مدرسه سعادت

مدت زمان خواندن این مطلب : 8 دقیقه

یکی از زیبا ترین شهر ها بندری ایران که افراد زیادی در طول سال  به خصوص در زمستان به آن مراجعه می کنند، بوشهر می باشد. این شهر به دلیل دارا بودن نقاط دیدنی مختلف می تواند گزینه خوبی برای شما باشد تا مقصد سفرتان قرار بگیرد. در این مقاله به سراغ معرفی یکی از جاذبه های تاریخی بوشهر به نام مدرسه سعادت رفتیم تا بتوانید اطلاعات کافی درباره آن به دست آورید و بیشتر با آن آشنا شوید بنابراین بهتر است تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

خانه سعادت کجاست و مسیر دسترسی به آن

برای رسیدن به این عمارت تاریخی می توانید ابتدا خود را به میدان معلم برسانید و در خروجی بعد از امام خمینی به طرف چپ بروید. بعد از ورود به معلم به طرف راست رفته و کمی بعد به خیابان شهدا وارد شوید. مقصد شما در سمت چپ شما واقع شده است. مسافت مسیر گفته شده تقریبا 320 متر بوده و در حدود 2 دقیقه بدون ترافیک در راه خواهید بود. از ان جا که لوکیشن مقصدتان در زیر برای شما قرار داده شده می توانید با استفاده از نقشه به آسانی به خانه سعادت وارد شوید.

آدرس مدرسه سعادت: بوشهر، میدان معلم، خیابان شهدا

مدرسه سعادتدرباره مدرسه سعادت

زمان ساخت این عمارت زیبا به دوران قاجاریه بر می گردد و به همین دلیل معماری آن نیز مربوط به معماری قاجاریه می شود. مدرسه سعادت با توجه به این که در سال 1278 احداث شده به عنوان یکی از جاهای دیدنی بوشهر این شهر به حساب می آید و به همین دلیل افراد زیادی برای تماشای آن اقدام می کنند. زیر بنای این مجموعه در زمان بازسازی به 1500 متر مربع می رسد و مبلغ هزینه شده برای این مرمت دو میلیارد تومان بوده است که در نهایت بعد از 18 ماه این پروژه پایان یافت. در حال حاضر عده ای در بخش مرمت شده در حال آموزش هستند و مراجعین برای بازدید به بخش قدیمی هدایت می شوند. اگر به بوشهر سفر کردید بهتر است بازدید از این اثر تاریخی را از دست ندهید.

تاریخچه مجموعه فرهنگی تاریخی مدرسه سعادت

این سازه در ابتدا به واسطه فردی به نام احمد خان دریابیگی که در آن زمان حکمران این شهر بود ساخته شد. معلمانی که در ابتدای ساخت مدرسه مشغول به آموزش شدند با نام های بهبهانی، سعادت و برادرش بودند. کمی بعد با عنایت ویژه پادشاه آن دوران یعنی مظفرالدین شاه نقدینگی این مدرسه بیشتر شد و چون در پی درخواست های جناب سعادت این کمک ها انجام شده بودند، این مدرسه با نام سعادت معروف گشت.

یکی از معروف ترین روزنامه های آن دوران به نام حبل المتین مراسم افتتاح مدرسه را به صورت کامل در روزنامه خود انتشار داد تا مردم از طریق آن با خبر شوند. افتتاح مدرسه سعادت در انتهای سال 1278 بود که با جمعی از افراد اهل قلم انجام گرفت. این مدرسه در زمان خود یک موقعیت بسیار عالی برای فرزندان خانواده ها بود تا بتوانند در یک جای زیبا با وسعت بالا به تحصیل مشغول شوند ولی تنها مشکل آن کمبود سرویس حمل و نقل برای آن ها بود چرا که فاصله ین مدرسه تا منازل آن ها تقریبا 3 کیلومتر بود.

کمی بعد یک خانه در مرکز شهر برای ساکن شدن دانش آموزان تهیه کردند تا آن ها بتوانند از این جهت راحتی بیشتری را تجربه نمایند. جالب است بدانید در ابتدای تاسیس مدرسه هیچ کدام از خانواده ها فرزندشان را به این مدرسه بری تحصیل نفرستاد. بعد از گذشت چند ماه بدگویی و سوءضن نسبت به این مدرسه شروع شد. اما در نهایت این گمانه زنی ها با تلاش عده ای خیر خواه به پایان رسید و در نهایت در سال 1279 که یک سال از تاسیس مدرسه می گذشت، تعداد 63 دانش آموز در این مدرسه مشغول تحصیل بودند.

اگر به این مدرسه بروید می توانید یک بخش از آن را به نام بخش فرهنگی تاریخی بیابید که در واقع این قسمت توسط دریابیگی در زمینی به مساحت 2 هکتار تاسیس شد تا دانش آموزان بتوانند آسان تر رفت و آمد داشته باشند. این ساختمان جدید دارای یک سالن با 6 کلاس بود که در کنار چهار ایوان پذیرای محصلان شد. در سال های اخیر حتی دانش آموزان در دبیرستان سعادت در این ساختمان مشغول تحصیل بودند. احداث این ساختمان و مجموعه جدید در سال 1280 پایان یافت و دانش آموزان از محلی که برایشان در نظر گرفته شده بود به این جا انتقال یافتند.

مدرسه سعادتعلت معروف بودن مدرسه سعادت

همان طور که گفته شد در ابتدای تاسیس مدرسه تقریبا تا 3 ماه هیچ دانش آموزی برای تحصیل به آن مراجعه نمی کرد تا اینکه چندی بعد با پیگیری های خیرین و عالمان در نهایت تعداد 63 نفر تا یک سال بعد از تاسیس برای تحصیل به آن جا وارد شدند. این رقم تا دو سال بعد به 450 نفر رسید و آوازه مدرسه در همه جا پیچید. در این میان روزنامه حبل المتین نیز تاثیر به سزایی در معرفی مدرسه به مردم داشت.

در آن دوران مدرسه سعادت تبدیل به یکی از قطب های مهم در زمینه آموزشی در کشور شد و فارغ التحصیلان معروفی در زمینه هایی هم چون نویسندگی، معلمی و… به کشور اضافه شدند. چهره های سیاسی و شاعر های نامی متعددی هم از همین مدرسه فارغ التحصیل شدند. چندی بعد تصمیم گرفتند سالروز احداث مدرسه سعادت را به عنوان روز ملی بوشهر انتخاب کنند که مصادف با 18 اسفند می شد.

در سال 1378 صدمین سال تاسیس مدرسه را جشن گرفتند و در پی آن کتاب های مهمی نیز در این خصوص به چاپ رسیدند. سرانجام در سال 1378 و در 11 بهمن این مدرسه به ثبت ملی رسید تا در زمره آثار بسیار مهم ایران قرار گیرد.

بازدید از قسمت های مختلف مدرسه سعادت

اگر تصمیم داشتید به این مدرسه مراجعه کنید بهتر است بدانید که این بنا شامل دو بخش می باشد. یک بخش مربوط به دانش آموزان بوده و تقریبا جدید است و بخش دیگر قسمت تاریخی فرهنگی می باشد که مراجعین به این سمت سوق داده خواهند شد. یک بخش از این مدرسه نیز وجود دارد که شما می توانید برای خرید از آن اقدام نمایید و محصولات و کالا هایی در زمینه هنر و صنایع دستی خریداری نمایید. بهتر است در صورت سفر به بوشهر حتما به مدرسه سعادت نیز سری بزنید و این سازه زیبا را از نزدیک ببینید. اگر به بوشهر سفر کرده اید و علاوه بر بازدید از جاذبه های تاریخی، به دنبال جاذبه های طبیعی زیبا هستید، می توانید گنبد نمکی جاشک را که جاذبه های تاریخی و طبیعی محسوب می شود، در لیست گردشگری خود قرار دهید.

روز ملی بوشهر

همان طور که به آن اشاره کردیم، به دلیل معروف شدن و اهمیت این بنا در سال 1378 روز تاسیس مدرسه یعنی 18 اسفند را به نام روز ملی بوشهر نامیدند تا برای همیشه اهمیت مدرسه سعادت برای همگان  آشکار باشد. در همان سال و در بهمن ماه این مدرسه در فهرست آثار ملی ثبت شد.

مدرسه سعادتساعت کاری مدرسه سعادت

اگر تمایل داشتید برای رفتن و بازدید از این سازه اقدام کنید بهتر است ابتدا از ساعت کاری و شماره تماس آن مطلع شوید تا بتوانید تجربه بهتری داشته باشید. در ادامه می توانید برخی از این اطلاعات را داشته باشید:

ساعت کاری مدرسه سعادت: همه روزه به جز روز های تعطیل باز می باشد.

شماره تماس مدرسه سعادت: 33324467-077

وبسایت مدرسه سعادت: saadatbu.ir

سایر اطلاعات درباره مجموعه فرهنگی تاریخی مدرسه سعادت

بهتر است یک سری اطلاعات دیگر در خصوص بازدید از این مدرسه داشته باشید تا در صورت تمایل برای مراجعه به آن دچار سرگردانی نشوید و تجربه بهتری را برای خود رقم بزنید:

بازدید از این مدرسه رایگان می باشد.

در روز های تعطیل مدرسه تعطیل است.

قبل از مراجعه از ساعت کاری مدرسه مطلع شوید.

سعی کنید محصولاتی که در این مدرسه به فروش می رسند را خریداری کنید تا به فرهنگ و دیده شدن هنرمندان منطقه کمک نمایید.

بهتر است در زمان مراجعه از آسیب رساندن به مجموعه خودداری کنید تا این میراث به آیندگان نیز منتقل گردد.

راهنما سایت

آدرس

بوشهر، میدان معلم، خیابان شهدا

شماره تماس
هزینه بازدید

رایگان

ساعات بازدید از این جاذبه

شنبه

7 الی 16

یک‌شنبه

7 الی 16

دو‌شنبه

7 الی 16

سه‌شنبه

7 الی 16

چهار‌شنبه

7 الی 16

پنج‌شنبه

7 الی 16

جمعه

7 الی 16
مسیریابی آنلاین
مطالب مشابه