باداب سورت

مدت زمان خواندن این مطلب : 8 دقیقه

باداب سورت یکی از خارق العاده ترین پدیده های طبیعی ایران است که هر ساله با چشمه های رنگارنگش، گردشگران بسیاری را به سوی خود می کشاند. این پدیده طبیعی در روستای اروست استان مازندران و در نزدیکی شهر ساری واقع است. چشمه های باداب سورت به عنوان دومین میراث طبیعی ملی ایران به ثبت رسیده اند و ویژگی های عجیبی را از خود بروز می دهند. مزه آب این چشمه ها با هم متفاوت است. این محوطه طبیعی به شدت ارزش آن را دارد که در حفظ و نگهداری آن کوشا باشیم و در معرفی آن به گردشگران تلاش خود را به عمل آوریم. در ادامه این یادداشت توضیحات متنوعی در خصوص این چشمه ها به همراه آدرس، عکس و مسیر دسترسی به آن ها می آوریم. با لوکس ویلا همراه باشید.

باداب سورت

باداب سورت کجاست و مسیر دسترسی به آن

این جاذبه طبیعی در استان مازندران و در نزدیکی شهر ساری در بخش چهار دانگه واقع شده است. روستای اروست، نزدیکترین آبادی به این منطقه می باشد. اگر قصد دارید از تهران به سمت این چشمه ها بروید می توانید از طریق دو مسیر اقدام نمایید. یکی از سمت استان سمنان و دیگری از سمت استان مازندران می باشد. اگر بخواهید از سمت سمنان بروید ابتدا باید خود را از تهران به این شهر برسانید و سپس به مهدیشهر بروید و از آنجا وارد فولادمحله شوید. سپس به سه راه تلما دره می رسید و از آنجا می توانید به راحتی خود را به روستای اروست برسانید. مزیت حرکت از سمت استان سمنان آن است که مسیر ایمن تری پیش روی شما خواهد بود.

در این مسیر می توانید با نهایت سرعت 100 کیلومتر بر ساعت حرکت کنید. در این مسیر جاذبه هایی نیز پیش روی شما قرار دارد. از جمله آن ها می توان به غار مهدیشهر، باغ گردوی شهمیرزاد و غیره دیدن کنید. اما اگر از استان مازندران قصد دارید خود را به باداب سورت برسانید باید از محور کیاسر وارد مسیر شودی. جاده کیاسر طولانی ترین راه جنگلی در ایران است. جاذبه های دیدنی این مسیر بسیار متنوع و پر تعداد هستند. از جمله آن ها می توان به دریاچه چورت، دریاچه شورمست، تنگه سلیمان، الندان و آب بندارن بکر روستای لالا و غیره اشاره کرد. فاصله تهران تا ساری حدود 250 کیلومتر است. از ساری تا روستای اروست 109 کیلومتر و تا تلمادره 91 کیلومتر فاصله وجود دارد. در واقع شما باید مسیری 359 کیلومتری را باید بپیمایید.

البته یک مسیر پیاده روی طولانی برای گردش در اطراف چشمه ها وجود دارد. این مسیر پیاده روی نسبتا شیب دار است و برای علاقه مندان به طبیعت، کوهنوردی و نیز افرادی که قصد دارند انرژی خود را تخلیه نمایند و یا اضافه وزنشان را از بین ببرند بسیار مناسب و ایده آل می باشد. هیچ گاه بدون حضور یک فرد راه بلد وارد این مسیر نشوید. برای آنکه هنگام گردش در این مسیر، انرژی کافی داشته باشید، حتما مقادیری خوراکی با خود به همراه ببرید. اگر از شهر ساری حرکت می کنید می توانید در رستوران های ساری غذای خوب و مناسبی را نوش جان کرده و پس از ذخیره انرژی به راه بیفتید.

آدرس باداب سورت از مسیر استان مازندران: تهران، ساری، کیاسر، سه راه تلمادره، روستای اروست

آدرس باداب سورت از استان سمنان: تهران، سمنان، مهدیشهر، شهمیرزاد، فولادمحله، سه راه تلمادره، روستای اروست

معرفی چشمه های باداب سورت

در ارتفاع 1841 متری از سطح دریا، در استان مازندران و نزدیکی روستای اروست، چشمه هایی پلکانی وجود دارند که در کمتر جایی از دنیا می توان نظیر آن ها را پیدا کرد. این چشمه ها که چند هزار سال قدمت دارند به رنگ هایی متفاوت از هم درآمده اند و حتی بو و طعم آن ها از هم متفاوت است. در شکل گیری این شاهکار طبیعت، باد و آب دست به دست هم داده اند. در شمال چشمه های باداب سورت، جنگل های درختان برگ سوزنی قرار دارند. در سمت شرق این چشمه ها، ارتفاعات جنگلی پوشیده از گیاهان وحشی و درختچه ها وجود دارد. روستای تاریخی اروست که سورت یکی از محله های قدیمی آن است در غرب این چشمه ها واقع شده است.

این منطقه مانند اکثر مناطق ایران در قدیم، محل سکونت زرتشتیان بوده و عموم مردم آن را با نام سورت لنگه می شناخته اند. طبق روایات تاریخی، زرتشتیان این منطقه بر فراز این چشمه ها مراسم عبادی خاصی را به جا می آورده اند. یک نکته جالب در خصوص این منطقه آن است که اهالی این روستا، چشمه ها را متعلق به خود می دانند و در حفاظت از آن ها بسیار کوشا هستند. در آب این چشمه ها مقادیر زیادی املاح معدنی مفید از جمله آهن وجود دارد و به همین خاطر از آب آن برای مقاصد درمانی نیز استفاده می شود. آب بیشتر این چشمه ها طعم شور دارد و دمای آن ها نه سرد و نه گرم، بلکه متعادل است. این چشمه ها دومین چشمه آب شور جهان می باشند.

چشمه های باداب سورت

معنی باداب سورت

کلمه باداب از دو واژه بومی در استان مازندران تشکیل شده است. یکی “وا” به معنای باد و دیگری “او” به معنای آب. در کل باداب را می توان به دو بخش باد و آب تقسیم کرد. یعنی چشمه هایی که با کمک باد و آب تشکیل شده اند. اما بخش دوم این کلمه یعنی “سورت” به چه معنا می باشد؟ سورت نیز یک واژه محلی به معنای شدت اثر است. در کل باید گفت که ترکیب این دو کلمه در کنار هم به معنی آب شدیدا گازدار می باشد. هدف از این نامگذاری، اشاره به جوشیدن آب از سطح زمین در چشمه ها بوده است. درک بهتر معنی این اصطلاح زمانی صورت می گیرد که توسط مردمان بومی منطقه و با لهجه شیرین و زیبایشان تلفظ شود.

ثبت باداب سورت به عنوان میراث طبیعی دارای حریم

مسئولان روستای اورست با همکاری انجمن شورای اسلامی و نیز شورای دهیاری و شرکت تعاونی  این روستا در سال 1385 تلاش خود را برای ثبت و حفاظت از این بخش از طبیعت و محیط زیست آغاز کردند. این تلاش ها دو سال به طول انجامید تا سرانجام چشمه های باداب سورت به عنوان یک اثر ملی به ثبت رسید. البته این آغاز راه بود. حریم حفاظتی و منظری این چشمه ها در سال 1394 با امضا و موافقت معاونت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به تصویب رسید. پس از آن این بخش از محیط زیست ایران دارای حریم میراث طبیعی شد.

علت رنگین کمانی بودن چشمه های رنگی باداب سورت

رنگین بودن این چشمه های پلکانی یکی از مواردی می باشد که تعجب همگان را برانگیخته است. البته همین پلکانی بودن چشمه ها نیز طی یک فرآیند طبیعی صورت گرفته است. ابتدا کمی در مورد روند شکل گیری این پلکان ها توضیح می دهیم. آب های معدنی برای آنکه به روی سطح زمین راه پیدا کنند باید راهی طولانی را بپیمایند و از دل صخره ها سر بیرون بیاورند. باد نیز برای تشکیل چشمه ها همکاری می کند و آب ها را به این سو و آن سو می برد.

هنگامی که آب های روان بر اثر حرارت خورشید تبخیر می شوند املاح معدنی موجود در آب ها روی زمین باقی می مانند و سطوح رسوبی را تشکیل می دهند. این رسوبات طبقه طبقه می شوند و روی هم قرار می گیرند. پس از گذشت چند هزار سال، بر اثر این فرآیندها چشمه های پلکانی باداب سورت شکل گرفتند و تبدیل به یکی ازمهم ترین جاذبه های طبیعی در صنعت گردشگری شدند. اما در خصوص رنگین کمانی بودن این چشمه ها نیز باید توضیحاتی آورده شود. آب ها موجود در این چشمه سرشار از املاح و مواد معدنی می باشند.

با توجه به مواد معدنی موجود در آب های هر کدام از چشمه ها رنگ های متنوعی ایجاد می شود. از جمله این رنگ ها می توان به طلایی، نارنجی، زرد، کرم و قرمز آجری اشاره کرد. ترکیب موادی مانند اکسید آهن قرمز، اکسید مس (سبز رنگ)، گوگرد (زرد رنگ)، نمک و آهک اگر با هم ترکیب شوند، نتیجه شان ایجاد رنگ سفید رسوبی است. البته عواملی دیگر از جمله باکتری های موجود در آب نیز زمانی که با نور خورشید ترکیب می شوند تغییراتی را در رنگ آب حوضچه ها ایجاد می نمایند.

در کل به خاطر اینکه املاح معدنی موجود در آب های حوضچه های بالایی ته نشین می شوند و به درون حوضچه های پایینی می رسند، رنگ حوضچه های پایینی شفاف تر شده است. اما هر چه زیبایی تاکنون دیده اید را یک طرف بگذارید نمای این چشمه های رنگین و پلکانی در غروب را یک طرف دیگر قرار بدهید. قطعا زیبایی را لمس خواهید کرد که تا پیش از آن نظیرش را ندیده بودید. طبیعت برای تشکیل هر سانتی متر از چشمه های باداب سورت، بین 200 تا 300 سال زمان گذاشته است.

باداب سورت

خواص آب چشمه های باداب سورت

عجایب طبیعی این چشمه ها تنها مختصر به رنگارنگ و پلکانی بودنشان نمی شود. طعم و حتی بو و حجم آب حوضچه های این چشمه ها نیز با هم متفاوت است. با توجه به متفاوت بودن مواد معدنی موجود در آب هر کدام از حوضچه ها، فعل و انفعالات متفاوتی هم درون هر کدامشان صورت می پذیرد. املاح معدنی موجود در حوضچه ها باعث می شوند که خواصی در آب هرکدامشان پدید بیاید. به همین خاطر، هر کدام از این چشمه ها خواص درمانی متفاوتی دارند که در ادامه به شرح آن ها می پردازیم.

چشمه شور و برمودا

در پر آب ترین بخش باداب سورت چشمه ای وجود دارد که عمق نسبتا زیادی دارد و آب آن به شدت شور می باشد. قطر این حوضچه 15 متر است و در اطرافش رسوباتی به رنگ سیاه وجود دارد. آب تنی کردن در این چشمه شود، کمک شایانی به درمان دردهای مفاصل، روماتیسم و حتی استخوان کمر و پا می کند. از نظر برخی برای مبتلایان به میگرن نیز در این چشمه خواص درمانی وجود دارد. آب این چشمه شفا دهنده برخی از امراض پوستی نیز می باشد. یکی از نکات جالب در مورد چشمه شور و برمودای اورست این است که در زمستان یخ نمی زند و هیچ جانوری در آن زندگی نمی کند.

در کف این دریاچه یک حفره عمیق وجود دارد که عمق آن احتمالا به 98 متر می رسد. به خاطر عمق بالا و خطرناک بودن این بخش از آب چشمه، مردم محلی به آن نام برمودا داده اند. البته یک نام بومی دیگر برای این چشمه وجود دارد. آن ها حفره موجود را “بن ندار” به معنای بدون پایان می نامند. اگر روزی به بازدید از این چشمه رفتید به هیچ عنوان به سمت قسمت عمیق آن نروید زیرا بسیار خطرناک می باشد. این توصیه را حتی اگر فردی بسیار حرفه ای هستید هم جدی بگیرید، زیرا افراد بسیاری با اطمینان خاطر از قدرت شناگری خود به نزدیک این بخش رفته اند و با حوادث ناخوشایندی رو به رو شده اند.

چشمه شور باداب سورت

اکسیر حیات

در باداب سورت چشمه هایی وجود دارد که مردم به آن ها نام “اکسیر حیات” داده اند. چشمه های اکسیر حیات، نارنجی رنگ هستند و آبشان نیز ترش مزه می باشد. جوشیدن آن ها از عمق زمین، منظره ای بسیار جالب را ایجاد می کند. تصور کنید آبی نارنجی رنگ و گازدار از کف یک چشمه بجوشد. منظره ایجاد شده به شدت شبیه بیرون زدن نوشابه گازدار از درون بطری می باشد. در مورد تعداد این چشمه ها بین کارشناسان اتفاق نظر وجود ندارد. برخی معتقدند تعداد این چشمه 11 تا است برخی نیز می گویند 6 عدد چشمه اکسیر حیات وجود دارد.

باداب ترش یا چشمه ترش

آب این چشمه ها به رنگ نارنجی و گاهی قرمز دیده می شوند و مزه ترشی دارند. به وضوح می توان رسوباتی از جنس اکسید آهن قرمز را در اطراف این چشمه ها دید. محل قرارگیری این چشمه ها که با نام باداب ترش نیز مشهورند در قسمت بالادستی پلکان های رنگین می باشد. میزان آهن این چشمه ها به حدی بالاست که از آن ها می توان برای درمان کم خونی و فقر آهن نیز استفاده کرد. البته سعی کنید به صورت سر از خود از آب این چشمه ها ننوشید که ممکن است نوشیدن این آب ها به دلیل سنگین بودن املاح معدنی موجود در آن ها خطرناک باشد.

باداب ترش

چشمه سیاه تیل

در بخشی از باداب سورت چشمه های وجود دارد که دورتادورشان ماده ای دیده می شود که در برخی از جاها به رنگ لجنی و در برخی از جاها به صورت سیاه رنگ دیده می شود. این مواد سیاه رنگ با هدف لجن درمانی استفاده می شود. محلی های این منطقه به این چشمه ها سیاه گل و یا سیاه تیل می گویند. مواد سیاه رنگ در اطراف این چشمه ها نرم هستند و می توان آن ها را با دست ورز داد.

گودال زمان در باداب سورت

یک حقیقت تلخ در خصوص این منطقه طبیعی آن است که بخش عمده ای از چشمه های آن خشک شده است و در آن ها خبری از آب نیست. این بخش نیز حالت پلکانی دارد ولی در آن به جای آب، خشکی و رسوب دیده می شود. هر چند به لحاظ بصری فضای ایجاد شده جذاب و چشم نواز است ولی زیبایی این بخش، چیزی از افسوس خشکیده شدن آن کم نمی کند. این چشمه ها حدودا چند صدمتر بالاتر و در جهت شمال قرار دارند. در حقیقت این بخش را می توان باداب سورت قدیمی دانست. در اینجا شما یک حوضچه می بینید که انگار دیوارهای آن از سنگ ساخته شده اند. البته خشکیده شدن این چشمه ها در زمان حاضر رخ نداده و حادثه ای می باشد مربوط به چند صد سال قبل.

به خاطر شباهت ظاهری با چشمه های پرآب و خشکیده شدن آن در زمان حاضر، برخی از دوستداران محیط زیست نام گودال زمان را بر این بخش نهاده اند. یک نکته خطرناک در خصوص گودال زمان آن است که از آن گازی کشنده از آن متصاعد می شود. به همین خاطر در اطراف آن همیشه اجساد مار، پرندگان و غیره دیده می شود. طبق روایات سینه به سینه بومیان منطقه، در سال های گذشته، شاه عباس صفوی در این چشمه آب تنی می کرده است.

گودال زمان

رایج ترین تفریحات در باداب سورت

تفریح در این منطقه حفاظت شده، دارای آداب به خصوصی است. یعنی انجام تفریحات باید با رعایت قوانین خاصی انجام بپذیرد. تنها مواردی که برای انجامشان نیاز به رعایت قاعده های به خصوصی نیست، عکاسی و تماشای آسمان شب است. اما در خصوص کایت و یا چتر سواری و شنا و آب تنی قواعدی وجود دارد که در ادامه به تشریح آن ها می پردازیم.

شنا و آب تنی: در حوضچه های باداب سورت، امکان شنا و آب تنی فقط برای مردانی وجود دارد که شنا بلد هستند. یعنی بانوان حق ورود به حوضچه ها را ندارند. حتی اگر شنا بلد باشند و در این امر، متخصص باشند. از سویی دیگر به خاطر عمق و جوشان بودن این چشمه ها مردانی که شنا بلدند هم نباید به آن وارد شوند. در نهایت باید گفت که متاسفانه فقط مردان امکان آب تنی و بهره بردن از خواص درمانی این چشمه ها را دارند.

کایت و چترسواری: موقعیت جغرافیایی این چشمه ها به نحوی است که جهت وزش باد شرایط خوبی را به جهت انجام تفریحات هوایی فراهم می آورد. اما برای انجام کایت و چتر سواری، علاوه بر داشتن مجوزهای لازم برای انجام این کار، باید جواز دیگری هم از سوی مسئولان باداب سورت کسب شود. انجام تفریحات هوایی با توجه به قرارگیری این محوطه طبیعی در ارتفاعات و وزش شدید باد، کمی دشوارتر از حالت عادی می باشد.

چند نکته مهم در هنگام بازدید از این منطقه

وسایل نقلیه خود را کاملا دورتر از این چشمه های پلکانی پارک کنید تا باعث آسیب دیدن آنها نشوید. در صورت آوردن وسایل نقلیه به روی پلکان ها و یا چشمه ها، علاوه بر آنکه جریمه سنگین وضع خواهد شد، وسلیه نقلیه نیز از سوی مسئولان مربوط توقیف خواهد گردید. هنگام رفتن روی محوطه پلکانی و وارد شدن به ردیف های آن ها باید از پوشیدن پوتین و کفش آجدار به طور جدی خودداری نمایید. بهتر است دمپایی و یا کفش راحتی در پا کنید. در این محوطه به هیچ عنوان گودال حفر نکنید.

برخی از مردم سعی می کنند با ایجاد گودال و یا سنگ چینی در حوضچه ها محیطی شبیه جکوزی ایجاد کنند که این عملشان آسیب های جبران ناپذیری را وارد خواهد ساخت. در اطراف و نزدیکی درختان و درختچه های این منطقه آتش روشن نکنید. حیوانات خانگی تان را وارد آب چشمه ها و حوضچه ها نکنید. با توجه به اینکه باداب سورت یک منطقه آزاد گردشگری نیست، بنابراین حفظ شئونات اسلامی در آن واجب است و بانوان حتی با لباس های پوشیده حق آب تنی در آنجا را ندارند. کیسه زباله با خود به همراه بیاورید و از آلودن محیط به شدت خودداری کنید.

در اطراف حوضچه هایی که در معرض تخریب قرار دارند سنگ چینی هایی وجود دارد تا به این طریق از ورود گردشگران به داخل آن ها جلوگیری شود. فراموش نکنید در صورت سهل انگاری و یا بی توجهی به قوانین، از سوی پاسگاه اورست، مورد مجازات قرار خواهید گرفت. بهتر است با تور به این سفر بروید تا راهنمایان گردشگری، توضیحات لازم را در خصوص قوانین و نحوه تفریح کردن در اختیار شما بگذارند تا با مشکل مواجه نشوید. اگر هم به طور مستقل به این سفر می روید بهتر است از راهنمایان محلی، کمک بگیرید.

نکات مهم ایمنی در خصوص مسیر تهران به باداب سورت

گردنه های خطرناکی در طول مسیر عزیمت به باداب سورت وجود دارد که با کوچکترین بی احتیاطی در هنگام عبور از آن ها ممکن است با خطر سقوط به دره رو به رو شوید. لطفا با رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی از جان خود و دیگران حفاظت کنید. در طول مسیر، روستاهای گوناگونی وجود دارد که برای عبور از آن ها باید با سرعت کنترل شده ای از کنار آن ها عبور کنید و در جریان باشید که در ورودی هر روستا، سرعت گیری غیراستاندارد وجود دارد. سعی کنید سرعتتان را طوری تنظیم کنید که اگر حیوانات اهلی مردمان روستا بر سر راهتان قرار گرفتند آن ها را زیر نگرید.

در صورت کشتن این حیوانات شما موظف به پرداخت غرامت هستید. فاصله تهران تا باداب سورت، 350 کیلومتر می باشد و برای رفت و برگشت به این محوطه طبیعی حداقل لازم است دو روز کامل را به این بازدید اختصاص دهید. متاسفانه با وجود آنکه مسئولان زیادی برای جلوگیری از آب تنی بانوان در این چشمه ها وجود دارد، هیچ لیدر و راهنمای حرفه ای برای کمک به گردشگران در این محوطه وجود ندارد. اگر افرادی را دیدید که این ادعا را داشتند که لیدر اصلی و قانونی برای گردش در این منطقه هستند به پاسگاه و نیروی انتظامی اروست اطلاع دهید. با توجه به سنگین بودن برف در مسیر و جاده در فصل زمستان حتما با خود زنجیر چرخ به همراه ببرید.

امکانات موجود در اطراف محوطه

متاسفانه حقیقت این است که با وجود اینکه این چشمه ها از جمله آثار طبیعی کم نظیر در ایران و جهان هستند و ویژگی های خاص و مفید زیادی دارند، اما هنوز مکانات مناسبی در اطراف آن ها وجود ندارد. در اطراف این چشمه ها حتی یک سرویس بهداشتی و یا سطل زباله هم یافت نمی شود. چه برسد به امکاناتی مانند آلاچیق، سوپر مارکت، امکاناتی مناسب برای گرفتن آفتاب و غیره. هنگام سفر به این منطقه حتما با خود وسایل اولیه را به همراه داشته باشید و به امید خرید آن ها در آن اطراف باقی نمانید.

اما اگر با کمبودی مواجه شدید مجبورید تا روستای اروست بروید. این روستا امکانات خوب و مناسبی دارد و نقایص که به لحاظ رفاهی در این محوطه وجود دارد را رفع می کند. یک نکته خوشحال کننده در این خصوص آن است که مردم محلی این منطقه دکه هایی موقت در آن اطراف برپا ساخته اند و در آن ها به فروش آش و خوراکی جات مختلف می پردازند. نزدیک ترین درمانگاه به باداب سورت، مراکز درمانی موجود در روستای اروست می باشد. بهتر است برای رعایت جوانب احتیاط همراه خود چسب زخم و بتادین به همراه داشته باشید.

حوضچه باداب سورت

ساعات بازدید و قیمت بلیط ورودی به باداب سورت

شما همه روزه حتی در ایام تعطیل می توانید از این چشمه ها بازدید به عمل آورید. البته این بازدید باید در ساعات 6 صبح تا 9 شب انجام بپذیرد. خارج از این ساعات، این محوطه در تاریکی فرو می رود و گردش در آن کاری بسیار خطرناک می باشد. برای بازدید از این محوطه طبیعی نیازی به خرید بلیط و یا پرداخت هزینه ورودی نیست. گردش در این چشمه ها رایگان است. به هیچ عنوان به افرادی که قصد دارند از شما وجهی برای ورود به محوطه دریافت کنند، پولی پرداخت نکنید. چراغ قوه و نقشه راهنما را نیز با خود به همراه ببرید زیرا در آنجا خبری از اینترنت نخواهد بود.

بهترین فصل باداب سورت

بدون شک بهار بهترین فصل و اردیبهشت بهترین ماه برای بازدید از این محوطه طبیعی می باشد. البته این بخش از میراث طبیعی ایران، در هر فصل و ماهی از سال جلوه دیدنی و زیبایی به خود می گیرد و در اردیبهشت تنها کمی زیباتر و مطبوع تر می شود. در کل در فصل بهار سرسبزی و طراوت این منطقه و چشمه هایش حال هر انسانی را خوب می کند و به روحش جلا می بخشد. در فصل بهار چشمه ها از هر فصل دیگری پر آب تر هستند. در کل بهتر است برای سفر به باداب سورت، در بهار برنامه ریزی کنید.

اما در تابستان به دلیل بالاتر بودن دما شنا و آب تنی در چشمه ها لذت بخش تر خواهد بود. تنها مشکل این است که به دلیل حرارت بالای خورشید بخشی از آب چشمه ها بخار می شود و حوضچه ها ها کم آب تر می شوند. اما برایتان باید از پاییز بگوییم که به خاطر صعب العبور بودن جاده ها رسیدن به این منطقه دشوار می شود. ولی اگر بتوانید خود را به سلامت به این منطقه برسانید با رنگ های جدیدی در آب حوضچه ها مواجه خواهید شد. زمستان جاده و مسیر خطرناکی در پیش روی شما خواهد بود و باید برای عبور از مسیرهای پر برف حتما با خود زنجیر چرخ ببرید.

جاهای دیدنی اطراف باداب سورت

شمال کشور ایران، استان مازندران و اطراف شهر ساری، مملو از جاذبه های گردشگری طبیعی است که هر ساله تعداد زیادی گردشگر را به سوی خود می کشاند. هر قدم از این استان، یک نقطه دیدنی را در خود جای داده است. کافی است به سوی این چشمه ها حرکت کنید، از هر مسیری که حرکت خود را آغاز نمایید در طول راه با جاذبه های دیدنی زیبایی مواجه خواهید شد. از جنگل ها و دریاچه های دیدنی گرفته تا سدها و رودخانه های جذاب. همه چیز برای لذت بردن علاقه مندان به طبیعت مهیا است. در ادامه به معرفی چند نمونه از جاذبه های دیدنی ساری در اطراف این منطقه می پردازیم.

رودخانه اروست: این روخانه در فاصله 5 کیلومتری باداب سورت قرار دارد و با یک ربع رانندگی می توان به آن رسید. بخشی از رودخانه اروست در استان سمنان واقع است و فاصله کمی با دامغان دارد. در مسیر پیاده روی چشمه های باداب سورت می توان این رودخانه را دید.

جنگل اروست: این جنگل ها از جمله بکرترین مناطق مازندران می باشند و به خاطر دست نخورده بودن تبدیل به یکی از بهترین جاذبه های طبیعی ساری شده اند. در جنگل اروست، بسیاری از گونه های نادر گیاهی و جانوری زندگی می کنند. برای رفتن به این جنگل باید از طریق جاده اروست اقدام کنید و وارد جاده های فرعی نشوید.

جنگل کیاسر: این جنگل در 70 کیلومتری جنوب ساری واقع شده و دارای پوشش گیاهی کم نظیری است. این جنگل به عنوان یکی از پارک های ملی ایران ثبت شده و آب و هوای بسیار متعادلی دارد. شما در طول راه و پیش از رسیدن به باداب سورت می توانید از جنگل کیاسر بازدید به عمل آورید. جنگل کیاسر در جاده اروست قرار دارد.

اقامت در ساری

در این محوطه امکان کمپ زدن و اقامت شبانه در نزدیکی چشمه ها و پلکان ها وجود ندارد. زیرا چنین اقداماتی موجب آسیب دیدن محیط زیست می شود. کمی آن طرف تر هم که بروید زمین های کشاورزی متعلق به محلی های منطقه وجود دارد که برای حفاظت از آن ها سگ ها نگهبان بسیار خطرناکی استفاده می شود. از طرفی خطر حمله گزار در این منطقه نیز وجود دارد. به همین خاطر به طور جدی توصیه می شود که از کمپ زدن و اقامت شبانه در این منطقه بپرهیزید. در کل به شما پیشنهاد می شود که شب را در ساری اقامت کنید. اگر به دنبال اجاره ویلا در ساری هستید می توانید با صرف زمانی بسیار کوتاه و در فرآیندی امن و قانونی، ویلای مورد نظر خود را انتخاب و اجاره کنید و از تمیز و با کیفیت بودن آن اطمینان خاطر داشته باشید.

سوالات متداول

فاصله تهران تا باداب سورت چقدر است؟

حدود 359 کیلومتر فاصله از تهران تا این جاذبه طبیعی وجود دارد.

بهترین مسیر تهران به باداب سورت از کدام جاده است.

مسیری که از سمنان می گذرد امنیت بالاتری دارد.

باداب سورت خشک شد؟

خیر، فقط بخشی از چشمه های این جاذبه طبیعی خشک شده است.

چشمه های پلکانی مازندران با چه نامی شناخته می شوند؟

این چشمه ها باداب سورت نام دارند.

راهنما سایت

آدرس

تهران، سمنان، مهدیشهر، شهمیرزاد، فولادمحله، سه راه تلمادره، روستای اروست

شماره تماس

هزینه بازدید

رایگان

ساعات بازدید از این جاذبه

شنبه

24 ساعته

یک‌شنبه

24 ساعته

دو‌شنبه

24 ساعته

سه‌شنبه

24 ساعته

چهار‌شنبه

24 ساعته

پنج‌شنبه

24 ساعته

جمعه

24 ساعته
مسیریابی آنلاین
مطالب مشابه