دره گلستان

مدت زمان خواندن این مطلب : 8 دقیقه

دره گلستان یا دره آلوارس، منطقه ای بسیار سرسبز و زیبا و دوست داشتنی است که در حوالی سرعین قرار دارد و اگر سفری چند روزه سرعین داشتید و علاقه مند به طبیعت گردی در مناطق کوهستانی و بکر اطراف را دارید، اینجا اگر زیباترین و جذاب ترین نباشد، بی شک جزء بهترین مناطقی است که طبیعت گردی در آنجا حال و هوای دیگری دارد. اگر می خواهید با دره آلوارس بیشتر آشنا شوید، پس ادامه این مطلب را از دست ندهید.

دره گلستان کجاست؟

دره گلستان یا همان دره آلوارس در بخش غربی شهر سرعین قرار دارد. بدین منظور برای دسترسی به این دره ابتدا می بایست به شهر سرعین سفر کنید که 40 دقیقه تا اردبیل فاصله دارد و کافیست در شهر اردبیل به خیابان فدک و در امتدادش بزرگراه دادمان مراجعه کنید تا در نهایت وارد جاده اردبیل به سراب شده و بعد از 20 کیلومتر، به خروجی جاده سرعین برسید. همچنین در شهر سرعین نیز کافیست به بخش غربی شهر مراجعه کنید و از طریق بلوار آلوارس و جاده کمربندی به میدان کوهستان رسیده و در ضلع غربی میدان وارد خیابان مجموعه اسکی آلوارس شوید تا در نهایت با گذشت 15 کیلومتر به دره گلستان یا دره آلوارس برسید.

لازم به ذکر است منطقه دره گلستان از روستای الوارس آغاز می شود و تا مجموعه پیست اسکی آلوارس و ییلاق گلستان ادامه دارد برای همین، مبدأ این دره که روستای آلوارس است، 12 کیلومتر معادل 20 دقیقه تا شهر سرعین فاصله دارد و ییلاق گلستان که بخش انتهایی دره آلوارس محسوب می شود تا شهر سرعین فاصله ای، 30 کیلومتری دارد که بخشی از مسیر را نمی شود با خودرو رفت.

گلستان

معرفی دره گلستان سرعین

دره گلستان با تام های دره آلوارس یا به لجه ترکی، دره آلوارسی، قزل گل لر یا قزل گل لریا و آبگیر های طلایی شناخته می شود که در ادامه خواهیم گفت چرا این نام ها برای منطقه ای بکر و سرسبز انتخاب شده. دره آلوارس یا دره آلوارس در منطقه شرقی رشته کوه سبلان قرار دارد بنابراین، چشمه های آبگرم، طبیعت بکر، ویو بسیار زیبا از مناطق سرسبز اطراف و هوایی دلنشین و فوق العاده از ویژگی های خاص دره گلستان یا همان دره آلوارس محسوب می شوند.

دره آلوارس خوراک طبیعت گردی و کوهنوردی است چون در دامنه رشته کوه سبلان قرار دارد و علاوه بر اینکه مسیر های آسان و همواری دارد، کلی مسیر صعب العبور هم هست که عبور از آن ها نیازمند توانایی های جسمانی بالا می باشد. دره الوارس در کنار چشمه آبگرم که طبیعی هم هست و دست نخورده باقی مانده، کلی یخچال طبیعی هم دارد و به گفته بومی ها، قدمت این یخچال های طبیعی به دوران عصر یخبندان برمیگردد برای همین از ارزش تاریخی بالایی هم برخوردار هستند.

دره آلوارس سرعین

جاهای دیدنی و تفریحات دره گلستان

دره گلستان با اینکه منطقه ای بکر و فوق العاده برای طبیعت گردی و کوهنوردی های سبک و متوسط بین جاهای دیدنی سرعین به شما میرود، جاهای دیدنی مختلفی هم دارد که بازدید از آن ها جزء واجبات سفر به دره آلوارس محسوب می شود. دره آلوارس به غیر از طبیعت زیبا و ویو بی نظیر از کوه ها و دشت های سرسبز اطراف، چشمه و آبشاری هست با نام گورگور که بین چشمه ها و آبشار های منطقه، معروف تر می باشد. چشمه و آبشار گورگور که منظره زیبایی را به وجود آورده و در فصل زمستان هم یخ میزند تا زیبایی طبیعت سفید پوش منطقه را دوچندان کند، تنها بخش از دره آلوارس برای زندگی کبک ها محسوب می شود لذا ارزش و اهمیت این بخش از دره آلوارس قابل توجه است. همچنین در کنار کبک ها، حیوانات دیگری از جمله گراز، خرس، میش قوچ هم در دره گلستان زندگی می کنند.

به واسطه حیوانات منطقه بخصوص خرس، درست است که دره آلوارس جای بکر و باصفایی محسوب می شود ولی منطقه ای نیست که بخواهید شب را در آنجا سپری کنید. اما در میان این طبیعت زیبا و کوه های سفید، آبشار و چشمه گورگو و کلی جذابیت های دیگر بخصوص هوای دلنشین در روز های گرم تابستان، معروف ترین جای دیدنی که یک تفریحگاه هم به حساب می آید، پیست اسکی مهرگان آلوارس یا همان پیست اسکی آلوارس است.

آبشار گورگور

با اینکه نام پیست اسکی آلوارس از دره و روستای آلوارس گرفته شده اما این پیست اسکی فاصله ای 12 کیلومتری تا روستای آلوارس دارد و از طرفی، فاصله این پیست تا شهر سرعین هم به 24 کیلومتر می رسد. پیست اسکی آلوارس در نزدیکی رشته کوه سبلان قرار دارد و دارای امکاناتی همچون تله سیژ، کافه و رستوران، مغازه و غیره می باشد و در نظر داشته باشید شاید رستوران های پیست اسکی کیفیت آنچنانی نداشته باشند اما در میان رستوران های سرعین، بهترین ویو از طبیعت را دارند. گردشگران و طبیعت گردان بخصوص کوهنوردان فقط به عشق پیست اسکی آلوارس به این منطقه سفر می کنند چون با استفاده از تله سیژ آن به دامنه رشته کوه البرز مراجعه می کنند و علاوه بر بهرمندی از هوایی فوق العاده در روز های گرم تابستان، با منظره ای خارق العاده مواجه خواهند شد اما مهم تر از آن، پیست اسکی است که تجربه ای هیجان انگیز و به یاد ماندنی برجای می گذارد.

لازم به ذکر است پیست اسکی آلوارس در سال 1384 افتتاح شده، بزرگترین پیست اسکی ایران به شمار میرود و بعد از بازسازی و مرمتی و که در سال 1401 صورت گرفته، کلی غرفه و فروشگاه صنایع دستی به همراه تجهیزات مدرن و نو به این مجموعه افزوده گردید تا جزء جذاب ترین جاهای دیدنی منطقه باشد.

در آخر هم می رسیم به روستای آلوارس که معروف ترین روستا در اطراف سرعین می باشد و نام دره و پیست اسکی آلوارس هم از این روستا گرفته شده. روستای آلوارس در دامنه های رشته کوه سبلان قرار دارد و اطرافش هم تا چشم می بیبند یا کوه است یا دشت ها و مراتع سرسبز که برای یک طبیعت گردی به یاد ماندنی، مقصدی فوق العاده محسوب می شود. روستای آلوارس به عنوان زیباترین روستای کوهستانی نه در منطقه، بلکه در ایران شناخته می شود و مملو از چشمه های متعدد می باشد. بین این چشمه ها، چشمه مین بلاغ معروف ترین چشمه منطقه محسوب می شود چون ماهی قزل آلایی دارد که در هیچ جای دیگری مانندش را پیدا نمی کنید.

پیست اسکی آلوارس

بهترین زمان سفر به دره گلستان

دره گلستان معروف به دره آلوارس منطقه ای کوهستانی است که در نزدیکی رشته کوه سبلان قرار دارد. اگر به قصد طبیعت گردی و گشت و گذار می خواهید به این منطقه سفر کنید، بی شک فصل تابستان یا به عبارتی، از اواخر بهار تا اواخر تابستان بهترین زمان سفر به دره گلستان خواهد بود چون در این زمان، هوا در این منطقه بسیرار مطلوب و دلنشین است، خبری از بارش های سنگین برف و باران نبوده و از همه مهم تر، طبیعت سرسبز دره آلوارس زیبایی خودش را به اوج می رساند. به لطف بارش های سنگین برف و باران در فصل زمستان، طبیعت گردی و سفر به دره گلستان در روز های سرد سال پیشنهاد نمی شود مگر اینکه در فصل زمستان، زمانی سفر کنید که خبری از بارش سنگین برف و باران نیست و از طرفی، در این هوای سرد از چشمه های آبگرم چه طبیعی چه مصنوعی در قالب مجموعه های آب درمانی نهایت لذت را ببرید.

از سوی دیگر، اگر در کنار طبیعت گردی و گشت و گذار در دره آلوارس، قصد کوهنوردی هم دارید یا حتی می خواهید تجربه بزرگ ترین پیست اسکی ایران یعنی پیست اسکی الوارس را هم داشته باشید، فصل زمستان بهترین زمان سفر به دره آلوارس خواهد بود. در این فصل، آبشار ها یخ زده و منظره زیبایی را به وجود می آورند اما در نظر داشته باشید پیست اسکی آلوارس بسیار شلوغ خواهد شد.

آلوارس

جاهای دیدنی اطراف دره گلستان

دره گلستان آنقدری بزرگ و جذاب است که دلتان نمی خواهد از آنجا دل بکنید و می خواهید ساعت ها در این منطقه اطراق کنید و از ویو زیبای طبیعت در کنار صدای پرندگان لذت ببرید البته پیش تر هم گفتیم که دره گلستان بخصوص بخش شمالی دره گلستان محل زندگی خرس و گراز و حیوانات وحشی دیگر بوده و چندان برای کمپینگ و حتی ماندن شب در آنجا مناسب نیست لذا بد نیست در کنار گشت و گذار و طبیعت گردی در دره گلستان، نگاهی به جاهای دیدنی اطراف دره گلستان و جاهای دیدنی که در نزدیکی منطقه قرار دارند هم بیاندازید.

معروف ترین جاهای دیدنی در اطراف دره گلستان شامل ییلاق گلستان، کوه های جوت باجی، دریاچه دیبسیز گول، قله هره چال، مجموعه ورزشی زمستانی سبلان، چشمه صمد گولی، منطقه شاهسون، دریاچه آیقار و گل سرسبد جاهای دیدنی اطراف دره گلستان، شهر سرعین و ده ها استخر آبگرم طبیعی و مصنوعی و مجتمع های هدمات درمانی به همراه کلی جای دیدنی در خود شهر و مناطق اطرافش هستند. برای دسترسی به برخی از جاهای دیدنی اطراف دره گلستان شاید نیاز به کوهنوردی و عبور از مسیر های نسبتاً صعب العبور باشد و برای برخی دیگر از جاهای دیدنی همچون شهر سرعین، با خودرو هم می شود دسترسی داشت.

دره آلوارس

راهنما سایت

آدرس

استان اردبیل، حوالی سرعین، منطقه گلستان

شماره تماس

هزینه بازدید

رایگان

ساعات بازدید از این جاذبه

شنبه

24 ساعته

یک‌شنبه

24 ساعته

دو‌شنبه

24 ساعته

سه‌شنبه

24 ساعته

چهار‌شنبه

24 ساعته

پنج‌شنبه

24 ساعته

جمعه

24 ساعته
مسیریابی آنلاین
مطالب مشابه