پارک پردیسان به عنوان یکی از پارک های باصفا و خوش آب و هوای شهر تهران است که در بخش شمال غربی تهران جای گرفته است. پردیسان از پارک های قدیمی شهر تهران می باشد که از گذشته تا به امروز به عنوان یکی از پاتوق های باصفای پایتخت نشینان تلقی می شود. در رابطه با داشتن امکانات تفریحی این پارک می توان این گونه اظهار داشت که چندان امکانات تفریحی مناسب و چشمگیری در آن وجود ندارد و از همین لحاظ با بسیاری از پارک های سطح استان تهران متفاوت بوده و هدف از ساخت آن ایجاد فضایی خوش آب و هوا و سرسبز در شهر می باشد. در این مطلب با لوکس ویلا همراه باشید تا با این پارک زیبا و امکانات تفریحی و رفاهی آن آشنا شویم. شاید در میان شما گردشگرانی باشند که بعد از آشنایی با پردیسان بخواهند آن را برای گردش یک روز تعطیل انتخاب کنند و به سمت آن بروند.

معرفی پارک پردیسان

پارک پردیسان یکی از پارک های باصفای شهر تهران می باشد که در منطقه 2 شهرداری تهران و در بخش ضلع شمالی بزرگراه حکیم واقع شده است. این بوستان زیبا مساحتی حدود 275 هکتار دارد و به همین علت یکی از بزرگترین پارک های تهران به شمار می رود. پردیسان از بخش شمال به بزرگراه شهید همت و منطقه شهرک غرب، از بخش شرق به بزرگراه شیخ فضل الله نوری، از بخش غرب مسیل رودخانه پونک و در نهایت از جنوب به بزرگراه حکیم و منطقه بلوار مرزداران منتهی می گردد. پارک پردیسان توسط بزرگراه یادگار امام به دو بخش تقسیم می شود که ارتباط آن ها از طریق دو پل امکان پذیر شده است.

این بوستان به لحاظ امکانات تفریحی و رفاهی کمی با دیگر بوستان های سطح شهر متفاوت بوده و اگر بخواهیم از امکانات تفریحی و رفاهی آن نام ببریم می توانیم به باغ وحش، موزه تنوع زیستی و موزه آب اشاره نمود که هر کدام از این بخش ها جاذبه ای جداگانه برای این پارک پدید آورده اند. این پارک تا سال 1396 تحت نظارت سازمان حفاظت از محیط زیست بود و از این تاریخ برای مدت 15 سال مدیریت آن را شهرداری تهران به عهده گرفت. از آنجایی که این بوستان در مسیر بادهای غالب غربی قرار گرفته، باعث خودپالایی و تلطیف هوای شهر می شود و از همین رو به آن لقب ریه پایتخت را داده اند. پارک جنگلی پردیسان در میان تعدادی بزرگراه واقع شده و باعث شده مسیرهای دسترسی به آن آسان شوند. یکی از جالب توجه ترین ویژگی های بوستان پردیسان این است که در سال 1393 سازمان حفاظت از محیط زیست آن را با نام پارک بدون دخانیات خواند.

بوستان پردیسان یکی از بهترین پارک ها برای پیاده روی و دوچرخه سواری محسوب می شود. همچنین به دلیل داشتن فضایی مناسب، افراد زیادی برای ورزش به آن مراجعه کنید. ساختمان اداره سازمان حفاظت از محیط زیست در بخش ضلع جنوبی این بوستان واقع شده است. یکی دیگر از بوستان های غربی تهران که بوستان نهج البلاغه نام دارد، در نزدیکی های پردیسان قرار داشته و این دو پارک توسط پل معلق و زیبایی به یکدیگر اتصال میابند. شاید پارک پردیسان جزء معدود پارک هایی باشد که به شهروندان اجازه ورود حیوانات خانگی را می دهد تا آن ها را همراه خود به داخل این پارک ببرند. بنابراین بوستان پردیسان یکی از بهترین تفرجگاه ها برای خانواده ها و دوستان به شمار می رود. پارک زیبای پردیسان که دارای مساحت 275 هکتار می باشد، به عنوان یکی از بزرگترین بوستان های تهران شناخته می باشد و منطقه ای که امروزه این بوستان در آن واقع شده در زمان های قدیم، تپه هایی بوده که درختان بادام وحشی و پسته در آن ها به وفور دیده می شده. امروزه حدود 320 گونه گیاهی در بوستان پردیسان دیده می شود.

پارک پردیسان

تاریخچه پارک پردیسان

پارک پردیسان یکی از پارک های شهر تهران است که از زمان پهلوی به یادگار مانده است. طرح ساخت بوستان را یکی از معماران برجسته و حاذق آمریکایی به نام ایان مک هارگ بیان کرده بود و ساخت آن را با همکارانش عهده دار شد. ایان مک هارگ با همکارانش ایده ای را به منظور ساخت مکانی به عنوان مجموعه علمی، آموزشی، تفریحی و پژوهشی بیان نمودند و پس از مطرح کردن آن، در دستور کار اداره حفاظت از محیط زیست قرار گرفت. وی برای ساخت این بوستان معماری و فرهنگ ایرانی را به کار برده و توانسته چهارباغ بوستان را طراحی کند. در طراحی پارک زیبای پردیسان فرهنگ ایرانی، اصول زیست محیطی و طبیعت گرایی همراه بود. در این طرح، آموزش و تفریح در کنار یکدیگر آمده اند.

رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست که اسکندر فیروز نام داشت، این ایده را پذیرفت و پس از آن مجری این طرح را شرکتی آمریکایی به نام WMRT عهده دار شد. در ابتدا تصمیم بر آن بود که این بوستان را در مدت زمان 10 سال بسازند، اما در این میان مشکلاتی به وجود آمد و وقوع انقلاب نیز در این وقفه بی تاثیر نبود و باعث متوقف شدن ساخت این پروژه شد. پس از مدتی هم که حادثه جنگ تحمیلی شروع شد و تا سال 1365 تنها توانستند محدوده پروژه را ثابت نگهدارند. این بوستان را بر اساس طراحی مسیرهای پیاده روی و یک شبکه مونوریل ساخته اند. بوستان پردیسان دارای بخش های متنوعی در خود می باشد که می توان از مراکز پژوهشی و آموزشی بصری، زیست بوم ها مختلف، آکواریوم، نمایشگاه، کتابخانه نام برد.

دیدنی های پارک پردیسان

بوستان پردیسان که از پارک های زیبا و باصفای استان تهران است و با وسعت 275 هکتار که از بزرگترین بوستان های شهری در تهران به شمار می رود، علاوه بر امکانات تفریحی و رفاهی محدود، دیدنی های متنوعی را در خود جای داده که در ادامه این بخش با آن ها آشنا خواهیم شد.

پارک پردیسان

باغ وحش پارک پردیسان

باغ وحش پارک پردیسان در واقع مرکزی برای بازپروری حیوانات حیات وحش و کلینیک تخصصی و مرکز تکثیر و بازپروری بوز آسیایی می باشد. این مرکز حتی حیوانات گمشده و آسیب دیده را پذیرا می باشد. برخی حیوانات پس از آن که درمان شدند آن ها را در طبیعت رها می کنند و در مقابل آن دسته از حیواناتی که امکان رها کردن آن ها در طبیعت میسر نمی باشد، پس از درمان آن ها را به باغ وحش انتقال می دهند. مرکز حیات وحش پردیسان از دو قسمت حیات وحش طبیعی و حیات وحش در حال اسارت تشکیل شده که در بخش اول حیوانات بومی همچون پرندگان و خزندگان و در بخش دوم نیز پرندگان، گوشت خواران و علف خواران موجود می باشند.

گردشگران می توانند با مراجعه به بخش حیات وحش پردیسان از این حیوانات دیدن کنند. همچنین مرکز تکثیر و بازپروری یوز آسیایی در سایتی قرار دارد که مساحت آن به 1.5 هکتار می رسد. افرادی که در کلینیک نگهداری حیوانات مشغول به کار می باشند، تعداد 3 نفر در سمت های دامپزشک و 2 تکنسین می باشند. از آنجایی که این کلینیک تخصص های مهمی را در کارنامه خود ثبت کرده است، با عنوان کلینیک تخصصی حیوانات شناخته می شود.

موزه تنوع زیستی پردیسان

موزه تنوع زیستی پردیسان که 1800 متر از بوستان پردیسان را به خود اختصاص داده است، در سال 1383 افتتاح گردیده و در آن گونه های مختلفی از گیاهان، جانوران و حتی نمونه هایی از سنگ ها، کانی ها و فسیل ها دیده می شوند. گونه های جانوران کمیاب جهان که در این مجموعه به نمایش گذاشته شده اند، شامل سیاه خروس، یوزپلنگ، هوبره، گور ایرانی و میش مرغ می باشند. انواع مختلفی از حشرات و حیوانات در این موزه به صورت تاکسیدرمی درآمده اند و برای نمایش عموم قرار داده شده اند. موزه تنوع زیستی بوستان پردیسان از بخش هایی همچون آموزشی، تحقیقاتی، خدماتی و نمایشگاهی تشکیل شده که در کنار آن ها کارگاه تاکسیدرمی نیز وجود دارد.

ساعت بازدید و قیمت ورودی موزه تنوع زیستی پردیسان

برای بازدید از این مجموعه می توانید همه روزه از ساعت 8 صبح تا 14:30 بعد از ظهر مراجعه نمایید. همچنین برای ورود به این مجموعه ملزم به دریافت بلیط به مبلغ 2 هزار تومان می باشید.

شماره تماس موزه تنوع زیستی پردیسان: 42781008-021

سینمای محیط زیست بوستان پردیسان

یکی از جالب ترین بخش های بوستان پردیسان، سینمای محیط زیست بوستان پردیسان می باشد که در سال 1393 افتتاح شده و به عنوان اولین سینمای محیط زیستی در ایران شناخته می شود. در این سینما فیلم هایی از حیات وحش پخش می شود.

موزه ملی آب پردیسان

موزه ملی آب پردیسان از دیگر بخش های بوستان پردیسان می باشد که در آن می توان سیر و تکامل آب را از زمان استحصال در ایران به نمایش می گذارد مشاهد نمود. اجرای این موزه توسط دو اداره محیط زیست و وزارت نیرو می باشد.

پارک پردیسان

امکانات تفریحی و رفاهی پارک پردیسان

پارک جنگلی پردیسان دارای امکانات تفریحی و رفاهی مناسبی می باشد که باعث شده گردشگران زیادی آن را به عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب کنند و همین نیز دلیلی شده که پردیسان در میان جاذبه های دیدنی تهران قرار بگیرد. در ادامه با امکانات تفریحی و رفاهی پارک پردیسان بیشتر آشنا می شویم.

پل معلق نهج البلاغه

برای آشنایی با امکانات تفریحی و رفاهی بوستان پردیسان از پل معلق آن شروع می کنیم که با نام پل معلق نهج البلاغه یا پل معلق آسمان شناخته می شود. این پل به عنوان نخستین پل معلقی است که در تهران ساخته شده و راه ارتباطی میان پارک زیبای پردیسان و بوستان نهج البللاغه می باشد. این پل معلق دارای طول 285 متر، عرض 2 متر و ارتفاع 65 متر از زمین می باشد. پل معلق آسمان دارای تحمل ظرفیت 200 نفر به صورت همزمان بوده و همچنین چشم انداز بسیار زیبایی از برج میلاد و مناطق اطراف را در اختیار بازدیدکنندگان قرار می دهد. این پل معلق نیز بی شباهت با پل معلق مشگین شهر اردبیل نبوده و به عنوان طولانی ترین پل کابلی عابر پیاده در خاورمیانه شناخته می شود.

ساعت بازدید و قیمت ورودی پل معلق نهج البلاغه

بازدیدکنندگان برای بازدید از پل معلق نهج البلاغه می توانند در تمام روزهای هفته از ساعت 8 صبح الی 23 شب اقدام نمایند. همچنین برای بازدید از این پل معلق می بایست هزینه ای را به عنوان ورودی به مبلغ 10 هزار تومان پرداخت نمایید.

پارک پردیسان

مدرسه طبیعت پارک پردیسان

آیا تا به حال نام مدرسه طبیعت به گوشتان خورده است؟ آیا با این مدرسه آشنایی دارید؟ اگر تا به حال این نام را نشنیده اید می توانید در این بخش با ما همراه باشید تا با مدرسه طبیعت آشنا می شویم. در ایران چندین مدرسه طبیعت وجود دارد که مدرسه طبیعت پارک پردیسان به عنوان پنجاهمین مدرسه طبیعت کشور شناخته می شود. این مدرسه در سال 1396 افتتاح شده و کودکان را با مواردی همچون مراحل کاشت گیاهان، پوشش جانوری، طبیعت و تمام عناصر طبیعت آشنا می کند. کودکان 4 سال تا 12 سال اجازه ورود به این بخش را دارند و والدین آن ها نیز نمی توانند وارد محدوده مدرسه شوند. مدرسه طبیعت پردیسان دارای 3 قانون می باشد که در ادامه آن ها را ذکر می کنیم.

قوانین مدرسه طبیعت بوستان پردیسان

  • کودکان به خود، دیگران و حیوانات نباید هیچگونه آسیبی وارد کنند.
  • هچکدام از جانداران، جاندار زیانکار به شمار نمی روند.
  • هیچکدام از گیاهان علف هرز محسوب نمی شوند.

وسایل ورزش همگانی

همانطور که می دانیم، بوستان زیبای پردیسان یکی از بهترین بوستان های سطح شهر برای ورزش می باشد و افراد زیادی هستند که برای ورزش به این بوستان مراجعه می کنند. برخی از شهروندانی که منازل آن ها در محدوده این بوستان قرار دارد، برای ورزش صبحگاهی به بوستان پردیسان می روند و یا برخی دیگر از گردشگرانی که در این محدوده زندگی نمی کنند، آخر هفته ها را برای ورزش در پردیسان اختصاص می دهند. وسایل ورزشی همگانی متعددی در بوستان پردیسان قرار داده شده که افراد می توانند با استفاده از آن ها به ورزش و تندرستی بپردازند.

مسیر پیاده روی پارک پردیسان

یکی از معروف ترین مسیرهای پیاده روی در تهران، مسیر پیاده روی پارک پردیسان می باشد که این مسیر دارای رینگ 7 کیلومتری می باشد. شاید هنگامی که نام مسیر پیاده روی در پارک به میان می آید، ناخودآگاه ذهن بسیاری از افراد به سراغ مسیر پیاده روی پردیسان برود. افراد زیادی هستند که برای سلامت و تندرستی خود به این بوستان مراجعه می کنند تا بتوانند از مسیر پیاده روی آن جهت پیاده روی و ورزش استفاده نمایند.

پارک پردیسان

مسیر دوچرخه سواری بوستان پردیسان

از دیگر امکانات رفاهی بوستان پردیسان می توان به داشتن مسیر دوچرخه سواری آن اشاره نمود. افرادی که به ورزش دوچرخه سواری علاقه مند هستند با مراجعه به این بوستان می توانند از این ورزش مهیج بهره مند شوند. جالب است بدانید که در بوستان پردیسان همایش های دوچرخه سواری برگزار می شود. اما توجه داشته باشید که برای دوچرخه سواری در پردیسان حتما باید دوچرخه خود را همراه ببرید. چرا که در این پارک محلی برای کرایه دوچرخه وجود ندارد.

بادبادک بازی در بوستان پردیسان

پارک جنگلی پردیسان در ارتفاعات قرار داشته و محوطه آن بسیار بزرگ و وسیع می باشد، لذا از همین رو توانسته مکان مناسبی برای بادبادک هوا کردن باشد. اگر جزء افرادی هستید که به بادبادک بازی علاقه دارید، می توانید به این پارک مراجعه کنید و بادبادک های رنگارنگ خود را بر فراز آسمان منطقه به هوا ببرید. اگر آخر هفته ها را به این پارک بروید، آسمان منطقه پردیسان را مملو از بادبادک های رنگارنگ خواهید دید. همچنین دست فروشانی در این بوستان مشغول فروش بادبادک های رنگارنگ هستند که گردشگران می توانند از آن ها تهیه کنند.

حق ورود حیوانات خانگی به پارک جنگلی پردیسان

بوستان پردیسان جزء معدود پارک های سطح شهر تهران است که به افراد این اجازه را می دهد تا حیوانات خانگی خود را همراه خود برای گردش به این بوستان ببرند. اگر شما نیز حیوان خانگی دارید، بوستان پردیسان می تواند یکی از بهترین فضاهای سبز برای گردش شما به همراه حیوان خانگی شما می باشد.

پارکینگ بوستان پردیسان

بوستان پردیسان یکی از بوستان های تهران است که علاوه بر امکانات تفریحی و رفاهی متعددی که در خود جای داده، دارای پارکینگ اختصاصی می باشد که گردشگران می توانند بدون نگرانی برای جای پارک خودرو، خودروی خود را در جای مناسبی از پارکینگ پارک نمایند.

پارک پردیسان

پارک پردیسان کجاست و مسیر دسترسی به آن

پارک پردیسان در منطقه دو شهرداری تهران و بخش شمال غربی واقع شده است. این بوستان از بخش شمالی خود به محله شهرک غرب و بزرگراه شهید همت، از بخش شرق به بزرگراه شیخ فضل الله نوری، از بخش غرب به مسیل رودخانه پونک و از بخش جنوب نیز به بزرگراه حکیم و محله بلوار مرزداران منتهی می شود. یکی از دلایل محبوبیت و پرطرفدار بودن این بوستان، داشتن مسیرهای دسترسی متعدد می باشد.

مسیر دسترسی به پارک پردیسان با خودروی شخصی

اگر در تهران قرار دارید و می خواهید خود را به بوستان پردیسان برسانید، می توانید ابتدا خود را به اتوبان چمران برسانید، سپس وارد بزرگراه حکیم شوید. شما می توانید با استفاده از این مسیر به راحتی خود را به بوستان پردیسان برسانید و از گشت و گذار در آن لذت ببرید.

مسیر دسترسی به بوستان پردیسان با مترو

اگر برای دسترسی به بوستان پردیسان می خواهید از وسیله نقلیه عمومی استفاده کنید، بهترین وسیله می تواند استفاده از مترو باشد. در این صورت سوار مترو خط بسیج – میدان صنعت شده و در ایستگاه میدان صنعت از مترو خارج شوید. پس از پیاده شدن از مترو تاکسی هایی را خواهید دید که می توانند شما را به بوستان پردیسان برسانند.

آدرس پارک پردیسان: تهران، بزرگراه همت غرب به شرق، نرسیده به خروجی شیخ فضل الله نوری

 

 

پارک پردیسان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.