دریاچه ارواح نوشهر یا همان تالاب ارواح، یکی از مهم ترین جاهای دیدنی مازندران و نوشهر به شمار می رود، چراکه این دریاچه زیبا و مرموز، که نام آن برایتان عجیب و غریب و شاید کمی ترسناک باشد، در نزدیکی نوشهر قرار گرفته است. دریاچه ارواح در بین مردم محلی و بومی، با نام دریاچه ممرز نیز شناخته می شود.
از آنجا که تالاب ارواح در دل جنگل های زیبا و بکر خطه شمالی کشور عزیزمان واقع شده است، اگر شما هم جزو دوستداران طبیعت هستید، حتما به آن سر بزنید و از آن دیدن نمایید.تالاب ارواح نوشهر به دلیل فضای مه آلودی که در اطرافش وجود دارد، کمی ترسناک و وهم آلود می باشد. اگر کنجکاو به کشف کردن همه چیز درباره این دریاچه ارزشمند و دیدنی هستید، در ادامه این مقاله با لوکس ویلا همراه باشید تا اطلاعات کاملی از دریاچه ارواح کسب نمایید.

معرفی دریاچه ارواح نوشهر

اولین نکته جالب درباره دریاچه ارواح که شاید از آن بی خبر باشید، این است که حتی درباره این دریاچه، فیلم سینمایی ساخته اند که کارگردان آن رضا جعفری جوزانی می باشد و نام فیلم دریاچه ارواح است. فیلم دریاچه ارواح، محصول مشترکی از ایران و انگلیس است و درباره سرگذشت و ماجرای زندگی چند کاراکتر جوان که محقق هستند می باشد.

این جوانان، برای پیدا کردن راز این دریاچه، به آن سفر می کنند و متوجه اتفاقات ترسناک و دلهره آوری در جنگل های پیرامون این تالاب و دریاچه می شوند. جالب است بدانید که این فیلم در لوکیشنی با دسترسی بسیار سخت و طاقت فرسا فیلمبرداری شده و به گفته دست اندرکاران این فیلم، مضمون فیلم سینمایی دریاچه ارواح، برگرفته از اشعار مولانا می باشد.

نکته مهمی که درباره تالاب ارواح قابل ذکر است این است که این تالاب، به علت قرار گرفتن در ارتفاعات جنگلی و مکانی دور از دسترس انسان ها، نسبت به سایر دیدنی های منطقه، دست نخورده و بکر باقی مانده است و می توان گفت از دست تخریبات انسانی در امان مانده است، در واقع مسیر صعب العبور این تالاب، باعث حفاظت از آن شده است.

این دریاچه، جزو عجیب ترین و اسرار آمیز ترین دیدنی های نوشهر به شمار می رود. تالاب یا دریاچه ارواح که به آن دریاچه ممرز نیز می گویند و می توان گفت به نوعی علت این نامگذاری، درختان توسکا و ممرز اطراف دریاچه هستند که دور آن را پوشانده اند.

دریاچه ارواح در حد فاصل شهر نور تا نوشهر و در ارتفاعات جنگلی قرار گرفته است. ابعاد دریاچه ارواح به این صورت می باشد که دارای طولی در حدود 700 متر و عرض آن حدود 300 متر می باشد.

علت وهم آلود بودن دریاچه ارواح، وجود درختان کمر شکسته ( درختان توسکا و ممرزی که در کنار آب دریاچه در سالیان طولانی قرار گرفته اند پوسیده اند و به همین علت دچار شکستگی شده اند)، ریشه های درختان که از خاک بیرون زده، مه و آب باتلاقی این دریاچه می باشد. دریاچه ارواح و مناطق زیبا و بکر اطراف آن گزینه‌هایی مناسبی برای رشد و حفاظت از گونه‌های مختلف جانوری به شمار می‌روند.

دریاچه ارواح نوشهر

تالاب ارواح در فهرست آثار ملی

دریاچه و یا همان تالاب ارواح، در فهرست مناطق حفاظت شده در خطه شمال کشور قرار گرفته اند و از بکر ترین و دست نخورده ترین نقاط استان مازندران به شمار می روند. همچنین نام دریاچه ارواح نوشهر، در فهرست آثار ملی ایران به چشم می خورد.

هرچند مردم به این دریاچه بی لطفی می کنند و از نام آن با عنوان هایی مانند ترسناک و وهم آلود یاد می کنند، اما این دریاچه جزو زیبا ترین جاذبه های طبیعی شمال کشور محسوب می شود و هنگامی که مه در این تالاب، به بیشترین و بالاترین سطح خود می رسد، صحنه ای بسیار خارق العاده و هیجان نگیز و چشم نواز می سازد که می توان از آن تصاویر بسیار زیبایی ثبت کرد.

پوشش گیاهی و جانوری دریاچه ارواح نوشهر

همانطور که در متن خواندید، پوشش گیاهی اصلی که در دریاچه ارواح و جنگل های اطراف آن وجود دارد، درختان ممرز و توسکا هستند. درخت ممرز نوعی گیاه بومی است که در نواحی شمال ایران با نام های اولس و شرم آن را می شناسند. این درخت بومی، برای رشد مناسب به آب و هوای گرم احتیاج دارد و تنها در ارتفاعات بالای 600 متر دیده می شود و دارای تنه ای شیار دار و پوستی صاف و متمایل به سبز خاکستری می باشد.

درختان توسکا نیز نوعی از گیاهان هستند که از خانواده توسکایان می باشند. توسکا نوعی درخت رطوبت پسند است و قدرت جذب آب بسیاری دارد و در مناطق پر آب مانند حاشیه رودخانه ها و ساحل ها و زمین های باتلاقی رشد می کند. ارتفاع درخت توسکا معمولا کم است ولی در شرایط مطلوب و مناسب (مانند زیاد بودن درجهٔ مرطوبی خاک و غنی بودن آن) ارتفاع آن به 21 متر نیز می رسد.

اگر بخواهیم از پوشش جانوری تالاب ارواح و جنگل ها و مناطق اطرافش صحبت کنیم، باید گفت که این منطقه به دلیل ساختار جنگلی که دارد، دارای حیوانات وحشی بسیاری مانند گراز، روباه و سگ های وحشی می باشد که این حیوانات بیشتر در فصول سرد سال در اطراف این تالاب به چشم می خورند.

همچنین از آنجا که این دریاچه دارای اکوسیستم قوی می باشد و توانسته است آن را به خوبی حفظ نماید، دوزیستان و آبزیانی همچون ماهی ها، مار ها، وزغ ها و انواع جانوران دوزیست در داخل این دریاچه زندگی، رشد و نمو می کنند.

تذکری که باید در هنگام سفر به دریاچه ارواح در فصول سرد سال به خاطر داشته باشید، این است که در این فصول به هیچ وجه به تنهایی به آن سر نزنید و یا کودکانتان را در این منطقه رها نکنید و زیاد به اطراف این دریاچه سرک نکشید، چراکه حیوانات وحشی که در فصول سرد سال به این دریاچه و جنگل های اطراف پناه می آورند، در کمین هستند و با رعایت یکسری از نکات، از احتمال رخ دادن مشکل و خطرات جلوگیری خواهید کرد.

تالاب ارواح نوشهر

علت نام گذاری دریاچه ارواح

علت نام نهادن ترسناک این دریاچه زیبا و حیرت انگیز، موقعیت ویژه و تصاویر خاصی که از آن ثبت شده است می باشد. همچنین همانطور که متن آوردیم، به علت درختان شکسته ممرز که در اطراف دریاچه وجود دارند و سایه شان در آب می افتد،

به نحوی باعث یادآوری صحنه های فیلم های ترسناک هستند و مه بسیار شدیدی که در اطراف این تالاب و دریاچه وجود دارند، مردم به آن دریاچه ارواح یا همان تالاب ارواح می گویند. همچنین علت نامگذاری این دریاچه با عنوان دریاچه ممرز نیز وجود درختان ممرز در اطراف آن می باشد.

لازم به ذکر است که علت نامگذاری دریاچه ارواح روی این دریاچه، هیچ ربطی به ریشه داشتن اعتقادات خرافی در آن ندارد و صرفا شکل آن باعث این نام گذاری شده است.

بهترین زمان سفر به تالاب ارواح نوشهر

دریاچه ارواح در تمامی فصولقابل بازدید است و زیبایی آن ثابت است، و تغییر فصل نمی تواند از جلوه های ویژه ای که این دریاچه زیبا و دیدنی به وجود می آورد بکاهد. اما به دلیل دسترسی سخت و جاده خاکی این تالاب که در پاییز و زمستان، به علت بارش باران بسیار لغزنده و حالت باتلاقی می شود، بهتر است که اواسط فصل بهار تا پایان فصل تابستان را برای بازدید از این دریاچه انتخاب کنید.

همچنین در فصل های بهار و تابستان، علاوه بر اینکه مسیر دسترسی شما به این تالاب راحت تر است، تالاب ارواح در خوش آب و هوا ترین و مطبوع ترین حالت خود قرار دارد و از خطر حیوانات وحشی نیز در امان هستید و نگرانی و استرسی بابت این قضیه نخواهید داشت.

همچنین در صورت نامساعد بودن آب و هوا و نامن بودن و لغزنده بودن راه دسترسی به دریاچه ارواح، نگهبان محیط بانی که در ورودی این منطقه مستقر می باشد، به شما اجازه ورود و دسترسی را نخواهد داد و تنها در صورت بارش های کم و داشتن خودروی مناسب برای پیمودن مسیر به شما اجازه ورود خواهد داد.

البته برخی از افراد علاقمند به سفر کردن و بازدید از این دریاچه در فصل پاییز به علت منظره زیبایی که از درختان نارنجی و زرد پدیدار می شود می باشند، که در این صورت، می توانند با رعایت اصول ایمنی مثل بازدید از این منطقه تا قبل از غروب آفتاب و زمانی که بارش کمتر باشد و یا اصلا بارش باران نباشد و آب هوا مساعد باشد، پیمودن مسیر دسترسی به تالاب با ماشین مناسب و مجهز و پوشیدن لباس مناسب و چکمه های بلند، از دریاچه ارواح بازدید کنند.

همچنین اگر در ساعت های نخست روز و در اوایل فصل بهار به دریاچه ارواح بروید، صحنه ی زیبایی از مه و فضای وهم آلود آن خواهید دید و هر چقدر که به ساعت های میانی روز نزدیک تر شوید، از شدت مه دریاچه کم می شود. به این صورت، با انتخاب فصل و ساعت مناسب برای بازدید از دریاچه ارواح می توانید لحظات و عکس های زیبایی را در این منطقه بکر ثبت نمایید.

دریاچه ممرز

جاذبه های دیدنی و تفریحی اطراف دریاچه ارواح نوشهر

همانطور که سفر به دریاچه ارواح، یک تجربه متفاوت و یک حس ناب را به شما منتقل خواهد کرد، در اطراف این دریاچه جاذبه های دیدنی و تفریحی بسیاری وجود دارند که تالاب ارواح شما را به بازدید و لذت بردن از آنها دعوت خواهد کرد. در ادامه به چند مورد از زیبا ترین جاذبه های دیدنی و تفریحی اطراف تالاب ارواح اشاره خواهیم کرد.

دریاچه فراخین نوشهر

دریاچه فراخین نوشهر در نزدیکی روستای کندلوس واقع شده است و فاصله آن با دریاچه ارواح بسیار حدودا 15 دقیقه می باشد، دریاچه فراخین یک دریاچه طبیعی و بکر است و منظره بسیار زیبایی دارد. دریاچه فراخین دارای 130 متر طول و 35 متر عرض است و حدود نیم هکتار مساحت دارد.

دریاچه فراخین نوشهر

دریاچه خضر نبی نوشهر

دریاچه خضر نبی نوشهر یکی دیگر از جاذبه های دیدنی شهرستان نوشهر و بخش کجور و روستای نیمور می باشد که در میان یک جنگل انبوه واقع شده است.

دریاچه خضر نبی یک مقصد پر طرفدار و محبوب است و هرساله سیل عظیمی از گردشگران و مسافران را به خود جذب می کند. دریاچه خضر نبی نوشهر نیز در اطراف دریاچه ارواح قرار دارد و فاصله آن با ماشین تا دریاچه ارواح، حدود 2 ساعت است.

آدرس دریاچه خضر نبی نوشهر: استان مازندران، شهرستان نوشهر، بخش کجور، روستای نیمور، دریاچه خضر نبی

دریاچه خضر نبی نوشهر

آبشار زانوس نوشهر

آبشار زانوس یا همان اوپاچ که به معنای آب پاش می باشد، یکی دیگر از جاذبه های بکر و دیدنی اطراف تالاب ارواح می باشد که در کجور قرار گرفته است، این دریاچه همچنین به دریاچه خضر نبی نیز نزدیک است.

آب آبشار زانوس نوشهر از ارتفاع بسیار زیادی به صخره های اطراف برخورد می کند و با پاشیده شدن قطرات آب صحنه بسیار زیبایی را می سازد. قطعا بازدید از این آبشار برایتان بسیار جذاب و تجربه جدیدی خواهد بود.

آبشار زانوس نوشهر

دیو چشمه

در 24 کیلومتری دوراهی چالوس به کجور، چشمه ای بسیار زیبا و بکر به نام دیو چشمه وجود دارد. این چشمه بسیار زیباست و دارای آب زلال و فراوانی است که زیبایی این چشمه را دو چندان کرده است. آب این چشمه به علت زلال بودن، قابل آشامیدن است و می توان آن را نوشید. اگر به نوشهر سفر کردید، حتما از این چشمه بی نظیر و بکر و زلال دیدن نمایید.

دریاچه سد آویدر

در فاصله ای حدود 13 کیلومتری از دریاچه ارواح (یعنی 53 دقیقه راه با ماشین)، سد خاکی و دریاچه آویدر قرار گرفته است که به آن سد آبیدر یا سد صلاح الدین کلا نیز می گویند. این سد به‌ منظور تأمین آب موردنیاز کشاورزی زمین‌های همان منطقه ساخته شده است.

سد آویدر در سال 1372 به بهره‌ برداری رسید و لازم به ذکر است که این سد به شرکت آب منطقه‌ای تعلق دارد.  همچنین سد آویدر تامین کننده رودخانه کجور نیز می باشد و دارای ارتفاع 125 متری از سطح دریا می باشد. دریاچه آبیدر در فاصله 30 کیلومتری شرق شهر نوشهر و نزدیک به پارک جنگلی معروف سیسنگان واقع شده است.

سد آویدر

امکانات و تفریحات دریاچه ارواح نوشهر

در واقع تالاب ارواح به علت منطقه ای که در آن قرار گرفته است و مسیر صعب العبور آن، امکانات تفریحی و رفاهی خاصی در اطراف آن دیده نمی شود. مسلما بکر بودن و دست نخورده بودن این منطقه یکی از جذابیت های آن منطقه می باشد که هر جاذبه ای واجد این شرایط نیست.

تفریحاتی هم که در این منطقه می توانید انجام دهید پیاده روی و عکاسی است که البته لازم به ذکر است به تنهایی نباید برای پیاده روی به اطراف آن بروید چراکه ممکن است خطرناک باشد.

همچنین می توانید در جنگل های اطراف تالاب ارواح به کمپینگ و جنگل نوردی نیز بپردازید، ولی باید به خاطر داشته باشید که برای تفرح چند ساعته و یا حتی چند روزه ی خود، به طبیعت آسیب نزنیم و اکوسیستم آن را بهم نزنیم و همانطور که طبیعت با ما مهربان است و انرژِی های مثبت و حس طراوت را به ما منتقل می کند، ما نیز با آن مهربان باشیم و از آن به درستی مراقبت کنیم تا آیندگان ما نیز بتوانند از طبیعت استفاده کنند و قدر دان آن باشند.

لوازم مورد نیاز در سفر به تالاب ارواح

برای رفتن به تالاب ارواح، نکات مهمی هستند که باید به آنها توجه کنید و لوازم هایی هست که بردن آن ها با خودتان ضروری است و به کارتان می آید. در اولین قدم به خاطر داشته باشید که از سالم بودن ماشین و وسیله نقلیه ای که می خواهید با آن به دریاچه ارواح بروید مطمئن شوید و حتما آنرا چک کنید تا از بروز مشکل جلوگیری کنید.

همچنین برای بازدید از این دریاچه سعی کنید به صورت گروهی و دسته جمعی از آن دیدن کنید و اگر اولین بار است که می خواهید به این دریاچه بروید، به همراه داشتن یک راهنما و یا یک تور لیدر بسیار مهم و ضروری است. همچنین یکسری از تجهیزات مورد نیاز هم هستند که اگر بخواهید در فصول سرد سال به این منطقه سفر کنید، به کارتان خواهند آمد.

این وسایل عبارتند از: لباس مناسب، بارانی، کفش کوهنوردی و ضد آب و چکمه بلند و مناسب. همچنین در این منطقه آنتن دهی تلفن بسیار ضعیف است و ممکن است اصلا آنت نداشته باشید. فراموش نکنید که حتما یک قطب نما با خودتان به همراه داشته باشید و بردن یک پاور بانک برای شارژ موبایلتان ضروری است زیرا به محض دستیابی به آنتن، از تلفن همراهتان برای مسیریابی استفاده خواهید کرد و نباید خاموش شود.

ضمنا اگر قصد کمپینگ را دارید، بردن وسایل کامل کمپ را فراموش نکنید. حتما با خودتان آب آشامیدنی ببرید چرا که آن اطراف سوپر مارکت و آب آشامیدنی قابل دسترسی نیستند و بردن آب و غذا ضروری است. نکته ای که باید در بردن خوراکی و غذا با خودتان به خاطر داشته باشید این است که با خودتان غذاهای بسیار ساده و سبک (با توجه به مدت زمان اقامتتان) ببرید، چراکه اگر از غذاهای گوشتی استفاده کنید ممکن است شب هنگام، حیوانات وحشی را به سمت چادر خود بکشید و دچار خطر شوید.

همچنین چند وسیله دیگر هستند که بسته به نیازتان باید آن ها را انتخاب نمایید و با خود ببرید که ما در ادامه آن ها را برایتان لیست کرده ایم:

  • کیسه خواب
  • چراغ قوه و ابزار روشنایی
  • دوربین عکاسی
  • کرم ضد آفتاب
  • کرم ضد گزش حشرات
  • جعبه کمک های اولیه
  • پلاستیک زباله
  • وجه نقد
  • زیر انداز و چادر مسافرتی

صدای دریاچه ارواح نوشهر

هرچند تالاب ارواح غرق در سکوت است و شما را غرق در وهم سکوت می کند، اما در مواقعی صدای نجوای پرندگان به گوش می رسد که جذابیت این جاذبه دیدنی را دو چندان خواهد کرد. در اطراف دریاچه ارواح، انواع مختلفی از پرندگان مشغول به زیستن هستند و در هنگام سکوت، صدای آنها به آرامی به گوش می رسد.

همچنین با کمی دقت، می توانید صدای انواع جانوران مختلفی که در اطراف این دریاچه زندگی می کنند را بشنوید. همچنین اگر در اطراف این دریاچه و جنگل های دور و برش مشغول به پیاده شوید، صداهای آرام و کمی ترسناکی از حرکت حیوانات وحشی و جانوران دیگر در میان درختان خواهید شنید.

تالاب ارواح

دریاچه ارواح نوشهر کجاست و مسیر دسترسی به آن

همانطور که گفته شد، دریاچه ارواح یا همان تالاب ارواح، در شهرستان نوشهر و در مسیر نور به نوشهر واقع شده است. این دریاچه وهم آلود حدود 47 کیلومتر با نوشهر فاصله دارد و در نزدیکی روستایی به نام صلاح الدین کلا قرار گرفته است. هنگامی که از شهر نور به سمت نوشهر راهی می شوید، می توانید خود را از چند مسیر مختلف به جاده اصلی که به دریاچه ارواح متصل است برسانید.

جاده رویان که به سمت روستایی به نام بلده می باشد را ادامه دهید تا به جاده ای به نام دریابیشه برسید، سپس با ادامه دادن مسیر به جاده ونوش خواهید رسید که این جاده شما را به ابتدای جنگل های حفاظت شده ی ممرز و جاده اصلی دریاچه ارواح خواهد رساند. همچنین در مسیر جاده ونوش که از روستاهای صلاح الدین کلا و ونوش می گذرد و سپس به نگهبانی ورودی منطقه حفاظت شده اطراف دریاچه ارواح می رسد، خواهید رسید.

لازم به ذکر است که شما برای عبور از نگهبانی این منطقه نیاز به مجوز دارید، هرچند که ورود برای عموم و گردشگران آزاد است و این مجوز تنها برای جلوگیری از شکار و شکارچیان است تا اکوسیستم منطقه بهم نریزد، همچنین برای ورود با ماشین های آفرود نیز نیازمند مجوز از محیط بانی هستید. البته در مواقعی که شرایط هوا نا مساعد باشد، حتی به گردشگران و مسافران نیز اجازه ورود داده نمی شود، زیرا مسیر لغزنده و نا امن است.

از سمت نگهبانی و ورودی، 15 کیلومتر راه در جاده خاکی دارید که با پیمودن آن و دنبال کردن تابلوهای راهنمایی که در مسیر وجود دارند به دریاچه ارواح می رسید. مابقی راه را می توانید به صورت پیاده نیز بروید و از مسیر لذت ببرید، این مسیر که می توانید آنرا پیاده بروید، حدودا 20 دقیقه تا نیم ساعت زمان می برد و شما را به مقصد می رساند.

اگر شما به ورودی نگهبانی رسیدید و درها بسته بودند، نگران نباشید و فکر نکنید که امکان ورود وجود ندارد، بله با صدا کردن نگهبان ها آنها در را برای شما باز خواهند کرد. البته گاهی اوقات ورودی های دلخواهی توسط نگهبانان از مسافران دریافت می شود که نظارت ویژه ای بر آن ها وجود ندارد.

آدرس دریاچه ارواح نوشهر: استان مازندران، نوشهر، روستای صلاح الدین کلا، دریاچه ارواح یا ممرز (تالاب ارواح)

اجاره روزانه آپارتمان در نوشهر

اگر به نوشهر سفر کردید و قصد بازدید از دریاچه ارواح و دیدنی های اطراف آن را داشتید و دلتان نخواست که در جنگل اقامت کنید و کمپ کردن برای شما سخت و آزار دهنده بود. پیشنهاد ما به شما گردشگران و مسافران گرامی، اجاره روزانه آپارتمان در نوشهر و یا اجاره خانه روزانه در نوشهر است.

اجاره همچین مواردی به شما امکان می دهد که بدون اینکه از نبودن آب برای استحمام و آشپزی و کارهای روزانه، راحت باشید و آب در دسترستان باشد. همچنین برای استراحت نیازی به چادر زدن ندارید و بدون استرس، از استراحت در یک مکان آرام و دنج لذت خواهید برد. همچنین می توانید با صبر و بردباری به تمامی مکان های دیدنی نوشهر بروید و تجربه ها و خاطرات نابی را برای خود و خانواده و یا دوستانتان رقم بزنید.

نوشهر، پر از دیدنی هایی است که منتظر شماست و شما را به سمت و سوی خود فرا می خوانند تا با سفر و بازدید از آنها لذتی خوش در طبیعت بکر شمال ایران را تجربه کنید و به خاطر بسپارید. کافیست برای اجاره و رزرواسیون خانه و یا آپارتمان روزانه در نوشهر با کارشناسان لوکس ویلا تماس حاصل فرمایید تا شما را در یک انتخاب منحصر به فرد، راهنمایی نمایند.

طرحواره پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.