سد بیجار

مدت زمان خواندن این مطلب : 8 دقیقه

رشت به عنوان یکی از شهرهای پر بازدید استان گیلان می باشد که در بین مردم بسیار شناخته شده است و به عنوان یکی از مقاصد برتر گردشگری در ایران بوده و این شهر با داشتن مناطق دیدنی فراوان و زیبایی های درونش توانسته همه ساله عده ی زیادی از توریست ها را به خود جذب نماید.

رشت نیز به عنوان یکی از زیبا ترین شهر های این استان شناخته می شود که دارای جاذبه های فراوانی می باشد. یکی از این جاذبه ها سد بیجار رشت بوده که به عنوان یک مکان پر رفت و آمد بین مردم بومی این محله نیز شناخته می شود. این منطقه دیدنی یکی از مکان های پرکاربرد و مهم و مجهز شمال کشور بوده است و موضوع این مقاله نیز می باشد.

یکی از مواردی که این شهر را بسیار زنده و جذاب کرده اماکن دیدنی آن بوده و سدها و دریاچه هایی که پشت آنها در ایران ایجاد شده اند، همیشه یکی از تفرجگاه های اصلی مردم ایران بوده اند. سد های لتیان، امیرکبیر، آبیدر، بیجار و موارد دیگر همه تأییدی بر این موضوع هستند. در این یادداشت می خواهیم یکی دیگر از انواع این سدها را معرفی کنیم. همان طور که گفته شد ما نیز در این مقاله به سراغ سد بیجار رشت رفتیم تا اطلاعات لازم درباره این سد زیبا و پر آب را برای شما عنوان نماییم و اطلاعات تکمیلی را در اختیار شما قرار دهیم.

سد بیجار

تاریخچه سد بیجار رشت

سد بیجار که به سد، آیت ‌الله بحجت شهر بیجار معروف می باشد، سدی در استان گیلان در محل تقاطع دو شاخه رودخانه‌ های زیلکی و دوآبان، در نزدیکی روستای شهر بیجار در فاصله ۲۰ کیلومتری شهر رشت و ۳۱ کیلومتری رودبار ‌است. این سد با هدف های مختلفی مانند تأمین آب شرب مورد نیاز عمده شهرهای استان گیلان مانند شهر های رشت، خشکبیجار، کوچصفهان، خمام، لشت نشا، سنگر، آستانه اشرفیه، کیاشهر، لاهیجان، سیاهکل، لنگرود، بندر انزلی ، تأمین آب مورد نیاز ۱۵۰ هکتار اراضی کشاورزی و تولید حداکثر ۶٫۳ مگاوات انرژی برق آبی توسط سه دستگاه توربین با ظرفیت تولید هر کدام ۲٫۱ مگاوات ساخته شد.

عملیات و پروژه ساخت این سد در تاریخ ۱۳۸۳ هجری شمسی آغاز شد و در سال ۱۳۹۳ به پایان رسید. باید بدانید که جریان ساخت سد، در ماه تیر سال 1383 هجری شمسی رقم خورد ولی تأسیس و احداث آن، تا دی ماه سال 1393 ادامه داشت و این سد را هنگامی که ساخته‌ شده به نام آیت‌ الله  بهجت، در شهر بیجار نامگذاری کردند. شایان ذکر است که سد بیجار با بلندی یا ارتفاع، معادل 90.5 متر از پی به عنوان یکی از بلند ترین سد های سنگریزه‌ ای با لایه بتنی که به اسم CFRd نیز شناخته می‌ شود.

این سد که دارای منطره ای فوق العاده زیبایی هم هست در پایین مکان اتصال دو شاخه رود زیلکی و رود دو آبان می باشد، و در مسیر رودخانه شهر بیجار از سرشاخه‌ های سفید رود قرار دارد. حالا با تأسیس سد بیجار، شاهد به وجود آمدن دریاچه زیبای بیجار در این منطقه هستیم. همین ‌طور یک قایق نیز درون دریاچه، برای جابجایی افراد محلی دیده می ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. سد شهر بیجار به همراه جنگل ‌های اطراف آن محلی زیبا و دلپذیر برای گذران اوقات فراغت است.

موقعیت جغرافیایی سد بیجار

سد بیجار با مختصات ۳۷°۰۰′۴۱″ شمالی و ۴۹°۳۸′۱۴″ شرقی در در استان زیبای گیلان، در روستایی نزدیک به منطقه رحمت ‌آباد و محله بلوکات شهرستان رودبار و شهر بیجار قرار دارد. این سد یکی از جاذبه های گردشگری منطقه به شمار می رود که باعث به وجود آمدن مزایای زیادی شده است.

همان طور که پیش تر گفته شد نام اصلی این سد در واقع سد آیت الله بحجت شهر بیجار می‌ باشد ولی با توجه به تلفظ بسیار راحت ‌تر و همچنین تکرار مکرر مردم محلی آن مکان، این سد همچنان با نام بیجار معروف است و همه آن را به این نام می شناسند.

سد آیت الله بحجت

شهر بیجار

شهر بیجار، در واقع یک روستا است که مکان آن را در دهستان بلوکات می توانید شناسایی کنید. زبان مردمان مهربان این روستا بسیار شیرین است و به زبان گیلکی گفتگو می ‌کنند. در این منطقه زیبا و فرح‌ انگیز کوهستانی، مردمانی بی ‌ریا، عطوف و باحرارت و مهمان نواز دیده می‌ شوند و همچنین روستای شهر بیجار، در فاصله 35 کیلومتری از شهررودبار قرار گرفته است.

کشت برنج، شغل اصلی بیجاری‌ها می‌باشد که از همین طریق بیشترین کسب درآمد خود را دارند و تعداد بسیار اندکی از آنان نیز که به فعالیت دامداری سنتی می‌ پردازند و با شغل دوم آنها است. از کار های دیگری که در این روستا انجام می شود می توان به بافت زنبیل، بافتن حصیرهای زیبا و حتی بافت ارزشمند و هنرمندانه قالی نیز اشاره کرد که از هنرهای صنایع ‌دستی مردمان خوش‌ ذوق این ناحیه سرسبز و بکر می‌ باشد.

متأسفانه علاقه و شوق به تولید این صنایع ‌دستی، دیگر در بین مردم این منطقه مشاهده نمی ‌شود. همچنین ساخت سد با‌شکوه بیجار و دریاچه آن منطقه را به محلی برای گردشگری تبدیل می ‌سازد.

تفریحات سد بیجار

تفریح در سد شهر بیجار و اطراف آن می ‌تواند در حین سفر و استراحت و بازدید از این مکان برای شما بسیار لذت بخش باشد. حتی شما می‌ توانید شب تا صبح در کنار این سد چادر بزنید، به این دلیل که در اکثر روزهای سال حال و هوای این بخش از استان گیلان مناسب می ‌باشد و آب و هوا در این منطقه کوهستانی است و خبری از هوای شرجی نیست.

به غیر از این موارد شما همچنین می‌ توانید در کنار این سد به ماهیگیری مشغول شده و لحظاتی پر از آرامش داشته باشید. با توجه به بادگیر بودن این منطقه، اگر قصد سرگرم کردن کودکان خود را هم دارید، می ‌توانید بادبادک همراه خود بیاورید و هوا کنید و شادی را برای فرزندان خود را به وجود بیاورید. چندین تفریح دیگر در ازراف این سد می توان انجام داد که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.

ماهیگیری

شما می توانید در سد بیجار رشت ، به ماهیگیری پرداخته و از این تفریح آبی نیز لذت ببرید. عده زیادی از مردمی که در استان گیلان ساکن هستند و حتی دیگر شهرهای کشور برای ماهیگیری و تفریح به سد بیجار شه رودبار می ‌آیند و این مکان را مقصد خود قرار می دهند. از آنجایی که شهر بیجار همواره از هوای دلچسبی و مطلوبی برخوردار است و مسیر رسیدن به آن هم بسیار هموار و دارای دسترسی آسان می باشد، شما هم می‌ توانید با همراه داشتن لوازم و تجهیزات مناسب برای ماهیگیری و تفریح به این سد بروید.

البته دقت داشته باشید که در این مکان هیچ نوع امکانات رفاهی و تفریحی وجود ندارد و شما حتما باید کلیه خریدهای خود را پیش از رسیدن به این سد انجام دهید و وسایل کافی به همراه داشته باشید، زیرا در غیر این صورت ممکن است با مشکل مواجه شوید.

ماهیگیری در سد

عکاسی

همان گونه که گفته شد در این منطقه ترکیب زیبایی از طبیعت شامل رود، دریاچه، جنگل، اسب ها و دیگر موارد کنار هم گرد آمده اند و از این رو علاقمندان آماتور و حرفه ای عکاسی می توانند در سکوت، خلوت و دنجی این منطقه به تجربه فوق العاده ای از عکاسی منظره و طبیعت دست پیدا کنند.

قایق سواری

یکی از تفریحات منطقه سد بیجار رشت قایق سواری است. امکانات قایق سواری در مرکز تفریحی روستا بیجار بر روی آب های دریاچه ایجاد شده تا مسافران بتوانند از این تجربه لذت ببرند. قایق های این منطقه 4 نفر ظرفیت داشته و پدالی هستند. البته امکان سوار شدن به قایق موتوری نیز بر روی آب های این دریاچه فراهم می باشد.

در کنار اسکله این مرکز قایقرانی یک کشی چوبی نیز قرار داده شده که مسافران می توانند سوار آن نیز شده و از تجربه سفر خود لذت ببرند چندین قایق هم در این منطقه وجود دارند که مخصوص جا به جایی مردم محلی هستند.

کمپینگ

بسیاری از کسانی که به این منطقه سفر می کنند به قصد کمپ کردن و طبیعت گردی به دور از هیاهوی شهر برای این مورد اقدام می کنند. شما نیز می توانید با به همراه داشتن لوازم ضروری برای کمپینگ و چادر زدن در اطراف سد بیجار به روستا بروید. برای این منظور مطمئن شوید که مواردی هم چون چادر مسافرتی ضد آب، کیسه خواب، کیسه زباله، کرم ضد آفتاب و.. را به همراه داشته باشید.

هم چنین سعی کنید برای تهیه غذای مورد نظر خود نیز لوازم ضروری هم چون منقل و زغال آماده برای آتش درست کردن به همراه داشته باشید تا به طبیعت هیچ آسیبی وارد نکنید. روستای بیجار مکان مناسبی برای کمپینگ می باشد و شما می توانید به جای این که در کنار سد بیجار چادر بزنید، از این روستا برای این منظور استفاده نمایید تا هم امنیت فکری داشته باشید و هم در صورت راهنمایی خواستن یا تهیه بعضی لوازم ضروری بیشتر در دسترس باشید.

وسایل مورد نیاز برای کمپینگ در سد بیجار

 • وسایل کمپ، بادگیر و لباس گرم در فصول سرد سال
 • کیف کمری و کوله یک ‌روزه برای پیاده‌ روی در منطقه برای طبیعت گردی
 • کیسه خواب، زیر انداز و چادر مسافرتی ضد آب
 • کیف کمک‌ های اولیه، کرم ضد آفتاب و کلاه آفتاب‌ گیر و عینک آفتابی
 • هیزم خشک برای بر پا کردن آتش
 • حتما قبل از سفر به این منطقه از اطلاعات هوا شناسی و وضعیت آب و هوایی استان با خبر شوید.
 • حتما باید تجهیزات روشنایی مثل چراغ قوه و باتری اضافه همراه خود داشته باشید.
 • مراقب حیوانات اهلی و وحشی که در منطقه جنگل های رشت به صورت آزادانه پرسه می زنند  باشید. به ‌خصوص در زمستان احتمال  اینکه با حیوان هایی مثل خرس، شوکا، گرگ، خرگوش و گراز برخورد کنید زیاد است.
 • از انجام کار هایی مثل ریختن زباله، شکستن شاخه های درختان و شکار حیوانات به شدت بپرهیزید.
 • برای جنگل ‌نوردی، کوهنوردی و پیاده‌ روی در منطقه کفش راحت و مناسب را فراموش نکنید.
 • هنگام سفر به این منطقه و بازدید از طبیعت زیبای آن، مانند یک گردشگر حرفه‌ ای عمل کنید و حتما کیسه زباله برای جمع‌ آوری زباله‌ های تولیدی خود به همراه داشته باشید.
 • غذا به تعداد وعده هایی که در کمپ هستید تهیه کنید و باکس های آب معدنی همراه خود داشته باشید.

کمپینگ سد بیجار

تفریحات خطرناک سد

افراد بسیار زیادی به ‌منظور شنا کردن، به کنار دریاچه هیجان‌ انگیز بیجار می‌ روند. همچنین ذکر این نکته واجب است که شنا در پشت آب های سد، یک فعالیت دلهره ‌آور و خطرناک می‌ باشد. باید بدانید، شنا در این دریاچه بسیار خطرناک است و با یک سهل انگاری کوچک، بی‌ تعارف خطر مرگ را در پی دارد. بنابراین از شنا در دریاچه بیجار، پرهیز نمایید تا به استقبال سوانح هراس‌ آور نروید و مشکلی برای شما پیش نیاید.

البته با وجود ماهی‌ های گوناگون که داخل دریاچه بیجارهستند، بدون شک وسوسه ماهیگیری در دل علاقمندان به ماهیگیری و توریست ها زنده می‌ شود با وجود اینکه تابلو های « ماهیگیری ممنوع» را در این مکان نصب کرده اند ولی مردم  به این امر مبادرت می‌ورزند  به انها کاملا بی توجه هستند.

غذا های روستا بیجار

هوای همیشه بارانی استان سرسبز گیلان، افراد را داوطلب نوش جان کردن غذاهای خوشمزه به ‌ویژه در منطقه کوهستانی بیجار می ‌نماید. از غذا های وسوسه ‌انگیز گیلان و روستا بیجار می‌ توانید، به میرزا قاسمی رجوع کنید. غذای خوشمزه‌ای که در ترکیب آن می‌ توان، به بادمجان و سیر اشاره کرد. آنگاه آن را به همراه برنج و در کنار زیتون مخصوص رودبار، به عنوان چاشنی میل نمایید. حتی لازم است از کوکوی مرغ، با طعم جادویی آن نیز بگوییم.

همچنین بد نیست از غذای خوش عطر، سیرقلیه که از برگ سیر، مرغ  و … تهیه می ‌شود نیز، سخن گفت. کاملا مشخص است که آنقدر غذا های استان گیلان، متنوع و خوشمزه می باشد که از باقلاقاتق خوشمزه آن تا ترش ‌تره آن غذای محبوب شمالی ها و بیشتر گردشگرانی است که برای اولین بار آن را امتحا می کنند.

درهرصورت در سفر به استان زرخیز گیلان، و بازدید از سد بیجار ترشی خوش عطر هفت ‌بیجار و انواع و اقسام غذا های خوش طمع خبطه شمال را حتماً میل کنید. ترشی هفت بیجار مخصوص که ترکیبی از بسیاری مواد است، دارای طعمی لذت ‌بخش می ‌باشد.

محوطه سد بیجار

سد بیجار دارای ارتفاع از پی حدود 59.4 می باشد و طول تاج آن 430 متر و عرض تاج 10 متر می باشد. همان طور که گفته شد این سد جزو گونه سد های خاکی با رویه بتنی CFRD محسوب می شود که حجم کل مخزن آن 105 میلیون متر مکعب است. شما در بازدید از این سد می توانید هوای خوش این منطقه کوهستانی را، با تمام وجود استنشاق کنید. هوایی تمیز که از همه آلودگی ‌های شهری، به دور و حتی آنچنان فاقد ناپاکی است که ریه‌ های شما را به تعجب می ‌اندازد و شما را سرزنده می کند.

البته اگر در فصل بهار موقعیت سفر به سد بیجار برای شما فراهم آمده باشد، باید بسیار خوشحال باشید زیرا با آب و هوایی بسیار مناسب و طبیعتی شگفت انگیز رو به رو خواهید شد. شما می توانید دقایقی را نیز در کنار فضای اعجاب ‌آور سد بیجار، قدم بزنید و به ستایش زیبایی‌ های خلقت بپردازید و از آب و هوای منزقه نهایت لذت را ببرید. حتی گونه‌ های مختلف پرندگان که در آسمان آبی پرواز می ‌نمایند، حس طراوت زندگی را به تن خسته شما بازمی‌ گردانند.

بیایید از سکوت مست ‌کننده محیط که حتی جنبش حشرات نیز در آن غوغایی دیگر دارد، برای ریلکس کردن استفاده کنید. شما برای تماشا و استراحت در این منطقه می توانید بهترین ساعت ها را سپری کنید. پس آرامش دل‌ چسب سد بیجار، و دریاچه بیجار گوارای وجود شما می شود.

سد بیجارسر

آب و هوای سد بیجار

شهر بیجار کنار در استان گیلان دارای آب و هوای مختلفی مانند آب و هوای معتدل مرطوب که این آب و هوا مناطق جلگه‌ ای و کوهپایه ‌ای را در برمی ‌گیرد که زمستان‌ های آن معتدل و دارای تابستان ‌های گرم و مرطوب می باشد و بارندگی سالانه بین 1000 تا 2000 میلی‌ متر از ویژگی ‌های این نوع آب و هوا است، آب و هوای مرطوب کوهستانی به این صورت می باشد که این نوع آب و هوا در ارتفاعات بیش از 1500 متر را در برمی ‌گیرد و ویژگی های آن داشتن زمستان‌ های سرد و پربرف و تابستان‌ های معتدل است.

وجود چنین ویژگی‌ های اقلیمی و شرایط آب و هوایی سبب شده است تا بین مناظر طبیعی، پوشش گیاهی، حاصل خیزی خاک، زندگی جانوری، نوع معیشت، تراکم جمعیت، شکل بناها، تمدن مادی و فرهنگی استان گیلان و شهر کوهستانی بیجار، رشت، با دیگر استان‌ های ایران تفاوت آشکاری وجود داشته باشد.

مناطق دیدنی اطراف سد بیجار

سد زیبای بیجار ، بدل به یکی از قطب های گردشگری منطقه خود شده است و این موضوع فقط به دلیل زیبایی طبیعت آن و کنار هم قرار گرفتن دریاچه و جنگل و سد کنار هم نیست بلکه وجود جاذبه های گردشگری زیبای دیگر که در فاصله های نزدیک از این سد قرار گرفته اند هم خالی از لطف نمی باشد. در نزدیکی سد بیجار، جاذبه های بکر دیدنی و گردشگری بسیاری واقع شده اند که ضمن بازدید از این سد پر کاربرد که دارای منطره ی فوق الاده می باشد، می توانید ازآنها نیز بازدید کنید. در ادامه برایتان چند مورد از دیدنی های جذاب اطراف سد بیجار را آورده ایم.

 • ییلاقات دایلسر که در فاصله ای 30 دقیقه ای از هم قرار دارند.
 • آبشار دودوزن که بهترین زمانی که می توانید زیبایی های آن به طور کامل ببنید فصل بهار و تابستان است. چرا که این منطقه به دلیل کوهستانی بودن همیشه آب و هوای خنک و تقریبا سردی را شامل می شود. البته در پاییز هم این منطقه زیبایی های خودش را دارد و تمام منطقه لباس رنگینی به تن خود می کند. اما در فصل زمستان یخ زدگی و پوشش سپید برف نیز در زمستان مهمان منطقه می شود و شرایط برای سفر کمی سخت می شود.
 • سد جمال آباد که یکی دیگر از سد های کاربری منطقه می باشد و در فاصله 4 دقیقه ای از سد بیجار قرار دارد.

بهترین زمان بازدید از سد بیجار

آب و هوای روستای بیجارشهر رشت به گونه ایست که نیمه اول سال، معتدل و خنک بوده و طبیعت سرسبز آن حال و هوایی بهشتی به منطقه می دهد. نیمه دوم سال به ویژه زمستان در منطقه آب و هوایی سرد دارد. اگر می خواهید در زمستان به این منطقه سفر کنید، باید با تجهیزات سفری کامل اقدام به این کار نمایید. البته مسیر جاده به این منطقه آسفالت بوده و مشکل زیادی از این بابت نخواهید داشت.

پاییزهای این منطقه نیز، زیبایی و رنگینی خاص خودش را دارد. با وجود این بهترین و مناسب ترین زمان برای سفر به این منطقه، بهار و تابستان خواهد بود.

بازدید از سد

سد بیجار کجاست و مسیر دسترسی به آن

سد بیجار از دیدنی های رشت به شمار می رود و برای اینکه هر چه سریع‌ تر به سد شهر بیجار برسیم، باید از سمت شهر رشت حرکت کنیم و خودمان را به منطقه امامزاده هاشم که در فاصله ۳۰ کیلومتری اتوبان رشت به قزوین قرار دارد، برسانیم. پس از اینکه به رو به روی اتوبان رفتید، باید از یک پل که دو ماشین به سختی به صورت همزمان از روی آن رد می‌‌ شوند، عبور کنید. در امتداد این جاده چندین دو راهی قرار گرفته است، با توجه به این موضوع سعی کنید در طی مسیر حتما از افراد محلی این منطقه سوال کنید که چه راهی برای رفتن به سد بهتر است.

قسمتی از مسیر مقابل شما آسفالت و قسمت کمی هم به صورت خاکی می ‌باشد. مسیر خاکی که به سد بیجار منتهی می‌  شود، هموار بوده و هر ماشینی می ‌تواند به سادگی از آن عبور کند. در واقع شما برای عبور از این جاده خاکی هیچ نیازی به ماشین‌های شاسی بلند ندارید و در طول مسیر دست‌ انداز شدیدی نیز وجود ندارد. بخشی از این مسیر تا شروع جاده خاکی از بغل یک رودخانه زیبا می‌گذرد. شما می ‌توانید استراحت خود را در کنار این بوفه انجام دهید.

بخش دیگری از مسیر خاکی شما از کنار درخت‌ های بلند قامت می‌ گذرد. در انتهای این مسیر نیز به سد بیجار می‌ رسید و می‌توانید در این مکان مشغول تفریح شوید. در بخش‌های بالا آدرس و مسیردسترسی به دریاچه سد آیت الله بهجت بیجار داده شد. در این قسمت لوکیشن دقیق سد مشخص شده است. تا با کمک گوشی همراه هوشمند تان به راحتی مسیر یابی نمایید. البته حواستان باشد، با توجه به وسعت دریاچه، شما در آن محدوده با توجه به نکات ایمنی و رعایت اصولی در مناطق امن می ‌توانید از محوطه زیبا استفاده نمایید.

آدرس سد بیجار: استان گیلان، شهرستان رود بار، بخش رحمت آباد و بلوکات، دهستان بلوکات، روستای شهربیجار

رزرو ویلا در رشت

رشت که از شهر های استان گیلان می باشد یکی از شهر های توریستی و مشهور بین گردشگران است که توانسته در تمامی طول سال عده ی زیادی را به سمت خود بکشاند. این شهر با داشتن جاذبه های گردشگری فراوان دارای هتل ها، ویلا ها و اقامتگاه های فراوانی می باشد که می توانید در زمان رسیدن به رشت برای اقامت خود از آن ها استفاده نمایید. امکان ندارد به رشت بروید و خواستار اقامتی چند روزه در این شهر زیبا نباشید.

رشت به عنوان یکی از دیدنی ترین شهرهای شمالی کشور بوده و عده زیادی از توریست ها و مردم از اقصی نقاط کشور عزیزمان ایران برای بازدید از مناطق دیدنی آن اقدام می کنند. شما نیز بهتر است برای تماشای تمامی نقاط دیدنی رشت چند روزی را در آن اقامت کنید برای این منظور به سایت لوکس ویلا رفته و با رزرو ویلا در رشت در بین گزینه های پیش رویتان محل اقامت خود را انتخاب نمایید شما می توانید برای دریافت اطلاعات تکمیلی درباره اقامتگاه ها و راهنمایی کامل با مشاوران تلفنی سایت تماس بگیرید.

بهتر است در روز های شلوغ سال قبل از ورود به رشت برای انتخاب و رزرو مکان اقامتی خود اقدام کنید تا در هنگام رسیدن به مقصد دچار مشکل نشوید.

راهنما سایت

آدرس

استان گیلان، شهرستان رود بار، بخش رحمت آباد و بلوکات، دهستان بلوکات، روستای شهربیجار

شماره تماس

هزینه بازدید

رایگان

ساعات بازدید از این جاذبه

شنبه

24 ساعته

یک‌شنبه

24 ساعته

دو‌شنبه

24 ساعته

سه‌شنبه

24 ساعته

چهار‌شنبه

24 ساعته

پنج‌شنبه

24 ساعته

جمعه

24 ساعته
مسیریابی آنلاین
مطالب مشابه