دره راگه یکی از بکرترین و دیدنی ترین جاذبه های گردشگری کرمان بوده در شهرستان رفسنجان واقع شده و به عنوان جاذبه ای شناخته می شود که می تواند آیینه ای تمام عیار از تمام دیدنی های طبیعی منطقه کویری ایران باشد. رفسنجان که از شهرستان های استان کرمان به حساب می آید، از شرایط اقلیمی کویری برخوردار بوده و دیدنی های متنوعی را در خود جای داده و از گردشگری ترین مناطق کویری ایران محسوب می شود که انواع بناهای تاریخی و طبیعی در آن وجود دارند. مناطق کویری که به عنوان بهشتی برای ماجراجویان در طبیعت شناخته می شود که انواع جاذبه های رمزآلود در آن ها وجود داشته و گردشگران می توانند به ماجراجویی در طبیعت کویری بپردازند. دره ای که امروزه به نام دره راگه یا تنگه راگه می شناسیم، از جاذبه های ساخت دست طبیعت تلقی شده که هر سوی آن را نگاهی بی اندازید، هنرنمایی های طبیعت را خواهید دید که بسیاری از آن ها نشانه های رقص باد در طول مدت زمان طولانی بوده و اشکال و خط و خطوط های متنوعی در نقاط مختلف دره پدید آمده اند. در ادامه این مطلب با لوکس ویلا همراه باشید تا با تنگه راگه که از جاذبه های طبیعی رفسنجان به شمار می رود، آشنا شویم.

دره راگه کجاست و مسیر دسترسی

دره یا تنگه راگه از زیباترین جاذبه های دیدنی کرمان است که جزء جاذبه های طبیعی و تاریخی رفسنجان به شمار می رود. اگر این جاذبه را به عنوان مقصد گردشگری خود در شهر رفسنجان انتخاب کردید و قصد بازدید از دره راگه را داشتید، بایستی ابتدا خود را به رفسنجان برسانید و سپس از آن جا مسیر دسترسی به تنگه راگه را پیش بگیرید. در صورتی که قصد داشته باشید از تهران مسیر این جاذبه را پیش بگیرید، از تهران تا رفسنجان حدود 900 کیلومتر مسافت وجود داشته که بایستی آن را پشت سر بگذارید.

پس از رسیدن به رفسنجان، بایستی وارد مسیر جاده رفسنجان – کرمان شده و به حرکت خود ادامه دهید. در طول این مسیر، پل کمربندی و تابلوی روستای ناصریه را پشت سر بگذارید و باز هم به مسیر خود ادامه دهید. در ادامه مسیر شما یک جاده فرعی وجود دارد که مقابل آن کارخانه فرمولیبدن کویر رفسنجان قرار داشته که باید وارد جاده فرعی مقابل آن شوید. این مسیر در ابتدا به صورت آسفالته بوده و کمی که به جلو پیش می روید، جاده خاکی می شود. پس از وارد شدن به این جاده، حدود 10 کیلومتر به مسیر خود ادامه داده تا به تنگه راگه رفسنجان دسترسی پیدا کنید و به بازدید از آن اقدام نمایید.

 • فاصله رفسنجان تا دره راگه: حدود 30 کیلومتر
 • فاصله کرمان تا تنگه راگه: حدود 100 کیلومتر
 • فاصله تهران تا دره راگه: حدود 900 کیلومتر

آدرس دره راگه: استان کرمان، شهرستان رفسنجان، منطقه حفاظت شده بدوئیه، دره راگه

دره راگه

آشنایی با دره راگه

سرتاسر ایران مملو از انواع جاذبه های طبیعی و گردشگری بوده که هر یک از آن ها دارای طرفداران خاص خود بوده و طبیعت گردان می توانند برای گردش و تفریح خود به سراغ آن ها بروند. همچنین چهار فصل بودن طبیعت ایران توانسته طبیعتی متنوع و بسیار زیبایی را پدید آورد و هر کدام از فصل های سال طرفداران خاص خود را داشته باشند که برای گردش خود به سراغ جاذبه های طبیعی و گردشگری بروند. کرمان جزء بزرگترین استان های ایران به شمار می رود که در با قرارگیری در میان منطقه ای کویری، انواع جاذبه های گردشگری با توانسته توریست های زیادی را به سمت خود جذب کند. شهرستان رفسنجان که جزء مناطق کویری ایران به حساب می آید، در میان استان کرمان جای گرفته و انواع جاذبه های دیدنی و گردشگری در گوشه و کنار این شهر وجود دارند.

در میان تمام جاهای دیدنی رفسنجان، طبیعتی کویری شکل به نام دره راگه وجود دارد که به عنوان بهشتی برای عاشقان کویر و کویرگردی به شمار می رود. دره راگه که از زیباترین و پرطرفدارترین جاهای دیدنی رفسنجان محسوب می شود، در جنوب شرقی این شهرستان واقع شده و از شرق خود به کلوت شهداد و از غرب خود نیز به روستای میمند محدود می گردد. این دره که با عنوان تنگه راگه نیز شناخته می شود، از منحصر به فردترین پدیده های طبیعی استان کرمان است که در شهرستان رفسنجان قرار گرفته و به عنوان بهشت کویری برای عاشقان کویرگردی تلقی می گردد.

رودخانه دائمی گیودری از میان طبیعت این دره عبور کرده و علاوه بر آن که سبب پدید آمدن نقش و نگارهایی همچون تراش خوردن صخره ها، بر زیبایی این جاذبه تأثیر به سزایی دارد. با شنیدن نام بهشت، طبیعتی سرشار از سرسبزی و تازگی و طراوت در ذهن ما نقش می بندد و زمانی که ما واژه بهشت را برای تنگه راگه به کار می بریم، انتظار داریم با طبیعتی سرسبز و با طراوت در دل کویر مواجه شویم. اما به کار بردن واژه بهشت برای تنگه راگه، از حیث زیبایی بی حد و حصر و طبیعی آن است و وجود رودخانه گیودری در میان آن، بر زیبایی طبیعت دره افزوده و از گردش در آن لذت خواهیم برد.

دره راگه

نحوه شکل گیری دره راگه

دره راگه که امروزه از زیباترین جاذبه های دیدنی کرمان در شهرستان رفسنجان به شمار می رود و کویرگردان و گردشگران زیادی به بازدید از آن اقدام می کنند، بر اثر فرسایش باد، آب و سیل شکل گرفته است. زمان شکل گیری و پدید آمدن این دره تاریخی به دوره چهارم زمین شناسی می رسد که به دست طبیعت ساخته شده و دیدنی های ساخته دست طبیعت به عنوان زیباترین و پرطرفدارترین انواع جاذبه های گردشگری بر روی کره زمین محسوب می شوند. تنگه راگه به صورت کامل به دست طبیعت ساخته شده و در هیچ قسمتی از آن رد ساخته دست انسان را نخواهید دید و تمام خط و خطوط کنده کاری های نقاط مختلف این دره و دیواره های اطراف آن، ساخت دست طبیعت و فرسایش های باد و خاک می باشند.

دیواره های تنگه راگه دیواره هایی مرتفع و بلندقامتی هستند که سرتاسر این دره را پوشانده اند و طول دره به حدود 20 کیلومتر می رسد. این دیوارها به صورت مخروط های تراش خورده با ستون های بلند قامتی هستند که زیبایی دره را دو چندان نموده اند. جالب است بدانید، تنگه راگه به عنوان سومین ژئوپارک ایران پس از قشم و ارس شناخته می شود. رودخانه ای دائمی به نام رودخانه گیودری از میان این دره عبور کرده و علاوه بر زیبایی و شگفتی برای طبیعت این منطقه و تنگه راگه، سبب شکل گیری و ایجاد فرسایش های متنوعی در بخش های مختلف دره راگه شده است. به صورت کلی می توان انواع هنرهای طبیعت را به صورت یک جا در میان این جاذبه دیدنی مشاهده نمود.

دره راگه یا دره مرگ

دره راگه که امروزه ما آن را به عنوان جاذبه ای دیدنی و گردشگری برای عاشقان طبیعت در میان شهرستان رفسنجان تلقی می کنیم، میلیون ها سال طول کشیده تا بدین شکل تبدیل گردد و ما از آن به عنوان جاذبه ای دیدنی از دیدنی های رفسنجان یاد کنیم. گردشگرانی که به استان کرمان سفر می کنند و قصد بازدید و گردش در میان جاذبه های گردشگری کرمان را دارند، معمولا جزء افرادی هستند که عاشق مناطق کویری و گردش در دل کویر هستند و تنگه راگه رفسنجان را نیز به عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب می کنند.

تنگه راگه که بر اثر فرسایش های آب و باد و سیل شکل گرفته است، مانند شکافی عمیق در میان منطقه کویری کرمان بوده که به همین جهت آن را جزء جاذبه های تاریخی نیز می شناسند. در زمان های گذشته که امکانات کمتری در دسترس بود، نکات ایمنی هم در این دره رعایت نشده بود و همین موضوع باعث شده بود، اگر گردشگری قصد بازدید از دره راگه را داشت، بسیاری از محلی های این منطقه از رفتن آن ها ممانعت می کردند. چرا که ممکن بود حین گردش در میان دره، آسیب هایی اعم از ریزش سنگ های ریز و درشت و یا سیلاب برای آن ها به وجود بیاید. همین امر سبب گردیده بود محلی ها تنگه راگه را به عنوان دره مرگ بشناسند.

تنگه راگه

ویژگی های تنگه راگه

به دلیل جریان آب رودخانه گیودری از میان طبیعت و دیواره های مرتفع دره راگه، طبیعتی بهشت مانند و حیرت انگیزی در میان آن شکل گرفته است. عبور این رودخانه دائمی از دل تنگه راگه، فرسایش های آبی را برای این دره پدید آورده و شکل های گوناگونی را برای سنگ های این منطقه پدید آورد. حتی وجود رودخانه گیودری در دل منطقه کویری می تواند جزء شگفتی های طبیعت تلقی گردد و چهره ای فوق العاده زیبا را برای تنگه راگه به وجود آورده است.

تنگه راگه دارای طولی حدود 20 کیلومتر، عرض 180 متر و عمق 70 متر می باشد. اما عمق این دره در برخی از نقاط آن به حدود 80 متر هم می رسد. زمانی که در حال قدم زدن بر روی دیواره های مرتفع کناری دره هستید و هنوز وارد دره نشده اند، از بالا که به سمت داخل دره راگه نگاه بی اندازید، از عمق زیادی که در زیر پایتان وجود دارد، شگفت زده خواهید شد و بایستی بسیار مراقب جان خود باشید و تمام نکات ایمنی را برای حفظ جان خود رعایت نمایید.

قدمت دره راگه رفسنجان

همانطور که می دانیم، تنگه راگه رفسنجان ساخته دست هنرمند طبیعت است که سالیان طولانی زمان برده تا به این شکل تبدیل گردد و به عنوان یکی از زیباترین جاذبه های طبیعی کرمان در شهرستان رفسنجان محسوب شود. در واقع هزاران سال طول کشیده تا تنگه راگه به شکل امروزی خود تبدیل شود و ستون های سنگی و مرتفعی که در اطراف آن وجود دارند و خط و چین هایی که بر روی دیواره های دره به وجود بیایند. به هر نقطه ای از این دره قدم بگذارید و اطراف خود را نگاه کنید، آثار هنری طبیعت را در جای جای این دره خواهید دید.

قدمت تنگه راگه به دوره کواترنری یا همان دوره چهارم زمین شناسی می رسد که معادل با حدود 20 هزار سال پیش و دوره عصر یخبندان می باشد. به همین جهت، دره راگه را بعد از قشم و ارس به عنوان سومین ژئوپارک ایران می شناسیم. بر اساس تحقیقات و پژوهش هایی که زمین شناسان مختلفی در این جاذبه انجام داده اند، این دره که بر اثر فرسایش های باد و آب پدید آمده و هنوز هم این شرایط ادامه دارد و فرسایش های آبی و بادی نیز در بسیاری از بخش های مختلف تنگه، سبب پدید آمدن اشکال گوناگون شده اند و این هنرمندی های طبیعت همچنان ادامه دارد. ارتفاع برخی از تیغه های بلند دیواره های اطراف دره به حدود 100 متر می رسند. همچنین شکل آن ها شبیه به کله قندهای بزرگی بوده که چهره های متفاوتی را پدید آورده اند.

تنگه راگه

تفریحات دره راگه رفسنجان

دره راگه با قرارگیری در میان طبیعت کویری، فرصتی مناسب را برای گردش و تفریحاتی فراهم آورده که گردشگران می توانند از گردش و تفریح خود در این جاذبه لذت ببرند و خاطرات خوشی را برای خود رقم بزنند. در ادامه به آشنایی با تفریحات دره راگه خواهیم پرداخت.

لذت بردن از آرامش و سکوت

زمانی که دره راگه را به عنوان جاذبه گردشگری خود انتخاب می کنید و به سراغ آن می روید، هر چه به آن نزدیک تر می شوید، سکوتی عمیق تر و آرامش بخش تری در میان طبیعت حکم فرما می شود. این سکوتی که در میان طبیعت تنگه راگه حاکم است، سکوتی عجیب و دوست داشتنی بوده که هر گردشگر و طبیعت گردی دوست دارد برای زمان طولانی در این طبیعت باشد و از سکوت و آرامش آن لذت ببرد.

دره راگه

پیاده روی و تنفس اکسیژن خالص

هنگامی که در حال پیاده روی و قدم زدن در میان تنگه راگه هستید، هیچ صدایی به غیر از صدای پای خودتان را نخواهید شنید و اگر بایستید، شاید تنها صدای نفس کشیدن خودتان را بتوانید بشنوید. با قدم زدن در میان دره و تماشای ستون های کناری دره، متوجه تنوع و شکل های گوناگون آن ها خواهید شد. همچنین هوای این منطقه بسیار پاک و به دور از هر گونه آلودگی بوده و می توانید با نفس کشیدن های عمیق، اکسیژن خالص و هوای پاک را تنفس کنید و از آن لذت ببرید.

صخره نوردی بر روی صخره های بلند قامت تنگه راگه

صخره نوردی هم می توانید از بهترین و پرطرفدارترین تفریحاتی باشد که می توانید در دیوارها و صخره های مرتفع اطراف دره راگه از آن لذت ببرید. اما توجه داشته باشید که صخره نوردی در این دره مستلزم برخورداری از آمادگی جسمانی و قدرت بدنی کافی می باشد.

تنگه راگه، جاذبه ای پرطرفدار برای عاشق ستاره شناسی

اگر عاشق نجوم و ستاره شناسی هستید و به صورت کلی به دنیای ستارگان و آسمان علاقه مند هستید، این منطقه بهترین فرصت را برای ستاره شناسی و تماشای آسمان پرستاره پدید آورده که می توانید به همراه تیم های ستاره شناس به این منطقه سفر کنید و علاوه بر گردش در میان تنگه راگه، از آشنایی با آسمان پر ستاره بالای دره نیز لذت ببرید. همه ما می دانیم که آسمان کویر به عنوان بهترین منطقه برای رصد آسمان و تماشای ستاره باران بوده و بسیار شگفت انگیز می باشد.

دره راگه

عکاسی در طبیعت خارق العاده دره راگه

عکاسی هم که از تفریحاتی است که با رفتن به هر منطقه و جاذبه ای می توانید از آن لذت ببرید و عکس های زیبایی را تهیه کنید. طبیعت کویری و زیبای دره راگه رفسنجان، بهترین لوکیشن برای عکاسی و ثبت عکس های زیبا و به یاد ماندنی می باشد.

نکاتی برای سفر به تنگه راگه رفسنجان

سفر و بازدید از دره راگه رفسنجان نیز همانند بسیاری دیگر از جاذبه های طبیعی که در نقاط مختلفی از ایران جای گرفته اند، مستلزم رعایت یک سری نکات پیش از سفر می باشد که بهتر است برای بیشتر لذت بردن از سفر و خاطره خوش ساختن، آن ها را رعایت کرده تا سفری خاطره انگیز و به یاد ماندنی را برای خود و همراهانتان رقم بزنید.

 • برای سفر و بازدید از تنگه راگه، بهتر است پیش از سفر با گروه کویرگردی همراه شوید تا در طول سفر و گردش خود از اطلاعات زیادی در رابطه با این جاذبه، مطلع گردید.
 • از آنجایی که بارندگی های مناطق کویری به صورت رگبار و سیل آسا می باشند، بهتر است روزهای بارانی و طوفانی را برای سفر خود به تنگه راگه رفسنجان انتخاب نکنید تا خطری جان شما را تهدید نکند.
 • قبل از سفر به این منطقه، آب و غذا و خوراکی به مقدار کافی همراه خود ببرید و بهتر است تمام وسایل خود را داخل کوله پشتی قرار دهید.
 • لوازم ضروری و حتی لباس اضافه و داروهای خود را همراه داشته باشید.
 • از سفر به تنگه راگه در فصل های زمستان و به خصوص تابستان اجتناب کنید و فصل های بهار و پاییز را که هوای منطقه ملایم تر و دلپذیرتر است را برای سفر و گردش خود انتخاب نمایید.
 • اگر قصد دارید برای گردش یک روزه به سراغ این دره بروید، بهتر است ساعات اولیه صبح را برای سفر خود انتخاب نمایید تا بتوانید پیش از تاریک شدن هوا، منطقه را ترک کنید و از گردش خود لذت ببرید.
 • از آنجایی که دره راگه جزء میراث طبیعی ایران در کرمان به شمار می آید، در طول گردش و بازدید خود در این دره، از آسیب رساندن به این طبیعت خودداری کرده و در حفظ و نگهداری از آن کوشا باشیم تا آیندگان نیز بتوانند از آن بهره ببرند و با یادگاری های تاریخی و طبیعی ایران آشنا شوند.
 • در آخر این نکته را در نظر داشته باشید، از ریختن هر گونه زباله در تنگه راگه و هر طبیعت و جاذبه دیگری خودداری نمایید و همیشه پلاستیک زباله ای را برای جمع آوری زباله های خود همراه داشه باشید.

دره راگه

بهترین زمان بازدید از تنگه راگه رفسنجان

همانطور که می دانیم، دره راگه رفسنجان در منطقه ای کویری جای گرفته و از طبیعت و آب و هوای کویری برخوردار است. از همین رو، تابستان های کویر و دره راگه بسیار گرم و طاقت فرسا بوده و حتی برای بسیاری از افراد تحمل گرمای کویر دشوار و غیر قابل تحمل است و حتی می تواند خطر آفرین باشد. در مقابا نیز زمستان های مناطق کویری هم چندان برای گردش و کویر گردی مناسب نبوده و زمان هایی که بارندگی رخ می دهد، بارندگی های رگباری و سیل آسا بوده که با پدید آوردن سیلاب می تواند برای گردشگران خطرناک باشد.

اما اگر به دنبال بهترین زمان بازدید از تنگه راگه رفسنجان هستید تا بتوانید از گردش و کویرگردی خود نهایت لذت را ببرید، بهتر است فصل هایی همچون بهار و پاییز را که هوای منطقه معتدل و دلپذیر است را انتخاب نمایید. در این دو فصل نه سرما و نه گرمای طاقت فرسایی وجود دارد که سفر را برای شما تلخ کند. بلکه می توانید از سفر خود در فصل های بهار و پاییز به تنگه راگه لذت ببرید. اما نکته ای را که باید پیش از سفر خود به این منطقه در نظر داشته باشید، این است که پیش از سفر حتما هواشناسی را بررسی کنید که اگر هوا بارانی نبود، به سفر خود ادامه دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *