جاجرود

مدت زمان خواندن این مطلب : 8 دقیقه

یکی از مناطق خوش آب و هوا که می توانید برای گشت و گذار و تماشای مکان های تاریخی موجود در آن اقدام کنید، جاجرود می باشد. این منطقه انتخاب بسیاری از مسافران به عنوان مقصد سفرشان می باشد چرا که وجود مناظر و هم چنین نزدیکی به پایتخت سبب می شود تا افراد زیادی خواهان دیدار این ناحیه باشند. در این مقاله به معرفی جاجرود پرداختیم تا بتوانید اطلاعات بیشتری درباره آن به دست آورید پس تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

جاجرود کجاست و مسیر دسترسی

جاجرود در شرق تهران و در شمال رود جاجرود در شهر لواسان قرار گرفته و برای رسیدن به آن با توجه به این که در کدام منطقه باشید مسر متفاوتی پیش روی شما قرار خواهد گرفت. ما در این جا یکی از مسیر هایی که می توانید با استفاده از آن خود را به مقصد برسانید معرفی خواهیم کرد. بدین منظور ابتدا باید خود را به بزرگراه شهید زین الدین برسانید و این اتوبان را تا جاده دماوند ترک نکنید. بعد از وارد شدن به جاده دماوند مسیرتان را تا جاده سدلتیان ادامه دهید. بعد از رسیدن به جاده سدلتیان به سمت مقصدتان در خسرو آباد برانید و در تولید و تعمیرات سوفا به سمت راست رفته تا به مقصدتان وارد شوید.

مسیر گفته شده که از اتوبان زین الدین شروع شد مسافتی 25.2 کیلومتری دارد که اگر ترافیک نباشد می توانید در مدت زمان 25 دقیقه خود را به جاجرود برسانید. لازم به یاد آوری است که این مسیر تنها یکی از راه هاییست که پیش رویتان قرار دارد و اگر مایل به استفاده از آن نبودید و یا در نقطه دیگری قرار داشتید می توانید به راحتی و با استفاده از لوکیشن زیر خود را به مقصد برسانید. برای این منظور ابتدا لوکیشن خود را روش نمایید و سپس از طریق مسیر دسترسی زیر مسیر مناسبتان را بیابید.

آدرس جاجرود: تهران، 30 کیلومتری شمال شرق تهران، جاجرود

[vc_row][vc_column][vc_btn title=”برای مسیریابی کلیک کنید” shape=”round” color=”warning” align=”center” i_icon_fontawesome=”fas fa-map-marked-alt” add_icon=”true” link=”url:https%3A%2F%2Fwww.google.com%2Fmaps%3Fq%3D35.75039156578885%2C%2051.69746818006872%26z%3D17%26hl%3Dfa|target:_blank”][/vc_column][/vc_row][vc_column][/vc_column]

تاریخچه جاجرود

اوایل حکومت قاجاریان و در ست در زمانی که آقا محمد خان طهران را به عنوان پایتخت نام گذاری کرد، منطقه جاجرود را نیز به تصرف خود درآورد تا از ناحیه که موقعیت خوبی برای شکار داشت به عنوان شکارگاه خود استفاده نماید. این منطقه هم چنان تا به حکومت رسیدن فتحعلی شاه نیز همین کاربری را ادامه داد و پادشاهان قاجار یکی پس از دیگری این منطقه را هم چنان به عنوان شکارگاه خود انتخاب کردند.

جالب است بدانید که به قدری این منطقه در حفاظت پادشاهان مختلف قاجار بود که حتی عشایر نیز برای کوچ کردن اجازه عبور و مرور از کوه های این منطقه را نداشتند و تنها مجاز بودند که از مجاور رودخانه جاجرود بگذرند. منطقه جاجرود غریب به 200 سال در قرق شاهان قاجار بود ولی بعد از این مدت به دلیل سرسبزی و آب و هوای خوب آن زبان زد مردم مختلف در شهر های دیگر قرار گرفت و توانست به همین شکل بین افراد به شهرت برسد.

کمی بعد از معروف شدن منطقه جاجرود بین مردم، آبادانی این منطقه شروع شد و این گسترش و توسعه تا دهه شصت ادامه یافت. از دهه هفتاد و به خصوص چند سال اخیر به دلیل ازدیاد جمعیت مهاجر به این ناحیه و هم چنین ویلا سازی و تجارت های مختلف، طبیعت جاجرود رو به ویرانی رفت و آن همه زیبایی که در گذشته در جاجرود وجود داشت کم شده است.

تاریخچه جاجرود

آب و هوای جاجرود

آب و هوای جاجرود یکی از گزینه های مهم در سفر افراد به این منطقه می باشد. جاجرود به دلیل دارا بودن جاذبه های مختلف و هم چنین نزدیکی با پایتخت توانسته عده زیادی از افراد را به خود جذب نماید و هم چنین سرمایه داران را نیز برای ویلا سازی و سرمایه گذاری در این ناحیه به سمت خود بکشاند. آب و هوای جاجرود معمولا در فصل تابستان خنک بوده و مناظر موجود در بهترین حالت خود در این فصل قرار دارند. فصل بهار نیز به دلیل آب شدن برف ها، رودخانه پر آب تری را به وجود می آورد و هم چنین شکوفه زدن درختان نیز سبب زیباتر شدن محیط این منطقه می شود. آب و هوای جاجرود معمولا خنک است و به همین دلیل این جا در بیشتر اوقات سال هوای مناسبی برای سفر دارد.

جاهای دیدنی جاجرود

همان طور که به آن اشاره کردیم، منطقه جاجرود دارای زیبایی های تاریخی و طبیعی زیادی است که تماشای هر کدام از آن ها می تواند سفرتان را زیباتر نماید. هم چنین باید عنوان کرد این ناحیه به دلیل کوهستانی بودن هوای سردی دارد که بهتر است اگر تمایل دارید برای تماشای جاذبه های دیدنی جاجرود به این منطقه می روید در یک فصل مناسب اقدام کنید تا بتوانید همه آن ها را در یک شرایط جوی خوب ببینید. ما در این جا به معرفی چند نمونه از دیدنی های جاجرود می پردازیم تا اطلاعات بیشتری از آن ها به دست آورید.

سد لتیان

یکی از جاذبه های زیبای جاجرود وجود سد لتیان می باشد که احداث آن از سال 1338 آغاز شد. سد لتیان به عنوان یکی بهترین مکان هایی است که پایتخت نشینان برای گذراندن یک روز خوب از آن استفاده می کنند. این سد از دو بخش بتونی و خشکه چین به وجود آمده و نام آن در گذشته و قبل از انقلاب فرحناز بوده است. یکی از منابع اصلی تامین آب شرب برای مردم تهران سد لتیان می باشد که در واقع یکی از اهداف به وجود آمدن این بوده و هدف های دیگری هم چون تامین آب مورد نیاز برای کشاورزی نیز از دیگر موارد ساخت آن به شمار می رود.

ارتفاع سد 107 متر و عمق آن 99 متر می باشد و هم چنین پهنای لتیان نیز به 450 متر می رسد. یکی از تفریحاتی که در این سد انجام می شود ماهی گیری بوده و عده ای دیگر نیز به قایق سواری می پردازند. عده زیادی از افراد با مراجعه به این منطقه برای کمپینگ در اطراف دریاچه اقدام کرده و این ناحیه را برای اقامت موقت خود در سفرشان انتخاب می نمایند.

سد لتیان

رودخانه جاجرود

از قسمت های جنوبی رشته کوه های البرز یک رودخانه با طولی در حدود 140 کیلومتر در جریان است که شاخه های پر اهمیت این رودخانه از دامنه های جنوبی خرسنگ آغاز می شود. این شاخه ها و دیگر انشعابات مهم که آن ها نیز از دامنه های کلون بستک شروع می شوند همگی بعد از دربند، میگون و شمشک در منطقه فشم به هم دیگر پیوسته و رودخانه زیبای جاجرود را که از جاذبه های این ناحیه می باشد به وجود می آورد.

رود های دیگر نیز که از دامنه های شمالی توچال به این رود می پیوندد همانن رودخانه آهار، در نهایت وارد سد لتیان می شوند. رودخانه جاجرود نیز بعد از این که به سد لتیان رسید با طی کردن یک مسیر 24 کیلومتری بعد از پارک ملی خجیر در پایان به رودخانه دماوند می ریزد. از دیدنی های این رود می توان به ماهی های مختلف که البته پرورشی می باشند اشاره کرد که وقتی به قایق سواری یا اسکی روی آب مشغول شوید می توانید تماشا نمایید.

آبشار کمرد

این جاذبه دیدنی بین جاجرود و شهر جدید پردیس قرار دارد و تقریبا در 20 کیلومتری جاده رودهن می باشد. این آبشار در روستایی با همین نام قرار گرفته و به دلیل آب و هوای خوبی که در این ناحیه حکم فرماست شما می توانید لحظات خوبی را در کنار عزیزانتان بگذرانید. این آبشار که در انتهای یک دره واقع شده در کنار آن درختان چنار، نارون و زرشک کوهی قابل مشاهده هستند و زیبایی آبشار را بیشتر از قبل کرده اند. در دیوار آبشار نیز می توانید غار های کوچک و بزرگی را تماشا نمایید که مساحت یکی از آن ها نزدیک به 20 متر می باشد.

آب این آبشار از یک چشمه در دامنه آراکوه نشات گرفته و شما بعد از رسیدن به روستا هنگامی که به کمرد برسید راه ارتباطی با دیگر روستا ها تمام می شود و همانند روستا های دیگر که به هم مرتبط هستند نمی توانید به جایی دیگر بروید. لازم به ذکر است در اطراف آبشار کمرد می توانید چادر بر پا کنید و از آب و هوای خنک کوهستانی در روزهای گرم تابستانی به این ناحیه پناه برده و نهایت استفاده را ببرید.

آبشار کمرد

بهترین زمان برای سفر به جاجرود

اگر قصد دارید برای مراجعه به جاجرود اقدام نمایید بهتر است یک زمان مناسب را نیز برای این منظور برگزینید. زمستان های این منطقه بسیار سرد و همراه با بارش های سنگین می باشد و همین موضوع می تواند در تماشای مناظر اطراف دردسر درست کند. به همین دلیل بهتر است در زمستان به جاجرود سفر نکنید. در پاییز نیز هوا سرد بوده ولی اگر می خواهید از مناظر زیبای رنگارنگ پاییزی تصویر برداری کنید می توانید در اوایل پاییز به این ناحیه بروید. بهترین زمانی که شما می توانید برای مراجعه به جاجرود اقدام کنید ماه های گرم سال می باشد. بهتر است از اواخر بهار تا اواسط شهریور برای سفر به این ناحیه برنامه ریزی کنید.

این بازه زمانی بهترین تایم برای سفر به جاجرود می باشد و طبیعت اطراف نیز در زیباترین حالت خود قرار دارند. لازم به ذکر است که اوایل بهار و اوایل پاییز باش های مداومی از باران را شاهد خواهید بود که بهتر است قبل از مراجعه به جاجرود این موضوع را مد نظر قرار دهید و از طریق اپلیکیشن های هوا شناسی قبل از مراجعه از نباریدن باران یا موارد دیگر مطلع شوید. به طور کلی بهتر است در نظر داشته باشید که جاجرود در یک منطقه کوهستانی قرار گرفته و برای سفر به آن باید لباس مناسب به همراه داشته باشید و در فصل خوب به آن وارد شوید تا بتوانید در بهترین شرایط مناظر و طبیعت اطراف را مشاهده نمایید.

رستوران های جاجرود

از مواردی که معمولا در سفر به یک مقصد گردشگری بسیار مورد استفاده مردم می باشد، رستوران های مقصد می باشد. اگر اطلاعات کافی درباره رستوران های موجود در جاجرود را داشته باشید بهتر می توانید در انتخاب مکان مورد نظرتان اقدام نمایید. به همین دلیل ما در این جا به معرفی چند نمونه از بهترین رستوران های جاجرود پرداختیم تا بیشتر از قبل بتوانید با آن آشنا شوید و بعد از رسیدن به این منطقه بتوانید با اطلاعات بیشتر جایی را که خواستید برگزینید.

رستوران ریور ساید

یکی از رستوران هایی که می توانید در زمان سفر به جاجرود برای صرف غذای مورد نظرتان استفاده نمایید، رستوران ریور ساید می باشد. این رستوران توانسته امتیاز نسبتا مناسبی از کاربران دریافت نماید و به همین دلیل می توان گفت که یکی از بهترین رستوران ها در جاجرود م باشد که برای صرف غذایتان می توانید به آن مراجعه نمایید. قیمت ها در این رستوران با توجه به کیفیت غذاهای موجود در منوی آن مناسب بوده و شما می توانید هر چه خواستید با خیال راحت سفارش دهید.

رستوران ریور ساید همه روزه از ساعت 8 صبح تا 12 شب مشغول به کار بوده و در این بازه زمانی می توانید به آن مراجعه نمایید. این رستوران دارای فضای باز نیز می باشد و شما می توانید در صورت نیاز از آن استفاده کنید. فضای داخلی رستوران نیز بزرگ و با طراحی مدرن می باشد.

آدرس رستوران ریور ساید: تهران، جاجرود، جاده دماوند، بعد از 10 متری احسان

[widgetkit id=”342″ name=”رستوران ریور ساید”]

رستوران آرش

این رستوران نیز امتیاز متوسطی از مراجعین دریافت نموده و نشان دهنده این موضوع بوده که نیمی از کسانی که به این مکان رفته اند از کیفیت غذاها یا دیگر موارد همانند سرویس دهی یا قیمت ها راضی نبوده اند. ولی به طور کلی اکثر کسانی که به رستوران آرش رفته اند از نحوه برخورد کارکنان و هم چنین از محیط راضی بوده اند و به همین دلیل شما نیز می توانید از این موارد اطمینان داشته باشید و با آرامش خاطر به این مکان بروید. رستوران آرش همه روزه از ساعت 11 صبح تا 12 شب آماده سرویس دهی بوده و شما می توانید در این بازه زمانی برای صرف غذای مورد نظرتان به آن مراجعه نمایید. این رستوران نیز یکی دیگر از رستوران های جاجرود است که سنتی بوده و مطمئن باشید از آن راضی خواهید بود.

آدرس رستوران آرش: تهران، جاجرود، جاده اصلی، نرسیده به پل رودخانه، پلاک 5، رستوران آرش

[widgetkit id=”343″ name=”رستوران آرش”]

رستوران سنتی نصف جهان

از رستوران های دیگری که در جاجرود می توانید به آن مراجعه نمایید رستوران سنتینصف جهان می باشد. این رستوران از شنبه تا جمعه از ساعت 10:30 تا 23 مشغول به کار می باشد و شما می توانید رای صرف وعده غذایی مورد نظرتان به آن مراجعه نمایید. بخشی از دکور این رستوران را شبیه به سازه نقش جهان ساخته اند و تماشای آن می تواند حال و هوای اصفهان را برای شما به ارمغان آورد. وجود تخت های مختلف درون رستوران نیز برای کسانی که تمایل به استفاده از این مورد را دارند مناسب است. سالن رستوران سنتی نصف جهان بزرگ بوده و میز و صندلی های چوبی فضا را دل نشین و سنتی کرده اند. کیفیت غذا ها در این رستروان متوسط بوده و قیمت ها نیز با توجه به کیفیتشان در سطح خوبی قرار دارند.

آدرس رستوران سنتی نصف جهان: تهران، جاجرود، رستوران سنتی نصف جهان

[widgetkit id=”344″ name=”رستوران سنتی نصف جهان”]

مراکز خرید جاجرود

از جمله مواردی که در سفر به یک نقطه دیگر معمولا مورد انتخاب بسیاری از افراد می باشد، مراکز خرید هستند. در جاجرود نیز به دلیل وجود مناطق گردشگری مختلف در آن مراکز خریدی به وجود آمده اند که شما می توانید در سفرتان به این منطقه از آن ها برای خرید هر چه نیاز داشتید استفاده نمایید. ما در این جا به معرفی چند مورد از بهترین مراکز خرید جاجرود پرداختیم تا اطلعات بیشتری از آن ها به دست آورید.

بازار مبل جاجرود

این بخش در روستای کمرد قرار گرفته  و در 15 کیلومتری تهران می باشد و در واقع به طور کامل در جاده دماوند واقع شده است. قدمت تولید مبلمان در این منطقه بیشتر از نیم قرن است و در عرصه بسیار خوب عمل شده تا جایی که توانسته اند بین مردم مشهور شوند. علت خوش نامی این بازار مبل بین مردم به این خاطر است که این بازار در مسیر رفت و آمد افراد با سلیقه می باشد. کیفیت کارها در تولیدی های این منطقه بالا بوده و هنوز هم این کیفیت در جریان می باشد. اگر قصد خرید مبلمان کلاسیک یا لوکس داشتید و یا موارد دیگر مد نظرتان بود بهتر است به این بازار مبل نیز سری بزنید.

آدرس بازار مبل جاجرود: 15 کیلومتری تهران، جاجرود، روستای کمرد

[vc_row][vc_column][vc_btn title=”برای مسیریابی کلیک کنید” shape=”round” color=”warning” align=”center” i_icon_fontawesome=”fas fa-map-marked-alt” add_icon=”true” link=”url:https%3A%2F%2Fwww.google.com%2Fmaps%3Fq%3D35.74431808177134%2C%2051.70408016092032%26z%3D17%26hl%3Dfa|target:_blank”][/vc_column][/vc_row][vc_column][/vc_column]

مجتمع مبل گروسی

از آن جا که این منطقه منبع تولید مبلمان های مختلف می باشد، مراکز مختلف خرید موجود در جاجرود نیز به فروش مبلمان مشغول هستند. مجتمع مبل گروسی یکی دیگر از جاهایی است که شما می توانید برای خرید مبل مورد نظرتان به آن مراجعه نمایید. مبل گروسی در جاده دماوند قرار گرفته و اگر تمایل به مراجعه به این جا را داشتید بهتر است در بازه زمانی 9 صبح تا 9 شب که مجتمع باز می باشد اقدام نمایید. این مکان بیشتر به فروش مبلمان استیل و سلطنتی مشفول است و موارد دیگر کمتر مشاهده می شود و بهتر است اگر تمایل به خرید مورد دیگری دارید به بازار های دیگر جاجرود مراجعه نمایید.

آدرس مجتمل مبل گروسی: تهران، جاجرود، جاده دماوند، بین دهم و هشتم

[vc_row][vc_column][vc_btn title=”برای مسیریابی کلیک کنید” shape=”round” color=”warning” align=”center” i_icon_fontawesome=”fas fa-map-marked-alt” add_icon=”true” link=”url:https%3A%2F%2Fwww.google.com%2Fmaps%3Fq%3D35.750021244463355%2C%2051.73436596894014%26z%3D17%26hl%3Dfa|target:_blank”][/vc_column][/vc_row][vc_column][/vc_column]

جمعیت جاجرود

با توجه به آن چه قبلا نیز به آن اشاره کردیم، در گذشته این ناحیه در قرق پادشاهان قاجار بود ولی رفته رفته به دلیل طبیعت زیبایی که این منطقه داشت بین مردم به شهرت رسید. به همین دلیل عده ای از افراد به صورت دائم یا موقت به این ناحیه رفتند و جاجرود جمعیت بیشتری را در خود جای داد. تا چند سال اخیر که می توان گفت بخش عظیمی از جمعیت ساکن در جاجرود مربوط به چند سال اخیر می باشد به طوری که بر طبق آخرین آمار منتشر شده از این ناحیه در سال 1395 جمعیت جاجرود 9864 نفر اعلام شد.

جاجرود دارای بخش های مختلفی از جمله: کمرد، منوچهر آباد، خسرو آباد، باغک، نصرت آباد و عباس آباد که همگی به عنوان آبادی های جاجرود معرفی می شوند. هم اکنون جاجرود به عنوان یک شهر محسوب می شود و روستاهای گفته شده پیشینه ایمربوط به زمان قاجار دارند. بر اساس آن چه گفته شده ویلا سازی در این منطقه توسط سرمایه داران سبب شده تا عده بیشتری نیز روانه جاجرود شوند و به همین دلیل جمعیت مردم ساکن دراین شهر نیز رو به افزایش می باشد.

دلیل نام گذاری جاجرود

بر اساس آنچه در لغت نامه دهخدا آمده، جاجرود نام رودی است که از دو فرسنگی پایتخت می گذرد و در واقع دلیل این نام جایه رود بود. پس می توان گفت معنی این نام سرچشمه رود می باشد و جایه نام دهستانی در نزدیکی رودخانه می باشد. منطقه ای ک هم اکنون به عنوان جاجرود می شناسیم از روستا هایلواسان نبوده و امامزاده ای ندارد و هم چنین یک کاروانسرا نیز در این منطقه وجود داشت که بقایای آن تا چندی پیش قابل مشاهده بود و در حال حاضر یک پل که بسیار قدیمیست به جا مانده که با رفتن به این منطقه می توانید آن را ببینید، به همین می توان گفت جایه نام قدیمی جاجرود نمی باشد و این دو مکان با هم متفاوت اند.

آن چه درباره نام قدیمی جاجرود بعد از تحقیقات زیاد به دست آمده، پل جاجرود می باشد. حتی جالب است بدانید که متولدین دهه 40 و 50 نیز در شناسنامه خود محل تولدشان به نام پل جاجرود ثبت شده است. این نام از اواخر حکومت پهلوی به جاجرود تغییر نام داد و جزء پل از ابتدای آن برداشته شد.

منطقه حفاظت شده جاجرود

یکی از مناطق خوش آب و هوا در تهران که مناسب برای گذراندن یک روز خوب در کنار خانواده یا عزیزانتان می باشد، منطقه حفاظت شده جاجرود بوده که به عنوان یک شکارگاه در زمان قاجاریان و برای پادشاهان مختلف کاربرد داشته است. در این منطقه گونه هایی مختلف از گیاهان و جانوران زیست دارند که در واقع یکی از زیستگاه های بسیار عالی در کشور به حساب می آید.

این منطقه وسعتی معادل 56624 هکتار در ارتفاعات البرز دارد و جاذبه های دیدنی هم چون قله آراکوه و دشت سنگ تراشان نیز رد همین منطقه حفاظت شده جاجرود قرار گرفته اند. منطقه گفته شده به دلیل وجود دشت ها، روخانه، پوشش های گیاهی و درختان مختلف درون خود و هم چنین ارتفاعات جالب توجه توانسته به یک ناحیه گردشگر پذیر تبدیل شود چراکه تمامی این موارد در کنار آب و هوایی خنک و دل پسند بیش از قبل مورد توجه مسافران می باشد.

منطقه حفاظت شده جاجرود

مردم جاجرود

مردمی بومی که در این شهر زندگی می کنند به دو دسته تقسیم می شوند. در دسته اول خانواده هایی قرار دارند که از قبل از دهه 60 در جاجرود ساکن بودند و دسته دوم کسانی هستند که بعد از دهه 60 و به خصوص از سال 1365 به بعد به این منطقه مهاجرت کردند. مردم جاجرود عموما فارس و کورد هستند و مذهبشان شیعه از دین اسلام می باشد. هم چنین باید عنوان کرد که تقریبا تمامی افراد بومی این ناحیه با سواد هستند و تنها آن هایی که کمی پیر و سلخورده می باشند از تحصیلات جا مانده اند. شایان ذکر است که بومیان این شهر به زبان فارسی صحبت کرده و زبان مردم کوردی آن ها نیز کرد کرمانجی است.

رزرو ویلا در جاجرود

جاجرود یکی از شهر های دیدنی اطراف پایتخت است که به دلیل دارا بودن جاذبه ههای دیدنی درون خود توانسته عده زیادی از مردم تهران را جذب نماید چرا که نزدیکی این شهر به پایتخت و هم چنین آب و هوای خنک و تمیز آن برای افراد زیادی مورد پسند می باشد. اگر تمایل دارید به جاجرود که در نزدیکی تهران قرار گرفته سفر کنید و چند روزی را در ویلا های این منطقه بگذرانید، بهتر است به سایت لوکس ویلا مراجعه نمایید و از بین گزینه های مختلف موجود برای رزرو ویلا جاجرود اقدام نمایید.

در روز های تعطیلا و هم چنین مناسبات خاص سعی کنید چند روز زودتر از موعد به پشتیبانی تماس بگیرید و برای رزرو ویلای مورد نظرتان اقدام کنید. جاجرود همانند دیگر شهر های گردشی اطراف تهران توانسته بین مردم معروف شود و همین موضوع نیز باعث می شود تا ویلا های این منطقه زودتر اجاره داده شوند پس به خاطر داشته باشید که باید چند روز قبل از زمان سفرتان برای رزرو تماس بگیرید.

سوالات متداول

جاجرود کجاست؟

این شهر در 30 کیلومتری تهران قرار دارد و در بخش شمالی رود جاجرود می باشد.

وسعت منطقه حفاظت شده جاجرود چقدر است؟

این منطقه وسعتی معادل 56624 هکتار در ارتفاعات البرز دارد.

در جاجرود کجا اقامت کنیم؟

شما می توانید از ویلا های موجود برای اقامتتان استفاده نمایید که رزرو آن ها از سایت لوکس ویلا امکان پذیر می باشد.

بهترین زمان برای سفر به جاجرود چه فصلی است؟

به دلیل کوهستانی بودن این منطقه بهتر است تابستان و اواخر بهار را برای این منظور انتخاب نمایید.