کویر مصر

مدت زمان خواندن این مطلب : 8 دقیقه

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

کویر مصر

به جرات می توان گفت، معروف ترین کویر ایران، کویر مصر است. اگر به اطرافیانتان بگویید برنامه کویر بچینیم اکثراً کویر خور و بیابانک معروف به مصر را پیشنهاد می کنند. اما این کویر جذاب و دوست داشتنی چه چیز های جذابی دارد که انقدر محبوب شده است؟ اگر مشتاق به کویر گردی هستید و میخواهید معروف ترین کویر ایران را بیشتر بشناسید، تا انتهای معرفی کویر زیبا و دوست داشتنی مصر با ما همراه باشید.

ابتدا کویر مصر را معرفی کنیم

کویر درواقع نام دیگر بیابان است و عمدتاً کویر را با منطقه ای سوت و کور، شنزارهای زیبا، تپه های بزرگ و چشم اندازی که فقط بیابان است میشناسند اما از حق نگذریم، همین بیابان ها بخاطر تپه های کوچک و بزرگشان مناظر زیبایی را به وجود آورده اند. همچنین خیلی ها هم تصور می کنند کویر هیچ چیز خاصی ندارد و تنها برای لذت آفرود سواری و شیب زدن، دیدن آسمان پرستاره و بهرمند شدن از سکوت خالص، مردم به کویر سفر می کنند. اما کویر مصر تا حدود زیادی مرزهای تعریف کویر را جابجا می کند.

کویر مصر که بخشی از دشت کویر، بزرگترین کویر ایران می باشد، علاوه بر سکوت خالص، آسمانی پرستاره و تپه های جذاب و دوست داشتنی، چشم اندازهایی دارد که در هیچ جای دیگر پیدا نخواهید کرد. کویر مصر، نیزارهای زیبا و جاهای دیدنی فوق العاده ای دارد و برخی از کویر گردها تنها برای این جاهای دیدنی جذاب به کویر مصر سفر می کنند.

چرا نام مصر برای روستا و کویر مصر انتخاب شد؟

همانطور که میدانیم، روستای مصر را با نام روستایی تاریخی میشناسند اما قدمت این روستا کمی بیشتر از 100 سال است. یوسف، به عنوان بنیانگذار روستای مصر، فرد سرمایه داری بود که در این روستا، زمین ها و مزارع بسیاری داشت اما کار او در این روستا، چراندن گوسفندان و شب بیداری بود لذا مردم، روستا را با نام مزرعه یوسف میشناختند. مدتی گذشت و بخاطر موقعیت روستا و شرایط آب و هوایی، قنات های روستا خشک شد و یوسف برای تامین آب مورد نیاز شروع به حفاری چاه های مختلف کرد. برای مدتی، چاه های حفر شده آب مورد نیاز روستا را تامین میکردند تا اینکه سطح آب ها پایین تر رفت و یوسف مجبور شد برای دسترسی به آب، چاه های عمیق تری حفر کند برای همین، مردم نام روستا را چاه دراز گذاشتند.

اما یوسف از نامی که برای روستایش انتخاب شده بود خوشش نمی آمد و به مردم گفت بخاطر اینکه نامش با نام حضرت یوسف پیامبر در سرزمین مصر یکی است، نام مصر را برای روستا انتخاب کندد و از آنجایی که یوسف در میان مردم روستا و همچنین روستاهای مجاور، ارزش و احترام بالایی داشت، مردم نام روستا را به مصر تغییر دادند. جالب است بدانید در آن زمان، یوسف دستور داده بود در وسط روستا خیابان عریضی احداث شود اما مردم گفتند روستا کوچک است و به خیابان نیازی ندارد و یوسف در پاسخ به آن ها گفت که روزی این روستا، به منطقه ای شلوغ و پر رفت و آمد تبدیل خواهد شد.

کویر مصر

کویر مصر کجاست؟

منطقه کویر مصر در مرز بین استان های اصفهان، سمنان و خراسان جنوبی یا بیرجند قرار دارد. کویر مصر در شمال شرق اصفهان قرار دارد و بخاطر آب و هوای بسیار گرمش، کویر گردها در فصل پاییز، زمستان و بهار به کویر سفر می کنند که بهترین زمان سفر به کویر هستند. دقیق تر بگوییم، از اواسط پاییز که هوا به یکباره سرد می شود، سفر های کویر گردی آغاز می شود و این سفرها تا اواسط بهار که ناگهان، هوا گرم می شود ادامه دارد اما با این حال، کویر همچنان گرم است و هیچکس نمی خواهد در فصل تابستان و اوج گرما به کویر سفر کند.

کویر مصر اصفهان از برخی با نام کویر مصر کاشان و برخی دیگر هم با کویر خور و بیابانک میشناسند، در فاصله 55 کیلومتری دامغان، 430 کیلومتری اصفهان، 400 کیلومتری سمنان و 600 کیلومتری تهران قرار دارد. از سمت شمال، کویر مصر به برانداز سرنمک، دشت کویر و استان سمنان، در سمت شرق به استان بیرجند، کویر حلوان و شهر معروف طبس، از سمت غرب به روستای جندق و از سمت جنوب به دره بیدان، روستاهای مصر، خور و استان یزد دسترسی دارد.

بهترین مسیرهای دسترسی به کویر مصر

اکثر کویر گردهایی که میخواهند سفری به کویر مصر داشته باشند، اول به روستای مصر در جنوب کویر مصر مراجعه می کنند اما برخی هم سفر خود را از روستای جندق واقع در غرب روستای مصر آغاز می کنند. اگر از شرق کشور میخواهید راهی روستای مصر شوید، از طریق بزرگراه 70 آسیا به روستای خور برسید و اگر هم از شهر طبس میخواهید سفر کنید، در شمال غرب شهر وارد جاده طبس به اصفهان و تهران شوید تا در نهایت به روستای خور برسید. در روستای خور بعد از اینکه استراحتی کردید و در پمپ بنزین یغمایی، باک خودروی خود را پر کردید، به سمت شمال رفته با استفاده از تابلوهای راهنما، به روستای مصر خواهید رسید.

کویر گردانی که از سمت غرب کشور میخواهند به کویر مصر سفر کنند، می توانند ابتدا به شهر سمنان مراجعه کرده و سپس، وارد جاده 70 آسیا شوند تا در نهایت به روستای جندق یا مصر برسند. افرادی هم که به شهر اصفهان سفر می کنند، در شرق اصفهان از طریق جاده نائین – انارک به روستای مصر و جندق دسترسی خواهند داشت.

فاصله کویر مصر تا تهران

اکثر مهمانان کویر مصر، تهرانی ها هستند. دو راه کلی برای دسترسی به روستا و کویر مصر وجود دارد. برای مسیر اول، ابتدا وارد شرق تهران می شوید تا در انتهای اتوبان های همت، بابایی، رسالت و یاسینی وارد جاده دماوند شوید. در انتهای جاده دماوند، به جاده فیروزکوه میرسید و در روستای امیریه، با استفاده از تابلوهای راهنما وارد جاده سمنان شده و هنگامی که شهر سمنان رسیدید، در جنوب شرق سمنان از طریق جاده سمنان به سرکویر و سپس، جاده جندق به کویر مصر خواهید رسید. لازم به ذکر است ابتدا به روستای جندق می رسید و اگر میخواهید سفر خود را از روستای مصر آغاز کنید، می بایست در انتهای جاده وارد بزرگراه 70 آسیا به سمت غرب شوید.

در نظر داشته باشید اگر میخواهید از شهر تهران، راهی سمنان و سپس کویر مصر شوید، می توانید در جنوب شرقی تهران از طریق بزرگراه امام رضا هم به سمنان دسترسی خواهید داشت که سهل العبوتر است. بطور کلی، میانگین 650 کیلومتر فاصله تهران تا کویر مصر از طریق شهر سمنان می باشد.

مسیر دوم دسترسی به کویر مصر که محبوب ترین راه سفر در میان کویر گردها به شمار می رود اما با 730 کیلومتر مسافت، طولانی ترین مسیر دسترسی به کویر مصر به می باشد، شهر قم است. در جنوب تهران وارد جاده خلیج فارس می شوید تا به شهر قم برسید اما از کنار شهر قم عبور کرده و با عبور از کاشان، در نهایت به روستای نائین خواهید رسید. در بلوار امام رضای شهر نائین هم وارد جاده نائین به انارک شده و قبل از اینکه روستای خور برسید، مسیر دسترسی به روستای مصر را مشاهده خواهید کرد. لازم به ذکر است اگر از این مسیر میخواهید به کویر مصر سفر کنید در شهر نائین استراحت کرده و باک خودروی خود را پر کنید.

فاصله کویر مصر تا اصفهان

نزدیک ترین کویر به اصفهان، کویر مصر است و آفرود سواران و کویر گردهای اصفهانی اوقات خوش خود را در این کویر سپری می کنند. بهترین مسیر دسترسی به کویر مصر از اصفهان، تنها 400 کیلومتر مسافت دارد و ابتدا در شرق اصفهان وارد جاده نائین می شوید تا در انتهای جاده به شهر کوچک نائین برسید و در شمال شرق نائین واقع در امتداد بلوار امام رضا هم وارد جاده دسترسی به روستای مصر خواهید شد.

فاصله کویر مصر تا کاشان

با اینکه کاشان هم بخشی از اصفهان می باشد و از روی نقشه، فاصله کمتری تا کویر مصر دارد برای دسترسی به کویر مصر از شهر کاشان، کویر گردها می بایست مسافتی 500 کیلومتری را طی کنند. اگر میخواهید از شهر کاشان به کویر مصر دسترسی داشته باشید، در جنوب غربی کاشان وارد جاده خلیج فارس شوید تا در انتهای آن به جاده امیرکبیر برسید. مسیر را ادامه دهید تا در نهایت به شهر نائین رسیده و همانطور که بالا توضیح دادیم، در شمال شرق نائین به روستای مصر دسترسی خواهید داشت.

جاهای دیدنی کویر مصر

خب میرسیم به بخش جذاب ماجرا. سفر خود را آغاز می کنیم و به روستای مصر می رسیم اما در واقع، روستای مصر آغاز سفر کویرگردی است و ابتدا، کویر گردها بعد از اینکه چند ساعت در راه بودند، ابتدا در این روستا به خوبی استراحت می کنند چراکه قرار است سفری سخت، خطرناک، ترسناک و در عین حال، جذاب دوست داشتنی با چالش های فراوان را آغاز کنند.

کویر مصر مردمانی خون گرم و صمیمی دارد و به خوبی از کویر گردها استقبال می کنند و همین کافیست که کویر مصر را از بهترین کویر های ایران میشناسند. عمده درآمد مردم روستای کویر مصر که جمعیت بسیار کمی هم هستند از طریق صنعت کویرگردی می باشد با ارائه خدمات اقامتگاه های بوم گردی، درآمد مطلوبی هم دارند. سفر به کویر مصر را آغاز می کنیم.

در کویر مصر همانند سایر کویرها، چشم اندازهای بی نظیر، شب های سرد، تپه ها و شیب های خطرناک و هیجان انگیز وجود دارد تا لذت کویر گردی را در این منطقه بتوان تجربه کرد. در گشت و گذار کویر مصر، با نیزارهای جذاب و دوست داشتنی، نمکزارهای زیبا، باتلاق های نمکی و جمعیت شترها روبرو می شویم اما جاهای دیدنی دیگری هم در کویر مصر وجود دارد که شاید از وجود آن ها بی خبر باشید. در ادامه میخواهیم معروف ترین جاهای دیدنی مصر را معرفی کنیم که بازدید از آن ها در سفر به کویر مصر شدیداً پیشنهاد می شود.

آفرود سواری و کمپ در کویر مصر

دریاچه نمک خور

دریاچه نمک خور از نظر خیلی ها، زیباترین منطقه دیدنی در اطراف کویر مصر است اما بخاطر فاصله ای که تا کویر دارد، اکثراً افرادی از آن بازدید می کنند که از سمت شرق و روستای طبس میخواهند راهی کویر مصر شوند چراکه برای دسترسی به دریاچه نمک خور، در شرق روستای مصر به سمت روستای خور رفته و از روستای خور هم وارد جاده طبس می شوید تا در میانه راه، دریاچه نمک را مشاهده کنید. دریاچه نمک خور ارزش بالایی دارد چراکه نزدیک به 2هزار کیلومتر، بزرگترین دریاچه نمک فصلی ایران به حساب می آید.

دریاچه نمک خور چشم انداز بی نظیری دارد و برای عکاسی های جذاب و دوست داشتنی، مقصدی متفاوت و خاص خواهد بود. اما نکته ای مهم که خوب است بدانید. همانطور که میدانیم، دریاچه های نمک بخاطر عمق زیادی که دارند، دارای باتلاق های خطرناک بوده و انسان ها و جانوران مختلفی در این باتلاق به دام افتاده و در نهایت، به کام مرگ کشانده شده اند و همچنین، برخی هم تصور می کنند از آنجایی که دریاچه نمک خور، نام دریاچه را یدک می کشد و بخشی از کویر است، تنها با خودروهای آفرودی می توان به دریاچه سفر کرد و از جاهای زیبایش لذت برد اما نکته مهم اینجاست عمق دریاچه در عمیق ترین حالت، بین 5 تا 10 سانت است و از طرفی، بخاطر صاف بودن مسیر، حتی با خودروهای عادی هم می توان به بخش های مختلف دریاچه سفر کرد.

اما قرار نیست با خودروی عادی به همه جای دریاچه سفر کنید و نه، قرار هم نیست با خودرو در باتلاقی گیر کنید بلکه امکان دارد در وسط ناکجا آباد بدون هیچ وسیله امدادی و آنتن، لاستیک های خودرو را از دست بدهید. اما چرا؟ در واقع، اگر گشت و گذاری در دریاچه نمک خور داشته باشید بعضی جاها نمک های سیاه مشاهده می کنید که بسیار تیز و برنده هستند اما چه چیزی باعث به وجود آمدن این اتفاق می شود؟ نمک ها در ابتدا سفید هستند و به لطف آن، اشعه مادون قرمز خورشید را از خود عبور می دهند اما اشعه مادون قرمز در نهایت به لجن های سیاه رنگ زیر نمک ها برخورد می کند و لجن ها دچار انبساط می شوند. با فشرده شدن لجن ها، روی لایه های بالایی فشار زیادی وارد شده و خرد می شوند که در اثر این پدیده به همراه باران و فرسایش، لجن های سیاه رنگ تیزی به وجود می آید. همچنین نه تنها خودروها نمی توانند از آن مناطق عبور کنند، بلکه هیچ حیوانی هم توانایی قدم گذاشتن روی آن ها را ندارد.

دریاچه نمک خور

پلی گون های دریاچه نمک خور

پلی گون ها پدیده های جذاب و زیبایی هستند که اغلب در مناطق کویری رخ می دهند. کویرها با اینکه بسیار گرم و خشک هستند اما معمولاً در زمستان، باران های مختلفی هم در مناطق کویری می بارد. آب باران به سمت دریاچه سرازیر می شضود و از آنجایی که کویرها نمک های زیادی دارند، آب باران بسیار شور می شود هرچند بخاطر گرمای هوا، آب به سرعت تبخیر شده و تنها نمک ها باقی میمانند. نمک های باقیمانده به لطف اختلاف دمای شب و روز دچار انبساط و انقباض شده و خرد می شوند و بعد از آن، رطوبتی که در لایه های زیرین نمک ها حبس شده به بیرون می آید و پدیده پلی گون رخ می دهد. پلی گون ها اشکال 5 ضلعی منظمی هستند بسیار زیبا بوده و در قسمت های زیادی از دریاچه نمک خور قابل مشاهده هستند.

چال سلکنون روستای مصر

یکی از معروف ترین جاهای کویر مصر که برای بسیاری، جذاب است، چال سلکنون ها هستند. چال سلکنون ها مناطقی به صورت فرورفتگی هستند و ارتفاع کمتری هم نسبت به سایر مناطق دارند. در کویر مصر، چال سلکنون در جنوب کویر و شمال روستای مصر است و خیلی ها فقط از آنجا عبور می کنند اما نمی دانند که با منطقه ای زیبا و دوست داشتنی طرف هستند. قدمت چال سلکنون کویر مصر به سال 1355 برمیگردد. در آن سال سیلی در منطقه به وجود آمد که باعث شده دریاچه بزرگی در منطقه به وجود آید و جالب است بدانید این دریاچه، یکی از مهم ترین دلایل محبوبیت کویر مصر در میان مردم شد. امروزه، در منطقه چال سلکنون باتلاق های کوچکی مشاهده می شود که در اطرافش، سنگریزه هایی روشن تر از شن وجود دارد.

تخت عروس مصر

نه تنها تخت عروس از زیباترین جاهای دیدنی کویر مصر است بلکه یکی از زیباترین مناطق کویری در ایران هم به شمار می رود برای همین، نام عروس برازنده این منطقه می باشد اما جالب است بدانید نام عروس را اهالی روستاهای اطراف کویر انتخاب کرده اند چراکه آن ها هر منطقه ای که زیبا بود را عروس مینامیدند.

تخت عروس کویر مصر تپه های پلکانی هستند که به لطف وزش بادهای شدید، همچین منظره ای را به وجود آورده اند. اگر از شانس شما، زمانی به تخت عروس کویر مصر بروید که شرایط جوی مساعدی حاکم باشد، می توانید دیگر جاهای دیدنی کویر مصر از جمله چال سلکنون، روستای مصر، تپه های شن روان و تخت شور را مشاهده کنید. همچنین از تخت عروس هم کوه های دامغان هم قابل مشاهده است.

تخت عروس مصر

روستای بیاضه و قلعه های تاریخی

یکی از معروف ترین جاهای دیدنی که در اطراف روستا و کویر مصر قرار دارد، روستای بیاضه است. روستای بیاضه منطقه ای کوچک با جمعیت 2هزار نفر می باشد اما جاهای تاریخی و قلعه های زیبایی که دارد، آن را به منطقه ای توریستی و پربازدید تبدیل کرده است.

هنگامی که وارد روستای بیاضه می شوید، با بافتی قدیمی و معماری خاص خانه ها روبرو خواهید شد که در زمان خود، یکی از زیباترین ها به شمار می رفت. در روستای بیاضه، قلعه ای تاریخی با نام ارگ بیاضه وجود دارد که در زمان خود، شکوه و عظمت بالایی داشت. قدمت ارگ بیاضه به دوران حکومت ساسانیان برمیگردد و در آن زمان، اهای روستای بیاضه برای حفظ این ارزش تاریخی، آن را پشت قباله دختران روستا انداختند.

در کنار نخلستان ها، آسمان پرستاره، مردمی خون گرم و جاهای دیدنی و تاریخی، افراد بسیاری به روستای بیاضه سفر می کنند که در میان آن ها، توریست های خارجی هم به چشم میخورد. در اطراف روستای بیاضه، تپه ها و شنزارهای مختلفی وجود دارد که برای پیاده روی، شتر سواری، موتور سواری و غیره منطقه ای هیجان انگیز به شمار می روند. همچنین اگر هم قصد اقامت در روستای بیاضه را دارید، در این روستا تعدادی اقامتگاه بوم گردی تاریخی وجود دارد که همیشه هم شلوغ هستند لذا برخی ترجیح می دهند با خود چادر به همراه ببرند تا شب های خنک را در دل کویر سپری کنند.

قلعه بیاضه

اقامتگاه های بوم گردی کویر مصر

سفری جذاب، هیجان انگیز و لذت بخش به کویر مصر تنها با چند ساعت کویر گردی کامل نمی شود برای همین خیلی ها خود را برای اقامتی 2 روزه و حتی بیشتر هم آماده می کنند. برای اقامت در کویر مصر دو راه وجود دارد. می توانید با خود چادر به همراه ببرید و همانند اکثر کویرگردان، شب را در کویر با سکوت لذت بخش و آسمان پر ستاره اش سپری کنید یا می توانید به روستای مصر مراجعه کرده و در یکی از اقامتگاه های بوم گردی روستا اقامت داشته باشید.

کم پیش می آید برای اقامت در روستای مصر، نتوان اقامتگاه بوم گردی خالی پیدا کرد چراکه نزدیک به 14 اقامتگاه بوم گردی با امکانات مختلف و همچنین، محیطی جذاب و دوست داشتنی وجود دارد تا امکان اسکان را برای کویر گردان فراهم کند. طبق تجربه ای که کویر گردان از سفر به کویر مصر دارند، در اواسط فصل پاییز تا اوایل زمستان، شاهد بیشترین تورها و سفر ها نه تنها به کویر مصر، بلکه به تمام کویرهای ایران هستیم و در این زمان، تقریباً تمام اقامتگاه های بوم گردی رزرو شده اند.

هتل کویری بالی

هتل کویری بالی بزرگترین هتل کویری مرکز ایران است که از معروف ترین اقامتگاه های بوم گردی کویر مصر به شمار می رود. هتل کویری هتلی دو ستاره بوده و امکانات به مراتب بهتری نسبت به اقامتگاه های بوم گردی روستای مصر دارد. هتل بالی در سال 1389 افتتاح شد و با 33 باب اتاق با امکانات مختلف در کنار ارائه خدمات متنوع، به سرعت تبدیل به یکی از محبوب ترین اقامتگاه در روستای مصر شد. برخی از اتاق های هتل کویری بالی دارای تخت خواب، میز و صندلی بوده و برخی هم نه تنها تخت و خواب و میز ندارند بلکه فاقد یخچال و تلویزیون بوده و به صورت کف خواب هستند.

اقامتگاه بوم گردی خانه مازیار

اقامتگاه بوم گردی خانه مازیار را با نام اقامتگاه بوم گردی آتشونی هم میشناسند. مازیار آل داوود مالک این اقامتگاه بوم گردی است و در گذشته و روزهای اول افتتاح اقامتگاه، با نام کلبه آتشونی معروف شده بود. در این اقامتگاه امکانات جذابی وجود دارد که شامل موسیقی زنده، غذای محلی و اتاق هایی با معماری جذاب و سنتی هستند. همچنین خدمات مختلفی هم در اقامتگاه بوم گردی خانه مازیار ارائه می شود که شامل تورهای شتر سواری، پیاده روی و غیره هستند.

اقامتگاه بوم گردی بیراهه

اقامتگاه بوم گردی بیراهه در میان تورهای کویر گردی محبوب است چراکه جزء خوش قیمت ترین اقامتگاه های بوم گردی در روستای مصر به شمار می رود. اقامتگاه بوم گردی بیراهه دو بخش در روستا دارد در فاصله 100 متری از یکدیگر واقع شده اند. بخش اول قدمتی بیش از 80 سال دارد و در سال 1394 هنگامی که تصمیم گرفته شد تا مورد مرمت و بازسازی قرار گیرد، بخش دوم هم ساخته شد. اقامتگاه بوم گردی بیراهه تجربه بی نظیری از اقامت به سبک سنتی دارد بطوریکه اتاق ها به صورت کف خواب بوده و فاقد تلویزیون و یخچال هستند چراکه اقامتگاه بوم گردی بیراهه دارای یخچال سنتی و عمومی بوده و می بایست قبل از استفاده، با پرسنل اقامتگاه هماهنگ کنید. همچنین اتاق ها هم فاقد سرویس بهداشتی و حمام هستند و می بایست از حمام و سرویس بهداشتی عمومی اقامتگاه استفاده کرد.

اقامتگاه سنتی کاریز

اقامتگاه سنتی کاریز یکی از زیباترین اقامتگاه هایی است که کویر گردان در روستای مصر می توانند برای اقامت انتخاب کنند. اقامتگاه سنتی کاریز معماری کویری و دوست داشتنی دارد و محوطه اقامتگاه، با درختان نخل و سقفی هلالی، چهره جذابی را ارائه می دهد. همچنین در اطراف حیاط اقامتگاه هم تخت های سنتی قرار دارد تا کویر گردها در فضای باز نشسته و لذت ببرند. اقامتگاه سنتی کاریز 12 اتاق دارد که به صورت کف خواب بوده و مجهز به سیستم های سرمایشی و گرمایشی هستند. همچنین آشپزخانه و سرویس بهداشتی عمومی هم در اقامتگاه وجود دارد.

هتل تی دا

هتل تی دا یکی از معروف ترین و بزرگترین اقامتگاه های بوم گردی روستای مصر است که در سال 1392 افتتاح شده و نسبت به سایر اقامتگاه جدیدتر، مدرن تر و جذاب تر است. هتل تی دا 30 اتاق برای اقامت دارد که ظرفیت های مختلفی داشته و برخی دارای تخت خواب بوده و برخی هم کف خواب هستند. هتل سنتی تی دا از جمله گران ترین اقامتگاه های روستای مصر است اما ارائه خدمات بهتر، استفاده از مواد ارگانیک برای غذاهای و سرو غذاهای متنوع و لذیذ، باعث شده بسیاری از کویرگرد ها هتل تی دا را برای اقامت در روستای مصر انتخاب کنند.

روستای مصر

تفریحات کویر مصر

نوبت به تفریحاتی می رسد که در کویر مصر می توان انجام داد و از کویر گردی در این منطقه نهایت لذت را برد. خیلی ها هستند که تصور می کنند لذت کویر گردی تنها به سکوت منطقه، آسمان پرستاره و مناظر زیبا ختم می شود اما در کویر مصر اینگونه نیست. اگر به شمال روستای مصر مراجعه کنید، به کمپ آفرود سواری می رسید. در این کمپ علاوه بر ارائه تورهای آفرود سواری در کویر مصر که با خودروهای آفرودی اوج هیجان را ارائه می دهند، موتورهای چهار چرخ هم ارائه می شود که با اجاره ساعتی آن ها، می توانید دل به کویر زده و لذت ببرید. در این کمپ همچنین شترهای مختلفی مشاهده می شود که با پرداخت هزینه ای مناسب، سوار بر آن ها شده و لذت شتر سواری در کویر را هم تجربه می کنید.

اما یکی از جذاب ترین تفریحاتی که در تمام مناطق کویری می توان از آن بهرمند شد، سند بوردینگ است. کافیسیت به مغازه های فروش تجهیزات کویر گردی مراجعه کنید تا یک بورد خریداری کنید. هنگامی که به کویر می رسید به یکی از تپه ها مراجعه کنید که در مقابلتان، شیب تندی قرار دارد. سپس بر روی بورد نشسته و از این شیب پایین روید.

تفریحات کویر مصر

نکاتی که قبل از ورود به کویر مصر باید بدانید

کویر گردی در کنار تفریحات و لذت هایی که دارد، می تواند سفر شما را تلخ کرده و حتی اتفاقات جبران ناپذیری را برایتان رقم بزند و بهتر است قبل از اینکه سفر کویر گردی را آغاز کنید، نکات مهمی را در نظر داشته باشید:

1) شما قرار است به منطقه ای سفر کنید که خودتان هستید و خدای خودتان و یا تنها چند نفر دوست که همانند شما هستند با شما بیایند. در این منطقه هیچگونه آنتن موبایلی وجود ندارد و از طرفی، برخلاف تصور عموم در برخی از مناطق کویری حتی آنتن موقعیت یاب ها هم جواب نمی دهد پس حتماً با خود نقشه ای از کویر و قطب نما به همراه داشته باشید و اگر هم فردی باتجربه به عنوان راهنما دارید که چه بهتر. همچنین اگر در حال آفرود سواری در کویر مصر هستید، با مسیرها آشنا بوده و بدانید کجای کویر هستید چراکه به لطف بادهای شدیدی که می وزد، تپه ها دائما در حال تغییر بوده و نمی توان از روی تپه ها، مسیرها و ردپای لاستیک خودرو پیدا کنید کجا هستید. این موضوع در کویر مصر کمتر و در کویرهایی همچون کویر ریگ جن بیشتر به چشم می آید.

2) درست است که کویر منطقه ای با سکوت خالص است اما این سکوت توسط حشرات و صدای ناهنجار آن ها شکسته شود. حشراتی که در کویر مصر هستند بسیار آزار دهنده بوده و برای محافظت خود از آن ها کافیست کلاه به همراه لباس های آستین بلند به همراه داشته باشید اما بخاطر هوای گرم، لباس های آستین بلند نازک پیشنهاد می شود. همچنین لباس های آستین بلند علاوه بر محافظت شما از گرما و حشرات، باعث می شود هنگامی که در حال پیاده روی یا آفرود سواری در کویر هستید، شن های کمتری وارد بدنتان شود.

3) از لوازمی که برای سفر کویرگردی نیاز دارید به غیر از چادرهای مسافرتی و خورد و خوراک، پاوربانک، چراغ سیار و کیسه خواب هستند. همچنین برای آب هم این نکته را در نظر داشته باشید هر انسان بطور میانگین به 4 لیتر آب در روز نیاز دارد و طبق روزهایی که در کویر هستید آب به مقدار کافی به خود ببرید.

4) حیوانات کویری و جانورانی که در کویر مصر زندگی می کنند را جدی بگیرید. مارها، عقرب، عقاب و گرگ تنها بخشی از حیوانات وحشی و خطرناک کویر مصر هستند. نقشه هایی هستند که موقعیت زندگی حیوانات در کویر مصر را نشان می دهد و تا حد امکان، از مراجعه به آن مناطق دوری کنید. همچنین در صورتی که میخواهید شب را در چادر وسط کویر سپری کنید، از بسته بودن زیپ چادر و کیسه خواب خود مطمئن باشید تا عقرب یا ماری به شما آسیب نزند.

5) بهترین زمان برای کویر گردی و به عبارتی، قدم زدن و پیاده روی در کویر از ساعت 4 بعد از ظهر الی 10 صبح است. این نکته مهم از حیوانات کویری الهام گرفته شده است چراکه از ساعت 10 صبح الی 4 بعد از ظهر حتی در فصل پاییز و زمستان، هوا به شدت گرم بوده و آفتاب و گرمای اذیت کننده ای بر منطقه حاکم می باشد و حیوانات تا آنجایی که می توانند در این بازه از روز، تحرکی نخواهند داشت.

6) حتی تصورش را هم نکنید بخواهید به تنهایی راهی کویر مصر شوید. خطرناک ترین ریسکی که هر کویرگردی حتی اگر ماهر هم باشد، سفر تنهایی به کویر است. خودروهای آفرودی هرچقدر هم لاستیک پهن داشته باشند و بزرگ باشند، توانایی مقابله با قدرت طبیعت را ندارند و در صورت گیر کردن در شن، کسی نخواهد بود شما را از آنجا دربیارد. از گیر کردن در شن بدتر هم باتلاق های نمکی هستند. میدانیم که باتلاق ها چقدر ترسناک و خطرناک هستند و در صورت گیر کردن در باتلاق، می بایست خودروهای دیگری باشند که شما را از آن نجات دهند.

7) حتماً قبل از اینکه به کویر سفر کنید، دوربین عکاسی به همراه داشته باشید. اگر اولین باری است که میخواهید به کویر مصر سفر کنید، با مناظر بی نظیری و آسمان پرستاره ای روبرو می شوید که برای عکاسی، بسیار زیبا هستند. در نهایت هم اگر با خودروی آفرودی میخواهید به کویر مصر سفر کنید، حتماً در روستای نائین یا جندق که نزدیک ترین مناطق به کویر مصر هستند باک خودروی خود را پر کنید.

8) مهم ترین نکته ای که بازی با جان شما است، زمان سفر به کویر می باشد. می دانیم که بهترین زمان سفر به کویر مصر، فصل پاییز، زمستان و بهار است و در کویر هم شاهد بارش باران هستیم اما به هیچ عنوان سعی نکنید زمانی سفر کنید که هوای کویر ابری بوده و قرار است باران ببارد چراکه در کویر، هیچ ساختمان، تیر چراغ برق و ساده تر بگوییم، اتصال به زمین برقرار نبوده و صاعقه به سطح کویر برخورد می کند.

کویر مصر

ویدئو مناطق دیدنی کویر مصر

[vc_column_text text_larger=”no”]

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

[html_block id=”51591″]

راهنما سایت

آدرس

استان اصفهان، شهرستان خور و بیابانک، بخش جندق، روستای مصر

شماره تماس

هزینه بازدید

رایگان

ساعات بازدید از این جاذبه

شنبه

24 ساعته

یک‌شنبه

24 ساعته

دو‌شنبه

24 ساعته

سه‌شنبه

24 ساعته

چهار‌شنبه

24 ساعته

پنج‌شنبه

24 ساعته

جمعه

24 ساعته
مسیریابی آنلاین
مطالب مشابه