دریاچه چورت

مدت زمان خواندن این مطلب : 8 دقیقه

یکی از شهرهای زیبای ایران که در استان مازندران قرار گرفته، ساری می باشد. این شهر توانسته در طول سل عده زیادی از افراد را به سمت خود بکشاند. در این شهر جاذبه های مختلفی وجود دارد که از بین آن ها می توان به دریاچه چورت ساری اشاره نمود. در این مقاله به سراغ معرفی این دریاچه رفتیم تا بتوانید اطلاعات کامل تری درباره آن به دست آورید پس بهتر است تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

دریاچه چورت کجاست و مسیر دسترسی به آن

این جاذبه در شهر ساری و در استان مازندران واقع شده و در بخش چهار دانگه شهر قرار گرفته است. اگر در مسیر جاده ساری به کیاسر بوده باشید احتمالا این دریاچه را دیده باشید. دریاچه چورت در 10 کیلومتری روستای چورت بوده و برای رسیدن به آن می توانید از سه مسیر ساری، سمنان و تهران استفاده نمایید.

برای رفتن به دریاچه چورت از ساری باید ابتدا به طرف کیاسر بروید. شما از مرکز ساری تا این دریاچه تقریبا 66 کیلومتر فاصله دارید که در مسیرتان به سمت کیاسر بعد از 45 کسلومتر رانندگی به یک دو راهی خواهید رسید که یک راه به طرف دریاچه چورت می رود و راه دیگر به کیاسر ختم می شود. با رسیدن به دو راهی تا روستای چورت تنها 14 کیلومتر را باید طی کنید تا به مقصد برسید. بعد از رسیدن به روستا دیگر نمی توانید از خودروی خود استفاده کنید وباید به صورت پیاده 10 کیلومتر راه را طی کنید تا به دریاچه برسید.

اگر تمایل داشتید از تهران به دریاچه برسید، بهتر است از جاده فیروزکوه استفاده کنید. بعد از کمی رانندگی در فیروزکوه به قبل از پل سفید که رسیدید به سمت تنگ سلیمانیه بروید. کمی بعد شما در جاده ساری-کیاسر قرار خواهید گرفت و بعد از دیدن یک تابلو که دریاچه چورت بر روی آن نوشته شده تا رفتن به این دریاچه تنها 2 ساعت زمان نیاز خواهید داشت. کل مسیر از تهران تا دریاچه نیز 300 کیلومتر می باشد که در حدود 5 اعت بدون ترافیک زمان رسیدن شما به دریاچه خواهد بود.

مسیر بعدی که می توانید از آن برای رسیدن به دریاچه چورت استفاده نمایید، سمنان می باشد. برای این کار کافیست به طرف سمنان و سپس شهمیرزاد بروید و بعد از آن به سوی ساری ادامه دهید. کمی بعد زمانی که از کیاسر عبور کنید یک پل را خواهید دید که باید از آن استفاده نمایید تا به ورودی جاده روستا برسید و بتوانید دریاچه را از همین مکان تماشا نمایید. تمام این مسیر 160 کیلومتر بوده و برای استفاده از آن تقریبا 3 ساعت در راه خواهید بود. اگر تمایل به استفاده از هر کدام از این مسیرها را داشتید می توانید از طریق لوکیشن زیر به راحتی خود را به مقصد برسانید.

آدرس دریاچه چورت: مازندران، ساری، بخش چهاردانگه، 10 کیلومتری روستای چورت

دریاچه چورت

زمان پیدایش دریاچه چورت

این دریاچه درست 83 سال پیش و به سال 1318 به وجود آمد و تاریخ به وجود آمدن آن همانطور که مشاهده می کنید زیاد نیست. علت به وجود آمدن این دریاچه به زلزله ای بر می گردد که مازندران را در سال گفته شده لرزاند. بعد از زلزله یک دره با شیب زیاد به وجود می آید و به علت بستن آب چشمه که مسیر عبور آن از این طرف بوده رفته رفته و در مدت نه چندان زیادی آب چشمه یک قسمت از جنگل را در بر می گیرد و به همین دلیل سبب تشکیل دریاچه می شود.

از آن جا که این دریاچه در روستایی با نام چورت قرار گرفته بود نام این روستا را بر آن نهادند و از آن زمان تاکنون دریاچه را با همین نام می شناسند. آب آن چشمه در نهایت سبب شد تا یک دریاچه در حدود 2.5 هکتار مساحت به وجود آید که البته در ماه های مختلف سال آب دریاچه چورت تغییر می یابد.

آب و هوای دریاچه چورت

معمولا در شمال کشور آب و هوا شرجی و گرم می باشد ولی هوای حاکم در اطراف این دریاچه به دلیل ارتفاع 1034 متری آن از سطح دریا که می توان گفت تقریبا ارتفاع زیادی هم دارد، معمولا معتدل و خنک تر از سایر نقاط خطه شمالی کشور است. پس اگر تمایل دارید در تابستان به شمال بروید بهتر است دریاچه چورت را به عنوان مقصدتان انتخاب نمایید. دمای هوا در فصول بهار و پاییز در اطراف این دریاچه به نسبت دیگر مناطق شمالی پایین تر بوده و بهتر است اگر تمایل دارید در این ایام برای رفتن به شمال اقدام کنید سفر به دریچه چورت را نیز از قلم نیندازید. در تابستان آب دریاچه کم می شود ولی هوا هنوز معتدل و خوب می باشد. در ماه های سرد سال به دلیل بارش زیاد مسیر های رفتن به دریاچه نیز لغزنده می شوند و بهتر است در رانندگی نهایت دقت را داشته باشید.

بهترین زمان رفتن به دریاچه چورت

اگر تمایل دارید به این دریاچه سفر کنید و زیبایی های آن را تماشا نمایید بهتر است بهتر است در یک زمان مناسب برای این منظور اقدام کنید تا دچار مشکل نشوید و به بهترین شکل از سفرتان لذت ببرید. بهترین زمانی که می توانید به دریاچه سفر کنید اواخر بهار و اواخر تابستان است چرا که هوا در این اواقت از سال در نقاط دیگر شمال کشور شرجی و گرم بوده و تحمل آن برای هر کسی ممکن نیست.

در زمان های گفته شده ولی هوای حاکم بر اطراف دریاچه خنک تر و مناسب تر می باشد به همین دلیل بهتر است اگر در تابستان و به طور کلی روز های گرم سال تمایل به سفر به شمال را داشتید، دریاچه چورت یا از این قبیل جاهای دیدنی همانند دریاچه الندان را انتخاب نمایید تا آب و هوا شما را اذیت نکند. از دیگر فصولی که می توانید برای رفتن به دریاچه چورت از آن استفاده نمایید، فصل پاییز است.

شاید هوا در این فصل در اطراف دریاچه دیگر سرد شده باشد ولی رنگ های پاییزی درختان این ناحیه می تواند شما را به وجود آورد. این فصل از سال زیبایی های زیادی را به خصوص در جاذبه های دیدنی ساری و یا دیدنی های شهر های دیگر به وجود می آورد که نباید آن ها را از دست بدهید. زمستان نیز در صورت بارش برف این منطقه بسیار دیدنی می شود و سوژه های خوبی برای عکاسی به وجود می آورد.

بهترین زمان رفتن به دریاچه چورت

پوشش گیاهی و جانوری دریاچه چورت

دور تا دور دریاچه را درختان مختلفی احاطه کرده اند که از بین آن ها می توان به توسکا و راش اشاره کرده که تعدادشان از باقی موارد بیشتر است و در اطراف دریاچه می توانید آن ها را به وفور بیابید. از دیگر درختانی که در جنگل های اطراف رشد کرده اند نیز می توان به درختان ازگیل، ولیک و گیاهان رنگی دیگر اشاره نمود. به دلیل رشد کردن پونه و آویشن در اطراف چورک، می توانید عطر به خصوصی را در فضای این ناحیه حس کنید و به آرامش برسید. اگر در اطراف این دریاچه چند ساعتی را کمپ کنید و اگر خوش شانس باشید می توانید از نزدیک حیواناتی را ببینید که در این جنگل زندگی می کنند. از بین این حیوانات می توان به قرقاول، کبک، پلنگ، خرس قهوه ای، گربه وحشی، ماهی ها و آبزیان دیگر در درون دریاچه و… را اشاره کرد.

ماهی های دریاچه چورت

همان طور که به آن اشاره کردیم این دریاچه علاوه بر حیوانات بر روی خشکی و درون جنگل، دارای آبزیان و ماهی هایی درون آب دریاچه نیز می باشد. این دریاچه به دلیل دارا بودن انواع مختلفی از ماهی ها درون خود توانسته به یکی از جاهایی تبدیل شود که عده زیادی از ماهی گیران آن را برای ماهی گیری انتخاب می کنند. از ماهی های خوراکی می توان به ماهی گلی های قرمز اشاره نمود که مورد توجه عده زیادی از افراد قرار دارند.

بر طبق گفته مردم بومی این ناحیه، دریاچه چورت قبلا خالی از ماهی بوده ولی به مرور زمان افراد به درون این دریاچه ماهی انداختند و تعداد این ماهی ها به مرور زمان بیشتر شد. یکی از مواردی که درباره آبزیان این دریاچه مردم نقل می کنند این است که می گویند بعضی از گونه های فعلی موجود در آب دریاچه به واسطه حمل تخم آن ها توسط پرندگان مهاجر به این دریاچه بوده است. تخم گونه ها به دریاچه ریخته شده اند و با گذشت زمان تعداد این گونه ها زیاد شده است.

دریاچه چورت

تفریحات اطراف دریاچه چورت

اگر تمایل داشتید برای رفتن به دریاچه چورت اقدام کنید بهتر است بدانید که این دریاچه نیز همانند بعضی دیگر از مناطق دیدنی در شمال کشور تفریح خاصی ندارد و هیچ تدبیری برای مسافران و توریست ها اندیشیده نشده است. تنها موردی که می توانید از آن استفاده نمایید ماشین های آفرودی موجود در محل بوده تا با استفاده از آن ها بتوانید در بین درختان و در کنار دریاچه از محیط لذت ببرید. البته شما می توانید با استفاده از دوچرخه سواری و یا تصویر برداری از محیط اطراف نیز برای داشتن یک روز خوب استفاده نمایید.

هم چنین ماهی گیری نیز می تواند به عنوان یکی از تفریحات مهم در دریاچه باشد که با استفاده از آن قادر خواهید بود تا هم به عنوان یک کباب و هم یک تفریح از این تفریح بهره ببرید. البته تفریحات دیگری نیز در این دریاچه وجود دارد که قایق سواری به عنوان یکی از آن ها معرفی می شود. در ادامه می توانید با این موارد بیشتر آشنا شوید و اطلاعات بیشتری را کسب نمایید:

آفرود در کنار دریاچه

یکی از مهم ترین و جذاب ترین مواردی که می توانید از آن برای داشتن یک تفریح خوب در این منطقه استفاده نمایید، آفرود سواری می باشد. ماشین های آفرودی موجود در این ناحیه وجود دارد تا شما بتوانید با استفاده از آن ها مسیر های درون جنگل و کنار دریاچه را بپیمایید و لحظات هیجان انگیزی را داشته باشید. این مورد یعنی آفرود سواری در اطراف دریاچه چورت به عنوان یکی از مهم ترین تفریحات محسوب شده و عده زیادی از افرادی که به این ناحیه می روند مشتاق استفاده از آن می باشند.

قایق سواری در چورت

یکی از مواردی که در این منطقه ممنوع می باشد شنا کردن است و بنابراین افرادی که به این ناحیه می روند برای استفاده از آب دریاچه و گذراندن اوقات خود می توانند از قایق سواری برای این منظور استفاده نمایند. البته باید عنوان کرد که قایق های این دریاچه جدید نیستند ولی همین موارد قدیمی موجود نیز در بین مسافرانی که به این ناحیه می روند مورد استقبال قرار می گیرد. لازم به ذکر است این دریاچه به خودی خود دارای قایق نیست و این مواردی که از آن نام بردیم نیز کرایه قایق از کسانی است که برای خودشان می باشد و در صورت اجازه آن ها می توانید از قایقشان استفاده نمایید. ولی اگر تمایل داشتید می توانید قایق مختص به خود را نیز به درون دریاچه برده و از آن استفاده نمایید و حتی به دیگران نیز بدهید.

دریاچه چورت

گشت و گذار در اطراف دریاچه

یکی از دیگر از تفریحات موجود در این منطقه که می توانید از آن ها برای گشت و گذار استفاده کنید، پیاده روی با دوستان یا خانواده خود در اطراف این دریاچه است. مسیر های موجود در اطراف این دریاچه به وجود آمده اند تا شما بتوانید از آن ها به عنوان تفریح و گذراندن اوقات خود بهره ببرید. درختان مختلف در جنگل ها این ناحیه بسیار زیبا هستند و قامت بلند آن ها می تواند باعث به وج.د آمدن حس امنیت در شما شود. هم چنین بوی معطر گیاهان و گل های موجود در کنار حیوانات مختلفی که در این ناحیه زیست دارند نیز در استفاده شما از این منطقه موثر خواهند بود.

پیک نیک

افرادی که مقصدشان ساری بوده و قصد دارند چند روزی را میهمان مردم این ناحیه باشند می توانند از دریاچه چورت به عنوان مکانی برای برپایی کمپ و یک پیک نیک خوب استفاده نمایند. به خاطر داشته باشید حتی یک تفریح ساده در این منطقه می تواند برایتان تبدیل به یک خاطره هیجان انگیز شود تا شما بتوانید لحظاتی ماندگار را در ذهنتان ثبت نمایید. بهتر است قبل از رفتن به پیک نیک به فکر غذا و نوشیدنی خودتان نیز باشید تا در زمان مراجعه به این ناحیه دچار مشکل نشوید.

امکانات موجود در اطراف دریاچه چورت

علاوه بر مورد تفریحات که اقدامی درباره آن انجام نشده تا سفر به این منطقه را هیجان انگیزتر نماید، در اطراف دریاچه امکانات ویژه ای نیز وجود ندارد. اگر نیاز به اقامتگاه، رستوران، سرویس بهداشتی و… داشته باشید باید به نزدیکی دریاچه بروید که با آن تقریبا 20 دقیقه فاصله دارد. لازم به ذکر است این دریاچه و جنگل های اطراف آن به دلیل دارا بودن حیواناتی مثل خرس یا گرگ جای خوبی برای شب ماندن و کمپینگ نمی باشد و از آن جا که تدبیری برای اقامت مسافران اندیشیده نگشته بهتر است قبل از مراجعه به این ناحیه برای این مورد فکری داشته باشید و جایی را در خود ساری یا اطراف این دریاچه رزرو نمایید.

خطرات اطراف دریاچه چورت

همان طور که گفته شد در اطراف این دریاچه معمولا حیواناتی هستند که برای سفرتان ممکن است دردسر ساز و خطر آفرین باشند. به همین دلیل گفته شده که حتی در این دریاچه شنا هم نکنید. گفته شده به خصوص در شب نباید در این ناحیه بمانید و یا سفرتان را جوری تنظیم کنید که قبل از تاریک شدن هوا بتوانید به اقامتگاهتان برگردید. البته باید عنوان کرد کسانی که تجربه اقامت در طبیعت را دارند می توانند حتی شب را نیز در این منطقه بگذرانند چرا که آن ها آموزش های کافی برای این موضوع را کسب کرده اند.

دریاچه چورت

نکات مربوط به سفر به دریاچه چورت

یکی از نکاتی که باید مورد توجه قرار دهید این است که از روستای چورت تا رسیدن به دریاچه باید یک مسیر خاکی را بپیمایید که در نیمه دوم سال با بارندگی و برف این مورد مشکل خواهد شد چرا که وجود پستی و بلندی ها و ناهموار بودن سطح جاده مسیر منتهی به این دریاچه را دشوارتر نیز می نماید. پس باید بدانید که این مسیر را با خودروی عادی طی کردن کمی دشوار است و اگر ماشین آفرود ندارید بهتر است فکر این مورد را از سرتان بیرون نمایید. البته مسیر 10 کیلومتری گفته شده را می توانید پیاده نیز طی کنید که برای این کار کافیست یک کفش مناسب به پا کرده باشید.

نکته دوم این است که در این منطقه آنتن موبایل به سختی کار می کند و یا کار نمی کند و به مین دیل شما اینترنت نیز نخواهید داشت. بهتر است اگر برای اولین بار است که به این ناحیه می روید ابتدا یک نقشه خوب از این ناحیه داشته باشید و بعد حرکت کنید. البته اگر از افراد بومی چورت کمک بخواهید نیز ممکن است راهنمای شما شوند و به شما یاری برسانند.

مورد بعدی که باید آن را حتما رعایت کنید این نکته می باشد که دریاچه چورت و اطراف آن یک جاذبه بکر بوده و به همین دلیل نباید به طبیعت چیزی اضافه کنید و یا از آن چیزی کم کنید. اگر هر کدام از این موارد رعایت نکنید در واقع شما به طبیعت آسیب رسانده اید. پس در انتهای زباله هایتان را جمع آوری کنید و در این ناحیه آتش به پا نکنید و از درختان به عنوان هیزم منقل خود استفاده نکنید.

توصیه هایی برای سفر بهتر به دریاچه چورت

به عنوان اولین توصیه ای که باید آن را به خاطر بسپارید این است که بهتر است ابتدا هر چیزی را که فکر می کنید به خصوص برای کمپ کردن نیاز دارید را با خود به همراه داشته باشید. از جمله این لوازم می توان به کیسه خواب، لباس گرم، چادر مسافرتی، کفش مناسب، چراغ قوه، وسیله ای برای محافظت از خود، پتو و… که اکثر این موارد بیشتر در کمپ کردن استفاده می شود ولی برخی دیگر نیز برای هر نوع اقامتی مورد نیاز است.

هم چنین باید عنوان کرد که در روز های تعطیل سال معمولا تعداد افرادی که به این ناحیه می روند بالا بوده و اگر نمی خواهید جمعیت زیادی را تحمل کنید بهتر است در این روز ها اقدامی نکنید. لازم به ذکر است این دریاچه در آخر هفته ها نیز به نسبت دیگر ایام سال جمعیت بیشتری را به سمت خود می کشاند و به همین دلیل بهتر است برای رفتن به دریاچه چورت در یک زمان مناسب اقدام نمایید.

دریاچه چورت ساری

جاهای دیدنی اطراف دریاچه

اگر به این شهر سفر کردید و جاذبه هایی مثل میدان ساعت ساری را دیدید، بهتر است نقاط مختلفی از جاهای دیدنی در اطراف این دریاچه را هم تماشا کنید تا بتوانید سفر خوبی را تجربه نمایید. دریاچه چورت می تواند اولین جایی باشد که شما از آن دیدن می کنید و سپس مناطق دیگری هم چون سد سلیمان تنگه، جنگل کیاسر، دریاچه الندان، روستای چروت و… را نیز از دست ندهید. تماشای موارد گفته شده می تواند به شما کمک کند تا بتوانید یک خاطره ماندگار را در ذهنتان ثبت کنید. اگر تمایل داشتید نیز بهتر است از جنگل های موجود در این ناحیه برای تجربه سفری بهتر بهره ببرید.

همین تماشای جنگل در کنار دریاچه می تواند یک تصویر خارق العاده برایتان باشد تا بتوانید از طریق آن هم قاب های زیبایی را برای تصویر برداری ببندید و هم تصاویر ویژه ای را در ذهنتان بسپارید تا با یادآوری آن ها هر از گاهی سرشار از آرامش شوید. در آخر باید گفت که با انتخاب دریاچه چورت به عنوان مقصد سفرتان، به هیچ عنوان ضرر نخواهید کرد و پشیمان نخواهید شد حتی برای دفعات بعدی نیز تلاش خواهید کرد چرا که این دریاچه از زیباترین نقاط در استان مازندران معرفی می شود.

اقامت در اطراف دریاچه

برای ماندن در این ناحیه بهتر است ابتدا برای نوع اقامت خود تصمیم بگیرید و سپس برای سفر اقدام نمایید. شما برای اقامت در اطراف دریاچه چورت دو راه دارید که در ادامه با آن ها آشنا خواهید شد:

کمپ کردن کنار دریاچه چورت

این مورد تنها برای کسانی مناسب است که تمایل دارند در طبیعت بمانند و حتی خطراتی را که ممکن است برایشان اتفاق بیفتد را نیز به جان بخرند. کمپینگ یکی از گزینه های اقتصادی سفر کردن بوده و مورد توجه افراد زیادی در کشور می باشد. در این روش شما باید از طبخ کردن غذا بر روی آتش تا تهیه آب آشامیدنی خود را انجام دهید و به همین دلیل انگیزه خوبی برای شماست تا بتوانید یک سفر هیجان انگیز را داشته باشید.

اگر با این مدل سفر کردن آشنا نیستید بهتر است ابتدا به جاهایی که کمتر خطرناک هستند بروید و سپس برای رفتن به این مناطق اقدام نمایید. طبیعت گران قاهر معمولا می توانند به راحتی برای این مدل اقامت در نقاط مختلف ایران اقدام نمایند و به همین دلیل حتی خطرناک بودن محیط نیز برایشان زیبا و چالش برانگیز می باشد.

کمپ کردن کنار دریاچه چورت

اقامت در اقامتگاه های بوم گردی

یکی دیگر از مواردی که می توانید برای اقامت از آن استفاده نمایید، اقامتگاه های بوم گردی می باشند که به دلیل امنیتی که به نسبت کمپینگ به شما می دهند مورد استقبال افراد مختلفی قرار می گیرند. این اقامتگاه ها به خصوص برای ماه های سرد سال که تمایل دارید تا منظره برفی این منطقه را تماشا کنید بسیار موثر هستند و بهتر است آن ها را از دست ندهید. برای استفاده از آن ها نیز بهتر است ابتدا برای رزرو آن ها اقدام کنید و سپس راهی این منطقه شوید. این اقامتگاه ها در کنار خانه های روستایی موجود در روستای چورت می توانند گزینه های خوبی برای شما باشند تا با یک اقامت مناسب در این ناحیه سفری خاطره انگیز را داشته باشید.

راهنما سایت

آدرس

مازندران، ساری، بخش چهاردانگه، 10 کیلومتری روستای چورت

شماره تماس

هزینه بازدید

رایگان

ساعات بازدید از این جاذبه

شنبه

24 ساعته

یک‌شنبه

24 ساعته

دو‌شنبه

24 ساعته

سه‌شنبه

24 ساعته

چهار‌شنبه

24 ساعته

پنج‌شنبه

24 ساعته

جمعه

24 ساعته
مسیریابی آنلاین
مطالب مشابه