دریاچه سراوان

مدت زمان خواندن این مطلب : 8 دقیقه

پارک جنگلی سراوان یکی از جاذبه های گردشگری استان گیلان است. دیدنی ترین بخش این پارک که همه ساله عده ی زیادی از گردشگران را به خود جذب نموده، دریاپه ی سراون می باشد. دریاچه سراوان با داشتن زیبایی های بکر و بخش های تفریحی خود توانسته به یک مکان جذاب برای سفر مبدل شود.

معرفی دریاچه سراوان

دریاچه ی سراوان یکی از بکرترین مناطق برای بازدید و گردشگری است. منظره ی زیبای این دریاچه در سمت چپ ورودی فاز دوم پارک جنگلی قرار گرفته که در نگاه اول مردم تصور می کنند که چمنزار روبه رویشان است. این پوشش سبز رنگ مرداب سراوان را مبدل به یک جاذبه زیبا برای گردشگران کرده است. این دریاچه به همراه پارک جنگلی در اطراف آن فاصله نزدیکی تا رشت دارند که همین موضوع سبب شده تا این ناحیه بیش از پیش تبدیل به نقطه ای محبوب برای همه باشد. دریاچه و پارک جنگلی هر دو مساحتی معادل 487 هکتار دارند که البته 210 هکتار از این محدوده حفاظت شده است.

دریاچه و پارک جنگلی در منظره ی صبح بسیار مسحور کننده بوده و در میان مه صبحگاهی گشت و گذار را برای یک تجریه عالی تر مهیا می کند. در طول حرکت از روی دریاچه در میان درختان سر به فلک کشیده، خاطرات زیبایی در ذهنتان ثبت خواهد شد. اگر قصد سفر به رشت را دارید حتما به این دریاچه و پارک جنگلی سراوان بروید چرا که بدون دیدن این منطقه تجربه تان از رشت ناقص خواهد بود.

پوشش گیاهی و جانوری اطراف دریاچه سراوان

به دلیل سرسبز بودن و پوشش گیاهی پارک، اطراف دریاچه سراوان همیشه سرسبز و دلرباست. به دلیل درختان سر به فلک کشیده ی اطراف، روی دریاچه نوعی خزه وجود دارد که تمامی دریاچه را پوشانده و زیبایی عجیبی را خلق کرده است. در این پارک هم درختانی وجود دارد که به طور طبیعی روییده اند و هم درختانی که در طول زمان کاشته شده اند. دسته ی اول همانند بلوط، توسکا، آلوچه جنگلی، بید و… به طور خودرو درآمده و دسته دوم را درختانی هم چون: کاج تدا، کاج سیلوستریس و سرو نقره ای شامل می شوند. هم چنین باید اضافه کرد که در اطراف مرداب سراوان و در پارک جنگلی گونه های مختلف پرندگان و حیوانات نیز زندگی می کنند که شامل: دارکوب، خرگوش، کبک، راسو و جغد می شود. در این جنگل هم چنین انواع خزندگان و حشره ها را نیز وجود دارند.

دریاچه سراوان

گشت و گذار در پارک جنگلی سراوان

دریاچه سراوان از جاهای دیدنی رشت می باشد و با منظره زیبایی که دارد باعث می شود تجربه ای خوب از قایق سواری داشته باشید. شما می توانید در حین قایق سواری تصاویر زیبایی را نیز با دوربین ثبت کنید. هم چنین می توانید با ماشین خود در جاده های داخل پارک دور بزنید و یا در اطراف دریاچه قدم بزنید و از تماشای مناظر لذت ببرید. در شرق پارک جنگلی رودخانه های سفیدرود و سیاهرود قرار دارد که می تواند برای محل اتراق شما مناسب باشد. هم چنین وجود باشگاه پینت بال جنگلی گیل نیز باعث می شود لحظات خوبی را تجربه کنید. این باشگاه در محوطه ای به مساحت 1200 متر مربع در این پارک واقع شده و اولین باشگاه جنگلی در این رشته می باشد. البته برای استفاده از امکانات این باشگاه باید از قبل تماس گرفته و رزرو نمایید.

شماره تماس باشگاه  پینت بال: 33509111-013

هزینه ورود به باشگاه پینت بال: هر نفر 50 هزار تومان (با توجه به نوسان قیمت ها این رقم ممکن است تغییر کرده باشد)

از دیگر تفریحات این پارک می توان به تیراندازی و موتورسواری نیز اشاره نمود. یکی از جالب ترین جاهای دیدنی پارک جنگلی سراوان، موزه میراث روستایی باشد که درواقع اولین اکو موزه ایران است. مساحت این موزه حدود 260 هکتار با خانه های روستایی است که در میان جنگل های سراوان قرار گرفته.

ساعت کار موزه: همه روزه از ساعت 9 صبح تا 18

هزینه ورودی موزه: هر نفر 6000 تومان ( با توجه به نوسان قیمت ها این رقم ممکن است تغییر کرده باشد)

پارک جنگلی سراوان کجاست

پارک جنگلی سراوان که یکی از قدیمی ترین مناطق جنگلی گیلان است، با وسعتی در حدود 1488 هکتار به دلیل وجود گونه های گیاهی مختلفی خود، توانسته در سطح کشور و حتی در دنیا کم نظیر باشد. همان طور که در بالا نیز اشاره شد، این پارک که در سمت غربی جاده ی رشت-تهران قرار گرفته، از دو قسمت جنگل طبیعی و خودرو و جنگل دست کاشت تشکیل شده است. بعضی از تفریحات محبوب در پارک جنگلی سراوان عبارتند از:

  • قایق سواری: قایق سواری در روی مرداب سراوان در میان انبوهی از خزه ها که وی دریاچه را پوشانده، یکی از مهیج ترین تفریحات در این پارک می باشد.
  • پینت بال: اولین باشگاه جنگلی که می تواند لحظات خوبی را برایتان بسازد.
  • عکاسی: ثبت تصاویر با دوربین عکاسی یا موبایل، یکی از کارهایی است که هر گردشگری برای ذخیره خاطرات خود از آن استفاده می کند.
  • موتور چهار چرخ: از کارهایی است که اکثر گردشگران به تجربه ی آن می پردازند.

آدرس پارک جنگلی سراوان: رشت، کیلومتر ۱۷ اتوبان رشت-قزوین، سمت غربی اتوبان

هزینه ورودی پارک جنگلی سراوان: هر ماشین 8000 تومان (با توجه به نوسان قیمت ها این رقم ممکن است تغییر کرده باشد)

تلفن پارک جنگلی سراوان: 34512503-013

ساعت کاری پارک جنگلی سراوان: همه روزه به صورت 24 ساعته

 

دریاچه سراوان

غذا کجا بخوریم

اگر قصد دارید سفری چند روزه به مرداب سراوان داشته باشید، می توانید از رستوران های رشت در نزدیکی پارک جنگلی سراوان استفاده کنید. هم چنین می توانید از رستوران های در مسیر سراوان مثل رستوران بهشت گیلان که در جاده سراوان قرار کرفته استفاده کنید. لازم به ذکر است که علاوه بر این موارد می توانید خودتان نیز در محل کمپینگ غذای مورد نظرتان را که از قبل مواد اولیه ی آن را تهیه کرده اید، طبخ کنید.

بهترین زمان ممکن برای سفر به مرداب سراوان

شما در هر زمانی از سال که بخواهید می توانید به این مکان زیبا و مفرح سفر کنید چرا که در تمام فصول، پارک جنگلی سراوان زیبایی خاص خود را دارد. ولی اگر برای پیاده روی و استفاده از قایق می خواهید به این پارک سفر کنید، بهتر است فصول بهار و تابستان را مد نظر قرار دهید چرا که اب و هوای معتدل و سرسبزی پارک برای این اهداف بهتر است. حتی در فصل تابستان با وجود هوای گرم به دلیل ارتفاع پارک و تعداد بالای درختان موجود، آب و هوای این منطقه خنک تر از سایر نقاط می باشد.

دریاچه سراوان

 

چه چیزهایی برای سفر به دریاچه سراوان با خود ببریم؟

اگر برای پیک نیک به این پارک می روید باید تمام موارد ضروری خود از جمله غذا و آب کافی را با خود ببرید. اگر قصد ماندن در پارک جنگلی سراوان را دارید کیسه خواب به همراه داشته باشید. لازم است که پماد ضد گزش حشرات و عینک دودی نیز برای خود تهیه کنید. حتما کیسه ی زباله برای گرداوری زباله های خود در وسایلتان بگذارید. همخ چنین به خاطر داشته باشید برای رفتن به مناطق دورتر نیاز به یک راهنمای محل دارید.

مرداب سراوان کجاست و مسیر دسترسی

همان طور که پیش تر نیز گفته شد، این دریاچه در قسمت چپ ورودی فاز دوم پارک واقع شده و از توابع رشت می باشد. این دریاچه از قدیمی ترین های عرصه جنگلی ایران است. دریاچه سراوان در کیلومتر 17 اتوبان رشت-قزوین در پارک جنگلی سراوان واقع شده است. پارک سراوان در سمت غربی جاده قرار گرفته و در حد فاصل رشت با سیاهکل می باشد که محدوده ی وسیعی از جنگل سراوان را دربر گرفته است. از تهران تا پارک جنگلی سراوان مسافتی معادل 300 کیلومتر می باشد که باید از سمت اتوبان تهران-کرج وارد شده، از اتوبان کرج- قزوین عبور کرده بعد وارد اتوبان قزوین-رشت شوید و تا رشت ادامه دهید. 20 کیلومتر بعد از امام زاده هاشم،به غرب جاده خواهید رسید. تا ورودی فاصله ی زیادی ندارید و بعد از قسمت چپ به دریاچه می رسید.

شایان ذکر است که مسیر دسترسی به پارک، از زیبا ترین بخش هایی است که می توانید از آن لذت ببرید. پس از تماشای زیبایی های دریاچه می توانید با گردش در جنگل سراوان به ماجراجویی خود ادامه دهید. اگر از شمال می خواهید به پارک جنگلی سراوان بروید، کافیست از لاهیجان به جاده ی سیاهکل‌رود وارد شوید. درواقع این جاده یک میانبر برای شماست تا نخواهید از رشت به پارک جنگلی برسید. اگر از ساکنین شهرهای غرب کشور می باشید، برای رسیدن به مرداب سراوان می توانید به قزوین رفته و سپس از آن جا در اتوبان به سمت رشت حرکت کنید. هم چنین اگر از مناطق دیگر کشور قصد سفر به این دریاچه را دارید ابتدا به تهران رفته و سپس به سمت رشت حرکت کنید.

در سفر به مرداب سراوان در کجا اقامت کنیم

در محیط اطراف دریاچه سراوان مکان های زیادی برای اقامت وجود دارد که اگر سفری چند روزه دارید می توانید از هتل ها و یا ویلا ها در رشت بهره ببرید. برای اجاره ویلا در سراوان می توانید از خانه های روستایی یا ویلاهای موجود انتخاب مناسبی داشته باشید. تنوع بالای گزینه های پیش رویتان باعث انتخاب دقیق تر برایتان خواهد بود. هم چنین ازبخش داخلی پارک هم می توانید برای کمپ کردن استفاده کنید.

راهنما سایت

آدرس

رشت، کیلومتر ۱۷ اتوبان رشت-قزوین، سمت غربی اتوبان

شماره تماس
هزینه بازدید

۸/۰۰۰ تومان هر خودرو

ساعات بازدید از این جاذبه

شنبه

24 ساعته

یک‌شنبه

24 ساعته

دو‌شنبه

24 ساعته

سه‌شنبه

24 ساعته

چهار‌شنبه

24 ساعته

پنج‌شنبه

24 ساعته

جمعه

24 ساعته
مسیریابی آنلاین
مطالب مشابه