گیلان با داشتن مناطق جذاب توریستی توانسته عده ی زیادی از مردم را هر سال به خود جذب نماید. یکی از جاذبه های گردشگری که در تالش قرار دارد، ییلاق سوباتان می باشد که در زبان تالشی به سووتون معروف است. سوباتان به دلیل دارا بودن مناظر چشم نواز توانسته عده زیادی از مردم را به سمت خود بکشاند. بکر بودن مناظر با اسب های زیبای موجود در این منطقه و خانه های چوبی که در این ناحیه قرار دارند، به زیبایی هر چه بیشتر ییلاق افزوده اند. در این مقاله قصد داریم تا به معرفی بیشتر این منطقه بپردازیم.

معرفی سوباتان

این منطقه به دلیل قرار گرفتن در ارتفاع (1900 تا 2500 از سطح دریا) دارای زمستان هایی سرد و تابستان هایی خنک می باشد که حتی در تابستان ها نیز در بعضی از نقاط هنوز برف دیده می شود. این منطقه برق و گاز ندارد و عشایر و مردم محلی در خانه های چوبی و چادر ها زندگی می کنند که همین موضوع به بکر تر کردن و طبیعی تر بودن فضا اضافه کرده. در واقع یکی از جذابیت های موجود در ییلاق سوباتان خانه های چوبی موجود در آن است که در کنار دشت های شقایق، زیبایی این فضا را بسیار بیشتر کرده اند. هم چنین می توان از دیگر جذابیت های سوباتان به ابرها اشاره کرد که همانند جنگل ابر شاهرود در روزهای مختلف به زیر پاهای شما می آیند و اگر اهل عکاسی باشید می توانید تصاویر خوبی را با دوربین خود از این روز ها ثبت نمایید. این منطقه یک مکان تاریخی است که از زمان های بسیار تا زمان حال حفظ شده و سند آن قبرستان هایی است که از هزاران سال پیش به جا مانده اند.

روستای سوباتان

یکی از رویایی ترین روستاهای ایران روستای سوباتان است که در تالش قرار گرفته و طبیعت اطراف آن را مزارع گلپر دربر گرفته اند. اشیای تاریخی و قدیمی کشف شده در این منطقه نشان می دهد که این روستا از نظر تاریخی نیز بسیار با اهمیت است. این روستا در ماه های گرم سال جزو مقاصد برتر گردشگری محسوب می شود ولی در فصل سرما این منطقه به یک سرزمین برفی مبدل شده و خالی از سکنه می شود. اردبیل در شمال روستای سووتون قرار گرفته و فاصله ای 70 کیلومتری با آن دارد. هم چنین رشت نیز در 135 کیلومتری این روستا واقع شده است.

بهترین زمان برای سفر به ییلاق سوباتان

از آن جا که این منطقه یک مکان کوهستانیست و در ارتفاع نسبتا زیادی قرار گرفته، بهتر است زمان رفتن به آن را در هوای گرم انتخاب کنید. هم چنین بهتر است در زمان تعطیلات خرداد ماه برای رفتن به سوباتان اقدام نکنید چرا که عده ی زیادی از مردم روانه این ناحیه می شوند و شلوغی زیاد باعث آزارتان خواهد شد. تابستان های خنک ییلاق سوباتان باعث شده تا گردشگران زیادی در این فصل به سووتون سفر کنند لذا سعی کنید بهار را برای رفتن به این ناحیه انتخاب نمایید. در بهار به خصوص انتهای اردیبهشت و ابتدای خرداد دشت های شقایق در این ناحیه بسیار دیدنی می باشند و سفرتان را دلپذیر تر از هر زمان دیگری خواهند کرد.

ییلاق سوباتان

نکات مهم در سفر به ییلاق سوباتان

قبل از رفتن به هر جایی باید نکات مهم راجع به آن منطقه را بدانید تا در زمان رسیدن به مقصد دچار مشکل نشوید. سوباتان به دلیل کوهستانی و مرتفع بودن نکات مخصوص به خود را دارد که باید قبل از حرکت آن ها را مد نظر قرار دهید. به خصوص اگر در فصول پاییز یا زمستان می خواهید راهی این نقطه جغرافیایی شوید باید بدانید چه نکاتی را می بایست رعایت نمایید.

  • اولین نکته در رابطه با کارت های بانکی است که به جز یکی از تپه ها، باقی نقاط در این منطقه آنتن موبایل ندارد و باید پول نقد به اندازه کافی با خود داشته باشید تا در صورت کار نکردن کارت خوان به مشکل برنخورید.
  • هوا در این منطقه معمولا بارانیست پس بارانی و کفش مناسب با خود داشته باشید در غیر این صورت خیس خواهید شد و ادامه سفر برایتان جذاب نخواهد بود.
  • سعی کنید به گله گوسفندان نزدیک نشوید چرا که امکان حمله سگ گله به شما وجود دارد.
  • لوازم مورد نیاز برای رانندگی در برف را به همراه داشته باشید تا در صورت باز بودن مسیر بتوانید عبور کنید.

جاهای دیدنی سوباتان

همانند بسیاری از نقاط گردشگری دیگر، اگر بخواهید به سوباتان سفر کنید قطعا خواستار دیدار از جاذبه های اطراف آن نیز خواهید بود. این منطقه با دارا بودن مناطق دیدنی بسیار خود توانسته در بین مردم زیادی معروف شود. جاهای دیدنی تالش برای همه کسانی که به آن سفر کرده اند بسیار لذت بخش بوده. ما در این جا بخشی از جاذبه های دیدنی ییلاق سوباتان را در فهرستی برای معرفی به شما قرار داده ایم تا در هنگام سفر به این منطقه بتوانید از دیدنی های این منطقه بیشتر از قبل بهره ببرید.

آبشار ورزان

این آبشار را که با نام ورازان نیز می شناسند جزو جاهای دیدنی تالش می باشد و در استان گیلان به عنوان یکی از مکان های گردشگری شناخته می شود. محل دقیق این آبشار در 4 کیلومتری شمال غربی سووتون و دو کیلومتری اردبیل است و از شاخصه های اصلی آن می توان به آب رودخانه آبشار ورزان اشاره کرد که از چشمه های بالای ییلاق سرچشمه می گیرد. آب این آبشار از ارتفاعی حدود 100 متری به پایین می ریزد و منظره ای بسیار جذاب دارد. آبادانی کل منطقه سوباتان از وجود این آبشار و چشمه می باشد و سال هاست که مراتع سر سبز این منطقه و حیوانات به همین دلیل به خوبی مشغول زندگی هستند. از آن جا که این منطقه نیز همانند ییلاق سوباتان هوای خنکی دارد بهتر است در فصول گرم تر سال برای بازدید از آن اقدام نمایید.

آدرس آبشار ورزان: گیلان، 36 کیلومتری شمال غرب تالش، روستای ورزان، آبشار

آبشار ورزان

پارک جنگلی آلچاق

یکی از جاذبه های دیدنی سوباتان که در 2 کیلومتری شرق این منطقه واقع شده، دارای هفت نوع میوه جنگلی بوده که نام خود را نیز از یکی از درختان این ناحیه که تعداد بالایی در جنگل دارند برداشته است. درختان آلوچه جنگلی در این چند هکتار پارک به وفور یافت می شوند و آلچاق نیز به معنی محل درختان آلوچه می باشد. از دیگر میوه های موجود در این جنگل می توان به سیب کال، گلابی جنگلی، ازگیل کوهی، زالزالک قرمز و سیاه و قاراگیله اشاره کرد. اگر در تابستان در ماه شهریور به این منطقه بروید می توانید این میوه ها را امتحان کنید. هم چنین در بعضی روز های بهار و تابستان مسابقات بومی همانند هفت سنگ، کشتی و اسب دوانی توسط مردم بومی این منطقه اجرا می شود که توانسته توجه بسیاری از مسافران را به خود جذب نماید.

جنگل های لیسار

یکی دیگر از مناطق دیدنی که در نزدیکی دریاچه نئور می باشد، قسمت وسیعی از ناحیه جنگلی را تشکیل داده و جزو زیبا ترین ها در استان گیلان به حساب می آید و وسعتی در حدود 31140 هکتار دارد و به عنوان یک منطقه حفاظت شده محسوب می شود. انواع گونه های گیاهی همانند درختان افرا، توسکا، صنوبر، راش و هم چنین درختچه های تمشک، انار وحشی، گوجه جنگلی و گزنه در این جنگل ها وجود دارند. اگر مقصدتان تالش می باشد، دیدن این جنگل ها را از دست ندهید چرا که جنگل های لیسار در شمال این شهرستان قرار گرفته اند و بسیار دیدنی و جذاب اند به طوری که عده ی زیادی از مردم در تمام اوقات سال برای دیدن آن اقدام می کنند. ییلاق سووتون در 4 کیلومتری این جنگل ها و تالش در 10 کیلومتری آن قرار گرفته اند.

آدرس جنگل های لیسار: استان گیلان، 10 کیلومتری شهرستان تالش، لیسار

دریاچه نئور

نئور دو قسمت مجزا دارد که در بهار با آب شدن برف ها این دو قسمت به هم پیوسته و دریاچه تشکیل می شود. نئور در نزدیکی جاده اسالم به خلخال و دامنه ی کوه های تالش قرار گرفته است. آب دریاچه نئور شیرین و فراوان بوده و مکان خوبی برای رشد ماهی ها می باشد و همین امر سبب شده تا در تابستان به خصوص در شهریور بتوانید برای ماهیگیری به این دریاچه سفر کنید و حتی در مسابقات ماهیگیری نیز شرکت کنید. در فصل سرما به دلیل مقاوم نبودن قزل آلا، آن ها را صید می کنند تا یخ نزنند. پس اگر می خواهید لذت ماهیگیری را تجربه کنید بهتر است قبل از سرد شدن هوا به این منطقه بروید. جالب است بدانید که بیشترین دما در تابستان این منطقه، 25 درجه می باشد پس باید به این نکته دقت کنید در زمستان هوا به شدت سرد می شود و مناسب برای بسیاری از مردم نیست.

اگر بخواهید در اطراف دریاچه نئور کمپ کنید میبایست وسایل رفاهی خود را به همراه داشته باشید چرا که در اطراف نئور با کمبود برخی امکانات رو به رو هستید. از جمله مهم ترین وسایل برای کمپینگ می توان به چادر مسافرتی، لباس گرم، کیسه خواب، پول نقد و زیرانداز مناسب اشاره کرد. سعی کنید مواد اولیه برای غذا و آب کافی برای خود به همراه داشته باشید. لازم به ذکر است که این منطقه امنیت خوبی دارد و می توانید برای کمپ شبانه با خیالی راحت اقدام نمایید.

دریاچه نئور

سوغات سوباتان

یکی از مواردی که در هر مقصد توریستی مورد توجه گردشگران و مسافران است، مورد مربوط به تهیه سوغات آن منطقه می باشد. در ییلاق سووتون نیز قضیه ی مربوط به سوغات مطرح بوده و می توان برای تهیه سوغاتی به محصولاتی نظیر ماست، کره، پنیر و لباس های محلی پشمی و گرم اشاره نمود. دامداران و کشاورزان این منطقه با تولید این محصولات و فروش آن ها به مسافران، به نوعی برای امرار معاش خود نیز تلاش می کنند. شما با تهیه محصولات لبنی و لباس های مرغوب سنتی این منطقه، هم به گذران زندگی مردم کمک کرده اید و هم محصولات خوب و اصلی را بدون واسطه تهیه کرده اید لذا قبل از رفتن به این مناطق پول کافی هم به صورت نقد و هم در کارت بانکی خود داشته باشید.

امکانات رفاهی ییلاق سوباتان

در سال های اخیر این مکان بین مردم بسیار معروف شده و همین امر باعث به وجود آمدن برخی امکانات رفاهی مختلف در اطراف این جاذبه گردشگری شده است. از جمله امکانات رفاهی که می توان به آن اشاره کرد: مرکز خرید، مسجد، خانه های زیبای اجاره ای، نانوایی و غذاخوری های محلی با غذا های بومی اشاره کرد. با وجود تمام این امکانات هنوز آنتن موبایل، آب لوله کشی و برق به این منطقه نرسیده و برق منطقه از طریق موتور های برق گازوئیلی تامین می شود. اگر قصد کمپ کردن در این منطقه را دارید حتما آب کافی و پول نقد مورد نیازتان را به همراه داشته باشید تا به مشکل برخورد نکنید.

سوباتان

سوباتان کجاست و مسیر دسترسی

ییلاق سوباتان در استان گیلان یکی از زیباترین مکان هایی است که می توانید به عنوان مقصد خود انتخاب کنید. این منطقه در 19 کیلومتری ییلاق های اردبیل قرار دارد و از تالش نیز 36 کیلومتر فاصله دارد. برای رسیدن به سوباتان می توانید از مسیر های مختلفی استفاده کنید. یکی از آن ها مسیر تالش به سووتون است که به دلیل آسفالت نبودن این جاده امکان دارد ماشین شما در صورت بارندگی دچار مشکل شود. اگر بخواهید از تهران به سوباتان بروید 580 کیلومتر تا آن جا فاصله دارید که چیزی در حدود 7 ساعت زمان برای رسیدن نیاز دارید. مسیر های دیگری نیز برای رفتن به سووتون وجود دارد که می توانید از آن ها استفاده کنید. البته یکی دو مورد از این مسیر ها را شاید نتوانید با ماشین معمولی یا به تنهایی طی کنید که لازم است به آن توجه کافی داشته باشید.

آدرس سوباتان تالش: گیلان، شهرستان تالش، جاده مریان، جاده سوباتان

مسیر لیسار به سووتون

این مسیر جنگلی بوده و تا سوباتان 20 کیلومتر فاصله دارد. این جاده در بعضی از نقاط دارای شیب های تند و نفس گیری می باشد که 10 ساعت تا رسیدن طول می کشد. اگر می خواهید از این جاده به ییلاق سوباتان برسید سعی کنید غذا و آب کافی برای این 10 ساعت را با خود به همراه داشته باشید. این مسیر تقریبا متروکه می باشد پس اگر نیاز به راهنمای محلی دارید حتما از آن استفاده نمایید تا مشکلی در مسیرتان به وجود نیاید.

مسیر تالش-آق اولر به سوباتان

این جاده آسفالت بوده و در حدود 35 کیلومتر تا منطقه آق اولر فاصله دارد. آق اولر یک منطقه تاریخی است و تا سوباتان در حدود 12 کیلومتر جاده خاکی دارد که اگر ماشین های آفرودی ندارید بهتر است این جاده را انتخاب نکنید. مناظر دشت شقایق یکی از دیدنی های این مسیر است که شما می توانید دشت شقایق لوراهونی را در طی این مسیر از تالش-آق اولر به ییلاق تماشا کنید.

مسیر اردبیل-دریاچه نئور به سوباتان

در جاده اردبیل به سمت خلخال بعد از 35 کیلومتر روستایی به نام بودآلالو وجود دارد که سه راهی دریاچه نئور بوده و از طرف شرق بعد از 10 کیلومتر به روستای عباس آباد می رسید و بعد از آن در حدود 8 کیلومتر جاده آسفالت به طرف ساحل دریاچه نئور است. بعد از رسیدن به دریاچه تقریبا 18 کیلومتر از یک جاده خاکی به ییلاق سووتون خواهید رسید. این جاده ماشین رو می باشد ولی آسفالت نیست. اگر می خواهید جاذبه های این مسیر را از دست ندهید سعی کنید پیاده تا سوباتان این مسیر را طی کنید.

رزرو ویلا در سوباتان

این ناحیه جزو مناطقی است که معمولا اکثر مسافران و گردشگران علاقه مند به اقامت در اطراف آن می باشند چرا که ییلاق سوباتان به عنوان یکی از برترین مقاصد گردشگری گیلان شناخته می شود و بسیار پر مخاطب است. اگر می خواهید در سوباتان اقامت داشته باشید می توانید از اجاره کردن خانه های محلی تا کمپینگ با به همراه داشتن تجهیزات کامل، اقدام کنید. اگر قصد رزرو یا اجاره ویلا و اقامتگاه در سوباتان دارید، می توانید از سایت لوکس ویلا برای نحوه اجاره و دیگر گزینه های مهم در زمینه اقامت استفاده نمایید تا در مقصد به مشکل برخورد نکنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.