یکی از مناطق ییلاقی و سرسبز اطراف تهران که از جمله بکرترین نقاط برای طبیعت گردی و اتراق به شمار می رود، شهر طالقان است. این روستا در شمال غرب کرج و کردان واقع شده اما به لطف فاصله قابل توجه و مسیرهای کوهستانی، کمتر گردشگری به این منطقه سفر می کند. در ادامه با لوکس ویلا همراه باشید تا با جاهای دیدنی طالقان بیشتر آشنا شوید.

طالقان کجاست؟

همانطور که گفتیم، طالقان شهری در شمال غرب کردان است و برای دسترسی به این روستا، کافیست از شهر کرج راهی قزوین شده و در آزادراه کرج – قزوین، بعد از منطقه آبیک وارد جاده کوهستانی طالقان شوید تا پس از طی کردن مسیری 50 کیلومتری به طالقان، یکی از بزرگترین شهرستان های استان البرز برسید. اگر از تهران میخواهید راهی طالقان شوید میانگین بیش از 2 ساعت در راه خواهید بود اما در روز های آخر هفته و ایامی که شاهد ترافیک های سنگینی در مسیر تهران تا شهرستان طالقان هستیم، این زمان 2 ساعته گاه به بیش از 3 ساعت نیز میرسد.

لازم به ذکر است طالقان منطقه ای ییلاقی بوده و این شهر در فاصله 133 کیلومتری تهران و 90 کیلومتری کرج قرار دارد. این شهرستان از سمت غرب و شمال غرب به منطقه الموت، از سمت شمال به استان مازندران و از سمت جنوب به شهرستان ساوجبلاغ راه دارد.

جاهای دیدنی طالقان

تاریخچه طالقان

شهرستان طالقان جمعیتی کمتر از 20هزار نفر دارد و این شهرستان با مساحت 1325 کیلومتر مربعی خود، از جمله شهرستان های بزرگ و مهم استان البرز به شمار می رود که دارای روستاها و دهستان های مختلفی می باشد اما خوب است بدانید بخش قابل توجهی از شهرستان طالقان را کوه ها، دشت ها و طبیعت سرسبز اشغال کرده است. همچنین بطور کلی، طالقان از دو بخش بزرگ مرکزی و بالاطالقان تشکیل شده و این دو بخش دارای دهستان هایی با نام پایین طالقان، کنارود، میان طالقان و جوستان می باشد.

طالقان یکی از بزرگترین زیستگاه های حیات وحش در استان البرز و اطراف کرج به شمار می رود و همچنین تنوع بالایی از پوشش گیاهی در این منططقه مشاهده می شود. در کنار طبیعت زیبا، جاذبه های تاریخی بسیاری هم در این شهر وجود دارد که بیانگر تاریخ، فرهنگ و گذشته طالقان بوده و از ارزش بالایی هم برخوردار هستند. مردم 86 روستای طالقان تا قرن سوم هجری قمری، پیرو آئین زرتشتی بودند و در زمان حکومت صفویه، تمام آن ها به اسلام روی آوردند و لازم به ذکر است مردم طالقان به دو زبان مازندرانی و محلی خود با نام تاتی طالقانی صحبت می کنند.

تاریخچه طالقان

کتیبه گردنه عسلک

اگر میخواهید با یادگاری های دوران قاجاریه در میان جاهای دیدنی طالقان بیشتر آشنا شوید، پیشنهاد می کنیم در شهرستان طالقان وارد روستای گراب شوید. در این روستا کتیبه ای بسیار باارزش و دیدنی وجود دارد که توسط بومی ها هم به خوبی از آن محافظت می شود. کتیبه گردنه عسلک  در فاصله 3 کیلومتری جنوب غرب گردنه عسلک واقع شده و گردشگرانی که میخواهند در سفر و بازدید از جاهای دیدنی طالقان نگاهی هم به این جاذبه تاریخی بیاندازند، کافیست در اطراف روستا وارد دره ای میان ارتفاعات یخچال و میش چال شوند. لازم به ذکر است کتیبه گردنه عسلک در بهمن سال 1381 در فهرست آثار ملی و تاریخی ایران قرار گرفت.

کتیبه گردنه عسلک

روستای زیبای میر

در میان 86 روستای شهرستان طالقان، روستای میر یکی از جذاب ترین و زیباترین روستاهای شهرستان است که به لطف طبیعت سرسبز و دشت های وسیع، در میان طبیعت گردان از محبوبیت بالایی برخوردار می باشد. روستای زیبای میر در بخش مرکزی شهرستان طالقان و در دهستان بزرگ پایین طالقان قرار دارد.

روستای زیبای میر به معنای بزرگ بوده به همین موضوع، این روستا در میان روستاهای بزرگ شهرستان قرار دارد که خود از چندین محله با نام های خزه ای، رجی سر، کابار، گرمودر، دیم و جوی زمین تشکیل شده است. روستا در ارتفاع 1800 متری از سطح دریا قرار دارد و همراه شاهد آب و هوایی ییلاقی در منطقه هستیم بطوریکه در روزهای گرم سال، هوای منطقه خنک و دلنشین بوده و در روزهای سرد سال شاهد هوایی بسیار سرد هستیم.

اگر در سفر به طالقان قصد بازدید از روستای میر را داشتید، پیشنهاد می کنیم از جاذبه های دیدنی روستا  که در میان زیباترین جاهای دیدنی طالقان قرار دارند نظیر چشمه کچل دره، یراکرسی چشمه، پسین دره ای، کوه های کوری سر، اسپی سنگان، شهرودی خاک، میانین دره، خزی سر، کوانکی چشمه، دورانی دره، اسب نشینی تله و غیره نیز بازدید کنید. همچنین روستای میر باغ های بسیار جذاب و معروف میوه نیز دارد که قدم زدن در میان آن ها خالی از لطف نیست.

کوه های اطراف طالقان

طالقان که خود در ارتفاع 1800 متری از سطح دریا قرار دارد، توسط کوه های مرتفعی محاصره شده اند و این کوه ها نه تنها جزء محبوب ترین کوه های استان البرز هستند بلکه برای کوهنوردی هم قله های بسیار جذابی دارند. اگر در سفر به طالقان با خود ابزار کوهنوردی به همراه دارید و میخواهید چند ساعت یا حتی چند روز مشغول کوهنوردی و صعود به قله های اطراف طالقان باشید، خوب است با کوه های اطراف طالقان بیشتر آشنا شوید.

علم کوه

بعد از قله دماوند، عام کوه به عنوان دومین قلع مرتفع ایران شناخته می شود. این قله در شمال طالقان قرار دارد اما به لطف تقسیمات کشوری صورت گرفته، علم کوه از توابع شهر کلاردشت می باشد و اکثر گردشگران برای صعود به علم کوه ابتدا وارد کلاردشت می شوند چراکه اکثر مسیرهای صعود در این شهر قرار داشته و همچنین مسیری هم در رودبارک کلاردشت وجود دارد که برای صخره نوردها از محبوبیت بالایی برخوردار می باشد.

گردشگران از روستای طالقان هم می توانند به علم کوه صعود کنند اما این مسیر به مراتب طولانی تر بوده و در کنار آن، چشم انداز بسیار زیبایی از کوه های اطراف هم ارائه می دهد. پیشنهاد می کنیم هنگامی که به علم کوه رسیدید در مسیر بازگشت، به سمت کلاردشت بروید تا به سنگ سماور هم برسید. سنگ سماور درواقع دو تخته سنگ بزرگ است که به صورت عمودی بر روی قرار دارند و جزء عجایب خاورمیانه به شمار می روند.

شاه البرز

اگر توانایی صعود به علم کوه را ندارید یا نمیخواهید مسیر زیادی را طی کنید تا از روستای طالقان به علم کوه برسید، پیشنهاد می کنیم نگاهی به کوه شاخ البرز بیاندازید. این کوه مابیت طالقان و قزوین قرار داشته و هنگامی که از سمت طالقان به قله صعود می کنید، اگر مسیر را ادامه دهید به دره الموت واقع در استان قزوین خواهید رسید و پیشنهاد می کنیم در صورتیکه به دره الموت رسیدید، نگاهی به قلعه تاریخی واقع در این منطقه هم بیاندازید. لازم به ذکر است شاخ البرز ارتفاعی 4200 متری از سطح دریا دارد و همواره میزبان کوهنوردان بسیاری بخصوص در فصل بهار و تابستان می باشد.

 

کوه های اطراف طالقان

آبشار و روستای اورازان

روستای اورازان در میان جذاب ترین جاهای دیدنی طالقان قرار دارد که در اطراف روستای طالقان قرار دارد. همواره گردشگران بسیاری در سفر به طالقان نگاهی هم به این روستا میاندازند و اگر شما هم تصمیم دارید در سفر چند روزه ای که به این منطقه دارید نگاهی هم به روستای اورازان بیاندازید، کافیست به شرق طالقان مراجعه کرده و در فاصله 15 کیلومتری، به روستای اورازان برسید.

روستای اورازان دارای آبشاری معروف و دیدنی است که به عنوان مهم ترین دلیل محبوبیت منطقه در میان گردشگران شناخته شده اما در روستای اورازان، تپه ای باستانی هم مشاهده می شود که آثار تاریخی کشف شده در آنجا نشان از قدمت 4هزار ساله سکونت در روستا و منطقه می باشد. همچنین شاید برایتان جالب باشد بدانید در شمال مسجد جامع روستا، چشمه ای گوارا وجود دارد که حتی در ایام خشکسالی، آبی زلال از آن جاریست و مردم نسبت به این روستا ارزش و احترام بالایی قائل هستند.

 

آبشار و روستای اورازان

ارژنگ قلعه

ارژنگ قلعه یکی از تاریخی ترین و باارزش ترین جاهای دیدنی طالقان است که در نزدیکی روستای میناوند قرار دارد. همانطور که میدانیم، مردم طالقان تاتی هستند اما بومی های روستای میناوند، تنها جمعیت طالقان هستند که تاتی نبوده اما به زبان ترکی صحبت می کنند. قلعه ارژنگ در کوه ارژنگ قرار دارد و با اینکه کوه در مجاورت روستا واقع شده اما گردشگرانی که قصد بازدید از قلعه را دارند می بایست زمانی بین 2 الی 3 ساعت را به کوهنوردی سبک اختصاص دهند.

قدمت قلعه تاریخی ارژنگ به لطف ظروف سفالی کشف شده پیش بینی می شود به قرن 5 الی 7 هجری قمری برمیگردد. قلعه ارژنگ از بناهای مهم دوران حکومت اسماعیلیان می باشد چراکه قلعه و برج دیدبانی اش اشراف کامل به مناطق اطراف داشت و چشم انداز بی نظیری را ارائه میداد.

 

ارژنگ قلعه

امامزاده هارون

یکی دیگر از جاهای دیدنی طالقان که در فهرست آثار ملی ایران قرار دارد، آرامگاه امامزاده هارون است که در میان بومی های منطقه نیز از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. امامزاده هارون در سال 160 هجری قمری در شهر مدینه به دنیا آمد و ایشان ششمین فرزند امام موسی بن جعفر، امام هفتم شیعیان هستند. دوران زندگی امامزاده هارون مصادف به حکومت صفویه بود لذا بعد از فوت ایشان، آرامگاهی در روستای طالقان برایشان در نظر گرفته شد و به دستور پادشاه، سنگ مرمر سفیدی بر روی ضریح امامزاده قرار گرفت که کتیبه ای زیبا بر روی آن حک شده است.

بنای تاریخی امامزاده هارون در دوران حکومت قاجاریه دستخوش تغییراتی شد و خاتم کاری های زیبایی در صحن امامزاده قرار داده شد اما در دهه های اخیر دزدیده شده و جایشان تزئینات چوبی قرار گرفته است.

 

امامزاده هارون

سد و دریاچه زیبای طالقان

سد طالقان امروزه یکی از محبوب ترین و جذاب ترین تفرجگاه های طالقان و استان البرز به شمار می رود چراکه سد در ارتفاع 1700 متری از سطح دریا قرار داشته و آب و هوای دلنشین منطقه به همراه دشت های زیبا به یکی از مناطق بکر و دیدنی برای سپری کردن اوقات فراغت تبدیل شده است. قدمت سد طالقان به سال 1348 برمیگردد چراکه در آن سال تصمیم گرفته شد تا سدی بر روی رودخانه شاهرود احداث شود تا آب را به شهر قزوین هدایت کند و ساخت سد در سال 1351 آغاز گردید هرچند قرار بود  در سال 1381 افتتاح شود اما به تعویق افتاد و در نهایت، سال 1385 سد زیبای طالقان افتتاح شد.

سد طالقان با 15 کیلومتر طول یکی از بزرگترین سدهای ایران است و توانایی ذخیره 400میلیون متر مکعب آب را داشته و 18 مگاوات برق هم تولید می کند. اگر در سفر به طالقان قصد بازدید از دریاچه و سد زیبای طالقان را داشتید، پیشنهاد می کنیم در فصل بهار مراجعه کنید تا از طبیعت زیبا و چشم انداز بی نظیر منطقه نهایت لذت را ببرید. لازم به ذکر است در این دریاچه انواع ماهی ها همچون قزل آلای رنگین کمان، کپور، زردپر و غیره زندگی می کنند.

 

سد و دریاچه زیبای طالقان

آستان مقدس امامزاده قاضی میر سعید

در میان جاهای دیدنی طالقان، آرامگاه ها و بناهای زیارتی مختلفی مشاهده می شود اما آستان مقدس امامزاده قاضی میر سعید یکی از معروف ترین امامزاده های طالقان و شهرستان ساوجبلاغ است که از ارزش و احترام بالایی برخوردار بوده و پیشنهاد میکنیم حتماً در طول بازدید از جاهای دیدنی طالقان، نگاهی به این بنای تاریخی بیاندازید.

امامزاده میر سعید از نوادگان امام محمد باقر (ع) هستند و در زمان حکومت صفویه، مسئولیت وزارت دربار حکومت را برعهده داشتند. امامزاده میر سعید در میان مردم از ارزش و احترام بسیار بالایی برخوردار بوده چراکه مردم او را با عدالتی که داشت میشناختند و لقب قاضی میر سعید را برای ایشان انتخاب کردند. بنای تاریخی آستان مقدس امامزاده قاضی میر سعید گفته می شود در قرن نهم و دهم هجری قمری ساخته شده و همچنین بر روی سنگ قبر ایشان هم کتیبه ای وجود دارد که میگوید امامزاده قاضی میر سعید در سال 926 هجری قمری زندگی میکرده است. بنای تاریخی امامزاده قاضیر میرسعید در سال 1381 در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت.

 

آستان مقدس امامزاده قاضی میر سعید

روستای ایستا

یکی از عجیب ترین و رمزآلود روستاهای طالقان، شهرستان ساوجبلاغ و حتی ایران زمین، روستای ایستا است. اهالی این روستا که جمعیت بسیار اندکی هستند، هیچگونه شناسنامه ای نداشته و حتی در آمار جمعیت ایران هم قرار ندارند. شاید با خود فکر کنید روستای ایستا عجیب و غریب است اما درواقع، اهالی روستا افرادی هستند که میخواهند از دنیا، تکنولوژی و مدرنیته فاصله بگیرند.

روستای ایستا در شرق روستای طالقان و در مجاورت رودخانه شاهرود واقع شده است. اهالی این روستا ترک زبان بوده و از مقلدین  آیت الله تبریزی هستند. آیت الله تبریزی نزدیک به 80 سال پیش زندگی می کرده و به دلیل مردم روستا بسیار پایبند به حرف های ایشان بودند، ایشان فتوا دادند که در  زمان غیبت کبری، از هرگونه مدرنیته و تکنولوژی به دور باشند و زندگی خود را طبق سنت ها و باورهای خود تا زمان ظهور امام زمان (عج) ادامه دهند لذا در روستای ایستا، هیچ خودروی سواری، لوله کشی آب و گاز و برق و غیره مشاهده نمی شود.

مردم روستا سنت ها و باورهای جالبی دارند بطوریکه هیچ مراسم عروسی، عزاداری، جشن تولد و غیره در روستا معنا و مفهومی ندارد و حتی در خصوص دین و مذهب هم اهالی روستا باورهای خاص خود را داشته و هرموقع صلاح بدانند نسبت به انجام فرایض دینی اقدام می کنند. جالب است بدانید افرادی که در این روستا قصد تحصیل را دارند، می بایست همانند گذشته های دور وارد مکتب خانه های روستا شده اصول خوشنویسی، محرمات فقهی و غیره را یاد بگیرند اما کودکان بعد از اینکه به سن تکلیف می رسند، در صورتیکه مخالف سبک زندگی و عقاید روستا باشند می بایست روستا را ترک کرده و به تبریز مهاجرت کنند.

اهالی روستای ایستا تمام کارها را بین خودشان انجام می دهند که شامل تولید مایحتاج مورد نظر، ازدواج و غیره اما گفته میشود تعداد اندکی از اهالی روستا از روستا خارج شده و برخی از اقلام مانند پارچه، میخ و غیره را تهیه می کنند. همچنین بطور کلی، مردم روستای ایستا به لطف پروش اسب های گرانقیمت و فروش زمین های پدریشان که در تبریز قرار دارد امرار معاش می کنند. اگر در سفر و بازدید از جاهای دیدنی طالقان قصد بازدید از روستای ایستا را دارید خوب است بدانید هیچ زنی حق وارد شدن به روستا را ندارد و هنگامی هم که وارد می شوید، به هیچ عنوان نمی توانید زنان و دختران مردم روستای ایستا را ببینید.

 

روستای ایستا

آبشار شله بن

در صورتیکه میخواهید طی نیمه اول سال بخصوص در فصل بهار به منطقه طالقان سفر کنید تا با طبیعت گردی، کوهنوردی و بازدید از جاهای دیدنی طالقان بهترین خاطرات را برای خود رقم بزنید، پیشنهاد می کنیم نگاهی به آبشار شله بن یا شلبن، یکی از زیباترین آبشارهای شهرستان ساوجبلاغ بیاندازید. این آبشار در شمال شهرک طالقان قرار دارد و برای دسترسی به آبشار می بایست ابتدا شهرک طالقان را به سمت شمال ترک کرده و بعد از 10 کیلومتر وارد روستای بزج شوید تا در منطقه غربی روستا، مسیر دسترسی به آبشار را مشاهده کنید.

آبشار شله بن در منطقه خوش آب و هوا و دیدنی قرار دارد و فصل بهار همواره به عنوان بهترین زمان بازدید از آبشار به حساب می آید چراکه در  این فصل، هوای منطقه دلنشین بوده و به لطف بارش های باران، آبشار در پرآب ترین حالت خود قرار دارد. منشاء آبشار شله بن، قله های خسبان است و این آبشار محل سرچشمه گیری رودخانه خسبان، یکی از مهم ترین رودخان های طالقان می باشد.

 

آبشار شله بن

آبشار کرکبود

کر در زبان محلی به معنای صخره است و آبشار کرکبود هم در میان صخره های واقع در دره کوه قرار دارد. آبشار کرکبود با پنج متر ارتفاع شاید در میان آبشارهای مرتفع ساوجبلاغ و اطراف تهران قرار نگیرد اما به لطف حجم زیاد و آب و سرعت جاری بودنش، قطعاً یکی از آبشارهای خروشان طالقان به شمار می رود. جالب است بدانید آبشار کرکبود از ارتفاعات حصارچال واقع در استان مازندران سرچشمه میگیرد و این آب که دارای مقادیر زیادی آهک می باشد، در نهایت وارد رودخانه شاهرود می شود.

گردشگرانی که در میان جاهای دیدنی طالقان قصد بازدید از آبشار کرکبود را دارند خوب است بدانند این آبشار در روستایی با همین نام قرار دارد و برای دسترسی به روستا می بایست شهرک طالقان را به سمت شرق ترک کرده و قبل از اینکه به روستای سفچ خانی برسید، وارد جاده کرکبود شوید تا در  نهایت، در فاصله 700 متری شمال روستا آبشار را مشاهده کنید.

 

آبشار کرکبود

شما میتوانید این مقاله را به اشتراک بزارید

1 دیدگاه در “جاهای دیدنی طالقان

  1. فرید گفت:

    شاه البرز یکی از کوه هایی هست که زیاد نیاز به کوهنوردی نداره و واقعا قشنگ و دیدنی هست توی طالقان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *