کویر زردگاه

مدت زمان خواندن این مطلب : 8 دقیقه

کویر زردگاه
کویرها مناطقی هستند که هوای بسیار گرمی دارند، بخاطر گرما آب به سرعت تبخیر می شود و به لطف آن، هیچ گیاهی هم در آنجا رشد نمی کنند. در این
مناطق سکوت خالصی حاکم است و بخطر اینکه هیچ سکونتی در این مناطق حاکم نیست، خبری از آلودگی نوری نبوده و شب های پرستاره ای هم دارند. کویر زردگاه یکی از کویرهای معروف ایران است که در منطقه زردگاه واقع در استان خراسان جنوبی قرار دارد. چرا به کویر زردگاه سرسبزترین کویر ایران گفته می شود؟ با ما همراه باشید تا با کویر زردگاه و جاهای دیدنی این منطقه زیبا را بشناسید.

نگاهی به کویر زردگاه

کویر زردگاه از معروف ترین کویرهای ایران است و اکثر ساکنان شرق کشور برای کویر گردی به این منطقه مراجعه می کنند. زردگاه در واقع نام نزدیک ترین روستایی است که در این منطقه واقع شده و بخاطر آن، نام زردگاه را برای این کویر زیبا و دوست داشتنی انتخاب کرده اند. روستای زردگاه مردمانی خونگرم و مهربان دارد که به خوبی از گردشگران و کویرگردان استقبال می کنند. جمعیت روستا بسیار کم است و اهالی روستا همدیگر را میشناسند.

روستای زردگاه منطقه ای سرسبز است و باغ ها و نخلستان های مختلفی در اینجا مشاهده می شود. یکی از جذابیت هایی که روستای زردگاه دارد، پیرزنی به نام خدیجه است که از طریق صنعت گردشگری امرا معاش کرده و به خوبی د منطقه معروف شده است. در واقع شغل ایشان حصیربافی است و با تنوعی از محصولات حصیری که قیمت های بسیار ارزان و کیفیت مطلوبی دارند، مشتریان بسیاری را به سمت خود جذب کرده است. سایر اهالی روستا هم به فعالیت هایی همچون دامداری، کشاورزی و صنایع دستی روزگار خود را سپری می کنند.

کویر زردگاه کجاست؟

کویر زردگاه در استان خراسان جنوبی یا همان بیرجند قرار دارد. کویر زردگاه منطقه ای بزرگ در غرب و بخشی از جنوب غربی خراسان جنوبی اشت. کویر زردگاه در شمال غربی روستای زردگاه قرار دارد و روستای زردگاه هم در شمال غربی روستای معروف نایبند واقع شده است. در اطراف کویر زردگاه، کوه نایبند مشاهده می شود که باعث شده این منطقه طبیعتی زیبا با پوش گیاهی و جانوری مختلف داشته و از طرفی، هوای به مراتب مطلوب تری هم نسبت به سایر مناطق کویری ایران داشته باشد.

کویر زردگاه طبس

بهترین زمان سفر به کویر زردگاه

همه کویرهای ایران، در فصل تابستان گرم ترین روزهای خود را سپری می کنند و هوا در این مناطق به قدری گرم است که هیگس حتی برای چند دقیقه هم دوام نخواهد آورد. از این رو، از فصل پاییز تا اوایل بهار بهترین زمان برای کویر گردی در میان بهترین کویرهای ایران به حساب می آید و از طرفی، برخی از کویرها هم در فصل زمستان هوایشان در شب به قدری سرد می شود که کویر گردها ترجیح می دهند در فصل پاییز و بهار به آنجا مراجعه کنند.

کویر زردگاه از نظر آب و هوایی تا حدود زیادی با اکثر کویرهای ایران تفاوت دارد. کویر زردگاه در منطقه ای کوهستانی قرار دارد و برخی هم این منطقه را ییلاقی می دانند. اکثر کویرگردهای زردگاه ساکنان بیرجند هستند و از آنجایی که بیرجند شهری گرم و کویری به حساب می آید، مردم به این هوا عادت کرده و در فصل تابستان که خلوت ترین زمان سفر به زردگاه می باشد راهی این منطقه می شوند. با اینکه بهترین زمان سفر به کویر زردگاه همانند سایر کویرها از فصل پاییز تا اوایل بهار است اما در فصل تابستان، هوای منطقه زردگاه به مراتب کمتر از سایر کویرها بوده و کویرگردان مختلفی هم در این ایام به زردگاه مراجعه می کنند. لازم به ذکر است در فصل لو سیزن زردگاه، اقامتگاه های بوم گردی منطقه ارزان ترین قیمت ها را دارند.

مسیرهای دسترسی به کویر زردگاه

از شهرهای مختلفی کویر گردها به کویر زردگاه مراجعه می کنند تا با سرسبزترین کویر ایران بیشتر آشنا شده و لحظاتی متفاوت و جذاب از کویر گردی را در این منطقه سپری کنند. بطور کلی دو مسیر برای دسترسی به روستای زردگاه وجود دارد که یکی از طریق شهر طبس و روستای دیهوک است که در شمال زردگاه قرار دارد و دیگری جاده روستای چفرود به زردگاه است که مابین شهر کرمان و زرند قرار دارد. در ادامه میخواهیم بهترین مسیرهای دسترسی به کویر زردگاه از برخی شهرها را معرفی کنیم.

فاصله تهران تا کویر زردگاه

برای دسترسی به کویر زردگاه از شهر تهران، سه مسیر وجود دارد. نزدیک ترین مسیر و محبوب ترین مسیر میان کویر گردانی که از تهران میخواهند راهی زردگاه شوند، جاده اصفهان است. در جنوب تهران وارد آزادراه خلیج فارس می شوید و با عبور از شهرهای قم و کاشان به اصفهان رسیده و در جنوب شرقی اصفهان هم به سمت شهر نائین می روید. در شمال شرق نائین وادر جاده انارک شده و با عبور از روستاهای انارک و خور به شهر طبس رسیده و در جنوب شرقی طبس هم از طریق جاده زردگاه به روستا و کویر زردگاه خواهید رسید. این مسیر تقریباً 1000 کیلومتار مسافت داشته و بالای 12 ساعت طول میکشد تا از تهران به کویر زردگاه از طریق این مسیر رسید.

مسیر دوم هم در میان کویر گردان تهرانی محبوب است که از جاده تهران مشهد عبور می کند. در شرق تهران وارد جاده تهران – مشهد شده و با عبور از شهر سمنان به شاهرود خواهید رسید. جلوتر از شاهرود وارد پارک ملی خارتوران بعد از میامی، وارد جاده بیارجمند شده و از طریق جاده خانخوری و کاشمر به روستای دیهوک و در جنوب آن، به کویر زردگاه خواهید رسید. این مسیر کمتر از 1200 کیلومتر مسافت دارد و بالای 13 ساعت هم در راه خواهید بود اما این مسیر بخاطر جذابیت هایی که دارد در میان کویر گردهای زردگاه محبوب تر است.

نزدیک ترین مسیر تهران تا زردگاه از نظر مسافت، جاده سمنان حسینیان است. همانند مسیر قبلی در شرق تهران وارد جاده تهران به مشهد شده و در شهر سمنان راهی جاده حسینیان می شوید. در جنوب روستای حسینیان وارد جاده ای می شوید که در انتهای آن، به روستای خور خواهید رسید و در سمت شرق خور هم مسیر دسترسی به طبس، دیهوک و زردگاه قرار دارد. این مسیر مسافتی 1016 کیلومتری دارد و از نظر زمانی، کمی بیشتر از جاده تهران – اصفهان و نائین است.

فاصله اصفهان تا کویر زردگاه

بعد از کویرهای مرنجاب، مصر و ابوزید آباد، کویر زردگاه از نزدیک ترین کویرها به اصفهان است اما فاصله کویر زردگاه یا به عبارتی، روستای زردگاه تا اصفهان به کمتر از 800 کیلومتر می رسد. مسیر اصفهان تا زردگاه بیشتر مستقیم بوده و همانند مسیر تهران تا زردگاه پیچ و خم های فراوان ندارد. اگر از شهر اصفهان میخواهید عازم زردگاه شوید، ابتدا به شرق اصفهان مراجعه کرده و وارد جاده نائین شوید. هنگامی که به شهر نائین رسیدید به شمال شرق مراجعه کرده و وارد جاده ای شوید که به روستاهای انارک و خور رسیده و سپس در شرق روستای خور هم به شهر طبس و زردگاه دسترسی خواهید داشت. برای طی کردن مسیر 800 کیلومتری اصفهان به زردگاه کمتر از 10 ساعت در راه خواهید بود.

فاصله طبس تا کویر زردگاه

کویر گردان از شهر طبس دو راه برای ورود به کویر زردگاه دارند. عده ای از جنوب طبس به بخش شمالی کویر زردگاه مراجعه می کنند که دیدنی های خود را دارد و عده ای هم سفر کویر گردی به کویر زردگاه را از روستای زردگاه آغاز می کنند. برای دسترسی به روستای زردگاه، در جنبو طبس وارد جاده می شوید و با عبور از روستاهای خسرو آباد و استفهک به دیهوک می رسید. در جنوب شرقی دیهوک هم از طریق جاده به روستای زردگاه می رسید. بطور کلی فاصله طبس تا روستای زردگاه بالای 200 کیلومتر است و میانگین هم 2 ساعت و 30 دیقه طول میکشد تا از طبس ب ه زردگاه رسید.

فاصله مشهد تا کویر زردگاه

اگر از شهر مشهد میخواهید راهی کویر زردگاه شوید خود را برای مسیری 6 ساعته آماده کنید. برای دسترسی به کویر زردگاه از شهر مشهد ابتدا به تربت حیدریه مراجعه کنید و در جنوب غربی تربت حیدریه هم راهی جاده دیهوک شده و در روستای دیهوک از طریق جاده زردگاه به این منطقه زیبا و دوست داشتنی دسترسی خواهید داشت. فاصله مشهد تا کویر زردگاه بالای 600 کیلومتر است و مسیر دیگری هم برای دسترسی به زردگاه از مشهد وجود دارد که بالای 800 کیلومتر مسافت داشته و کمتر کسی از آن برای دسترسی به زردگاه استفاده می کند.

فاصله بیرجند تا کویر زردگاه

زردگاه نزدیک ترین کویر به شهر بیرجند است و کویرگردان بیرجندی برای آفرود سواری به این منطقه سفر می کنند. فاصله بیرجند تا زردگاه میانگین 260 کیلومتر است و 3 ساعت هم طول میکشد تا از زردگاه به بیرجند رسید. مسیر بیرجند به زردگاه هم به این صورت است که در غرب بیرجند در امتداد بلوار شهدای عبادی وارد جاده می شوید و تا انتهای جاده می روید تا به روستای عزت آباد برسید. سپس وارد جاده به سمت جنوب شده و با طی کردن مسیری یک ساعته به زردگاه خواهید رسید.

بهترین زمان سفر به کویر زردگاه

جاهای دیدنی کویر زردگاه

در کویر زردگاه جاهای دیدنی متنوعی وجود دارد که برخی از آن ها هم در کویرهای دیگر مشاهده شده و برخی هم از ویژگی های خاص کویر زردگاه هستند که این منطقه را نسبت به سایر کویرها متمایز کرده است. در ادامه میخواهیم برخی از معروف ترین و بهترین جاهای دیدنی کویر زردگاه را معرفی کنیم.

کوه نایبند

یکی از معروف ترین کوه ها در منطقه و بخصوص استان خراسان جنوبی، کوه نایبند است که بخاطر قرار گیری در نزدیکی منطقه نایبند، با این نام شناخته می شود. روستا و کویر زردگاه هوای مطلوب و دوست داشتنی خود را مدیون کوه نایبند هستند. قله نایبند نزدیک به 3005 متر ارتفاع دارد و بخاطر اینکه مرتفع ترین قله استان خراسان جنوبی به شمار می رود، با نام بام بیرجند شناخته می شود. قله نایبند در شمال غربی زردگاه واقع شده و فاصله کوه تا شهر طبس نزدیک به 220 کیلومتر و از شهر راور واقع در استان کرمان هم 180 کیلومتر است.

کوه نایبند با اینکه مرتفع ترین قله خراسان جنوبی است اما مسیری سهل العبور داشته و اکثر کوهنوردان آماتور هم می توانند به قله صعود کنند. در قله نایبند چشم انداز بی نظیری از مناطق کویری، کوه ها و دشت های مختلف مشاهده می شود که باعث شده این در کنار ورزش و تفریحی که دارد، لذت صعود کردن را هم داشته باشد.

کوه نایبند

باغ ها و نخلستان های زردگاه

روستای زردگاه نسبت به روستاهایی که در مجاورت کویرهای معروف ایران قرار دارند منطقه ای به مراتب سرسبز و دوست داشتنی است و اگر ساکن شهر تهران باشید، زردگاه برای بیرجندی ها همانند کردان و تا حدودی لواسان برای تهران ها به شمار میرود. دشت های سرسبز، نخلستان های وسیع و باغ های خرما، پرتغال، نارنگی، نارنج و لیمو این روستا را به منطقه ای جذاب برای طبیعت گردی تبدیل کرده است. اکثر کویرگردان و طبیعت گردان اوقاتی را در روستای زردگاه زیر سایه برگ های بزرگ نخل ها سپری می کنند تا از سکوت طبیعت نهایت لذت را ببرند.

روستای نایبند

روستای نایبند یکی از مهم ترین و باارزش ترین روستاهای اطراف کویر زردگاه است که در میان روستاهای استان خراسان جنوبی جزء محبوب ترین ها به شمار می رود. روستای نایبند بافتی تاریخی داشته و معماری سنتی و تاریخی خودت را همچنان حفظ کرده است. از آنجایی که نایبند جزء کویر لوت به شمار می رود، از معدود مناطق سرسبزی است که در منطقه گرم و خشک کویر لوت پیدا می شود. روستای نایبند تا شهر طبس فاصله ای 210 کیلومتری دارد و فاصله روستا تا شهر بیرجند هم به بیش از 250 کیلومتر میرسد.

قدمت سکونت در روستای نایبند به صد ها سال پیش برمیگردد. در آن زمان بخاطر زمین های حاصل خیز و هوای بسیار خوبی که نایبند داشت در کنار قرار گیری در مسیر کاروان ها، مردم تصمیم گرفتند که در این منطقه ساخت و ساز کرده و سکونت داشته باشند.

تفریحات کویر زردگاه

بهترین تفریحات در کویر زردگاه، شامل آفرود سواری، سند بوردینگ، کمپ در کویر، بساط پیک نیک زیر درختان نخل و غیره هستند. همچنین در کویر زردگاه کمپ های آفرودی هم برگزار می شود که تفریحاتی همچون تورهای آفرود سواری در دل کویر زردگاه را ارائه می دهند.

نخلستان های زردگاه

اقامتگاه های بوم گردی زردگاه

اگر برای اقامت در کویر زردگاه نمیخواهید در دل کویر کمپ کنید، می توانید به اقامتگاه های بوم گردی منطقه مراجعه کنید. در روستای زردگاه، روستای نایبند و حتی روستای دیهوک اقامتگاه های بوم گردی مختلفی هستند که از امکانات و قیمت های متغیری برخوردارند. در ادامه میخواهیم برخی از بهترین اقامتگاه های منطقه را معرفی کنیم.

اقامتگاه بوم گردی محسن گلنبری

اقامتگاه بوم گردی محسن گلنبری از جمله اقامتگاه های بوم گردی کوچک روستای زردگاه است که اتاق خواب های کمی داشته و به طبع آن، ظرفیت کمی هم دارد. این اقامتگاه در میان گروه های کویر گردی که تعداد کمی هستند از محبوبیت بالایی برخوردار است تا کویر گردها به دور هم نشسته و از اقامت در این اقامتگاه بوم گردی نهایت لذت را ببرند. اقامتگاه بوم گردی محسن گلنبری بنایی قدیمی و با معماری تاریخی است و از این رو، یکی از قدیمی ترین بناهای منطقه به حساب می آید که مرمت ها و بازسازی های جزئی را به خود دیده است. لازم به ذکر است اقامتگاه بوم گردی گلنبری در شمال غرب نایبند و جنوب شرق زردگاه قرار دارد.

اقامتگاه بوم گردی نایبند

معروف ترین اقامتگاه بوم گردی در روستای نایبند، اقامتگاه بوم گردی نایبند است که نسبت به سایر اقامتگاه های بوم گردی از امکانات بیشتر برخوردار بوده و در کنار آن، هزینه های مطلوبی هم برای هر شب اجاره پرداخت می شود. اقامتگاه بوم گردی نایبند بر روی تپه قرار دارد و چشم انداز زیبایی هم از طبیعت اطراف و روستای نایبند را هم ارائه می دهد. اقامتگاه دارای 7 اتاق بوده و بطور کلی، 54 نفر ظرفیت دارد. اتاق ها به صورت کف خواب و جدا از سایر اقامتگاه هستند و در مرکز اقامتگاه هم حیاط کوچک، سرویس بهداشتی عمومی و آشپزخانه مشاهده می شود.

اقامتگاه بوم گردی نایبند

اقامتگاه بوم گردی تاهود

در مقابل اقامتگاه بوم گردی نایبند اقامتگاه بوم گردی تاهود قرار دارد که اقامتگاه معروف دیگری در روستای نایبند است. این اقامتگاه هم دارای اتاق های مختلف می باشد که جدا از هم هستند به عبارتی، هر اتاق ساختمانی جداگانه دارد. تمامی اتاق های اقامتگاه بوم گردی تاهود به صورت کف خواب هستند اقامتگاه هم ظرفیت مناسبی دارد. در اتاق ها سرویس خواب و تلویزیون وجود دارد اما به همراه داشتن کیسه خواب و غیره ضروری است. سرویس بهداشتی و آشپزخانه اقامتگاه بوم گردی تاهود هم به صورت عمومی می باشد.

اقامتگاه بوم گردی تاهود

نکات مهم کویر گردی در زردگاه

کویر زردگاه بخاطر سرسبزی اش با کویرهای دیگر ایران تفاوت دارد اما این سرسبزی در اوایل کویر است و وقتی که به دل کویر سفر می کنند با منطقه ای همانند سایر کویرها مواجه می شود. کویر زردگاه منطقه ای خوش آب و هوا و کوهستانی است که بخاطر کوه نایبند از هوای مطلوب تری برخوردار بوده و در فصل تابستان هم کویر گردهای مختلفی به این منطقه سفر می کنند اما در فصل تابستان، کویرگردها تنها در همان اوایل کویر هستند و هوای گرم نمیگذارد جلوتر بروند.

کویر گردی کار هر کسی نیست و در صورتیکه تجربه کافی ندارید باید با خود افراد حرفه ای هم ببرید چراکه در مناطق کویری به لطف شنزاها و باتلاق های نمکی، خطر گیر افتادن در کمین است و از آنجایی که تلفن همراه در این مناطق آنتن نمی دهد، حتماً به صورت گروهی سفر کنید.

جلوتر از روستای زردگاه که نخلستان های کویر زردگاه تمام می شود و وارد منطقه ای خشک و کویری می شوید، با باتلاق های نمکی مختلفی روبرو می شوید لذا پیشنهاد می شود نقشه ای از باتلاق های منطقه را به همراه داشته باشید تا از آن ها دوری کنید. همچنین کویر زردگاه برخلاف اکثر مناطق کویری، دارای صخره ها و مسیرهای صعب العبوری است که سنگی هستند و نیازمند به خودروهای آفرودی قدرتمند می باشند.

کویر زردگاه

راهنما سایت

آدرس

استان یزد، شهرستان طبس، بخش دیهوک، دهستان کویر، روستای زردگاه

شماره تماس

هزینه بازدید

رایگان

ساعات بازدید از این جاذبه

شنبه

24 ساعته

یک‌شنبه

24 ساعته

دو‌شنبه

24 ساعته

سه‌شنبه

24 ساعته

چهار‌شنبه

24 ساعته

پنج‌شنبه

24 ساعته

جمعه

24 ساعته
مسیریابی آنلاین
مطالب مشابه