غار علیصدر

بزرگ ترین غار در شهر همدان

غار علیصدر همدان از بزرگ‌ترین و شگفت انگیزترین غار‌های موجود در ایران است که در روستای کوچکی با همین نام قرار دارد. جالب است بدانید غار علیصدر همدان از معدود غارهایی در دنیا است که می توانید برای بازدید از جاهای مختلف آن قایق سواری کنید. برای دریافت اطلاعات لازم از جاذبه‌های گردشگری، امکانات، هزینه‌های بلیط و همچنین راه‌های دسترسی به آن با ما همراه باشید.

تاریخچه غار علیصدر همدان

بی شک یکی از هیجان انگیزترین مکان‌های دیدنی در ایران و حتی دنیا بازدید از غارهای قدیمی است. در واقع برای تمامی مردم با هر سنی، رفتن به اعماق زمین می‌تواند جذاب و شگفت انگیز باشد. غار آبی علیصدر در ارتفاع 2000 متری از سطح دریا قرار دارد. این مجموعه دارای راهروهای تو در تو و دالان‌های پر پیچ و خم است. طبق بررسی‌هایی که توسط باستان شناسان و کارشناسان صورت گرفته، قدمت این غار به 190 میلیون سال پیش ( دوره ژوراسیک) باز می‌گردد.

جالب است بدانید مردم بومی ساکن در روستای علیصدر از وجود این غار مطلع بودند و از آب آن برای بقای زندگی خود استفاده می کردند. با تمام این تفاسیر کاوش های علمی بر روی این آثار باستانی از سال 1342 هجری آغاز شده است. تا قبل از سال 1355 بازدید از این غار برای عموم میسر نبوده زیرا دهانه‌ی ورودی آن به قدری باریک و تنگ بود که تنها افراد متخصص می‌توانستند از آن عبور کنند.

پس از مدتی شخصی به نام عبداله حاجیلو شروع به گسترش دهانه غار علیصدر همدان کرد و پس از گذشت چند سال سرانجام در سال 1355 اولین سری بلیط‌ها برای بازدید عموم فروخته شد و از همان ابتدا با استقبال بینظیری از سوی گردشگران قرار گرفت.

هر فردی با دیدن جاذبه های دیدنی و فوق العاده این غار می‌تواند تجربه‌ای بینظیر را لمس کند. استالاکتیت و استلاگمیت های شگفت انگیز، دریاچه‌ای با عمق 7 تا 15 متر، دالان‌های پر پیچ و خم و فضای وهم آلود غار غلیصدر برای هر کسی با هر سنی جذاب است. با این توصیف‌ها در سفر به همدان، بازدید از این غار رازآلود را فراموش نکنید.

غار علیصدر همدان

غار علیصدر در شهر همدان

نکته جالب در مورد نام غار

جالب است بدانید نام این غار در ابتدا علی سرد بوده است که پیمانکار این مجموعه پس از اتمام فعالیتش به اشتباه نام علی سرد را، علیصدر بر روی تابلو می‌نویسد. پس از این اشتباه نام روستا نیز به علیصدر تغییر یافت. لازم به ذکر است که برخی از محققین بر این باورند که نام این روستا و غار علی سد بوده زیرا منبعی برای تهیه آب آشامیدنی مردم در زمان های قدیم بوده است.

استلاگمیت ها و استلاکتیت ها چیست؟

پس از تهیه بلیط و ورود به غار چند دقیقه‌ای را برای رسیدن به دریاچه و قایق سواری پیش رو دارید. پس از سوار شدن بر قایق شاهد استلاگمیت ها و استلاکتیت در سقف و دیواره های علیصدر هستید. این دو که بر اثر فرسایش، آب خوردگی و گذر زمان شبیه به چکیده‌های سنگی و رسوبی شده‌اند به اشکال گوناگون و جذابی مبدل شده اند که هر یک نام گذاری شده‌اند.

تخت جمشید: هنگام قایق سواری بر روی دریاچه علیصدر به جایی می‌رسید که بر اثر گذر زمان ستون‌های سنگی همانند سر ستون‌های تخت جمشید قابل مشاهده هستند. این شباهت موجب شده تا زیبایی این قسمت از غار دوچندان شود.

تالار قندیل: یک ستون بزرگ در میان این مجموعه قرار دارد که بر اثر قندیل‌های سنگی بسیار قطور شده است، از این رو آن را تالار قندیل نامیده اند.

پنجه عقاب: تمامی بخش های موجود در غار علیصدر کاملا بدون دخالت دست شکل گرفته اند. بخش های رسوبی در سقف و دیواره‌های غار وجود دارد که کاملا شبیه به پنجه‌های عقاب هستند.

پنجه اژدها: یک تکه سنگ چکیده شده و زرد رنگ درست مثل پنجه اژدهای افسانه‌ای وجود دارد که بسیار جالب و شگفت انگیز است.

میدان ستون‌ها: در قسمتی از این مجموعه تعداد زیادی ستون‌های سنگی وجود دارند که از تجمع آن‌ها، میدان ستون‌ها نامیده می شوند.

کلمه مقدس الله: تجمع استلاگمیت‌ها بر روی قسمتی از سقف غار باعث شده تا نام الله به راحتی دیده شود. برای بازدید آسان تر گردشگران بر روی این کلمه نورپردازی صورت گرفته است.

آبشار سنگی: یک دیواره بزرگ سنگی پر از استلاگمیت‌ها قرار دارد که تبدیل به یک آبشار سنگی شده است.

چگونه از غار علیصدر همدان دیدن کنیم؟

جالب است بدانید قسمت‌هایی از غار علیصدر همدان هنوز پس از این همه سال کشف نشده. از طرفی تمامی بخش‌های کشف شده قابل بازدید عموم نمی‌باشد. همان طور که در بخش‌های بالا گفته شد این غار آبی را نمی توانید به تنهایی و بدون وجود راهنما بازدید کنید زیرا از مسیر‌های اصلی و قایق‌رانی اطلاعات دقیقی ندارید. از ابتدای ورود با یک راهنما که مسلط به مسیریابی و قایق‌رانی است همراه می‌شوید، این شخص تمامی جاذبه‌های دیدنی غار را به طور کامل و با تاریخچه دقیق برایتان توضیح خواهد داد.

اطلاعات مورد نیاز بازدید از غار آبی

بهتر است قبل رفتن به غار علیصدر اطلاعات کاملی از زمان بازدید، آدرس، ساعات بازدید و بهترین فصل برای سفر به همدان داشته باشید. با دانستن این موارد می توانید سفر خوشی را برای خود و همسفرانتان داشته باشید. در ادامه با ما همراه باشید.

ویژگی‌های شگفت انگیزترین غار ایران

  • علیصدر بزرگ‌ترین غار آبی جهان به شمار می‌رود
  • هیچ‌گونه آبزی و جانور زنده در آب این مجموعه وجود ندارد.
  • آب موجود در آن رنگ، بو و مزه ندارد اما با توجه به املاح معدنی زیادی که در آن است قابل آشامیدن نمی‌باشد.
  • قدمت این غار به 190 میلیون سال پیش باز ‌می‌گردد
  • بیش از 30 کیلومتر از این مجموعه کشف و نقشه برداری شده است که گردشگران تنها 2 الی 3 کیلومتر از آن را می‌توانند بازدید کنند
  • سالانه نزدیک به یک میلیون نفر گردشگر برای بازدید علیصدر به همدان سفر می کنند
  • با توجه به این که غار علیصدر همدان در زیر زمین قرار دارد، هیچ‌گونه گاز سمی در آن دیده نمی شود.

امکانات رفاهی برای گردشگران

با توجه به میزان ورود سالیانه گردشگران، امکانات رفاهی عالی و کاملی تهیه شده است. این مجموعه دارای پارکینگ بزرگ برای خودروها، سرویس بهداشتی، رستوران، کافه، بوفه، بازارچه صنایع دستی و اقامتگاه‌های مناسب برای مسافرین است.

علیصدر

غار علیصدر در همدان

آدرس غار علیصدر همدان

همان طور که در بخش بالا گفته شد این روستا در فاصله 75 کیلومتری از مرکز شهر قرار گرفته که سه مسیر اصلی برای وارد شدن به این شهر دارید.

مسیر اول : شهر همدان، کبودرآهنگ، سه راه نوژه، روستای علیصدر، غار علیصدر

مسیر دوم : شهر همدان، لارجین، بیجار، غار علیصدر

مسیر سوم : شهر همدان، صالح آباد، غار علیصدر

ساعات کاری غار علیصدر

شش ماه اول سال: همه روزه از 8 صبح تا 5 عصر

شش ماه دوم سال: همه روزه از 8 صبح تا 4 عصر

همان طور که مشاهده می کنید غار علیصدر در تمامی روزها و فصل‌های سال آماده پذیرایی از گردشگران می باشد اما با توجه به این که این غار در سطح پایینی از زمین قرار دارد، آب و هوایی بسیار خنک و دلنشین دارد، از این رو فصل بهار و تابستان را می توان بهترین فصول سال برای بازدید از این مجموعه‌ی شگفت انگیز پیشنهاد کرد.

هزینه‌های بازدید از غاز علیصدر همدان

هزینه بازدید از غار علیصدر برای گردشگران داخلی 40 هزار تومان و خرید آنلاین بلیط 35 هزار تومان است. اما گردشگران خارجی می بایست 80 هزار تومان برای خرید بلیط پرداخت کنند.

اجاره خانه و ویلا در همدان

اگر قصد دارید تمامی جاذبه های گردشگری همدان را طی چند روز بازدید کنید و نگران محل اقامت خود هستید، ما به شما وب سایت لوکس ویلا را پیشنهاد می کنیم. قبل از حرکت به سمت همدان می توانید ویلای خود را در کوتاه‌ترین زمان ممکن انتخاب و رزرو کنید. بهتر است بدانید عکس های ویلا، آدرس، موقعیت مکانی و قیمت تمامی موارد با جزئیات بر روی سایت قرار دارد. برای دریافت مشاوره و اطلاعات بیشتر می توانید با بخش پشتیبانی لوکس ویلا تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.