یکی از مهم ترین شهر های جنوبی کشور که در استان خوزستان واقع شده، آبادان می باشد. این شهر به دلیل دارا بودن جاذبه های مختلف تاریخی و طبیعی توانسته مسافرانی را که قصد سفر به جنوب کشور را دارند به خود جذب نماید. یکی از جاذبه های آبادان که شما می توانید برای مراجعه به آن اقدام نمایید، موزه آبادان می باشد. این موزه مربوط به سال های قبل از انقلاب می شود و به همین دلیل درگیر حوادث مختلفی به خصوص در زمان جنگ شده است. در این مقله به سراغ معرفی کامل آن رفته ایم تا بتوانید اطلاعات کامل درباره آن به دست آورید بنابراین بهتر است تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

موزه آبادان کجاست و مسیر دسترسی

از آن جا که این موزه در قسمت جنوب غربی دانشکده نفت قرار گرفته شما برای رسیدن به آن می توانید ابتدا خود را به خیابان جام جم برسانید و سپس در جهت شمال شرقی ادامه دهید تا به فلکه سینما نفت برسید. در میدان سینما نفت به سمت خروجی سوم رفته و از کارواش بگذرید. کمی بعد به طرف راست پیچیده و مسیرتان را تا مقصد ادامه دهید. مسافت مسیر گفته شده از خیابان جام جم در نزدیکی میدان تا موزه آبادان تقریبا 500 متر بوده و در حدود 2 دقیقه نیز در راه خواهید بود.

شما هم چنین می توانید با استفاده از لوکیشن زیر به آسانی و با نقشه خود را به مقصدتان برسانید. بدین منظور کافیست ابتدا لوکیشن و اینترنت همراه دستگاهتان را روشن نمایید و سپس بر روی مسیر دسترسی زیر کلیک کنید تا از مبدا خود مسافت رسیدن به این جاذبه را طی کنید.

آدرس موزه آبادان: خوزستان، آبادان، محله بوآرده شمالی، بخش جنوب غربی دانشکده نفت

فاصله موزه آبادان تا مراکز مهم شهر

شما با مراجعه به این جاذبه می توانید برای مراجعه به برخی از مهم ترین دیدنی های شهر اقدام کنید تا بتوانید تجربه بهتری داشته باشید. در ادامه می توانید درباره این مورد اطلاعات بیشتری داشته باشید.

فاصله موزه تا موزه نفت: 2.1 کیلومتر در حدود 6 دقیقه

فاصله موزه تا مسجد رنگونی ها: 3.6 کیلومتر در حدود 8 دقیقه

فاصله موزه تا کلیسای گاراپت: 2.6 کیلومتر در حدود 6 دقیقه

موزه آبادان

درباره موزه آبادان

برخی از جاذبه های تاریخی بیشتر از این که نظر شما را به نوع طراحی یا معماری خود جذب کنند، شما را با اتفاقاتی که در آن ها رخ داد مجذوب می کنند. موزه آبادان از آن دسته سازه هایی است که باید قبل از مراجعه کمی درباره اتفاقاتی که در آن رخ داده مطالعه نمایید و سپس برای مراجعه به آن اقدام کنید. شما با مراجعه به این موزه می توانید تاریخ و حوادثی که برای مردم رخ داده را با دیدن آثار بر جای مانده حس کنید و تمدن یک ملت را در آن ببینید.

به همین دلیل است که معمولا تمامی موزه ها از اهمیت بالایی برخوردار هستند. در موزه آبادان نیز می توانید آثار گران بهایی را ببینید که در آن اشای و آثار مهمی وجود دارد. این موزه شامل 630 اثر تاریخی از دوران باستان می شود که بیشتر این آثار را در پی کاوش های متعدد شوش و چغازنبیل به دست آورده اند. در کنار همه این موارد شما با یک معماری زیبا مواجه خواهید بود که جلب توجه می کند.

گنبد این موزه به شکل مخروطی ساخته شده و ارتفاع آن به 22.5 متر می رسد. این موزه به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری آبادان به حساب می آید و در طراحی آن از بقعه دانیال نبی که در شوش می باشد الهام گرفته شده. اگر به آبادان سفر کردید بهتر است تماشای این موزه را به هیچ وجه از دست ندهید.

تاریخچه موزه آبادان

این موزه یکی از آثار مربوط به دهه 40 شمسی می باشد و دقیقا در سال 1340 به بهره برداری رسید. وسعت آن 2000 متر مربع می باشد و افتتاح آن توسط فردی به نام آرکادی هانیبال که یک جامعه شناس روس بود انجام گرفت. کمی بعد با تغییر انقلاب و سپس جنگ تحمیلی این موزه حوادث مختلفی را از سر گذراند و در تمامی 8 سال جنگ ایران با عراق تعطیل بود. در زمان جنگ برای محافظت از آثار گران بهای درون موزه تمامی اشیا را جمع آوری کردند و به جایی دیگر منتقل نمودند.

این موزه حتی چندین سال بعد از جنگ نیز تعطیل بود تا مرمت ها و بازسازی های لازم بر روی آن انجام شود چرا که در زمان جنگ آسیب های زیادی بر آن وارد آمد. سرانجام در سال 1382 که مصادف با سالروز حصر آبادان بود، این موزه دوباره بازگشایی شد و تا به امروز مردم برای مشاهده و بازدید از بخش های مختلف آن اقدام می کنند. لازم به ذکر است در سال 1398 بودجه ای 140 میلیون تومانی برای مرمت بیشتر این سازه از سوی اعتبارات استانی تخصیص یافت تا این اثر تاریخی بتواند برای آیندگان نیز باقی بماند.

تالار های موزه آبادان

موزه آبادان دارای یک تالار اصلی بوده که در کنار دو تالار دیگر قرار گرفته است. از تالار اصلی به عنوان محلی برای نمایش دادن آثار مختلف موزه که از دوره های مختلف تاریخی به دست آمده اند استفاده می شود. شما در تالار اصلی می توانید آثار هزاره اول پیش از میلاد، آثار مربوط به دوران صفویه و قاجاریه، آثار مربوط به موارد مردم شناسی و هنر های سنتی را تماشا نمایید. در دو تالار جانبی نیز معمولا نمایشگاه های موقت تشکیل می شود و هم چنین بخش هایی مثل کتاب خانه و سالن اجتماعات را شامل می شود.

موزه آبادان

آثار موجود در موزه

یکی از مواردی که باید به آن اشاره کرد مربوط به آثاری است که در موزه آبادان نگه داری می شوند. از جمله این آثار می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • بت های مفرغ
  • سرگرزه ها
  • دهانه های اسب
  • مجسمه های حیوانات
  • ظرف های کروی لوله دار
  • ظرف های سفالی نیم تنه زن

ساعت کاری موزه آبادان

اگر تصمیم داشتید به این موزه مراجعه کنید بهتر است زمانی ر ا انتخاب کنید که تایم کاری موزه باشد. بدین منظور می توانید همه روزه اقدام نمایید منتها باید بازه زمانی فعالیت مجموعه را بدانید و در روز های تعطیل نیز قبل از مراجعه ابتدا از باز یا بسته بودنموزه اطمینان حاصل کنید. هم چنین بهتر است بدانید که بازدید از این مجموعه چقدر زمان می برد تا با توجه به آن بتوانید تجربه بهتری داشته باشید.

ساعت کاری موزه آبادان: شنبه تا جمعه از ساعت 7:31 تا 3

مدت زمان بازدید از موزه آبادان: بین 1 الی 2 ساعت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *