گورستان ایستاده کودکان ارگ بم

مدت زمان خواندن این مطلب : 8 دقیقه

گورستان ایستاده کودکان ارگ بم یکی از دیدنی های عجیب، راز آلود و حتی ترسناک شهر بم به حساب می آید که این اثر را حتی به یکی از جاهای ترسناک ایران بدل کرده است. در کنار زیبایی ها و همچنین شکوه ساختمان ارگ بم و معماری آن که توجه بسیاری از گردشگران را به خود جلب کرده، پیدا شدن جسد هایی از کودکان و نوزادان در دیواره این اثر تاریخی جلوه ای خوف ناک را به این بنای معروف شهر بم داده است بطوری که توجه افراد علاقه مند به گردشگری سیاه، یعنی گشت و گذار در مناطق و جاذبه های ترسناک یا رمز آلود را میپسندند جلب مرده است. همین موضوع سبب شده تا یکی از همین آثار و جلوه های مناسب ببرای گردشگری سیاه که علاقه مندان خاص خود را دارا بوده گورستان ایستاده کودکان ارگ بم لقب گیرد. در مورد این گورستان و همچنین نحوه پیدا شدن این اجساد دانستنی ها و گفتنی های بسیاری در میان است که برای کسب اطلاعات هرچه بهتر و سردرگم نشدن شما عزیزان میان نظریه ها و مقالات مختلف، تیم لوکس ویلا قصد دارد تا سرگذشت و همچنین راز های پشت پرده این مکان را برای شما بازگو کند تا اطلاعات کافی را به دست آورده و حتی در صورت علاقه به این مکان نیز سری بزنید. با ما همراه باشید.

گورستان ایستاده کودکان ارگ بم

گورستان ایستاده کودکان ارگ بم کجاست؟

گورستان ایستاده کودکان ارگ بم همانطور که از نام خود گویاست در شهر بم و در استان کرمان قرار دارد که یکی از جاهای دیدنی بم و همچنین جاهای دیدنی کرمان به حساب می آید. خود بنای زیبای ارگ بم بطور کلی میزبان گردشگران بسیاری بوده و هست اما بعد از اینکه این اجساد در دیواره آن کشف شد دیدگاه بیشتر افرادی که ارگ بم را به عنوان تنها مکانی زیبا برای بازدید میشناختند تغییر کرد. ارگ بم بطور مشخص در در شهر بم و در قسمت شمال شرقی شهر و بر روی تپه هایی که در اطراف این شهر قرار گرفتند ساخته شده که نمایی بی نظیر نسبت به شهر بم دارد.

برای دسترسی به ارگ بم و دیدن کردن از گورستان ایستاده کودکان این بنا و همچنین بازدید از زیبایی و چشم نوازی معماری ارگ بم ابتدا می بایست خود را به شهر بم برسانید که یک امر بدیهی است. اما در هنگام رسیدن شما به این شهر و حتی رزرو هتل در شهر بم راه های زیادی پیش روی شماست تا به ارگ بم برسید و بی شک باعث سردرگم شدن شما میشود. از همین رو ما قصد داریم بهترین مسیر ها از دو بخش اصلی شهر بم یعنی قسمت شرقی و غربی شهر را برای شما بازگو کرده تا بتوانید به بهترین شکل ممکن به این دیدنی جذاب و همچنین رمز آلود و حتی ترسناک شهر بم یعنی گورستان ایستاده کودکان ارگ بم برسید و از آن بازدید کنید که همانطور که گفته شد برای دو نوع از گردشگری یعنی گردشگری معمولی و همچنین گردشگری سیاه مناسب است.

مسیر شرقی شهر بم برای رسیدن به گورستان ایستاده کودکان ارگ بم: اگر که شما در قسمت شرقی شهر بم سکونت داشته و یا به عنوان گردشگر قصد در این بخش اقامت گزیده اید و قصد دارید تا به ارگ بم رفته و از گورستان ایستاده کودکان ارگ بم و همچنین معماری و شکوه این بنا دیدن کنید همانطور که پیش تر ذکر شد راه های متنوعی پیش روی شماست که همین موضوع سبب میشود تا دچار سردرگمی شوید و حتی در برخی موارد افراد از این قصد خود صرف نظر میکنند. اما ما اینجا هستیم تا بهترین مسیر را برای شما عزیزان بازگو کرده و همچنین آن را بررسی کنیم تا به راحتی از این جاذبه دیدنی و حتی تلخ شهر بم دیدن کنید.

اولین گام برای قرار گیری در بهترین مسیر از سمت شرق بم به سمت ارگ این شهر، رسانیدن خود به بلوار رسالت است. شما با رسیدن به این بلوار باید به سمت مرکز شهر حرکت کنید تا بصورت خودکار در ادامه مسیر خود به بلوار ۵ دی برسید. این بلوار یکی از بلوار های نام آشنا و مهم شهر بم است که در طی مسیر خود در این بلوار از سمت بلوار رسالت شما به میدان امام رضا نیز میرسید. باید با دور زدن این میدان و گذر کردن از آن در بلوار ۵ دی به مسیر خود ادامه داده و حرکت کنید. این بلوار را تا انتها طی کرده تا به میدانی برسید که تقاطع چهر بلوار ۵ دی، شهدا، جانبازان و کارگر است که باید در این نقطه از مسیر با توجه به تابلو های راهنما مسیر خود را به سمت بلوار شهدا تغییر داده و وارد آن شوید.

با قرار گیری در این بلوار و ادامه مسیر خود در آن به میدان زید شهر بم میرسید که باید با رد کردن آن در بلوار شهدا به مسیر خود ادامه دهید تا به میدان بعدی یعنی میدان انقلاب شهر برسید. این میدان نیز یکی میادین اصلی شهر بم به حساب می آید که استفاده های بسیاری از آن شده و به یکی از اصلی ترین بلوار ها بدل شده است. در میدان ذکر شده باید با دور زدن و تغییر مسیر خود طبق تابلو های راهنما وارد بلوار ارگ شوید. این بلوار به نوعی مسیر پایانی شما به حساب می آید چرا که اصلی ترین راه برای رسیدن به گورستان ایستاده کودکان ارگ بم به شمار میرود. با ادامه مسیر در این بلوار و طی کردن مسیری حدودا ۱ کیلومتری به میدان رحیمی نژاد میرسید.

در این میدان شما باید با توجه به تابلو های مقرر شده مسیر خود را به سمت میدان بهمن تغییر داده و برای مقطعی کوتاه وارد آن شوید چرا که در اولین خروجی از این خیابان باید وارد شده و با تابلوی مشخص شده به ورودی ارگ بم میرسید. با دیدن تابلوی ورودی ارگ بم نمای کلی بنای ارگ بم این شهر توجه شما را بی شک جلب میکند که همین موضوع سبب شده بطور مشخص شما وارد محیط ارگ بم شوید که بدین معناست که به مقصد نهایی خود رسیده اید.

مسیر غربی شهر بم برای رسیدن به گورستان ایستاده کودکان ارگ بم:‌ اگر که شما قصد دارید تا از بخش غربی شهر بم به ارگ این شهر رسیده و همچنین از زیبایی های این شهرک باستانی و گورستان ایستاده کودکان ارگ بم بازدید داشته و نگاهی به آن بیندازید مانند مسیر شرقی شهر راه های متنوعی در پیش روی شماست. اما اگر قصد دارید در بهترین مسیر ممکن به این بنا رسیده و همچنین از آن دیدن کنید در گام اول باید خود را بلوار صاحب الزمان رسانیده و در این بلوار شروع به حرکت به سمت مرکز شهر بکنید.

با قرار گیری در این بلوار و ادامه مسیر به مقدار حدودا ۱ کیلومتر شما به میدان امام حسین شهر بم میرسید که باید با دور زدن و کنار گذاشتن این میدان به بلوار جمهوری اسلامی شهر که در امتداد بلوار صاحب الزمان قرار دارد برسید و در این بلوار به مسیر خود ادامه دهید. با ادامه مسیر در این بلوار به مقدار یک و نیم کیلومتر شما به میدان آزادی میرسید که این میدان نیز یکی از میادین مهم و نام آشنای شهر بم به حساب می آید. بلوار های متنوعی به میدان آزادی شهر بم ختم میشوند و همین موضوع اهمیت این میدان را در شهر بم بالا برده که شما باید با دور زدن در این میدان از بخش شمالی آن وارد خیابان ولیعصر شده و به ادامه مسیر خود در این خیابان بپردازید.

خیابان ولیعصر شهر بم یکی از طولانی ترین خیابان های این شهر به حساب می آید که از طول تقریبا ۳ کیلومتری برخوردار است و شما باید این خیابان را تا انتها طی کنید. با رسیدن به پایان این خیابان شما به تقاطع حخیابان لطفعلی خان با خیابان ولیعصر میرسید که باید وارد خیابان لطفعلی خان شده و به سمت جنوبی این خیابان راه خود را دامه دهید. با ادامه مسیر در این خیابان و طی کردن آن تا انتها شما با میدان رحیمی نژاد برخورد داشته و به آن میرسید که باید در میدان ذکر شده دور زده و مانند مسیر قبلی برای مقطعی وارد خیابان بهمن شوید.

در این نقطه از مسیر از اولین خروجی در خیابان بهمن استفاده کرده و وارد آن شوید تا با توجه به تابلو های راهنما به درب ورودی ارگ بم هدایت شوید و به مقصد نهایی خود برسید که بی شک مسیری ۱۷ دقیقه ای برای بازدید از بنای ارگ بم و همچنین دیدن کردن از گورستان ایستاده کودکان ارگ بم مسیری کوتاه و به صرفه ایست که دیدن کردن از این مکان را برای شما لذت بخش و حتی ماجراجویانه میکند.

گورستان ایستاده کودکان ارگ بم کجاست؟

همه چیز در باب گورستان کودکان ایستاده ارگ بم

همانطور که گفته شد ارگ بم در ابتدا تنها یک جاذبه دیدنی و یکی از جاهای دیدنی شهر بم و حتی دیدنی های کرمان بود که طرفداران بسیاری را به خود جلب کرده بود و هنوز افرادی که در مورد گورستان ایستاده کودکان ارگ بم اطلاعاتی ندارند این جاذبه را تنها به عنوان یکی از زیبایی های باستانی شهر بم میشناسند. وجود بنا های مختلف مثل برج مراقبتی، مدرسه، قلعه های مختلف و همچنین معماری ارگ بم این مکان را بدل به یکی از مناطق مسکونی باستانی و همچنین بسیار دیدنی کرده است که حتی به عقیده برخی این مکان اولین شهرک مسکونی ایران لقب گرفته است.

تمام این نظریه های محبوب در باب ارگ بم صدق میشد و مردم شهر بم و حتی گردشگران مختلف ایران و جهان این مکان را به عنوان جاذبه ای دیدنی و زیبا میشناختند. تا اینکه زلزله مهیبی سال ۱۳۸۲ شهر بم را لرزاند. خرابی های این زلزله بسیار شدید و رعب آور بود که این خرابی ها نیز شامل حال ارگ بم شد و این خسارات باعث ایجاد برخی مشکلات مانند ترک ها و حتی نابودی بخش هایی از این بنای تاریخی شد. یکی از کارشناسان ایرانی به نام خانم نرگس محمدی مأمور شد تا به ارگ بم رفته و تحقیقات میدانی در مورد خرابی ها و خسارات وارده به این بنای باستانی را مکتوب کند تا به سازمان میراث فرهنگی گزارش دهد که همه چیز از همین گزارش شروع شد. خانم محمدی در طی تحقیقات میدانی و مشاهداتی که انجام داد با استخوان هایی در دیواره برخی قسمت های ارگ بم و در میان خشت های این بنا مواجه شد و دریافت که این استخوان های برای حیوانات نبوده و مال انسان است.

به سرعت این خبر رسانه ای شد و به دست مسئولان و همچنین سازمان های مختلف رسید و حتی بطور رسمی تا مدتی، این خبر تیتر اول روزنامه های کشور شد. خبر به سرعت در حال گسترش بود تا اینکه تیمی از مورخان و باستان شناسان ایرانی به این بنا باستانی برای تهیه گزارشات مناسب عازم این بنای تاریخی شدند و همچنین ارگ بم تا مدت یک الی دو سال از بازدید عمومی محروم بود. با تحقیقات و بررسی هایی که بر روی گورستان ایستاده کودکان ارگ بم انجام شد مورخان اعلام کردند که این استخوان های انسان که در دیواره های ارگ بم یافت شده مربوط به کودکان و نوزادان است. این اعلام رسمی شک بزرگی به مردم بم و حتی طرفداران این مجموعه بزرگ و زیبا وارد کرد. این شک هنگامی افزایش بافت که علاوه بر استخوان حتی اجسادی مربوط به کودکان و نوزادان پیدا شد که همین موضوع توجه بسیاری را به این بنای تاریخی که حال جلوه ای تاریک و عجیب و پر رمز و راز را به خود گرفته جلب کرد بطوری که کارگروهی از مورخان ایرانی در کنار برخی مورخان ژاپنی به این بنا رفته و برای انجام تحقیقات مشغول شدند.

طبق گفته دکتر اسکندر مختاری که در آن زمان رئیس پروژه بین المللی بم بود و همچنین مسئول مورخان و کارگروهی که بر روی این استخوان ها و اجساد یافت شده کار میکردند در ابتدا ۱۲ جسد پیدا شد که با بررسی های بیشتر تعداد این اجساد که تمامی آن ها مربوط به کودکان و حتی نوزادان بود به ۶۸ جسد رسید. این تعداد جسد دفن شده در دیواره های ارگ بم بسیاری را شوکه کرد بطوری که تعداد بازدید کنندگان از این اثر باستانی به مقدار چشم گیری کاهش یافت و حتی برخی این مکان را شوم میخواندند.

نکته جالب توجه این اجساد این بود که برخی از آنان حتی در پارچه ی بیمارستانی پیچیده شده و در قسمت ناف آنها پلاستیک نشانه گذاری بیمارستان یافت میشد که این موضوع نشان دهنده آن است که تا همین ۱۵ الی ۲۰ سال پیش این از دیواره ها و بین خشت های ارگ بم برای دفن کودکان و نوزادان که بیشتر آن ها نیز پسر بودند استفاده میشد و با توجه به بررسی ها و تحقیقات بر روی اجساد جدید و حتی استخوان های بازمانده از اجساد قدیمی مورخان دریافتند که این مکان از زمان صفوی تا به حال مکانی برای دفن کودکان و نوزادان به شمار میرفت و تا سال ۱۳۸۲ و وقوع زلزله بم هیچکس از این موضوع خبر نداشت. تمام این دانسته های جدید و حتی ترسناک کنار یک دیگر باعث شد تا نام گورستان ایستاده کودکان ارگ بم با توجه به نحوه دفن کودکان، که به صورت قائم بر زمین و در دیواره ها دفن شده بودند بر ارگ بم منتسب شود.

البته لازم به ذکر است که بعد از مدتی این شهرک مسکونی باستانی طرفداران و بازدید کنندگان خود را جلب کرد اما از آن به بعد این گردشگران به دو دسته تقسیم شدند که بیشتر آن ها به عنوان گردشگری سیاه و بازدید از محل دفن این کودکان به این اثر باستانی یعنی گورستان ایستاده کودکان ارگ بم سفر میکردند.

استخوان های گورستان ایستاده کودکان ارگ بم

نحوه دفن کودکان به چه شکل بود؟

شاید برای شما نیز سوال باشد که چگونه افراد میتوانستد جنازه ها و اجساد کودکان را در میان دیواره های ارگ بم دفن کنند و یا به چه شکل این امر صورت میگرفت؟ جواب این سوال با توجه به بررسی های انجام شده بدین صورت است که این کار به سه روش انجام میشد. روش اول برای نوزادان کوچک صورت میگرفت که در چینه دیواره ها قرار میگرفتند بصورتی که بدن آن ها با خشت دیواره یکی میشد و انگار دیوار ارگ بم تابوت آنها بود. نوع دیگر به نحوی بود که برای کودکانی که مقداری بزرگتر بودند مقداری از خشت دیواره های جدا میشد تا فضای کافی برای دفن کودک به وجود آید که با قرار گیری کودک در مکان مشخص شده با توجه به ملات در دسترس مانند کاه گل و یا حتی ترکیب آب و خاک رس این فضا دوباره پر میشد.

نوع سوم این دفن ها در ترک ها و حفره های ایجاد شده در ارگ به دلیل عدم سکونت و بلا استفاده ماندن آن انجام میشد بطوری که در ترک ها و گودی های به وجود آمده جسد را قرار داده و با استفاده از برخی مصالح آن را میپوشاندند و به این صورت کودکان را در این حفره ها دفن میکردند که مربوط به بچه های دوران معاصر و همین ۱۰ سال پیش بود که بر خلاف کودکان قدیمی تر که در دل دیواره بودند، در پایه این دیواره قرار میگرفتند و بطور کامل روی آنها پوشیده میشد. بطور کلی هر سه مدل دفن کودکان باعث شد تا به مدت طولانی گورستان ایستاده کودکان ارگ بم از همه مخفی بماند و هیچکس از این ماجرا با خبر نشود.

بر روی کفن این کودکان نقش و نگار هایی پیدا شده که بر طبق قوانین اسلام نبوده چون طبق این قانون ها هیچ مسلمانی نباید بر روی کفن خود نقش و یا نگاری داشته باشد که نظریه ای هر چند نا محبوب را در بر میگیرد که برخی ها میگویند این کودکان غیر مسلمان بودند و از آنجا که افراد غیر مسلمان نباید در کنار مسلمانان دفن شوند دیواره های ارگ بم به گورستان آن ها بدل شده ولی این نظریه به دلیل نبود اجساد و بازمانده هایی از انسان های بالغ بطور کلی رد میشود و اگر به همچین قصدی ارگ بم به گورستان ایستاده کودکان تبدیل شده باید برخی اجساد افراد بالغ نیز در این بنا یافت میشد اما این گونه نبوده.

دفن اجساد گورستان ایستاده کودکان ارگ بم

زمان بازدید و هزینه بلیط گورستان ایستاده کودکان ارگ بم

هر چند که ارگ بم به دلیل همین پیدا شدن اجساد کودکان و نوزادان در ذهن برخی افراد به گورستان ایستاده کودکان ارگ بم شهرت گرفته اما باز نمیتوان از زیبایی و شکوه این بنا به سادگی گذر کرد که در سال هایی مربوط به ابتدای دوران صفویه شهرکی مسکونی شکل گرفت که تمام امکانات مورد نیاز را برای زندگی افراد در خود فراهم کرده بود و همین موضوع نشانگر هوش و استعداد بی نظیر معماران ایرانی است. به همین دلیل همانطور که گفته شد گردشگرانی که به ارگ بم سفر میکنند به دو دسته گردشگر معمولی و گردشگر سیاه تقسیم شده اند که برخی این موضوع را میداند و برخی راجع به این گورستان اطلاعاتی را ندارند.

اما به هر ترتیب این بنای تاریخی و باستانی شهر بم با توجه به این اتفاق هولناک در دل خود باز هم میزبان گردشگران و بازدید کنندگان بسیاری می باشد. ارگ بم  در تمام ایام سال و از ساعت ۷:۳۰ صبح تا ۱۹ بعد از ظهر بوده میزبان حضور شما عزیزان است و هزینه ای نیز برای بازدید از این مکان تعیین شده که در سال ۱۴۰۰ برای گردشگران ایرانی ۵۰۰۰ تومان و برای گردشگران خارجی ۱۰۰.۰۰۰ تومان در نظر گرفته شده و میتوانید به راحتی از این جاذبه دیدنی بازدید داشته باشید. البته در شش ماه دوم سال زمان تعطیل شدن ارگ بم به ساعت ۱۷ بعد از ظهر کاهش یافته و تغییر میکند که این نکته نیز لازم به ذکر بود.

البته لازم به ذکر است به دلیل قرار داشتن برخی مکان های تفریحی و دیدنی در مجموعه ارگ بم مانند موزه باستان شناسی بم افرادی نیز به این مکان رجوع میکنند تا با فرهنگ و همچنین تاریخچه دقیق تری از مردمان گذشته شهر بم و همچنین ساکنین ارگ بم آشنا شوند که این موزه در روزهای تعطیل مانند جمعه و تعطیلات رسمی بسته است و برای بازدید از آن نیاز به پرداخت ورودی است که تنها در این حالت شما ملزم به پرداخت پول میشوید. در کنار تمام این ها باید خدمت شما عزیزان عرض کنیم که در مجموعه ارگ بم سوپر مارکت نیز قرار داشته و میتوانید نیاز های امرار معاش خود را از این مکان تهیه کنید که برای رفاه حال گردشگران مختلف این مکان به دست تأسیس رسیده است.

ارگ بم

راهنما سایت

آدرس

استان کرمان، شهر بم، انتهای خیابان بهمن

شماره تماس
هزینه بازدید

۵/۰۰۰ تومان

ساعات بازدید از این جاذبه

شنبه

7:30 الی 19

یک‌شنبه

7:30 الی 19

دو‌شنبه

7:30 الی 19

سه‌شنبه

7:30 الی 19

چهار‌شنبه

7:30 الی 19

پنج‌شنبه

7:30 الی 19

جمعه

7:30 الی 19
مسیریابی آنلاین
مطالب مشابه