بومهن

مدت زمان خواندن این مطلب : 8 دقیقه

اگر از اهالی تهران باشید می دانید که بومهن بخشی از شهرستان پردیس است که در نزدیکی تهران قرار دارد و به دلیل آب و هوای خود بین مردم پایتخت نشین معروف شده است. بومهن خود دارای دهستان های متفاوتی بوه و به دلیل داشتن دیدنی های خود باعث شده تا عده زیادی از افراد به این ناحیه مراجعه نمایند یا حتی به طور موقت در این شهر ساکن شوند. در این مقاله به سراغ معرفی بومهن رفتیم تا بیشتر با آن آشنا شوید و اطلاعات شما از این منطقه افزایش یابد پس تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

بومهن کجاست و مسیر دسترسی

اگر قصد دارید به بومهن سفر نمایید باید از سمت شرق به آن برسید که ابتدا بهتر است خود را به اتوبان شهید بابایی رسانده و بعد از طی کردن این اتوبان وارد آزادراه تهران-پردیس شوید. جاده گفته شده را طی کنید تا به جاده دماوند برسید. توجه داشته باشید آزادراه عوارضی دارد و اگر تمایل به استفاده از این راه را نداشتید می توانید از یک راه دیگر که در کنار این جاده می باشد استفاده نمایید.

تقریبا 2 کیلومتر بعد از ورود به جاده دماوند از کاریابی یکتا که در سمت چپ واقع شده بگذرید تا به خیابان بهار وارد شوید. مسیر گفته شده از اتوبان بابایی مسافتی معادل 33.1 کیلومتر است و در حدود 30 دقیقه بدون ترافیک طول می کشد تا به مقصد برسید. اگر در جای دیگری بودید یا تمایل به استفاده از مسیر معرفی شده نداشتید می توانید از طریق لوکیشن زیر مسیرتان را بیابید و به آسانی تا مقصد برانید.

بومهن

فاصله تهران تا بومهن

همان طور که به آن اشاره کردیم اگر از تهران بخواهید به این شهر بروید یکی از مسیر های پیش رویتان از راه اتوبان بابایی خواهد بود که در نهایت به جاده دماوند و بمهن ختم می شود. از دیگر مسیر ها می توان به بزرگراه یاسینی اشاره نمود که در نهایت به آزادراه رسالت می رسد و مسافت آن از تهران 53.6 کیلومتر بوده و در حدود 1 بدون ترافیک در راه خواهید بود. از دیگر مسیر هایی که پیش رویتان قرار دارد از بزرگراه زین الدین می باشد که این بزرگراه به یاسینی رسیده و بعد به آزدراه رسالت وارد می شوید و در نهایت به بومهن خواهید رسید.

این مسیر مسافتی 60 کیلومتری دارد و یک ساعات در راه خواهید بود. توجه داشته باشید که تمامی این مسیر ها بستگی به این دادر که از کجای تهران بخواهید به بومهن برسید و همگی تقریبا مسافتی یکسان را پیش رویتان قرار می دهند.

آدرس بومهن: تهران، اتوبان بابایی، آزدراه تهران-پردیس، جاده دماوند، بومهن

[vc_row][vc_column][vc_btn title=”برای مسیریابی کلیک کنید” shape=”round” color=”warning” align=”center” i_icon_fontawesome=”fas fa-map-marked-alt” add_icon=”true” link=”url:https%3A%2F%2Fwww.google.com%2Fmaps%3Fq%3D35.731618875113796%2C%2051.87047884500777%26z%3D17%26hl%3Dfa|target:_blank”][/vc_column][/vc_row][vc_column][/vc_column]

تاریخچه بومهن

بومهن یکی از شهر های نزدیک به تهران است که در شرق پایتخت واقع شده و به عنوان قسمتی از پردیس عنوان می شود. این شهر دارای نواحی متعددی است که به عنوان مثال می توان به وجود امامزاده معروفی اشاره کرد که در دهستان ده بومهن قرار گرفته است. امامزاده سلطان مطهر قدمت زیادی داشته و توانسته عده زیادی از افراد را در ادوار مختلف به سمت خود جذب نماید. تعداد مردان از زنان در این شهر بیشتر است و رشد افرادی که با سوادند در بومهن رو به افزایش می باشد.

یکی از مواردی که سبب می شود تا تعداد با سواد های این ناحیه زیاد شود، افزایش تعداد مدارس و دانشگاه هاست. یکی از جذابیت هایی که می توان از آن نام برد وجود قومیت های مختلف در بومهن می باشد که از دلایل آن تعداد بالای مهاجرت به این ناحیه است که البته با توجه به آن چه کارشناسان عنوان کرده اند باید بر روی فرهنگ این منطقه کار شود تا این تنوع قومی باعث بروز مشکلات مختلف نشود.

افزایش تعداد مهاجران به این ناحیه و هم چنین زیاد شدن نرخ بیکاری باعث شده تا مسئولین به فکر گسترش زیرساخت ها در بومهن باشند. بومهن به عنوان یکی از نقاط قدیمی تهران به حساب می آید که در کنار رودهن و دیگر شهر های این ناحیه توانسته عده زیادی از افراد را به خصوص در سال های اخیر به دلیل نزدیکی به تهران و هم چنین هوای پاکیزه و خنک به سمت خود بکشاند.

آب و هوای بومهن

شهر بومهن که یکی از قسمت های شهرستان پردیس می باشد به دلیل قرار گرفتن در یک منطقه کوهستانی و ارتفاعی در حدود 1700 تا 2100 متر از سطح دریا، آب و هوایی خنک دارد و به نسبت تهران حتی می توان گفت که سرد می باشد. در ماه های گرم سال که اقصی نقاط ایران گرمای زیادی بر شهرها حاکم است، بومهن دارای هوایی هنک با نسیمی دل نشین می باشد و به همین دلیل بعضی از افراد این شهر را برای اقامت موقت خود در تابستان انتخاب می کنند و دوباره با شروع پاییز به تهران برمی گردند.

علاوه بر خنک بودن این منطقه باید تمیزی هوا را نیز به جذابیت های بومهن اضافه کرد که همگی سبب شده اند تا این ناحیه یکی از مقاصد مهم برای مهاجرت و هم چنین سرمایه گذاری از طریق ساخت ویلا باشد. دمای هوا در زمستان کاهش زیادی دارد تا جایی که روزهای یخبندان به بیش از 90 روز می رسد.

آب و هوای بومهن

بهترین زمان سفر به بومهن

یکی از بهترین اوقاتی که بهتر است برای سفر به این شهر انتخاب نمایید، فصل تابستان می باشد. در این فصل بومهن در بهترین حالت ممکن از نظر شرایط جوی قرار دارد. هم چنین از اواسط اردیبهشت تا ابتدای تابستان نیز می تواند ماه های خوبی برای سفر به این ناحیه باشد تا بتوانید با دل فرصت از دیدنی های این ناحیه نیز لذت ببرید. فصل پاییز هوا سرد شده ولی می تواند زمان خوبی باشد برای تصویر برداری از درختان و طبیعت رنگی این فصل.

توصیه می شود در زمستان برای مراجعه به بومهن اقدام نکنید چرا که در این فصل بارش سنگین برف سبب لغزنده شدن جاده ها می شود و حتی ممکن است بعضی از مسیر ها مسدود شوند. ولی اگر قصد دارید برای گذراندن اوقات خود در پیست آبعلی تجربه ای زیبا داشته باشید بهتر این است که با تجهیزات کافی به بومهن بروید.

جاهای دیدنی بومهن

یکی از مواردی که باید در سفرتان به مقصد مورد توجه قرار دهید، تماشای جاذبه های آن جا می باشد. این منطقه نیز دارای دیدنی های مختلفی می باشد که با تماشای آن ها می توانید سفرتان را جذاب تر نمایید. در این ناحیه شما علاوه بر جاذبه های طبیعی قادر به تماشی مناطق تاریخی نیز خواهید بود که همین موضوع جذابیت سفر را برایتان بیشتر خواهد کرد. ما در اینجا به معرفی دیدنی های بومهن خواهیم پرداخت تا بیشتر از قبل بتوانید اطلاعات لازم درباره آن ها را کسب کنید.

قلعه گلخندان

همان طور که گفته شد بومهن یک منطقه قدیمی بوده که به دلیل کاربری هایی که در ادوار مختلف داشته دارای آثار تاریخی نیز می باشد. در بخش جنوبی این شهر یک دهستان به نام گلخندان قرار دارد که در آن بقایای قلعه ای تاریخی مشاهده می شود. این قلعه داستان های زیادی را در قدیم از سر گذرانده و از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد چرا که بر اساس بعضی از اسناد تاریخی عنوان شده که در قرن نهم هجری یکی از حکام محلی به نام ملک کاووس بعد از شورشی که علیه حکومت مرکزی انجام داده بود،

برای دفاع از خود به این قلعه پناه آورده بود. شاید اگر به دیدن این قلعه بروید احساس نارضایتی از تخریب شدن بنا را داشته باشید که باید گفت بخش زیادی از این تخریب به دلیل اقدامات شاه اسماعیل صفوی می باشد. شاه اسماعیل برای سرکوب کردن فردی به نام امیر حسین کیای چلاوی به این بنای تاریخی حمله کرد و دستور قتل عام افراد ساکن در آن و هم چنین خراب کردن قلعه گلخندان را صادر نمود.

این قلعه بر روی یک تپه که دقیقا بخش به هم پیوستن رودخانه های رودهن و بومهن می باشد واقع شده و در اطراف آن تونل ها و آب انباری وجود دارد که با مراجعه به این ناحیه می توانید آن ها را ببینید. از قلعه گفته شده هم اکنون تنها دیوار های خارجی قابل مشاهده است و بنای داخل این دیوار ها تخریب گشته.

قلعه گلخندان بومهن

روستای طاهر آباد

یکی از بخش های بومهن که در جنوب آن قرار گرفته و به عنوان یک جاذبه تاریخی از آن یاد می شود، رسوتای طاهر آباد بومهن می باشد. این روستا دیدنی های مختلفی دارد که همگی آن ها سبب شده تا عده زیادی از گردشگران در سفرشان به بومهن از این روستا نیز دیدن نمایند. کوه های سیاه و دربندک، رودخانه سیاه رود و ارتفاعات مرغ جرون همگی از جمله جاذبه های این روستا هستند که در کنار باغ های زیبا و مزرعه های جذاب، یک روستای دیدنی را به وجود آورده اند.

در قسمت های شمالی این روستا نیز می توانید از دیدنی هایی هم چون دشت دیمه و آق دره دیدن کرده و سپس برای دیدن بقایای یک قلعه تاریخی به نام قلعه پسر اقدام نمایید. البته این قلعه نیز به مانند یک ویرانه بوده و تقریبا چیزی از آن باقی نمانده ولی قدمت بالایی دارد و بهتر است از نزدیک آن را تماشا نمایید.

امامزاده سلطان مطهر

در قسمت شمال شرقی بومهن که بلوار امام رضا قرار گرفته می توانید به بارگاه امامزاده سلطان مهر برسید که یکی از مکان های تاریخی و مذهبی موجود در این شهر می باشد. این امام زاده یکی از آثاری است که از قبر های موجود در صحن آن که از زمان صفویه به جا مانده می توان پی به اهمیت تاریخی مرقد مطهر این امامزاده برد. یکی از مواردی که به عنوان بی مسولیتی عده ای از افراد معرفی می شود، از بین رفتن تعدادی از قبر های این امامزاده است که به دلیل هم سطح سازی گور ها رخ داده اند. شما در صحن امامزاده سلطان مهر می توانید یک برج هشت ضلعی را تماشا نمایید که مرقد امامزاده است. معماری بنای این جاذبه تاریخی بسیار دیدنی و جذاب می باشد و تماشای آن می تواند تجربه ای خاص برایتان باشد.

امامزاده سلطان مطهر یومهن

رستوران های بومهن

یکی از مواردی که اطلاعات درباره آن در سفر به یک شهر می تواند برایتان مفید باشد، رستوران های مقصد می باشد. استفاده از یک رستوران خوب می تواند لذت سفر را برایتان چند برابر کند و تجربه ای ماندگار در ذهنتان ثبت نماید. به همین دلیل بهتر است قبل از ورود به شهر مقصدتان از این مورد اطلاعات کافی کسب نمایید تا با مشکل مواجه نشوید. ما در این جا به معرفی رستوران های بومهن خواهیم پرداخت تا با بهترین آن ها آشنا شوید.

رستوران آرش

یکی از رستوران هایی که در این شهر توانسته امتیاز متوسطی از کاربران دریافت نماید رستوران آرش می باشد. تقریبا نیمی از کسانی که به این رستوران مراجعه کرده اند از کیفیت و دیگر موارد مهم همانند سرویس دهی یا قیمت ها راضی نبوده اند ولی نیمی دیگر امتیاز بالایی داده اند. به طور کلی این رستوران یکی از بهترین رستوران های بومهن می باشد و در تمامی روز های هفته از ساعت 8 صبح تا 11 شب آماده خدمت رسانی است و شما می توانید برای صرف غذای مورد نظرتان در این بازه زمانی به رستوران بروید. از امکانات این رستوران گزینه غذای بیرون بر می باشد که اگر تمایل به نشیتن در رستوران نداشتید می توانید از آن استفاده کنید. لازم به ذکر است در جلوی رستوران فضای کافی برای پارک ماشین وجود دارد و از این بابت نیاز به نگرانی وجود ندارد.

آدرس رستوران آرش: تهران، بومهن، خیابان امام خمینی

رستوران آرش

رستوران سنتی بهاران

از دیگر رستوران هایی که به عنوان تهیه غذا نیز در این شهر کاربرد دارد، رستوران سنتی بهاران می باشد. این رستوران که در بلوار امام خمینی قرار گرفته توانسته امتیاز نسبتا خوبی از کاربران دریافت نماید و از نظر کیفیت در سطح خوبی می باشد. رستوران در نزدیکی مراکز مهمی قرار گرفته که همین موضوع نیز سبب شده تا عده زیادی از افراد به این مکان برای صرف غذا مراجعه نمایند.

درون رستوران محیط ساده در کنار میز و صندلی های چوبی می تواند توجه شما را به خود جذب کند و هم چنین تخت هایی قرار داده شده تا اگر تمایل به استفاده از میز و صندلی ها را نداشتید از این تخت ها استفاده نمایید. این مکان که یکی از بهترین رستوران های بومهن می باشد در تمامی روز های هفته مشغول به کار بوده ولی قبل از رفتن به آن بهتر است از طریق تماس قبلی از باز بودن آن اطمینان حاصل کنید.

آدرس رستوران بهاران: تهران، بومهن، بلوار امام خمینی، سربداران دوم

سوغات بومهن

بومهن یکی از نقاطی است که شما می توانید با سفر به آن از مناطق دیدنی موجود در آن استفاده کرده و هم چنین از آن سوغات مورد نظرتان را نیز برای عزیزانتان تهیه کنید. مردم بومی روستاهای مختلف این شهر به کار های کشاورزی مشغولند و در کنار تولید انواع صیفی جات و میوه ها، انواع صنایع دستی را نیز تولید می کنند. شما می توانید با خرید این صنایع دستی یا محصولات لبنی و میوه جات هم یک جنس مرغوب تهیه کنید و هم بدون واسطه و ارزان تر خرید نمایید ولی با خرید شما به کسب و کار و اقتصاد مردم این ناحیه کمک خواهد شد. از سوغات بومهن می توان به مواردی هم چون: غلات، سیب، زردآلو، گیلاس، گلیم، محصولات لبنی و… اشاره نمود. سوغات مورد نظرتان را هم می توانید از بازار ها و مراکز خرید بومهن تهیه کنید و هم با رفتن به روستاها مستقیم از اهالی دریافت نمایید.

سوغات بومهن

محله های بومهن

شهر بومهن دارای بخش های مختلفی است که می توانید با مراجعه به این شهر از تمامی آن ها دیدن نمایید. در این شهر خیابان ها و محله های مختلفی وجو دارد که معروف هستند و می توانید با اطلاعات بیشتر درباره آن ها در هنگام مراجعه بهتر به گشت و گذار بپردازید. از خیابان های معروف بومهن می توان به شهید حق وردیان (حاج منصور)، شهدای بومهن (طلایی)، بلوار شهید قریب، علامه طباطبایی (سپاه)، شهید غنی، سبزواری، شهید زاهدی و بلوار چمران اشاره نمود. هم چنین بعضی از محله های بومهن نیز که می توانید از آن ها دیدن نمایید محله هایی همانند ترک آباد، شهر آباد، ده بومهن، سیابند، گلخندان، شهرک کشاورزی و شهرک طلاییه هستند که در بومهن توانستند افراد زیادی را به خود جذب نمایند.

مراکز خرید بومهن

از دیگر مواردی که در مقصد سفر معمولا افراد زیادی به دنبال آن می باشند، مراکز خرید می باشند. وجود مراکز خرید مختلف در مقصد می تواند به شما برای داشتن یک سفر بهتر یاری دهد. بومهن شهری کوچک است و به همین دلیل مرکز های خرید زیادی در آن وجود ندارد ولی در این جا به تعدادی از آن ها اشاره خواهیم کرد تا بتوانید قبل از مراجعه به شهر اطلاعات کافی درباره آن ها کسب نمایید.

پاساژ خسرو تاش

یکی از مراکز خرید موجود در بومهن که می توانید هر چه خواستید از آن تهیه نمایید، پاساژ خسرو تاش است. این پاساژ از ساعت 8:30 صبح تا 10 شب باز بوده و شما دراین بازه زمانی میتوانید برای خرید هر چه خواستید به آن مراجعه نمایید. این پاساژ کوچک است و تعداد مغازه های آن اندک می باشد و در آن می توانید مغازه های لباس فروشی، کفش، بدلیجات، موبایل، ساعت و… را می توانید در این بازار بیابید. این مرکز خرید در بلوار امام خمینی واقع شده و به همین دلیل توانسته مسافران را به خود جذب نماید.

آدرس پاساژ خسرو تاش: تهران، بومهن، بلوار امام خمینی، پاساژ خسرو تاش

[vc_row][vc_column][vc_btn title=”برای مسیریابی کلیک کنید” shape=”round” color=”warning” align=”center” i_icon_fontawesome=”fas fa-map-marked-alt” add_icon=”true” link=”url:https%3A%2F%2Fwww.google.com%2Fmaps%3Fq%3D35.732319838618714%2C%2051.864997827083755%26z%3D17%26hl%3Dfa|target:_blank”][/vc_column][/vc_row][vc_column][/vc_column]

مجتمع تجاری الماس

از دیگر مراکز خریدی که می توانید برای خرید هر چه نیاز داشتید به آن مراجعه نمایید، بازار الماس بومهن می باشد. این بازار دارای انواع مختلفی از مغازه هاست که می تواند هم در خرید لوازم مورد نیازتان به شما یاری دهد و هم در خرید سوغات مربوط به این شهر برای عزیزانتان. این شهر دارای سوغاتی بوده که خرید آن ها می تواند سفرتان را جذاب تر نماید. این مجتمع تجاری که در خیابان اقاقیا واقع شده از نظر موقعیت جغرافیایی نیز در جای خوبی بوده و عده زیادی از افرادی که به اینجا می روند به مجتمع الماس نیز مراجعه می کنند.

آدرس مجتمع تجاری الماس: تهران، بومهن، اقاقیا، بین چمران و خلیج فارس

[vc_row][vc_column][vc_btn title=”برای مسیریابی کلیک کنید” shape=”round” color=”warning” align=”center” i_icon_fontawesome=”fas fa-map-marked-alt” add_icon=”true” link=”url:https%3A%2F%2Fwww.google.com%2Fmaps%3Fq%3D35.7318607282103%2C%2051.881355036583244%26z%3D17%26hl%3Dfa|target:_blank”][/vc_column][/vc_row][vc_column][/vc_column]

اماکن ورزشی بومهن

بومهن دارای مکان های ورزشی و امکانات ورزشی مختلفی است که اگر تمایل داشته باشید می توانید از آن ها استفاده نمایید. بزرگ ترین مجموعه ورزشی که در بومهن قرار دارد، مجموعه ورزشی امام رضا می باشد. این سالن در بلوار امام رضا قرار گرفته و از نظر موقعیت جغرافیایی در نزدیک مراکز مهمی هم چون پارک باغ چنار قرار گرفته است. هم چنین یک باشگاه سوارکاری نیز در بخش جنوبی شهر قرار دارد و برای کسانی که به این ورزش علاقه دارند، بومهن یکی از شهرهای خوب برای این موضوع می باشد تا شما بتوانید سوار شدن بر اسب را تجربه نمایید. شما با رفتن به سمت کمربندی بومهن می توانید تابلوی باشگاه سوارکاری را تماشا نمایید. عده ای از افراد که به این ورزش علاقه دارند برای نگه داری از اسب خود از این باشگاه استفاده می کنند.

باشگاه سوارکاری بومهن

جمعیت بومهن

جمعیت افرادی که در این منطقه ساکن هستند بر طبق سرشماری سال 1390 معادل 79034 نفر می باشد که بالغ بر 15000 خانوار می شود. این جمعیت تا قبل از دهه 80 بسیار کمتر بود و رفته رفته به دلیل نزدیکی به تهران و داشتن آب و هوای مناسب توانست عده زیادی از افراد را به خود جذب نماید. هم چنین این جمعیت به دلیل مهاجرت دائم و موقت عده ای از افراد که برای سرمایه گذاری با ویلا سازی به بومهن رفته اند رو به افزایش است. البته باید اضافه کرد که بسیاری از افراد نیزدر سال های اخیر برای تعطیلات چند روزه در این منطقه به اجاره ویلا اقدام می کنند و همین رفت و آمد های مداورم نیز باعث ازدیاد جمعیت می شوند.

زبان های بومهن

همان طور که پیش تر نیز گفته شد در بومهن مردم با قومیت های زیادی از نقاط مختلف به شهر وارد و ساکن شده اند. به همین دلیل زبان های مختلفی نیز در این شهر شنیده می شوند. برای مثال شما با ورود به بومهن می توانید به وضوح زبان های ترکی و لهجه های مختلف فارسی را بشنوید. حتی در بسیاری از مناطق شهر، گویش مازندرانی شنیده می شود که بسیار دل نشین و جذاب می باشد. شاید از لحاظ فرهنگی مردم این ناحیه زیاد به هم شبیه نباشند ولی همین تنوع قومیتی و زبانی در کنار لهجه های جالب فارسی می تواند به جذابیت سفرتان بیفزاید.

اجاره سوئیت روزانه در بومهن

بومهن به دلیل دارا بودن جاذبه های طبیعی و تاریخی خود توانسته به یک جای خوب برای تفریح تبدیل شود. پایتخت نشینان به دلیل نزدیکی بومهن به تهران و مهم تر از آن هوای پاکیزه و خنک حاکم بر این منطقه تمایل زیادی برای اقامت موقت یا گذراندن تعطیلات خود، به بومهن مراجعه می کنند و اوقات خوشی را در کنار عزیزانشان تجربه می نمایند. شما نیز می توانید در صورت تمایل به این شهر مراجعه کنید و اگر مایل به اقامت در این ناحیه بودید بهتر است قبل از ورود به بومهن برای انتخاب اقامتگاهتان به سایت لوکس ویلا بروید و از بین گزینه های موجود برای اجاره سوئیت بومهن اقدام نمایید. در تعطیلات باید چند روز قبل از رسیدن به مقصد برای رزرو سوئیت مورد نظرتان تماس بگیرید تا در هنگام ورود با مشکل مواجه نشوید چون در روز های تعطیل و آخر هفته ها جمعیت بیشتری به این ناحیه مراجعه می کنند و به همین دلیل ممکن است در صورت رزرو نکردن اقامتگاهتان گزینه مورد نظر شما توسط کسی دیگر انتخاب شود.

سوالات متداول

بومهن کجاست؟

بومهن در 54 کیلومتری تهران قرار گرفته است.

در بومهن کجا اقامت کنیم؟

شما می توانید برای اقامت در این شهر به سایت لوکس ویلا مراجعه کنید و سوئیت مورد نظرتان را رزرو نمایید.

بهترین زمان سفر به بومهن چه موقع است؟

بهترین زمان سفر به این شهر فصل تابستان می باشد.

سوغات بومهن چیست؟

از جمله سوغات بومهن مواردی مثل غلات، سیب، زردآلو، گیلاس، گلیم و محصولات لبنی می باشند.