آبشار لاتون

مدت زمان خواندن این مطلب : 8 دقیقه

استان گیلان دارای طبیعتی بی نظیر و جاذبه های دیدنی و گردشگری بسیاری می باشد. آبشار لاتون که یکی از بلند ترین آبشار های ایران لقب گرفته است یکی از دیدنی های مهم گیلان به شمار می رود. جالب است بدانید که به این آبشار در زبان محلی بارزاو می گویند. این آبشار ترکیبی زیبا از چند جاذبه ی دیدنی است و همزمان با دیدن آن شما ییلاق های بکر و دریاچه و رودخانه را مشاهده می کنید و از آن ها لذت می برید. اگر می خواهید به سراغ این آبشار بروید حتما در ادامه این مقاله با لوکس ویلا همراه باشید.

معرفی آبشار لاتون

این آبشار مرتفع، در مجاورت کوه اسپیناس قرار گرفته است. آبشار لاتون در دل جنگلی انبوه با درختان زیادی قرار گرفته و از فاصله 500 متری قابل مشاهده می باشد و بسیار مرتفع است، چراکه ارتفاع آبریز اصلی و فوقانی این آبشار به 105 متر می رسد و عرض آن نیز 5 متر می باشد.

البته این آبشار یک آبریز تحتانی نیز دارد که 65 متر با پهنای 10 متر است که در مجموع می توان گفت ارتفاع این آبشار حدود 107 متر می باشد. همین امر موجب شده که آبشار لاتون یکی از 30 آبشار بلند جهان باشد و از بلند ترین آبشار های ایران به شمار رود.

آبشار لاتون از دامنه های شرق کوه اسپیناس یا اسپینه سرچشمه می گیرد و مقصد آن رودخانه لوندیل که طول آن 17 کیلومتر است می باشد. رودخانه لوندویل از کوه اسپیناس سرچشمه می گیرد و با شیب نسبتا تندی به سمت کوته کومه لوندیل حرکت می کند و در انتها به دریای خزر می ریزد.

جالب است بدانید که این آبشار در سال 1398 به عنوان یک اثر طبیعی در فهرست میراث فرهنگی کشور ثبت شد و شماره ثبت ملی آن 645 می باشد. آبشار بارزاو در تمام فصول سال آب دارد ولی حجم آب آن در هر فصل متفاوت است.

آبشار لاتون

آب و هوای لاتون

آب و هوای گیلان در کل معتدل و چهار فصل است و همیشه مناطق کوهستانی سرد و مناطق جنگلی مه آلود هستند. فصل زمستان استان گیلان وراد پوشش آب و هوایی سرد و نیمه دوم بهار تابستان وارد پوشش آب و هوایی شرجی می شود. دمای هوا در گرم ترین حالت ممکن خود در تابستان حدود 35 درجه و زمستان صفر درجه سانتی گراد می باشد.

البته این را هم در نظر داشته باشید که باتوجه به شرایط آب و هوایی بهترین زمان سفر به این آبشار فروردین ماه تا مهرماه می باشد یعنی بین فصول بهر تا پاییز، چراکه در تابستان شرجی بودن هوا اذیت کننده است و در طول سفر ممکن است اذیت شوید.

جاذبه های دیدنی اطراف آبشار لاتون

شما می توانید علاوه بر بازدید از این آبشار بی نظیر دیدنی های دیگری از جمله قلعه لاتون، کوه اسپیناس، آبشار میه کومه و دیدنی های دیگری که در ادامه برایتان آورده ایم. تمامی این جاذبه های زیبای گردشگری  در اطراف آبشار لاتون واقع شده اند و شما می توانید علاوه بر بازدید از آبشار بارزاو به این دیدنی های بی نظیر نیز سر بزنید.

قله اسپیناس

فله اسپیناس یک منطقه ی زیبای مرزی بین گیلان و جمهوری آذربایجان می باشد. این کوه بلند ترین کوه در جفرافیای منطقه آستارا می باشد و ارتفاع آن از سطح دریاهای آراد 2105 متر می باشد و در منطقه لوندیل و آستارا است. این کوه ده کیلومتری شرق شهر آستارا قرار دارد و آبشار لاتون از آن سرچشمه می‌گیرد.

نوک قله اسپیناس صخره ای است و دیواره های عمودی در بالای آن قرار گرفته که این امر موجب شده که این کوه و قله اش از دور شبیه قلعه به چشم بخورد. البته شایان ذکر است که بعضی از افراد بر این باور هستند که در گذشته قلعه ای بالای این کوه قرار داشته و از این قلعه برای دفاع از منطقه و جلوگیری از هجوم دشمنان استفاده می شده اما شواهد و مستندات کافی برای اثبات این فرضیه وجود ندارد و این مسئله را نقض می کنند.

قله اسپیناس

قلعه لاتون

قلعه لاتون بر فراز کوه اسپیناس یا اسپینه قرار دارد که این کوه نیز در نزدیکی آبشار لاتون قرار گرفته است. این قلعه تاریخی چلوه زیبایی دارد و اکثر گردشگرانی که از آبشار لاتون دیدن می کنند قلعه لاتون نیز سر می زنند. این قلعه متعلق به بابک خرمدین و معروف به قلعه اسپینه یا اسپیناس است. از آنجا که این قلعه در ارتفاع دوهزار متری از سطح زمین قرار گرفته است برای بالا رفتن از آن نیاز به تجهیزات کوه نوردی و همچنین داشتن علاقه برای کوه نوردی نیازمند هستید.

لاتون

آبگرم کوته کومه

چشمه آبگرم کوته کومه یکی از جاذبه های طبیعی گیلان است که به دلیل چشمه آبگرمش هرساله گردشگران متعددی از آن دیدن می کنند. آب تنی در چشمه آبگرم کوته کومه بسیار لذت بخش است پس اگر به آب تنی علاقه مند هستید این آبگرم را از دست ندهید. منبع این چشمه قلب تپنده زمین است و از حرارت  بی نهایتش بخشی را به این چشمه آبگرم هدیه کرده است. در سفر به آستارا حتما استفاده از این چشمه را در لیست برنامه های خود قرار دهید.

آبشار باباعلی

آبشار باباعلی یکی از آبشار های زیبای واقع در شهرستان آستارا می باشد که در نزدیکی آبشار لاتون قرار دارد. مسیر این آبشار از روستای کوته کومه شروع شده و بعد از پیاده روی چند ساعته به منطقه بسیار زیبا و فوق العاده ی باباعلی خواهید رسید که در بخش لوندیل قرار دارد. این آبشار در منطقه ای بسیار بکر و بی نظیر قرار دارد و  دل دل جنگل های انبوه آن را می یابید.

آبشار میه کومه

آبشار میه کومه نیز یک جاذبه طبیعی در استان گیلان به شمار می رود که در عمق مناطق جنگلی در شهرستان آستارا، بخش لوندویل قرار گرفته است، این آبشار بکر دارای حوضچه ای برای شنا و جنگلی بکر در اطرافش می باشد. فصول بهار، پاییز و حتی زمستان برای سفر به آبشار میه کومه از طریق لوندویل قابل قبول است اما لوندویل معمولا تابستانی گرم و شرجی دارد و در فصول سرد سفر به آن لذت بخش تر می باشد.

آبشار میه کومه کجاست و مسیر دسترسی به آن

این آبشار در لوندویل قرار دارد و بهترین راه برای دسترسی به لوندویل از طریق رشت می باشد که شما باید از صومعه سرا گذر کنید و سپس به جاده اصلی تالش که برسید به راحتی می توانید روانه آستارا و لوندویل شوید.

در نظر داشته باشید که جاده خاکی لوندویل به روستای میه کومه برای ماشین سواری راه تردد سختی دارد و پیشنهاد ما به شما آفرود سواری و یا استفاده از یک ماشین شاسی بلند است که سختی های راه شما را آزار ندهد. فاصله زمانی رشت تا لوندویل با ماشین حدود 2 ساعت و 45 دقیقه می باشد.

چرا به لاتون برویم؟

مهم ترین دلیل برای رفتن به این آبشار زیبایی و ارتفاع خیره کننده آن است اما علاوه بر آن مسیر دسترسی به لاتون است. شما از دو مسیر می توانید خود را به لاتون برسانید، یکی مسیر لوندیل گیلان است و دیگری مسیر سوها از اردبیل، هردو این مسیر ها مملو از منظره های دلپذیر هستند و خستگی مسیر سفر را برای شما به صفر می رسانند.

روستای کوته کومه که در نزدیکی این آبشار قرار گرفته است دارای مردمانی تالشی می باشد که شغل آنها دامداری است، با رفتن به این روستا و دیدن طبیعت بکر آن همچنین مردمان خونگرم این منطقه حس و حال سبک بودن و به دور از دغدغه بودن به انسان القا می شود.

تجهیزات سفر به آبشار لاتون آستارا

  • بردن یک کوله مناسب برای البسه و مواد غذایی از مهمات است.
  • اگر می خواهید در تابستان به آنجا سفر کنید، با توجه به شرجی بودن هوا و کوه نوردی و پیاده روی که در پیش دارید حتما آب کافی با خود ببرید که تشنه نمانید.
  • اگر شما هم عاشق آب تنی هستید پس لباس تمیز و اضافه را فراموش نکنید چون حتما تنی به آب خواهید زد.
  • پوشیدن یک کفش مناسب کوه نوردی و مناسب برای پیاده روی برای شما الزامی است زیرا کفش نا مناسب بسیار آزار دهنده است و این گردش را برای شما به شدت سخت می کند.

آبشار لاتون کجاست و مسیر دسترسی به آن

آبشار لاتون یکی از جاهای دیدنی آستارا به شمار می رود و برای دسترسی به آن شما دو راه دارید که اولی مسیر لوندویل به لاتون است و دیگری مسیر سوها به لاتون می باشد. مسیر لوندویل از سمت گیلان و مسیر سوها از سمت اردبیل می باشد.

برای دسترسی به این آبشار از سمت لوندویل گیلان کافیست به ارتفاعات شهر بندری آستارا و ۱۵ کیلومتری جنوب آن در شهر لوندویل و ۶ کیلومتری روستای کوته کومه نزدیک شوید و به مسیر جاده تالش در آستارا بروید، سپس به راه فرعی که به سمت جنوب است را ادامه دهید و بعد از پیمودن چند کیلومتر وارد روستای کوته کومه شوید و سپس از راه مال رو را به طول 6 کیلومتر طی کنید و سپس از سمت دریاچه سوها به لاتون دسترسی پیدا خواهید کرد.

راه این دریاچه پرپیچ و خم و کمی خطرناک است پس حتما موقع سفر به آن تجهیزات لازم را به همراه داشته باشید و آهسته رانندگی کنید تا از خطرات احتمالی جانی و مالی در امان باشید.

آدرس آبشار لاتون: ۱۵ کیلومتری جنوب آستار، شهر لوندویل، آبشار لاتون

آبشار لاتون آستارا

اجاره ویلا در آستارا

برای یک اقامت آرام در نزدیکی آبشار لاتون، پیشنهاد ما به شما اجاره ویلا در آستارا است. برای هنگامی که خسته ی گشت و گذار و خسته ی راه هستید بهترین کار اجاره و اقامت روزانه یک ویلا در آستارا است که همزمان با دیدن از تمامی جاذبه های زیبای این شهر شما بتوانید به استراحت نیز بپردازید.

همچنین امکان اقامت و اجاره یک خانه روستایی یا یک کلبه روستایی در روستای کوته کومه که در نزدیکی این آبشار وجود دارد نیز هست و می توانید برای اقامت آنجا را هم در نظر داشته باشید و از آن استفاده نمایید.

راهنما سایت

آدرس

۱۵ کیلومتری جنوب آستار، شهر لوندویل، آبشار لاتون

شماره تماس

هزینه بازدید

رایگان

ساعات بازدید از این جاذبه

شنبه

24 ساعته

یک‌شنبه

24 ساعته

دو‌شنبه

24 ساعته

سه‌شنبه

24 ساعته

چهار‌شنبه

24 ساعته

پنج‌شنبه

24 ساعته

جمعه

24 ساعته
مسیریابی آنلاین
مطالب مشابه