پارک ساعی

مدت زمان خواندن این مطلب : 8 دقیقه

تهران دارای بوستان های مختلفی است که هر کدام به دلیلی بین مردم به شهرت رسیده است. پارک ساعی تهران یکی از این بوستان هاست که توانسته افراد زیادی را در طول سال های مختلف به سمت خود جذب نماید. این پارک قدیمی بوده و در بین محبوب ترین پارک های تهران در بین مردم می باشد. در این مقاله به سراغ معرفی این پارک رفتیم تا بتوانید اطلاعات بیشتری در این باره به دست آورید پس بهتر است تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

پارک ساعی کجاست و مسیر دسترسی به آن

پارک ساعی تهران در منطقه 6 قرار گرفته و شما می توانید کمی پایین تر از میدان ونک به این پارک برسید. کافیست از طریق مترو یا اتومبیل شخصی به خیابان ولیعصر تهران بروید و سپس وارد پارک معروف ساعی شوید. برای این منظور می توانید از اتوبان های رسالت، کردستان و مدرس شما در نهایت به پارک خواهند رساند. پارک ساعی 6 ورودی داشته و درب اصلی آن از همان خیابان ولیعصر می باشد.

شما با ورود به پارک بعد از یک راه پلکانی به محوطه اصلی پارک می رسید. مسیر رسیدن به این پارک را می توانید از طریق اسنپ یا مترو و اتوبوس نیز بگذرانید. توجه داشته باشید که مسیر استفاده از اتوبوس یا وسایل نقلیه دیگر مشابه هم می باشد و از هر کدام که تمایل داشتید می توانید استفاده نمایید. درب شرقی پارک نیز رو به خیابان وزرا می باشد و اگر بخواهید می توانید از این در نیز وارد پارک شوید. هم چنین یک لوکیشن از مقصد برایتان قرار داده ایم که در صورت تمایل می توانید از آن استفاده نمایید تا بهترین و آسان ترین راه را برای رسیدن به پارک ساعی بیابید.

آدرس پارک ساعی: تهران، خیابان ولیعصر، پایین تر از میدان ونک

مسیرهای دسترسی به پارک ساعی

اگر تصمیم دارید تا از مترو برای رسیدن به پارک ساعی استفاده کنید باید در ایستگاه میرزای شیرازی پیاده شوید و بعد از خیابان هایی که گفته شد مثل وزرا یا بهشتی خود را به پارک برسانید. پس از هر جای تهران که هستید و تمایل داشتید از مترو برای رسیدن به مقصد استفاده نمایید سعی کنید در نهایت خود را به ایستگاه شیرازی برسانید و بعد از بیرون آمدن از مترو با کمی پیاده روی به پارک خواهید رسید.

از دیگر مواردی که می توانید برای رسیدن به این پارک از آن استفاده نمایید، اتوبوس های شهری هستند. در واقع استفاده از این وسیله نقلیه به عنوان بهترین گزینه برای رفتن به ساعی می باشد. کافیست با استفاده از اتوبوس های بی آر تی در لاین های راه آهن-پارک وی و راه آهن-تجریش در ایستگاه های نزدیک پارک پیاده شوید. این ایستگاه ها به پارک بسیار نزدیک هستند و نامشان آبشار و پله سوم می باشد. بعد از پیاده شدن از اتوبوس تنها کمی پیاده روی لازم است تا بتوانید به پارک وارد شوید چرا که این ایستگاه ها در نزدیکی ساعی قرار دارند.

پارک ساعی

تاریخچه پارک ساعی تهران

ساخت پارک ساعی به سال های دور بر می گردد چرا که پایه ریزی آن در سال 1324 شکل گرفت. در آن زمان یک زمین با وسعت بالا و بالغ بر 29 هکتار را برای این منظور انتخاب کردند که از ونک تا عباس آباد را شامل می شد. البته باید عنوان کرد که مساحت این زمین در طول زمان کم شد و در نهایت تنها 12 هکتار از آن باقی ماند. تاسیس این پارک در نهایت در سال 1329 انجام شد و باید گفت که این پارک در دسته ارزان ترین پارک های تهران قرار دارد. هزینه ساخت این بنا زیاد نبوده و برخی از افراد معتقدند که ساعی قدیمی ترین پارک تهران می باشد.

فردی به نام کریم ساعی که بناین گذار این پارک می باشد، یک هدف زیبا را دنبال می کرد و آن درختکاری در قسمتی از تهران بود که ریه های شهر در آن قسمت قرار گرفته بود. او با کاشت انواع درخت در این پارک باعث شد تا یک سرمایه جاودانه و بسیار زیبا از وی به یادگار بماند. به افتخار او نامش را بر این پارک زیبا گذاشتند تا همیشه از وی یاد شود. بعد از فوت ایشان وزارت کشاورزی این پارک را به شهرداری واگذار کرد که در همان سال 1336 طرح نوسازی تهران نیز شروع شده بود.

کمی بعد و وقتی تهران توسعه پیدا کرد این پارک نیز در همین مسیر توسعه وارد فاز جدید شد و در داخل آن سازه هایی مثل آبشار، برکه و… تاسیس شد. در دهه چهل این پارک به شکل امروزی که می بینید درآمد و طراحی آن بر عهده فردی به نام حسین محجوبی قرار گرفت که البته این استاد بسیاری از بوستان های تهران را طراحی کرده اند. استاد محجوبی در سال 1342 این پارک را طراحی کرد و اجرای طرح به مدت 10 سال کشید و سرانجام در سال 1352 کامل شد.

هم اکنون می توانید این پارک را با همان طرح استاد تماشا کنید. عنوان شده که این پارک ارزان ترین بوستان تهران می باشد چون تنها با یک معمار، تعدادی کارگر و یک باغبان کل پروژه انجام شد. جالب است بدانید که استاد محجوبی عنوان کرده که سنگ های به کار رفته در این پارک از خیابان هایی مثل سعدی بوده که بعد از آسفالت شدن آن ها را برای استفاده در این پارک آوردند و در یک انباری نگه داری کردند تا در بخش های سنگی پارک از آن ها استفاده شود.

بهترین زمان برای بازدید از پارک ساعی

اگر مسافر هستید و می خواهید در یک زمان مناسب برای بازدید از جاذبه های دیدنی تهران اقدام کنید بهتر است در یک زمان مناسب برای این منظور استفاده نمایید تا آب و هوا شما را اذیت نکند. بهترین زمان سفر به تهران اوایل بهار و اوایل پاییز است. در این مواقع تهران خلوت تر از روزهای دیگر بوده و هوای این کلان شهر نیز نرمال می باشد. در تابستان و روزهای گرم سال بهتر است برای سفر به پایتخت و استفاده از پارک های تهران اقدامی نکنید چرا که هوای گرم شما را آزار خواهد داد.

پارک ساعی نیز از این قاعده مستثنی نیست و در هوای ملایم تر می توانید بازدید بهتری داشته باشید. اگر از اهالی تهران هستید می توان گفت بستگی به تمایل شما به آب و هوای مختلف، می توانید در هر زمان از سال که تمایل داشتید برای رفتن به این پارک اقدام نمایید. در هر فصل پارک ساعی زیبای های مخصوص به خود را دارد و به دلیل دارا بودن درخت های زیاد هوای حاکم بر آن را همیشه چند درجه خنک تر از سایر مناطق تهران در نظر بگیرید.

بهترین زمان بازدید از پارک ساعی

پوشش گیاهی و جانوری پارک ساعی

یکی از مهم ترین مواردی که باعث می شود تا یک پارک از دیگر بوسان ها متمایز شود، ابتدا طراحی و سپس پوشش گیاهی حاکم بر آن می باشد. پارک ساعی دارای درختان و گیاهان مختلفی است و شما با مراجعه به آن می توانید درختان تنومند و کهنسالی را ببینید که در انواع مختلف در حال زیست هستند. این درختان همان طور که کریم ساعی تمایل داشت، تبدیل به ریه های شهر شده اند و اکسیژن خالص تولید می کنند.

وی بذر درختانی را در این پارک کاشت که نیاز چندانی به آب نداشته باشند و بتوانند با شرایط سخت نیز رشد کنند. ولی به مرور زمان تنوع درختان در این پارک افزایش یافت و پوشش گیاهی غنی به وجود آمدو باغبان های این پارک با گذشت زمان و رسیدگی های خود توانستند سرزنده بودن ساعی را حفظ نمیاند و به همین دلیل در حال حاضر نیز شما می توانید در این پارک در نهایت پاکیزگی تنفس کنید و برای چند لحظه هم که شده از هوای سمی تهران رها شوید. در بنی درختان موجود در پارک می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • سرو نقره ای
 • سرو شیرازی
 • صنوبر سیاه
 • سرو بادبزنی
 • سرو تبری
 • چنار
 • کاج
 • سیب
 • گردو
 • برگ بو
 • زالزالک
 • ماگنولیا
 • نارون
 • یاس وحشی
 • کاج سدروس

در کنار پوشش گیاهی گفته شده در این پارک شما می توانید شاهد حیواناتی باشید که در این جا زندگی می کنند. حیواناتی همانند اردک، کبوتر، مرغابی، غاز، گنجشک و… در پارک ساعی وجود دارند و بهتر است تماشای آن ها را از دست ندهید چرا که بعضی از آن ها مثل گربه های این پارک بسیار دوست داشتنی هستند. برخی از حیوانات پارک در بخش باغ وحش آن نگه داری می شوند که متاسفانه این بخش زیاد جذاب نیست چرا که نگه داری هیچ حیوانی در قفس جذابیت ندارد. هم چنین در این پارک یک برکه مصنوعی نیز ساخته شده تا پرندگان آبی بتوانند از آن استفاده نمایند و نمایی که این ناحیه به پارک بخشیده بسیار دیدنی می باشد.

بخش های مختلف پارک

پارک ساعی با دارا بودن قسمت های مختلفی که دارد می تواند به شما در داشتن یک روز خوب یاری برساند. به همین دلیل بهتر است اطلاعات کافی درباره آن ها داشته باشید تا در هنگام مراجعه به پارک بتوانید روز خوبی را بگذرانید و از بخش های متفاوت آن نهایت استفاده را ببرید. در ادامه می توانید با انواع این بخش ها آشنا شوید.

دریاچه مصنوعی

از بخش های جذاب پارک دریاچه مصنوعی آن می باشد که عده ای افراد آن را با نام برکه نیز معرفی می کنند. غازها و مرغابی هایی که از آن ها یاد کردیم در این دریاچه شیطنت می کنند و نمای پارک را زیباتر می نمایند. در برخی از نقاط این دریاچه نیز می توانید آبشار هم ببینید که همگی در کنار هم برای زیباتر کردن محیط پارک می باشند.

یکی دیگر از بخش های پارک باغی است که به دلیل دارا بودن درختانی یک شکل و زیبا به باغ ژاپنی معروف است. در ژپان به مانند این بخش باغ های مختلفی وجود دارد که می توانید آن ها را تماشا نمایید. شاید با دیدن این باغ به یاد کارتون ایکیوسان بیفتید که ساخته ژاپن بود و در آن به مانند این بخش از پارک را دیده اید. در این بخش آلاچیق هایی قرار داده شده تا شما بتوانید از آن ها برای گذراندن اوقات خود استفاده نمایید. آلاچیق های باغ ژاپنی نیز همانند بناهای ژاپنی بوده و دارای سقف شیبدار می باشند.

دریاچه مصنوعی پارک ساعی

پیست اسکیت

از قسمت هایی که به خصوص کودکان به آن علاقه خاصی نشان می دهند، بخش اسکیت است که برای آن ها تدارک دیده شده تا بتوانند بدون نگرانی برخورد با کسی یا چیزی در این پیست به یادگیری یا انجام اسکیت بپردازند. اگر می خواهید با کودک خود برای استفاده از این بخش به پارک ساعی مراجعه کنید باید به بخش شرقی پارک بروید. این پیست برای افرادی بالای 4 و زیر 18 سال بوده و در آن کلاس های آموزش اسکیت نیز وجود دارد. در این کلاس ها انواع حرکات همانند اسکیت نمایشی، سرعتی، فری استایل، هاکی و موارد دیگر آموزش داده می شود. استفاده از پیست اسکیت پارک ساعی برای عموم مردم آزاد می باشد.

پارک کودک

از دیگر قسمت های جذاب برای بچه ها که در هر پارکی مهیا شده،  پارک کودک می باشد که در آن وسیله های بازی برای کودکان قرار داده شده تا آن ها بتوانند لحظات شادی را در کنار خانواده خود سپری نمایند. در کنار پارک کودک جاهایی وجود دارد که خانواده ها می توانند برای پیک نیک رفتن از آن ها استفاده نمایند و در کنار فرزندشان لحظات خوبی را داشته باشند. در این زمین بازی انواع وسایل و بازی های استانداردی که شهرداری در نظر گرفته وجود دارد و به دلیل این که این قسمت در بین درختان سر به فلک کشیده قرار دارد، هوای تمیزی هم برای کودکان به وجود آورده است. ولی این مورد دلیل بر این نیست که در روزهای آلوده تهران به پارک بروید.

بخش شطرنج

یکی از بخش های مورد علاقه افارد که در سنین مختلفبه آن مراجعه می کنند تا بتوانند از آن استفاده نمایند، بخش شرنج پارک می باشد. این بخش با دارا بودن میز های شطرنج خود توانسته مردم زیادی را در طول سال به سمت خود جذب نماید و با داشتن سقف بر روی خود حتی در روزهای بارانی نیز مورد استقبال افراد قرار می گیرد. شطرنج یکی از ورزش های فکری بسیار محبوب در بین مردم می باشد و به همین دلیل عده زیادی از افرد این ورزش را انتخاب می کنند تا هم از فکرشان استفاده کنند و هم لحظات خوبیرا داشته باشند. اگر شما نیز به این بازی علاقه دارید می توانید در پارک ساعی از آن استفاده نمایید.

شطرنج پارک ساعی

وسایل بدنسازی

یکی دیگر از بخش هایی که امروزه در انواع پارک ها یافت می شود و در پارک ساعی نیز وجود دارد، وسایل و دستگاه های مربوط به ورزش و بدنسازی می باشد که شهرداری آن ها را برای عموم مردم در اقصی نقاط شهر قرار داده است. این دستگاه ها به افراد کمک می کنند تا بتوانند در کنار نرمش و ورزش های گروهی در پارک کمی هم برای بدنسازی اقدام کنند و رایگان برای ایده آل کردن وزن و اندام خود از این وسیله ها بهره ببرند. البته باید گفت ورزش های دیگر مثل بدمینتون و والیبال نیز در این پارک جریان دارد که می توانید از آن ها استفاده نمایید.

جاده سلامتی

یکی از بخش هایی که در این پارک برای افراد مختلف می تواند کارآمد باشد، جاده سلامتی است که برای پیاده روی و یا دوچرخه سواری تدارک دیده شده است. مردمی که در همین منطقه زندگی می کنند برای ورزش و پیاده روی صبحگاهی یا عصر خود از پارک ساعی و این جاده استفاده می کنند. معمولا جاده سلامتی در شهر های مختلف و در بوستان های متفاوتی وجود دارد تا مردم بتوانند برای سلامتی خود اقدامی کنند به همین دلیل در پارک ساعی نیز این مورد از اهمیت بالایی برخودار بوده و افراد برای استفاده از آن اقدام می کنند.

تفریحات مختلف در پارک ساعی

این پارک با دارا بودن جاذبه های طبیعی مختلف توانسته در طول تاریخ تاسیس خود افراد زیادی را برای موارد متعددی جذب نماید. شما نیز می توانید از تفریحات مختلف درون این پارک استفاده نمایید تا لحظات خوبی را داشته باشید. در ادامه می توانید با انواع تفریحاتی که می توان با انجام آن ها لحظات خوبی را سپری کرد آشنا شوید:

 1. عکاسی
 2. پیک نیک
 3. ورزش
 4. اسکیت
 5. پیاده روی
 6. دوچرخه سواری

تفریحات پارک ساعی

علاوه بر تمامی موارد گفته شده می توان از سازه ها و بخش های دیگری در پارک نام برد که به وجود آمده اند تا افراد لحظات بهتری را درون این پارک تجربه نمایند. هرچند که رستوران ها و کافی شاپ ها متعددی در اطراف پارک موجود است که می توانید از آن ها در صورت تمایل استفاده نمایید ولی درون پارک نیز بوفه و تریا موجود است تا اگر چیزی نیاز داشتید تهیه نمایید. در ادامه می توانید با برخی از ساختمان های موجود در پارک آشنا شوید:

 • کتابخانه
 • فرهنگ سرا
 • سرای محله
 • آمفی تیاتر
 • تریا
 • بوفه
 • سرویس بهداشتی

مجسمه های پارک ساعی

یکی از جذابیت های پارک ساعی جود برخی از مجسمه هایی است که در قسمت های مختلف پارک نصب شده اند و توجه افراد زیادی را به سمت خود جذب کرده اند. درواقع مجسمه های قرار گرفته در این پارک تبدیل به یکی از زیبایی های شهر تهران شده است. این مجسمه ها بسیار زیبا درست شده اند و به همین دلیل می توانید جلوه های بصری جذابی را در این پارک که توسط این مجسمه ها شکل گرفته است ببینید. مجسمه های این پارک شباهت زیادی به نمونه های واقعی دارند و به همین دلیل تماشای آن ها می تواند برایتان بسیار جالب باشد و برای کودکانتان نیز جنبه آموزشی هم خواهد داشت. این پارک همانند دیگر پارک ها شهر مثل پارک ملت تهران دارای جاذبه های مختلفی درون خود می باشد و به دلیل قدمت بالای خود توانسته به یکی از مهم ترین ها تبدیل شود.

راهنما سایت

آدرس

تهران، خیابان ولیعصر، پایین تر از میدان ونک

شماره تماس

هزینه بازدید

رایگان

ساعات بازدید از این جاذبه

شنبه

24 ساعته

یک‌شنبه

24 ساعته

دو‌شنبه

24 ساعته

سه‌شنبه

24 ساعته

چهار‌شنبه

24 ساعته

پنج‌شنبه

24 ساعته

جمعه

24 ساعته
مسیریابی آنلاین
مطالب مشابه