یکی از مناطق ییلاقی و سرسبز اطراف تهران که از جمله بکرترین نقاط برای طبیعت گردی و اتراق به شمار می رود، شهر طالقان است. این روستا در شمال غرب کرج و کردان واقع شده اما به لطف فاصله قابل توجه و مسیرهای کوهستانی، کمتر گردشگری به این منطقه سفر می کند. در ادامه با لوکس ویلا همراه باشید تا با جاهای دیدنی طالقان بیشتر آشنا شوید.

طالقان کجاست؟

همانطور که گفتیم، طالقان شهری در شمال غرب کردان است و برای دسترسی به این روستا، کافیست از شهر کرج راهی قزوین شده و در آزادراه کرج – قزوین، بعد از منطقه آبیک وارد جاده کوهستانی طالقان شوید تا پس از طی کردن مسیری 50 کیلومتری به طالقان، یکی از بزرگترین شهرستان های استان البرز برسید. اگر از تهران میخواهید راهی طالقان شوید میانگین بیش از 2 ساعت در راه خواهید بود اما در روز های آخر هفته و ایامی که شاهد ترافیک های سنگینی در مسیر تهران تا شهرستان طالقان هستیم، این زمان 2 ساعته گاه به بیش از 3 ساعت نیز میرسد.

لازم به ذکر است طالقان منطقه ای ییلاقی بوده و این شهر در فاصله 133 کیلومتری تهران و 90 کیلومتری کرج قرار دارد. این شهرستان از سمت غرب و شمال غرب به منطقه الموت، از سمت شمال به استان مازندران و از سمت جنوب به شهرستان ساوجبلاغ راه دارد.

جاهای دیدنی طالقان

تاریخچه طالقان

شهرستان طالقان جمعیتی کمتر از 20هزار نفر دارد و این شهرستان با مساحت 1325 کیلومتر مربعی خود، از جمله شهرستان های بزرگ و مهم استان البرز به شمار می رود که دارای روستاها و دهستان های مختلفی می باشد اما خوب است بدانید بخش قابل توجهی از شهرستان طالقان را کوه ها، دشت ها و طبیعت سرسبز اشغال کرده است. همچنین بطور کلی، طالقان از دو بخش بزرگ مرکزی و بالاطالقان تشکیل شده و این دو بخش دارای دهستان هایی با نام پایین طالقان، کنارود، میان طالقان و جوستان می باشد.

طالقان یکی از بزرگترین زیستگاه های حیات وحش در استان البرز و اطراف کرج به شمار می رود و همچنین تنوع بالایی از پوشش گیاهی در این منططقه مشاهده می شود. در کنار طبیعت زیبا، جاذبه های تاریخی بسیاری هم در این شهر وجود دارد که بیانگر تاریخ، فرهنگ و گذشته طالقان بوده و از ارزش بالایی هم برخوردار هستند. مردم 86 روستای طالقان تا قرن سوم هجری قمری، پیرو آئین زرتشتی بودند و در زمان حکومت صفویه، تمام آن ها به اسلام روی آوردند و لازم به ذکر است مردم طالقان به دو زبان مازندرانی و محلی خود با نام تاتی طالقانی صحبت می کنند.

تاریخچه طالقان

کتیبه گردنه عسلک

اگر میخواهید با یادگاری های دوران قاجاریه در میان جاهای دیدنی طالقان بیشتر آشنا شوید، پیشنهاد می کنیم در شهرستان طالقان وارد روستای گراب شوید. در این روستا کتیبه ای بسیار باارزش و دیدنی وجود دارد که توسط بومی ها هم به خوبی از آن محافظت می شود. کتیبه گردنه عسلک  در فاصله 3 کیلومتری جنوب غرب گردنه عسلک واقع شده و گردشگرانی که میخواهند در سفر و بازدید از جاهای دیدنی طالقان نگاهی هم به این جاذبه تاریخی بیاندازند، کافیست در اطراف روستا وارد دره ای میان ارتفاعات یخچال و میش چال شوند. لازم به ذکر است کتیبه گردنه عسلک در بهمن سال 1381 در فهرست آثار ملی و تاریخی ایران قرار گرفت.

کتیبه گردنه عسلک

روستای زیبای میر

در میان 86 روستای شهرستان طالقان، روستای میر یکی از جذاب ترین و زیباترین روستاهای شهرستان است که به لطف طبیعت سرسبز و دشت های وسیع، در میان طبیعت گردان از محبوبیت بالایی برخوردار می باشد. روستای زیبای میر در بخش مرکزی شهرستان طالقان و در دهستان بزرگ پایین طالقان قرار دارد.

روستای زیبای میر به معنای بزرگ بوده به همین موضوع، این روستا در میان روستاهای بزرگ شهرستان قرار دارد که خود از چندین محله با نام های خزه ای، رجی سر، کابار، گرمودر، دیم و جوی زمین تشکیل شده است. روستا در ارتفاع 1800 متری از سطح دریا قرار دارد و همراه شاهد آب و هوایی ییلاقی در منطقه هستیم بطوریکه در روزهای گرم سال، هوای منطقه خنک و دلنشین بوده و در روزهای سرد سال شاهد هوایی بسیار سرد هستیم.

اگر در سفر به طالقان قصد بازدید از روستای میر را داشتید، پیشنهاد می کنیم از جاذبه های دیدنی روستا  که در میان زیباترین جاهای دیدنی طالقان قرار دارند نظیر چشمه کچل دره، یراکرسی چشمه، پسین دره ای، کوه های کوری سر، اسپی سنگان، شهرودی خاک، میانین دره، خزی سر، کوانکی چشمه، دورانی دره، اسب نشینی تله و غیره نیز بازدید کنید. همچنین روستای میر باغ های بسیار جذاب و معروف میوه نیز دارد که قدم زدن در میان آن ها خالی از لطف نیست.

شما میتوانید این مقاله را به اشتراک بزارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *