رود کردان

مدت زمان خواندن این مطلب : 8 دقیقه

رود کردان یکی از مهمترین رودخانه های استان البرز به شمار می آید. این رودخانه از ارتفاعات کهار بزرگ سرچشمه گرفته و در مسیر خود با رودخانه های ساوجبلاغ و نظرآباد تلاقی پیدا کرده و به رودخانه شور وارد می شود. به گونه ای می توان گفت که استان البرز طبیعت زیبا و بکر خود را مدیون این رودخانه می باشد. طول رودخانه کردان 48 کیلومتر بوده و از رودخانه نزولات جوی تغذیه کرده و جهت حرکت و جریان آن از شمال شرق به جنوب غرب می باشد.

رود کردانرودخانه کردان از کدام رودخانه ها سرچشمه می گیرد؟

همانطور که گفته شد، رود کردان از ارتفاعات قله های کهار که از روستای کلوان است سرچشمه گرفته و به قسمت غربی آن می رسد. ارتفاع این کوه به 4050 متر رسیده و کوهنوردان بسیاری هستند که این قله را فتح کرده اند. اما بهتر است بدانیم که برای فتح این قله باید از تجهیزات کامل کوهنوردی باید استفاده کرد.

چه رودخانه ای با رودخانه کردان تلاقی دارد؟

رودخانه ی زیبایی به نام هزاربند در ارتفاعات استان البرز و در فاصله 8 کیلومتری از روستای دره که در بخش جنوبی این روستا وجود دارد، و از مسیر فاصله 5 کیلومتری روستایی به نام خچبره در طالقان کرج و در 10 کیلومتری از ارتفاعات قله کهار عبور کرده و به رود کردان که یکی از مناطق دیدنی کردان محسوب می شود می پیوندد.

رود کردانمقصد نهایی رودخانه کردان

رودخانه کردان از شهرستان ساوجبلاغ و همچنین نظرآباد عبور کرده و در حوالی روستایی به نام نجم آباد، به رودخانه شور می پیوندد و در انتهای مسیر خود به دریاچه نمک استان قم که مقصد نهایی آن است می رسد. ناگفته نماند که بخش کمی از آب این رودخانه نیز وارد دریاچه نمک می شود.

حفاظت از رودخانه کردان

در طی سال های اخیر و با گذشت زمان، برخی ها به ساخت و ساز در اطراف این رود پرداخته اند و این در حالی است که ساخت و ساز در اطراف این رودخانه ممنوع می باشد.

یکی دیگر از مهمترین خطراتی که ممکن است برای ساکنین محلی اطراف رودخانه وجود داشته باشد، سنگ ها و شن هایی است که گردشگران از اطراف این رودخانه بر می دارند که این می تواند مسیر اصلی رودخانه را تغییر داده و مشکلاتی را به وجود آورد. از دیگر خطرات رودخانه کردان می توان به عدم داشتن سد روی این رودخانه اشاره کرد. زیرا با توجه به بارش های اخیر می تواند خطراتی در پی داشته باشد.

شهرها و روستا هایی در مسیر رودخانه کردان

این رودخانه در اوایل مسیر خود دارای بستری سنگی بوده که با سرعت زیاد و شیب تندی که دارد در مسیر خود حرکت می کند. رود کردان در مسیر حرکت خود از حدود 30 شهر و روستا عبور کرده و زمین و باغ هایی که در مسیرش وجود دارد را سیرآب و خاک آن ها را حاصلخیز کرده و در نهایت نیز به رودخانه شور پیوسته و به سمت مقصد نهایت خود که رودخانه شور است، می رسد.

رود کردان کجاست و بهترین مسیر دسترسی به آن

رود کردان یکی از مشهورترین مناطق دیدنی کردان بوده و دارای چند مسیر از طریق جاده بوده که می توان برای دسترسی به آن از این مسیرها استفاده کرد: برای دسترسی به قسمت شرقی رود از جاده چالوس و مسیر آتشگاه برغان می توانید استفاده کنید. برای رسیدن به بخش جنوبی رود نیز می توانید از طریق اتوبان تهران_کرج و برای دسترسی به غرب این روستا از کوهسار و طالقان استفاده نمایید.

اما بهترین و سریع ترین مسیری که برای رفتن به سمت رود کردان وجود دارد از مسیر جنوب و آزادراه تهران_قزوین بوده و هنگامی که به پل کردان رسیدید باید از جاده خارج شده و با توجه به تابلوهای راهنما به سمت شمال بروید. هنگامی که وارد کردان شوید رودخانه قابل مشاهده نیست و باید مسیر چند کیلومتری را طی کنید تا به آن برسید. در ابتدایی که به این رودخانه می رسید محلی به نام هرجاب وجود دارد که در آغاز جای دیدنی قابل وصفی ندارد.

در صورتی که بخواهید از طبیعت بیشتر و زیباتری لذت ببرید باید به مدت حدود 10 دقیقه به سمت جاده برغان کردان بروید و از روستاهای دیدنی که در آنجا هستند، لذت ببرید. روستاهای آن اطراف دارای مناطق جنگلی بسیار زیبایی بوده و می توان از روستاهایی نظیر ورده، تالیان، سورهه، اغشت، چلنگدار، سیبان دره، بریان چال و سیاهکران نام برد.

فاصله تهران از رودخانه کردان

فاصله بین تهران_کردان حدود 65 کیلومتر بوده و برای رسیدن به از تهران به کردان مدت زمانی حدود 70 دقیقه نیاز دارید.

فاصله کرج تا کردان

همچنین فاصله بین کرج تا کردان حدود 25 کیلومتر بوده و بازهم به 20 دقیقه زمان نیاز دارید تا از کرج به کردان برسید.

اجاره اقامتگاه کردان

همیشه کردان یکی از مقاصد گردشگری پایتخت نشینان و اهالی کرج بوده است. آخر هفته ها و یا ایام تعطیل بسیاری از افراد که به این روستای خوش آب و هوا و ییلاقی روانه می شوند، به دنبال اجاره اقامتگاه کردان هستند تا بتوانند یک الی چند روز را در آرامش و به دور از شلوغی و هیاهوی شهر سپری کنند. اجاره ویلا استخردار کردان همیشه یکی از بهترین گزینه ها برای اقامت در کردان به شمار می رود. ویلاهای استخردار کردان به دو دسته تقسیم می شوند که با توجه به فصل سفر می توانید یکی از آن ها را انتخاب کنید. ویلا استخردار روباز را اغلب برای نیمه اول سال و ویلا استخردار سرپوشیده را برای نیمه دوم سال انتخاب می کنند. شما هم می توانید ویلای مورد نظر خود را در وبسایت لوکس ویلا انتخاب نمایید و پیشنهاد می شود یک هفته پیش از تاریخ سفرتان به رزرو آن اقدام کنید.

رود کردان

راهنما سایت

آدرس

استان البرز، شهر کرج، کردان، رود کردان

شماره تماس

هزینه بازدید

رایگان

ساعات بازدید از این جاذبه

شنبه

24 ساعته

یک‌شنبه

24 ساعته

دو‌شنبه

24 ساعته

سه‌شنبه

24 ساعته

چهار‌شنبه

24 ساعته

پنج‌شنبه

24 ساعته

جمعه

24 ساعته
مسیریابی آنلاین
مطالب مشابه