قلعه فلک الافلاک

قلعه فلک الافلاک از جاذبه های دیدنی استان لرستان، خرم آباد است. دیدنی های بسیاری در این شهر وجود دارد که در این مقاله قصد داریم شما را با جذابیت ها و ویژگی های قلعه فلک الافلاک آشنا کنیم. اگر قصد دارید اطلاعات کاملی از جاذبه های گردشگری این شهر زیبا از ایران داشته باشید با لوکس ویلا همراه ما باشید.

معرفی قلعه فلک الافلاک خرم آباد

قلعه فلک و الافلاک در مرکز شهر خرم آباد و بر روی یک تپه واقع شده است، شاید برایتان جالب باشد بدانید این بنای زیبا که یکی از برترین قلعه های موجود در ایران می باشد، از دوران ساسانیان به جا مانده است و از قدیمی ترین جاذبه های گردشگری کشور به شمار می آید.

در تاریخ 10 مهر سال 1348 هجری شمسی قلعه فلک و الافلاک در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسید، تا پیش از این تاریخ، این قلعه باستانی کاربرد های متنوعی داشته و به سبب موقعیت مکانی بسیار مناسب و استراتژیکی که دارد همواره مورد توجه  حکومت های مختلف بوده است، در ادامه می توانید لیستی از کاربرد ها مختلف قلعه فلک و الافلاک را در زمان های مختلف مشاهده نمایید.

– محل نگهداری اسرای رومی | ساسانیان

– مقر حکومت | دوران آل حسنویه (قرن چهارم هجری)

– مقر حکومت حاکمان لرستان | از دوره صفویه تا قاجار

– خزانه حکومتی حاکمان لرستان | قاجار

– مرکز اداری و نظامی منطقه | در دوره قاجار

– انبار مهمات | دوره پهلوی

– زندان | دوره پهلوی

فلک الافلاک

همان طور که مشاهده می کنید، این بنا در طول تاریخ از نظر کاربری دستخوش تغییرات بسیاری شده است، با توجه به این که پیش تر اشاره کردیم علت این امر موقعیت مکانی استراتژیک و بسیار مناسب مجموعه می باشد.

برج های قلعه فلک الافلاک

قلعه فلک و الافلاک در طول تاریخ دستخوش تغییرات بسیاری شده است و احتمال می رود که بخش هایی از این مجموعه با گذشت زمان به طور کامل و یا قسمتی از آن ها به طور کامل از بین رفته باشد، برج های قلعه فلک و الافلاک جز بخش هایی هستند که با گذر زمان قسمت هایی از آن ها از بین رفته است. گفته می شود در ابتدا این مجموعه 12 برج داشته که نمادی از تعداد ماه های سال و همچنین 12 ساعت در یک نیم روز بوده است، منابع تصویری نشان می دهند که تا حدود یک قرن پیش نیز تعداد برج های قلعه فلک و الافلاک 12 بوده.

اما همان طور که در قسمت قبل اشاره کردیم امروزه تنها 8 برج باقیمانده است، لازم به ذکر می باشد که بر روی برج های این قلعه کنگره ها و روزنه هایی وجود دارد که به هنگام حمله دشمن و عملیات نظامی مورد استفاده قرار می گرفتند، همچنین بد نیست بدانید که برج سلجوقی و برج شمالی مهم ترین و حیاتی ترین برج های موجود در قلعه فلک و الافلاک به شمار می آیند، علت این امر نیز موقعیت مکانی مناسب این برج ها و نقش پر اهمیت آن ها در دفاع از مجموعه می باشد.

قلعه خرم آباداطلاعات بازدید

از آنجایی که قلعه فلک و الافلاک مشهور ترین و یکی از تاریخی ترین جاذبه های گردشگری موجود در استان لرستان است و اغلب گردشگران تور داخلی نسبت به بازدید از این مجموعه اقدام می کنند، تصمیم گرفتیم قسمتی از مقاله را به بیان اطلاعات مورد نیاز برای بازدید از این قلعه بسیار زیبا بپردازیم، اگر قصد بازدید از مجموعه را دارید مطالعه این بخش را از دست ندهید.

آدرس و مسیر درستری قلعه فلک الافلاک

چنانچه با تور داخلی سفر می کنید می توانید از تور لیدر خود بخواهید که برنامه بازدید از قلعه فلک و الافلاک را در نظر بگیرد در غیر این صورت برای دستری به این قلعه با استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی می توانید از سیستم اتوبوس رانی شهر خرم آباد استفاده نمایید، لازم به ذکر است که نزدیک ترین ایستگاه اتوبوس به قلعه فلک و الافلاک، ایستگاه سبزه میدان می باشد، این ایستگاه در خیابان امام خمینی شهر خرم آباد واقع شده است.

آدرس قلعه فلک و الافلاک: استان لرستان، شهرستان خرم آباد، خیابان امام خمینی، خیابان دوازده برجی، قلعه فلک و الافلاک

ساعت بازدید قلعه فلک الافلاک

این قلعه همه روزه بجز ایام تعطیل (به علت سوگواری) از ساعت 8 صبح تا 9 شب آماده پذیرش مراجعین می باشد، البته توجه داشته باشید که ساعت کاری مذکور ویژه شش ماهه اول سال می باشد و در شش ماهه دوم سال ساعت بازدید از این جاذبه تاریخی کاهش یافته و از 8 صبح تا 8 عصر است.

هزینه بازدید قلعه فلک الافلاک

برای بازدید از این جاذبه دیدنی، گردشگران باید بلیط ورودی این مجموعه را دریافت کنند، قیمت این بلیط برای هر گردشگر ایرانی 9 هزار تومان و برای هر گردشگر خارجی 70 هزار تومان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *