شاید تنها دلیلی که کمتر گردشگری به جنوب ایران سفر میکند، هوای بسیار گرم و در شهرهای ساحلی، گرم و شجری باشد. اما به جرات می توان گفت در جنوب کشور، جاذبه های دیدنی، بناهای تاریخی و تفریحات بسیار جذابی وجود دارد که برخی از آن ها در کشور کم نظیر هستند. اگر میخواهید پیش از سفر به مناطق جنوبی کشور، با جاذبه های گردشگری جنوب ایران بیشتر آشنا شوید، در ادامه با ما همراه باشید.

دزفول و دریاچه معروف شیهون

شهر دزفول واقع در استان خوزستان، یکی از توریستی ترین جاذبه های گردشگری جنوب ایران است و گردشگری، از جمله مهم ترین قطب های درآمد مردم منطقه به شمار میرود. دزفول در رشته کوه زاگرس قرار داشته و دریاچه ای با نام شیهون در اطراف شهر وجود دارد که پیشنهاد می کنیم حتماً یکبار هم که شده که از آن بازید کنید.

نزدیک به 50 سال پیش، بر روی رودخانه ای در اطرف دزفول سدی احداث شد و به لطف این سد، دریاچه ای بزرگ و دیدنی در  پشت آن به وجود آمد که با نام دریاچه و سد دز شناخته می شود. این دریاچه از جمله بزرگترین دریاچه های مصنوعی کشور به شمار می رود و گردشگران همواره خاطرات خوشی را از طبیعت گردی، اتراق و لذت بردن از طبیعت بکر و صدای پرندگان و همچنین، تفریحات آبی هیجان انگیز از جمله قایق سواری برای خود رقم می زنند.

اگر در سفر به دزفول قصد بازدید از دریاچه شیهون را دارید، کافیست به فاصله 23 کیلومتری شمال شرق اندیمشک نزدیک به کوه های شاداب ئ تنگوان مراجعه کنید تا در کنار روستای پامنار، به این دریاچه زیبا و طبیعت اطرافش برسید.

دریاچه شیهون

شهر سوخته؛ قدمتی 5هزار ساله در جنوب ایران

شهر سوخته در استان سیستان و بلوچستان قرار دارد و می بایست به فاصله 30 کیلومتری شهر محمدآباد واقع در شهرستان هامون مراجعه کرد تا منطققه تاریخی و باارزش شهر سوخته را دید. این شهر قدمتی 5هزار ساله دارد و به لطف پژوهش های صورت گرفته و اسناد موجود، در زمان خود یکی از پیشرفته ترین شهرها به شمار می رفت لذا شهر سوخته در سطح جهانی از شهرت بالایی برخوردار می باشد بطوریکه در سال 2014، سازمان جهانی یونسکو این منطقه تاریخی را در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رساند.

شهر سوخته همزمان با دوره تمدن جیرفت و برنز بوده و در زمان خود، شهرت بالایی داشته اما بعد از اینکه رودخانه هیرمند تغییر مسیر داد، رفته رفته از محبوبیت شهر سوخته کاسته شد و بعد از مدتی، خالی از سکونت گردید. افراد بسیاری تصور می کنند شهر سوخته به دلیل اینکه در آتشسوزی از بین رفته به این شناخته شده است اما جالب است بدانید شهر سوخته نه تنها در آتش از بین نرفته بلکه هیچ اثری از جنگ و آتشسوزی در این منطقه مشاهده نمی شود و تنها کوره های آتش در اطراف شهر سوخته بودند که خاکستر آن ها در شهر مشاهده میشد.

شهر سوخته

زیگوارت چغازنبیل، از بزرگترین معابد تاریخی ایران

بنای تاریخی زیگوارت چغازنبیل یکی از ارزشمندترین جاذبه های گردشگری جنوب ایران است که برای ما از اهمیت بالایی برخوردار می باشد چراکه این اثر تاریخی، به عنوان اولین اثر ایرانی ثبت شده در فهرست میراث جهانی یونسکو شناخته می شود.

حدود 640 سال پیش از میلاد مسیح و در زمان تمدن ایلامی ها، یکی از قدرتمندترین پادشاهان ایلامی دستور ساخت این بنای عظیم و باشکوه را داده بود هرچند در جنگی با آشوری ها به فرمان آشور بانی پال، این بنای تاریخی ویران شد. علت نامی که برای ان بنایی تاریخی انتخاب شده، به زمان کشف شدنش برمیگردد. در گذشته، تپه ای بزرگ و سبد مانند در این منطقه وجود دارد و به دلیل اینکه در اطرافش منطقه ای با نام چغازنبیل وجود داشت، نام بنا هم به این کله تغییر پیدا کرد و لازم به ذکر است چغازنبیل از دو کلمه چغا به معنای تپه و زنبیل به معنای سبد در زبان لری است.

در زمانی که این بنای تاریخی ساخته شد، معبد در شهری با نام اونتاش گال قرار داشت و بنای زیگوارت چغازنبیل به عنوان بزرگترین، مهم ترین و مرتفع ترین بنای شهر شناخته میشد. بنا در ابعاد 105 در 105 متر ساخته شده و ارتفاع آن هم به بیش از 50 متر میرسد هرچند به لطف ویرانه هایی که به وجود آمده، ارتفاع بنا به 25 متر کاهش یافته است. زیگوارت ها درواقع بناهای مذهبی هستند که در در زمان بابلی ها و آشوری ها در اطراف بین النهرین ساخته میشد و در دوران حکومت ایلامی هم تعدادی از آن ها در ایران ساخته شد.

زیگوارت چغازنبیل

پل معلق اهواز

این پل جذاب و دیدنی با نام های پل سفید و پل هلالی اهواز نیز شناخته می شود. پل معلق اهواز به عنوان نماد این شهر معروف است و قدمت آن به سال 1315 برمیگردد. در آن سال تصمیم گرفته شد تا پلی بر روی رود کارون ساخته شود تا عبور و مرور را آسان تر کند لذا پل سفید اهواز برای اینکه بتواند در برابر عوامل طبیعی از جمله سیلاب و طغیان رود کارون مقاوم باشد، به صورت معلق ساخته شده است. همچنین شاید برایتان جالب باشد بدانید ددر سال 1315، ساخت این پل هزینه 5 میلیون و 800هزار تومانی را بر دوش حکومت گذاشت.

پل معلق اهواز به دلیل اهمیت بالایی که داشت در سال 1389 مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت و همچنین جهت پایداری بیشتر پل، مسیر عبور یک طرفه شده است. همچنین این بنای باارزش در سال 1378 در فهرست آثار ملی کشور قرار گرفت.

پل معلق اهواز

معبد هندوها، خاص ترین جاذبه دیدنی بندرعباس

اگر روزی تصمیم داشتید به شهر بندرعباس سفر کنید، پیشنهاد می کنیم نگاهی هم  به معبد هندوها یا پرستشگاه بت گوران واقع در مرکز شهر استان هرمزگان بیاندازید. این بنای تاریخی در سال 1210 هجری قمری مصادف با دوران حکومت محمد حسین خان سعد الملک، حاکم بندرعباس ساخته شده است و شاید برایتان جالب باشد بدانید هدف از ساخت این پرستشگاه، جمع آوری هدایاهای هندوها که از طریق تاجران هندی اهدا میشده بوده است.

در آن زمان که مصادف با دوران حکومت قاجاریه بود، تاجران هندی بسیاری به ایران سفر می کردند و آن ها برای اینکه بتوانند مراسم هایی عبادت خود را به خوبی برگزار کنند، به سراغ کاروانسراها می رفتند  اما در میان آن ها، دو شخص با نام های شول رام و دده رام تصمیم گرفتند تا به شمال بندرعباس مراجعه کرده و با هزینه خود اقدام به خرید زمین و ساخت معبد کنند.

معبد هندوها

به تنظیمات دوربین خود دست نزنید، خاک رنگارنگ جزیره هرمز واقعیست

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری جنوب ایران ، جزیره هرمز و طبیعت منحصر به فرد این جزیرست.

جزیره هرمز را جزیره کوچک خلیج فارس می‌نامند. این جزیره مکانی است پر از رنگ‌های مختلف همراه با آب با یک فرهنگ کاملا متفاوت به گونه‌ای که هنگام ورود به آن انگار وارد یک سیاره‌ای دیگر شده‌اید. به جرات می‌توان گفت جزیره هرمز جزیره رنگ‌ها و شگفتی‌ها می‌باشد که از دل دریا بیرون زده است. این جزیره دیدنی‌های زیادی از خاک‌های رنگی تا معماری عجیب را دارا می‌باشد که هر گوشه آن یک داستانی شگفت انگیز برای شنیدن و طرحی برای دیدن را دارد. جالب است بدانید که خاک هرمز را می‌توان در هفتاد رنگ دید. خاک خوراکی جزیره هرمز یکی از شگفتی های این جزیره می باشد. این منطقه فقط یک جزیره نیست می‌توان گفت سرزمین شگفتی‌ها است.

جزیره هرمز

شهرستان تاریخی شوشتر، شهری احاطه شده در میان آبشارها

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری جنوب ایران ، شهرستان تاریخی و بسیار زیبای شوشتر است. شوشتر در استان خوزستان قرار دارد. شوشتر را همگان با آبشارها و کانال های پر آبش می‌شناسند. آبشارهای شوشتر  به منظور استفاده گرفتن از نیروی آب برای آسیاب های صنعتی در دوران ساسانیان ساخته شده‌اند. این مجموعه شامل آبشارها، ساختمان آسیاب و سیکا و تونل برای هدایت جریان آب می‌باشد.

طبق گفته ها رود گرگر در زمان شاپور اول ساخته شد که بیشتر برای رونق دادن به کشاورزی منطقه و رساندن آب به جنوب و شرق شوشتر بوده است. پل بند گرگر نیز برای جلوگیری از طغیان رودخانه زده شد و همچنین باعث وصل شدن شوشتر از شرق به اهواز و مسجد سلیمان شده است. ۴۰ آسیاب در محل در قسمت های شمالی، شرقی و غربی وجود داشته که برای تهیه آرد مورد استفاده قرار می‌گرفته است. در حال حاضر آسیاب رضا گلاب که بازسازی شده فقط در حال استفاده می‌باشد.

شهرستان شوشتر

نوشته های مشابه

1 دیدگاه در “جاذبه های گردشگری جنوب ایران که حتما باید سفر کرد

  1. Iran safety گفت:

    زیبا و دور از حواشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.