حافظ یکی از مشهورترین شاعران تاریخ ایران است و هرکسی که علاقه مند به شعر در سرتاسر جهان باشد ، او را می شناسد و کتاب های خود را می خواند. به همین دلیل آرامگاه حافظ به یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری ایران بدل شده است.

آرامگاه حافظ ضیافتی از دوستداران شعر فارسی است ، بنابراین اگر شما علاقه به مناطق تاریخی دارید، اینجا مکانی است که اصلاً نباید از آن استفاده کنید.

مقبره حافظ در شمال شیراز ، قبل از دروازه قرآن در یکی از معروفترین قبرستان های این شهر به نام خاخ مصلا واقع شده است. برای آشنایی بیشتر با این جاذبه ی دیدنی ارزشمند همراه ما در لوکس ویلا باشید.

معماری آرامگاه حافظ

تالار آرامگاه حافظ در سلسله زند ساخته شده است. آرامگاه حافظ سبک معماری ترکیبی از روش زند و هخامنشی است. و با درختان بلند و گلهای رنگارنگ برای استراحت و لذت بردن از فضای معنوی و عاشقانه به مکانی شگفت انگیز تبدیل شد.

اما مقبره حافظ از اول شبیه به الان نبود. 65 سال پس از مرگ هافس ، ابوالقاسم بابور میرزا ، حاکم فارس ، برای اولین بار عمارت گنبدی شکل در بالای قبر حافظ بنا کرد و یک استخر بزرگ در مقابل این عمارت ساخت که در حال پر کردن از رکن آباد بود.

پس از آن کریم خان زند مقبره را به سبک معماری زند تکمیل می کند و سنگ مرمر را برای قبر او قرار داده و قزل هایش را با دست حاجی آقاسی بیک افشار روی آن نوشته شده است.

حافظیه

ویژگی های آرامگاه حافظ

در این منطقه قبر حافظ که توسط درختان نارنجی و 2 حوض مستطیل شکل احاطه شده است که منبع آب استخرهای ورودی است. همچنین می توانید یک کتابخانه بزرگ با حدود 10 هزار جلد کتاب به زبان های مختلف پیدا کنید که برای گردشگرانی که علاقه مند هستند درباره حافظ و اشعار وی و همچنین مکانی خاص برای مطالعه در مورد حافظ به صورت حرفه ای در دسترس شما باشد ، موجود است.

فراموش نکنید که یک دیوان حافظ را نیز از فروشگاه سوغاتی در آنجا خریداری کنید.

سنگ مزار حافظ

سنگ قبر حافظ به ارتفاع 1 متر از سطح زمین و با 5 راه پله مدور احاطه شده است و در قسمت بالا ، یک گنبد مس به شکل کلاه های درویش در هشت ستون 10 متری قرار دارد و طعم آن با هفت کاشی موزاییک از داخل قرار دارد.

دیوارهای اطراف حیاط شمالی

یکی از دیوارهای این قسمت ، اشعار حافظ روی کاشی ها و مرمر با دست امیرالکتاب کردستانی نوشته شده است.

حافظیه شیراز

خواجه حافظ شیرازی

خواجه شمس عود دان محمد که با نام قلم وی حافظ شناخته می شود ، شاعر محبوب قرن چهاردهم پارسی بود که اشعار گرانبهایی راجع به عشق ، بلکه ریاکاری مذهبی و اشعار او را ضد دین می خواند. او در ژانر ادبی شعر غزل نوشت. زیرا بهترین شیوه برای ابراز خوشحالی الهام الهی در اشعار عرفانی عرفانی است. غزل های او بیشتر مربوط به عشق ، ایمان و افشای ریاکاری است.

در قرن هجدهم و نوزدهم اشعار وی به زبانهای اروپایی ترجمه شده و نام او راهی به محافل ادبیات غربی می یابد. همه ساله در 20 مهر ماه مراسم ادای احترام به حافظ توسط محققان ایرانی و خارجی در شیراز برگزار می شود. طبق تقویم ایران این روز نام حافظ است.

اگر علاقه مند به بازدید از شیراز ، این مکان شگفت انگیز هستید ، فراموش نکنید که فال را با دیوان حافظ بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *