آبشار شملکان

مدت زمان خواندن این مطلب : 8 دقیقه

آبشار شملکان یکی از زیباترین آبشارهای شهر ارومیه می باشد که در محدوده نزدیکی از روستای شملکان واقع شده است. آبشارها از زیباترین جاذبه های طبیعی می باشند که گردشگران زیادی به سراغ بازدید از آن ها می روند. آبشارها معمولا از بهترین جاذبه های دیدنی و گردشگری برای فصل های گرم سال به شمار می روند و گردشگران را به سمت خود جذب می کنند. خوشبختانه طبیعت ایران به لحاظ جاذبه های طبیعی و گردشگری غنی بوده و بهشتی زیبا برای طبیعت گردان محسوب می شود و به هر سوی این سرزمین قدم بگذارید، جاذبه ای زیبا و تماشایی در انتظار شما می باشد. در ادامه این مطلب با لوکس ویلا همراه باشید تا با آبشار شملکان که از زیباترین آبشارهای ایران به شمار می رود و در میان طبیعت ارومیه جای گرفته، بیشتر آشنا شویم.

آبشار شملکان کجاست و مسیر دسترسی

آبشار شملکان از زیباترین جاذبه های دیدنی ارومیه در نزدیکی روستای شملکان می باشد که گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می کند. اگر شما هم در طبیعت به دنبال جاذبه ای زیبا و دیدنی هستید، می توانید آبشار شملکان را در ارومیه انتخاب کرده و به سمت آن بروید. برای دسترسی به این آبشار ابتدا خود را به شهر ارومیه برسانید. دو مسیر دسترسی برای رسیدن به آبشار شملکان وجود دارد که یکی از آن ها از روستای بند بوده که در طول این مسیر کافه ها و رستوران های مختلفی وجود دارند که می توانید در طول مسیر پیاده شوید و برای استراحت خود به سراغ یکی از آن ها بروید و جانی تازه کنید و دوباره به مسیر خود ادامه دهید.

پس از آن که روستای بند را پشت سر بگذارید، به روستای شملکان خواهید رسید که آبشار زیبای شملکان در نزدیکی آن قرار داشته و می توانید به راحتی خود را به آبشار برسانید و لحظات دلچسب و خاطره انگیزی را تجربه کنید. دومین مسیری که برای دسترسی به آبشار شملکان وجود دارد، از روستای سیر بوده که بایستی ابتدا خود را به این روستا برسانید و سپس راهی آبشار شوید.

آدرس آبشار شملکان: استان آذربایجان غربی، شهر ارومیه، روستای شملکان

آبشار شملکان

آشنایی با آبشار شملکان

آبشار شملکان آبشاری زیبا و تماشایی در میان استان آذربایجان غربی است که جزء جاذبه های گردشگری ارومیه به شمار رفته و توجه بسیاری از طبیعت دوستان و گردشگران را به خود جلب نموده است. ارومیه از گردشگری ترین شهرهای استان آذربایجان غربی است که انواع جاذبه های دیدنی و گردشگری مختلف را در طبیعت خود جای داده و گردشگران زیادی هر ساله به ویژه در فصل های نیمه اول سال به آن سفر می کنند. علاوه بر خود شهر ارومیه، انواع مختلفی از جاذبه های دیدنی و گردشگری در اطراف آن وجود دارند که هر یک از آن ها از جذاب ترین جاذبه های گردشگری در طبیعت به شمار می روند که آبشار شملکان یکی از آن ها به شمار می آید.

بیشترین چیزی که باعث زیباتر شدن و پرطرفدار شدن آبشار شملکان شده، طبیعت بی نظیر و سرسبز اطراف آن می باشد. این آبشار در میان طبیعتی زیبا و سرسبز جریان داشته که از ارتفاعات صخره ای مرتفع به سمت پایین می آید و طبیعتی چشم نواز و خارق العاده ای را پدید آورده است. هنگامی که این آبشار زیبا از میان ارتفاعات صخره به سمت پایین می آید، صدای جریان آب در میان این طبیعت طنین می اندازد و آرامشی خاص را برای منطقه به وجود آورده است. این طبیعت علاوه بر آن که جاذبه ای طبیعی و گردشگری باشد، بیشتر برای آرامش یافتن به سراغ آن می روند. هنگامی که آبشار شملکان بر روی این صخره جریان دارد و خزه ها و گیاهان سرسبزی که اطراف آن را نیز فرا گرفته اند و صحنه ای بسیار زیبا و دل انگیز را پدید می آورند.

آبشار شملکان پس از پایین آمدن از صخره وارد مسیری رودخانه ای شده و به باز هم به جریان خود ادامه می دهد و زیبایی آن نیز ادامه دار خواهد بود. این رودخانه در مسیری که در حال عبور است، از میان دامنه ها، تخته سنگ ها دره ها عبور کرده و چشم اندازی بسیار زیبا و حیرت انگیز را در میان طبیعت این منطقه پدید می آورد. آبشار شملکان در فصل ها پر بارش بسیار هیجان انگیز و پرآب شده و در فصل بهار نیز در بهترین و زیباترین حالت خود می باشد. از آنجایی که فصل بهار، آغاز زیبایی و سرزندگی در طبیعت محسوب می شود و همه جای طبیعت زندگی خود را از نو آغاز می کنند، علاوه بر پرآب شدن آبشار شملکان، طبیعت اطراف آن نیز به سرسبزترین حالت ممکن تبدیل می شود و گیاهان سرسبز اطراف آبشار و رودخانه را فرا می گیرند.

هنگامی که در این طبیعت قرار داشته باشید، شنیدن صدای آرامش بخش آبشار و طراوت و تازگی طبیعت این منطقه می تواند شما را از تمام دغدغه ها و هیاهوها دور کند و استراحتی دلچسب را در این طبیعت تجربه کنید. صخره هایی که در اطراف آبشار وجود دارند، از اشکال گوناگونی برخوردار بوده که برخی از آن ها به مانند غار می باشند. حتی مسیری که برای رسیدن به این جاذبه باید طی نمایید از زیباترین جاده های ایران بوده که علاوه بر طبیعت زیبا، انواع امکانات رفاهی همچون کافه و رستوران در آن وجود دارند. درست است که دریاچه ارومیه از معروف ترین و زیباترین دیدنی های ارومیه بوده، اما جاذبه های دیدنی متنوع دیگری در این شهر وجود دارند که بازدید از آن ها خالی از لطف نیست.

پوشش گیاهی اطراف آبشار شملکان

کمی پیش تر اشاره شد که اطراف آبشار زیبای شملکان را گیاهانی سرسبز و زیبا فرا گرفته اند که سبب گردیده منظره ای چشمنواز و زیبا در اطراف آبشار پدید بیایند. پوشش گیاهی اطراف این آبشار متنوع بوده و برخی از آن ها جزء گیاهان کمیاب و نادر محسوب می شوند که می توان به گیاهی اشاره نمود که با نام شنگ شناخته می شود و بومیان روستا نیز آن را به گویش محلی خود، یملیگ می شناسند.

برخی از محققانی که در رشته طب سنتی کار می کنند، بر روی گیاه شنگ تحقیقاتی را انجام داده اند و به این نتیجه رسیده اند که این گیاه کمیاب که به عنوان سبزی خوراکی مورد استفاده قرار می گیرد، برای بسیاری از بیماری ها همچون زخم های گوارشی، خون ریزی های مختلف، ترمیم سوختگی ها و غیره مورد استفاده قرار می گیرند و جایگاه ویژه ای در طب سنتی ایران پیدا کرده است. علاوه بر گیاه شنگ، گیاهان دیگری در اطراف آبشار وجود دارند که شامل پونه کوهی و کنگر می شوند و گردشگران می توانند از آن ها بچیند.

آبشار شملکان

بهترین زمان بازدید از آبشار شملکان ارومیه

همانطور که می دانیم، آبشارها از بهترین جاذبه های گردشگری برای فصل های بهار و تابستان به حساب می آیند و طبیعتی سرسبز و سرزنده را در اطراف خود پدید می آورند. آبی که از این آبشار به پایین می ریزد، بسیار خنک و زلال بوده و هوایی مطلوب و خنک تر از دیگر مناطق را پدید آورده و از بهترین جاذبه های گردشگری ارومیه برای فصل های بهار و تابستان می باشد.

همیشه اغلب ما برای گردش های تابستانی خود به دنبال جاذبه ای هستیم که دمای هوا در آن منطقه پایین تر بوده تا بتوانیم از گرمای شهرها خلاص شویم. از همین رو، بهترین زمان بازدید از آبشار شملکان فصل های بهار و تابستان می باشند. در صورتی هم که اگر در شهر ارومیه به دنبال جاذبه های مشابه هستید، می توانید بازدید از دریاچه مارمیشو را در گردش خود قرار دهید.

شرایط بازدید از آبشار شملکان

جاذبه های گردشگری و طبیعی زیادی در گوشه و کنار ایران وجود دارند که به صورت رایگان در اختیار همه مردم قرار گرفته و هر گشگری می تواند هر زمانی که بخواهید به سراغ بازدید از آن ها برود. آبشار شملکان نیز همانند بسیاری دیگر از جاذبه های طبیعی بوده که گردشگران می توانند هر زمانی را که بخواهند برای بازدید از آن اقدام نمایند. همچنین بازدید از این جاذبه به صورت رایگان بوده و می توانید از آن دیدن کنید.

[html_block id=”73578″]

راهنما سایت

آدرس

استان آذربایجان غربی، شهر ارومیه، روستای شملکان

شماره تماس

هزینه بازدید

رایگان

ساعات بازدید از این جاذبه

شنبه

24 ساعته

یک‌شنبه

24 ساعته

دو‌شنبه

24 ساعته

سه‌شنبه

24 ساعته

چهار‌شنبه

24 ساعته

پنج‌شنبه

24 ساعته

جمعه

24 ساعته
مسیریابی آنلاین
مطالب مشابه