کاخ گلستان

مدت زمان خواندن این مطلب : 8 دقیقه

همه شما ممکن است درباره زیبایی های کاخ گلستان شنیده باشید. کاخ گلستان از جمله جاذبه های دیدنی و تاریخی استان تهران است و به دلیل معماری و تاریخچه ای که دارد جزء آثار جهانی محسوب می شود و  به ثبت جهانی رسیده. در واقع این بنای تاریخی از جمله آثار باقی ماند از دوره قاجار است. این بنا به دلیل زیبایی خارق العاده ای که دارد، بازدید از آن میتواند یکی از بهترین گزینه ها در تعطیلات آخر هفتتان باشد. در واقع با بازدید از این بنای دیدنی می توانید به گذشته سفر کنید و در تاریخ قدم بزنید. اگر مشتاقید که اطلاعات بیشتری درباره این کاخ کسب کنید، توصیه می شود که در ادامه این مقاله با لوکس ویلا همراه باشید.

مجموعه کاخ گلستان

معرفی کاخ گلستان

کاخ گلستان یکی از بنا های تاریخی است که در استان تهران واقع شده و این بنا از جمله آثار تاریخی زمان قبل از قاجار است و معماری بی نظیر و چشم نواز آن باعث شهرت جهانی این مکان شده است. کاخ گلستان در سال 1392 در فهرست یونسکو به عنوان میراث جهانی به ثبت رسیده است. هم چنین در سال 1334 نیز این بنا به عنوان آثار ملی ایران ثبت گردیده است. این بنا علاوه بر اینکه از لحاظ معماری بسیار مورد اهمیت است، به دلیل وقوع وقایع تاریخی مهمی که در آن رخداده نیز مورد توجه قرار دارد. در واقع می توان گفت که کاخ گلستان یک مجموعه کامل از بناهای تاریخی استان تهران است که هر کدام از آنها در طی دوره های زمانی مختلف ساخته شده و یکی از با ارزش ترین آثارهنری و تاریخی ایران به شمار می رود و از همین رو هر ساله از سوی گردشگران و توریستان مورد توجه قرار گرفته و افراد بسیاری برای بازدید از هنر و معماری بی نظیر ایرانی، از این بنا دیدن می کنند.

این کاخ از بخش های مختلفی تشکیل شده است که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم اما لازم است بدانید که قدیمی ترین بنایی که دراین مجموعه وجود دارد، خلوت کریمخانی است که این بنا در دوران کریم خانه زند ساخته شده است و قدمت بسیاری دارد. این بنا به دلیل قدمت 440 ساله ای که دارد یکی از معروف ترین مجموعه های تاریخی ایران به شمار می رود و زمان ساخت آن به دوره محمد خان قاجار باز می گردد اما در طی دوره های زمانی مختلف این بنا دستخوش تغییرات متعددی بوده است.این بنای تاریخی در حال حاضر دارای مساحتی 4/5 هکتاری است اما گفته می شود که در گذشته مساحت این بنا بیشتر بوده و در واقع مساحت کنونی این باغ یک دهم مساحت اولیه آن است. هم چینین باید بدانید که این کاخ در گذشته محل سکونت پادشاهانی چون محمد خان، فتحعلی شاه، ناصر الدین شاه و مظفر الین شاه بوده و از همین رو وقایع تاریخی متعددی در آن رخ داده است و موجب شهرت این بنا شده .

تاریخچه کاخ گلستان

در ابتدا لازم است بدانید که کاخ گلستان یکی از بنا های تاریخی در زمان محمد خان قاجار بوده که در سال 1216 هجری شمسی و در دوره فتحعلی شاه قاجار به پایان رسیده. همان طور که اشاره نمودیم این کاخ دارای قدمتی 440 است و تاریخچه آن به زمان قبل از قاجار و دوره شاه عباس صفوی و سال 988 هجری قمری باز می گردد. اما لازم به ذکر است که مهم ترین دوره زمانی و تاریخی این کاخ، به دوره آقا محمد خان قاجار بازمی گردد و دلیلش هم این است که آقا محمد علی خان قاجار پس از اینکه در سال 1210 بر لطفعلی خان زند غلبه کرد و تاج گذاری خود را انجام داد، استان تهران را به عنوان پایتخت انتخاب کرد و از همین رو ارگ سلطنتی گلستان بسیار مورد اهمیت قرار گرفت.

هم چنین از دیگر پادشاهانی که در این کاخ تاجگذاری کردند می توان به ناصر الدین شاه قاجار اشاره نمود. از آنجایی که ناصر الدین شاه قاجار به اروپا سفر کرد و جزء اولین پادشاهانی بود که به اروپا سفر می کند از همین رو این مسئله موجب شد که کاخ گلستان تحت تاثیر معماری اروپایی شود و تغییرات بسیاری در آن ایجاد شد و شکل متفاوتی در کاخ گلستان ایجاد شد. لازم است بدانید که در زمان قاجار این بنا به عنوان یکی از مهم ترین و اصلی ترین مکان ها برای حکم رانی بود و همچنین به عنوان اقامتگاه سلطنتی نیز از این  کاخ استفاده می شد. هم چینین در همان دوره این کاخ یکی از اصلی ترین مراکز برای تعلیم هنرمندان و معماران بود و از همین رو نیز بسیار مورد توجه قرار داشت و گفته می شود که در قرن 19 این بنا مهم ترین مرکز  تولید هنر به شمار می رفت.

از جمله دیگر دلایل اهمیت این کاخ می توان به رخداد های تاریخی چون انقلاب مشروطه اشاه نمود. در واقع این بنا در زمان مظفر الدین شاه و محمد علی شاه قاجار دستخوش هیچ گونه تغییری نشد اما همان طور که گفتیم این دوره به دلیل انقلاب مشروطه بسیار مورد اهمیت است. می توان گفت که در واقع این بنای تاریخی سندی با ارزش از مهم ترین بخش های تاریخ ایران است.

معماری کاخ گلستان

کاخ گلستان یک مجموعه تاریخی است که از تعدادی کاخ و تالار های سلطنتی در یک باغ تشکیل شده است و قدمت آن حدود 4 قرن است. همان طور که گفته شد معماری این بنا یکی از اصلی ترین دلایل شهرت و محبوبیت آن است که نوع معماری این بنا در ابتدا معماری اصیل ایرانی بود و ساخت آن با معماری ایرانی آغاز شد اما به دلیل تغییراتی که در دوره های مختلف بر روی این کاخ انجام شد، نوع معماری این کاخ دستخوش تغییرات بسیاری شد. در واقع به دلیل مراودات تجاری، فرهنگی و هنری با اروپا در زمان ناصر الدین شاه، معماری این بنا دستخوش تغییر و تحولاتی شد و معماری آن به سمت معماری اروپایی و نئوکلاسیک رفت. امروزه می توان ترکیب و تلفیق معماری ایرانی و اروپایی را در این بنا مشاهده کرد که این نوع معماری در کاخ گلستان بسیار زیبا و خیره کنندس و نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کند.

در این بنای تاریخی از جمله مواردی که بسیار مورد توجه قرار دارد می توان به کاشی کاری های بی نظیر آن اشاره کرد که در آن ها می توان مضامین مختلف و زیبایی از اساطیر، شکار و شکار گاه بزم، رزم و نبرد، منظره و بناهای تاریخیف پادشاهانف درباریان و کارگزاران حکومتی را مشاهده نمود. این کاشی کاری ها و مضامین بر روی آنها به قدری زیبا و خارق العاده هستند که در نگاه اول واقعا نظر ها را به خود جلب می کند. هم چنین در کاشی کاری های این بنای تاریخی می توانم تاثیر گسترش ارتباط و دنیای غرب و حمایت از هنر را به خوبی تماشا کرد.

از جمله مواردی که در نقاشی های این بنا به خوبی دیده می شود و نشان دهنده نقاشی های غربی است می توان به سایه روشن و طبیعت گرایی در نقاشی های اشاره نمود که تلفیق آن با شیوه سنتی تصویر سازی و نقاشی ایرانی، جلوه ای زیبنده یافته است و برای علاقمندان به هنر بسیار دیدنی و جالب است.

همچنین زیبایی معماری این بنای تاریخی تنها به نمای بیرونی آن هتم نمی شود و وقتی وارد این بنا می شوید آینه کاری های چشم نواز و حیرت انگیزی را در داخل آن مشاهده می کنید که از جمله زیبا ترین تالار های ان می توان به تالار آیینه ها اشاره نمود که گفته می شود تزئینات این تالار خارق العاده بیش از 7 سال به طول انجامید.

از دیگر مواردی که می توان در کاخ گلستان مساهده نمود می توان به تزئینات طلا کاری بر روی سنگ ها و بخش های مختلفی چون شمس العماره اشاره نمود که این نوع تزئینات در زمان قاجار بسیار رواج داشته و در اغلب آنها از ورق های فلطی استفاده شده که این مسئله نشان دهنده هنر و مهارت هنرمندان آن دوره است. این نوع تزئینات در واقع باعث شده است که معماری و هنر به کار برده شده در این بنا بسیار مورد توجه قرار بگیرد و ارزش این مجموعه را دو چندان کرده است.

کاخ گلستان

بخش های مختلف کاخ گلستان

همان طور که ممکن است بدانید که این کاخ از بخش های مختلفی تشکیل شده است که هرکدام از آنها با تلفیق معماری ایرانی و اروپایی به زیبایی هرچه تمام تر تزئین شده. این کاخ در طی دوره های مختلف تاریخی دچار تغییرات بسیار شده و بنا های به آن افزاوده شده که در ادامه به بررسی هر یک از این بنا های تاریخی می پردازیم.

از جمله بخش های مختلف این بنای تاریخی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

شمس العماره

از جمله مهم ترین و جذاب ترین بخش های کاخ گلستان عمارت شمس العماره است که یکی از مشخصه های زیبایی است این مجموعه محسوب می شود و در گذشته این عمارت به مانند برج میلاد نماد پایتخت محسوب می شد. در واقع دستور ساخت این عمارت از آنجایی آمد که ناصر الدین شاه در سفرش به اروپا بسیار مجذوب آسمان خراش های اروپایی شد از همین رو دستور ساخت این بنای خارق العاده را داد تا بتواند به همراه سوگلی هایش به تماشای چشم انداز زیبای تهران و اطرافش به بالای آن برود. این بنا در سال 1284 در پنج طبقه و با ارتفاع 35 متری ساخته شد که در زمان خودش این بنا یکی از بلند ترین ساختمان های آن دوره بود.

خوب است بدانید که در آن زمان استفاده از فلز در ساخت بنا ها رواج نداشت و برای اولین بار در ساخت شمس العماره از فلز استفاده شد و این مسئله موجب تحولی بزرگ در صنعت معماری و ساختمان سازی ایران شدو. هم چنین این بنا علاوه نمای باشکوه و خارق العاده ای که دارد، در معماری داخلی آن تزئیناتی چون آینه کاری، گچ بری و نقاسی های حیرت انگیزی به کار رفته است و زیبایی این بنای تاریخی را دو چندان کرده. از آنجایی که بازدید از هرکدام از بنا و بخش های این مجموعه دارای هزینه ورودی جداگانه است، برای بازدید از شمس العماره باید مبلغ 4000 تومان بلیط تهیه کنید تا بتوانید از این مکان زیبا دیدن کنید که این هزینه برای اتباع خارجی متفاوت است.

شمس العماره

ایوان تخت مرمر

از جمله قدیمی ترین بناهای تاریخی تاریخی این مجموعه می توان به ایوان تخت مرمر یا ایوان دارالاماره یا دیوانخانه اشاره نمود. این بنا یکی از بناهایی است که در زمان کریم زند ساخته شده و در آن از تزئیناتی چون گچ بری، خاتم کاری ، سنگ تراشی، منبت، آینه کاری استفاده شده و جلوه ای بی نظیر به این بنای تاریخی بخشیده.

از جمله زیبا ترین بخس های این ایوان می توان به تخت مرمری که به دستور فتحعلی شاه در سال 1221 ساخته شد اشاره کرد. در واقع فتحعلی شاه به تعدادی از سنگ تراشان دستور ساخت تختی از سنگ مرمر زرد یزد را داد که این تخت از 65 قطعه مرمر بزرگ و کوچک تشکیل شده و طراحی آن به شکل تخت حضرت سلیمان است. هم چنین بر روی این تخت ابیاتی از ملک الشعرا که در ستایش فتحعلی شاه گفته، بر روی این تخت مرمر حجاری شده است. از جمله رویداد های تاریخی که در این ایوان و بر روی تخت مرمر رخ داده است می توان به تاج گذری احمدشاه اشاره نمود. خوب است بدانید که قیمت بلیط این ایوان و تخت مرمر برای بازدیدکنندگان ایرانی 4000 تومان است.

ایوان مرمر

محوطه کاخ گلستان

علاوه بر بناهای جذاب و دیدنی که در این مجموعه وجود دارد،محوطه کاخ گلستان نیز جلوه ای خیره کننده دارد و می توان ساعت ها در آن قدم زد و عکس های زیبا در آن گرفت. در این محوطه می توان درختانی زیبا، استخر، فواره و کاشی کاری های رنگارنگی دیده می شوند و چشم اندازی زیبا ایجاد کرده اند.

کاخ اختصاصی

هم چنین کاخ گلستان دارای کاخ اختصاصی است و این کاخ اختصاصی از بخش های چون تالارهای سلام، عاج، آینه، ظروف و برلیان تشکیل شده است که در ادامه به بررسی این تالار ها می پردازیم. لازم است بدانید که قیمت بلیط این تالار ها برای هر بازدید کننده 5000 تومان است.

تالار سلام

تالار سلام یکی از بخش های کاخ اختصاصی است که در ضلع شمال غربی کاخ گلستان واقع شده و به اتاق موزه با تالار تاج گذاری نیز شناخته می شود. در واقع ناصر الدین شاه پس از سفر به کشور های غربی و بازید از موزه های غربی تصمیم به ساخت موزه ای مشابه با موزه های اروپایی در این ارگ سلطنتی گرفت. از همین رو دستور ساخت تالار سلام جهت ساخت موزه را داد. ساخت این موزه در سال 1293 هجری قمری پایان یافت اما کار نصب تابلو ها و دکوراسیون این موزه تا سال 1296 ادامه یافت. گفته می شود که ناصر الدین شاه در طراحی این موزه زیبا مشارکت داشته. خوب است بدانید که به دلیل برگزاری مراسمی به نام مراسم سلام در این تالار، از این موزه با نام سلام یاد می شود و از مهم ترین رویداد های این تالار می توان به مراسم تاجگذاری شاهان پهلوی در این تالار اشاره نمود که از همین رو این تالار به عنوان تالار تاجگذاری شناخته می شود.

تالار سلام کاخ گلستان

موزه مخصوص

هم چنین از دیگر بخش ها و موزه های این مجموعه می توان به موزه مخصوص اشاره نمود که در این موزه می توانید اشیایی نفیس که از شاهان قاجار به جا مانده اشاره نمود. لازم است بدانید که اشیای که در این موزه نگهداری می شوند در گذشته در اتاق موزه ناصرالدین شاه نگهداری می شدند. این اشیا از گذشته های دور به قاجاریان رسیده بود یا هدیه ای سایر پادشاهان بود که امروزه در این موزه نگهداری می شوند.

قیمت بلیط این موزه نیز برای بازدید کنندگان ایرانی 4000 تومان است.

موزه نگارخانه

از دیگر بخش های تالار سلام می توان به موزه نگارخانه اشاره کرد که این موزه از تابلو های نقاسی ایرانی که در دوره قاجار کشیده شده اند تشکیل شده است. این موزه شامل دو بخش اس که در بخش جنوبی آن می توانید پرده های نقاشی دوران قاجار را تماشا کنید که این نقاشی ها اغلب آثار هنرمندانی چون میرزا بابا نقاشباشی، اسماعیل جلالیر و… هستند. در بخش شمالی این موزه نیز می توان آثار دیگر نقاشان دوره قاجار را مشاهد نمود و از این نقاشی های بی نظیر لذت برد.

قیمت بلیط برای این بخش نیز برای بازدید کنندگان به مبلغ 4000 تومان است.

تالار آینه

یکی از مشهور ترین تالار های کاخ گلستان که در کنار تالار سلام قرار دارد، می توان به تالار آینه ها اشاره نمود که این تالار یکی از باشکوه ترین و زیبا ترین بخش های این مجموعه محسوب می شود. از جمله دلایل شهرت هم چنین خوب است بدانید که از جمله اصلی ترین دلایل شهرت این تالار به نقاشی بسیار معروف کمال الملک از این تالار و ناضر الدین شاه، باز می گردد که تکمیل این نقاشی حدود 5 سال به طول انجامید. این هنرمندان به قدری باشکوه این نقاشی را کشیده که در نقاشی تالار بسیار بزرگتر از واقعیت به نظر می رسد و این مسئله نشان دهنده هنر خارق العاده ایشان است.

تالار آینه کاخ گلستان

تالار عاج

تالار عاج نیز از دیگر بنا های باشکوهی است که در این مجموعه وجود دارد اما باید بدانید که تاریخ دقیقی درباره زمان ساخت این بنا وجود ندارد و به طور تقریبی و طبق شواهد، گفته می شود که این تالار پیش از تالار آینه و تالار سلام ساخته شده است.تالار عاج یکی دیگر از بناهای باشکوه گلستان است و با اینکه تاریخ دقیق ساخت آن مشخص نیست؛ بر اساس شواهد، قبل از تالار سلام و تالار آینه ساخته شده است. از جمله موارد زیبایی که در این تالار بسیار نظر افراد را به خود جلب می کند می توان به تابلو های آبرنگ محمود خان ملک اشعرا که در سال 1286 از نمای بیرونی تالار کشیده شده است اشاره نمود. که طبق این نقاشی ها این تالار در گذشته دارای سه ارسی بزرگ، ایوانی با 6 ستون و یک راه پله بوده. علت نام گذاری این تالار به دو عاج بزرگ فیل در این تالار باز می گردد که می توان در این آن مشاهده نمود. اما برخی نیز می گویند که از آنجایی که این تالار در گذشته محلی برای صرف غذا بوده و نام اصلی آن به زبان ترکی « آج » به معنی گرسنه است.

تالار ظروف

تالار ظروف نیز از دیگر تالار های مجموعه گلستان است که در سال 1344 این تالار بر روی بقایای سازه ای از عهد قاجار ساخته شده و همان طور که از نامش پیداس در این موزه ظروفی نفیسی همچون سرویس چینی مربوط به جنگ ناپلئون بناپارت، سرویس جواهرنشان اهدایی ملکه ویکتوریا، سرویس اهدایی الکساندر سوم، سرویس اهدایی نیکلای اول امپراتور روسیه نگهداری می شود که بازدید از این آثار و هدایای نفیس خالی از لطف نیست.

تالار برلیان

از دیگر تالار ها معروف و مشهور کاخ گلستان، تالار برلیان است که این تالار بی نظیر از اتاق های آینه کاری شده  و چلچراغ تشکیل شده و جلوه ای حیرت انگیز و بی نظیری دارد، از همین این تالار زیبا ترین و با شکوه ترین تالار در کاخ گلستان محسوب می شود. خوب است بدانید که این بنا به دلیل فرسودگی در عصر ناصرالدین شاه دچار تخریب شود و از همین رو تالار برلیان ساخته شد. علاوه بر بر آن در دوره مظفر الدین شاه این بنا علاوه بر مرمت دچار تغییراتی شد و تزئیناتی به آن اضافه شد که این مسئله به زیبایی این تالار افزود و این تالار و بنای تاریخی را دیدنی تر کرد. در گذشته و در زمان ناصر الدین شاه از تالار برلیان جهت نگهداری هدایای نفیس پادشاهان خارجی استفاده می شد و هم چنین در عصر پهلوی این مکان محلی برای برگزاری مهمانی های رسمی بود.

تالار برلیان

خلوت کریمخانی

در قسمت شمال غربی کاخ گلستان بنایی سرپوشیده به شکل ایوان سه دهنه و ستون دار وجود دارد که با نام خلوت کریمخانی شناخته می شود و در حوضی زیبا در وسط آن دیده می شود که جلوه ای ویژه به این بنا بخشیده است. خوب است بدانید به دلیل اتفاقاتی که در دوران آقا محمدخان قاجار در این بنا افتاده است، این بنا بسیار مورد اهمیت قرار دارد.  در آن دوره محمد خان قاجار بقایای جسد کریم خان را از شیراز به این محل منتقل کرد تا در هنگام گذر از این مکان، محل دفن کریم خان را لگدکوب کند. اما سر انجام در دوره پهلوی جسد و استخوان های باقی مانده ایشان به قم منتقل شد.  در دوران ناصر الدین شاه این بنا محوطه کوچکی  بود که پادشاه برای استراحت به آن مکان می رفت.

هم چنین از دیگر آثار با ارزشی که در این بنا دیده می شود می توان به سنگ مزار ناصر الدین شاه که پس از اتقلاب اسلامی به کاخ گلستان و  خلوت کریم خان منتقل شد که بر روی این سنگ مزار تصویری از ناصر الدین شاه نقش بسته است. از دیگر مواردی که در خلوت کریم خانی دیده می شود می توان به تخت مرمرین فتحعلی شاه اشاره نمود که این تخت در دوره پهلوی دوم به خلوت کریمخانی انتقال پیدا کرد.  از جمله مواردی که باید بدانید که برای بازدید از این مکان لازم به نیاز به تهیه بلیط ندارید و بازید از آن رایگان است.

عمارت بادگیر

در ضلع جنوبی کاخ گلستان عمارت زیبای بادگیر دیده می شود که این عمارت در زمان فتحعلی شاه ساخته شده اما در زمان ناصر الدین شاه دچار تغییرات بسیاری شده که زیبایی این بنا را دو چندان کرده. از جمله مواردی که دراین بنا بسیار مورد توجه قرار دارد، می توان به  ارسی ها،ستون های زیبا،  بالاخانه ها، گوشواره ها و دهلیز های این عمارت خارق العاده اشاره نمود. هم چنین تزئینات زیبایی که در این عمارت به کار برده شده است زیبایی فوق العاده به این بنا بخشیده که از جمله زیبا ترین بخش های عمارت می توان به تالار شاه نشین، آینه کاری، نقاشی، منبت کاری، گچ بری و دو ستون مارپیچ آن اشاره کرد. کفپوش های معرق کاری شده هفت رنگ  و نقاشی های دیوار و سقف های این عمارت به قدری زیباست که نگاه ببینده را به خود جلب می کند.

برای بازدید از این عمارت زیبا می بایست بلیط تهیه کنید که هزینه آن بر هر نفر به مبلغ 4000 تومان است.

تالار الماس

از دیگر بخش های قدیمی ایم مجموعه می توان به تالار الماس اشاره کرد که این تالار بعد از عمارت بادگیر واقع شده و به دلیل آینه کاری های زیبایی که در فضای داخلی این تالار انجام شده، این تالار با نام الماس شناخته می شود. در سمت جنوبی تالار مقرنس های آینه کاری شده ای دیده می شود که آنها از بقایای آثار فتحعلی شاه قاجار باقی مانده و از جمله قدیمی ترین بخش این تالار محسوب می شود. خوب است بدانید که این تالار به دستور فتحعلی شاه قاجار ساخته شد اما در دوره پادشاهی ناصرالدین شاه این بنا دچار تغییرات فراوانی و ظاهر آن دستخوش تغییرات بسیاری شد.  این تالار از پستو ها، دهلیز و بالاخانه های متعددی تشکیل شده و یک حوضخانه بزرگ نیز در زیر این تالار وجود دارد.  برای بازدید از این تالار نیز مانند دیگر بنا ها باید بلیط تهیه کنید.

کاخ ابیض

کاخ ابیض یکی از کاخ هایی است که در بخش جنوبی کاخ گلستان واقع شده و به دستور ناصرالدین شاه این کاخ به تقلید از معماری اروپایی، به رنگ سفید و راه پله هایی از مرمر سفید است. در واقع دستر ساخت این بنا زمانی داده شد که سلطان عبدالحمید یکی از پادشاهان عثمانی، اشیای گران قیمتی چون مبل های استیل لوئی شانزدهم، دو قطعه آینه، پرده های مخملی، مجمسه های برنزی و چند فرش دست بافت ترکیه را برای ناصر الدین شاه به هدیه فرستاد و از آنجایی که ناصر الدین شاه نیازی به این اشیا نداشت، از این رو دستور ساخت کاخ ابیض را داد که علت نام گذاری این کاخ به دلیل استفاده از رنگ سفید در آن است.

هم چنین خوب است بدانید که پس از چیدمان تالار این کاخ با هدایای پادشاه عثمانی عبدالحمید، این تالار را عبدالحمید نامیدند. این کاخ در واقع به عنوان محل کار صدراعظم و نخست وزیر دولت های بعدی و هیئت دولت استفاده میشد. اما در سال 1332 این کاخ به محل نمایشگاه های موقت اختصاص یافت.
سرانجام این کاخ در سال 1347 به موزه مردم شناسی تبدیل شد و در آن نوع پوشش قاجار، پوشاک مناطق مختلف ایران به نمایش گذاشته شد . خوب است بدانید که این موزه به عنوان قدیمی ترین و غنی ترین موزه مردم شناسی ایران به شمار می آید.

قیمت بلیط کاخ ابیض برای بازدیدکنندگان ایرانی 4000 تومان است.

کتابخانه کاخ گلستان

خوب  است بدانید که کتابخانه کاخ گلستان به دلیل کتاب های با قدمت طولانی که دارد بسیار مورد توجه و اهمیت قرار دارد. در واقع این کتابخانه از دو بخش کتابخانه نسخ خطی و کتابخانه چاپی تشکیل می شود که گفته می شود پیشینه کتابخانه نسخ خطی به اوایل قرن 13 هجری قممری باز می گردد و این کتابخانه به فرمان فتحعلی شاه قاجار، به نوان کتابخانه شاهنشاهی تاسیس شد. کتابخانه کاخ گلستان دارای 7000 هزرا کتاب تاریخی، هنری و چاپ سنگی دارد که که بیش از 2500 تا از این کتاب ها تاریخی هستند و از همین رو می توان این کاخ و کتابخانه را منبع کتاب های قاجاری دانست. به همین دلیل نیز این کتابخانه بسیار مورد اهمیت قرار دارد و مشابه سایر کتابخانه ها عمومی نیست و  استفاده از این کتابخانه تنها برای دانشجویان، نویسندگان، استادان و محققان با ارائه معرفی نامه امکان پذیر است.

بنا هایی که در گذشته در کاخ گلستان وجود داشت!

در گذشته بناهای متعددی در کاخ گلستان وجود داشت که بر اثر تغییرات بسیاری که در این مجموعه در طی دوره های مختلف افتاد، این بنا ها تخریب شد که از جمله می توان به موارد زیر اشاره نمود:

عمارت خروجی

در گذشته در قسمت شمالی عمارت شمس العماره عمارتی بزرگ به نام عمارت خروجی وجود داشت که این عمارت باغ گلستان را به دو قسمت تقسیم می کرد. ساخت این عمارت از زمان آقا محمد خان تا زمان فتحعلی شاه قاجار به طول انجامید و از بخش هایی  چون اتاق موزه، صندوق خانه، تالار آینه گلستان و رخت دار خانه سلطنتی تشکیل می شد. خوب است بدانید که در زمان ناصر الدین شاه این بنا به با هدف ساخت موزه ای به شکل موزه های اروپایی تخریب شد و بعد ها در زمان سلطنت پهلوی اول استخری بزرگ در جای آن احداث شد. هم چنین گفته می شود که نام کاخ گلستان از روی یکی از تالار های این عمارت به نام گلستان گرفته شده است.

تکیه دولت

در سال 1284 هجری قمری به فرمان ناصرالدین شاه با هزینه ای بالغ بر 300 هزار تومان بنای تکیه دولت ساخته شد که ساخته این بنا حدود پنج سال به طول انجامید. خوب است بدانید این بنا در ضلع جنوب شرقی گلستان  و جنوب غرب عمارت شمس العماره قرار داشت و به دلیل تفاوتی که با تمام تکیه های آن زمان داشت، بسیار مورد توجه قرار داشت.

نمای بیرونی این تکیه دولت به شکل منشوری هشت ضلعی بود که داخل آن شبیه به یک استوانه بود و از سه ورودی برای آقایان، بانوان و پادشاه تشکیل می شد.

لازم است بدانید که پس از انقلاب مشروطه به دلیل تاثیری فرهنگ غرب بر روی ایران، این تکیه دیگر رونق و ارزش خود را از دست داده بود و این تکیه به عنوان بزرگ ترین نمایش خانه کشور محسوب میشد، سال ها متروکه ماند که در نهایت در سال 1325 این تکیه با هدف ساخت یک شعبه بانک ملی تخریب شد.

اندرون و خوابگاه ناصری

همان طور که ممکن است بدانید ناصر الدین شاه تغییرات بسیاری را در مجموعه گلستان ایجاد کرد که یکی از این تغییرات گسترش عمارت اندرون بود. در واقع این عمارت از روی بنای کاخ دولمه سلطان عثمانی ساخته شده بود و به عنوان خوابگاه ناصری شناخته می شد. اما در زمان پهلوی این بنا برای از بین بردن نشانه شهوت رانی، و ساخت ساختمان وزرات دارایی تخریب شد.

چه رویداد های مهمی در این کاخ رخ داده اند؟

همان طور که در ابتدای مقاله نیز اشاره نمودیم مجموعه تاریخی کاخ گلستان به دلیل وقایع و رویداد های تاریخی مهمی که در آن رخ داده است بسیار مورد توجه قرار دارد. از جمله رویداد هایی که در این بنا رخ داده است می توان به مواردی چون تاجگذاری برخی از پادشاهان چون احمد شاه که بر روی تخت مرمر نشست و تاجگذاری مظفر الدین شاه قاجار در عمارت بادگیر اشاره نمود. پادشاهان دیگری چون رضا شاه و محمدرضا پهلوی نیز در این بنای تاریخی تاجگذاری کردند و از همین رو مجموعه کاخ گلستان بسیار مورد توجه قرار دارد و از اهیمت بالایی برخوردار است. همچنین از دیگر رویداد های تاریخی مهمی که در این کاخ برگزار شد می توان به گشایش مجلس یکم در سال 1324 در اتاق برلیان و با حضور شاه و برپایی مجلس موسسان در آذر 1304 برای اسقرار سلطنت پهلوی پس از انقراض سلسه قاجار اشاره کرد.

امکانات کاخ گلستان

این مجموعه تاریخی و ارزشمند دارای برخی امکانات جهت رفاه علاقمندانی است که از این مجموعه دیدن می کنند. در کاخ گلستان شا می توانید علاوه بر استفاده از سرویس های بهداشتی و نمازخانه به چایخانه کاخ نیز بروید. در واقع چایخانه کاخ گلستان بخشی است که شما در هنگام بازدید از این مجموعه می توانید برای استراحت و نوشیدن چایی یا غذا در این مکان بی نظیر به آنجا بروید و مدت زمانی را در آنجا بگذارنید. هم چنین در کاخ گلستان غرفه های عکاسی وجود دارند که شما می توانید با پوشیدن لباس های قاجاری در این غرفه ها به ثبت عکس های یادگاری بپردازید.

کاخ گلستان کجاست و مسیر دسترسی به آن

ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که کاخ گلستان در کجای تهران قرار دارد و مسیر دسترسی به آن چگونه است؟

کاخ گلستان در مرکز شهر تهران و در خیابان پانزده خرداد در میدان ارگ واقع شده است و بهترین مسیر دسترسی به آن از طریق مترو است. در واقع برای رفتن به کاخ گلستان باید از خط یک مترو تهران در ایستگاه پانزده خرداد از قطار پیاده شوید و از ایستگاه مترو به سمت میدان ارگ بروید. این کاخ در ضلع شمالی میدان واقع شده و از آن طریق می توانید خود را به ورودی کاخ گلستان برسانید. همانطور که متوجه شدید مسیر دسترسی به این مجموعه تاریخی بسیار آسان است و شما می توانید با وسایل حمل و نقل عمومی خود را به آنجا برسانید.

آدرس:  تهران، خیابان پانزده خرداد، ضلع شمالی میدان ارگ، کاخ گلستان

ساعات بازدید و هزینه ورودی کاخ گلستان

از آنجایی که در شهر تهران جاذبه های دیدنی متعددی چون برج میلاد، کاخ سعد آباد و… وجود دارد و همه آنها نشان دهنده معماری و هنر ایرانی در پایتخت ایران هستند، از همین رو بهترین انتخاب برای تعطیلات آخر هفته جاذبه های دیدنی تهران است. اما بهتر است که پیش از بازدید و رفتن به این مکان از ساعات بازدید آنجا اطلاع کسب کنید. در واقع ساعت بازدید از این کاخ از ساعت 9:30 الی 18:30 است. هم چنین مجموعه کاخ گلستان در زمان رحلت امام خمینی و تعطیلات رسمی کشور به خصوص شهادت ها تعطیل است. هم چنین خوب است بدانید که برای بازدید از این بنای تاریخی باید هزینه ورودی پرداخت کنید و بیلیط تهیه کنید که هزینه ورودی برای هر فرد به مبلغ 5000 هزار تومان است که این مبلغ برای اتباع خارجی کمی بیشتر است. این مبلغ تنها برای ورود به کاخ گلستان است و شما برای بازدید از دیگر بخش ها باید بلیط جداگانه تهیه کنید و مبلغ جداگانه ای دیگر بپردازید. اما بازدید از برخی از بنا های این مجموعه مانند خلوت کریمخانی، تالار برلیان و تالار ظروف رایگان است.

راهنما سایت

آدرس

تهران، خیابان پانزده خرداد، ضلع شمالی میدان ارگ، کاخ گلستان

شماره تماس

هزینه بازدید

۵/۰۰۰ تومان

ساعات بازدید از این جاذبه

شنبه

9:30 الی 18:30

یک‌شنبه

9:30 الی 18:30

دو‌شنبه

9:30 الی 18:30

سه‌شنبه

9:30 الی 18:30

چهار‌شنبه

9:30 الی 18:30

پنج‌شنبه

9:30 الی 18:30

جمعه

9:30 الی 18:30
مسیریابی آنلاین
مطالب مشابه