جاذبه های گردشگری جنوب ایران که حتما باید سفر کرد

جنوب ایران از لحاظ مناطق دیدنی و جاذبه های گردشگری بی مثال است. اقوام مختلفی از جمله عرب، فارس، بندر و بلوچ؛ همگی در کنار هم فرهنگی غنی و دوست داشتنی جنوب ایران عزیز را زنده نگه داشته‌اند و باعث جذابیت فراوانی برای مسافران این منطقه شده‌اند. ما در لوکس ویلا قصد داریم به معرفی جاذبه های گردشگری جنوب ایران که حتما باید سفر کرد و از نزدیک با این مناطق آشنا شد، بپردازیم. با ما همراه باشید تا جاذبه های گردشگری جنوب ایران را معرفی کنیم و در پایان اگر منطقه‌ای مورد نظر شماست که در این لیست نیامده، حتما با ما به اشتراک بگذارید.


آشنایی با جاذبه های گردشگری جنوب ایران

قسمت جنوبی ایران با توجه به نزدیکی به دریای عمان و خلیج فارس، دارای طبیعتی بسیار زیبا است. از روستای درک و ساحل کویری آن در جنوب شرقی ایران تا بندرعباس و جزیره هرمز زیبا و رنگارنگ، جزیره کیش با آسمان یک دست آبی تا کانال‌های آب شهر شوشتر تاریخی و مقبره چغازنبیل، همگی از جاذبه های گردشگری جنوب ایران هستند.

در کنار این شهرهای زیبا، فرهنگ اقوام مختلفی که در مناطق جنوبی ایران زندگی می‌کنند نیز از جاذبه های گردشگری جنوب ایران به شمار می‌روند. بهترین زمان سفر به این مناطق اوایل بهار، پاییز و زمستان است. شاید برای کسانی که با گرمای هوا مشکل داشته باشند، سفر در تابستان به دلیل گرمای بسیار زیاد این منطقه که گاهی به بالاتر از 40 درجه هم می‌رسد، کمی آزاردهنده باشد.

 

آسمان آبی جزیره کیش در کنار تفریحات آبی هیجان انگیز

آسمان آبی جزیره کیش در کنار تفریحات آبی هیجان انگیز

ما بارها در لوکس ویلا در مورد جزیره کیش و دیدنی های کیش مقالاتی را نوشته ایم که برای مطالعه آن‌ها می‌توانید قسمت وبلاگ ایرانگردی وب سایت لوکس ویلا را مشاهده کنید.

جزیره کیش با 91 کیلومتر مربع یکی از جزایر زیبای خلیج فارس است که هر ساله مسافران داخلی و گردشگران خارجی بسیاری، این جزیره را برای مقصد سفر خود انتخاب می‌کنند. یکی از علل محبوبیت جزیره کیش، آب و هوای فوق العاده این جزیره و درصد خلوص اکسیژن بالای این منطقه است. به خصوص برای بیماران قلبی و تنفسی، مسافرتی یک هفته‌ای می‌تواند کمک به سزایی برای سلامتی این افراد، کند.

کشتی یونانی، شهر حریره، شهر زیرمینی کاریز، اسکله تفریحی کیش، سافاری کیش، ورزش‌های آبی جزیره و همچنین سواحل بسیار زیبا، از جمله دیدنی های کیش هستند.

قشم، بزرگ‌ترین جزیره جنوب ایران منتظر شماست

این جزیره بزرگ‌ترین جزیره در جنوب کشور است که ۱۵۰۰ کیلومتر مربع مساحت دارد. این جزیره طبیعت شگفت‌انگیزی دارد و مکان‌های دیدنی بسیاری نیز در آن قرار دارد. شاید باورتان نشود ولی این جزیره علاوه بر فرودگاه بین‌المللی دارای یک ترمینال اتوبوسرانی نیز است که مسافران را به شهرهای مختلف انتقال می‌دهد. از جاذبه‌های دیدنی جزیره قشم می‌توان به دره ستارگان، جنگل دریایی حراء، غار نمک، تنگه‌ی چاهکوه، غار خربس، روستای گوران و غیره اشاره کرد. در اطراف این جزیره نیز جزیره‌های زیبای متعددی از جمله جزیره‌ی ناز و جزیره‌ی هنگام وجود دارد که حتما باید از آن‌ها دیدن کنید.

 

به تنظیمات دوربین خود دست نزنید، خاک رنگارنگ جزیره هرمز واقعیست

به تنظیمات دوربین خود دست نزنید، خاک رنگارنگ جزیره هرمز واقعیست

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری جنوب ایران ، جزیره هرمز و طبیعت منحصر به فرد این جزیرست.

جزیره هرمز را جزیره کوچک خلیج فارس می‌نامند. این جزیره مکانی است پر از رنگ‌های مختلف همراه با آب با یک فرهنگ کاملا متفاوت به گونه‌ای که هنگام ورود به آن انگار وارد یک سیاره‌ای دیگر شده‌اید. به جرات می‌توان گفت جزیره هرمز جزیره رنگ‌ها و شگفتی‌ها می‌باشد که از دل دریا بیرون زده است. این جزیره دیدنی‌های زیادی از خاک‌های رنگی تا معماری عجیب را دارا می‌باشد که هر گوشه آن یک داستانی شگفت انگیز برای شنیدن و طرحی برای دیدن را دارد. جالب است بدانید که خاک هرمز را می‌توان در هفتاد رنگ دید. خاک خوراکی جزیره هرمز یکی از شگفتی های این جزیره می باشد. این منطقه فقط یک جزیره نیست می‌توان گفت سرزمین شگفتی‌ها است.

 

جزیره هنگام مرکز تجمع دلفین‌ها

با توجه به این که در فاصله ۲ کیلومتری جزیره قشم دنیای حیرت انگیزی از طبیعت به نام هنگام نهفته است، حیفه که به راهتان را به سمت این جزیره کج نکنید. جزیره هنگام یکی از دیدنی ترین جزایر خلیج فارس است. این جزیره در ایام خاصی از سال میزبان دلفین های زیبا و دلفریب هم می شود که سفر را برایتان جذاب تر از گذشته می کند.

 

جزایر ناز و قدم زدن درون آب‌های خلیج فارس

جزایر ناز در ۲۲ کیلومتری شهر قشم قرار دارد و تنها محلی است که با پای پیاده یا با اتومبیل شخصی می‌توانید تا فاصله یک کیلومتری به درون آب‌های نیلگون خلیج فارس را بپیمایید، زیبایی که هر جایی نمی‌توانید تجربه کنید.

 


شهرستان تاریخی شوشتر، شهری احاطه شده در میان آبشارها

شهرستان تاریخی شوشتر، شهری احاطه شده در میان آبشارها

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری جنوب ایران ، شهرستان تاریخی و بسیار زیبای شوشتر است. شوشتر در استان خوزستان قرار دارد. شوشتر را همگان با آبشارها و کانال های پر آبش می‌شناسند. آبشارهای شوشتر  به منظور استفاده گرفتن از نیروی آب برای آسیاب های صنعتی در دوران ساسانیان ساخته شده‌اند. این مجموعه شامل آبشارها، ساختمان آسیاب و سیکا و تونل برای هدایت جریان آب می‌باشد.

طبق گفته ها رود گرگر در زمان شاپور اول ساخته شد که بیشتر برای رونق دادن به کشاورزی منطقه و رساندن آب به جنوب و شرق شوشتر بوده است. پل بند گرگر نیز برای جلوگیری از طغیان رودخانه زده شد و همچنین باعث وصل شدن شوشتر از شرق به اهواز و مسجد سلیمان شده است. ۴۰ آسیاب در محل در قسمت های شمالی، شرقی و غربی وجود داشته که برای تهیه آرد مورد استفاده قرار می‌گرفته است. در حال حاضر آسیاب رضا گلاب که بازسازی شده فقط در حال استفاده می‌باشد.

 

معبد هندوها در بندرعباس را فراموش نکنید

معبد هندوها در بلوار امام خمینی، رو به روی بازار روز بندر عباس در استان هرمزگان قرار دارد. این معبد براى نیازهاى هندوهاى مقیم شهر بندرعباس که از سال‌هاى ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴ شمسی سکونت داشته و به کارهاى تجارى مى‌پرداختند ساخته شده است. همچنین این معبد یکى از نقاط مهم ارتباط فرهنگى و هنرى میان ایران و هند بوده است. هندوها پیروان مکتب برهمنى (کسانى که به خدایان برهما، ویشنو و تسیوا معتقدند) هستند و این معبد بنابر تحقیقات به عمل آمده متعلق به خدایان ویشنو است. ساختمان این معبد، در سال ۱۳۱۰ هجری قمری، در زمان حکومت محمد حسن‌خان سعد‌الملک ساخته شده است.

اساس ساختمان این معبد عبارت است از یک اتاق چهارگوش میانی که روی آن گنبدی قرار گرفته است. سبک معماری این گنبد را مقرنس‌های پیرامونی آن نه ‌تنها از دیگر گنبدهای موجود در سواحل خیلج‌فارس، بلکه از گنبدهای سراسر ایران متفاوت می‌سازد. طرح این بنا کاملاً از معماری معابد هندی متاثر است. این معبد از جمله نشانه‌های معدود تاریخی بندرعباس است که توجه هر تازه ‌واردی را به خود جلب می‌کند و امروزه در کنار یکی از خیابان‌های اصلی شهر قرار گرفته است. معبد هندوها مربوط به اواخر دوره ناصر الدین شاه است و در زمان مظفرالدین شاه مورد بهره بردارى قرار گرفت. تنها منبعى که در این مورد اظهار نظر کرده است کتاب بندرعباس و خیلج فارس مربوط به سدید السلطنه بندرعباسى است.

 

جاذبه های گردشگری جنوب ایران ، پل معلق اهواز

جاذبه های گردشگری جنوب ایران ، پل معلق اهواز

در سال ۱۳۱۵ هجری شمسی برابر با حکومت پهلوی اول در ایران پلی تمام فلزی با پایه های بتنی با دو قوس ۲۰ و ۱۳ متری بر روی رودخانه کارون در شهر اهواز ساخته شد، این پل یکی از ۸ پل نصب شده بر روی کارون است و اولین پل معلق خاورمیانه در کشور ایران است که در حدود ۵۰ سال بعد از ساخت پل بروکلین  Brooklyn Bridge  اولین پل معلق دنیا در آمریکا، پایه های آن در اهواز بنا نهاده شد.

پل سفید دو بخش شرقی (بافت قدیمی و صنعتی شهر) یعنی امتداد خیابان طالقانی و میدان شهدا را به بخش غربی شهر(قسمتهای مسکونی) امانیه، فلکه فرمانداری و بیمارستان رازی متصل می کند و دومین پل ساخته شده در این شهر است. پل سفید اهواز با طول ۲۰۵۰۱ متر و عرض ۸.۹ متر و ارتفاع ۱۳ متر، سه دهانه ۴۹ متری دارد و دو پیاده را برای آن در نظر گرفته شده است. این پل در ابتدا به منظور عبور درشکه و ماشین و همچنین عابرین پیاده ساخته شد که امروز نیز مسیری یک طرفه برای عبور مردم و ماشین هاست.

 

تاریخ ایران را در زیگورات چغازنبیل از نزدیک ببینید

تاریخ ایران را در زیگورات چغازنبیل از نزدیک ببینید

زیگورات معماری مذهبی ویژه شهرهای عمده بین النهرین(عراق کنونی) و ایران بوده است که بصورت برج مطبق هرمی شکل بنا میشد. ساخت زیگوراتها از ۴۲۰۰ تا ۲۵۰۰ سال پیش متداول بوده است. زیگورات چغازنبیل در جنوب غرب ایران و در استان خوزستان نزدیک شوش واقع شده است. سالم ترین زیگورات باقی مانده از جهان باستان است. هم از نظر معماری و هم از نظر راه دست رسی به بالاترین طبقه متفاوت از سایر زیگوراتهاست. با خشت ساخته شده که سطوح خارجی آن با پوششی از آجر پوشانده شده است. این زیگورات توسط اونتش گل پادشاه دوره ایلام میانی و در حدود ۳۲۵۰ سال پیش ساخته شده است.

 

جاذبه های گردشگری جنوب ایران ، شهر سوخته

شهر سوخته در ۵۶ کیلومتری زابل در استان سیستان و بلوچستان و در حاشیه جاده زابل – زاهدان واقع شده است. این شهر در ۳۲۰۰ سال قبل از میلاد پایه گذاری شده و مردم این شهر در چهار دوره بین سال‌های ۳۲۰۰ تا ۱۸۰۰ قبل از میلاد در آن سکونت داشته اند. محوطه باستانی شهر سوخته در هزاره دوم و سوم قبل از میلاد، توسط مهاجرانی که از چهار گوشه به ‌آن مهاجرت کرده‌اند، بنا شده است.سند یا کتیبه ای که نام واقعی و قدیمی این شهر را مشخص کند هنوز به دست نیامده و به دلیل آتش سوزی در دو دوره زمانی بین سال های ۳۲۰۰ تا ۲۷۵۰ قبل از میلاد «شهر سوخته» نامیده می شود. این شهر از نادرترین شهرهای باستانی است که در آن، زنان عهده دار امور مالی خانواده‌شان بوده‌اند.

 

دزفول و دریاچه شیهون از جاذبه های گردشگری جنوب ایران

شهرستان دزفول در جنوب غرب کشور و شمال استان خوزستان واقع شده است و گرشگران زیادی هر ساله از آن بازدید می کنند. در پایین سد تنظیمی دز و شمال شهر دزفول تفریحگاه ساحلی دیدنی دز (علی کله) قرار دارد که از زیباترین و مهم ترین مراکز تفریحی خوزستان در فصل های بهار و زمستان محسوب می شود.

دریاچه شیهون یکى از زیبا‌ترین دریاچه‌هاى ایران و جهان در دزفول و پشت دو کوه شاداب و تنگوان است که زمینه‌ی مساعدى را به منظور انجام ورزش‌هاى آبى از جمله قایقرانى، اسکى، شنا و… فراهم کرده است.

آبشار شوی دزفول در ایران بی‌نظیر و همچنین بزرگترین آبشار خاورمیانه است. این آبشار در دهستانی به نام «شوی» که از توابع دزفول و در رشته کوه‌های زاگرس قرار دارد و دارای تنوع زیست محیطی زیبا به خصوص در فصل بهار است.

در آخر

مطمئنا” نمی‌توان تمام جاذبه‌های گردشگری جنوب ایران را در یک مقاله معرفی کرد. ما در این لیست سعی کردیم محبوب‌ترین و معروف‌ترین مناطق جنوب ایران را که هر عاشق ایرانگردی باید از آن‌ها دیدن کند را با شما به اشتراک بگذاریم. ما در لوکس ویلا برای بسیاری از مناطقی که معرفی کردیم؛ هتل، آپارتمان، ویلا و سوئیت برای اجاره به مسافران و اقامت راحت شما عزیزان در سفر در نظر گرفته‌ایم. شما می‌توانید وارد وب سایت لوکس ویلا شوید و برای اجاره و رزرو ویلای مورد نظر خود در هر شهری که بخواهید، اقدام کنید.

نظرات خود را با ما در میان بگذارید تا بتوانیم ارائه خدمات بهتر و با کیفیت‌تری در راستای حمایت از حقوق شما کاربران محترم، داشته باشیم.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *