یکی از بهترین شهر های جنوبی کشور که افراد می توانند به عنوان مقصد سفر خود انتخاب نمایند، خرمشهر می باشد. این شهر در طول تاریخ حوادث زیادی را به خود دیده و رویداد های تاریخی مهمی نیز در آن اتفاق افتاده به همین دلیل یکی از مهم ترین شهر های جنوبی کشور محسوب می شود. یکی از مهم ترین جاذبه های تاریخی خرمشهر به نام قصر فیلیه می باشد که به دلیل قدمت بالای خود مورد توجه افراد زیادی می باشد. این قصر که با نام کاخ شیخ خزعل نیز آن را می شناسند، موضوع این بار مقاله ما می باشد. بهتر است تا انتهای مطلب با ما همراه باشید تا بتوانید اطلاعات کافی درباره آن به دست آورید.

قصر فیلیه کجاست و مسیر دسترسی به آن

برای رسیدن به قصر فیلیه که در کنار رودخانه کارون قرار گرفته می توانید ابتدا خود را به خیابان بهارستان که یکی از خروجی های میدان مقبل می باشد برسانید. در جهت شمال غربی این خیابان ادامه دهید تا به میدان برسید. در میدان به سوی بلوار رجایی رفته و از اولین خروجی به آن وارد شوید. در مسیر پیش رویتان به دو میدان دیگر نیز خواهید رسید که اولین میدان را به سمت اولین خروجی و دومین میدان را به طرف دومین خروجی خواهید رفت و بعد باید به طرف راست بپیچید.

مسیر پیش رویتان را تا رسیدن به کاخ فیلیه که در سمت چپ شما قرار دارد ادامه دهید. مسافت مسیر گفته شده تقریبا 2.5 کیلومتر بوده و در حدود 5 دقیقه بدون ترافیک در راه هستید. شما هم چنین می توانید از لوکیشن زیر استفاده کنید تا با نقشه و به آسانی خود را به مقصد برسانید.

آدرس قصر فیلیه: خوزستان، خرمشهر، جنب اداره کل گمرک خرمشهر، ساحل رود کارون

قصر فیلیه

معرفی کاخ فیلیه خرمشهر

خرمشهر دارای جاذبه های تاریخی مختلفی می باشد و به همین دلیل می توان گفت یکی از شهر های مهم خوزستان تلقی می شود. یکی از بهترین جاذبه هایی که در این شهر می توانید برای تماشای آن اقدام نمایید، کاخ فیلیه یکی از بهترین جاذبه های گردشگری خرمشهر است که می توانید برای مراجعه به آن اقدام نمایید چرا که قدمت بالایی داشته و یکی از با ارزش ترین سازه های تاریخی این شهر می باشد. این بنا در 1917 به دستور شیخ خزعل که در آن زمان حاکم خوزستان بود بنا نهاده شد. شیخ خزعل نه تنها حاکم خوزستان در زمان قاجار بلکه شیخ عشایر عرب بنی کعب نیز بود.

در ساخت این قصر از مصالحی مثل آجر و گچ استفاده شده که متاسفانه در زمان جنگ تخریب شد. در طول ساخت این بنا بار ها بر روی آن بازسازی هایی شکل گرفته ولی در حال حاضر به شکل یک مخروبه درآمده است. طراحی های به کار رفته در ساخت این بنا مربوط به معماری زمان قاجار می باشد و می توانید آجر کاری های زیبایی را در آن تماشا نمایید. بر روی سقف آیینه کاری شده و ایوان های این عمارت به مانند ایوان های زمان پادشاهان می باشد.

تاریخچه قصر فیلیه

همان طور که به آن اشاره کردیم این قصر در سال 1917 ساخته شد و زیر بنای آن به 788 متر مربع می رسد. محل قرار گیری این عمارت در کنار رودخانه فیلیه بود و به عنوان یکی از زیبا ترین سازه های زمان قاجار محسوب می شد. در سیزدهم آذر سال 1303 رضا شاه به علت یک سری از اختلافات پیش آمده با شیخ خزعل راهی خرمشهر شد و مدت اقامت خود را در قصر فیلیه گذراند.

علت اختلاف پیش امده نیز بر سر اختلافات مربوط به حکومت تهران با شیخ خزعل بود. در این کاخ مدتی بعد از حضور رضا خان یک توافق شکل گرفت و بر طبق آن اجازه ادامه زندگی در خوزستان به شیخ خزعل داده شد با این شرط که زین پس می بایست دستور های مربوط به حاکمیت خود را از ایالت دریافت نماید. این در حالیست که با موافقت شیخ به املاک و دارایی های وی نیز احترام گذاشته شد. قصر فیلیه خرمشهر در طول تاریخ خود حوادث مختلفی را تجربه کرده که این عوامل ارزش این بنا را بیشتر کرده اند. اگر به خرمشهر سفر کردید بهتر است به این کاخ سری بزنید و آن را از نزدیک تماشا نمایید.

تاریخچه قصر فیلیه

تخریب کاخ فیلیه

یکی از بد ترین اتفاقاتی که برای این کاخ افتاد مربوط به سال 1389 می شود که به دلایلی نا معلوم این قصر تخریب شد. جالب است که بر طبق گفته عده ای از مدیر های میراث فرهنگی آبادان این بنا از دو سال پیش مورد مرمت قرار گرفته بود! چندی بعد میراث فرهنگی اعلام کرد که یک نهاد نظامی دست به تخریب ین سازه زده است. با خراب شدن قصر فیلیه خبر های زیادی در سایت های مختلف ایران و خارج از کشور منتشر شد.

در حال حاضر اگر به این بنا مراجعه کنید متاسفانه با یک مخروبه مواجه خواهید شد. لازم به ذکر است که تعدادی از فعالان ایرانی در کنار روزنامه نگاران و نویسندگان اعتراض خود را به صورت یک نامه در اختیار دبیر کل سازمان یونسکو داده اند و خواستار حفاظت از سازه های تاریخی ایران شدند. تخریب این بنا اعتراض بسیاری از افراد را در پی داشت ولی این عمل انجام شده و متاسفانه از آن بنای ارزشمند چیز زیادی باقی نمانده است.

مدت زمان بازدید از قصر فیلیه

اگر تمایل دارید از این سازه تاریخی دیدن نمایید بهتر است ابتدا یک سری اطلاعات درباره آن به دست آورید و سپس برای مراجعه به آن اقدام کنید. این بنای تاریخی که هم اکنون تبدیل به یک مخروبه شده را می توانید به صورت رایگان تماشا نمایید و مدت بازدید از آن نیز کمتر از یک ساعت به طول می انجامد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *