شیطان کوه

مدت زمان خواندن این مطلب : 8 دقیقه

یکی از بهترین گزینه ها برای گذراندن تعطیلات، انتخاب استان گیلان است که در هر چهار فصل شرایط خوبی برای سفر دارد. شیطان کوه که در لاهیجان قرار گرفته یکی از مقاصد گردشگری شناخته شده در بین مردم می باشد که به شاه نشین نیز معروف است. برکه ی جلوی این کوه، مستطیلی به عرض 200 و طول 70 می باشد که همانند دریاچه ای مصنوعی بوده و در خود یک جزیره کوچک جای داده. در این مقاله سعی داریم تا با این جاذبه گردشگری بیشتر آشنا شویم.

درباره شیطان کوه

این کوه یکی از معروف ترین چاهای دیدنی لاهیجان می باشد که در امتداد رشته کوه های البرز و در مرکز این شهر واقع شده. شاه نشین لاهیجان به گونه ای قلب آن محسوب می شود که پوشیده شده از درختان سر به فلک کشیده و پوشش گیاهی انبوه بوده و تپه ماهور های این کوه بوته های چای را در بر گرفته است. اگر کسی به لاهیجان سفر کند غیر ممکن است که بازدید شاه نشین را فراموش کند. این کوه در هر نقطه از شهر که باشید خودنمایی می کند. با رفتن به کوه می توانید شهر و منظره اطراف شهر را در یک نگاه ببینید. یک مسیر پله کانی کنار استخر وجود دارد که اگر اهل پیاده روی باشید می توانید از آن استفاده نمایید. هم چنین کوه نوردان نیز این مسیر را برای یک گردش و کوه نوردی در یک روز خوب انتخاب می کنند.

ماجرای نامگذاری شیطان کوه

مردم محلی داستان های زیادی را برای نام این کوه عنوان می کنند. یکی از این داستان ها بیان می کند که در کوه گنجی مخفی شده بود و ماری بزرگ از آن مراقبت می کرده که می گویند علت این نامگذاری همین مار بوده است. جالب است بدانید با همین داستان عده ای از مردم برای یافتن گنج کوه را در گذشته جست و جو کرده اند. یکی دیگر از داستان هایی که مطرح می شود وجود یک غار در دل کوه بوده که با پیچیدن صدای باد درون آن صدایی ترسناک را به وجود می آورد و مردم این صداها را شیطانی می دانستند و نام شیطان را بر آن نهادند.

نام دیگری که برای کوه مطرح کرده اند، شیخان کوه می باشد که دلیل آن وجود یک غار است که شیخان از آن استفاده می کرده اند و امروزه یا از بین رفته یا مسدود گشته. این غار فقط مخصوص شیخان بود و مردم عادی حق استفاده از آن را نداشتند. در گذر زمان این نام با افسانه های مردم در آمیخت و مبدل به شیطان کوه شد. یک داستان در بین همه این داستان ها وجود داشت که مردم بیشتر آن را عنوان می کردند و نام شاه نشین برای کوه بود که در واقع قلعه پادشاهان لاهیجان بوده است. البته به گفته مردم این قلعه با حمله شاه عباس از بین رفته و در طول زمان به نام فعلی تبدیل شده است.

جاهای دیدنی شیطان کوه

در اطراف این کوه جاذبه های مختلفی وجود دارد که به زیبایی هر چه بیشتر این کوه افزوده. اگر قصد سفر به این منطقه از لاهیجان را داشته باشید می توانید با دیدن جاذبه های دیدنی اطراف کوه تجربه ای بی نظیر را برای خود و خانواده رقم بزنید. در ادامه چند مورد از بهترین جاذبه های گردشگری شیطان کوه را معرفی خواهیم کرد تا در زمان بازدید بهتر بتوانید از سفر خود لذت ببرید.

استخر لاهیجان

این استخر مستطیل شکل در گذشته مکانی برای ذخیره آب بوده تا در زمان نیاز بتوانند برای آبیاری مزرعه های برنج و چای از آن استفاده نمایند. آب این استخر از کوه های اطراف بوده و عمق آن 4 متر با وسعتی در حدود 17 هکتار است که در قلب خود ساختمانی قدیمی و زیبا دارد. به این جزیره وسط استخر در گذشته، میان پشته گفته میشد که به وسیله پلی سیمانی به بخش جنوبی استخر ارتباط پیدا کرده است. در سال 985 هجری احمد خان بعد از تمامی جنگ های خود با شاه عباس در نهایت شکست می خورد و شاه عباس این جزیره را در وسط استخر می سازد. ولی گفته می شود که اثری از این دوران هم اکنون در جزیره وجود ندارد. بر طبق نامه ای که نیما یوشیج در سال 1308 به رسام ارژنگی نوشته، شیطان کوه و این استخر در زمان های قدیم در بیرون از شهر قرار داشته که از یک طرف به مزرعه های برنج و چای ختم میشده و از طرف دیگر به جنگل ها می رسیده. هم چنین قصری که خان احمد گیلانی برای تفریح خود ساخته بوده نیز امروزه اثری از ان باقی نمانده است. درواقع استخر این منطقه هم آب بندان وسیعی بوده که او با افراد با نفوذ ساخته بوده.

از سال 1381 تا مدتی قبل مردم نمی توانستند از این جزیره دیدن کنند. سرقفلی این بنا در سال 1376 به واسطه شهردار لاهیجان به افراد حقیقی واگذار شده بود که بعد از قرارداد در این مکان یک ساختمان برای کاربری رستوران و تالار ساخته شد ولی در حال حاضر متروکه می باشد. در طی تمام این سال ها تلاش زیادی برای برگرداندن این ملک به مردم صورت گرفت که در نهایت فقط قسمتی از آن با پرداخت مبالغ هنگفت به همان صاحبان حقیقی برگردانده شد. لازم به ذکر است که این آب بندان در طول زمان گسترش یافته و جزوی از شهر شده. استخر لاهیجان تا به امروز با پیشرفت شهر، مکانی برای گردشگری مردم و ساکنان خود لاهیجان شده، تا امروز که با کشیده شدن یک بلوار دو کیلومتری در کمربندی استخر، این مکان تبدیل به جایی برای دویدن و پیاده روی مردم لاهیجان گشته است. در اطراف استخر نیز رستوران ها، فست فودها، بستنی فروشی و مغازه های مختلف برای خرید سوغات لاهیجان قرار گرفته. هم چنین یک خانه که قدمت آن به سال 1308 بر می گردد به عنوان رستوران مشغول به کار می باشد. گردشگران و مردم محلی شب ها برای گذراندن اوقات فراغت خود به اطراف استخر می آیند و در قسمت غربی آن چادر می زنند.

آدرس استخر لاهیجان: استان گیلان، شهر لاهیجان، بلوار امام رضا، استخر لاهیجان

استخر لاهیجان

بام سبز

محیط با صفایی در بالای مسیر شیطان کوه قرار دارد که معروف به بام سبز می باشد و مشرف به شهر است. از این قسمت تا پای کوه تقریبا 1000 پله سیمانی تعبیه شده که این تعداد پله شما را به یاد قلعه رودخان خواهد انداخت. هر چند که می توانید با ماشین هم این مسیر را طی کنید ولی توصیه می کنیم که پیاده روی را برای دیدن سرسبزی اطراف انتخاب نمایید. تماشای لاهیجان از این نقطه به خصوص در شب بسیار لذت بخش است.

آبشار شاه نشین

در مسیر رفتن به شاه نشین لاهیجان آبشار دیدنی کوه را خواهید دید که با وجود این که مصنوعی بوده ولی در نگاه اول به دلیل هماهنگ بودن با محیط اطراف خود، طبیعی جلوه می کند. ولی حقیقت این است که آب آبشار به وسیله استخر لاهیجان پمپاژ می شود و حوضچه هایی برای تخلیه و در حرکت بودن آب در پایین وجود دارد. در مسیر پله های اطراف و قسمت پیاده روی به سمت بالا شما می توانید از منظره ی زیبایی که آبشار درست کرده نهایت استفاده را ببرید.

آدرس آبشار شیطان کوه: استان گیلان، شهر لاهیجان، بلوار خلیج فارس، ابشار شاه نشین لاهیجان

امکانت تفریحی اطراف بام سبز

اکثر کسانی که به این منطقه سفر می کنند بعد از دیدن جاذبه های دیدنی لاهیجان و شاه نشین این شهر، به دنیال تفریحاتی هستند تا بتوانند لحظات خود را با هیجان بیشتری بگذرانند. تفریحات اطراف این کوه باعث شده تا توریست ها و مسافران از انتخاب این مقصد برای خود بیشتر از قبل لذت ببرند. اگر می خواهید از این ناحیه دیدن کنید استفاده از امکانات رفاهی موجود در این ناحیه را از دست ندهید.

زیپ لاین شیطان کوه

اگر قصد دارید به شیطان کوه بروید، زیپ لاین آن را نیز حتما تجربه نمایید. این زیپ لاین نزدیک به یک کیلومتر بوده و از اواسط پله های کوه تا اطراف استخر لاهیجان نزدیک به هتل جهانگردی ادامه دارد. زیپ لاین لاهیجان با مسیر زیبایی که در اطراف آن وجود دارد به یکی از تفریحات هیجان انگیز لاهیجان تبدیل شده است. امکانات اطراف این زیپ لاین همانند اینترنت، کافه، فضای سبز، رستوران و پارکینگ سبب شده تا رفاه بیشتری برای مسافران فراهم شود.

هزینه بلیط زیپ لاین لاهیجان: 50000 تومان (با توجه به نوسان قیمت ها امکان تغییر وجود دارد)

ساعت دسترسی به زیپ لاین لاهییجان: از ساعت 10 صبح تا 19

آدرس زیپ لاین لاهیجان: میدان کاشف السلطنه، خیابان طلای سبز، شاه نشین لاهیجان، زیپ لاین

زیپ لاین شیطان کوه

شهربازی لاهیجان

از دیگر جاذبه هایی که می توان در اطراف بام سبز و در لاهیجان نام برد، شهربازی است که به دلیل قرار گرفتن آن روی بام سبز مورد استقبال زیادی قرار می گیرد و بسیار معروف شده. شهربازی در کنار ایستگاه تله کابین قرار گرفته که در آن می توانید از ماشین های برقی، مرکز بازینو (برای کودکان)، دستگاه های دیگر شهربازی و در نهایت چرخ و فلک که به دلیل قرار گیری بر بلندی کوه، حس خوبی را به خصوص در شب به شما منتقل می کند نام برد. وجود مغازه هایی در محوطه نیز باعث شده تا آنچه را که می خواهید مثل انواع نوشیدنی ها تهیه نمایید.

آدرس شهربازی شیطان کوه: میدان کاشف السلطنه، خیابان طلای سبز، شهربازی

تله کابین شیطان کوه

این تله کابین که یکی از تفریحات پر مخاطب در لاهیجان می باشد، در سال 1384 تاسیس شد و به نام های بام سبز و احرار نیز شناخته می شود. در هنگام تجربه تله کاین می توانید از مزرعه های چای و مناظر تماشایی دیگر دیدن کنید. مسیر تله کابین احرار لاهیجان چیزی در حدود دو کیلومتر طول دارد و هم زمان شش نفر می توانند در هر کابین بنشینند. تله کابین در مجموع 33 کابین دارد و در مدتی 20 دقیقه ای شما می توانید تجربه ای بی نظیر داشته باشید. هم چنین در دو ایستگاه دوم و آخر (که به آن تاج خروس نیز گفته می شود) کافی شاپ وجود دارد که می توانید از آن ها نیز برای رفع خستگی یا ریلکسیشن استفاده نمایید. علاوه بر وجود این کافی شاپ ها، آلاچیق های موجود در محوطه نیز باعث شده تا گردشگران از این نواحی نیز به تماشای مناظر بنشینند.

هزینه بلیط تله کابین شیطان کوه: 50000 تومان (با توجه به نوسان قیمت ها امکان تغییر وجود دارد)

ساعت دسترسی به تله کابین شیطان کوه: از ساعت 10 صبح تا 20

آدرس تله کابین شیطان کوه: میدان کاشف السلطنه، خیابان طلای سبز، بام سبز، تله کابین

تله کابین شیطان کوه

بهترین زمان سفر به بام سبز

این قسمت از لاهیجان را می توانید در هر فصلی که خواستید ببینید چرا که در  همه ی فصول سال زیبایی های خود را دارد. اما در فصول بهار و پاییز زیبایی های اطراف شیطان کوه چند برابر می شود و هم چنین خنکی هوا نیز امکان استفاده از تفریحات را آسان تر می کند. در پاییز درختان اطراف کوه هر کدام به رنگی در می آیند که جذابیت مناظر را بیشتر می کند. اگر می خواهید در تابستان به لاهیجان سفر کنید و کوه را با جاذبه های اطراف آن ببینید، اواخر شهریور را برای این کار برگزینید تا هوای شرجی شما را اذیت نکند.

اقامتگاه های نزدیک شیطان کوه

یکی از مواردی که در سفر باید به آن توجه کنید، اقامت در مقصد است. اگر می خواهید در نزدیکی بام سبز اقامت کنید، قبل از سفر نحوه اجاره ویلا در لاهیجان را از سایت لوکس ویلا جست و جو کنید و یا برای رزرو آنلاین اقدام نمایید. هم چنین می توانید از هتل هایی که در اطراف بام سبز لاهیجان و در لاهیجان قرار گرفته اند نیز برای اقامت خود استفاده کنید که در این جا چند مورد از آن ها را به شما معرفی خواهیم کرد.

هتل آبشار

یکی از هتل های قدیمی لاهیجان به نام هتل آبشار یا هتل فجر در فاصله 5 کیلومتری از استخر و 6 کیلومتری از شیطان کوه قرار گرفته و از سال 1346 در حال فعالیت است. از آن جا که این هتل کمی از شهر دورتر است و مناظر طبیعی در اطراف آن بیشتر می باشد، فرصتیست برای کسانی که می خواهند کمی از فضای شهر دور بمانند. از جمله مناظری که در اطراف این هتل وجود دارد می توان به باغ های چای و کوه های پوشیده از درخت اشاره کرد. این هتل دسترسی خوبی به دیدنی های لاهیجان دارد. شما در محوطه هتل می توانید به چشمه آب معدنی نیز دسترسی داشته باشید.

آدرس هتل آبشار لاهیجان: ابتدای بلوار لاهیجان به لنگرود، جنب کلوچه نادری

هتل آبشار

هتل جهانگردی

اکثر ویلاها و هتل ها در لاهیجان معمولا اطراف استخر این شهر و بام سبز هستند که هتل جهانگردی نیز از این قاعده مستثنی نیست. این هتل که در سال 1352 افتتاح گردید، در سال 1394 مورد بازسازی قرار گرفت و دارای دو طبقه برای پذیرایی از مهمان می باشد. این هتل سه ستاره در فاصله ی 2 کیلومتری از شاه نشین قرار گرفته و یکی از هتل هایی است که جزو هتل های معروف لاهیجان بوده و معمولا انتخاب بسیاری از مسافران می باشد.

آدرس هتل جهانگردی لاهیجان: خیابان امام خمینی، میدان سپاه،جنب استخر لاهیجان

هتل ابریشمی

این هتل چهار ستاره نیز با فاصله 3 کیلومتری خود از شیطان کوه، یک هتل تازه تاسیس می باشد که در سال 1396 افتتاح شده. هتل ابریشمی منظره ای مشرف به استخر لاهیجان دارد و در 6 طبقه و با دارا بودن امکاناتی مثل سونا، استخر و جکوزی است. این هتل به دلیل دارا بودن امکانات ذکر شده و جدید بودن و تازه ساخته شدن آن، توجه عده ی زیای از مسافران را به خود جلب کرده. شما نیز می توانید اگر قصد اقامت در این منطقه را دارید برای تجربه ای خوب از این هتل استفاده کنید.

آدرس هتل ابریشمی لاهیجان: میدان بسیج، هتل ابریشم

هتل ابریشمی لاهیجان

هتل رسپینا

این هتل نیز همانند هتل قبلی از هتل هاییست که تازه ساخته شده و تازه تاسیس می باشد. هتل رسپینا با مساحتی در حدود 15000 متر مربع در نوروز 1397 به بهره برداری رسید. این هتل که در کیلومتر 3 جاده لاهیجان به لنگرود قرار گرفته، با واقع شدن در مرکز مزرعه های چای توانسته مناظری زیبا به مهمانان خود هدیه دهد. این هتل 5 ستاره تا دریاچه خزر 20 کیلومتر فاصله دارد و در منطقه لیالستان می باشد.

آدرس هتل رسپینا لاهیجان: لاهیجان، کیلومتر 3 جاده لنگرود

جاذبه های اطراف شیطان کوه

بعد از دیدنی های شاه نشین شاید بخواهید در اطراف آن نیز برای مشاهده ی جاهای دیدنی لاهیجان اقدام کنید. تعداد این جاذبه ها زیاد بوده و می توان گفت که برای بازدید از همه آن ها باید وقت کافی داشته باشید. اما اگر می خواهید در فرصت کوتاه خود تنها چند مورد از آن ها را ببینید، می توانید به این مواردی که برای شما نام برده ایم رفته و سفر خود را پربار تر کنید تا یک سفر با خاطره خوب در ذهنتان ثبت شود. این مواردی نام برده شده تنها چند مورد از مواردی است که شما می توانید برای دیدنشان بروید.

تالاب سوستان

فاصله ی این تالاب تا شهر بسیار کم بوده و یکی از جاذبه های بکر لاهیجان به شمار می آید که در پاییز و زمستان دارای آب شیرین می باشد. سوستان محل زیست آبزیان و پرندگان زیادی بوده و با درختان سر به فلک کشیده و جذاب محصور شده است. در پاییز نیز مکانی میزبان، برای پرندگان مهاجر همانند چنگر و خوتکا بوده و شما می توانید برای دیدن این پرندگان در همین فصل برای تماشای آن ها اقدام نمایید. ولی بهترین زمان سفر به تالاب سوستان، از اواخر بهار تا اواخر تابستان است. پسته دریایی که همان تخم نیلوفرهای آبی است، در اواخر مرداد برداشت می شوند و به دلیل مواد مغذی و ویتامین هایی که دارند برای فروش آماده می شوند. فاصله تالاب سوستان تا شاه نشین 5 کیلومتر می باشد.

آدرس تالاب سوستان لاهیجان: میدان دانشگاه، خیابان تربیت معلم، روستای سوستان، تالاب

تالاب سوستان لاهیجان

پارک جنگلی میر صفا

این بوستان جنگلی سر سبز در اطراف خیابان شقایق قرار گرفته که یک منطقه طبیعی بوده و به وسیله بشر به وجود نیامده. پارک جنگلی میر صفا در سال 1395 تبدیل به یک منطقه گردشگری شد و توریست های زیادی همه ساله برای دیدن این پارک جنگلی اقدام می کنند. شما نیز می توانید از دیدن این منطقه توریستی بعد از دیدن شیطان کوه لاهیجان لذت ببرید.

آدرس پارک جنگلی میر صفا: گیلان، لاهیجان، خیابان شقایق

حمام گلشن

یکی از مکان های تاریخی لاهیجان که می توانید برای دیدن آن اقدام نمایید، حمام گلشن می باشد. این حمام متعلق به دوره فتحعلی شاه و مربوط به 150 سال پیش است. حمام گلشن در گذشته دارای بخش های مختلفی بود که امروزه برای گسترش خیابان های اطراف آن، بخشی از قسمت های آن از بین رفته است. در سال 1334 این حمام به ثبت آثار ملی درآمد. مساحت حمام گلشن 1840 متر مربع بوده و سه بخش سربینه، میاندر و گرم خانه را شامل می شود. مرمت های اخیر این مجموعه به دلیل غیر اصولی بودن، این بنا را در خطر جدی قرار داده. اگر برای دیدن حمام گلشن بروید می توانید به رو به روی آن برای دیدن مسجد چهار پادشاه نیز اقدام نمایید که یکی از قدیمی ترین مساجد لاهیجان می باشد. مسجد چهار پادشاه در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

آدرس حمام گلشن لاهیجان: ضلع جنوب غربی میدان وحدت، خیابان سردار جنگل، حمام گلشن

تالاب بین المللی امیر کلایه

یکی از توریستی ترین نقاط شهر لاهیجان، شمال این شهر می باشد. اگر بخواهیم بهترین نقطه ی این منطقه را نام ببریم، قطعا تالاب بین المللی امیر کلایه یا شاله کل خواهد بود. این تالاب با داشتن آب شیرین از جمله تالاب های ارزشمند شمال کشور محسوب می شود. مساحت آن 1230 هکتار بوده در عمق 2 متری آب پدیدار گشته است. در طول هر چهار فصل گونه های مختلف پرنده و ماهی در این تالاب زیست دارند. از زیبایی های تالاب بین المللی امیر کلایه می توان به نیلوفر های آبی با پسته های دریایی معروف به ثعله نام برد که در کنار گونه های جانوری، زیبایی های این منطقه را دو چندان کرده اند. شما در مسیر رسیدن به این تالاب می توانید از پل چوبی چمخاله نیز دیدن کنید.

آدرس تالاب بین المللی امیر کلایه: لاهیجان، مسیر کنارگذر چمخاله به کیانشهر

تالاب بین المللی امیر کلایه

شیطان کوه کجاست و مسیر دسترسی

بام سبز از دیدنی های استان گیلان به شمار می آید و در امتداد کوه های البرز قرار گرفته است. اگر به لاهیجان سفر کنید می توانید به راحتی به شاه نشین نیز بروید چرا که این مکان دیدنی در مرکز شهر قرار گرفته و از تهران 350 کیلومتر چیزی در حدود 5 ساعت فاصله دارد. اگر بخواهید از رشت به این کوه دیدنی بروید تنها 52 کیلومتر در حدود 1 ساعت با آن فاصله دارید. شما هم چنین می توانید از قطار که از دل کوه های سرسبز با جنگل های زیبا عبور می کند، برای رفتن به بام سبز استفاده کنید. بعد از رسیدن به لاهیجان برای پیاده روی می توانید از خیابان های مطهری و خلیج فارس برای رسیدن به کوه استفاده کنید. ولی اگر می خواهید با ماشین خودتان به مقصد برسید از خیابان طلای سبز استفاده کنید.

آدرس شیطان کوه لاهیجان: استان گیلان، شهر لاهیجان، میدان کاشف السلطنه، خیابان طلای سبز، شیطان کوه

راهنما سایت

آدرس

استان گیلان، شهر لاهیجان، میدان کاشف السلطنه، خیابان طلای سبز، شیطان کوه

شماره تماس

هزینه بازدید

رایگان

ساعات بازدید از این جاذبه

شنبه

24 ساعته

یک‌شنبه

24 ساعته

دو‌شنبه

24 ساعته

سه‌شنبه

24 ساعته

چهار‌شنبه

24 ساعته

پنج‌شنبه

24 ساعته

جمعه

24 ساعته
مسیریابی آنلاین
مطالب مشابه