روستای حیرت

مدت زمان خواندن این مطلب : 8 دقیقه

استان مازندران دارای جاذبه های متعددی است که در شهر های متعدد قرار دارند. در خطه شمالی کشور هر نقطه ای که بروید می توانید یکی جاذبه زیبا را ببینید. یکی از مناطق دیدنی که در نزدیکی نوشهر قرار گرفته، روستای حیرت می باشد. این روستا بسیار زیباست و توانسته عده زیادی از افراد را به سمت خود بکشاند. در این مقاله به سراغ معرفی این روستا رفتیم تا بتوانید اطلاعات کافی درباره آن به دست آورید پس تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

روستای حیرت کجاست و مسیر دسترسی

برای رسیدن به روستای حیرت می توانید از مرزن اباد به سمت حیرت حرکت کنید. بدین منظور ابتدا از جاده چالوس به سمت شرق بروید و کمی بعد به سمت دلم حیرت بپیچید. دلم حیرت دارای پیچ و تاب های مختلفی است که با گذراندن آن ها می توانید در نهایت به روستای حیرت وارد شوید. از مرزن آباد ا روستای حیرت باید یک مسیر 23 کیلومتری را بپیمایید و بدون ترافیک تقریبا 30 دقیقه در راه خواهید بود. هم چنین اگر در نوشهر بودید نیز می توانید از طریق لوکیشن زیر به راحتی مسیرتان را به سمت مقصد بیابید.

آدرس روستای حیرت: مازندران، 50 کیلومتری نوشهر

روستای حیرت

درباره روستای حیرت

حیرت یکی از بهترین جاهای دیدنی نوشهر به حساب می آید و در مازندران نیز می درخشد. این روستا در 50 کیلومتری نوشهر قرار گرفته و از سمت شمال به روستاهای لشکنار و گندیسکلا، از شرق به روستای عالیدره، از غرب به روستای کینس و از جنوب به روستای دشت نطنز منتهی می شود که شما به هر کدام از این روستاها مراجعه کنید می توانید احساس منحصر به فردی را تجربه نمایید. حیرت به طور کلی دارای پنج قسمت می باشد:

  1. گته محله
  2. اکرشت
  3. قسبونی سر
  4. مسیح آباد
  5. زارین

گته محله دارای خانه هایی قدیمی و خالی از سکنه می باشد که در واقع همان بافت قدیمی شهر را در بر می گیرد و در جنوب غربی روستا حضور دارد. البته این قسمت یکی حمام قدیمی که گنبدی شکل بوده و از ساروج ساخته شده در همین محله واقع شده است. بخش بعدی یعنی اکرشت در قسمت شمال غربی روستا قرار گرفته و درون آن باغ های مختلفی قرار گرفته.

بخش بعدی یا قسبونی سر، در نواحی جنوب غربی حیرت بوده و مسجد و قبرستان قدیمی را در بر گرفته که مسجد گفته شده دارای قداست خاصی بین مردم بومی و اهالی کجور دارا بوده است. بخش مسیح آباد در شمالی شرقی روستاست و درواقع همان ورودی حیرت می باشد و در خود باغ ها و چشمه های زیبایی دارد. بخش زارین نیز در قسمت مشالی روستای حیرت قرار گرفته و به عنوان یک بخش جدید و تازه به حساب می آید که در آن ساخت و ساز رونق زیادی دارد.

منابع روستای حیرت

از جمله منابع طبیعی حیرت می توان به پوشش گیاهی انبوه و غنی درختان و گیاهان اشاره نمود که به خصوص در سلسله جبال البرز بیشتر از مناطق دیگر می باشد. روستای حیرت نیز به خاطر قرار گرفتن در ارتفاعات دارای زیبایی ها و پوشش گیاهی غنی می باشد که چشم ها را به خود خیره می کند. از دیگر منابع طبیعی این روستا می توان به جنگل های متعدد و دشت های مختلف نام برد که به دلیل بکر بودن زیبایی زیادی را به خود اختصاص داده اند.

یکی از شاخه های اصلی رود چالوس به نام دلم رود که در نهایت به دریاچه خزر می ریزد، از این روستا می گذرد و امکان ماهی گیری را به شما می دهد تا بتوانید انواع ماهی ها همانند قزل آلا را از رودخانه صید کنید. این روستا هم چنین دارای منابع طبیعی هم چون چشمه های آب گرم که لارو شهرت دارند را نیز شامل می شود. البته باید عنوان کرد که در این روستا چشمه های دیگری مثل کچل، دروزن، گته، دل دل، کچیک، ازرچال، درلو دره و… نیز وجود دارد که نباید دیدن آن ها را از دست بدهید.

روستای حیرت

زبان و لهجه مردم روستای حیرت

مردم روستای حیرت همانند بخش های اطراف خود اکثرا به زبان مازندرانی می باشد ولی عده ای نیز به زبان فارسی سخن می گویند. اگر به این روستا بروید و از نزدیک با مردم بومی این منطقه صحبت کنید می توانید متوجه لهجه زیبای آن ها شوید که یا به این روستا مهاجرت کرده اند و لهجه ای قابل فهم و به زبان فارسی دارند یا به لهجه ای به سبک مازندرانی حرف می زنند. در حال حاضر عده زیادی از افرادی که در این روستا زندگی می کنند از جاهای مختلف به روستای حیرت مهاجرت کرده اند و به همین دلیل زبان فارسی را در روستا گسترش داده اند.

جمعیت مردم روستا

از دیگر اطلاعاتی که می توان به آن اشاره کرد درباره جمعیت مردم این روستا می باشدکه بر اساس آخرین سرشماری که در سال 1385 انجام شد تعداد افراد ساکن در روستا 295 نفر بوده و تعداد خانوار های حیرت نیز به 78 خانواده می رسد. لازم به ذکر است که در تابستان جمعیت گفته شده حداقل 4 برابر بیشتر از تعداد گفته شده می شود. اگر به نوشهر سفر کردید بهتر است از دیگر جاذبه ها مثل آبشار زنوس نیز دیدن کنید و با مردم آن منطقه نیز صحبت کنید تا لهجه زیبای آن ها را از نزدیک بشنوید.

فرهنگ مردم ناحیه کجور و روستای حیرت

از مواردی که درباره ظاهر افراد این منطقه می توان گفت این است که مردم ساکن در کجور و روستای حیرت دارای چشمانی آبی و در برخی موارد موهای بور هستند. در اکثر موارد مردم پوست روشنی دارند و از هوش و استعداد خوبی برخوردارند. یکی از مواردی که سبب می شود تا از فرهنگ مردم این ناحیه صحبت شود این است که زن و مرد با هم کار می کنند و مایحتاج زندگی را فراهم می کنند. از جمله کارهایی که بانوان در این منطقه انجام می دهند شامل آسیا کردن گندم، شکستن هیزم، دوشیدن گاو، کاشتن سبزی، جالیز کاری و… می شود.

روستای حیرت

حیات وحش منطقه کجور و روستای حیرت

منطقه کجور به دلیل دارا بودن آبو هوای خوش و مرطوب، پوشش گیاهی انبوهی داشته و گونه های جانوری متعددی در آن زیست دارند. مراتع و چمنزارهای این ناحیه همانند تکه ای از بهشت بوده و نباید دیدن آن را از دست بدهید. جانوران مختلفی در این ناحیه زندگی می کنند که نمونه آن ها در جای دیگری نیست. برخی از حیوانات این منطقه همانند پلنگ در حال انقراض هستند و  باید رسیدگی بیشتری برای آن ها صورت بگیرد.

گونه های جانوری روستای حیرت

همان طور که به آن اشاره کردیم در این منطقه حیوانات مختلفی زندگی می کنند که یا نسلشان منقرض شده یا در حال انقراض می باشد. یک نمونه مهم از حیوانات در حال انقراض منطقه کجور و روستای حیرت، گونه ای از پلنگ می باشد. هم چنین به دلیل عبور رودخانه دلم رود ماهی های متعددی نیز در اینجا وجود دارد که مهم ترین آن قزل آلا می باشد.

آب و هوای حاکم بر روستا

یکی از مواردی که درباره این روستا باید بدانید درباره آب و هوای این روستا می باشد. روستای حیرت دارای آب و هوایی مرطوب و معتدل است و به دلیل قرار گرفتن در ارتفاعاتمعمولا چند درجه خنک تر از سایر مناطق اطراف و شهر های ماندران است. هوا در فصول مختلف دارای نظم خاصی نبوده و به همین علت نمی توان یک شرایط مشخص را برای آن در نظر گرفت. در فصل زمستان این منطقه دارای سرمای شدیدی می شود و برف سنگینی می بارد و در بیشتر روزهای زمستان شرایط به همین منوال می باشد. در تابستان ها نیز هوا معدل و مرطوب می باشد و دمای هوا خنک تر از سایر بخش های اطراف می باشد.

به دلیل بارندگی های پی در پی در فصول مختلف این روستا دارا مزارع و زمین های کشاورزی زیادی بوده تا مردم بتوانند از طریق محصولات کشاورزی و دامپروری به اقتصاد خود کمک کنند و از همین طریق به زندگی و امرار معاش بپردازند. هم چنین پوشش گیاهای متنوع موجود در این روستا سبب می شود تا مردم در این روستا به باغداری و زراعت مشغول شوند. لازم به ذکر است در این روستا شرجی بودن هوا اصلا حس نمی شود و مسافان می توانند یک سفر خوب را در تابستان به این منطقه داشته باشند.

روستای حیرت

بهترین زمان سفر به روستای حیرت

اگر تصمیم داشتید به این روستا سفر کنید بهتر است در یک زمان مشخص اقدام کنید تا دچار مشکل نشوید. در  زمستان و ماه های سرد سال به هیچ عنوان برای رفتن به این منطقه اقدام نکنید چرا که برف و بوران جاده ها را لغزنده و صعب العبور می کنند و تحمل دمای هوا در این ماه ها برای هر کسی ممکن نیست. بهترین زمان سفر به روستای حیرت در تابستان و ماه های گرم می باشد چرا که دمای هوا در این ماه ها معتدل و بسیار عالیست و معمولا چند درجه از باقی نقاط مازندران کمتر می باشد.

هم چنین میزان شرجی بودن هوا که در اکثر شهر های شمالی قابل حس می باشد در این روستا یا وجود ندارد یا در کم ترین میزان قرار دارد. بنابراین اگر تصمیم داشتید به این روستا سفر کنید بهتر است در تابستان اقدام کنید تا هم از طبیعت سبز و زیبای مناظر استفاده کنید و هم از هوای حاکم بر این ناحیه لذت ببرید.

رزرو ویلا ساحلی در نوشهر

روستای حیرت به دلیل زیبایی های خود و هم چنین مناظر فوق العاده بکری که دارد توانسته عده زیادی از افراد را به سمت خود بکشاند. اگر تمایل داشتید شما هم به تماشای این روستا بروید بهتر است چند روزی را در نوشهر اقامت داشته باشید و یک روز را به تماشا و گذراندن لحظاتتان بگذرانید. بدین منظور می توانید از سایت لوکس ویلا برای اجاره ویلا یا سوئیت مورد نظرتان در نوشهر استفاده کنید.

کافیست ابتدا به صفحه اصلی سایت بروید و بعد از پنل اجاره ویلا و سوئیت برای اجاره ویلا ساحلی در نوشهر اقدام نمایید. اگر در روزهای شلوغ سال قصد داشتید به این شهر مراجعه کنید و از جاذبه های دیدنی نوشهر استفاده نمایید، بهتر است کمی زودتر برای رزرو ویلای مورد نظرتان با شماره قرار گرفته در سایت تماس حاصل فرمایید.

سوالات متداول

روستای حیرت کجاست؟

این روستا در 50 کیلومتری نوشهر قرار دارد.

مردم ساکن در روستای حیرت به چه کاری مشغول هستند؟

این مردم بیشتر به کشاورزی و دامپروری می پردازند.

نام رودخانه ای که در این روستا جریان دارد چیست؟

رودخانه دلم رود.

کدام حیوان در حال انقراض بوده و در روستای حیرت زیست دارد؟

گونه پلنگ ساکن در این منطقه در حال انقراض می باشد.

[html_block id=”69036″]

راهنما سایت

آدرس

مازندران، 50 کیلومتری نوشهر

شماره تماس

هزینه بازدید

رایگان

ساعات بازدید از این جاذبه

شنبه

24 ساعته

یک‌شنبه

24 ساعته

دو‌شنبه

24 ساعته

سه‌شنبه

24 ساعته

چهار‌شنبه

24 ساعته

پنج‌شنبه

24 ساعته

جمعه

24 ساعته
مسیریابی آنلاین
مطالب مشابه