد که به عنوان بهشت گمشده روی زمین از آن یاد می شود. این شهر که در فاصله 29 کیلومتری از شمال شرق رشت قرار دارد، به عنوان یکی از جاهای دیدنی اطراف رشت شناخته می شود و گردشگرانی که با این منطقه آشنایی داشته باشند حتما به آن سر می زنند و از زیبایی های آن بهره مند می شوند. لشت نشا از دو واژه لشت به معنی زمین یا خاک حاصلخیز و نشا به معنی کشت برنج می باشد تشکیل شده است. شهر زیبای لشت نشا مساحتی حدود 162 کیلومتر مربع داشته و از بخش شمال به دریای خزر، از شرق به آستانه اشرفیه، از غرب به خشکبیجار و از حنوب به کوچصفهان می رسد. اهالی لشت نشا گیلکی هستند و به زبان گیلکی صحبت می کنند و جمعیتی حدود 13 هزار نفر رار در خود جای داده است. یکی از جالب ترین نکاتی که در رابطه با این شهر وجود دارد این است که زیباکنار یکی از روستاهای خوش آب و هوای لشت نشا به شمار می رود. جنگل ها و دشت هایی سرسبز و انبوه در لشت نشا وجود دارند که همگی گرد هم آمده اند و طبیعت زیبای لشت نشا را پدید آورده اند.

مسیر دسترسی به شهر لشت نشا

اگر در شهر رشت قرار داشته باشید و پس از گشت و گذار در میان جاهای دیدنی رشت قصد آن را داشته باشید که از دیدنی های اطراف رشت نیز دیدن کنید و لشت نشا را انتخاب کنید می توانید برای دسترسی به آن از شهر رشت خود را به میدان امام حسین رشت برسانید و از آنجا وارد جاده رشت – آستارا شوید. در ادامه وارد بلوار مدرس شده و از آن خود را به بلوار امام رضا برسانید. از طریق جاده رشت – کوچصفهان به سمت کوچصفهان بروید و از کوچصفهان وارد جاده کوچصفهان – لشت نشا شوید. این جاده شما را تا رسیدن به لشت نشا هدایت می کند.

آدرس شهر لشت نشا: استان گیلان، 29 کیلومتری شهر رشت

امامزاده هاشم

یکی از جاهای دیدنی اطراف رشت امامزاده هاشم می باشد که یکی از معروف ترین اماکن مذهبی رشت به شمار می رود. امامزاده هاشم در روستای امامزاده هاشم و مرتفع ترین نقطه آن قرار دارد. این روستا در کنار جاده قزوین – رشت واقع شده است. امامزاده هاشم از نوادگان حضرت علی (ع) بوده و با نام هاشم ابن محمد بن عبدالله بن حمزه بن محمد بن الحنفیه بن علی بن ابی طالب می باشد. این امامزاده در در طول عمر خود آسیب های زیادی را به خود دیده است که یکی از مهمترین آن ها مربوط به جنگ جهانی اول و قیام میرزا کوچک خان جنگلی بوده و آسیب های زیاد و سنگینی به آن وارد شد، اما برای بارها آن را مورد مرمت قرار دادند. فضای داخلی آرامگاه امامزاده هاشم دارای تزئینات بسیار زیبایی از جمله آینه کاری های با ظرافتی است که به دستان هنرمند معماران ایرانی ساخته شده است. در طی این بازسازی ها و مرمت هایی که در بنای این امامزاده صورت می پذیرفت، که باعث شد بافت قدیمی و تاریخی امامزاده هاشم از بین برود. از جاذبه های دیدنی اطراف امامزاده هاشم می توان به سفید رود و پارک جنگلی سردار جنگل اشاره کرد. بنای اصلی آرامگاه امامزاده هاشم دارای قدمتی است که به دوره صفویان بازمی گردد. امامزاده هاشم یکی از نوادگان امام حسن مجتبی می باشد. در حال حاضر امامزاده هاشم در فضایی به مساحت 1000 متر مربع قرار گرفته و در اطراف آن امکانات رفاهی همچون رستوران، زائرسرای 16 اتاقی، نانوایی، سایت کایت پروازی، اورژانس، پارکینگ به وسعت یک هکتار و… وجود دارند.

مسیر دسترسی به امامزاده هاشم

اگر در شهر رشت قرار داشته باشید و بخواهید به زیارت امامزاده هاشم بروید، می توانید از بلوار امام مسیر خود را آغاز کنید و تا میدان مصلی یا توشیبای سابق پیش بروید. میدان مصلی را پشت سر بگذارید و مسیر خود را در بلوار امام خمینی ادامه دهید. در ادامه به میدان گیل خواهید رسید که آن را پشت سر می گذارید و وارد جاده ثزوین – رشت می شوید. در این جاده به مسیر خود ادامه دهید و پیش از آن که به پارک جنگلی امامزاده هاشم برسید می توانید مسیر سمت راست را وارد شوید تا خود را به امامزاده هاشم برسانید.

آدرس امامزاده هاشم: استان گیلان، شهر رشت، کیلومتر 35 جاده رشت – قزوین، بالاتر از پل سفید رود

امامزاده هاشم

پارک جنگلی و ساحلی درنیکا

یکی از زیباترین جاهای دیدنی اطراف رشت، پارک جنگلی و ساحلی درنیکا نام دارد که در آزادراه قزوین رشت واقع شده است. اگر در میان جاهای دیدنی رشت قصد داشتید به خارج شهر نیز بروید و از دیدنی های اطراف رشت نیز گشت و گذاری داشته باشید می توانید پارک جنگلی و ساحلی درنیکا انتخاب کنید. این پارک جنگلی از آب و هوایی بسیار دل انگیز و سرسبز داشته می توانید ساعاتی را به استراحت و گذراندن اوقات فراغت خود در این پارک جنگلی زیبا و خوش آب و هوا بپردازید. این مجموعه حدود 380 هکتار مساحت دارد. هنگامی که عوارضی امامزاده هاشم را پشت سر گذاشتید و زیرگذر حلیمه جان را به سمت اتوبان رشت دور زدید، به ورودی پارک جنگلی و ساحلی درنیکا خواهید رسید که باید مبلغی را به عنوان ورودی پرداخت کنید و از امکانات رفاهی بسیار مناسبی که برای گردشگران در نظر گرفته شده است، استفاده کنید و گردش و خاطره ای به یاد ماندنی را برای خود و همراهانتان به وجود آورید. پارک جنگلی و ساحلی درنیکا به دلیل وجود منطقه جنگلی و رودخانه بسیار زیباتر به نظر می آید و مکانی دنج و خلوت برای برپایی بساط پیک نیک می باشد. در میان این پارک جنگلی درختانی بلند قامت و سرسبز روییده اند و گردشگران می توانند در سایه سار آن ها به استراحت بپردازند. همچنین آلاچیق های موجود در پارک محل مناسبی برای استراحت و تفریح نیز می باشد. اگر در روزهای تعطیل و ایام خاص به این منطقه بروید جمعیت زیادی از گردشگران را خواهید دید که برای گردش و تفریح به منطقه آمده اند.

پارک جنگلی و ساحلی درنیکا کجاست

اگر در شهر زیبای رشت قرار دارید و می خواهید علاوه بر جاذبه های گردشگری رشت، از جاهای دیدنی اطراف رشت نیز دیدن کنید و سفر خود را کامل تر کنید، می توانید پارک جنگلی و ساحلی درنیکا را در لیست گردشگری خود قرار دهید و از آن نیز دیدن کنید. برای دسترسی به پارک جنگلی و ساحلی درنیکا می بایست از شهر رشت وارد جاده قزوین – رشت شوید و مسیر خود را در این جاده ادامه دهید. در این جاده امامزاده هاشم را پشت سر گذاشته و می توانید با ادامه دادن این مسیر به پارک جنگلی و ساحلی درنیکا برسید و از گشت و گذار در این پارک جنگلی و خوش آب و هوا لذت ببرید.

آدرس پارک جنگلی و ساحلی درنیکا: استان گیلان، جاده قزوین رشت، شهرستان رودبار، جاده رستم آباد

سد بیجار

در نزدیکی های شهر رشت سدی دیدنی به نام سد بیجار وجود دارد که در میان جاهای دیدنی اطراف رشت قرار می گیرد و در فاصله 20 کیلومتری از شهر رشت و 31 کیلومتری از شهر رودبار واقع شده است. به دلیل وجود جنگل های انبوه و سرسبز و درختان بلند قامت اطراف، سد بیجار تبدیل به یکی از مقاصد گردشگری در اطراف رشت شده است. از تفریحات سد بیجار می توان به ماهیگیری پرداخت که برای برخی از افراد، تفریحی بسیار لذت بخش و مفرح خواهد بود. جالب است بدانید نام اصلی سد بیجار، سد آیت الله بحجت شهر بیجار می باشد که بر اثر تلفظ راحت تر به مرور زمان به سد بیجار تبدیل شد. عملیات احداث این سد از سال 1387 آغاز شد و تا سال 1393 ادامه داشت. یکی از بهترین امکانات تفریحی و رفاهی اطراف سد بیجار این است که می توان به راحتی در اطراف آن چادر برپا کرد و شب را تا صبح در آنجا ماند که بسیار لذت بخش خواهد بود. آب و هوای این منطقه کوهستانی بوده و خبری از شرجی بودن هوای منطقه نیست. پیشنهاد می شود پیش از رفتن به این منطقه، تمام تجهیزات و امکانات لازم را همراه خود ببرید. چراکه هیچگونه امکانات تفریحی و رفاهی در این منطقه وجود ندارد. سد بیجار می تواند آب شرب مورد نیاز بسیاری از شهرهای استان گیلان را تامین کند.

سد بیجار کجاست و مسیر دسترسی به آن

در صورتی که در شهر زیبای رشت قرار دارید و می خواهید به سد بیجار که یکی از جاهای دیدنی اطراف رشت می باشد بروید، باید از شهر رشت به سمت امامزاده هاشم که در جاده قزوین – رشت قرار دارد و با شهر رشت حدود 30 کیلومتر فاصله دارد بروید. در این مسیر باید از روی پلی بسیار باریک عبور کنید. در این مسیر که قرار دارید و در حال ادامه مسیر خود به سمت سد بیجار هستید چندین دو راهی خواهید دید که بهتر است از افراد محلی که به منطقه آشنا هستند، راهنمایی بخواهید. مسیری که باید در آن حرکت کنید قسمتی از آن خاکی و قسمت دیگری از آن نیز آسفالته می باشد. در ادامه این مسیر از کنار رودخانه عبور می کنید که بوفه خوراکی در آن وجود دارد و بهتر است تمام آنچه که به آن نیاز خواهید داشت را تهیه کنید و به سمت سد بیجار مسیرتان را ادامه دهید.

آدرس سد بیجار: استا گیلان، شهر رشت، بعد از روستای موش بیجار

روستاهای اطراف رشت

شهر رشت که یکی از شهرهای شمالی در استان گیلان است و به عنوان معروف ترین شهر استان گیلان شناخته می شود، خود مملو از جاذبه های دیدنی و گردشگری فراوانی است. اما خوب است که جاهای دیدنی اطراف رشت نیز به راحتی نگذریم و اگر برای گردش و سفر به شهر رشت رفته اید و وقت کافی برای گشت و گذار دارید، از دیدنی های اطراف رشت نیز دیدن کنید. روستاهایی در اطراف رشت وجود دارند که بسیار زیبا و دیدنی هستند و گردشگران بسیاری به بازدید از آن ها روانه می شوند. در این بهش از مقاله می خواهیم با روستاهای اطراف رشت آشنا شویم تا اگر در میان شما گردشگرانی بودند که قصد سفر به شهر زیبای رشت و بازدید از جاهای دیدنی اطراف رشت را داشتند، با این موارد آشنا شوند. پس در ادامه نیز با لوکس ویلا همراه باشید.

روستای پیربازار

روستای پیربازار

روستای پیربازار به عنوان یکی از روستاهای اطراف رشت شناخته می شود که موقعیت جغرافیایی آن در بخش مرکزی شهرستان رشت می باشد. در زمان های گذشته، روستای پیربازار بر سر مسیرهای ارتباطی شهرهایرشت قرار داشته و از همین رو از اهمیت بالایی برخوردار است. برای مثال می توان گفت که اروپاییان برای آن که به ایران بیایند، می بایست به باکو می رفتند و از کرانه های دریاخی خزر سوار کشتی های روسی می شدند و به پیربازار می رسیدند و در نهایت به رشت و یا تهران می رفتند. از همین رو به عنوان مسیر ارتباطی ایران و اروپا در زمان های گذشته شناخته می شد.

مسیر دسترسی به روستای پیربازار

برای آن که از روستای پیربازار دیدن کنید، اگر در شهر رشت قرار داشته باشید می توانید از طریق بلوار حافظ به سمت میدان دفاع مقدس حرکت کنید. از میدان به بلوار ضیابری رشت مسیرتان را ادامه دهید. در ادامه نیز وارد بلوار حبیب زاده شده و به سمت بلوار رشتیان بروید. از طریق بلوار به سمتمیدان جهاد پیش بروید و در ادامه وارد بلوار قلی پور شوید. هنگامی که در این بلوار در حال حرکت هستید و آن را پیش می روید، به میدان قلی پور می رسید. به سمت میدان نبوت حرکت کنید و پس از آن وارد جاده رشت – پیربازار شوید. در این جاده پیش بروید، سپس وارد بلوار رزمجو خواهید شد که این مسیر شما را تا رسیدن به روستای پیربازار هدایت می کند.

آدرس روستای پیربازار: استان گیلان، شهر رشت، جاده رشت – پیربازار، بلوار رزمجو

روستای کچا

روستای کچا یکی از روستاهای اطراف رشت می باشد که به عنوان یکی از جاهای دیدنی اطراف رشت نیز شناخته می شود. این روستا در فاصله 20 کیلومتری از شهر رشت در دهستان سراوان قرار دارد و ار توابع بخش سنگر می باشد. قدمت این روستا به سال 169 هجری قمری بازمی گردد. اهالی این روستا به زبان تالشی صحبت می کنند و و بر اساس آخرین سرشماری که در سال 1395 از این روستا جمع آوری شد، جمعیت آن برابر با 292 نفر می باشد. اغلب اهالی روستای کچا به شغل های دامپروری، پرورش طیور و کشاورزی اشتغال دارند و از همین طریق امرار معاش می کنند. روستای کچا از شمال به روستای جوکول بندان و روستای عزیزکیان، از شرق به روستای سراوان، از غرب به روستای عزیزکیان و از جنوب به روستای موشنگا و روستای گلسرک محدود می شود. جاذبه های بسیار زیبا و تماشایی در روستای کچا دیده می شود که یکی از آن ها چشمه اورجین نام دارد و آبی زلال و خنک از آن می جوشد که برای نوشیدن نیز بسیار گوارا می باشد. همچنین اقامتگاه هایی در روستای کچا برای گردشگران در نظر گرفته شده تا بتوانند شبی را در طبیعت زیبای کچا به صبح برسانند. روستایی بسیار آرام و دور از هرگونه شلوغی و هیاهو می باشد که بسیاری از شهرنشین ها برای آرامش یافتن و دور بودن از شلوغی شهر، به این روستا می روند تا بتوانند از آرامش آن بهره مند شوند. خانه های روستایی و کلبه های چوبی نیز بر زیبایی این منطقه افزوده اند. در روستای کچا کلبه هایی روی استخر طبیعی وجود دارند که معروف ترین دیدنی های روستا به شمار می روند.

آدرس روستای کچا: استان گیلان، 20 کیلومتری هر رشت، دهستان سراوان

روستای کنار سر

یکی از روستاهایی که در نزدیکی های شهر رشت قرار دارد و به عنوان یکی از جاهای دیدنی اطراف رشت به شمار می رود، روستای کنار سر می باشد. این دهستان در سال 1385 جمعیت 1578 نفر و معادل 469 خانوار را در خود جای داده بود. اگر در شهر رشت قرار داشته باشید و بخواهید به بازدید از این روستای زیبا و دیدنی بروید می توانید تنها با حدود 30 دقیقه رانندگی به آن برسید و از دیدنی های آن لذت ببرید. روستای کنار سر بعد از بخش کوچصفهان قرار دارد و دارای بافتی قدیمی می باشد. هنگامی که در این روستا قرار داشته باشید و از کنار شالیزارهای آن عبور کنید، در میان عطر خوش برنج محلی شمالی غرق می شوید. روستای کنار سر روستایی خلوت و مملو از آرامش است و می توانید این روستا را برای گردش خود انتخاب کنید و از آرامش آن بهره مند شوید. از آنجایی که روستای کنار سر فاقد اقامتگاه بوده، بهتر است آن را برای مقصد گردشگری یک روزه انتخاب کنید و برای اقامت خود به شهرهای اطراف که دارای اقامتگاه هستند بروید.

آدرس روستای کنار سر: استان گیلان، 23 کیلومتری شهر رشت، بخش کوچصفهان

جاذبه های تفریحی رشت

شهر رشت یکی از مقاصد گردشگری شمال کشور بوده و علاوه بر آب و هوای مطلوبی که دارد، جاذبه های تفریحی و گردشگری متنوعی را در خود جای داده است و بر همین اساس توانسته به عنوان یکی از قطب های فعال گردشگری کشور شناخته شود. شهر زیبای رشت علاوه بر جنگل های سرسبز و دریای خزر و … جاذبه های گردشگری متنوعی را شامل می شود که می تواند هر نو سلیقه و سنی را در بر گیرد. شاید برخی گردشگران در میان جاهای دیدنی رشت، قصد تفریح و گردش داشته باشند که در این صورت می توانند به برخی از دیدنی های رشت بروند و از جاذبه های تفریحی آنها لذت ببرند. در ادامه این بخش با برخی از جاذبه های تفریحی رشت آشنا می شویم.

پارک قصر بازی

پارک قصر بازی

پارک قصر بازی به عنوان یکی از جاذبه های تفریحی رشت و نخستین مجموعه تفریحی سرپوشیده شهرهای شمالی کشور شناخته می شود و بسیاری از تفریحات مهیج و سرگرم کننده را در این مجموعه تفریخی می توانید مشاهده کنید و از بازی با آن ها لذت ببرید. انواع بازی های کامپیوتری نظیر چکش قدرت، فایربال، پنالتی گل و… وجود دارند. مجموعه تفریحی پارک قصر بازی در سال 1390 افتتاح شده و دارای دو طبقه می باشد. این مجموعه دارای مساحت 45 هزار متر مربع بوده و زیربنای پوشیده 7 هزار و 500 متر مربع می باشد. همچنین اگر جزء افرادی هستید که به بازی های بیلیارد و بولینگ علاقمند هستید و به شهر رشت سفر کرده اید، علاوه بر گشت و گذار در میان جاذبه های گردشگری رشت، سری هم به پارک قصر بازی بزنید و از بازی های مورد علاقه خود لذت ببرید. مجموعه تفریحی پارک قصر بازی علاوه بر امکانات تفریحی متنوع، امکانات رفاهی متعددی را در خود جای داده است که می توان به رستوران، کافی شاپ، سالن آمفی تئاتر جهت برگزاری جشن های مهدکودک ها، مدارس، خانوادگی و…، سرویس بهداشتی و پارکینگ اشاره کرد.

مسیر دسترسی به پارک قصر بازی

پارک قصر بازی رشت یکی از جاهای دیدنی رشت محسوب می شود و اگر در شهر رشت قرار داشته باشید و بخواهید به بازدید از این مجموعه تفریحی بروید، می توانید از میدان امام حسین وارد جاده رشت – آستارا شوید و آن را تا رسیدن به بلوار خرمشهر ادامه دهید. وارد این بلوار شده و از طریق آن خود را به میدان ولیعصر برسانید. از میدان ولیعصر خیابان سمت راست خود را که بلوار ولیعصر می باشد را وارد شوید و در ادامه به جاده رشت – انزلی می رسید. در این جاده به مسیر خود ادامه دهید و از طریق دور برگردان خود را به مجموعه تفریحی پارک قصر بازی برسانید.

آدرس پارک قصر بازی: استان گیلان، شهر رشت، کیلومتر 5 جاده انزلی

باشگاه کارتینگ رشت

باشگاه کارتینگ رشت میزبان مناسبی برای افرادی است که به دنبال تفریحی مهیج در این شهر زیبا هستند. یکی از تفریحاتی مهیجی که در حال حاضر بسیاری از جوانان تمایل به آن دارند، کارتینگ می باشد. گردشگران می توانند با سوار شدن به ماشین های مسابقه ای و راندن آن ها با نهایت سرعت، تجربه ای جدید را به دست آورند و از آن لذت ببرند. همچنین بسیاری از خانواده ها هستند که علاقمند به انجام تفریحی مهیج هستند و می توانند به باشگاه کارتینگ رشت مراجعه کنند و از ماشین سواری با سرعت لذت ببرند. پیست مجموعه باشگاه کارتینگ رشت دارای طول 600 متر است و هر دور سواری آن به 6 دقیقه می رسد. ساعت کاری باشگاه کارتینگ رشت در تمام ایام هفته از ساعت 13 بعد از ظهر تا 24 بامداد می باشد. لازم به ذکر است که این مجموعه تفریحی در روزهای بارانی فعالیت ندارد. از شرایط استفاده از این تفریح حداقل سن 6 سال و حداکثر وزن 100 کیلوگرم می باشد. باشگاه کارتینگ رشت که یکی از جاذبه های گردشگری رشت به شمار می رود، جنب فرودگاه رشت قرار دارد.

مسیر دسترسی به باشگاه کارتینگ رشت

اگر در شهر زیبای رشت قرار داشته باشید و بخواهید به باشگاه کارتینگ رشت که یکی از جاهای دیدنی رشت به شمار می رود بروید، می توانید از طریق خیابان پاسداران به سمت میدان معراج شهدا بروید و از میدان وارد بلوار رسالت شوید. از طریق بلوار رسالت وارد بلوار چمران شده و تا میدان امام حسین پیش بروید. در ادامه مسیر وارد بلوار خرمشهر شده و آن را تا انتها پیش بروید. به میدان ولیعصر خواهید رسید که از طریق آن مسیر بلوار ولیعصر را پیش بگیرید. در ادامه به جاده رشت – انزلی خواهید رسید که می توانید از طریق آن به باشگاه کارتینگ رشت برسید.

آدرس باشگاه کارتینگ رشت: استان گیلان، شهر رشت، جاده رشت – انزلی، نرسیده به بیمارستان آریا

بهترین زمان سفر به رشت

شهر زیبای رشت با تمام جاذبه های دیدنی و گردشگری متنوعی که در خود جای داده است، در تمام طول سال زیبایی های منحصر به فرد خودش را دارد. اگر در هر فصلی از سال به بازدید و گردش در میان جاهای دیدنی رشت بروید، می توانید زیبایی های مختص به فصل حاکم را مشاهده کنید و از طبیعت این شهر زیبا بهره مند شوید. اما خوب است بدانید که تابستان های رشت بسیار گرم و شرجی می باشد و گاهی گرمای هوا آزار دهنده و کلافه کننده می شود. به طور کلی اگر بخواهیم بگوییم بهترین زمان سفر به رشت چه فصلی است می توانیم بگوییم فصل بهار یکی از بهترین فصل های سفر به این شهر زیبا و پر جاذبه می باشد. در این فصل طبیعت رشت در پر طراوت ترین و زیباترین حالت خود می باشد و تمام طبیعت آن سرسبز و تماشایی است. فصل پاییز نیز طبیعت رشت بسیار خارق العاده می شود و تمام طبیعت آن به رنگ های زرد و نارنجی و بعضا سبز درمی آیند. همچنین هوای این شهر رو به خنکی گذاشته و هوایی دلنشین است که سرمای آن طاقت فرسا نیست. اگر مشغول گشت و گذار در میان دیدنی های رشت باشید اغلب این طبیعت ها غرق در مه و هوای بارانی و مه آلود می باشند که می توانید هوایی تازه و دل انگیز را استشمام کنید. در فصل زمستان نیز شهر رشت زیبایی های منحصر به فرد خود را دارد، اما به دلیل برودت هوا و بارش های پی در پی گشت و گذار در طبیعت را برای گردشگران کمی دشوار می کند.

جاهای دیدنی رشت

رشت کجاست و مسیر دسترسی به آن

رشت یکی از شهرهای بزرگ و پرجمعیت و به عنوان مرکز استان گیلان شناخته می شود و برای دسترسی به آن چندین مسیر وجود دارد. اگر می خواهید به رشت سفر کنید، می توانید از مسیرهای هوایی، ریلی و زمینی استفاده کنید. در این بخش با مسیرهای دسترسی به رشت آشنا می شویم تا اگر قصد سفر به این شهر زیبا و پر جاذبه را دارید، مسیر مورد نظر خود را انتخاب کنید و به آن سفر کنید.

سفر به رشت با هواپیما

یکی از سریع ترین مسیرهای دسترسی به شهر رشت استفاده از مسیر هوایی می باشد. شهر رشت دارای فرودگاه بین المللی بوده که نام آن فرودگاه سردار جنگل بوده و یکی از بهترین فرودگاه های کشور می باشد. این فرودگاه در بلوار ولیعصر شهر رشت قرار داشته و گردشگران می توانند به راحتی از این مسیر استفاده کنند و در مدت زمان بسیار کوتاهی خود را به این شهر زیبا برسانند.

سفر به رشت با قطار

شهر رشت دارای ایستگاه راه آهن بوده و میان شهرهای فومن و رشت قرار دارد. شما می توانید در صورتی که از قطار برای رسیدن به رشت استفاده کردید و در ایستگاه راه آهن از قطار پیاده شدید، در مدت زمان حدود نیم ساعت خود را به مرکز شهر رشت برسانید. مسیر ریلی تهران تا رشت مسیری بسیار زیبا و سرسبز بوده که می تواند چشم گردشگران را به خود خیره کند.

سفر به رشت با اتوبوس

از دیگر مسیرهای دسترسی به شهر رشت می توان به استفاده از اتوبوس اشاره کرد که با صرفه ترین مسیر دسترسی به این شهر می باشد. اگر می خواهید از تهران به شهر رشت با اتوبوس سفر کنید، می توانید خود را به پایانه غرب آزادی برسانید و از آنجا سوار اتوبوس هایی شوید که به شهر رشت می روند و در پایانه مسافربری رشت در بزرگراه امام علی و میدان گیل پیاده شوید و به گردش در میان جاهای دیدنی رشت بپردازید.

سفر به رشت با خودروی شخصی

اگر می خواهید با خودروی شخصی به شهر زیبای و سرسبز رشت کنید، در صورت ترافیک نداشتن جاده می توانید در مدت زمان حدود 4 ساعت به شهر رشت برسید و به گردش در میان دیدنی های رشت بپردازید. اگر در تهران قرار دارید برای دسترسی به رشت باید وارد بزرگراه شیخ فضل الله نوری غرب شده و سپس خود را به اتوبان تهران – کرج برسانید. در این مسیر از شهرهای همچون کرج، آبیک، قزوین، منجیل، رودبار، رستم آباد و امامزاده هاشم عبور می کنید و سپس به رشت می رسید.

اقامت و اجاره ویلا در رشت

شهر زیبای رشت، جاذبه های متعددی را در خود جای داده که برای سفر به آن حتما باید چند روزی را در طبیعت آن اقامت داشت و گردشگران برای اقامت و اجاره ویلا در رشت اغلب به سراغ ویلاهای جنگلی این شهر می روند. شهر رشت شهری است که انواع اقامتگاه ها را شامل می شود، اما پرطرفدارترین اقامتگاه های آن ویلاها می باشند. انواع ویلاهای لوکس، عادی، استخردار، جنگلی، سوئیت های لوکس و عادی، آپارتمان و خانه های مبله وجود دارند. همچنین اقامتگاه های بومگردی متنوعی در رشت وجود دارند که می توانید از آن ها نیز برای اقامت خود استفاده کنید.

جاهای دیدنی رشت

ویدئو مناطق دیدنی رشت

1 دیدگاه در “جاهای دیدنی رشت

  1. شایان گفت:

    خیلی عجیب است که اصلا اسمی از قلعه رودخان یعنی زیباترین نقطه ایران نبردید؟؟؟؟؟!!!!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.