قلعه رودخان

مدت زمان خواندن این مطلب : 8 دقیقه

یکی از مهم ترین مناطق تاریخی استان گیلان که می توانید به عنوان مقصد سفر خود آن را انتخاب نمایید، قلعه رودخان فومن می باشد. این دژ محکم از مهم ترین قلعه های تاریخی و نظامی ایران به حساب می آید و در زمان احداث به عنوان بهترین قلعه در این منطقه شناخته می شد. در این مقاله به سراغ معرفی قلعه رودخان گیلان رفتیم تا بتوانید اطلاعات بیشتری از این مکان تاریخی به دست آورید پس تا انتهای مطلب با لوکس ویلا همراه باشید.

قلعه رودخان کجاست

برای رفتن به قلعه رودخان از تهران باید ابتدا خود را به آزادراه تهران-کرج برسانید و تا رسیدن به آزادراه قزوین-رشت این مسیر را ترک نکنید. بعد از رسیدن به جاده قزوین-رشت مسیرتان را ادامه دهید تا به جاده فومن-سراوان وارد شوید. این مسیر در نهایت به جاده قلعه رودخان خواهد رسید که بعد از آن به راحتی باقی مسیر را به سمت مقصد خواهید پیمود. مسیر رسیدن به قلعه رودخان 330 کیلومتر بوده و در حدود 4 ساعت بدون ترافیک در راه خواهید بود. یک لوکیشن از قلعه رودخان نیز برایتان قرار داده ایم که از طریق آن به راحتی تا قلعه خواهید رفت.

آدرس قلعه رودخان: گیلان، 20 کیلومتری جنوب فومن، بالای روستای رودخان

فاصله فومن تا قلعه رودخان

این قلعه تا مرکز فومن 22 کیلومتر فاصله دارد و یک ساعت در راه خواهید بود تا خودروی خود بتوانید به مقصد برسانید. فراموش نکنید در سفر به فومن می توانید یک روز را برای تماشای قلعه رودخان در نظر بگیرید و از 7:30 صبح تا 17 برای بازدید از قلعه اقدام کنید.

قلعه رودخان

درباره قلعه رودخان

درباره قلعه رودخان مردم بومی داستان هایی را عنوان می کنند که بعضی از آن ها افسانه و بعضی دیگر کمی به واقعیت نزدیک هستند. مثلا راجع به قلعه رودخان مردم بومی معتقدند که در آن جن و ارواح وجود دارد. این موارد معمولا راجع به قلعه های مختلف مطرح می شوند ولی حقیقت همان است که در اسناد تاریخی عنوان می شود. این قلعه در گذشته حکم یک مکان مهم برای دفاع از حمله های دشمن داشته که مردم در آن پناه می گرفتند تا از گزند جنگ ها و حوادث پیرامون در امان بمانند. دلیل نام گذاری این قلعه به رودخان این است که یک رودخانه به نام رخون در اطراف قلعه در جریان می باشد و نام قلعه را از روی آن برداشته اند.

مردم محل این ناحیه به قلعه نام قله رخون می گویند. در گذشته های دور نیز این قلعه را با نام های دژ رودگان یا روگان نیز می شناختند. در درون قلعه به دلیل این که در دو ارتفاع متفاوت ساخته شده است شما تعداد زیادی پله می بینید که همگی آن ها برای مرتبط شدن بخش های مختلف قلعه به یکدیگر می باشند. قلعه رودخون به عنوان یک قلعه هزار پله به شهرت رسیده و نام های سکسار، سگسال، سگسار و حسامی نیز بر قلعه گذاشته شده اند. این قلعه به عنوان یکی از جاهای دیدنی فومن به حساب می آید و بنایدتماشای آن را از دست بدهید.

تاریخچه قلعه رودخان

قدمت این قلعه مربوط به ادوار بسیار گذشته بوده و اکتشاف آن به سال 1830 برمی گردد که تا قبل از این تاریخ مردم از وجود این قلعه اطلاعی نداشتند. یکی از بازسازی های مهم قلعه رودخان به سال 918 تا 921 قمری برمی گردد که این مرمت برای سلطان حسام الدین انجام گشت. یکی از کتیبه های مهم مربوط به قلعه که هم اکنون در موزه گنجینه رشت نگه داری می شود، در ورودی دروازه نصب بوده و به عنوان تنها سند تاریخی این قلعه به حساب می آید. بر سر قدمت این قلعه اختلاف نظر وجود دارد و هنوز به طور دقیق معلوم نیست در چه زمانی احداث شده است ولی آن چه برای بنای ابتدایی تخمین زده اند به زمان ساسانیان یا اوایل دوران اسلامی می رسد.

در دوران سلجوقیان این مجموعه تاریخی بازسازی شد و به عنوان یکی از پایگاه های اسماعیلیان مورد استفاده قرار گرفت. تعداد زیادی از حاکمان استان گیلان در ادوار مختلف از این بنا به عنوان مرکز سلطنتشان بهره بردند و این کاربری تا زمان زندیه ادامه داشت. از دیگر بازسازی هایی که برای این قلعه صورت گرفت در زمان هدایت خان بود که ایشان به عنوان حکمران فومن در سال 1175 وقتی علیه کریم خان قیام کرد به مرمت قلعه پرداخت.

تاریخچه قلعه رودخان

معماری قلعه رودخان

قلعه رودخان با اینکه در ارتفاعات ساخته شده ولی مساحتی معادل 6.2 هکتار دارد و طول این قلعه نیز به 500 متر می رسد. ارتفاع برج 1500 متر است و قلعه از دو بخش قورخانه و ارگ تشکیل شده است. بخش ارگ مربوط به شاهان و حرم سرای آنان بوده و قورخانه قلعه به عنوان محلی برای فعالیت های نظامی کاربرد داشته که سربازان در این قسمت زندگی می کردند. مصالحی که برای ساخت قلعه رودخان به کار رفته از آجر و سنگ بوده و در بخش غربی ارگ آجر به کار رفته است.

قراول خانه های قسمت شرقی و ارگ در بخش غربی هر دو از دو طبقه ساخته شده اند و داراینورگیر های مختلف نسبت به اطراف قلعه تسلط دارند. همان طور که پیش تر نیز به آن اشاره کردیم این قلعه بر روی دو قله ساخته شده و به همین دلیل به سه بخش شرقی، میانی و غربی تقسیم می شود که در این جا به معرفی این سه بخش خواهیم پرداخت:

 1. بخش غربی: این قسمت بر روی یک شیب زیاد روی کوه ساخته شده و دارای بخش هایی مثل دروازه ورودی، شاه نشین، آبریزگاه، سردخانه، آب انبار و واحدهایی مسکونی می شود.
 2. بخش میانی: این قسمت به عنوان پایین ترین ارتفاع در قلعه بوده و دروازه اصلی قلعه نیز در این بخش قرار گرفته
 3. بخش شرقی: با رسیدن به این قسمت خواهید دید که با یک دروازه این بخش از دیگر قسمت ها

هم چنین هنگامی که به قلعه رودخان وارد می شوید از قسمت شمالی می توانید درب ورودی را تماشا کنید که اطراف آن دو برج بسیار بزرگ قرار گرفته است و هم چنین یک کتیبه که البته هم اکنون در موزه رشت قرار دارد نیز در همان زمان بر بالای در نصب شده بود. برج های دیدبانی نیز در اطراف قلعه وجود دارند که قابل روت بوده و شما می توانید آن ها را تماشای نمایید.

یکی از مواردی که برای دفاع از قلعه تدبیر شده وجود روزنه هایی است که در داخل دیوار ها و برج ها وجود دارند و از طریق آن ها مواد مذاب به روی دشمن ریخته می شد و هم چنین تیراندازی نیز انجام می گرفت. تعدادی از برج های قلعه رودخان دو طبقه می باشند و سقفشان چوبی بوده و درونشان نیز اجاق و دودکش تعبیه شده. علت این امر گرم نگه داشتن سربازان در زمستان بوده است. شاه نشین به عنوان مهم ترین قسمت در بخش غربی قلعه می باشد و آن را در بالاترین بخش از قلعه می توانید ببینید.

این قسمت از قلعه ساختاری متفاوت از دیگر بخش ها دارد و شامل یک تراس، دو بخش تحتانی و فوقانی می شود. آب این قلعه توسط یک چشمه تامین میشد و در حیاط قلعه قرار داشت ولی بعد از زلزله سال 1369 و اتفاقاتی که برای آن افتاد خشک شد و کمی بعد این چشمه به واسطه میراث فرهنگی مورد مرمت قرار گرفت و دوباره زنده شد. اگر به قسمت شمال شرقی قلعه رودخان بروید می توانید یک بنای دو طبقه را ببینید.

در این ساختمان یک کوه قرار گرفته و درون این کوه نیز غاری دیده می شود که گفته ها حاکی از آن است که در قدیم سربازان را در آن جا نگه می داشتند تا در صورتی که دشمن قصد حمله داشت به افراد درون قلعه علامت دهند. معماری بی نظیر این قلعه هر کسی را مدهوش می کند و باید گفت قسمت های زیادی از آن نیز از بین رفته ولی هم چنان یک جای تاریخی مهم و زیبا در ایران می باشد که تماشای آن را نباید از دست بدهید.

بازار قلعه رودخان

یکی از مواردی که برای مسافران و توریست ها تعبیه شده، بخش بازار قلعه می باشد که در همان ورود به قلعه می توانید از آن دیدن نمایید. این بازار مقدار کمی جلوتر از پارکینگ قرار گرفته و با دیدن آن احتمالا خانه های چینی در ذهنتان شکل بگیرد. یک بخش مهم در بازار قلعه وجود دارد که به اسکمو فروش ها شهرت دارد. این قسمت به شما کمک می کند تا هر چه نیاز دارید بخورید و خوراکی های محلی را نیز تست کنید. بخش جذاب دگر بازار نیز مربوط به پوشیدن لباس های رنگی می شود که درواقع همان لباس های گیلکی می باشد. شما می توانید این لباس ها را پوشیده و تصاویر زیبای خود را به یادگار از سفرتان داشته باشید.

[widgetkit id=”156″ name=”بازار قلعه رودخان”]

اطلاعات مهم درباره قلعه رودخان

برای بازدید از یک جای تاریخی بهتر است اطلاعات کافی درباره بخش های مختلف آن را داشته باشید تا بتوانید بهتر از قبل برای این منظور اقدام نمایید. مناطقی مثل قلعه رودخان هزینه های مختلفی برای استفاده از موارد متعدد درون آن باید بپردازید و این موضوع را قبل از رسیدن به این ناحیه در نظر داشته باشید. ما دراین جا یک اطلاعات کلی درباره هزینه های متعدد قلعه رودخان به شما خواهیم داد تا بتوانید از طریق آن ها سفر بهتری را تجربه کنید.

 • هزینه بلیط ورودی قلعه رودخان: برای ایرانی ها 10000 تومان و برای خارجی ها 20000 تومان
 • هزینه پارکینگ قلعه رودخان: 5000 تومان
 • ساعت بازدید از قلعه رودخان: در نیمه اول سال از 8 صبح تا 18 و در نیمه دوم سال از 8 صبح تا 16
 • لوازم ضروری بازدید از قلعه رودخان: کفش مناسب، کارت بانکی، پول نقد، کلاه و عینک آفتابی
 • امکانات قلعه رودخان: پارکینگ، رستوران، راهنما، کافه، سرویس بهداشتی

بهترین زمان سفر به قلعه رودخان

اگر می خواهید برای تماشای قلعه رودخان راهی این منطقه شوید، بهتر است در ابتدا زمان مناسبی را برای این موضوع انتخاب نمایید. به جرات می توان گفت قلعه رودخان از آن جاهایی است که در تمامی فوصول می تواند برای سفر مناسب باشد. در تابستان این منطقه خنک تر از سایر قسمت های دیگر شمال کشور می باشد و به همین دلیل می توان گفت یکی از بهترین زمان هاست تا شما به همراه خانواده تان در تعطیلات تابستانی راهی این منطقه زیبا و سرسبز شوید. البته سفر به قلعه رودخان در بهار نیز همانند تابستان می تواند شما را از گرما و رطوبت نجات دهد و تجربه ای شیرین را برایتان داشته باشد.

یکی از فصولی که می تواند برای تصویر برداری مناسب باشد، پاییز است که با خلق رنگ های مختلف در طبیعت این قلعه و مناظر اطرافش را دیدنی تر از هر وقت دیگری می کند. اگر به فکر ثبت تصاویر ویژه ای هستید بهتر است پاییز را برای رفتن به این قلعه انتخاب کنید. قلعه در فصل زمستان با اولین بارش برف سفیدپوش می شود و به همین دلیل می توانید منظره ای سفید از قلعه را ببینید که در نوع خود یکی از بهترین اوقات سال برای سفر است.

بهترین زمان سفر به قلعه رودخان

نکات ضروری در سفر به قلعه رودخان

اگر قصد دارید به قلعه رودخان سفر کنید بهتر است نکات مربوط به سفر به این ناحیه را بدانید تا بتوانید سفر بهتری را تجربه نمایید. این منطقه تاریخی به دلیل ارتفاع زیادی که دارد و پله هایی که شما را به بالای قلعه می رساند نیازمند به همراه داشتن وسایل ضروری و مهمی است که اگر آن ها را فراموش کنید و یا اطلاعات کافی نداشته باشید با مشکل مواجه خواهید شد. هم چنین این منطقه تبدیل به یک جای توریستی شده و به همین دلیل در خود کافه ها و رستوران های مختلفی را نیز دارد که استفاده از آن ها نیازمند پول زیادی می باشد. ما در این جا به نکات مهم سفر به این قلعه اشاره خواهیم کرد تا بتوانید اطلاعات مهم درباره آن ها را به دست آورید:

 • اولین و مهم ترین گزینه ای که باید مد نظر قرار دهید، پوشیدن یک کفش مناسب برای بالا رفتن از پله ها می باشد. شاید باورش سخت باشد و در شرایط مناسب و بدون توقف های طولانی مدت در مسیر رفت و برگشت بیش از سه ساعت در راه خواهید بود که نیازمند یک کفش مناسب هستید.
 • از آن جا که این مسیر یک سربالایی بوده و باید پله های مختلفی را طی کنید نباید لوازمی که به آن ها احتیاج ندارید را با خود حمل کنید.
 • بهتر است برای بالا رفتن از پله ها یک عصا یا چوب دستی با خود داشته باشید تا آسیب زیادی به زانو ها یا کمرتان وارد نشود.
 • بعضی از تفریحاتی که در این قلعه به وجود آمده اند نیازمند پول نقد می باشند و علاوه بر کارت بانکی بهتر است پول نیز با خود داشته باشید.
 • بهتر است افراد مسن و کودکان را در این کوه پیمایی با خود همراه نکنید چرا که بسیار اذیت خواهند شد. هم چنین افرادی که ناراحتی قلبی دارند نیز نباید به هیچ وجه برای بالا رفتن از پله ها اقدامی نکنند.
 • تعداد پله های این قلعه بیشتر از 1620 عدد می باشد و بهتر است قبل از پیمودن تمامی مسیر به توانایی های خود بیشتر فکر کنید.
 • اگر به دنبال یک سفر اقتصادی هستید بهتر است برای خوراکی خوردن در مسیر فکری بکنید تا نیازی به استفاده از کافه ها و رستوران های این محل نداشته باشید.
 • یک کیسه زباله کوچک به همراه داشته باشید تا در صورت لزوم بتوانید از آن استفاده کنید و زباله های خود را در این منطقه رها نکنید.

دلیل نامگذاری قلعه رودخان

در دوران مختلف این قلعه با نام های متعددی خوانده می شد که گاهی این قلعه همزمان با چند نام شناخته میشد. یکی از نام هایی که بر این قلعه گذاشته بودند، سگسال می باشد که احتمالا به این دلیل است که این قلعه در سال سگ ساخته شده است. این قلعه با نام هایی هم چون حسامی، سکسار و سگسار نیز شناخته می شد. به دلیل قرار گرفتن این قلعه در کنار رودخانه، در زمان های گذشته آن را با نام روگان یا دژ رودگان نیز می شناختند و به معنی دژی بود که در کنار رودخانه واقع شده است.

کمی بعد این نام به قلعه رودخان یعنی قلعه ای که در نزدیکی رودخانه قرار گرفته شناخته شد. در زبان های گیلکی و تالشی به ترتیب این قلعه با نام های رودخان قلعه و قله روخونه قه له می باشد. لازم به ذکر است قلعه رودخان در یک دوره ای به نام قلعه هزار پله نیز شهر ت داشت.

قلعه رودخان

شرح تکمیلی قلعه رودخان

شاید پیش تر نیز به آن اشاره کرده باشیم ولی باید به طور مختصر عنوان کرد که این قلعه از دو بخش تشکیل شده و به نام های ارگ و قورخانه شناخته می شوند. ارگ قسمت مهم قلعه بوده و از آجر به عنوان مهم ترین مصالح در آن استفاده شده است. قورخانه درواقع همان محلی است که در آن به ساخت، تعمیر و ذخیره مهمات می پرداختند. نام دیگر قورخانه زرادخانه است که از مشهور ترین زراد خانه های جهان می توان کرملین را نام برد.

در قسمت شرقی قلعه رودخان قسمت های مختلفی وجود دارد که از بین آن ها می توان به دوازده ورودی، زندان، درب اضطراری و آبریگاه و حمام اشاره نمود. قسمت غربی قلعه نیز شامل سردخانه، واحد های مسکونی، آبریزگاه شاه نشین، دوازده ورودی، چشمه، حوض و آب انبار می شوند. دور تا دور قلعه دارای برج های دیده بانی می باشد که تعداد آن ها به چهل برج می رسد.

بر روی دیوار ها و برخی برج ها روزنه هایی یافت می شود که از آن ها به منظور ریخن مواد مذاب بر روی دشمنان استفاده می شده است. در این جا هم چنین باید متذکر شد که در تاریخ این قلعه هیچ دشمنی موفق به نفوذ به درون قلعه نشده است و از بابت دفاع در این قلعه تدابیر خوبی اندیشیده شده بود.

اقامت در اطراف قلعه رودخان

در پایین این قلعه یک سری سوئیت وجود دارد که برای مسافران ساخته شده اند تا اگر تمایل به اقامت در این جا را داشتید بتوانید از آن ها استفاده نمایید. شما هم چنین می توانید برای کمپ کردن در اطراف قلعه نیز اقدام کنید که برای این منظور به چادر مسافرتی، کیسه خواب و لوازم ضروری کمپینگ نیاز خواهید داشت. با کمپ کردن در دل جنگل های فومن می توانید اقامتی هیجان انگیز را در کنار این قلعه تاریخی تجربه نمایید.

علاوه بر این موارد اقامتگاه های بومگردی و خانه های ویلایی که در نزدیکی قلعه اجاره داده می شوند نیز بسیار کاربردی هستند. در فومن و اصراف آن هتل هایی وجود دارد که از آن ها نیز می توانید برای اقامت چند روزه خود استفاده نمایید. پس بهتر است قبل از این که به این منطقه سفر کنید تصمیم بگیرید که از کدام یک از این موارد برای اقامت قصد دارید استفاده کنید.

راهنما سایت

آدرس

گیلان، 20 کیلومتری جنوب فومن، بالای روستای رودخان

شماره تماس

هزینه بازدید

۱۰/۰۰۰ تومان

ساعات بازدید از این جاذبه

شنبه

8 الی 18

یک‌شنبه

8 الی 18

دو‌شنبه

8 الی 18

سه‌شنبه

8 الی 18

چهار‌شنبه

8 الی 18

پنج‌شنبه

8 الی 18

جمعه

8 الی 18
مسیریابی آنلاین
مطالب مشابه