جاهای دیدنی بابل و مناطق گردشگری بابل :

بابل شهری سرسبز در فاصله 15 کیلومتر از دریای خزر است که یکی از بهترین مناطق شمال برای طبیعت گردی به حساب می آید. با ما همراه باشید تا در ادامه نگاهی به مناطق دیدنی بابل بیاندازیم.

تاریخچه بابل

در گذشته های دور و پیش از ظهور اسلام، نام بابل، مه متیرا بود. بعد از ظهور اسلام، مه متیرا به بارفروش ده تغییر یافت اما به لطف توسعه شهر، نام ده از بارفروش حذف شد. نام منطقه تا سال 1310 بدون تغییر باقیماند تا اینکه در سال 1310، تصمیم گرفته شد بابل جایگزین بارفروش شود.

شهر بابل دوران طلایی خود را در زمان شاه عباس بزرگ سپری کرده است. شاه عباس در دوران حکومت یکی از بزرگترین و لوکس ترین کاخ های خود را در بابل ساخت و بعد از او، در دوران زندیان و افشاریان نیز اهمیت بابل به قدری شده بود که به عنوان مرکز مازندران شناخته میشد.

بابل از سمت شمال به شهر بابلسر، از شرق به قائم شهر و ساری و از غرب به آمل راه دارد و امروزه به لطف اهمیت بابل در گذشته، شاهد بناهای تاریخی بسیاری در این شهر هستیم هرچند مهم ترین دلیل سفر مردم به بابل، جنگل های سرسبز و طبیعت بکر شهر است. اگر میخواهید بیشتر درباره تاریخچه این شهر اطلاعات کسب کنید به تاریخچه بابل کلیک کنید

در ادامه با لوکس ویلا همراه باشید تا با بهترین مناطق گردشگری بابل آشنا شوید.

آبشار درازکش

نه تنها در بابل، بلکه در کل مازندران، آبشار درازکش یکی از بکرترین و زیباترین آبشارهای شمال کشور است. آبشار درازکش در میان درختان بلند قامت و طبیعت زیبای بابل قرار دارد. گردشگران در طول مسیر بازدید از آبشار درازکش با درختانی همچون بلوط، افرا و راش روبرو می شوند.

آبی که در مسیر آبشار درازکش جاری است ابتدا وارد حوضچه ای می شود که در فصل بهار و تابستان، افراد بسیاری در این حوضچه شنا می کنند تا لحظاتی را در آب سرد زیر آفتاب سوزان سپری کنند. بعد از حوضچه، آب مسیر خود را طی می کند و پس از 200 متر، وارد حوضچه دیگری می شود که به لطف صخره ها و سنگ های مختلف، کسی در آن شنا نمی کند.

آبشار درازکش در بندپی شرقی بابل قرار دارد و می بایست در 25 کیلومتری گلوگاه، وارد پلی شوید که به سمت جاده فیرزوجاه می شود و سپس، بعد از 6 کیلومتر به روستای درازکش خواهید رسید. اما در نظر داشته باشید مسیری 2 کیلومتری خاکی وجود دارد که در انتهای آن، آبشار را مشاهده خواهید کرد. این مسیر چندان مناسب خودروهای سواری نیست و توصیه می کنیم به صورت پیاده، مسیر را طی کنید.

آبشار درازکش

آبشار شی الیم

اگر در سفر به بابل قصد دارید از آبشار شی الیم بازدید کنید، می بایست در این شهر خود را به جاده گتاب رسانده و به سمت شیخ موسی حرکت کنید. بعد از 20 کیلومتر رانندگی، تابلوی ورود به روستای گاوزن محله را میبینید و وقتی که وارد روستا شدید، مسیر ورود به آبشار شی الیم را مشاهده خواهید کرد.

آبشار شی الیم در دره روستای گاوزن قرار دارد و در اطراف آبشار، درختان بسیاری را مشاهده می کنید. آبشار شی الیم جزء آبشارهای طبقاتی بابل است که ارتفاع آن به بیش از 30 متر می رسد. همچنین آبشار در هر طبقه ای که میریزد، حوضچه ای به وجود می آورد هرچند پیشنهاد می کنیم به دلیل وجود سنگ های کوچک و بزرگ، در این حوضچه ها شنا نکنید.

منطقه اطراف آبشار شی الیم، به دلیل حضور در منطقه ییلاقی، مه غلیظی وجود دارد که صبح ها همانند فیلم های ترسناک می شود. همچنین در طول مسیر آبشار، کلبه های قدیمی مشاهده می شود که از زلزله بند پی در سال 1366 برجای مانده است که از جمله جاهای دیدنی بابل به حساب می آید.

جاهای دیدنی بابل

دریاچه کامی کلا

اگر در سفر به بابل در جستجوی منطقه ای بکر برای اتراق هستید، پیشنهاد می کنیم نگاهی به دریاچه کامی کلا بیاندازید چراکه این دریاچه در منطقه ای بسیار سرسبز بوده و چشم انداز زیبایی از جنگل ها و کوه های بابل هم ارائه می دهد. برای بازدید از دریاچه کامی کلا، می بایست به منطقه بند پی غربی مراجعه کنید و دریاچه را در میان روستای منطقه مشاهده کنید. لازم به ذکر است روستای دریاچه کامی کلا مردمی بسیار صمیمی دارد که شغل آن ها کشاورزی و دامپروری بوده و گردشگری از جمله قطب های مهم درآمدی مردم منطقه می باشد و همچنین اگر در شهرستان بابل، لبنیات های با کیفیتی را می خواهید تهیه کنید، خوب است نگاهی به روستای دریاچه کامی کلا بیاندازید چراکه لبنیات این روستا از جمله بهترین لبنیات های شهرستان بابل می باشد.

دریاچه کامی کلا

تکیه روستای مقریکلا

یکی از جذاب ترین بناهای تاریخی و دیدنی های بابل، تکیه روستای مقریکلا است که در سال 1354، نامش در میان بناهای تاریخی آثار ملی ایران قرار گرفت. تکیه روستای مقریکلا را با نام تکیه عبدالحسی خانی هم میشناسند. این بنای تاریخی در منطقه بند پی شرقی شهرستان بابل قرار دارد و گفته می شود قدمت بنا  به دوران زندیه و قاجاریه برمیگردد.

تکیه روستای مقریکلا معماری جذابی دارد و هنگامی که وارد بنا می شوید، با تالاری بزرگ روبرو خواهید شد که گچ بری ها و نقاشی های مختلفی بر روی دیوارها مشاهده می شود و همچنین در اطراف تالار هم اتاق های مختلفی مشاهده می شود. یکی از دلایلی که گفته می شود قدمت تکیه به دوران زندیه و قاجاریه برمیگردد، معماری متفاوت بخش های مختلف بنا می باشد چراکه در بخش ورودی، معماری زیبا از جمله نقاشی ها و کنده کاری های مختلف مشاهده می شود وقتی هم که به معماری اشعار کنده کاری شده در آنسوی دیگر بنا می رویمد، با سبک دیگری روبرو خواهید شد.

تکیه روستای مقریکلا

آبشار کلیره

یکی از آبشارهای جذاب و بی نظیر شهرستان بابل، آبشار کلیره است. گردشگران برای دسترسی به این آبشار می بایست به فاصله 45 کیلومتری بابل واقع در منطقه بندپی شرقی مراجعه کنند تا وارد روستای بتلیم شوند. روستای بتلیم یکی از روستاهای گردشگری بابل است که درواقع مبدا طبیعت گردی گردشگران به حساب می آید. از این روستا می بایست نزدیک به 45 دقیقه در میان طبیعت زیبای بابل پیاده روی کنید تا به آبشار کلیره برسید. آبشار کلیره از جمله بهترین مناطق برای اتراق و لذت بردن از طبیعت بکر و صدای دلنشین آب جاری و پرندگان می باشد و همچنین خوب است بدانید در اطراف آبشار علاوه بر درختان کهنسال، عطر گل های رنگارنگ و درختان سرسبز بسیار اعتیاد آور هستند.

آبشار کلیره

ییلاق شیخ موسی

اگر در شهرستان بابل به دنبال منطقه ای ییلاقی برای دوری از آفتاب سوزان در روزهای گرم تابستان هستید، پیشنهاد می کنیم نگاهی به روستای یلاقی شیخ موسی بیاندازید. روستای ییلاقی شیخ موسی در ارتفاع 2500 متری از سطح دریا قرار دارد و گردشگران می بایست برای دسترسی به این روستا، به فاصله 70 کیلومتری بابل مراجعه کنند. بهترین راه دسترسی به روستای ییلاقی شیخ موسی، مراجعه به منطقه بند پی شرقی بوده و می بایست در این منطقه وارد جاده فیروزجان شوید تا به روستا برسید.

روستای ییلاقی شیخ موسی در کنار مردمی خونگرم و مهمان نواز، جاهای دیدنی مختلفی دارد و از جمله بهترین مناطق طبیعت گردی در اطراف بابل می باشد و همچنین پیشنهاد می کنیم در سفر به روستای ییلاقی شیخ موسی، نگاهی به معروف ترین جاذبه دیدنی شهر، آبشار شیخ موسی هم بیاندازید. لازم به ذکر است روستای ییلاقی شیخ موسی به لطف ارتفاع قابل توجهش، علاوه بر تابستان های خنک و زمستان های بسیار سرد، در بالای ابرها قرار داشته و گردشگران می توانند شاهد پدیده اقیانوس ابرها در این روستا باشند.

ییلاق شیخ موسی

جنگل ویوج

جنگل ویوج بابل در جاده شیاده قرار دارد که در منطقه بندپی شهرستان واقع شده است. جنگل ویوج با بیش از 20هزار متر مربع مساحت، شاید از جمله جنگل های بزرگ بابل به شمار نیاید اما منطقه ای بسیار دیدنی و بکر است که خاطرات بی نظیری را برای گردشگران رقم می زند. جنگل ویوج همانند جنگل نارنجلو، مملو از درختان بهار نارنج  است که در فص بهار و پاییز، اتراق کردن زیر درختان بلند قامت جنگل به همراه بوی زیبای بهار نارنج، طبیعتی بکر و صدای دلنشین پرندگان می تواند بسیار لذت بخش باشد. همچنین اگر علاقه مند به عکاسی از طبیعت هستید، بی شک پارک ویوج یکی از بهترین جاهای دیدنی بابل خواهد بود.

مسجد جامع بابل

در شهر بابل مساجد مختلفی وجود دارد اما مسجد جامع بابل واقع در حد فاصل چهارراه شهدا و سه راه فرهنگ، قدیمی ترین و محبوب ترین مسجد زیارتی در این شهرستان به شمار می رود که از ارزش بالایی نیز برخوردار می باشد. مسجد جامع گفته می شود قدمتش به دوران قاجاریه برمیگردد اما خوب است بدانید این بنا توسط مازیاربن قارن ساخته شده و در طول تاریخ، بارها مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت ولی در دوران حکومت صفویه، زلزله ای باعث شد تا مسجد کامل تخریب شود و  ساخت مجدد مسجد در دوران قاجاریه صورت گرفت.

مسجد جامع بابل در سال 1380 به فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت و همچنین در دهه های پیش نیز بازسازی هایی بر روی مسجد اعمال گردید.

مسجد جامع بابل

امامزاده قاسم بابل

معروف ترین امامزاده در شهرستان بابل، امامزاده قاسم است. ایشان از نوادگان امام موسی کاظم می باشد اما عده ای بر این باورند امامزاده قاسم از نوادگان امام محمد تقی به شمار می رود. امامازاده قاسم بابل یکی از پربازدیدترین جاذبه های تاریخی و زیارتی بابل به حساب می آید که قدمتش به قرن نهم هجری برگشته و گردشگران با بنایی 22 متری به همراه گنبدی مخروطی شکل در کنار آینه کاری ها و گچ کاری های شکیل و بی نظیر در داخل بقعه روبرو می شوند که در آن زمان یکی از شاهکارهای معماری سنتی ایرانی بود.

آبگرم ازرود

چشمه آبگرم ازرود که با نام آب معدنی ازرود نیز شناخته می شود یکی از بهترین جاهای دیدنی بابل است که در نزدیکی روستای اری قرار داشته و برای دسترسی به این روستا می بایست به 33 کیلومتری جنوب شرقی بابل مراجعه کنید. چشمه آبگرم ازرود در میان دره ای درکنار رودخانه واقع شده است و جزء اولین جاذبه های گردشگری بابل می باشد که باعث رونق صنعت گردشگری در این شهر شده است.

چشمه آبگرم ازرود در میان بومی ها چشمه ای مقدس شمرده می شود و می گویند در چشمه، ماری با تاج سبز زندگی کرده و در صورتیکه شخصی ناپاک وارد چشمه شود، توسط مار گزیده می شود. چشمه آبگرم ازرود همانطور که از نامش پیداست، آبی با دمای بالایی 37 درجه دارد که بوی گوگرد نیز می دهد و همچنین قسمت هایی از چشمه را مشاهده خواهید کرد که آب از کف چشمه به سمت بالا می جوشد.

آبشار کیمون

آبشار کیمون در روستای کیمون در فاصله 30 کیلومتری شهر بابل قرار دارد. روستای کیمون در بند پی شرقی واقع شده است و منطقه ای جنگلی با آب و هوای معتدل به حساب می آید لذا بازدید از آبشار کیمون را به گردشگران پیشنهاد می کنیم تا ساعاتی را در میان جنگل های زیبا در کنار آبشار سپری کنند.

آبشار کیمون از جمله آبشار های دائمی بابل است که نه در فصل تابستان بی آب می شود و نه در فصل زمستان یخ میزند چراکه آبشار از رودخانه ای دائمی به وجود می آید و این رودخانه از میان روستای کیمون عبور می کند.

اطراف آبشار کیمون با اینکه منطقه ای بسیار زیبا و باصفا است اما محیطی مناسب برای کمپ و اتراق نمی باشد چراکه هم جای مناسبی برای پهن کردن بساط پیک نیک وجود ندارد و هم افراد بسیاری می آیند تا از آبشار بازدید کنند اما پیشنهاد می کنیم بعد از آبشار کیمون، نگاهی هم به روستای کیمون بیاندازید چراکه مردم روستا از طریق دامداری امرا معاش می کنند و همواره در این روستا می توانید انواع لبنیات تازه و با کفیت را پیدا کنید.

آبشار کیمون

سد شیاده

از جمله تفریحگاه های محبوب شهر بابل بخصوص در فصل تابستان، سد شیاده است. این سد در فاصله 32 کیلومتری بابل قرار دارد و برای دسترسی به سد می بایست به جنوب غربی بابل مراجعه کنید. دریاچه پشت سد شیاده منطقه ای بسیار دیدنی و بکر است و در فصل تابستان، هزاران نفر از این منطقه بازدید می کنند چراکه گردشگران هم در دریاچه سد شیاده می توانند ماهیگیری کنند و هم قایق های پدالی مختلفی هم به گردشگران اجاره داده می شود تا ساعاتی را مشغول قایق سواری در دریاچه شوند. منطقه اطراف دریاچه سد شیاده از جمله زیباترین، خوش آب و هواترین و بهترین جاها برای طبیعت گردی، کمپ و پیک نیک به حساب می آید.

سد شیاده

جنگل نارنجلو

اگر در شهر بابل به دنبال منطقه ای زیبا و سرسبز برای طبیعت گردی و لذت بردن از جنگل های زیبای شمال هستید، پیشنهاد می کنیم نگاهی به جنگل نارنجلو بیاندازید. جنگل نارنجلو منطقه ای محافظت شده به حساب می آید و هرگونه شکار در این منطقه ممنوع می باشد.

جنگل نارنجلو همانطور که از نامش مشخص است، جنگلی مملو از بهار نارنج است و اگر در فصل بهار نارنج وارد جنگل شوید، با عطر اعتیاد آور بهارنارنج در همه جای جنگل روبرو خواهید شد. همچنین پیشنهاد می کنیم با خود امکانات کمپ و پیک نیک نیز به همراه داشته باشید تا ساعاتی را زیر درختان بلند قامت، در منطقه ای خوش آب و هوا به همراه آرامش خاص و صدای زیبای پرندگان از استراحت خود لذت ببرید.

جنگل شیاده

جنگل شیاده

جنگل شیاده منطقه ای بکر و سرسبز در نزدیکی بابل است که نزدیک 40 کیلومتر تا بابل فاصله داشته و منطقه بندپی شرقی بابل قرار دارد. جنگل شیاده در دهستان خشک رویی قرار دارد و اگر وارد جنگل شوید می توانید سد شیاده و دریاچه پشت سد را  از فاصله ها مشاهده کنید. جنگل شیاده در نزدیکی روستای شیاده قرار دارد و این روستا از جمله روستاهای توریستی بابل به شمار می رود که بازدید از آن را پیشنهاد می کنیم.

پارک جنگلی بابلکنار

پارک جنگلی بابلکنار

پارک جنگلی بابلکنار را با نام پارک جنگلی بزچفت نیز میشناسند. این پارک از جمله پارک های جنگلی بزرگ بابل به شمار می رود بطوریکه مساحتش بیش از 760هزار متر مربع می باشد. شاید برایتان جالب باشد بدانید پارک جنگلی بابلکنار از طرف معوان توسعه مدیریت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور توانسته عنوان منطقه نمونه گردشگری  را کسب کند.

پارک جنگلی بابلکنار هم جاده های آسفالته از میان درختان دارد و هم مسیرهای خاکی که مناسب آفرود سواری و طبیعت گردی هستند. اگر به صورت گروهی و خانوادگی به بابل سفر می کنید، در پارک جنگلی بابلکنار آلاچیق های بسیاری در نظر گرفته شده که همواره شلوغ هستند. از دیگر امکانات رفاهی پارک نیز می توان به سوپرمارکت، سرویس های بهداشتی و پارک بازی برای کودکان اشاره کرد.

پیشنهاد می کنیم اگر وارد پارک جنگلی بابلکنار شدید، علاوه بر پیک نیک، نگاهی به جاهای جذاب پارک از جمله آبشارهای زیبا، چشمه های طبیعی  و دریاچه های بی نظیرش بیاندازید که از جمله بهترین جاهای دیدنی بابل به شمار می آید.

پل محمد حسن خان

در میان دیدنی های بابل، پل محمد حسن خان را می توان یکی از قدیمی ترین جاذبه های دیدنی شهر به حساب آورد. گفته می شود قدمت این بنای تاریخی به دوران حکومت قاجاریه برمیگردد اما در واقع، قدمت آن به دوران حکومت غزنویان برمیگردد. در دوران حکومت غزنویان، این پل ساخته شد اما در دوران قاجاریه، به دلیل قدیمی بودن پل تصمیم گرفته شد تا پل بطور کامل تخریب شده و مجدداً ساخته شود.

پل محمد حسن خان که در فاصله 2 کیلومتری جنوب مرکز شهر بابل قرار دارد، تا سال 1343 تنها راه ارتباطی بابل و آمل به شمار می رفت اما امروزه با اینکه مسیرهای مختلفی برای دسترسی و عبور و مرور ساخته شده، همچنان پل محمد حسین خان یکی از مهم ترین و پرتردد ترین پل های بابل به شمار می رود.

تالاب حیدر کلا

اگر در سفر و بازدید از دیدنی های بابل به دنبال منطقه ای تفریحی و جذاب در نزدیکی شهر هستید تا بهترین خاطرات طبیعت گردی را برای خود رقم بزنید، پیشنهاد میکنیم نگاهی به تالاب حیدرکلا بیاندازید. این تالاب در روستای حیدر کلا قرار دارد و با بیش از 20 هزار متر مربع مساحت، یکی از  میزبانان پرندگان مهاجر می باشد و در فصل مهاجرت، گردشگران با تنوع بالایی از انواع پرندگان مهاجر در این تالاب روبرو خواهند شد.

تالاب حیدر کلا امروزه با نام بوستان نیلوفر آبی هم شناخته می شود چراکه در تالاب، نیلوفر آبی های بسیاری وجود دارد تا چشم انداز منطقه را به مراتب جذاب تر و لذت بخش تر کند. همچنین در این تالاب تفریحات مختلفی هم ارائه می شود که شامل قایق سواری

اقامت در بابل

بابل یکی از بهترین شهرهای شمال برای سفر است. در این شهر برای هر بودجه و سلیقه ای اقامتگاه وجود دارد که شامل سوئیت های ارزان، هتل آپارتمان، ویلاهای عادی، استخردار و غیره می باشد. اما اگر قصد اجاره ویلا در بابل را دارید خوب است بدانید به دلیل محبوبیت شهر در میان مردم، در روزهای تعطیل که اکثر گردشگران به شهرهای شمالی کشور سفر می کنند، پیدا کردن اقامتگاهی مناسب شاید یکی از چالش های پیش‌رو باشد.

ویدئو مناطق دیدنی بابل

بابل در حد فاصل رشته کوه البرز و دریای مازندران، در فاصله 211 کیلومتری شمال شرقی تهران، 15 کیلومتری دریای مازندران واقع شده است.

برای دیدن جاذبه های گردشگری بابل پیشنهاد میشود در فصول بهار و پاییز به دلیل پایین بودن سطح شرجی هوا سفر کنید و در آخر این موضوع به وقت و سلیقه شما بستگی دارد.

آبشار درازکش، آبشار شی الیم، آبگرم ازرود، آبشار کیمون، سد شیاده، جنگل نارنجلو، جنگل شیاده، پارک جنگلی بابلکنار، دریاچه کامی کلا، تکیه روستای مقریکلا، جنگل ویوج از جمله مناطق دیدنی بابل محسوب میشود.

آپارتمان و سوئیت های مبله، همچنین ویلا های دربستی بهترین اقامتگاه ها برای اسکان هستند، شرکت لوکس ویلا تمام قد برای اقامت در سراسر ایران در خدمت شماست.

شما میتوانید این مقاله را به اشتراک بزارید

2 دیدگاه در “جاهای دیدنی بابل

  1. مهسا صبوری گفت:

    همیشه فکر میکردم بابل جای دیدنی زیادی نداشته باشه، خیلی مقاله خوبی نوشتین، دلم خواست آبشار شی الیم برم

  2. نوید گفت:

    اگر قصد اجاره ویلا در بابل را دارید پیشنهاد میکنم حتما یا بهار و یا پاییز سفر کنید چون هوای شرجی و گرما واقعا اذیت کنندست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *