چشمه دمکش

مدت زمان خواندن این مطلب : 8 دقیقه

گیلان از گردشگر پذیر ترین استان های کشور بوده و با داشتن جاذبه های فراوان توانسته عده زیادی از مردم را در تمام طول سال به خود جذب نماید. یکی از شهر های توریستی این استان، چابکسر است که در درون خود مکان های جذاب زیادی برای تماشا دارد. موضوع این مقاله درباره چشمه دمکش چابکسر می باشد که در روستای فکجور قرار گرفته و جاذبه ای بسیار زیبا به شمار می رود.

درباره چشمه دمکش

چشمه دمکش رودسر یکی از دیدنی ترین چشمه های استان گیلان بوده و طبیعت چشم نوازی دارد. این چشمه در روستای فکجور واقع شده و رموزی در خود دارد که حتی از نظر علمی هم حل نشده است. این راز به مکان جوشش چشمه بر می گردد. اگر برای دیدن این چشمه بروید خواهید دید که آب چشمه از پایین تنه درختی بزرگ می جوشد. جالب است بدانید که فقط در بعضی از ساعات شبانه روز این چشمه آب دارد، در واقع در دیگر زمان ها خشک است. حتی مردم بومی این منطقه می گویند ممکن است برای چند روز هم هیچ آبی نبوده و چشمه خشک باشد و بعد از چند روز دوباره یک رودخانه از جوشش چشمه به راه افتد. می توان گفت هیچ الگویی برای مواقعی که چشمه پر آب می شود وجود ندارد.

از نکات جالب این موضوع می توان به وزش نسیم خنک قبل از جاری شدن آب چشمه اشاره کرد. درواقع مردم این منطقه می گویند که متوجه دو نسیم خنک می شوند که پشت سر هم می وزد و آن ها می فهمند که آب چشمه می خواهد جاری شود. این چشمه با خاصیت درمانی آب خود باعث شده تا کسانی که سنگ کلیه دارند برای تاثیر مفید آن به چشمه رفته و از آن استفاده کنند.

روستای فکجور چابکسر

از روستاهای توابع چابکسر که چیزی در حدود 41 خانوار دارد، روستای فکجور اوشیان می باشد. شغل اکثر مردم در این روستا کشاورزی بوده و آن ها هم چنین باغ های مرکباتی دارند که از این طریق امرار معاش می کنند. در صورتی که بخواهید از این روستا و جاذبه های آن دیدن نمایید، در مسیرتان درختان سرسبز و سربه فلک کشیده را خواهید دید و دریا نیز پیش رویتان قرار دارد. این روستا از جنوب با رشته کوه های البرز و از شمال با روستای کرات محله همسایه می باشد. این روستا در دل خود چشمه دمکش را جای داده و توانسته از همین طریق و جاذبه های طبیعی دیگر، افراد زیادی را به طرف خود بکشاند. شما می توانید بعد از تماشای مناطق دیدنی چابکسر برای رفتن به این جاذبه نیز اقدام نمایید.

چشمه دمکش فکجور

بهترین زمان برای سفر به چشمه دمکش

این منطقه به دلیل داشتن جنگل های انبوه در اطراف خود و باغی که چشمه در ان قرار دارد، دارای آب و هوایی است که می توان در هر چهار فصل برای سفر به آن اقدام نمود. فصل پاییز این منطقه همانند یک تابلوی نقاشی رنگارنگ می شود که بسیاری از افراد برای دیدن آن لحظه شماری می کنند. فصل زمستان نیز این منطقه سفید پوش شده و جذابیت خاص خود را دارد. شما می توانید برای دیدن زیبایی های این ناحیه از خرداد تا آبان را به عنوان تایم سفر خود برگزینید. لازم به ذکر است که در تابستان به دلیل حجم بالای گردشگری که به این مکان توریستی سرازیر می شود زیاد بوده، لذا اگر در شلوغی حس بدی به شما دست می دهد بهتر است ابتدای بهار و پاییز را به عنوان زمان مناسب سفر خود انتخاب کنید تا هم از نظر جمعیت و هم آب و هوا با مشکل مواجه نشوید.

زمان دسترسی به چشمه

همان طور که گفته شد این چشمه در ملک شخصی آقای مهدوی قرار گرفته و به همین منظور شما در تایم مشخصی می توانید برای دیدن آن اقدام کنید. زمان بازید از چشمه دمکش از ساعت 9 صبح تا 10 شب می باشد. البته اگر نیاز به ماندن شبانه در این باغ را دارید می توانید با صاحب آن صحبت کرده و در صورت نبود مشکل اجازه اقامت شبانه خود را بگیرید. پس به خاطر داشته باشید که در اطراف چشمه نمی توانید به مدت طولانی کمپ کنید.

خواص درمانی چشمه دمکش

یکی از مواردی که باید به آن اشاره کرد شیرین بودن و قابل استفاده بودن آب چشمه می باشد که به گفته جناب مهدوی (صاحب باغ) حتی چند بار بر روی آب این چشمه بررسی انجام شده و از نظر میکروب ها نیز مصون بوده است. املاح موجود در آب نیز بر طبق آن چه آزمایش کرده اند به مقدار کافی در آن وجود دارد و در خاورمیانه به عنوان یکی از دوازده چشمه بدون املاح به ثبت رسیده است. همان طور که پیش از این نیز عنوان گشت آب این چشمه دارای خواصی است که یکی از آن ها از بین بردن سنگ کلیه می باشد. هم چنین اگر کسی کم خونی داشته باشد می تواند از این آب خورده و تاثیر آن را مشاهده نماید. حتما بعد از تماشای چشمه از این آب بنوشید تا خواص آن را حس کنید.

چشمه دمکش

ویژگی های چشمه دمکش چابکسر

یک گودال بزرگ در پایین تنه درخت کهنسال افرا که در باغ جناب مهدوی قرار گرفته وجود دارد. از این گودال که گویی در تنه درخت می باشد چشمه دمکش می جوشد و درختان دیگر این باغ را سیراب می کند. رودخانه ای که از جوشیدن این چشمه به راه میفتد به پایین دست روستا هم می رود و با جاری شدن آن در تمام این مسیر گویی وظیفه آب رسانی را انجام می دهد. لازم به ذکر است این چشمه که به عنوان یک سفره زیر زمینی در شمال از آن نام برده می شود، در زمان هایی که می جوشد آب آن گاهی به قدری زیاد می شود که حتی تا روستاهای دیگر نیز می رود. یکی از دلایلی که در برخی زمان های سال آب این چشمه بیشتر است بارندگی های گذشته و آب شدن برف ها در فصل بهار می باشد.

پس اگر می خواهید برای دیدن این چشمه به چابکسر سفر کنید، سعی کنید در زمستان و ابتدای بهار از این چشمه دیدن کنید تا در بهترین حالت و بیشترین مقدار آب چشمه که به 572 لیتر در ثانیه می رسد آن را ببینید و لذت ببرید. تابستان ها معمولا آب چشمه در کم ترین حالت خود و حدود 58 لیتر بر ثانیه بوده و حتی امکان دارد در زمان مراجعه شما چشمه در حالت خشک خود قرار داشته باشد.

جاذبه های گردشگری چشمه دمکش چابکسر

چشمه دمکش یکی از جاذبه های چابکسر است که شما در سفر خود به این شهر، بعد از دیدن جاذبه های طبیعی همانند روستاهای جذاب سرولات و جنگسرا و یا جاده سرولات که همانند یک رویا می باشد، برای تماشای چشمه دمکش روستای فکجور نیز اقدام نمایید. از مواردی که می توانید در زمان بازدید خود از چشمه دمکش از آن ها دیدن نمایید می توان به موراد مختلفی اشاره کرد که چند مورد از آن ها را در این جا عنوان کردیم.

چشمه بالا دست

یکی از چشمه های دیگری که در فاصله 40 متری از دمکش قرار گرفته چشمه بالا دست می باشد. این چشمه بر خلاف چشمه دمکش به صورت دائمی می جوشد و بعد از کمی جریان داشتن به دمکش رسیده و با آن یکی می شود.

تفریح در جنگل

یکی دیگر از مواردی که در هنگام طبیعت گردی نباید آن را از دست بدهید، گشت و گذار در جنگل های زیبای شمال است. اگر مسیر جریان آب را پیش بگیرید می توانید سراشیبی زیبایی را ببینید. همان طور که می دانید در بخش های کوهستانی استان گیلان معمولا گیاهان دارویی می روید که اگر با نحوه استفاده از آن ها آشنا باشید می توانید برای استفاده به چیدنشان اقدام نمایید. البته یک سری از این گیاهان در باغ نیز روییده اند و قابل استفاده می باشند. مواردی که می توانید از آن ها بهره ببرید شامل گزنه، خاک سلیمه، پونه کوهی، وارنگبو و پلنگ مشت می باشد. توجه کنید که در صورتی که با این گیاهان یا موارد دیگر آشنا نیستید اطلاعاتی را جمع آوری کنید تا با مشکل رو به رو نشوید برای مثال در هنگام جمع آوری گزنه باید حواستان باشد که با پوست دستتان برخود نکند که مشکل ساز خواهد شد.

جنگل چشمه دمکش

جذابیت های باغ

از آن جا که چشمه دمکش در باغ آقای مهدوی قرار گرفته، شما می توانید در هنگام مراجعه به چشمه از باغ نیز دیدن نمایید. یکی از نکاتی که می توانید برای سفر خود مد نظر قرار دهید این است که رطوبت هوا در این قسمت زیاد نیست و کمتر اذیت خواهید شد. از مورادی که سبب جذابیت باغ هستند می توان به شمشاد شوشار اشاره کرد که این گیاه در قسمت غربی استان گیلان درخت کیش نامیده می شود. شما هم چنین می توانید از دیدن درختان موز، عنبر سائل، پالم و پالونیا لذت ببرید. این درختان توسط جناب مهدوی در این باغ کاشته شده اند و پرورش این درختان غیر بومی جذابیت بالایی در باغ به وجود آورده. درختان موز در فصل تابستان رسیده هستند و قطعا دیدن آن ها شما را هیجان زده خواهد کرد. البته یک طوفان در زمان گذشته سبب شد تا بعضی از درختان آسیب دیده از تنه قطع شوند.

طبیعت چشمه دمکش

این مورد به عنوان پایه ثابت در تمامی استان های شمالی به خصوص گیلان نام برده می شود چرا که طبیعت مناطق مختلف موجود در گیلان به قدری زیبا و تماشایی است که هر طرفی که سر بچرخانید می توانید نشانه ای از سرسبزی با پوشش گیاهی انبوه و درختان سر به فلک کشیده را ببینید. این چشمه نیز از این قاعده مستثنی نبوده و بخش زیادی از زیبایی های گیلان را به خود اختصاص داده است. چشمه دمکش و نحوه جوشیدن آن را که از تنه درختی سرچشمه می گیرد ببینید می توانید پی به زیبایی خیره کننده طبیعتی که این چشمه ساخته ببرید.

تصویر برداری

تصویر برداری یکی از گزینه های مهم در سفر می باشد که افراد مختلف با تجهیزات متفاوت برای آن اقدام می کنند. اگر در این مورد حرفه ای هستید سعی کنید تجهیزات تصویربرداری خود را به همراه داشته باشید تا از مناظر زیبای اطراف تصاویر خوبی را ثبت کنید. این چشمه دارای سوژه های زیادی برای قاب بندی می باشد.

چشمه دمکش چابکسر

نقاشی در طبیعت

مورد دیگری که متوجه جامعه هنری بوده نقاشی کردن است. این منطقه به دلیل داشتن سوژه ها و لوکیشن های زیبای خود می تواند گزینه خوبی برای انتخاب مقصد شما باشد تا در گوشه ای خلوت به خلق تصاویر مختلف بپردازید.

امکانات گردشگری در اطراف چشمه دمکش

معمولا امکانات یک مقصد گردشگری مد نظر بسیاری از خانواده هاست. مناطقی که امکانات مختلفی برای گردشگران دارند، جزو مقاصد پر بازدید تر هستند. این ناحیه نیز دارای امکانات خوبی برای چند ساعت تفریح شماست که می توانید از آن بهره ببرید.

  • آلاچیق: از آن جا که در نزدیکی این چشمه هیچ غذا خوری وجود ندارد، بودن این آلاچیق ها کمک می کند تا در هنگام رسیدن به چشمه بتوانید با وسایل و مواد غذایی خود اقدام به پخت غذای مد نظرتان کنید. اگر فراموش کردید یک سری لوازم را با خود همراه کنید، می توانید از مغازه ای که در نزدیکی چشمه قرار گرفته اقدام به خرید نمایید.
  • پارکینگ: دو باغ در نزدیکی چشمه به عنوان پارکینگ مورد استفاده قرار می گیرد و شما می توانید بدون نگرانی در چند ساعتی که در این منطقه هستید، برای خودروی خود جایی مناسب در پارکینگ در نظر بگیرید. هزینه ورودی برای هر ماشین 5000 تومان می باشد.
  • اتاق های چوبی: اگر می خواهید چند ساعتی را در این ناحیه استراحت کنید می توانید از اتاقک های چوبی موجود در محوطه باغ استفاده نمایید.

امکانات چشمه دمکش

نکات مهم برای بازدید از چشمه دمکش فکجور

  • از آن جا که این منطقه کوهستانی بوده و آب و هوایی معتدل و خنک دارد، هم امکان هوای سردتر و هم هوای بارانی وجود دارد لذا به همراه داشتن لباس های گرم و ضد آب ضروری می باشد.
  • در اطراف چشمه سنگ های لغزنده و خطرناکی وجود دارد پس باید حواستان به فرزندان و میان سالان باشد.
  • کمپ کردن در اطراف چشمه دشوار است و اگر به دنیال این امر هستید بهتر است مکان دیگری را برای این منظور انتخاب نمایید.
  • برای پخت غذای مد نظرتان از منقل و هیزم آماده استفاده کنید تا به طبیعت آسیب وارد نکنید.
  • یک کیسه زباله بزرگ به همراه داشته باشید تا در پایان تمامی زباله های خود را جمع نمایید و در طبیعت رها نکنید.

روستاهای توریستی اطراف چشمه دمکش

با ورود به چابسکر می توانید از تماشای روستاهای گردشگری دیگر نیز بهره ببرید. دو نمونه از روستاهای معروف این منطقه روستای سرولات و روستای جنگسرا می باشند که در نزدیکی این چشمه واقع شده اند.

روستای سرولات

از روستای سرولات تا این چشمه فاصله ای 12 کیلومتری را باید بپیمایید تا بعد از حدود 20 دقیقه به آن برسید. شما برای رسیدن به سرولات می توانید از جاده معروف سرولات که پیشتر گفته شد نیز استفاده نمایید تا زیبایی های این جاده را نیز تجربه کنید. این روستا که در جنوب چابکسر و در نزدیکی روستای جنگسار قرار گرفته، در درون خود جاذبه هایی هم چون رودخانه های آچیرود و کورئه و رستوران بی نظیر خاور خانم را دارد. از این روستا نیز می توانید سوغات مورد نظرتان را از محصولات موجود در آن همانند انواع لواشک ها و آلوچه های ترش مزه، محصولات حصیری، نان سنتی و… تهیه نمایید. هم چنین با وجود رستوران های مختلف در روستای سرولات می توانید بعد از بازدید چشمه دمکش از آن ها برای صرف غذای مورد نظرتان بهره ببرید.

روستای سرولات

روستای جنگسرا

از روستای جنگسرا تا روستای فکجور و رسیدن به دمکش تنها 13 کیلومتر فاصله است که تایمی در حدود 24 دقیقه برای رسیدن به آن نیاز دارید. جنگسرا در بخش جنوبی چابکسر و در فاصله 8 کیلومتری از آن قرار گرفته و برای رسیدن به آن می توانید از جاده سرولات استفاده کنید که به جاده ای بهشتی تعبیر شده است. از آن جا که مردم روستای جنگسرا به کشاورزی و دامداری مشغول هستند محصولاتی نظیر چای و مرکبات و کرم ابریشم را به گردشگران عرضه می کنند و شما می توانید سوغات مورد نظرتان را از این روستای زیبا تهیه کنید.

اقامت در نزدیکی چشمه دمکش

انتخاب اقامتگاه معمولا یکی از مهم ترین گزینه هایی است که قبل از سفر باید به آن توجه کرد. از آن جا چابکسر یک شهر توریستی می باشد دارای هتل ها، ویلاها، سوئیت ها و اقامتگاه های زیادی می باشد. در این بین اقامتگاه های موجود در طبیعت معمولا گزینه انتخابی بسیاری از مسافران می باشد که ما در اینجا دو نمونه از بهترین اقامتگاه های نزدیک به چشمه را معرفی خواهیم کرد.

اقامتگاه بوم گردی گیله بوم

این اقامتگاه در روستای قاسم آباد سفلی چابکسر قرار گرفته و تا چشمه دمکش تنها 4.6 کیلومتر فاصله دارد. وسعت این اقامتگاه 1500 مترمربع می باشد و ساختمانی دو طبقه است. این اقامتگاه دارای یک خانه درختی زیبا به نام کندوج نیز می باشد که در فصول گرم سال برای مسافرانی که بخواهند از آن استفاده کنند آماده می شود. البته اگر بخواهید از این خانه درختی استفاده کنید باید کیسه خواب به همراه داشته باشید و می توانید از حمام و سرویس بهداشتی که در حیاط وجود دارد استفاده کنید. در این اقامتگاه می توانید انواع غذاهای محلی مثل مرغ ترش و میرزا قاسمی و.. را سفارش دهید یا از غذاهای ایرانی دیگر استفاده کنید.

از امکانات رفاهی موجود در این اقامتگاه بوم گردی می توان به اینترنت و پارکینگ رایگان اشاره کرد. هم چنین خدمات رفاهی مثل شطرنج، دومینو، منچ، تخته نرد و… نیز در این مکان اقامتی وجود دارد که می توانید از آن ها استفاده نمایید. از اقامتگاه گیله بوم تا ساحل دریا تنها 1 کیلومتر فاصله دارید.
[vc_row][vc_column][vc_btn title=”برای مسیریابی کلیک کنید” shape=”round” color=”warning” align=”center” i_icon_fontawesome=”fas fa-map-marked-alt” add_icon=”true” link=”url:https%3A%2F%2Fwww.google.com%2Fmaps%3Fq%3D37.00323364923841%2C%2050.49421326468071%26z%3D17%26hl%3Dfa|target:_blank”][/vc_column][/vc_row][vc_column][/vc_column]

اقامتگاه بوم گردی گیله بوم

اقامتگاه بومی ترنگ طلا

اقامتگاه ویلایی ترنگ در منطقه ای بسیار جذاب و سرسبز واقع شده و ساختمانی دو طبقه دارد و قادر است به طور همزمان از پنج گردشگر پذیرایی کند. این اقامتگاه با رامسر 16 کیلومتر و از دریا 2.5 کیلومتر فاصله دارد. در این اقامتگاه نیز می توانید انواع غذا های بومی مثل مرغ شکم پر و شیرین تره و… را سفارش دهید یا از غذاهای ایرانی دیگر در منو استفاده کنید. از امکانات این اقامتگاه می توان به اسپیلت، بخاری گازی، حمام، پارکینگ ، آشپزخانه و… اشاره کرد. اقامتگاه ترنگ طلا با معماری سنتی و جالب خود تاکنون افراد زیادی را جذب کرده است. برای استفاده از این اقامتگاه، سعی کنید قبل از رسیدن به مقصد برای رزرو آن اقدام نمایید. بهتر است بدانید که این اقامتگاه ها در زمان شلوغی هزینه بیشتری دریافت می کنند.
[vc_row][vc_column][vc_btn title=”برای مسیریابی کلیک کنید” shape=”round” color=”warning” align=”center” i_icon_fontawesome=”fas fa-map-marked-alt” add_icon=”true” link=”url:https%3A%2F%2Fwww.google.com%2Fmaps%3Fq%3D36.8174521351007%2C%2050.75181164008781%26z%3D17%26hl%3Dfa|target:_blank”][/vc_column][/vc_row][vc_column][/vc_column]

اقامتگاه بومی ترنگ طلا

چشمه دمکش چابکسر کجاست و مسیر دسترسی

ابتدا به طرف شرق گیلان حرکت کنید. شما بعد از رسیدن به چابسکر تنها 8 کیلومتر تا رسیدن به چشمه دمکش فکجور فاصله دارید که مدت زمان رسیدن به آن در حدود 16 دقیقه می باشد. برای این منظور کافیست با استفاده از تابلوهای کنار خیابان ها به طرف جاده سرولات رفته و سپس این جاده را به سمت بسیج مستضعفان بروید. کمی بعد به پاسداران وارد شوید و تا رسیدن به مقصد این مسیر را ادامه دهید. از تهران نیز تا این منطقه 250 کیلومتر فاصله دارید و می توانید از آزادراه تهران-شمال برای رسیدن به جاده چالوس استفاده کنید و سپس وارد جاده ساحلی سیاهکلرود-مازندران شوید. بعد از آن به طرف خیابان استقلال در اوشیان رفته و تا رسیدن به مقصد در همین مسیر بمانید. این مسیر تقریبا 3 ساعت و نیم زمان می برد.

آدرس چشمه دمکش چابسکر: گیلان، 5 کیلومتری چابکسر، روستای فکجور

راهنما سایت

آدرس

گیلان، 5 کیلومتری چابکسر، روستای فکجور

شماره تماس

هزینه بازدید

رایگان

ساعات بازدید از این جاذبه

شنبه

24 ساعته

یک‌شنبه

24 ساعته

دو‌شنبه

24 ساعته

سه‌شنبه

24 ساعته

چهار‌شنبه

24 ساعته

پنج‌شنبه

24 ساعته

جمعه

24 ساعته
مسیریابی آنلاین
مطالب مشابه