روستای سنگان

مدت زمان خواندن این مطلب : 8 دقیقه

محتوا نمایش

روستای سنگان طبیعتی بسیار زیبا و خوش آب و هوا در بخش شمال غربی تهران است که جزء جاذبه های دیدنی اطراف تهران محسوب می شود و گردشگران زیادی را برای طبیعت گردی به سمت خود فرا می خواند. در اطراف تهران روستاها و طبیعت های بسیار زیبایی برای گردش، تفریح و استراحت وجود دارند که گردشگران زیادی برای گشت و گذار به سراغ آن ها می روند. اگر از دوست داران طبیعت هستید و برای گردش و استراحت خود به سراغ طبیعتی بی نظیر و زیبا هستید، پیشنهاد می شود تا انتهای این مطلب همراه لوکس ویلا باشید تا با روستای سنگان که از جاذبه های گردشگری زیبا در اطراف تهران است آشنا شویم.

روستای سنگان کجاست و مسیر دسترسی به آن

روستای سنگان روستایی زیبا و ییلاقی در اطراف تهران که در شمال غرب پایتخت جای گرفته است. فاصله تهران تا این روستا حدود 35 کیلومتر بوده و برای رسیدن به آن بدون احتساب ترافیک به مدت زمانی حدود 1 ساعت زمان نیاز دارید. برای دسترسی به سنگان بهتر است با خودروی شخصی اقدام نمایید. برای این منظور بایستی به سمت غرب تهران حرکت کرده و خود را به دهکده المپیک برسانید. این میدان را پشت سر گذاشته و وارد اتوبان همت شده و حدود 3 کیلومتر به سمت شرق حرکت کنید. از میدان دوم شهران عبور کرده و مسیر رسیدن به کن را پیش بگیرید. این روستا در فاصله نزدیکی از کن و سولوقان واقع شده است. در این مسیر خیابان کوهسار بر سر مسیر شما قرار دارد که بایستی آن را به طرف امامزاده داوود طی کنید. پس از حدود 10 کیلومتر حرکت در این مسیر، یک سه راهی بر سر مسیرتان قرار خواهد گرفت که با توجه به تابلوی راهنمای سنگان، مسیر سمت چپ را انتخاب نمایید. در صورت ادامه دادن این مسیر، ابتدا به روستای سنگان پایین و سپس به روستای سنگان بالا دسترسی پیدا خواهید کرد.

آدرس روستای سنگان: تهران، فاصله 20 کیلومتری از شمال غرب تهران، بخش کن

روستای سنگان

آشنایی با روستای سنگان

تهران کلانشهری بزرگ، شلوغ و آلوده است و تمام ساکنان این شهر بزرگ تمام روزهای خود را در مشغله های زندگی، کاری، آلودگی و دغدغه ها سپری می کنند. بسیاری از مواقع پیش می آید که پایتخت نشینان برای یک روز دور ماندن از شهر و تمام آلودگی ها و مزاحمت ها به دنبال طبیعتی در نزدیکی تهران هستند تا بتوانند به سراغ آن بروند و یک روز را به استراحت و گردش در آن بپردازند و از هوای پاکیزه و به دور از آلودگی آن سپری کنند. جاذبه های دیدنی اطراف تهران بسیار زیاد و متعدد بوده که در این بخش تصمیم داریم به آشنایی با روستای سنگان بپردازیم. موقعیت جغرافیایی تهران به گونه ای است که درون یک دره قرار داشته و اطراف آن را ییلاقات و کوهستان هایی فرا گرفته اند.

از همین رو جاذبه های دیدنی و گردشگری متعددی می توانند برای گردش و استراحت انتظار حضور شما را بکشند. روستای سنگان منطقه ای ییلاقی در ناحیه شمال غربی تهران است و در ارتفاع 2.100 متری از سطح دریا قرار گرفته و از آب و هوایی بسیار دل انگیز و طبیعتی بسیار زیبا بهره می برد. طبیعت این روستای ییلاقی که در میان رشته کوه های البرز قرار گرفته، از بهترین جاهایی است که می توانید برای یک روز تعطیل به آن سفر کنید و از آب و هوای آن بهره مند شوید. رودخانه ای بسیار زیبا و خروشان در میان این روستا جریان دارد و طراوت و تازگی را برای روستای سنگان به وجود آورده است. علاوه بر رودخانه، آبشاری بی نظیر در طبیعت سنگان جاری شده که گردشگران زیادی برای تماشای آن و لذت بردن از طبیعت اطراف آن راهی روستای سنگان می شوند.

روستای سنگان از 6 محله با نام های ده سر یا سنگان بالا، ده پایین یا سنگان پایین، ده میان یا سنگان میانی، دره تک، باغ دره و سنگان نو تشکیل شده است. تمام این محله ها در دل طبیعت روستای سنگان جای گرفته اند و سنگان پایین به عنوان کهن ترین محله این روستا شناخته می شود. محله سنگان پایین در ابتدای ورودی روستا قرار داشته و برای ورود به روستا ابتدا از این محله عبور خواهید کرد. روستای زیبای سنگان از قدمت زیادی برخوردار بوده و وجود آثار تاریخی و به خصوص امامزاده های سه گانه سنگان دلیل موجهی بر قدمت طولانی این روستا خواهند بود. برخی دیگر از اسناد و مدارک نظیر سنگ قبرها نشان می دهند که این روستای زیبا از قدمتی بالغ بر 500 سال برخوردار است و از قدیمی ترین روستاها و دیدنی های اطراف تهران به شمار می رود. همچنین روستای سنگان نسبت به دیگر روستاهای اطراف خود دارای مساحت بیشتری می باشد و همین موضوع دلیلی برا بیشتر بودن جاهای دیدنی و زیبا در طبیعت آن می باشد.

روستای سنگان

جاهای دیدنی سنگان

روستای سنگان که خود از جاذبه های دیدنی اطراف تهران به شمار می رود و گردشگران زیادی برای بازدید و لذت بردن از طبیعت و پاک و بی نظیر راهی آن می شوند، جاذبه های دیدنی و گردشگری متعدد و متنوعی را در خود جای داده است. در این بخش از مطلب می خواهیم با انواع دیدنی های سنگان آشنا شویم.

آبشار سنگان

اگر شما جزء افرادی باشید که دوستی و رفاقت زیادی با طبیعت داشته باشید و اغلب طبیعت های اطراف خود و دور از خود را بشناسید، قطعا سنگان را با آبشار آن می شناسید و می دانید که آبشاری بسیار زیبا و تماشایی در آن وجود دارد. آبشار سنگان در شمال غرب این روستا جریان داشته و از ارتفاع 2.575 متری و از دامنه های قله حصار جاری شده است. این آبشار دارای 60 متر ارتفاع بوده و به عنوان بلندترین آبشار تهران شناخته می شود و در هر فصلی از سال شکلی متفاوت به خود می گیرد؛ بدین گونه که پرآب ترین حالت آن را در اوایل فصل بهار و درست در ماه های فروردین و اردیبهشت و شکل یخ زده آن را در فصل زمستان خواهید دید.

اگر در فصل زمستان به این روستا سفر کنید و از این آبشار بازدید کنید، آن را شبیه به یک کوه یخ زده می بینید. در اسفند ماه در اطراف آن نیز قندیل های کوچک و بزرگی را مشاهده خواهید کرد که به شما چشمک می زنند. در فصل زمستان قطره هایی که از آبشار تراوش می شوند، در همان لحظه ای که بر روی زمین می افتند حالت یخ زده به خود می گیرند و همین باعث می شود تپه ای یخ زده و عظیمی را در ناحیه زیر آبشار پدید بیاورند. این آبشار پس از آبیاری باغ های روستای سنگان به داخل رودخانه کن سرازیر می شود. اگر جزء یخ نوردان حرفه ای هستید، می توانید در فصل زمستان به سراغ این آبشار بروید و از هیجان یخنوردی در این طبیعت لذت ببرید.اگر تنها قصد طبیعت گردی در این روستا را دارید و به دنبال بهترین زمانی هستید که از این آبشار زیبا دیدن کنید، بهتر است فصل های بهار و تابستان را برای بازدید از آبشار انتخاب کنید. با توجه به آن که میزان حجم آب در این فصل از سال کاهش میابد، اما آب و هوایی که در منطقه حاکم است لذت تماشای آبشار را دو چندان خواهد کرد.

مسیر آبشار سنگان

آبشار سنگان از معروف ترین و پرطرفدارترین جاذبه های دیدنی سنگان به شمار می رود و بسیاری از گردشگران تنها برای تماشای این آبشار راهی این روستا می شوند تا بتوانند از طراوت آن بهره مند شوند. هنگامی که به روستا می رسید، باید بدانید که مسیر نسبتا دشواری پیش رو دارید تا به آبشار برسید. پس از همان ابتدا بهتر است تصمیم خود را بگیرید که آیا تنها به گردش در طبیعت روستا بسنده خواهید کرد و یا دوست دارید نهایت لذت را از سفر خود به این روستا تجربه کنید. خوب است بدانید مسیری که برای رسیدن به آبشار بایستی طی کنید، مسیری بسیار زیبا و دلنشین می باشد که تماشای آن ها می تواند از سختی و دشواری مسیر بکاهد.

در این مسیر ابتدا باید خود را به محله بالا برسانید. امامزاده قاسم نیز در این محله قرار دارد و شما می توانید با رفتن به بقعه امامزاده قاسم دعا و زیارتی کرده و پس از استراحتی کوتاه خود را برای ادامه مسیر آماده کنید. مسیری که بعد از این محله باید طی کنید، مسیری کوهستانی بوده و کوهنوردی را باید آغاز کنید. حدود یک ساعت که در این مسیر پیاده روی کنید، در محله ای به نام دودران قرار خواهید گرفت که از آنجا آبشار را مشاهده خواهید کرد. اما باز هم باید به مسیرتان ادامه دهید تا به محل آبشار برسید. دشواری های مسیر همچنان ادامه دارد و تا انتهای مسیر تقریبا همراهتان خواهد بود. در انتهای مسیر نیز یک کوهنوردی 1 ساعته خواهید داشت تا به آبشار سنگان برسید.

روستای سنگان

کوچه پس کوچه های سنگان

روستای سنگان پر از کوچه و باغ های سرسبز و مملو از درختان سرسبز است و گردشگرانی که به پیاده روی در طبیعت علاقه دارند، می توانند به سراغ کوچه پس کوچه های سنگان بروند و از تماشای باغ ها و درختان میوه آن ها لذت ببرند.

قله پهنه حصار

اگر به کوهنوردی علاقه داشته باشید و این ورزش و تفریح را به صورت حرفه ای ادامه دهید، قله پهنه حصار را به احتمال خیلی زیاد می شناسید. این قله در روستای سنگان جای گرفته و از قله های رشته کوه البرز محسوب می شود. بقعه امامزاده بی بی زرین قمر نیز در یک دشتی وسیع میان پهنه حصار جای گرفته و در اتاق یکی از کلبه ها قرار دارد. یکی از اتاق های این کلبه به مزار امامزاده بی بی زرین قمر اختصاص یافته و اتاق های دیگر برای استراحت و آشپزی کوهنوردان در نظر گرفته شده است. برای دسترسی به قله پهنه حصار می توانید از یکی از روستاهای واریش، خور و سنگان استفاده کنید. اگر جزء کوهنوردان حرفه ای باشید می توانید مسیر آبشار سنگان را برای رسیدن به قله پهنه حصار انتخاب کنید و در طول مسیر از زیبایی های بیشتری بهره مند شوید.

رودخانه سنگان

رودخانه ای فصلی با طول 12 کیلومتر از میان طبیعت روستای سنگان جریان یافته و بر طراوت و تازگی طبیعت سنگان تاثیر به سزایی دارد. رودخانه سنگان از دامنه های شرقی کوه کرکوه که در 35 کیلومتری شمال غرب تهران قرار دارد، سرچشمه می گیرد و از ابتدای مسیر تا انتهای مسیر چهره ای زیبا برای روستا پدید می آورد. رودخانه سنگان هنگامی که از روستای سنگان عبور می کند، در مسیر خود از سنگان بالا، سنگان پایین و دره باغ عبور خواهد کرد و در نهایت در رودخانه کن تخلیه می شود.

روستای سنگان

چنار هزار ساله سنگان

چنار هزار ساله سنگان یا چنار امامزاده قاسم، درختی بسیار تنومند و قطور است که در کنار امامزاده قاسم سنگان قرار دارد. بر اساس گفته ها، این درخت تنها چند شاخته داشته و رفته رفته این شاخه ها قطور تر شدند و بر اثر زمان چیزی از تنه چنار باقی نماند و آن شاخه ها یکی از معروف ترین و قطورترین چنارهای اکشور را پدید آوردند. همانطور که از نام این چنار پیداست، چناری با قدمتی بسیار طولانی می باشد و سن آن به 1000 سال گذشته باز می گردد و به همین جهت در فهرست آثار ملی و طبیعتی کشور به ثبت رسیده است.

دره روستای سنگان

درست پایین آبشار سنگان دره ای قرار دارد که دره سنگان نام دارد و جاذبه ای تماشایی از این روستا به شمار می رود. از آنجایی که آب آبشار در این دره می ریزد، دره ای پر آب در این منطقه شناخته می شود. طبیعت زیبای دیگری به نام روستای آهار در نزدیکی تهران وجود دارد که می توانید برای یک روز گردشگری دیگر به سراغ آن بروید و یک روز گردشگری آرامش بخش را برای خود و همراهانتان رقم بزنید.

غار بیوک آقا

غار بیوک آقا غاری دست ساز بوده که به دستان آقای بیوک حفر شده است و به همین دلیل نام بیوک را برای آن انتخاب کردند. قدمت این غار به 50 سال گذشته می رسد. گفته می شود که بیوک آقا برای حفر این غار از دل کوه، 75 قلم فولادی را به کار برده است. امروزه این غار از جاذبه های دیدنی سنگان به شمار می رود و گردشگران می توانند از آن دیدن کنند.

روستای سنگان

باغ های سنگان

باغ های کوچک و بزرگ زیادی در روستای سنگان وجود دارند که در آن ها درختان میوه های مختلف روییده اند. از آنجایی که باغ های میوه فراوانی در طبیعت سنگان وجود دارند، بسیاری از اهالی روستا شغل باغداری را پیش گرفته اند. این روستا بهترین محل برای افرادی است که علاقه زیادی به انواع میوه ها دارند. انواع میوه هایی همچون زردآلو، گردو، آلبالو، گیلاس، سیب و غیره در باغ های سنگان وجود دارند که می توانید هر چقدر که بخواهید از باغداران خریداری کنید.

آشنایی با اهالی روستای سنگان

مهاجرت از روستا به شهرها بیشترین نوع مهاجرتی است که به خصوص در سال های اخیر شاهد آن بوده ایم. روستای سنگان نیز از همان دسته روستاهایی است که افراد زیادی از اهالی آن به شهرها مهاجرت کرده اند. اما همچنان افراد زیادی از مردمان سنگان هستند که هنوز هم در این روستا به زندگی خود ادامه می دهند. از معروف ترین طایفه های مردمان سنگان می توان به بذرانبار، خانی، ابوالقاسمی، محمدحسینی، شاه بابایی، کرمی و خوشه دار اشاره نمود که تاثیر به سزایی در آبادانی این روستا داشته اند. از جمله طایفه هایی که در محله میان محله و باغ دره املاک زیادی دارند، خانواده اویسی می باشند.

مکان های مذهبی روستای سنگان

مردمان این روستا به باورهای دینی و مذهبی بسیار اعتقاد دارند و چهار امامزاده و یک تکیه در روستا وجود دارند که مردم روستا برای ادای نذر و حاجت روایی به آن ها مراجعه می کنند. همچنین گردشگران نیز می توانند علاوه بر جاذبه های طبیعتی، به بازدید از مکان های مذهبی روستای سنگان بروند. در ادامه با مکان های مذهبی و زیارتی این روستا آشنا خواهیم شد.

روستای سنگان

امامزاده های روستای سنگان

امامزاده ها از مهمترین مکان های مذهبی این روستا هستند که علاوه بر اهالی روستا، گردشگرانی که به این روستا سفر می کنند برای ادای نذورات و حاجت روایی خود به این امامزاده ها مراجعه می کنند. چهار امامزاده در این روستا هستند که هر کدام از آن ها می توانند به خوبی قدمت زیاد روستا را بازگو کنند. امامزاده های سنگان را در این بخش به صورت مجزا معرفی کرده ایم تا اگر قصد سفر به سنگان و زیارت مکان های مذهبی روستا را داشتید، بتوانید به راحتی به آن ها مراجعه نمایید.

امامزاده سید علاالدین

یکی از امامزاده های روستای سنگان امامزاده سید علاالدین می باشد که در محله پایین روستا قرار گرفته است. این محله از قدیمی ترین محله های سنگان به شمار می رود و بناهای تاریخی متعددی که در آن وجود دارند نشن از قدمت بالای روستا می باشند. هنگامی که قدم در این محله از سنگان می گذارید، به وضوح قدمت طولانی و کهن را می توانید با چشم خود مشاهده کنید. امامزاده سید علاالدین بر روی یک تپه قرار دارد.

امامزاده قاسم

امامزاده قاسم از نوادگان امام سجاد می باشد و به عنوان معروف ترین امامزاده این روستا شناخته می شود. اهالی روستا ارادت و احترام ویژه ای برای امامزاده قاسم قائل هستند و بسیاری از مراسم های مذهبی در ایام اعیاد و شهادت ها در آن برگزار می شود. بنای امامزاده قاسم در نزدیکی آبشار سنگان و در محله سنگان بالا قرار گرفته و شما اگر قصد داشته باشید به سراغ آبشار سنگان بروید، می توانید در مسیر خود به زیارت امامزاده قاسم سنگان نیز بروید. در حوالی بنای امامزاده امکانات رفاهی نظیر بوفه میوه و چای و سرویس بهداشتی وجود دارد که برای رفاه حال مسافران و گردشگران در نظر گرفته شده اند.

روستای سنگان

امامزاده سید عمادالدین

امامزاده سید عمادالدین و تکیه روستا در محله دره میان واقع شده است. فضایی مابین بنای امامزاده و بنای تکیه وجود دارد که در ایام و مناسب های خاص مراسم های مذهبی در آنجا برگزار خواهند شد و اهالی روستا در آن منطقه گرد هم جمع می شوند.

تکیه میان محله سنگان

یکی از مکان های مذهبی سنگان را تکیه قدیمی آن تشکیل می دهد که در میان محله یا سنگان میانی واقع شده است. از آنجایی که اهالی روستا به مراسم های مذهبی اهمیت ویژه ای می دهند، در مناسبت های خاص مذهبی در این مکان گرد هم می آیند و مراسم های مذهبی را برگزار می کنند. قدمت این تکیه به عهد صفوی باز می گردد و این مکان یکی دیگر از نشانه های قدمت بالای روستا می باشد. جالب است بدانید که قدمت این تکیه به حدود 150 سال گذشته می رسد و طبیعی است که در طول زمان آسیب هایی به آن وارد شود. از همین رو برای 2 مرتبه آن را مورد بازسازی و تعمیر قرار داده اند. در زمان های گذشته چندین مزار که به پیروان دین رزتشت تعلق داشت در محدوده مقابل تکیه قرار داشتند که متاسفانه در حال حاضر خبری از وجود آن ها نیست.

گورستان سنگان

تا الان هر چه گورستان دیده اید را کنار بگذارید تا بتوانیم با دید بهتری به گورستان سنگان نگاه بیاندازیم. گورستان سنگان نیز همانند نقاط دیگری از روستا از طبیعت بی نظیری برخوردار بوده و همین اصلی ترین دلیلی است که توانسته آن را نسبت به دیگر گورستان ها متمایز سازد. بسیاری از افراد ترجیح می دهند از دیگر جاذبه ها در طبیعت سنگان استفاده کنند و از رفتن به گورستان سنگان اجنتاب می کنند. اما اگر جزء آن دسته از افرادی هستید که به سراغ جاذبه های تاریخی در هر شهر و روستایی می روید، می توانید با مراجعه به گورستان این روستا به قدمت طولانی روستای پی ببرید. اگر نگاهی به تاریخ های حک شده روی سنگ قبرها بیاندازید، خواهید دید که قدمت برخی از آن ها به 500 تا 2000 سال گذشته می رسد.

روستای سنگان

گویش اهالی روستای سنگان

زبان مردمان روستای سنگان به زبان تاتی بوده و با گویش طهرانی قدیم سخن می گویند و این نخستین موردی است که در سفر به این روستا از آن شگفت زده خواهید شد. بسیاری از معیارهای زبان فارسی امروزه در زبان تاتی متفاوت می باشد.

شغل مردم روستای سنگان

اصلی ترین شغل روستای سنگان کشاورزی و باغداری می باشد. جالب است بدانید شخصی به نام ناصرخان اویسی پسر عیسی خان اویسی، شیوه کشاورزی و باغداری مدرن را به این روستا آورد و وی این شیوه را به مردم این روستا آموزش داد. از دیگر شغل ها و راه های درآمد مردم روستای سنگان از طریق تهیه صنایع دستی می باشد. از صنایع دستی سنگان می توان به حصیر بافی اشاره نمود. یکی از صنایع دستی سنگان که سبد سنگونی می باشد، از شهرت بیشتری برخوردار شده و می توان گفت اغلب مسافران و گردشگرانی که به این روستا سفر می کنند، از سبد سنگونی به عنوان یادگار این روستا و سوغاتی تهیه می کنند. هنوز شغل و منبع درآمد مردم روستای سنگان تمام نشده؛ اهالی این روستا جزء مردمان زحمت کش و پرتلاش و کوشش می باشند که تقریبا هر روز خود را در تلاش سپری می کنند. علاوه بر شغل های ذکر شده شغل های دیگری نیز وجود دارند که به خصوص بانوان سنگان در آن دستی دارند و می توان به تهیه و تولید سبزی و انواع ادویه های خشک نظیر گلپر، نعنا و پونه اشاره کرد.

روستای سنگان

گونه های گیاهی روستای سنگان

طبیعت سنگان سرشار از انواع گیاهان زیبایی هستند که توانسته اند تاثیر چشمگیری بر زیبایی و طراوت طبیعت روستا داشته باشند. به هر گوشه و کناری از طبیعت سنگان قدم بگذارید، گونه های متنوعی از گیاهان را مشاهده خواهید کرد که حتی اگر علاقه ای به گل و گیاه نداشته باشید، شما را شیفته خود می کنند. در برخی از نقاط که در حال گردش در روستا باشید، گیاهانی نظیر زرشک، سماق و گلپر را خواهید دید که در کنار آن ها نیز درختان میوه ای همچون درخت گردو، زردآلو، سیب، انجیر و توت روییده اند. باغ های گیلاس و آلبالو نیز در طول مسیر آبشار دیده می شوند که در فصل باردهی پر از میوه می شوند. محال است با دیدن درخت های پر از میوه دلتان نخواهد از آن ها میل کنید. خوشبختانه این امکان در سنگان وجود دارد که هر چقدر میوه بخواهید می توانید از باغدارهای روستا خریداری کنید. اگر در فصل بهار سفری به روستای سنگان داشته باشید، حوالی آبشار سنگان را پر از گیاه ریواس خواهید دید.

گونه های جانوری روستای سنگان

طبیعت سنگان از آن دسته طبیعت هایی است که انواع گونه های جانوری را در خود جای داده است. از گونه های جانوری طبیعت این روستا می توان به جانورانی نظیر کبک، قوچ وحشی، بز کوهی، گرگ، تیهو، پلنگ، کل و روباره اشاره نمود. در برخی از مواقع و در برخی از نقاط این روستا می توانید از جانوران نام برده شده مشاهده کنید و به همین جهت بایستی به خصوص در شب ها هواستان را جمع کنید و از دور شدن از نقطه متمرکز روستا دور نشوید.

روستای سنگان

راهنمای سفر به روستای سنگان برای داشتن سفری بهتر

اگر بخواهید از تهران راهی این روستای زیبا و تماشایی شوید، به مدت زمانی حدود 1 ساعت نیاز بدون احتساب ترافیک خواهید داشت. شاید تصور کنید که گشت و گذار در روستای سنگان نیز همانند بسیاری دیگر از روستاها و طبیعت های دیگر بوده؛ اما بهتر است در این بخش از مقاله همراه ما باشید تا بتوانید گشت و گذاری بهتر در طبیعت سنگان داشته باشید. پس از آن که باغ ها را پشت سر بگذارید، شیب مسیر پیش رویتان بیشتر خواهد شد و شیب ها تا روی یال های مختلف ادامه دارند. وجود دیواره ای سنگی باعث شده همه یال های طبیعت از یکدیگر جدا شوند و به دو دسته تقسیم شوند.

این دیواره همان دیواره ای است که آبشار سنگان از روی آن جریان یافته و طراوت و تازگی را برای طبیعت سنگان به ارمغان آورده است. محوطه ای که در اطراف این آبشار وجود دارد، بهترین مکان برای استراحت و لذت بردن از طبیعت است و اگر در روزهای تعطیل و آخر هفته ها به خصوص دو فصل نیمه اول سال به این منطقه سفر کنید، جمعیت زیادی را در محوطه اطراف آبشار خواهید دید. غارهای کوچک و بزرگ متعددی در سمت چپ آبشار وجود دارند و آن ها نیز از دیدنی های روستا به شمار می روند. اگر شما تنها برای پیک نیک و لذت بردن از طبیعت به سراغ این روستا می روید، سفر شما تنها به چند ساعت زمان نیاز دارد و نهایت از صبح تا شب می توانید سفر خود را به پایان برسانید و شب را به خانه خود بازگردید.

اگر بازدید از آبشار سنگان را نیز در برنامه گردشگری خود قرار داده باشید، لازم است بدانید از روستا تا آبشار را باید به صورت پیاده روی طی کنید و حدود 2 الی 3 ساعت زمان نیاز دارید. در آخر باید این نکته را در نظر بگیرید که برای رفتن به این روستا و گردش در طبیعت آن باید لباس های راحت و کفش های مناسب پیاده روی همراه خود داشته باشید تا بتوانید به راحتی در طبیعت گشت و گذار کنید و از گردش خود لذت ببرید.

وسایل مورد نیاز برای سفر یک روزه به سنگان

 • لباس مناسب با فصل
 • کفش مناسب پیاده روی
 • کوله پشتی
 • کلاه آفتابی
 • عینک آفتابی
 • کرم ضد آفتاب
 • ظروف یک بار مصرف
 • آب به مقدار کافی
 • غذا و خوراکی به مقدار کافی
 • لوازم بهداشتی
 • موبایل، شارژر و پاوربانک

روستای سنگان

بهترین زمان سفر به روستای سنگان

روستای سنگان در میان رشته کوه های البرز جای گرفته و جزء روستاهای ییلاقی اطراف تهران محسوب می شود. از همین رو این روستا از آب و هوایی ییلاقی و کوهستانی برخوردار بوده و نسبت به تهران دارای آب و هوایی خنک تر و دلپذیرتر می باشد. سفر به این منطقه کاملا بستگی به سلیقه شخصی گردشگران داشته و طبیعت این روستا در هر فصلی زیبایی های خاص خود را دارد. اگر قصد دارید برای لذت بردن از طبیعت به سراغ این روستا بروید و نهایت بهره را از طبیعت ببرید بهتر است زمان سفر خود را به فصل های بهار و تابستان موکول نمایید. در ماه های فروردین و اردیبهشت طبیعت سنگان به زیباترین حالت خود درمی آید و گردشگران زیادی برای گردش خود در طبیعت این بازه زمانی را برای سفر خود انتخاب می کنند.

در فصل های بهار و تابستان خبری از گرمای شهید و طاقت فرسا در روستای سنگان نبوده و حتی نسیم های ملایمی که می وزند را احساس خواهید کرد. همچنین در فصل پاییز طبیعت سنگان را که غرق در رنگ های سبز، زرد و نارنجی شده را خواهید دید و همچنین هوای روستا رو به سرما می گذارد. زمستان سنگان نیز یخ نوردان و افرادی که علاقه مند به گردش در هوای سرد هستند را به سوی خود دعوت می کند. قندیل هایی که از قطرات آبشار سنگان به وجود می آیند از بهترین طبیعت ها برای یخ نوردان به شما می رود.

تفریحات روستای سنگان

روستای سنگان که از بهترین جاذبه های اطراف تهران به شمار می رود، تفریحاتی را برای گردشگران پدید آورده تا بتوانند از آن ها بهره مند شوند و سفری هر چند کوتاه، اما خاطره انگیز را برای خود رقم بزنند. تفریحات این روستا ساده بوده، از نظر آن که خبری از امکانات تفریحی مدرن و وسایل هیجان انگیز نبوده و تنها می توانید از تفریخات طبیعی روستا لذت ببرید. صحبت را مختصر می کنیم و سریع به سراغ آشنایی با تفریخات روستای سنگان می رویم.

روستای سنگان

پیاده روی در طبیعت سنگان

اگر به طبیعت و کشف جاذبه های جدید در طبیعت علاقه مند باشید، قطعا پیاده روی در طبیعت را نیز به تبع دوست خواهید داشت. روستای سنگان بهترین جاذبه های پیاده روی در طبیعت می باشد و کوچه پس کوچه ها و باغ های سرسبز آن از بهترین مکان ها برای پیاده روی محسوب می شوند. کوچه باغ های این روستا پر از سراشیبی و سربالایی بوده و همین می تواند تنوع را در طول مسیر برایتان به وجود آورد و پیاده روی را از یکنواختی دور کند. رودخانه ای که از میان روستا جریان یافته از بهترین نقاط روستا برای پیاده روی می باشد. کفش مناسب برای پیاده روی را فراموش نکنید تا در طول مسیر اذیت نشوید.

پیک نیک در دل طبیعت

احتمالا برای همه ما پیش آمده می خواهیم یک روز را در دل طبیعت سپری کنیم و تمام وسایل لازم برای برپایی پیک نیک آماده می کنیم و به دل طبیعت می زنیم. طبیعت سنگان به قدری و زیبا و دل انگیز است که اگر یک بار پیک نیک را در آن تجربه کنید، باز هم دوست دارید به همراه خانواده و دوستان خود برای پیک نیک به سراغ طبیعت آن بروید.

روستای سنگان

عکاسی در طبیعت

اگر به عکاسی در طبیعت علاقه مند باشید، طبیعت سنگان از بهترین جاذبه هایی است که می توانید تصاویر بسیار زیبا و خوش رنگ و لعابی را به ثبت برسانید. به هر نقطه ای سنگان قدم بگذارید، جاذبه ای را برای سوژه عکاسی پیدا خواهید کرد. تصاویری که در فصل بهار و پاییز می توانید از طبیعت این روستا تهیه کنید، بسیار زیبا و ماندگار خواهند بود. چرا که در فصل بهار به هر سو نگاه کنید سرسبزی و طراوت و در پاییز هم به هر طرف نگاه کنید، طبیعت سنگان را غرق در هزاران رنگ خواهید دید.

کوهنوردی در ارتفاعات سنگان

روستای ییلاقی سنگان بهترین طبیعت برای کوهنوردان به شمار می رود. این طبیعت دارای دو مسیر کوهنوردی برای علاقه مندان به کوهنوردی بوده که یکی از آن ها مسیر قله پهنه حصار و دیگری مسیر امامزاده قاسم به آبشار سنگان می باشد. اگر جزء کوهنوردان حرفه ای نیستید، بهتر است فکر کوهنوردی در زمستان در کوهستان های سنگان را از سرتان بیرون کنید؛ چرا که مناطقی همچون اطراف آبشار قندیل هایی پدید می آیند و مسیر را دشوار و خطرناک می سازند. اما در فصل های نیمه اول سال می توانید از کوهنوردی در سنگان و حتی اطراف آبشار لذت ببرید.

کمپینگ در طبیعت سنگان

کمپینگ در طبیعت یکی از بهترین تفریحاتی است که بسیاری از گردشگران به خصوص در طبیعت های سرسبز و با طراوت به آن علاقه مند می باشند و جزئی هیجان انگیز و لذت بخش از یک گردش حسابی به شمار می رود. تماشای آسمان شب در طبیعت که آسمانی تمیز و زیبا و پر از ستاره های درخشان است نیز یکی از لذت بخش ترین تفریحاتی است که می توان حین کمپینگ در طبیعت سنگان آن را تجربه کرد. اگر قصد کمپ زدن در طبیعت سنگان را دارید، حتما لوازم ضروری و شخصی را همراه خود داشته باشید. اما توجه داشته باشید که بهتر است این کار را در فصل های نیمه اول سال که امکان بارندگی پایین بوده و برودت هوا به قدری نیست که اذیت شوید. نکته حاصئز اهمیت این که از کمپینگ و شب مانی در محدوده اطراف آبشار خودداری کنید.

روستای سنگان

زندگی روستایی را در سنگان تجربه کنید

با پیشرفت زندگی های شهری و مدرن، مدت زیادی است که از ساده زیستی و زندگی به دور از تکنولوژی دور شده ایم و فاصله گرفتیم. همان ابتدا که تصور می کنید، احساس می کنید که زندگی روستایی کار ساده ای نیست و شاید کسی که حتی برای چند روز از شهر دور شده و می خواهد زندگی روستایی را تجربه کند، برایش دشوار باشد. اگر به دنبال آرامش هستید و می خواهید چند روزی را دور از شهر سپری کنید، می توانید با ساده زیستی و دوستی با طبیعت، زندگی روستا را در طبیعت سنگان تجربه نمایید. اگر بخواهید در خانه های روستایی اقامت داشته باشید و یا به کمپ زدن در طبیعت بپردازید، می توانید با تمام وجود زندگی روستایی را تجربه نمایید و از آن لذت ببرید.

امکانات رفاهی روستای سنگان

محله ای که امامزاده قاسم سنگان در آن واقع شده، دارای امکانات رفاهی مناسبی اعم از بوفه خوراکی و سرویس بهداشتی است که گردشگران می توانند از آن ها استفاده کنند. به خصوص به دلیل آن که این محله بر سر راه گردشگران برای رسیدن به آبشار سنگان قرار دارد و در محدوده آبشار سنگان امکانات رفاهی مناسبی وجود ندارد، بهتر است از امکانات رفاهی که در این محدوده قرار دارند استفاده کنید. اقامتگاه بومگردی نیز یکی دیگر از امکانات رفاهی این روستا به شمار می رود که گردشگران می توانند برای اقامت خود به سراغ آن ها بروند.

روستای سنگان

اقامت در روستای سنگان

روستای سنگان جزء روستاها و طبیعت های اطراف تهران به شمار می رود و معمولا گردشگرانی که از تهران به آن سفر می کنند، برای یک روز گردش آن را انتخاب می کنند و شب را به خانه خود باز می گردند. اما گردشگرانی هم هستند که ترجیح می دهند یک تا چند شبی را در طبیعت پاک این روستا سپری کنند. لذا این دسته از گردشگران می توانند برای اقامت خود از کمپینگ و اقامتگاه بومگردی استفاده نمایند. اقامتگاه بوم گردی که در این روستا وجود دارد، به صورت دو کلبه سنگی می باشد که می توانید در آن زندگی روستایی را نیز تجربه کنید. این اقامتگاه با نام اقامتگاه بومگردی ارگ سنگی شناخته می شود و در بافت روستا قرار دارد. با اقامت در اقامتگاه بوم گردی ارگ سنگی می توانید از موزه گیاهان دارویی و سایت پرورش زنبور عسل نیز دیدن کنید. در وبسایت لوکس ویلا انواع اقامتگاه های متنوع در اطراف تهران وجود دارند که شما می توانید برای اقامت در هر شهری اقامتگاه مورد نظر خود را پیدا کنید. اگر می خواهید چند روزی را در اطراف تهران سپری کنید و به دنبال اقامتگاهی تنها برای شب خوابی هستید، می توانید به سراغ اجاره سوئیت اطراف تهران بروید تا بتوانید با اقامت در سوئیت ها هزینه های اقامتی خود را تا میزان چشمگیری کاهش دهید.

سوالات متداول

روستای سنگان کجاست؟

تهران، فاصله 20 کیلومتری از شمال غرب تهران، بخش کن

بهترین زمان بازدید از روستای سنگان چه فصلی است؟

بهار تا اوایل پاییز از بهترین زمان های بازدید از روستای سنگان تهران می باشد.

چگونه به روستای سنگان برویم؟

برای رسیدن به روستای سنگان می توان از میدان دوم شهران به سمت جاده کوهسار حرکت کرد.

آب و هوای روستای سنگان تهران چگونه است؟

سرد و کوهستانی

[vc_row][vc_column][vc_text_separator title=”جاذبه های مشابه”][vc_basic_grid post_type=”ids” grid_id=”vc_gid:1665826874336-8aea3ead-d631-1″ include=”62961, 57267, 58136″][/vc_column][/vc_row]

راهنما سایت

آدرس

تهران، فاصله 20 کیلومتری از شمال غرب تهران، بخش کن

شماره تماس

هزینه بازدید

رایگان

ساعات بازدید از این جاذبه

شنبه

24 ساعته

یک‌شنبه

24 ساعته

دو‌شنبه

24 ساعته

سه‌شنبه

24 ساعته

چهار‌شنبه

24 ساعته

پنج‌شنبه

24 ساعته

جمعه

24 ساعته
مسیریابی آنلاین
مطالب مشابه