دریاچه سوها

مدت زمان خواندن این مطلب : 8 دقیقه

دریاچه سوها از زیباترین جاذبه های طبیعی استان اردبیل می باشد که در نزدیکی شهر نمین واقع شده است. این دریاچه به دلیل برخورداری از طبیعت زیبا و چشمنواز با آب و هوایی دلپذیر، یکی از بهترین جاذبه هایی است که در طبیعت ناحیه شمال غرب ایران وجود دارد و طبیعت گردان زیادی را در تمام طول سال و به خصوص تابستان ها به سمت خود جذب می کند. استان اردبیل که در شمال غرب کشور عزیزمان قرار گرفته، انواع جاذبه های دیدنی و گردشگری متنوع را در شهرهای مختلف خود جای داده و به دلیل موقعیت جغرافیایی کوهستانی، از بهترین جاذبه های گردشگری در تابستان به شمار می رود و جمعیت زیادی از گردشگران داخلی و خارجی برای گردش در طبیعت، به شهرهای مختلف استان اردبیل سفر می کنند. در ادامه این مطلب همراه لوکس ویلا باشید تا با دریاچه سوها که از زیباترین جاذبه های دیدنی و گردشگری نمین محسوب می شود، آشنا شویم تا اگر قصد داشتید شهر نمین را به عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب کنید، از این دریاچه زیبا و تماشایی نیز دیدن کنید.

دریاچه سوها کجاست و مسیر دسترسی

دریاچه زیبای سوها که یکی از زیباترین و شگفت انگیزترین زیبایی های طبیعت ایران می باشد، در میان استان اردبیل، در حدود 35 کیلومتری شهرستان نمین و حدود 40 کیلومتری اردبیل واقع شده و طبیعتی زیبا و سرسبز را پدید آورده است. این دریاچه حدود 625 کیلومتر از تهران فاصله داشته و اگر قصد دارید از تهران به سمت این جاذبه حرکت کنید، ابتدا بایستی خود را به شهر اردبیل برسانید. برای این منظور 2 مسیر پیش روی شما قرار دارد که یکی از آن ها مسیر رشت آساتا بوده که در طول این مسیر از روستاها و شهرهای زیبا و سرسبزی عبور خواهید کرد که مسافت سفر خود را احساس نخواهید کرد.

این مسیر نسبت به مسیر دوم دارای مسافت طولانی تری بوده، اما زیبایی هایی که در طول مسیر وجود دارند، شما را خسته نمی کنند و محو تماشای آن ها خواهید شد. مسیر دومی که می توانید برای رسیدن به دریاچه سوها از آن استفاده کنید، مسیر قزوین به زنجان و سپس اردبیل می باشد که نسبت به مسیر اولی، دارای مسافت کوتاه تری است که بر اساس سلیقه و یا زمان می توانید هر کدام از آن ها را که بخواهید برای سفر به این منطقه استفاده کنید.

پس از آن که مسیر خود را انتخاب کردید و با پشت سر گذاشتن آن به شهر اردبیل رسیدید، زمانی که اولین میدان شهر را مشاهده کردید، سمت شرق را انتخاب کرده و به داخل آن بپیچید. از شرق اردبیل تا دریاچه سوآ حدود 35 کیلومتر فاصله داشته و به عنوان تنها مسیر ارتباطی از جاده اردبیل – بریس می باشد. در طول این مسیر تابلوهای متعددی را خواهید دید که بایستی بر اساس آن ها مسیر خود را ادامه دهید تا بتوانید به طبیعت زیبای دریاچه سوها برسید.

آدرس دریاچه سوها: استان اردبیل، ۳۶ کیلومتری شهر اردبیل، شهرستان نمین، ۴ کیلومتری شمال شرقی روستای سوها

دریاچه سوها

آشنایی با دریاچه سوها

طبیعت گردی یکی از بهترین و سالم ترین تفریحاتی است که می توانیم از آن لذت ببریم و با توجه به انواع جاذبه های طبیعی مختلفی که در طبیعت ایران وجود دارند و از ارزشمندترین سرمایه ها و خلقت های خداوند به شمار می روند، طبیعت گردی لذت بخشی را تجربه کنیم. فرقی ندارد که شمال باشد یا جنوب، شرق باشد یا غرب، به هر ناحیه ای از ایران که قدم بگذاریم، جاذبه های متنوعی پیش روی ما خواهد بود که گردش در هر کدام از آن ها، لذت خاص خود را دارند. آبشارها، چشمه ها و دریاچه ها از زیباترین و دلنوازترین جاذبه های طبیعی هستند که اغلب گردشگران برای بازدید از آن ها ترجیح می دهند فصل های بهار و به خصوص تابستان را انتخاب کنند تا بتوانند از خنکی آن ها بهره مند شوند.

طبیعتی که در این مطلب قصد داریم با آن آشنا شویم، یکی از جاهای دیدنی نمین است که دریاچه سوها نام داشته و به دلیل مجاورت آن با جنگلی سرسبز، طبیعت آن زیباتر و چشمنواز تر جلوه می کند. جنگلی که در نزدیکی دریاچه زیبای سوها قرار گرفته، به عنوان نقطه آغاز جنگل های سرسبز شمال شناخته شده و گردشگران می توانند علاوه بر بازدید از دریاچه زیبای سوها، از این جنگل هم دیدن کنند. جاذبه های طبیعی و سرسبز تنها مختص به شهرهای شمالی کشور نبوده و جاذبه های سرسبز و متنوعی در بسیاری دیگر از شهرهای ایران وجود دارند که یک نمونه از آن ها دریاچه سوها بوده که در میان طبیعتی سرسبز در استان اردبیل جای گرفته است و استان اردبیل را به عنوان یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری در ناحیه شمال غربی ایران می شناسیم و شهرستان نمین که در این استان واقع شده، انواع جاذبه های طبیعی و شگفت انگیز را در خود جای داده و دریاچه سوآ که در فاصله حدودی 35 کیلومتری از شرق اردبیل قرار گرفته، از دیدنی های نمین به شمار می رود.

دریاچه سوها که در روستایی به نام روستای سوها واقع شده، آبگیری با ابعاد متوسط می باشد که منبع تأمین آب روستای سوها محسوب می شود و آبگیر در پشت سد قرار دارد. در واقع آبی که پشت سد سوها جمع شده است را به عنوان دریاچه سوها می شناسیم. ابعاد دریاچه زیبای سوها به صورتی است که طول آن به 1.5 کیلومتر و عرض آن به 0.5 کیلومتر می رسد و دارای آبی راکد می باشد و به همین جهت، شنا در آن امکان پذیر نیست. دریاچه سوها یکی از جاذبه های کمتر شناخته شده در میان افراد غیر بومی این منطقه می باشد که به همین علت تا کنون از طبیعتی بکر و چشمنواز بهره می برد. دریاچه سوآ که در میان طبیعتی سرسبز واقع شده، اطراف آن را گل های بابونه وحشی فرا گرفته اند که بر زیبایی این منطقه افزوده اند و منظره ای بسیار زیبا و بی نظیر را پدید آورده اند و گردشگران زیادی که به طبیعت گردی علاقه مند باشد، به خصوص در تابستان به سراغ بازدید از آن می روند.

جالب است بدانید این دریاچه در زبان محلی به صورت دریاچه سوآ تلفظ می شود. همانطور که پیش تر اشاره شد، این دریاچه در روستایی به همین نام جای گرفته و روستای سوها جزء روستاهای مسکونی نمین بوده و حدود 350 خانوار در آن زندگی می کنند. اغلب اهالی این روستا به شغل هایی نظیر دامداری و کشاورزی مشغول هستند و از آنجایی که خاک این منطقه بسیار حاصلخیز می باشد، محصولاتی همچون حبوبات و غلات را کشت و برداشت می کنند. اگر بخواهیم بیشتر راجع به طبیعت و خاک این منطقه بدانیم، می توان گفت که اگر فشار زیادی از پا وارد خاک آن شود، مقدار زیادی آب از دل زمین تراوش می کند. از دیگر زیبایی های این دریاچه می توان به اسب های وحشی و مختلفی اشاره نمود که در اطراف دریاچه به خصوص در فصل بهار به صورت آزادانه در حال گردش هستند، اشاره نمود و چهره ای زیبا را برای این منطقه پدید آورده اند.

دریاچه سوها

مسیر دریاچه سوها به آبشار لاتون

دریاچه سوا از یک طرف با جنگلی سرسبز و انبوه محصور شده و سوی دیگر آن نیز دشتی سرسبز و زیبا به همراه تپه های سرسبز و مسیر زیبای آبشار لاتون دیده می شود که از هر دو طرف زیبایی عجیبی در این طبیعت وجود دارد و یکی از بهترین و بکرترین جاذبه ها برای خلق عکس های خارق العاده به شمار می آید. منطقه ای که دریاچه سوها در آن جای گرفته، از جمله بهترین جاذبه های گردشگری برای عاشقان طبیعت و طبیعت گردان به حساب می آید. پس از اهل طبیعت گردی هستید و از آمادگی جسمانی مناسبی برخوردارید، طبیعت گردی در محدوده دریاچه سوآ را در برنامه خود قرار دهید. مسیری از این منطقه به سمت آبشار لاتون وجود دارد که یکی از زیباترین مسیرهای طبیعت گردی در ایران شناخته می شود و مسیری پر از پستی بلندی های مختلف می باشد و به همین جهت است که برای حرکت در این مسیر بایستی از آمادگی بدنی کافی برخوردار باشید، در غیر این صورت قادر به ادامه حرکت در این مسیر نخواهید بود.

زیبایی هایی که در این طبیعت وجود دارند، غیر قابل وصف بوده و در صورتی که بتوانید این مسیر را بپیمایید، سرسبزی و زیبایی های طبیعت آن شما را مسحور خواهند کرد. اگر تصمیم داشته باشید از مسیر دریاچه سوها به آبشار لاتون برای طبیعت گردی استفاده نمایید، دو مسیر پیش روی شما قرار دارند. نکته ای که حائز اهمیت بوده این است که برای طی کردن این مسیر به 2 تا 3 روز مدت زمان نیاز خواهید داشت. یکی از مسیرها از روستای کوته کومه شروع شده و دارای دو بخش می باشد که اولین بخش آن مسیری بی نظیر از لحاظ زیبایی بوده و به صورت سربالایی بوده که مسیری نسبتا سخت می باشد.

در طول این مسیر از میان جنگل های سرسبز و پوشیده از مه و ارتفاعات اسپیناس عبور خواهید کرد که می توانید هوای پاک و اکسیژن خالص را استشمام کنید و از آن لذت ببرید. این بخش از مسیر به صورت کلی حدود 6 ساعت زمان نیاز خواهد داشت. اما این مسیر به قدری زیبا و سرسبز است که گذر زمان را احساس نخواهید کرد. پس از پشت سر گذاشتن این بخش، نوبت به بخش دوم مسیر خواهد رسید که بایستی سراشیبی های ارتفاعات تالش را بپیمایید که حدود 10 ساعت مدت زمان نیاز خواهید داشت تا بتوانید به آبشار لاتون که از زیباترین و دیدنی ترین جاهای دیدنی گیلان محسوب می شود، برسید.

مسیرهایی که برای رسیدن به این آبشار زیبا طی می کنید، بر خلاف سختی ها و دشواری هایی که در طول راه وجود دارد، اما بسیار زیبا و بکر بوده و از میان جنگل های انبوه بایستی عبور کنید که انواع چشمه های خروشان و زیبا و صخره های بلند و مرتفع را خواهید دید. آبشار لاتون با ارتفاعی حدود 100 متر، از جمله بلندترین آبشارهای ایران شناخته می شود که سرچشمه آن از ارتفاعات قله اسپیناس می باشد. این آبشار در میان چنگلی انبوه و مملو از درختان متنوع جاری شده و جزء جنگل های هیرکانی به حساب می آید. اگر از آمادگی جسمانی کافی برخوردار نیستید و یا به طبیعت گردی عادت ندارید، بهتر است فکر استفاده از این مسیر را از ذهنتان خارج کنید. همچنین نکته ای که باید به یاد داشته باشید این است که تمام لوازم ضروری خود را به همراه داشته باشید؛ چرا که هیچ نوع امکانات رفاهی و خدماتی در طول مسیر دریاچه سوآ به آبشار لاتون وجود ندارد.

آب و هوای طبیعت دریاچه سوها

همانطور که گفته شد، دریاچه سوها، یکی از دیدنی های نمین است که در استان اردبیل جای گرفته و با توجه به آن که در ناحیه شمال غرب ایران قرار دارد، از آب و هوایی سرد و کوهستانی برخوردار است. این مناطق یکی از بهترین و پرطرفدارترین جاذبه های گردشگری برای فصل تابستان به شمار می روند. انواع جنگل های سرسبز و هیرکانی که مملو از درختان کوتاه و بلند، چشمه سارها و بسیاری زیبایی های دیگر در این منطقه وجود دارند که آب و هوایی مطلوب و دل انگیز را برای این محدوده از کشور را پدید آورده اند. جنگلی زیبا و تماشایی با طبیعتی بکر و دل انگیز به نام جنگل فندقلو در 10 کیلومتری شهر نمین قرار دارد که بازدید از آن خالی از لطف نبوده و می توانید یک روز گردشگری و لذت بخش را هم در آن تجربه کنید.

دریاچه سوها

بهترین زمان سفر به دریاچه سوآ

با توجه به آن که پیش تر ذکر شد، دریاچه سوآ که در شهر نمین جای گرفته، از آب و هوایی سرد و کوهستانی برخوردار بوده که همین امر سبب گردیده از بهترین جاذبه های طبیعی ایران برای فصل تابستان به شمار رود و هزاران گردشگر داخلی و خارجی به آن سفر کنند تا بتوانند از طبیعت بکر و زیبای آن لذت ببرند. در فصل های بهار و تابستان خبری از گرما نبوده و نسیم های خنکی که در طبیعت می وزند، احساس تازگی و طراوت را برای گردشگران به ارمغان می آورند. اما برخی دیگر از گردشگران که به گردش در طبیعت در هوای سرد علاقه مند هستند نیز می توانند فصل های نیمه دوم سال را برای گردش و بازدید از دریاچه سوها انتخاب نمایند.

تفریح در دریاچه سوها

بسیاری از جاذبه هایی که در طبیعت وجود دارند، علاوه بر آن که می توان از طبیعت آن ها لذت برد، امکانات تفریحی مختلفی را نیز برای گردشگران فراهم آورده اند تا لحظات شاد و دلپذیری را برای آن ها رقم بزنند. در ادامه این بخش به آشنایی با تفریح در دریاچه سوها می پردازیم:

ماهیگیری در دریاچه سوآ

آب دریاچه سوها به صورت راکد بوده که بر همین اساس، شنا و آب تنی در آن امکان پذیر نمی باشد. اما خب نگران نباشید؛ دریاچه سوآ تفریح لذت بخش دیگری را برای گردشگران در نظر گرفته تا بتوانند لحظات شاد و دلپذیری را در این طبیعت تجربه کنند. از جمله تفریحاتی که در این دریاچه امکان پذیر می باشد، ماهیگیری و قایق سواری می باشد. با توجه به آن که طبیعت اطراف دریاچه طبیعتی سرسبز و چشمنواز می باشد، لذت قایق سواری را دو چندان نموده است. همچنین دریاچه سوها به عنوان یکی از زیستگاه های قزل آلای رنگین کمان در ایران شناخته می شود و تفریح و ورزش ماهیگیری را در این دریاچه امکان پذیر نموده است.

دریاچه سوها

امکانات رفاهی دریاچه سوها

خوشبختانه می توان گفت دریاچه سوها از جمله جاذبه های میان طبیعت است که به دلیل استقبال بی نظیر گردشگران از آن، امکانات رفاهی مناسبی نظیر آب آشامیدنی و سرویس بهداشتی در اطراف آن تعبیه شده اند تا گردشگران بتوانند در محیطی مناسب با امکانات و خدمات رفاهی از گردش و تفریح خود نهایت لذت را ببرند. در برخی از مواقع و به خصوص ایام تعطیل و آخر هفته ها که ازدحام جمعیت زیاد است، دست فروشان و اغذیه فروشان محلی به این منطقه می آیند و گردشگران می توانند از آن ها خوراکی های تازه محلی نظیر آش داغ محلی، صبحانه های دلچسب مانند خوراک لوبیا و املت را تهیه کنند. اگر به این منطقه سفر کردید، لذت خوردن یک کاسه آش داغ محلی را هرگز فراموش نکنید.

اقامت در اطراف دریاچه سوها

دریاچه سوها که در میان روستای سوها قرار گرفته و بهترین فضای سرسبز و زیبا را برای کمپینگ و چادر زدن در طبیعت فراهم آورده است. این طبیعت بهشتی برای طبیعت دوستان و عاشقان طبیعتی است که کمپ زدن در طبیعت را به اقامت در هتل، ویلا و غیره ترجیح می دهند. نکته ای که حائز اهمیت است این است که در اطراف این دریاچه زیبا، جانوران اهلی و وحشی زندگی می کنند و در این منطقه در برخی مواقع رفت و آمد دارند؛ لذا اگر قصد کمپنگ و چادر زدن در طبیعت اطراف دریاچه را دارید، بایستی این نکته را در نظر داشته باشید و مراقب باشید. اگر به طبیعت گردی و کمپ کردن در طبیعت علاقه مند هستید، می توانید به سراغ دریاچه نئور اردبیل بروید و از گردش و تفریح در آن لذت ببرید.

نکات لازم برای سفر به دریاچه سوآ

دریاچه سوآ در منطقه ای واقع شده که طبیعتی بکر قرار گرفته که بایستی برای سفر به آن تمام لوازم ضروری خود را همراه داشته باشید. متأسفانه امکانات رفاهی چندان مناسبی در طول مسیر و حتی منطقه دریاچه وجود ندارند. همچنین مسیرهایی که برای رسیدن به دریاچه باید طی کنید، کمی دشوار بوده و نیاز به آمادگی جسمانی مناسب می باشد. از جمله لوازم ضروری که بایستی همراه خود به این منطقه ببرید، عبارتند از:

  • نقشه آفلاین
  • چراغ قوه
  • لباس مناسب فصل (ترجیحا لباس گرم)
  • چادر مسافرتی (برای کمپ)
  • غذای مناسب
  • خوراکی
  • آب به مقدار لازم

دریاچه سوها

[html_block id=”72417″]

راهنما سایت

آدرس

استان اردبیل، ۳۶ کیلومتری شهر اردبیل، شهرستان نمین، ۴ کیلومتری شمال شرقی روستای سوها

شماره تماس

هزینه بازدید

رایگان

ساعات بازدید از این جاذبه

شنبه

24 ساعته

یک‌شنبه

24 ساعته

دو‌شنبه

24 ساعته

سه‌شنبه

24 ساعته

چهار‌شنبه

24 ساعته

پنج‌شنبه

24 ساعته

جمعه

24 ساعته
مسیریابی آنلاین
مطالب مشابه