ایران مال

مدت زمان خواندن این مطلب : 8 دقیقه

محتوا نمایش

مرکز خرید و مجتمع تفریحی گردشگری ایران مال را می توان به جرات، کامل ترین و در عین حال زیباترین پاساژ ایران دانست. در این مرکز خرید انواع امکانات رفاهی، تفریحی و سرگرمی و گردشی فراهم است. شما در ایران مال علاوه بر آنکه خریدهای تان را به صورت کامل انجام می دهید، می توانید از هر نوع امکانات فرهنگی و هنری در فضایی با تزئینات ویژه با اسلوب ایرانی و اسلامی بهره مند شوید.

ایران مال

ایران مال کجاست؟

ایران مال یکی از پیشرفته ترین مراکز فرهنگی، تجاری و نمایشگاهی کشور است که در حد فاصل بین تهران و کرج، در نزدیکی پارک چیتگر و دریاچه زیبای شهدای خلیج فارس واقع شده است. این مجموعه زیبا در منطقه 22 واقع در شمال غربی تهران و در انتهای اتوبان شهید خرازی و شهید همت قرار دارد. این مجموعه شگفت انگیز در حد فاصل سه فرودگاه تهران یعنی پیام، امام خمینی و مهرآباد، جای گرفته است. برای رسیدن به بازار بزرگ ایران چند راه مختلف وجود دارد که با وسایل نقلیه مختلف می توانید به آن برسید.

آدرس ایران مال: تهران، انتهای بزرگراه شهید همت غرب، بزرگراه شهید خرازی، بازار بزرگ ایران (ایران مال)

ایران مال

مسیر دسترسی به ایران مال با خودروی شخصی

اگر قصد دارید که با خودروی شخصی تان به ایران مال بروید چهار مسیر دسترسی پیش روی شما قرار دارد. شما می توانید از سمت شرق ایران مال و پل طبیعت به آنجا بروید. یا از سمت غرب و خیابان ایران خودرو در مسیر مورد نظر خود برای رسیدن به مقصد رانندگی کنید. یا آنکه از سمت جنوب و خیابان چهارباغ این مسافت را طی کنید و به دسترسی جنوبی برسید. دسترسی شمالی هم از طریق بزرگراه شهید خرازی است. بهترین مسیر دسترسی از طریق بزرگراه شهید خرازی می باشد. همین وارد تونل و یا پل روگذر شوید به آسانی به مقصد مورد نظر خود خواهید رسید.

مسیر دسترسی ایران مال از طریق تاکسی

برای رسیدن به ایران مال، تاکسی سرویس های ویژه ای با نام شاتل مورد استفاده قرار می گیرد. این تاکسی ها در نقاط مختلف شهر تهران وجود دارند. یکی از مهم ترین جاهایی که تاکسی های شاتل را می توان در آنجا پیدا کرد ایستگاه های راه آهن و فرودگاه می باشد. رانندگان تاکسی شاتل به چندین زبان مختلف مسلط هستند و از این رو بهترین انتخاب برای افرادی هستند که مسافر خارجی دارند.

ایران مال

دسترسی به ایران مال از طریق ایستگاه مترو

با توجه به اینکه بازار بزرگ ایران هیچ ایستگاه متروی ویژه ای ندارد، ناچار هستید سوار بر متروی خط پنج و در ایستگاه ایران خودرو پیاده شوید. از آنجا تا ایران مال، مسیری 61 دقیقه ای را باید بپیمایید تا به مقصد مورد نظر خود برسید. البته از طریق متروی چیتگر نیز می توانید وارد خیابان جوزانی شوید و به ایران مال برسید. امیدواریم که جهت رفاه حال همشهریان و هموطنان عزیز و کاهش هزینه مسیرهای رفت و آمد، ایستگاه مترو و یا اتوبوس ویژه برای این مجتمع بزرگ تدارک دیده شود.

معرفی ایران مال

ایران مال نخستین مرکز نمایشگاهی کانونشن سنتر ایران است که با ایجاد فضاهایی متنوع و با کاربردهای جامع، محیطی بستری را برای برگزاری رویداهای مختلف ایجاد کرده است. این مرکز دارای امکانات و تسهیلات گسترده ای شامل هتل، سینما، باشگاه های مختلف ورزشی، مجموعه های فرهنگی، کتابخانه بسیار بزرگ، کافی شاپ، رستوران های محلی، ملی و بین المللی، سالن های نمایشگاهی، نمازخانه، ساختمان های بانک و بیمه، استیج، سالن مذاکرات تجاری، محل اسکیت و … می باشد.

این پروژه عظیم تجاری و فرهنگی در بین شهرهای تهران و کرج و نزدیک به دریاچه چیتگر به اجرا درآمده است. ایران مال، یکی از پنج مال بزرگ جهان است. هر بخش از این مجموعه بزرگ دارای طراحی بسیار حرفه ای و زیبایی است که عناصر تزئیناتی معماری سنتی و کلاسیک ایرانی را به طرزی متناسب در قالبی مدرن جای داده است. این مجموعه به لحاظ بصری، فضایی دلنشین را برای مراجعان فراهم آورده است. به تعبیر بهتر می توان گفت که بازدید از ایران مال، هم فال است و هم تماشا. زیرا در آنجا هم می توان به تفریح پرداخت و هم می توان امور لازم را به انجام رسانید.

تاریخچه ساخت ایران مال

پروژه ساخت ایران مال در ساخت 1389 با زیربنای 1.710.000 متر مربع آغاز گردید. بودجه صرف شده برای ساخت این مرکز، طبق اعلام های رسمی 22 هزار میلیارد بود است. البته در پرونده ایران مال، تخلفاتی مانند نوع کاربری، پارکینگ و پروانه ساختمانی به ثبت رسیده است. این مجموعه تاکنون حدود 500 میلیارد تومان به حساب شهرداری به عنوان جریمه پرداخت کرده است. در اردیبهشت مال سال 397 خورشیدی فاز اول این پروژه با مساحتی نزدیک به دو کیلومتر رونمایی شد. در سال 1399 نیز فاز دوم پروژه رونمایی شد و به بهره برداری رسید. بانک آینده به عنوان مالک و سرمایه گذار این مرکز نمایشگاهی معرفی شده است.

ایران مال اکنون به عنوان یک شرکت سهامی عام ثبت شده و مجوز ساخت و بهره برداری آن را بانک مرکزی جمهوری اسلامی و شورای پول و اعتبار صادر کرده اند. حدود 35 درصد از سهام ایران مال، به فروش رسیده و بخشی از آن نیز واگذار شده است. قرار است مابقی سهام باقی مانده از طریق بازار سرمایه به فروش برسد. علی انصاری سوپرمیلیارد ایرانی که سابقه سرمایه گذاری در تاسیس بازارهای فرش، موبایل، بانک های آینده و تات را داشته، ایده ساخت ایران مال را داده است.

تخلفات ایران مال

در خرداد مال سال 1397 شهرداری منطقه 22 تهران تخلفات ایران مال را به تایید رساند. از جمله موارد اعلام شده در فهرست تخلفات ایران مال می توان به تغییر کاربری بنا، انجام ساخت و سازهای تجاری در محلی که به عنوان پارکینگ اعلام شده بود، شیوه واگذاری سهام و نحوه قیمت گذاری کردن بخش های قابل فروش و .. اشاره کرد. یکی دیگر از تخلفات جنجالی اعلام شده در رابطه با پرونده این مرکز تجاری و فرهنگی، احداث تونل در بخش شمال شرقی پروژه بود که منجر به تحت تصرف در آمدن بخشی از بزرگراه شهید خرازی شد. بررسی تخلفات بازار بزرگ ایران در کمیسیون ماده 100 صورت خواهد پذیرفت. کمیسیون ماده 100 از نماینده وزارت کشور، نماینده قوه قضائیه و نیز نماینده شورای اسلامی شهر تشکیل شده است.

ایران مال

صاحب ایران مال چه کسی است؟

علی انصاری سوپرمیلیاردر ایرانی که مالک بانک های آینده و تات نیز می باشد و بازارهای مبل و فرش نیز تحت مالکیت وی قرار دارد، به عنوان صاحب ایران مال شناخته می شود. علی انصاری که اکنون مشغول سپری کردن ششمین دهه زندگی اش در رشته مهندسی عمران تحصیل کرده و صاحب بیش از هزاران میلیارد تومان و یا بیشتر، ثروت خالص می باشد. او پس از دریافت مدرک دیپل اقتصاد خود در سال 66 از دبیرستانی در تهران وارد حوزه کسب و کار فولاد شد. او در اواخر دهه شصت فعالیت صنعتی اش را با راه اندازی کارخانه ماهدشت آغاز کرد. او سپس مشغول صادرات میوه های مختلف و نیز خشکباری مانند پسته به کشورهای همسایه در مرز شمالی ایران شد.

او در ادامه مسیر پیشرفت های اقتصادی اش فعالیت های متنوعی دیگری را به انجام رسانید که از میان آن ها می توان به عضویت در هیات مدیره باشگاه استقلال، راه اندازی بزرگترین بازار مبل ایران، عضویت در اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی ایران، ریاست فدراسیون دوچرخه سواری، ریاست انجمن مبلمان و دکوراسیون استان تهران، مدیریت عامل بانک تات و سرمایه گذاری به عنوان سهامدار بانک آینده اشاره کرد. ایده پردازی برای احداث ایران مال نیز از دیگر اقدامات اقتصادی وی می باشد.

جاهای دیدنی ایران مال

همان طور که تاکنون گفته شده بازار بزرگ ایران از بخش های متنوع و متعددی تشکیل شده که اکثر آن ها در چهار طبقه صفر، 1،2 و 3 قرار دارند. این طبقه ها را G0، G1، G2، و G3 نامیده اند. علت آنکه از پسوند G در آغاز نام طبقات استفاده کرده اند آن است که در این مجتمع با بهره گیری از شیب طبیعی زمین، هر کدام از طبقات در نقطه به خصوصی از ساختمان به صورت هم کف تعریف می شوند. در طبقه G0 بخش هایی مانند فروشگاه های متعدد، مسجد زیبای محمد رسول الله (ص) و نیز آبنمای موزیکال وجود دارد.

در طبقه G1 شاهد پیست اسکیت یخی، کارشو و هایپراستار خواهیم بود. چند عدد از کافی شاپ ها و رستوران های مشرف به آب نما و نیز فودکورت الماس در این طبقه واقع شده اند. شاید بتوان گفت که طبقه G2، مهم ترین طبقه به حساب بیاید. زیرا بخش های مهم و دیدنی مانند بخشی از باغ ماهان، کتابخانه، بازار سنتی، تالارهای اشراق و الماس، شبروگالری، باغ دیدار، کافه سینما و کافه ورزش در آن واقع شده اند.

در ادامه یادداشت به معرفی بخش های مختلف ایران مال می پردازیم.

مسجد جامع

در مسجد ایران فرشی بسیار زیبا و یکپارچه وجود دارد که مختص فضای آن بافته شده است. این فرش زیبا که طرحی بسیار اص دارد متناسب با فضای معماری این مسجد، طراحی شده و بازتابی از نقوش سقف مسجد است. این فرش جلوه ای بی نظیر را ایجاد نموده است. نقش الله در گنبد زیبای مسجد می درخشد. برای ورود به این مسجد در ابتدا باید از یک هشتی جالب عبور کنید . در طول راه با گچبری ها و کاشیکاری های منظم و زیبایی رو به رو خواهید شد.

طرح اصلی ساختمان این مسجد از مسجد النبی الهام گرفته شده، ولی رنگ های به کار رفته در تزئینات آن عمدتا فیروزه ای، لاجوردی، سفید و آجری هستند. در این مسجد لوسترهایی بزرگ و با عظمت مورد استفاده قرار گرفته اند. البته یکی دیگر از منابع الهام در طراحی و ساخت این بخش مذهبی در مجتمع ایران مال، گنبد حافظیه شیراز می باشد. این مسجد در کل دارای 5 گنبد است. در این مسجد امکاناتی از قبیل صندلی چرخدار و سیستم تهویه مناسب نیز موجود می باشد.

[widgetkit id=”644″ name=”مسجد جامع ایران مال”]

آب نوا (آب نمای موزیکال)

آب نوا و یا آب نوای موزیکال ایران مال، یکی از جذاب ترین قسمت های ایران مال است که فضای دلنشین و آرامشبخش را ایجاد می ند. حرکات ریتمیک آب و نور فضایی خیره کننده و چشم نواز را ایجاد می کنند. این آب نما محوطه ای بسیار بزرگ از شرق تا غرب فضای مجتمع را در بر می گیرد. در طول روز چندین بار شاهد بازی آب و نوا هستیم. اما در شب هنگام، این بخش با تلفیق نورپردازی در کنار پرتابه های رقصان آب به اوج درخشش و زیبایی می رسد. بسیاری از مردم زمانی که رقص دو نفره و جذاب نور و آب شروع می شود با دوربین های گوشی هایشان به ثبت و ضبط تصاویر می پردازند.

آب نمای موزیکال

تالار اشراق

درخشنده ترین نقطه ایران مال، از دیدگاه مهندسین عمران و معماری تالار اشراق است. در این بخش، نور طبیعی از بام بنا وارد می شود و با فضای شیشه آن تلفیق می شود. رنگ طلایی مخصوصی در این تالار خودنمایی می کند. ترکیب نور و شیشه و رنگ طلایی، به مانند چند قطعه بلور تراش خورده زیبایی منجصر به فردی را ایجاد کرده اند. از جهت قوام و استحکام و نیز صرفه جویی در انژی این بخش از ساختمان، شاهکار مهندسی به حساب می آید. فضای کانونی تالار اشراق ایران مال، در ضلع شمالی آن قرار دارد. این فضا می تواند کارکردهای جانبی دیگری از جمله نمایش آخرین مدهای روز را نیز در خود داشته باشد. در 25 متر از فضای باز این تالار می توانید به خوبی از نور طبیعی بهره مند شوید. برای آنکه تمامی فضای این تالار را مشاهده نمایید باید از ضلع شمالی ایران مال تا طبقه G1 را بگردید.

تالار اشراق ایران مال

تالار آیینه

آیینه کاری از جمله ایرانی ترین تزئین در معماری به حساب می آید. سابقه آینه کاری در ایران به دوره ساسانیان بازمی گردد. اما در ادوار اسلامی نیز این هنر، تبلور بیشتری یافته است. در هنر آینه کاری، آینه ها به قطعات ریزی با اشکال هندسی مختلف تقسیم می شوند. این اشکال هندسی باید به نحوی در کنار هم قرار بگیرند که فردی که مقابل آن ها می ایستد نتواند تصویر کاملی از خود را ببیند. در ایران مال یک تالار بسیار زیبای آینه کاری شده وجود دارد که به زیبایی آراسته شده است.

لوسترهای بزرگ با طرح لاله بر حال و هوای نوستالوژیک این مکان افزوده اند. مبل هایی کلاسیک و مجلل نیز در این فضا قرار داده شده اند. دو در با پنجره های رنگی ارسی، حال و هوای خانه های قدیمی اشراف ایرانی را زنده کرده اند. فرش های دستباف نفیسی که در کف این تالار گسترده شده اند، دارای طرح و نقوشی هستند که بازتاب دهنده قطعات آیینه ها می باشند. وجود چنین فضای رویایی در یک مرکز خرید حال هر بازدیدکننده ای را می توان دگرگون نماید.

تالارهای آینه تا پیش از این به کرات در کاخ ها و فضاهای مذهبی و نیز خانه های اعیان و اشراف دیده شده اند. اما ساخت یک تالار آینه در دل یک مرکز خرید و در کنار مغازه های شلوغ و پر رفت و آمد، ایده ای بسیار بکر و جذاب است. زیرا می تواند به افرادی که از شلوغی و نازیبایی های شهر خسته شده اند حس آرامش خوبی را منتقل نماید و چشمانشان را پر از زیبایی کند. از سوی دیگر فرصت مناسبی است تا از این طریق، به توریست های خارجی که برای خرید به ایران مال آمده اند گوشه ای از زیبایی های هنر ایران را به رخ بکشیم.

گاهی در این تالار از مهمان ویژه نیز پذیرایی می شود. این تالار قابلیت آن را دارد که در آن برخی از جلسات مهم در سطوح بالا نیز برگزار شود. به منظور آسیب ندیدن فرش های نفیسی که در کف این تالار پهن شده اند مردم عادی نمی توانند وارد آن بشوند و تنها از بیرون می توانند به زیبایی های آن بنگرند.

[widgetkit id=”645″ name=”تالار آیینه ایران مال”]

تالار الماس

یکی از مهم ترین نقاط بازار بزرگ ایران، تالار الماس آن می باشد که از تمامی طبقات آن قابل مشاهده است. مساحت تالار الماس ایران مال، حدود 1300 متر مربع است. برای ساختن این تالار از مدرن ترین و پیشرفته ترین امکانات طراحی سازه معماری استفاده شده است. طراحی این سازه، الهام گرفته از بدنه و زوایای مختلف الماس است. تالار الماس، محل تجمع انواع برندهای خاص و با کیفیت در عرصه پوشاک است. بخش شرقی تالار الماس، نخستین مرکز نمایش تازه ترین لباس ها و کیف و کفش هایی است که دارای طراحی ایرانی و اسلامی هستند.

البته فروشگاه های عرضه کننده مارک های اصل خارجی نیز در مغازه های این تالار وجود دارند. زمانی که در مرکز این تالار قرار می گیرید حس می کنید درون یک الماس واقع شده اید و از این جهت نیز احساس خوبی را تجربه خواهید کرد. این سازه یک تحول مهم و بزرگ در معماری ایرانی به حساب می آید. فضای کانونی تالار الماس موجب شده است که بسیاری از برندهای مهم در آن، جای گذاری شند. یکی از مهم ترین اماکن جای گرفته در تالار الماس، فودکورت الماس می باشد. پیست یخ ایران مال نیز در کنار تالار الماس قرار دارد.

تالار الماس

تیمچه حاج علی اکبر

زمانی که وارد ایران مال می شوید در گام های اول ممکن است این احساس به شما دست بدهد که وارد یک مجموعه فوق مدرن شده اید که با استفاده از فناوری های روز دنیا طراحی شده است. البته که این احساس شما کاملا درست است ولی اگر در میان راه با بازارچه ای کاملا سنتی مواجه شوید، قطعا شگفت زده خواهید شد. بازار سنتی ایران مال که با نام تیمچه حاج علی اکبر شناخته می شود، با الهام از بازارهای سنتی شهرهای ایران ساخته شده و تزئینات بسیار جالب توجهی برای زیباسازی آن به کار گرفته شده است. سقف آن دارای کاربندی های متعددی به رنگ سفید با حاشیه طلایی دارد که گنبد کوچکی ختم می گردد. در گوشه های آن مقرنس های چشم نوازی خودنمایی می کنند.

لوسترهای بزرگ و مجللی نیز به نقاط مختلفی در سقف تیمچه حاج علی اکبر آویخته شده است. درهایی با پنجره های ارسی در گوشه و کنار دیوارهای آن دیده می شود. تیمچه حاج علی اکبر ایران مال به تالار آیینه منتهی می شود. در این بازار سنتی تزئینات چوبی به کار گرفته شده که به لحاظ زیبایی بسیار درخشان هستند و به صورت پر جزئیات کار شده اند. یکی از ویژگی های ساختاری این بازار، آن است که به سان بازارهای قدیمی ایرانی، دارای دو راسته اصلی و فرعی به صورت عمود بر هم می باشد. محل تلاقی این دو راسته گذر چارسو نامیده می شود.

دو سنگاب در این تیمچه وجود دارد و یکی دیگر در ورودی شمالی آن واقع شده است. سنگاب ها در گذشته پر از آب می شدند و و از آب موجود در آن ها برای وضو گرفتن و خوردن، استفاده می شد. در چارسوهای قدیمی، معمولا در بالای سقف روزنه هایی برای عبور نور ایجاد می شد و از این طریق آب درون سنگاب ها با نور تا حدود اندکی ضدعفونی می گردید. البته درون سنگاب های ایران مال، به دلیل رعایت شرایط بهداشتی، آب آشامیدنی موجود نیست. اما وجود آن ها در این تیمچه علاوه بر زیبایی بخشیدن به فضا، حال و هوای قدیم را هر چه بهتر زنده می کند.

درون این بازار سنتی، فروشگاه هایی وجود دارد که با فضای سنتی بازار، تناسب دارند. در فروشگاه های تیمچه حاج علی اکبر، اشیاء آنتیک، صنایع دستی، فرش و … عرضه می شوند. در واقع، فروشگاه های درون این بازار سنتی، به عرضه کالاهایی می پردازند که یادآور زندگی قدیم و هنر اصیل ایرانیان می باشند. در هر شرایط، افرادی که گردش در این تیمچه را برمی گزینند، به اشیاء و حال و هوای نوستالوژیک بسیار علاقمند می باشند. بنابراین باید برای آن ها محصولاتی را عرضه کرد، که با نیازها و علایقشان همخوان باشد. سرای نمایش یکی دیگر از بخش های این بازارچه است.

تیمچه حاج علی اکبر

باغ ماهان

باغ ایرانی از جمله عناصر مهم معماری اصیل است. با توجه به اینکه در طراحی ابرسازه ایران مال، تلاش بر این بوده است که هنر و اصالت ایرانی حفظ شود و در جای جای آن مورد استفاده قرار گیرد، بنابراین باغ ایرانی نیز باید در این مجتمع، خودش را به هر نحو که شده بنمایاند. یکی از جذاب ترین جلوه های باغ ایرانی، باغ ماهان ایران مال می باشد که نامش را از باغ ماهان کرمان گرفته است. باغ ماهان کرمان که با نام باغ شازده نیز شناخته می شود، که مانند نگینی سبز و درخشان در میان کویر می درخشد. باغ شازده ماهان در میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده است.

باغ ماهان بازار بزرگ ایران در راستای شمالی جنوبی واقع شده و جالب است بدانید که از سمت شمال به سوی کوهستان های البرز نیز راه دارد. از سمت جنوب نیز به آب نوا (آب نمای موزیکال) می رسد. این باغ نیز در راستای شیب زمین ساخته شده است. تعدادی سرودیس در دو طرف طول باغ وجود دارند که مانند درخت سرو، هرس شده اند. منظور از سرودیس، تعدادی گلدانی است که در طبق قرار گرفته است و در این گلدان، یاس هلندی کاشته شده است. در باغ ماهان ایران مال، برندهای متنوع پوشاک و کیف و کفش و نیز طلا و زیورآلات عرضه می شود. به زودی در باغ ماهان، قرار است چند رستوران و کافی شاپ نیز افتتاح گردد. در این باغ، امکان برگزاری رویدادهای مختلف و نیز مراسمات گوناگون وجود دارد.

در باغ ماهان رنگ های بنفش و آبی به صورت درخشان دیده می شوند. حوض نماهایی با کاشی های ریز مربعی به رنگ های فیروزه ای و لاژوردی نیز تعبیه شده اند. البته درون این باغ، صندلی هایی سبز رنگ نیز برای نشستن و استراحت کردن وجود دارد. در اینجا شاهد پنح سطح پلکانی هستیم که نمادی از بهشت جاودانی می باشد. آب نماها و آبریزها و باغچه های فوق کوچک این فضا نیز ملهم از همان باغ ماهان کرمان است. باغ ماهان ایران مال، دو ورودی با نمای شیشه ای دارد. مهم ترین نکته در خصوص تکنولوژی به کار رفته در این فضا، طراحی سقف آن است. در سقف آن برای اولین بار از پوشش غشایی ETFE استفاده شده است.

چنین پوششی فضایی ایده آل و استاندارد برای رشد و نمو گیاهان فراهم می آورد و از طرف دیگر، اشعه های خطرناک خورشید را نیز تحت کنترل در می آورد.

باغ ماهان ایران مال

باغ دیدار

نخستین عنصری که هنگام بازدید از باغ دیدار در ایران مال به چشم می خورد، آبشار مصنوعی است که در میان دو مسیر پلکانی جاری است. آب به صورت پلکانی از این آبشار به سمت پایین می ریزد و علاوه بر منظره ای جذاب، هوایی مطبوع نیز در اطراف خود ایجاد می کند. اساسا باغ سازی یکی از زیباترین و جذاب ترین نمادهای همزیستی مسالمت آمیز انسان با طبیعت به حساب می آید. مسیر آبشار نیز در حوضی کشیده ادامه می یابد و به یک کافه می رسد. در دو سوی این حوض، گونه خاصی از درختان نخل، صف کشیده اند.

به غیر از درختان نخل، گلدان هایی سیاه که گل هایی قرمز و دلفریب را درون خود جای داده اند، زینت بخش دو سوی حوض هستند. یک حوضچه باریک و کشیده در میان حوض اصلی باغ ماهان ایران مال وجود دارد که بر روی لبه های آن گلدان های کوچک و بسیار زیبای فیروزه ای با گل های قرمز دیده می شوند. صدای شارش آب درون آبشار پلکانی، زیبایی این فضا را تکمیل کرده و به مردم حاضر در محیط، آرامش خاصی را القا می کند.

از سطح زمین تا سقف، دیواره هایی کاذب و خاص با سوراخ های مشبک که در فواصل آن ها مربع های سفالی قرار گرفته اند، فضا را مزین ساخته اند. این دیواره کاذب مشبک سفالی، با الهام از دیوارهای مناطق کویری ساخته شده ولی در عین حال، با توجه به تزئیناتی بودن کاربردش شکل و ساختاری مدرن دارد. در اطراف باغ دیدار چندین فروشگاه پوشاک، کافی شاپ و رستوران وجود دارد. این باغ در ضلع شمال غربی و در طبقه دوم واقع شده است.

باغ دیدار ایران مال

ایوان بلور

در ارتفاع 25 متری از طبقه اول تجاری ایران مال و در قسمت شمال غربی آن سازه با درخشش طلایی رنگ وجود دارد که تا بام بزرگ این مجتمع تجاری و فرهنگی ادامه می یاند و از طریق راهروی شمالی به تالار الماس می رسد. طراحی این بخش، به نحوی است که به نظر می رسد تعدادی کریستال در زمین فرو رفته اند. ایوان بلور، محیطی تجاری برای عرضه انواع برندها می باشد که در کنار آن، رستوران ها و کافی شاپ های متنوعی وجود دارد. به خاطر معماری زیبا و مجلل این فضا و نیز اقلام گوناگونی که در آن موجود است، مردمی که در آنجا حضور می یابند از خریدشان به شدت لذت می برند.

باغ رستوران ملل

یکی از محبوبترین و پرطرفدارترین بخش های ایران مال، باغ رستوران ملل است. نخستین چیزی که در بدو ورود به فضای آن تجربه می کنید، یک حوضچه سنگی بزرگ با سنگاب و مجسمه هایی به شکل اسب می باشد که از زیبایی خیره کننده ای برخوردارند. کمی جلوتر با فضایی نوستالوژیک که ترکیبی از حال هوای شانزه لیزه و تهران قدیم است، غافلگیر خواهید شد. کافی است گشتی در آن جا بزنید تا هر آنچه که برای پرتاب شده به گذشته ها لازم است را در آنجا ببینید. از کیوسک تلفن گرفته تا چراغ های قدیم خانه هایی با چند پنجره، درهایی با پیشخوان های هلالی و … .

گلدان های رنگی موجود در پای پنجره ها و نیز در میان “خیابان نما” ی موجود در این فضا، طراوت و تازگی به آن بخشیده اند. در بخشی از آن، حتی با ایجاد نرده هایی چوبی و پرچینی پر از گلدان های مختلف، فضایی مانند مزرعه نیز ایجاد شده است. سقف این فضای نیز دارای نقاشی هایی به شکل آسمان است. یکی دیگر از جاذبه های باغ رستوران ملل ایران مال، تنوع در ظاهر خانه های نوستالوژیکش است. مثلا برخی از آن ها اروپایی و برخی دیگر شبیه تهران قدیم هستند. در دیوار آن ها رنگ های متنوعی به کار رفته است. برخی آجری، برخی با نمای سنگی و ستون های رومی هستند و برخی دیگر نمای چوبی دارند. برای نشستن و استراحت کردن، میز و صندلی هایی هم در فضای این باغ مصنوعی تعبیه شده است.

یک نکته جالب دیگر در خصوص این فضا، آن است که در هر کدام از این خانه های خیال انگیزش رستوران هایی وجود دارد که در هر کدام از آن ها می توان غذای یک کشور به خصوص را نوش جان کرد. در این رستوران ها انواع غذاهای ایرانی، یونانی، هندی، ایتالیایی، اسپانیایی، امریکایی، عربی و … سرو می شود. در واقع در این رستوران ها غذای 40 کشور مختلف، طبخ می شود و شما حق انتخاب بسیار بالایی دارید برای آنکه بتوانید تصمیم بگیرید که از غذاهای کدام کشور لذت ببرید.

به هر حال، یکی از المان های فرهنگی و شاخص هر کشوری در سراسر جهان، غذای آن است. هر زمانی که بخواهند به توصیف بافت کهن و فرهنگی یک کشور بپردازند، قطعا باید معرفی غذاهای آن ملت را در برنامه شان بگنجانند. به همین خاطر است که بخش از ایران مال را باغ رستوران ملل نامگذاری کرده اند. این بخش از بازار بزرگ ایران، پتانسیل آن را دارد که از آن به عنوان مکانی برای جذب توریست استفاده شود. زیرا شرایطی در آن موجود می باشد که می تواند خواسته های سلیقه مردمان مختلف را برآورده نماید.

ناگفته نماند که یکی از امکانات هوشمندانه باغ رستوران ملل، ایجاد فضایی برای بازی کودکان است.این فضای طراحی شده برای بازی کودکان به شدت شبیه دکورهای موجود در انیمیشن ها دیزنی است. خانه هایی رنگی که با حس و حالی تخیلی شکل گرفته اند. در این فضا، عروسک هایی از شخصیت های کارتونی انیمیشن های مختلف نیز وجود دارند تا جاذبه اش برای کودکان بیشتر شود. این بخش برای رفاه حال خانواده ها طراحی شده تا زمانی که کودکان مشغول بازی در آن هستند، آن ها خریدهایشان را انجام دهند.

[widgetkit id=”646″ name=”باغ رستوران ملل ایران مال”]

شربت خانه

در قسمت جنوبی این مجتمع تجاری و فرهنگی و در دل بازار سنتی آن شربت خانه ای واقع شده که هر چه از زیبایی و جذابیت آن بگوییم کم گفته ایم. بهتر است در ابتدا به توصیف کاشی های کف شربت خانه ایران مال بپردازیم که در آن، انواع نقوش سنتی ایرانی با زیبایی هر چه تمام تر خودنمایی می کنند. زمانی که بر آن پا می گذارید، با فضایی رنگارنگ و دلنشین رو به رو خواهید شد که هارمونی جالبی با رومیزی های ترمه آن دارند. گچ بری ها و نقاشی های دیوار این فضا نیز بسیار حرفه ای انجام شده است.

در یکی از دیوارهای آن، تنگ بری های جالبی دیده می شود. در طاقچه های زیبای آن چراغ لاله قرار داده شده است. یکی دیگر از نکات جالب در خصوص این شربت خانه این است که پرنسل آن از لباس های سنتی و محلی استفاده می کنند. در اینجا انواع شربت های ایرانی سرو می شود و محیط بسیار خوبی است که اگر دوستانی خارجی دارید آن ها را به آنجا ببرید، تا با نوشیدنی های خوش طعم سورپرایزشان کنید.

شربت خانه

شبرو بازار

یکی دیگر از بخش های ایران مال که در آن می توانید هم فال را داشته باشید و هم تماشا، شبرو بازار و یا گالری چرم شبرو است. فضایی مملو از تزئینات سنگبری زیبا با نمای رومی که دارای واحدهای تجاری فروش انواع وسایل چرمی از معتبرترین برندها می باشد. حضور پررنگ برند شبرو در این مرکز خرید باعث شده است که با این نام، شناخته شود. از جمله امکانات شبرو بازار ایران مال، می توان به کافه آن و نیز مبلمان هایی که برای راحتی و استراحت خریداران در آن تعبیه شده است اشاره کرد. گالری شبرو در طبقه G2 و  در قسمت جنوب غربی آن واقع شده است.

بازار چرم شبرو

نمایشگاه خودروی

نمایشگاه خودروی ایران مال یک مجموعه عظیم با فضایی خاص و زیبا و منحصر به فرد محل عرضه انواع خودروهای لوکس است. فضای نمایشگاه خودروی ایران مال، به لحاظ سازه ای دارای شکلی خاص می باشد. این نمایشگاه پذیرای خودروهای شرکت های مختلف تولیدکننده است. معماری فضای این بخش، به نحوی است که خودروها به سادگی می توانند در آن تردد کنند. شیشه ای بودن سقف این نمایشگاه باعث شده تا نورپردازی بهتری در خصوص آن صورت بگیرد. (کارشو carshow)  در طبقه G1 واقع شده است. در این فضا امکان کسب به روزترین اخبار و اطلاعات در خصوص اخبار صنعت خودرو وجود دارد.

مساحت این نمایشگاه خودرو حدود 5000 متر مربع است. در فضای سه طبقه این نمایشگاه به همراه شکل هندسی خاص آن چشم انداز جالبی را برای بازدیدکنندگان فراهم آورده است. یک نکته جالب توجه در خصوص پوسته یکنواخت و نرم فولادی آن، این است که هیچ نمونه مشابهی از آن در هیچ کجای جهان وجود ندارد. البته لایه آلومینیومی، ساختار فولادی را پوشش داده است. علاقه مندان همه روزه از ساعت 10 صبح تا 22 می توانند به بازدید از نمایشگاه خودروی ایران مال بپردازند.

[widgetkit id=”588″ name=”ایران مال”]

مراکز فرهنگی و هنری

در مرکز بزرگ خرید ایرانیان، تنها بُعد تجاری و فروش کالا در نظر گرفته نشده و تلاش بر این بوده که محیط هایی نیز به جهت پرداختن به مسائل فرهنگی و هنری نیز فراهم آورده شود. اینکه در یک محیط تجاری امکان بازدید از نمایشگاه آثار هنری، برپایی کنسرت، اجرای نمایش، مطالعه و تحقیق و تماشای فیلم وجود داشته باشد اقدامی بسیار شایسته و درخور تحسین می باشد. نکته جالب در خصوص این بخش ها این است که با استفاده از پیشرفته ترین امکانات و به روز ترین تجهیزات مورد بهره برداری قرار می گیرند. شما می توانید در حالی که خرید خود را انجام می دهید، زمانی را نیز به لذت بردن از هنر و آثار هنری اختصاص دهید و یا آنکه به مطالعه بپردازید.

نمایشگاه آثار هنری

یکی دیگر از امکانات تحسین برانگیز ایران مال، ایجاد فضای نمایشگاهی برای آثار هنری است. این نمایشگاه آثار هنری، مساحتی در حدود 8000 متر مربع دارد. فضای این نمایشگاه، بسیار شیک و مدرن می باشد و از سیستم امنیتی و نورپردازی استاندارد و بسیار قوی برخوردار است. در این فضا، علاوه بر برپایی نمایشگاه امکان برگزاری کارگاه های آموزشی و نیز حراج آثار هنری وجود دارد. نمایشگاه آثار هنری در کنار هتل بین المللی ایران مال واقع گردیده است.

نمایشگاه آثار هنری

پردیس سینمایی

یکی از پیشرفته ترین و مجهزترین سالن های سینمایی کشور، که مدت کوتاهی از افتتاح آن می گذرد سالن سینماییVIP  سینمای ایران مال است.  این مجموعه سینمایی دارای 12 سالن نمایش می باشد که با به روزترین امکانات تکنولوژی، مجهز شده اند. سه تا از این سالن ها وی آی پی هستند. پردیس سینمایی ایران مال، بزرگترین پرده نقره ای کشور را دارا می باشد.

در کنار این سالن های نمایش، یک سالن ویژه کودکان نیز طراحی شده تا زمانی که خانواده ها مشغول تماشای فیلم هستند، از بابت فرزندان دلبندشان نگرانی نداشته باشند. در سالن های وی آی پی امکان تنظیم زیرپایی و زاویه دید وجود دارد تا شرایط ایده آلی برای مخاطبان ایجاد شود. در این پردیس سینمایی امکان مشاهده فیلم های سه بعدی و با کیفیت 4k نیز وجود دارد.

در سالن های این سینما چند بار اجرای دوبله همزمان انیمیشن نیز اتفاق افتاده است. نخستین فیلمی که در این سینما به نمایش درآمد فیلم مسخره باز به کارگردانی همایون غنی زاده در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر بود. 1800 نفر در سالن های این سینما می توانند به طور همزمان به تماشای فیلم بپردازند. مساحت کلی این پردیس سینمایی در حدود 5700 متر مربع می باشد.

یکی دیگر از امکانات آن، ساپورت تکنولوژی است که از طریق آن می توان تصویر را به بزرگترین و بالاترین حد وضوح رسانید. در این مجموعه امکان استفاده از اتوماسیون و سیستم TMS یا مدیریت متمرکز کنترل پخش فیلم به صورت دریافت مستقیم از ماهواره نیز وجود دارد. یعنی ممکن است روزی برسد که در این سینما همزمان با سایر کشورهای پیشرفته جهان،فیلم های سینمایی به نمایش دربیایند.

پردیس سینمایی ایران مال

تماشاخانه

تماشاخانه ایران مال دارای دو سالن نمایشی به صورت بلک باکس (جعبه سیاه) است. جعبه سیاه به معنی یک سالن سیاه رنگ است که قالبی مکعب شکل دارد. این سالن که یک بخش از فعالیت های آن به تئاتر تجربی تعلق دارد، تمامی امکانات لازم از قبیل نورپردازی استاندارد، ماشینری، صحنه با قابلیت دکورپردازی ایده آل و … را داراست. هر جعبه سیاه، به طور میانگین ظرفیت چهارصد تماشاگر را دارا می باشد. در روز افتتاحیه تماشاخانه ایران مال، حاضران به تماشای یک نمایش آئینی با بازی علی عمرانی و گویندگی بهروز رضوی بودند.

قطعا هدف از ساخت چنین فضایی با هدف فرهنگی در یک محیط تجاری کاری بسیار ارزشمند است. بر کسی پوشیده نیست که تبدیل فضای تماشاخانه به واحد تجاری کاری بسیار سودآورتر است ولی ساخت فضایی برای ارتقاء فرهنگ و هنر، نتیجه بسیار مفیدتر برای کشور خواهد داشت. تئاتر هنری و ارزشمند در همه جای دنیا مورد حمایت سازمان های دولتی و مردم نهاد است. در ایران متاسفانه این حمایت، چندان کارساز نیست. به هر حال این اقدام ایران مال، بسیار شایسته تحسین است. از جمله دیگر امکانات این تماشاخانه می توان به اتاق تمرین و سالن انتظار اشاره کرد. این تماشاخانه در طبقه G3 و در نزدیکی محوطه نمایشگاه خودرو قرار دارد.

جعبه سیاه ایران مال

کتابخانه جندی شاپور

این کتابخانه بزرگ و فوق العاده دوست داشتنی ایران مال که با تاثیرپذیری از معماری دوره گوتیک اروپا (معماری سده 16 غرب) ساخته شده، فضایی خاص و گیرا دارد که حس و حال اروپای قدیم را زنده می کند. زمانی که به داخل این کتابخانه پای می گذارید این احساس در شما متجلی می شود که وارد فضای چند سده پیش در دل اروپا شده اید. همه چیز برای سفر به درون کتاب های پرتعداد و متنوع کتابخانه فراهم است. مساحت کتابخانه جندی شاپور ایران مال، در حدود 3300 متر مربع می باشد و فرهنگی ترین بخش ابرسازه مرکز خرید بزرگ ایران به حساب می آید.

در طاقچه های این کتابخانه چیزی در حدود بیش از 70 هزار جلد کتاب با موضوعات متنوع، جای داده شده است. از کف تا سقف این کتابخانه، پوشیده از کتاب های ارزشمند می باشد. برای راحتی بازدیدکنندگان و علاقمندان به کتابخانه، مبل های راحتی سبز رنگی در کنار قفسه ها تعبیه شده که  نور مناسبی نیز در بالای آن ها تابانده می شود. سقف کتابخانه جندی شاپور، دارای تزئینات چوبی چشم نوازی می باشد. زمانی که خسته شدید می توانید به سراغ میز و صندلی های واقع در وسط سالن بروید و بر روی آن ها به استفاده از لپ تاپ خود بپردازید.

البته برنامه های دیگری نیز برای رفع خستگی در این کتابخانه وجود دارد. در اطراف کتابخانه کافه های خوبی واقع شده که آماده خدمت رسانی به شما هستند. در کنار این کتابخانه دو فضای مرتبط جذاب دیگر یعنی فروشگاه شهر کتاب و نیز فتوگراف خانه آینده واقع شده است. فضای اصلی کتابخانه جندی شاپور در طبقه G2 واقع شده ولی بخش های دیگر کتابخانه را می توان در طبقات RG  و نیز G3  مشاهده نمود.

کتابخانه ایران مال

مراکز ورزشی و تفریحی

اهمیت دادن به سلامتی و انجام ورزش در شرایط استاندارد و به طور جمعی و نیز پرداختن به تفریحات و بازی های هیجان انگیز، از جمله مسائلی هستند که باعث سلامت جسم و نشاط ذهن می شوند. قطعا هر انسانی در طول هفته باید چند ساعت به ورزش بپردازد و در عین حال برای فرار از زندگی روزمره و یکنواخت، تفریحاتی سالم و مهیج را داشته باشد تا دچار رخوت و افسردگی نشود. در این سازه بزرگ نیز، محیط هایی به همین منظور احداث شده اند تا در آن ها هم به تفریح و سرگرمی پرداخت و هم با انجام ورزش های مختلف چه به صورت جمعی و چه به صورت فردی، شرایط سلامتی و قوی شدن جسم را نیز فراهم آورد. در ادامه به معرفی محیط های ورزشی تفریحی ایران مال می پردازیم.

پیست یخ ایران مال (سالن پاتیناژ)

به جرات می توان گفت تنها مرکز تجاری ایران که مجهز به پیست یخ می باشد مرکز بزرگ ایرانیان است. پیست یخ ایران مال، با استفاده از فناوری های بسیار پیشرفته و مطابق با استانداردهای جهانی ساخته شده است. در این پیست تیم های هاکی روی یخ ایران به تمرین می پردازند. البته عموم مردم نیز می توانند با پرداخت هزینه، به انجام اسکیت نمایشی در این پیست مشغول شوند و اوقات خوشی را برای خود رقم بزنند.

پیست یخ ایران مال

سالن بولینگ

سالن بولینگ ایران مال در طبقه RG واقع شده همه روزه میزبان بولرهایی است که به این ورزش مفرح علاقه مند می باشند. این سالن بولینگ دارای 16 خط می باشد و دوستداران این ورزش، ساعات متمادی و تا دیروقت در آنجا سرگرم بازی می شوند. در کنار سالن بولینگ، یک کافی شاپ نیز وجود دارد که برای استراحت بعد از انجام این تفریح ورزشی، محیط بسیار مناسبی دارد. در کنار خط های بولینگ مبلمان های راحتی سبز رنگی نیز تعبیه شده است. کافی شاپ این سالن، دقیقا مشرف به خط های بولینگ است و از آن حاضرین در کافی شاپ، در کنار خوردن و آشامیدن می توانند به تماشای بولینگ نیز بپردازند.

سالن بولینگ

باشگاه بیلیارد لوتوس

این باشگاه بیلیارد بزرگترین و مجهزترین باشگاه بیلیارد در کشور است. این باشگاه بیلیارد در باغ ماهان مرکز خرید بزرگ ایران واقع شده و دارای هشت  میز اسنوکر، هفت میز بیلیارد ایت بال و نیز 7 میز ناپلئونی اوکراینی می باشد. میزهای بیلیارد این مجموعه مطابق استانداردهای بین المللی مستطیلی شکل و پوشیده از ماهوت سبز می باشند. نویی و جلای میزها، چوب ها و توپ ها (شارها) در این مجموعه همواره مورد توجه مسئولانش است.

شارهای این میزها از کیفیت بالایی برخوردارند. بازی بیلیارد از زمان شکسپیر بزرگ در انگلستان رایج بود. نوع به خصوصی از بازی بیلیارد نیز در سده شانزدهم در فرانسه رایج بود. باشگاه بیلیارد لوتوس ایران مال در طبقه G0 واقع شده است. همه روزه جمعیت زیادی از علاقمندان به بیلیارد به این باشگاه می آیند و تا پاسی از شب در فضای آن به بازی می پردازند و لذت می برند.

سالن بیلیارد ایران مال

شهربازی

هدف از ایجاد شهربازی در محیط ایران مال، فراهم آوردن فضایی شاد و پرهیجان برای کودکان، نوجوانان و جوانان بوده است. این شهربازی سرپوشیده که تمامی تجهیزاتش منطبق با استانداردهای بین المللی می باشد، دارای امکانات مهیج مختلفی است. از جمله بازی های این مرکز می توان به ترن هوایی در فضای بسته، پیست قایق های ضربه ای، فضای بازهای لیزری، مسابقات بازی های الکترونیک، سالن های نمایش مخصوص کودکان و … اشاره کرد. البته در کنار بازی های مهعیج، خدماتی دیگر از قبیل اتاق هایی برای تماشای فیلم های مخصوص کودکان و نوجوانان، اماکن ویژه برگزاری جشن های تولد، نمایشگاه تصاویر و اتاق مادر و کودک و … اشاره کرد. این شهربازی در طبقه دوم واقع شده است.

شهربازی ایران مال

مجموعه اسکواش ایران مال

این مجموعه جذاب ورزشی دارای سالنی به مساحت 2700 متر مربع است و 4 زمین مدرن و هوشمند را در خود جای داده است. این چهار زمین در بام سبز هستند و نورپردازی شان منحصر به فرد می باشد.  در این سالن امکانی فراهم آورده تا شده تا تصاویر بازیکنان ضبط و به تلفن همراه شان ارسال شود. در اطراف این مجموعه اسکواش، کافی شاپ هایی وجود دارد که در بام سبز بازار بزرگ ایران مستقر شده اند.

اسکواش عبارت است از یک بازی راکتی که به صورت تک نفره (دو بازیکن) و یا دو نفره (چهاربازیکن) انجام می شود. زمین اسکواش کاملا احاطه شده است و بازیکنان در این بازی با دیوارهای شیشه ای به مسابقه می پردازند. یکی از دشواری های موجود در رابطه با اسکواش آن است که در آن در اغلب واقع توپ از پشت سر بازیکن می آید و همین مساله، مهار آن را دشوار می نماید.

ورزشگاه چندمنظوره

این مجتمع فرهنگی و تجاری، چندین سالن ورزشی با امکانات بالا دارد که می تواند مورد استفاده علاقه مندان ورزش قرار بگیرد. در این سالن ها به روزترین امکانات ورزشی موجود می باشد و خدمات آن ها در بهترین کیفیت عرضه می شود. در سالن های ورزشی ایران مال می توانید به ورزش های مختلفی از قبیل تنیس، بسکتبال، فوتسال، کشتی و … بپردازید. یک کار ارزشمند و شایسته ایران مال، فراهم آوردن امکانات ورزشی برای معلولان، کم توانان و جانبازان گرانی است.

امکانات اینجا به حدی پیشرفته است که حتی می توان با استفاده از آن ها آمادگی لازم برای برگزاری مسابقات ملی و بین المللی را کسب کرد. هماهنگی امکانات با استاندارهای فدراسیون های ورزشی از جمله افتخارات ورزشگاه چند منظوره ایران مال است. البته امکانات ایران ورزشگاه تنها به سالن های بازی های جمعی محدود نمی شود و امکانی برای ورزش های فردی از جمله باشگاه بدنسازی و زمین انجام دو و حتی اتاق ماساژ نیز فراهم است.

یک ساختمان دیگر برای برگزاری رودیدادها وگردهمایی های ورزشی که حتی مناسب برگزاری کنسرت نیز می باشد در این مجموعه وجود دارد. به غیر از این استادیوم ورزشی که حدود 250 متر مربع مساحت دارد، چند سالن وی آی پی نیز برای رفاه هر چه بیشتر بازدیدکنندگان وجود دارد. این سالن ها به شدت برای افرادی که علاقه مند به انجام ورزش های متنوع هستند و به دنبال افرادی می باشند که با آن ها همبازی شوند مناسب است. قطعا لحظاتی شاد و پر از سلامتی را در این سالن ها تجربه خواهید کرد.

ورزشگاه چند منظوره ایران مال

جاده سلامتی

شاید وقتی صحبت از ورزش های ساده ای مانند پیاده روی و دوی ماراتن به میان بیاید، در گمان اکثر مردم این تصور وجود داشته باشد که هیچ امکاناتی نیاز نباشد در صورتی که اگر زمین و کفپوش های آن مناسب نباشند، برای افرادی که مشغول انجام پیاده روی و یا دوی ماراتن هستند مشکلات آناتومیک فراوانی پیش خواهد آمد. از سوی دیگر برای نجام این ورزش ها که در دسته هوازی قرار می گیرند، به هوای پاک و سالم نیاز است. طبیعتا انجام پیاده روی در شهر آلوده ای مانند تهران، احتمال آسیب دیدن ریه ها بسیار بالا می باشد. در جاده سلامتی ایران مال این امکان وجود دارد که ورزشکاران در فضایی مناسب و بر روی زمینی استاندارد و ارگونومیک و ایمن در هوایی پاک و سالم به انجام ورزش بپردازند. کفپوش های این جاده سلامتی از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند.

مجموعه استخر و سالن اسپا

مجموعه آبی ایران مال، دارای انواع مختلفی امکانات از جمله استخر، سونای خشک و بخار، جکوزی، حمام ترکی و اسپا می باشد که با رعایت بهداشتی ترین شرایط ممکن احداث شده و مورد نگهداری قرار می گیرند. استخرهای این مجموعه، سرپوشیده هستند و پاکی و شفافیت آب هایشان و نیز نظافت محیط شان به شدت رعایت می شوند. اسپاهای مجموعه ایران مال با استفاده از بهترین عصاره ها و عطرهای گیاهی لذت بخش و ماساژدهی آماده ارائه خدمات می باشند.

سالن اسپا

مرکز پزشکی ورزشی ایران مال

تیم پزشکی مجموعه ایران مال، با هدف آماده سازی ورزشکاران و مداوای آن ها از مصدومیت تشکیل یافته و از امکانات کامل و پیشرفته ای برخوردار است. با توجه به درجه یک بودن امکانات مرکز پزشکی ایران مال، ورزشکاران بسیاری به آنجا مراجعه کرده اند. اگر روزی گذرتان به این مرکز بیفتد ممکن است برخی از ستاره های سرشناس ورزش را در آنجا ملاقات کنید. در اینجا علاوه بر امکانات ذکر شده سالن هایی مخصوص ورزش هایی مانند تی آر ایکس، اسپینگینگ و بادی بامپ اسپینگینگ نیز وجود دارد که دارای امکاناتی فوق مدرن می باشند.

مرکز واکسیناسیون ایران مال

پس از آغاز شیوع بیماری شوم کرونا و کشف واکسن آن و فراهم شدن امکانات واکسیناسیون در مرکز خرید ایران مال، ایران مرکز، خدمات دهی خود را در زمینه واکسیناسیون نیز آغاز نمود. واکسیناسیون در ایران مال در دو مرحله انجام پذیرفت. در مرحله اول، واکسیناسیون کادر خدوم درمان انجام پذیرفت و در مرحله دوم امکان واکسیناسیون عموم مردم پایتخت بر اساس رنج سنی صورت پذیرفت. این مرکز، بزرگترین مرکز واکسیناسیون غرب کشور است که ارائه خدماتش تا به امروز ادامه یافته است.

هتل ایران مال

این هتل بزرگ در قسمت شرقی ایران مال واقع شده و دارای هجده طبقه و حدود 304 اتاق شیک و مجهز است. ویوی اتاق هایی از این هتل، مشرف به دریاچه شهدای خلیج فارس چیتگر است. ویوی بخش غربی هم به بام سبز آب نوا (آب نمای موزیکال) اشراف دارد. مجاورت این هتل با مرکز خرید ایران مال، باعث می شود که مسافران حاضر در این مکان از امکاناتی دو چندان بهره مند شوند. درون ساختمان این هتل، چندین سالن کنفرانس، استخر و رستوران های متعدد و متنوع وجود دارد.

مساحت این هتل در حدود 123هزار متر مربع می باشد. سالن های ماساژ، آرایشگاه، مراکز آب درمانی و حمام ترکی، سالن آمفی تئاتر و … نیز از جمله دیگر امکانات موجود در هتل ایران مال هستند. امکانات بالای این هتل باعث شده تا در بسیاری از مواقع، اشخاص طراز اول، مهمانان ویژه شان را به آنجا ببرند. هتل ایران مال دسترسی بسیار راحتی به پارک چیتگر، پارک ملی گیاه شناسی و دریاچه شهدای خلیج فارس دارد.

هتل ایران مال

رستوران های ایران مال

بهترین توصیف برای تنوع و تعدد رستوران های ایران مال، شهری با انواع رستوران های متنوع و دلپذیر است. هر گوشه از فضای بازار بزرگ ایران، در برگیرنده تعدادی رستوران است که غذاهای خوب و با کیفیت ارائه می کنند. البته برخی از مشتریان از بالا بودن قیمت های این رستوران ها شاکی هستند. نکته مهم و حائز اهمیت در خصوص رستوران های این مجموعه، پوشش دادن انواع سلیقه های غذایی است.

یعنی شما علاقه مند به هنر نوع غذایی از هر کشوری که باشید می توانید در این رستوران ها آن چه را که مطلوبتان است به راحتی بیابید. علاوه بر این می توانید مهمانان خارجی خود را نیز به این رستوران ها برده تا آن ها هر نوع غذایی که مایل هستند را سفارش دهند. فست فودهای ایران مال نیز از بهترین برندهای مواد غذایی استفاده می کنند. بسیاری از رستوران های مشهور کشور، در بازار بزرگ ایران شعبه خود را افتتاح کرده اند. در ادامه به معرفی چند نمونه از رستوران ها و فست فودهای ایران مال می پردازیم.

رستوران هانی

رستوران هانی یکی از برندهای شناخته شده در کشور است که مورد علاقه و اعتماد عده زیادی از مردم می باشد. تنوع غذاهای رستوران هانی بسیار بالا است و در آنجا می توانید انواع غذاهای ایرانی از جمله کباب ها، سوپ و سالاد و خورش و حتی لازانیا را نوش جان نمایید. در این رستوران شما می توانید به طور سلف سرویس از خود پذیرایی نمایید. البته شایان ذکر است که غذاهای این رستوران اکثرا گران قیمت هستند و پیش از صرف غذا در اینجا باید این نکته را نیز مدنظر قرار دارد. رستوران هانی یکی از بهترین رستوران های تهران می باشد.

آدرس رستوران هانی ایران مال: باغ ماهان

ساعات کار: 11 تا 23

رستوران هانی

رستوران ایتالیانو

عالی ترین ویژگی این رستوران آن است که شما می توانید غذا در فضایی مانند کوچه پس کوچه های ایتالیا صرف کنید. رستوران ایتالیانوی ایران مال با تمام رستوران های ایتالیایی ایران متفاوت است. همانطور که اشاره شد یکی از مهم ترین دلایل این تفاوت، دکور خاص آن می باشد که برخی عناصر مینیمال نیز در آن دیده می شود. این رستوران مملو از گیاهان سبز و با طراوت، ستون هایی پوشیده از گل های سرخابی، سنگ فرش های قدیمی، گندم هایی دسته شده و … است.

فضای سرسبز و با نشاط و طراوت این رستوران گران قیمت، همه روزه مشتریان بسیار زیادی را به پای میزهای غذا می کشاند. رسپی اصیل غذاهای ایتالیایی در این رستوران به طور کامل حفظ شده است. همین مساله باعث می شود که بعضی از مردم آن را بپسندد و برخی دیگر از آن راضی نباشند. به هر حال اگر شما هم علاقه مند به خوردن و آشامیدن آنچه هستید که در کشور ایتالیا سرو می شود رستوران ایتالیانو ایران مال بهترین گزینه است.

آدرس رستوران ایتالیانو: طبقه G1

ساعات کار: از 10:30 تا 23:30

رستوران ایتالیانو

رستوران پاویلون

این رستوران، جایی است که می توانید در آن به صرف غذاهای دلپذیر مدیترانه ای بپردازید. رستوران پاویلون دارای دو محیط باز و بسته می باشد که محیط باز آن با درختان و گیاهان سرسبز و زیبا آراسته شده اند. در این رستوران با استفاده از صندلی هایی با رنگ های شاد که در زیر نور خورشید تلالویی دو چندان می یابند سعی شده تا محیطی مفرح ایجاد شود. این رستوران به سرو وعده صبحانه نیز می پردازند. در منوی رستوران پاویلون ایران مال، انواع نوشیدنی های سرد و گرم از جمله دمنوش های مختلف به اضافه کیک و دسرهای عصرانه در کنار غذاهای مدیترانه ای را می توانید نوش جان کنید.

آدرس رستوران پاویلون: طبقه RG

ساعات کاری: از 11 تا 23

رستوران های ایران مال

فست فود مانچ باکس

در این رستوران، انواع فست فودهای دلچسب ارائه می شود. قیمت های فست فود مانچ باکس به نسبت سایر کافه رستوران های ایران مال، مناسب تر است و شما در فضای آنجا می توانید انواع برگز، سوخاری، پیتزا و پاستا و … را سفارش دهید. دکور این فست فودی نسبت به سایر رستوران ها و کافه های ایران مال، نسبتا ساده تر می باشد و در آن از تزئینات خاص و متفاوت خبری نیست. با این حال طعم و کیفیت غذاهای آن و قیمت مناسب باعث می شود همه روز تعداد زیادی از مشتریان به این رستوران بیایند و از غذاهای آن لذت ببرند.

آدرس فست فود مانچ باکس: طبقه سوم

ساعات کاری: 10 تا 22

فست فود فریکادل

در این فست فودی انواع برگر و سوخاری با طعم و کیفیت عالی، سرو می شود. در فریکادل برگرهای ویژه و خاصی طبخ می گردد که نظیر آن را در کمتر جایی می توان دید. انتخاب منو در این رستوران از طریق تبلت هایی صورت می گیرد که ویژه استفاده مشتریان روی میزها قرار داده شده اند. سس های متنوعی نیز در این مجموعه ارائه می شود که نزد مشتریان طرفداران زیادی پیدا کرده است. شما حتی می توانید انتخاب کنید که در پخت غذای مورد نظرتان چه پنیر و نانی مورد استفاده قرار بگیرد.

آدرس فست فود فریکادل: طبقه سوم

ساعات کاری: 11 تا 23

فست فودهای ایران مال

رستوران ساج

غذاهای دریایی اساسا از سالم ترین غذاهای جهان محسوب می شوند و همه افراد جامعه باید استفاده از غذاهای دریایی در دستور غذایی خود بنگجانند. ساج یکی از مشهورترین برندهای مواد غذایی است که در ایران مال نیز یک شعبه دارد. در رستوران ساج منوی متنوعی از خوشمزه ترین و پرطرفدارترین غذاهای دریایی وجود دارد که از جمله آن ها می توان به فیش اند چیپس، پاستاها و استیک های دریایی، سالادهای متنوع، ماهی کبابی، سینی دریایی، میگو و … اشاره کرد.

آدرس رستوران ساج ایران مال: طبقه سوم

ساعات کاری: 11 تا 23:45

کافه های ایران مال

کافه گردی در ایران مال یک ویژگی مهم دارد و آن این است که شما در هر قدم با یک کافی شاپ مواجه خواهید شد که دارای امکانات خوبی است. در هر طبقه و در کنار هر کدام از مراکز خرید و یا مراکز فرهنگی و ورزشی و یا تفریحی، کافی شاپی وجود دارد که در آن می توان به استراحت پرداخت و از نوشیدنی ها خوراکی های خوش طعم لذت برد. برخی از کافی شاپ های ایران مال، دارای دکور و نوشیدنی های بسیار خاص و خوش طعم هستند که به همین خاطر مشتریان ویژه ای به دست آورده اند. در ادامه به معرفی چند نمونه از کافی شاپ های ایران مال که به طور تصادفی انتخاب شده اند می پردازیم.

کافه شبرو

کافه شبرو یکی از کافی شاپ های خوب ایران مال است که برای خلق دکوری جذاب و آرامشبخش در آن از ترکیب رنگ های سبز روشن و کرم استفاده شده است. نرده های چوبی چهارخانه به رونگ سبز روشن که در پشت آن ها گیاهانی رنگارنگ و زیبا قرار گرفته اند به علاوه نورپردازی حرفه ای این کافه، فضایی شیک و جذاب را به وجود آورده است. منوی کافه شبرو ایران مال، انواع نوشیدنی ها و دسرها را در خود جای داده است. از انوع نوشیدنی های گرم و سنتی و دمنوش گرفته تا انواع شیک ها و کوکتل ها. در منوی دسرهای این کافه تلاش شده تا چیزی از قلم نیفتد. به همین خاطر شما در اینجا می توانید انواع بستنی های خاص و کیک های فوق العاده بهره مند شوید. در اینجا کیک های خاصی مانند اکلرپسته، رول دارچین، موس شکلات و … را می توانید نوش جان کنید.

آدرس کافه شبرو: طبقه G2

ساعات کاری کافه شبرو: 9 تا 22

کافی شاپ کارشو

کافه کارشو ایران مال، یکی از مشهورترین کافه های آن است که تبدیل به پاتق افراد علاقه مند به ماشین شده است. معماری این کافه بسیار جذاب و هیجان انگیز است. در محیط آن یک نورپردازی حرفه ای بر روی ماکت خودروهای مختلف انجام پذیرفته است. در قاب هایی هم که در این فضا وجود دارند می توانید تصاویر و عکس هایی از لوکس ترین تا قدیمی ترین خودروهای جهان را ببینید. فضای این کافه در عین هیجان انگیز بودن از آرامش خوبی نیز برخوردار است و در آن شما می توانید انواع نوشیدنی های خوشمزه با دسرهای خوش طعم را میل کنید.

آدرس کافی شاپ کارشو ایران مال: طبقه G1

ساعات کاری: 10  تا 23

کافه شبرو ایران مال

کافه سینمای ایران مال

همانطور که از نام آن مشخص است این کافه در نزدیکی پردیس سینمایی این مجتمع فرهنگی و هنری قرار دارد و مبلمان های راحتی این کافه، به رنگ زرشکی می باشند که با رنگ دیوارهای آن هارمونی خاصی را برقرار ساخته اند. زمانی که در این پردیس سینمایی مراسم اکران عمومی یک فیلم برگزار می شود، تعداد زیادی از بازیگران مشهور به این کافه می آیند و علاقمندان به سینما می توانند در کنار بازیگر مورد علاقه شان عکس یادگاری بگیرند. دیوارهای این کافه با تصاویری از سرشناس ترین چهره های سینمایی آراسته گردیده است. صرف میان وعده در این کافه، تجربه ای بسیار جذاب و دلنشین می باشد.

آدرس کافه سینما ایران مال: طبقه دوم خروجی شرقی تیمچه حاج علی اکبر

ساعات کاری: 10 تا 22

کافه سینما ایران مالکافه ورزش

پس از انجام ورزش قطعا خستگی درکردن و تجدید قوا با یک نوشیدنی گوارا و دلپذیر و یا یک دسر خوش عطر و طعم بسیار ایده آل و دلخواه می باشد. کافه ورزش مرکز خرید بزرگ ایران در این کافه علاقمندان به مسابقات ورزشی می توانند در کنار هم مسابقات را در یک تلویزیون 250 اینچی مشاهده نمایند. این کافه، پاتق ورزشکاران و ورزش دوستان شده است. خوراکی ها و آشامیدنی های موجود در این کافه، متناسب با علائق و نیازهای ورزشکاران تولید می شوند.

آدرس کافه ورزش ایران مال: طبقه دوم

ساعات کاری: 10 تا 22

کافه ورزش ایران مال

پارکینگ ایران مال

ایران مال یک پارکینگ عمومی بزرگ و چند طبقه رایگان دارد که توسط چندین متصدی هدایت و نظارت می شود. گنجایش این پارکینگ بسیار بالا ست و امکان نگهداری 20 هزار خودرو و موتور سیکلت را دارا می باشد. در سقف فعلی این پارکینگ کانال های کولر دیده می شود زیرا هنوز سقف کاذب و تزئینی آن نصب نشده است. مسیرهای ورودی و خروجی این پارکینگ ها به نحوی طراحی شده که در آن به طور همزمان هشت هزار خودرو امکان تردد دارند. سیستم حرارتی و سرمایشی این پارکینگ ها هنوز درست نشده و سرمای شدید در زمستان در آنجا احساس می شود.

ساعات کاری ایران مال و هزینه ورودی آن

برای ورود به ایران مال و نیز گردش در سالن های عمومی آن و نیز استفاده از پارکینگ و کتابخانه اش، نیاز به پرداخت هزینه ورودی نیست. اما برای ورود و استفاده از برخی از بخش های تفریحی آن برای ورودی باید مبالغی پرداخت شود و مبلغ هر بخش متفاوت است. ایران مال، همه روزه از ده صبح تا یازده شب باز و آماده خدمت رسانی می باشد. در روزهای پنج شنبه و جمعه ساعات کاری یک ساعت افزایش می یابند و تا ساعت 12 شب می توانید به این مرکز نمایشگاهی تجاری و فرهنگی مراجعه نمایید.

جاهای دیدنی اطراف ایران مال

همانطور که اشاره شد این مرکز فرهنگی، نمایشگاهی و تجاری در موقعیت جغرافیایی بسیار خوبی از تهران واقع شده و در اطراف آن جاذبه های گردشگری فراوانی واقع شده است. درست است که در این سازه غول پیکر هر چقدر هم که بگردید جاذبه های آن تمام نمی شود، می توان نمونه ای کوچک از هر آنچه که در بیرون این محیط به عنوان جاذبه گردشگری وجود دارد، درون آن یافت اما به هر حال اگر از حق نگذریم حیف است که به مرکز خرید بزرگ ایران بیایید و از جاهای دیدنی تهران در اطراف ایران مال، چشم پوشی کنید. زیرا جاذبه های اطراف آن بسیار متنوع و جذاب هستند. در ادامه به معرفی چند نمونه از آن ها می پردازیم.

دریاچه شهدای خلیج فارس (دریاچه چیتگر): این دریاچه مصنوعی جذاب در یک پارک مفرح با امکانات نسبتا خوب واقع شده و اگر بخواهید از این مجتمع به سوی دریاچه چیتگر بروید، حدود پنج و نیم کیلومتر فاصله با حدود یک ربع رانندگی باید بپیمایید.

بوستان جنگلی چیتگر: این پارک و جنگل زیبا و کوچک مقصد بسیاری از مردم است که که هیاهوی و هوای آلوده شهر خسته شده اند و ترجیح می دهند دقایقی را در دامان طبیعت به استراحت و تفریح بپردازند. حدود یک ربع زمان نیاز است تا فاصله هفت کیلومتری میان این مجتمع و پارک چیتگر پیموده شود.

باغ گیاه شناسی ملی ایران: این باغ مشهور که اکثر مردم آن را می شناسند یکی از زیباترین و جذاب ترین تفریح گاه های تهران به شمار می آید. این باغ حدود شش کیلومتر با این مجتمع فرهنگی و تجاری فاصله دارد و مسیرش با یک ربع رانندگی به راحتی پیموده می شود

سوالات متداول

ایران مال کجاست؟

ایران مال پس از اتوبان همت و در بزرگراه شهید خرازی واقع شده است

جاهای دیدنی ایرانی مال به چند دسته تقسیم می شوند؟

جاهای دیدنی ایران مال، بسیار متنوع هستند و شامل مراکز خرید، نمایشگاهی، فرهنگی و هنری و ورزشی می باشند.

هزینه ورودی ایران مال چقدر است؟

بازدید و گردش در ایران مال نیاز به پرداخت هزینه ندارد و رایگان می باشد.

صاحب ایران مالک کیست؟

ایده پرداز و سهامدار اصلی ایران مال، علی انصاری سوپر میلیاردر ایرانی می باشد.

راهنما سایت

آدرس

تهران، انتهای بزرگراه شهید همت غرب، بزرگراه شهید خرازی، بازار بزرگ ایران (ایران مال)

شماره تماس

هزینه بازدید

رایگان

ساعات بازدید از این جاذبه

شنبه

10 الی 23

یک‌شنبه

10 الی 23

دو‌شنبه

10 الی 23

سه‌شنبه

10 الی 23

چهار‌شنبه

10 الی 23

پنج‌شنبه

10 الی 24

جمعه

10 الی 24
مسیریابی آنلاین
مطالب مشابه