تنگه کافرین

مدت زمان خواندن این مطلب : 8 دقیقه

تنگه کافرین یا تنگه کافری جاذبه ای زیبا و حیرت انگیز در شهر ایلام است که از جذابیت ویژه ای برخوردار بوده و از گذشته تا کنون، توجه گردشگران و طبیعت گردان زیادی را به خود جلب نموده است. استان ایلام به دلیل برخورداری از طبیعتی بکر، سرسبز و زیبا لقب عروس زاگرس را به خود اختصاص داده است. زیبایی های طبیعی و متنوعی در میان طبیعت ایلام جای گرفته اند که هر کدام از آن ها از زیبایی های شگفت انگیزی برخوردار بوده و شاید جاذبه های دیدنی ایلام به اندازه جاذبه های دیدنی شمال ایران مورد توجه قرار نگرفته اند و احتمالا این زیبایی و بکر بودن جاذبه های طبیعی آن هم به دلیل کمتر شناخته شدن آن ها می باشد. در ادامه با لوکس ویلا همراه باشید تا با تنگه کافرین که از معروف ترین دیدنی های استان ایلام در شهر بدره است، بیشتر آشنا شویم.

تنگه کافرین کجاست و مسیر دسترسی

تنگه کافرین از زیباترین و پرطرفدارترین جاذبه های طبیعی در میان دیدنی های ایلام است که بسیاری از اهالی ایلام و گردشگرانی که به این منطقه سفر می کنند، برای یک روز گردشگری خود به سراغ این تنگه می روند تا بتوانند یک روز هیجان انگیز و فوق العاده را در آن تجربه کنند. تنگه شداد که نام دیگر تنگه کافرین است، در فاصله 15 کیلومتری از شمال شهر بدره، 3 کیلومتری شمال شهرستان ولیعصر و در میان جاده ایلام – دره شهر واقع شده است.

منطقه ای که این تنگه در آن جای گرفته، منطقه ای کوهستانی بوده و به همین علت از بهترین جاذبه های گردشگری ایلام برای فصل های بهار و تابستان به شمار می رود. در صورتی که قصد داشته باشید با خودروی شخصی به سراغ این طبیعت بکر و زیبا بروید، می توانید از محدوده شهرک ولیعر اقدام نمایید. برای این منظور در فاصله 3 کیلومتری از شمال شهرک ولیعصر به سمت تنگه شداد، یک سنگ شکن قرار گرفته که می توانید مسیر دسترسی به تنگه را از آن آغاز نمایید.

این مسیر به صورت کامل خاکی بوده و گفته شده که در زمان های گذشته، این منطقه پوشیده از آب بوده و امکان دسترسی با قایق به تنگه وجود داشت. اما به مرور زمان که سد سیمره در این منطقه احداث گردید، این مسیر به مسیر خاکی تبدیل شد و برای دسترسی به تنگه باید از خودرو استفاده نمود. این مسیر به راحتی می تواند شما را به تنگه زیبا و بهشت مانند کافرین برساند.

فاصله تنگه کافرین تا ایلام: 80 کیلومتر

فاصله تنگه کافرین تا بدره: 15 کیلومتر

آدرس تنگه کافرین: استان ایلام، شهرستان بدره، مسیر ایلام – بدره، 15 کیلومتری شمال بدره

تنگه کافرین

آشنایی با تنگه کافرین

استان ایلام همانند بسیاری دیگر از استان های غربی ایران از طبیعتی بکر و بسیار زیبا برخوردار است و طبیعت گردان و گردشگران زیادی را به سمت خود جلب می کند. اما طبیعت این استان همانند شمال ایران به شهرت نرسیده اند و اغلب گردشگرانی که به این استان سفر می کنند تا بتوانند از طبیعت شگفت انگیز آن برخوردار شوند، طبیعت دوستان و طبیعت گردانی هستند که اغلب به دنبال جاذبه های طبیعی و بکر می باشند. شهرهای مختلفی در استان ایلام قرار دارند که از طبیعتی بکر و بسیار زیبا برخوردارند و جاذبه ای که می خواهیم با آن آشنا شویم، تنگه کافرین یا تنگه کافری است که در نزدیکی شهر بدره واقع شده است.

تنگه کافرین تنها 15 کیلومتر با شهر بدره فاصله داشته و در صورتی که به سراغ این دره رفتید، می توانید از طبیعت شهر بدره که از زیباترین شهرهای ایلام است و بهترین جاذبه های گردشگری ایلام را در خود جای داده، دیدن کنید. این تنگه به قدری زیبا و حریت انگیز است که هر گردشگر و طبیعت دوستی را به سمت خود دعوت می کند تا گردشی حسابی و دلچسب را در آن تجربه کنند. وجود سد سیمره در این محدوده بر زیبایی بیش از حد تنگه کافری ایلام تأثیر به سزایی داشته و این تنگه در منطقه کوهستانی و مابین کوه های کبیرکوه، دینارکوه و مانشت واقع شده و زیبایی طبیعی آن چشم هر گردشگری را به خود خیره می کند.

تنگه کافری تنها یک جاذبه های طبیعی و گردشگری نبوده و یکی از جاذبه های تاریخی در این شهر به حساب می آید که می توان اثراتی از معماری گذشتگان را در این محدوده مشاهده نمود. این تنگه در میان ارتفاعاتی از کوه های نام برده شده قرار گرفته و منظره ای بی نظیر و زیبا را برای این جاذبه پدید آورده است. رودخانه ای بسیاز زیبا با آبی زلال و شفاف در میان تنگه اشداد جریان داشته و از ارتفاعات کوه کبیرکوه سرچشمه می گیرد و بعد از آن که وارد تنگه کافری می شود، سپس مسیر خود را تغییر داده و در نهایت به رودخانه سیمره می پیوندد.

وجود این رودخانه در میان تنگ کافری، طبیعتی شگفت انگیز و خارق العاده ای را به وجود آورده که می توان با قایق سواری در میان آن، از طبیعتی بی نظیر با آب و هوایی فوق العاده دلچسب لذت برد. خزه های سبز رنگی که بر روی صخره های اطراف شما وجود دارند، بر زیبایی منظره تأثیر به سزایی دارند. هنگامی که در حال قایق سواری در تنگه کافری هستید و بادهای ملایم و تند صورت شما را نوازش می کنند، لذتی بی نهایت را برای شما به ارمغان می آورد. تنگه زیبای کافرین در ارتفاع 700 متری از سطح دریا قرار گرفته و دارای طولی حدود 2 کیلومتر می باشد.

تصور کنید یک جاذبه بسیار زیبا که تشکیل شده از کوه های مرتفع، رودخانه ای با آب زلال و آب و هوایی دلپذیر و مطلوب می باشد، می تواند لذتی بی نهایت از گردشگری را در اختیار گردشگران و طبیعت دوستان قرار دهد. شهر بدره در فاصله ای حدود 38 کیلومتر از مرکز استان ایلام قرار گرفته و بهشتی برای طبیعت گردان به شمار می آید. بدره که خود از زیباترین شهرهای ایلام محسوب می شود، علاوه بر تنگه کافری، تنگه های دیگری همچون تنگه رازیانه و تنگه الماس در آن قرار گرفته اند و از دیگر دیدنی های ایلام به حساب می آیند. به دلیل وجود کوه های همچون کبیرکوه، دینارکوه و مانشت این تنگه زیبا شکل گرفته و منظره ای بی بدیل و بسیار زیبا را پدید آورده است.

تنگه کافرین

قدمت تنگه کافرین

همانطور که گفته شد، تنگه کافرین علاوه بر اهمیت طبیعت گردی دارای اهمیت تاریخی بوده و باستان شناسان زیادی در زمان های گذشته در این محل به تحقیق و پژوهش های باستان شناسی پرداخته اند. در میان تحقیقات و پژوهش های باستان شناسی که در این محل انجام شد، آثاری از دوران نوسنگی تا دوره ساسانیان را می توان در آن دید. حتی آثاری باقی مانده از یک بنای ستون دار به همراه ایوان، رواق های طاق قوسی، طاقچه ها، پایه ستون ها، اشیاء و لوازم فلزی و غیره دیده شده اند.

بر اساس پژوهش های انجام شده در منطقه تنگه کافری قدمت آن به حدود 3 هزار سال پیش از میلاد تخمین زده شده و جاذبه ای طبیعی و تاریخی بسیار زیبایی در شهر بدره استان ایلام وجود داشته که توجه گردشگران و طبیعت دوستان زیادی به آن جلب شده است. در صورتی که به بازدید از جاذبه های تاریخی علاقه باشید، جاذبه ها و بناهای تاریخی متعددی در شهرهای مختلفی از ایلام وجود دارند که می توان به کاخ فلاحتی اشاره نمود و از دوره قاجار در این شهر به جا مانده که می توانید به بازدید از آن اقدام نمایید.

دلیل نامگذاری تنگه کافرین

تنگه کافرین با نام های دیگری نظیر تنگه کافری و تنگه شداد نیز شناخته می شود. علت نام گذاری این تنگه به نام کافرین مربوط به زمان حمله عرب ها به این منطقه است. اهالی این منطقه دلیل نامگذاری تنگه کافرین را حمله عرب ها دانسته و از آنجایی که مردم این منطقه از ایلام با عرب ها جنگیدند و در برابر آن ها مقاومت کردند، عرب ها نام تنگه کافرین را برای این ناحیه انتخاب کردند و هنوز هم با همین نام شناخته می شود.

تنگه کافرین

پوشش جانوری تنگه کافری

تنگه کافری نیز همانند بسیاری از جاذبه های طبیعی در میان طبیعت گسترده و پهناور ایران، دارای ویژگی های خاصی بوده که یکی از این ویژگی ها، پوشش جانوری منطقه می باشد. جالب است بدانید، این تنگه علاوه بر زیبایی های طبیعی، دارای پوشش جانوری خاصی بوده و وجود جانوران متنوع بر زیبایی منطقه افزوده اند. از مهمترین جانورانی که در این تنگه زندگی می کنند، می توان به سنجاب ایرانی یا سنجاب قفقازی اشاره نمود که این نوع از سنجاب تنها در مناطق خاصی همچون جنگل های مدیترانه شرقی، جنگل های پهن برگ قفقاز، آناتولی و زاگس زندگی می کنند.

سنجاب ایرانی دارای ویژگی های خاصی بوده که به سبب آن ها باعث شده نسبت به دیگر سنجاب های ایران متفاوت باشد. از ویژگی های سنجاب ایرانی رنگ موهای پشتی خاکستری مایل به قهوه ای، موی سر و پشت دم قرمز حنایی و زیر بدن زرد رنگ می باشند. اگر به تنگه کافرین سفر کنید، احتمال دارد در حین گشت و گذار خود، سنجاب های بامزه را ببینید.

پژوهش های باستان شناسی در تنگه کافرین

یکی از لذت بخش ترین کارهایی که می توانید در این تنگه زیبا و تماشایی انجام دهید، قایق سواری در میان آن می باشد. با سوار شدن بر قایق و گشت زنی در میان آب زلال، می توانید مناظر اطراف خود را مشاهده کنید و از گردش در تنگه کافری لذت ببرید. با نزدیک شدن به بخش های انتهایی تنگه، آثار تاریخی را مشاهده خواهید کرد که آثار معماری دوره های گذشته از تاریخ ایران می باشند و به همین جهت، تنگه زیبای کافری را می توان جزء آثار تاریخی ایلام نیز به شمار آورد.

آثار تاریخی که در این منطقه وجود دارند، متعلق به دوران عصر نوسنگی تا دوره ساسانیان می باشند و قدمت طولانی این تنگه را به خوبی نشان می دهند. تنگه کافرین علاوه بر طبیعت گردان، توجه کاشگران و باستان شناسان زیادی را به خود جلب نموده که برای انجام عملیات کشف به سراغ این منطقه رفته اند. با کشف آثاری نظیر ساختارهای معماری در این محدوده می توان دریافت که وجود نقش های منظمی همچون بافت ملات گل، سنگچین، سفالینه ها و نوع کف ها دریافته اند که قدمت تنگه کافری متعلق به دوره مفرغ قدیم می باشد.

در دوره ای از تاریخ عصر جدید، از حجم میزان آب دریاچه سیمره که در بخش انتهایی تنگه وجود دارد، کم شد و همین موضوع توانست کمک شایانی به عملیات کشف و پیدا کردن اطلاعات تاریخی بیشتری در این محدوده بکند که در پی عملیات کشف، به یک بنای تاریخی و با شکوه که از دوران ساسانیان در این منطقه به جا مانده بود، دست یافتند.

تنگه کافرین

پوشش گیاهی تنگه کافری

از دیگر ویژگی ها و خصوصیات منحصر به فرد تنگه کافرین می توان به پوشش گیاهی آن اشاره کرد که بر زیبایی این منطقه تأثیر به سزایی داشته اند. تنگه کافری در میان طبیعتی پوشیده از درختان و گیاهان سرسبز و زیبا قرار گرفته و به همین جهت، طبیعتی خارق العاده پدید آمده است. اطراف این تنگه جنگل هایی پوشیده از درختان بلوط وجود دارند که حضور سنجاب های ایرانی نیز در این منطقه بی دلیل نیست که از مهمترین گونه های جانوری این محدوده شناخته می شود.

بهترین زمان بازدید از تنگه کافرین

تنگه کافرین در منطقه ای کوهستانی واقع شده و به همین جهت از آب و هوایی سرد و کوهستانی برخوردار است. اگر قصد دارید برای گشت و گذار و لذت بردن از طبیعت، به سراغ این منطقه بروید تا از گردش خود نهایت لذت را ببرید و خاطراتی به یاد ماندنی را برای خود رقم بزنید، بهتر است فصل های همچون بهار و تابستان را برای سفر خود انتخاب کنید که در این دو فصل آب و هوایی معتدل در این منطقه جریان دارد. در واقع بهترین زمان بازدید از تنگه کافری از اوایل اردیبهشت تا اواخر مرداد ماه است؛ در این ایام تمام طبیعت اطراف تنگه در سرسبزترین و زیباترین حالت ممکن خود قرار دارند و همچنین می توانید از گردش و قایق سواری در این تنگه لذت ببرید.

تنگه کافرین

جاذبه های تفریحی تنگه کافرین

تنگه کافرین از زیباترین و بهترین جاهای دیدنی و گردشگری ایلام در شهر بدره بوده که اغلب طبیعت گردان برای گردش و لذت بردن از طبیعت به سراغ می روند. این جاذبه دیدنی که در میان صخره های مرتفعی از رشته کوه های زاگرس قرار داشته، منظره ای بسیار زیبا را پدید آورده و گردشگران می توانند از انواع تفریحاتی که در این منطقه وجود دارند، استفاده کرده و نهایت لذت را ببرند. در ادامه با انواع امکانات و جاذبه های تفریحی تنگه کافری آشنا خواهیم شد:

قایق سواری

آیا تا به حال لذت قایق سواری در میان صخره های مرتفع را تجربه کرده اید؟ طبیعت تنگه کافرین این فرصت را فراهم آورده تا بتوانید لذت قایق رانی و پارو زدن در میان صخره های سرسبز را تجربه کنید و یکی از بهترین سفرها و گردش های طول عمر خود را رقم زده باشید. آب دریاچه سیمره که در میان صخره های تنگه کافری جریان داشته، فرصتی مناسب را برای قایق سواری فراهم کرده تا لذت قایق رانی و پارو زدن در میان آبی زلال و شفاف را تجربه کنید. این رودخانه دارای عمقی حدود 700 متر بوده و لازم است نکات ایمنی را هنگام قایق رانی رعایت نمایید تا مشکلی به وجود نیاید. حتی اگر امکان پارو زدن و قایق رانی برای شما وجود نداشت، می توانید از بومی های منطقه کمک بگیرید و این لذت را از دست ندهید.

تنگه کافرین

طبیعت گردی

همانطور که می دانیم، این جاذبه طبیعتی بسیار زیبا در شهر بدره بوده که گردشگران برای طبیعت گردی به سراغ آن می روند. طبیعت منطقه تنگه کافری، طبیعتی بی نظیر و زیبا بوده که هر چقدر در آن گردش و استراحت داشته باشید از آن سیر نخواهید شد. این تنگه در میان طبیعتی سرسبز و پوشیده از درختان و گیاهان متنوعی بوده که بهترین فرصت را برای گردش، پیاده روی و استراحت در طبیعت فراهم آورده و قدم زدن در میان طبیعتی سرسبز، می تواند شما را از تمام دغدغه ها دور سازد.

هنگامی که در حال گردش در این طبیعت هستید، صدای وزش باد، آب دریاچه، تکان خوردن شاخ و برگ درختان و صدای سنجاب های ایرانی در میان سکوت طبیعت تنگه کافرین طنین می اندازند و آرامشی بی بدیل و لذت بخش را برای شما به ارمغان می آورند. برای طبیعت گردی در میان تنگه کافری بهتر است ابتدا فصل مورد علاقه خود را انتخاب کرده که معمولا اغلب گردشگران فصل های بهار و تابستان را انتخاب می کنند. اما فصل پاییز هم که فصل عاشقی و پادشاه فصل ها بوده، مورد علاقه طبیعت گردان زیادی می باشد.

عکاسی

عکاسی از جمله تفریحاتی است که گردشگران در طول سفر و گردش خود به هر طبیعت و جاذبه دیدنی، از آن لذت برده و قاب های بسیار زیبا و خاطره انگیزی را به تصویر می کشند. طبیعت تنگه کافرین هم از آن دسته جاذبه هایی بوده که با وارد شدن به آن، بدون اختیار دوربین خود را برداشته و شروع به عکاسی خواهید کرد و تصاویری بسیار زیبا، زنده و رنگی را ثبت خواهید کرد و بعدها با نگاه کردن به آن ها، یادی از سفر خاطره انگیز خود به این منطقه خواهید کرد. پس اگر اهل عکاسی هستید و با دیدن هر طبیعت زیبایی، عکس های خاطره انگیزی را به تصویر می کشید، سفر به تنگه کافری را فراموش نکنید.

ماهیگیری

ماهیگیری یکی از تفریحات پرطرفداری بوده که در برخی از جاذبه های طبیعی امکان لذت بردن از آن وجود داشته و خوشبختانه طبیعت تنگه کافرین این فرصت را فراهم آورده تا با همراه داشتن چوب ماهیگیری، این لذت را هم تجربه کنید و ماهی های تازه ای را از آب بگیرید و ماهی کبابی را برای یک وعده غذایی دلچسب و سالم را در این طبیعت به راه بی اندازید.

تنگه کافرین

راهنما سایت

آدرس

استان ایلام، شهرستان بدره، مسیر ایلام – بدره، 15 کیلومتری شمال بدره

شماره تماس

هزینه بازدید

رایگان

ساعات بازدید از این جاذبه

شنبه

24 ساعته

یک‌شنبه

24 ساعته

دو‌شنبه

24 ساعته

سه‌شنبه

24 ساعته

چهار‌شنبه

24 ساعته

پنج‌شنبه

24 ساعته

جمعه

24 ساعته
مسیریابی آنلاین
مطالب مشابه